Scheepvaartinspectie„Alle negatieve geruchten onjuist" Crisis der democratie De zeewaardigheid van de Alkmaar Vanavond starten de rijders voor Rallye de Monte Carlo IN DE WERELDPOLITIEK HUIDKLACHTEN Een Eeuw geleden „Het schip is best" heeft schipper Koeman meermalen gezegd rHoe is het ontstaand SINATRAN Agenda voor Haarlem De opvarenden Kunt U niet slapen De dood van generaal Spoor Nederlanders in Japan zonden Kerstpakketten naar Korea Reclassering Dit woord: SIKKENEURIG Nu is het ogenblik gekomen om Uw kind zijn levens energie te doen behouden. Straatsburg Europese plannen-hoofdstad? DINSDAG 22 JANUARI 1952 3 99 De ramp van de „Alkmaar" heeft verschillende geruchten tengevolge gehad, waar van ettelijke de zeewaardigheid van het vermiste, schip in twijfel trokken. Wij hebben ons gistermiddag tot het hoofd van de Scheepvaartinspectie te IJmuiden, de heer Chr. Tuntler gewend, die ons categorisch en nadrukkelijk verzekerde, dat er aan de zeewaardigheid van de trawler niets mankeerde. Schipper Gravemaker van de „Vikingbank", die als een der laatsten contact heeft gehad met schipper J. Koeman van de „Alkmaar", vroeg, toen het thans vermiste schip reeds in zwaar wger voer, hoe de „Alkmaar" zich hield en het antwoord van zijn collega is toen geweest: „Het schip is best". Tot deze zelfde conclusie was Koeman gekomen, toen hem op het rederijkantoor onlangs in een gesprek naar de kwaliteiten van de trawler werd ge vraagd: „Het schip is best, ik heb het volledig in de hand". Deze zelfde indruk had ook de leiding van de scheepvaartinspectie, die als neu traal en zeer voorzichtig bekend staat. Trouwens, als er klachten over de „Alk maar" zouden zijn geweest, waren deze de heer Tuntler ongetwijfeld ter ore geko men en twijfel aan de trawler zou twijfel aan de oprechtheid van de schipper bete kenen de schipper, die het schip kende als zijn eigen huis. De schuin-aflopende steven van de Alk maar is eveneens genoemd als een moge- lijke^ oorzaak van kapseizen in de zware stormen, die de trawler geteisterd hebben. Daar deze tevens bedoeld zijn om de ma noeuvreerbaarheid van het schip te ver beteren en maar iets meer windvang ver oorzaken, kan moeilijk worden aangeno men, dat deze Mayer-steven inderdaad wat met de catastrophe te maken zou hebben. Opbouw verbeterd De opbouw van de trawler is in de loop der tijden veranderd, omdat het schip aan vankelijk slingerneigingen vertoonde. Toen is er onder meer ook een sloep afgehaald, wat door de Scheepvaartinspectie werd toegestaan, omdat de Alkmaar kleiner dan vierhonderd ton was en de mogelijkheid bestond de overblijvende sloep aan beide kanten te strijken. Bovendien kon deze sloep de hele bemanning bevatten. Toen de bovenbouw was ingekort en het schip één sloep minder voerde werd de zeevastheid aanzienlijk beter, naar de heer Tuntler indertijd uit de mond van de be manning zelf hoorde. Bovendien gebruikte hij het argument: „Dit schip heeft sinds 1933 dienst gedaan en al die keren menige storm meegemaakt. Het lijkt mij vreemd, dat in al die gevallen de zeewaardigheid niet zou zijn bewezen". Shockgevallen op de Batavia Inmiddels heeft de scheepvaartinspectie het onderzoek naar de oorzaak van de ramp geopend en daartoe zijn diverse trawlerschippers, die in de buurt van de Alkmaar visten, kort voor hij verdween, gehoord. Uit al deze verhoren blijkt zonne klaar, dat de storm, welke het schip over viel, bijzonder zwaar moet zijn geweest. Enige leden van de bemanning van de Ba tavia, die onder dezelfde omstandigheden hebben gevaren, zullen tengevolge van een shock de volgende reis niet kunnen mee varen en bovendien heeft de Batavia in het barre weer averij opgelopen. Nader vernemen wij, dat de „Alkmaar" nog een zusterschip op zee heeft: de Franse trawler „Terrara", die van dezelfde jaar gang is en welke trawler tot nu toe nooit iets is overkomen. „Slechte naam" De oorzaak van alle geruchten over de oorzaak van de catastrophe, die IJmuiden zo tot in het hart heeft geschokt, moet dan ook naar onze mening worden gezocht in de slechte naam, die de „Alkmaar" had. Schipper Koeman heeft daar in het verle den wel eens het zijne over gezegd: „Als een ander nog kan vissen, moet ik al aan steken gaan denken". Hieruit mag toch Nadat Churchill zich in Washington namens de Engelse regering bereid verklaard heeft de benoeming van een Amerikaan als op perbevelhebber der zeestrijdkrachten van het Atlantisch pact te aanvaarden, staat niets meer de benoeming in de weg van de Amerikaanse admiraal McCormick, wiens naam reeds lang genoemd werd voor deze functie. DINSDAG 22 JANUARI Stadsschouwburg: „Vriendinnen", 8 uur. Wijkgcbouw Leidsestraat 20, Wijkgemeente II: Nederlands Hervormde Gemeente, bij zondere samenkomst, 8 uur. Frans Hals: „Samson en Dalilah", 14 j., 8 uur. Rembrandt: „De maniak", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Moeder Augustina", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 j., 7 en 9.15 uur. City: „Variété", 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het rimboemeisje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lisse: Bloemlusttentoonstelling „De bloeiende lente", tot 22 uur. WOENSDAG 23 JANUARI Stadsschouwburg: „Gysbreght van Aem- stel" (A.T.G.), 8 uur. Lisse: Bloemlustten toonstelling „De bloeiende lente", 922 uur. Gebouw „Arbeid Adelt", stichting centrum psycho-synthese, 8 uur. Minerva (Heem stede): Vertoning der jeugdfilm „De ge heime tunnel", 2.30 uur. Palace, Rembrand! 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. echter naar onze mening zeker niet de ge volgtrekking worden gemaakt, dat dit schip, zoals van bepaalde zijde wordit be weerd, een gevaarlijke boot is geweest en dat het onverantwoordelijk was, mensen .ermee naar zee te sturen. Een nuchtere beschouwer zal kunnen begrijpen, dat een man als schipper Koeman niet naar zee zou gaan met een trawler, die niet volledig voor zijn taak, berekend zou zijn. Al met al geloven wij,' dat zeker negentig procent van de wilde verhalen die over de Alkmaar de ronde doen, op pure fantasie berust. Het abnormale weer (drie man aan het roer konden de schepen vaak niet man nen) is nu eenmaal niet te dwingen. Bewijzen? Schipper Henk van der Bos van „De Hoop", die met zijn IJmuidense collega's op die tragische Dinsdag enkele mijlen van de „Alkmaar" verwijderd lag, vertelde, dat hij enkele kwartieren nadat de orkaan was losgebroken, dicht op elkaar een aantal manden en wat ander houtwerk voor bij zag drijven, waaraan -in eerste in stantie niet zoveel aandacht besteed werd, want het zou uiteraard mogelijk zijn ge weest, dat wind en water in die uren vol komen versmolten) het dek van een der trawlers hadden schoongeveegd. Later werd echter duidelijk dat dit materiaal hoogstwaarschijnlijk van de vermiste IJM 31 was geweest. „Een trawler met een motor is in dit weer veel kwetsbaarder dan een stoom schip", aldus schipper Van der Bos. „Een stoommachine kan wel wat averij hebben en dan nog voldoende toeren maken. Een motor evenwel stopt bij het minste of ge ringste en werkt gelijk een hart. Motor- schade was in dit weer fnuikend, al ware het een splinternieuw zeekasteel geweest. Dwars op wind en water was funest in die angstige uren". TWEEDE STUURMAN VAN BRITS SCHIP OVERBOORD GESLAGEN Radio Humber meldde van het 1038 ton metende Britse schip „Don" vernomen te hebben, dat de tweede stuurman van dit schip overboord is geslagen. Een boot met drie man werd uitgezet om hem te zoeken. De „Don" verzocht later om een redding boot om de boot op te sporen. Deze bleek overigens niet nodig want spoedig had de boot met drie man de „Don" weer bereikt. De over boord gesla gen opvarende is niet gevonden. Daar nu wel aangenomen kan wor den, dat de IJM 31 „Alkmaar" in de zware orkaan van Dinsdag op de vis serij ter hoogte van Stavanger is ge bleven publiceren wij thans de na men van de opvarenden: Schipper: J. Koeman jr., IJmuiden, geboren 27 Oct. 1901 (twee kinde ren); Stuurman: A. de Heyer, IJmuiden, geboren 19 Januari 1904 (drie kin deren); Eerste machinist: D. Ketting, IJmuiden, geboren 26 Dec. 1902 (een kind); Tweede machinist: L. Beusenberg, geboren 8 Nov. 1915 (drie kinderen); Derde machinist: L. Ketting, IJmui den, geboren 12 Aug. 1935 (onge huwd); Matrozen: P. de Heyer, Scheve- ningen, geboren 9 Aug 1903 (een kind); C. de Heyer, Scheveningen, geboren 8 Febr. 1929 (ongehuwd); J. Maagdelijn, IJmuiden, geboren 16 Nov. 1915 (twee kinderen); K. Dijk huizen, IJmuiden, geboren 30 Nov. 1931 (ongehuwd); S. Smid. Bever wijk, geboren 22 Febr. 1902 (zeven kinderen); W. F. Klaasen, Amster dam, geboren 22 Sept. 1885 (geen kinderen); A. de Lange, Scheve ningen, geboren 26 Oct. 1900 (een kind); J. de Ruyter, Scheveningen, geboren 7 Febr. 1913 (een kind); Kok: J. de Das, Alkmaar, geboren 7 April 1891 (een kind). De 67-jarige Willem Klaasen, die eveneens deel uitmaakte van de be manning, heeft zelf aan verscheidene reddingen deelgenomen. Op 25 Ja nuari 1910 werkte hij mee aan de redding van twee man van de SCH 112; op 1 Februari 1913: elf man van de „Ingeborg", en op 9 Februari 1913: zeven man van de SCH 246 („Vrou we Maria"). Op 1 November 1909 werd hem door de Koningin de bron zen erepenning toegekend voor het met levensgevaar redden van een drenkeling te Scheveningen. ADVERTENTIE door rheumatiek, spits, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.83, 2.08 Medici spreken geruchten tegen De telkens weer opduikende, onlangs op nieuw verbreide geruchten over de dood van generaal Spoor hebben mevrouw Spoor-Dijkema doen besluiten zich tor het toenmalige hoofd van de militaire genees kundige dienst te Indonesië, de generaal- majoor dr. L. H. Simons, te wenden, ten einde door een openlijke medische tegen spraak die beweringen te logenstraffen. Naar aanleiding hiervan heeft dr. Si mons, mede namens de medici die de gene raal tijdens zijn laatste ziekte hebben be handeld, dan wel daarbij zijn geconsulteerd, te weten prof. dr. Siegenbeek van Hcuke- lom, de internist dr. Wielenga, de cardio loog dr. Verdonk en de huisarts van de fa milie Spoor, de dirigerend officier van ge zondheid dr. Ouwehand, verklaard, dat het overlijden van de legercommandant aan na tuurlijke oorzaken te wijten is geweest en dat alle daarmee strijdige toespelingen als volkomen uit de lucht gegrepen moeten worden beschouwd. Op initiatief van mevrouw E. F. C. Tep- pema, echtgenote van het hoofd der Neder landse missie in Tokio, is in December onder de in Japan gevestigde Nederlanders een inzameling gehouden om de Neder landse vrijwilligers in Korea een Kerstgave te zenden. Van de opbrengst konden zestig Kerstpakketten naar Korea worden ge zonden. De inhoud van elk pakket bestond uit twee flessen jenever, een Edammer kaas, een doos sigaren en verder worst, Kerstkransjes, chocolade, speelkaarten en Kerstversieringen. Behalve deze zestig pakketten werden nog drie grote kisten met versnaperingen, die door de K.L.M. waren geschonken, gezonden. De commandant van het Korea-detache- ment, luitenant-kolonel G. H. Christan, heeft zijn grote erkentelijkheid en dank betuigd aan de Nederlandse gemeenschap in Japan. Uit het jaarverslag over 1951 van de Protestants Christelijke Reclasseringsver- eniging blijkt dat er in dat jaar 73 voor lichtingsrapporten zijn uitgebracht. Daar van hadden er 7 op vrouwen betrekking. Er waren 19 zaken van diefstal bij, 14" van ontucht, 8 van verduistering en 11 over tredingen van de Leerplichtwet. Op 1 Januari 1951 stonden 101 personen onder toezicht, in 1951 kwamen er 64 bij, terwijl er 48 werden afgevoerd. Op 31 De cember waren er dus 117. Daaronder wa ren er 71 uit Haarlem, 4 uit Beverwijk, 6 uit Bloemendaal, 13 uit Haarlemmermeer, 4 uit Heemstede, 18 uit Velsen en 9 uit Zandvoort. De 4 celbezoekers brachten tezamen 503 bezoeken aan 80 gedetineerden in de ge vangenis. Bovendien bracht de ambtenaar van de vereniging nog 108 bezoeken aan 23 gedetineerden in het Huis van Bewaring. 19 Mensen werdén aan een werkkring geholpen. Mr. C. G. Bijleveld moest, wegens zijn benoeming tot raadsheer in Den Haag, Haarlem verlaten en aftreden als voorzit ter der vereniging. In de ledenvergadering op 24 Januari wordt in deze bestuursvaca- ture voorzien. Het bestuur beveelt daar voor aan de heren J. Fontyne en mr. O. H. van Wijk. Om te voorzien in de vacature wegens aftreden van de heer F. H. Richters als bestuurslid, wordt behalve de aftreden de. de heer L. Lam aanbevolen. Wegens oplichting aangehouden De rijkspolitie te Castricum heeft de ge broeders Z., waarvan de een afkomstig is uit Den Haag en de ander uit Den Bosch, aangehouden onder verdenking van poging tot oplichting. Zij hadden getracht van in woners van Castricum geld los te krijgen, waarbij zij voorgaven naar hun werk in Nijmegen ie moeten terugkeren, maar geen reisgeld te hebben. De aangehoudenen, die bekend hebben, zijn reeds endge keren met de justitie in aanraking geweest wegens diefstal. Zij werden ook gezocht voor een diefstal van een portemonnaie op 10 Jan. uit een woning te Lisse. Bij het onderzoek is gebleken, dat het tweetal in verschil lende plaatsen, onder andere in Den Haag, Naaldwijk, Berkhout en Breezand, heeft gepoogd instellingen en particulieren op te lichten. Zij zijn ter beschikking van de officier van justitie te Alkmaar gesteld. Het woord is verhollandst Frans. Chi caneur betekent: vitter, haarklover, dwarsdrijver. Onder sikkeneurig verstaan wij: brommerig, humeurig, gemelijk. Er is dus geen enkel verband met het Am sterdamse woord sikker voor: dronken. Dat is regelrecht uit het Hebreeuws af komstig. Wel zijn lieden die sikker zijn, dikwijls tevens sikkeneurig, maar daar mee houdt de verwantschap op. Soms leest men: siekeneurig. Ik kwam het bij voorbeeld tegen bij Brusse die het ge bruikt als hij een trieste regendag be schrijft. Kennelijk is er dan de bijge dachte aan: ziek. Maar ook daarmee heeft het woord niets te maken. Vanavond vertrekken uit alle hoeken van uit Oslo en Glasgow gaan starten hebben op West-Europa de deelnemers aan de Rallye van Monte Carlo. En in al die startplaatsen zullen zij vanavond gespannen naar de lucht kijken met angst en beven wanneer zij groentjes-zijn en met enige voorpret wan neer zij iot de cracks behoren, die voor wat sneeuw en ijs niet bang zijn. maar integen deel vurig wensen, dat er wat winterse om standigheden aan te pas komen om reeds op het traject naar Monte Carlo het kaf van het koren te scheiden. Het weer zal inderdaad moeten beslissen of deze Rallye een klassementsproef met een aanloop van een paar duizend kilometer zal worden of dat het een zware sportieve rit zal wezen, enigszins te vergelijken met die van voor de oorlog, toen de rijders uit start plaatsen als Athene en Umea de grootste moeilijkheden moesten overwinnen om heel huids te arriveren. De eerste voortekenen wijzen er op. dat het dit keer niet eenvoudig zal worden. Zelfs in Monte Carlo heeft het gesneeuwd, iets dat lange tijd niet .js voorgekomen. Zij die ADVERTENTIE Dagelijks lwee theelepels Sinafran (een product van levertraan met zuiver sinaasappelsap) in de zonarme moonden zijn voldoende om de levenskracht, in de zomer opgedaan, op peil le houden. Sinafran houdt Uw kind gezond en sterk, heel de winter door. Een product van/\.J. ten Doesschate Zwolle Terwijl de democratische levensopvatting, na eeuwenlange strijd binnen de gren zen der naties, gemeengoed is geworden in de meeste landen der wereld en men thans binnen die grenzen meestal niet meer van mening verschilt over de vraag: Moet er democratie zijn?, doch eerder over de kwestie: Hoe moet de democratie zijn?—-op dit tijdstip nu maakt de democratische levensopvatting een internationale crisis door, die in vele opzichten gelijkt op de nationale van jaren her. Thans zien de democratische volken zich geplaatst tegenover de consequenties van hun i levensbeschouwing, maar dan in internationaal opzicht. Zoals de beschaving kristalliseerde in nationale democratieën, is thans de steeds verder schrijdende inwerking der nationale culturen op elkander de oorzaak van een democratische kristallisatie in groter verband. Het is thans de wereld die een democratisch be stuur vraagt. De volken zijn eenlingen geworden, die intuïtief een vorm van inter nationale democratie verlangen om samen te kunnen leven in veiligheid en recht. Het zou te optimistisch zijn, aan deze hang naar internationale rechtsorde volgens de mocratische beginselen meteen de gang naar een wereldregering vast te knopen, want het staat geenszins vast dat alle vol ken, die een internationale rechtsorde wen sen, ook met elkander in een zo nauw ver band als een wereldfederatie willen samen leven. Dat deze ontwikkeling, zo zij wordt voortgezet, tenslotte tot zulk een wereld federatie moet leiden, kan wel worden aan genomen. Doch aangezien er op dit ogen blik in de wereldgeschiedenis nog nauwe lijks een begin gemaakt is met iets dat op internationale rechtsorde lijkt, kan men bezwaarlijk verwachten dat de geestelijke evolutie zo wonderbaarlijk veel sneller zal gaan dan zij ging toen het probleem dei- nationale democratieën aan de orde kwam. Het is geenszins zo, dat het intuïtieve streven naar internationale toepassing der democratische beginselen voornamelijk en het sterkst te constateren valt bi.i die vol ken, welke in hun nationale democratie het meest ervareh zijn. Integendeel, veeleer is het verschijnsel merkbaar, dat dit stre ven zeer eenzijdig ontstaat bij hen. die te recht of ten onrechte menen dat zij op on democratische wijze van hun rechten be roofd blijven. Dat zijn vaak volken, die niet eens een nationale democratie kennen, omdat zij tot nu toe verstoken bleven van de mogelijkheid om hun eigen regerings vorm te kiezen. Wat met een enigszins poëtische term het „ontwaken van het Oosten" genoemd wordt, is een in steeds massaler vorm ge demonstreerde hang naar internationale democratie, naar zelfbeschikkingsrecht enerzijds en een aandeel in het internatio nale overleg anderzijds. Het ontwaken van de gekoloniseerde volken, het nationalisti sche streven dat zich thans als een epidemie over het Verre en Nabije Oosten uitbreidt, kan mei een juist begrip voor de actueel wordende internationale problemen het beginstadium van een internationale demo cratische samenleving worden genoemd, waarbij in het midden gelaten kan worden in welke democratische structuur straks de tot hun rechten toegelaten volken tesamen kunnen worden gebracht. Het is immers niet noodzakelijk dat een wereldfederatie worde gesticht, wil men van een internationale democratische rechtsorde kunnen gewagen. Het zou ook in nationaal verband denkbaar zijn, dat autonome provinciën door middel van trac- taten en verdragen een eenheid zouden vormen zonder te federeren of samen te vloeien in een staatsverband. Op den duur zou deze wijze van samenwerken ingewik- I keld en moeilijk worden, doch zij is be- I staanbaar en daarom kan men in interna- I tionaal opzicht de mogelijkheid niet uit- sluiten, dat de volken in losse samenwer- I king één grote gemeenschap vormen, die democratisch van structuur is. Helaas heeft de geschiedenis geleerd, dat die democratische structuur nagenoeg niet te verwezenlijken is tengevolge van het rigoureuze najagen der nationale belangen. De landen die vandaag de dag als voor beelden van democratie gelden Engeland, Amerika, Nederland, België, Frankrijk en zovele anderen zijn er in de jaren hun ner democratische geschiedenis niet in geslaagd hun democratische beginselen in volle omvang tot gelding te brengen in hun internationale handelingen. Zij hebben in de praktijk bijvoorbeeld zich slechts nood gedwongen bezonnen op de mogelijkheid dat hun koloniën te zijner tijd als gelijk waardige „burgers" in de internationale „staat" zouden moeten kunnen binnentre den en zij hebben slechts zeer stroef de consequenties aanvaard toen dat ogenblik gekomen was. En dan nog slechts die con sequenties. waaraan met geen mogelijkheid te ontkomen viel. Engeland, bakermat der democratie, dat op dit ogenblik zo hoog opgeeft over zijn vaste voornemen om zijn souvereiniteit te handhaven en daar geen splinter van uit le leveren aan enig super-nationaal gezag, voelt zich blijkbaar in het geheel niet in een scheve positie wanneer het op het grondgebied van een ander land Egypte troepen in actie brengt en steden bezet. Wat zou er gebeuren wanneer Egypte eens een zo sterke, traditionele waarde aan zijn eigen souvereiniteit hechtte als Engeland? En toch groeit die Egyptische eigenwaarde met het uur. Hoe kan hier anders een op lossing worden gevonden dan door toenas- sing van de onveranderlijke democratische wet. dat alle burgers gelijk zijn? De bur gers zijn hier volken, doch de wet en het principe zijn er niet te minder om. Weliswaar bevindt Engeland zich in een historisch gegroeide situatie en kan men niet verlangen dat het voor de blinde toe passing van een principe de realiteit uit het oog verliest, doch wanneer het bewust en openlijk aanstuurt op een consolidering van deze toestand door machtsvertoon, en verhindert dat een „instituut voor interna tionale rechtsorde in de kinderschoenen", als de UNO is, zich met dit probleem bezig houdt, begint de verloochening van een democratische levensbeschouwing een levensbeschouwing die blijkbaar aan En- gelands grens ophoudt. Dit voorbeeld kan worden aangevuld met vele andere. Tunis, Marokko, Indo china. de Philipijnen, Perzië het zijn alle situaties waarin een internationale toepas sing der democratische beginselen ophelde ring zou kunnen brengen. Doch zulk een opheldering zou een zo gigantische her ordening op de wereld brengen, dat er van de bestaande structuur der internationale verhoudingen weinig zou overblijven. Daarom bevindt de democratie zich in een crisis van enorme omvang. Het gaat erom of zij door haar aanhangers en ver dedigers in volle consequentie zal worden toegepast zonder omzien naar dat bouwsel van souvereine belangen, dat in een ver ouderde wereld ontstond en dat thans nog vaak als bolwerk der beschaving wordt geprezen terwijl het alleen het bolwerk der behoudzucht heten mag. Helaas heeft de geest uit die verouderde wereld, ontstaan in een tijdperk van inter nationale willekeur en vrijbuiterij der lan den, zich ook genesteld in het nog jonge orgaan der internationale democratie, de UNO. Ook daar wordt met meerderheids- vertoon vaak het beginsel verloochend, dat allen gelijk zijn voor de wet. Op de weg naar een internationale democratie be tekende de UNO een veelbelovende stap, doch het gebruik, dat vaak van haar ge maakt wordt, doet vrezen dat vele dier be loften ijdel zullen blijven. En toch spreekt de stem van alle volken niet van alle regeerders consequent en steeds luider dezelfde taal: Democratie. Dat verhevigt de crisis, drijft haar op tot een culminatiepunt en doet haar vandaag of morgen wellicht in volle hevigheid tot een beslissing uiteenbarsten. Is het wonder dat men in alle lagen der nationale samen levingen de aanbeveling van een wereld federatie hoort? Het is de zekerheid der intuïtie die hier spreekt. Doch door welke catastrofen zal de mensheid moeten gaan- om die zekerheid deelachtig te worden? J. L. de heenweg reeds met sneeuw, mist en. gladde wegen te kampen gehad. En het is juist dit kwakkehveer. dat de rijders lelijk parten kan spelen. Vooral op het laatste eind, wanneer de vermoeidheid gaat spreken. En dat laatste eind door Zuid-Frankrijk zal speciaal in het Massif Central, waar in deze tijd van het jaar vrijwel altijd sneeuw ligt, voor heel wat verrassingen kunnen zorgen. Verlaagd gemiddelde Een van de belangrijkste Rallye-nieuwtjes is wel dat de organisatoren op het laatste moment het gemiddelde van de klassements proef van 50 km. op 45 km. hebben moeten brengen op aandrang van de autoriteiten. Hiermee wordt roet in het eten gestrooid van de leperds, die speciale klokken hadden geconstrueerd om dat gemiddelde te re gistreren. Dezen waren op de Col de Braus, waar de proef wordt gehouden, reeds dagen in de weer geweest om het parcours te leren kennen. En hun merktekens in alle kleuren van de regenboog hadden van de rotsen een soort surrealistisch tableau gemaakt. Tot degenen, die over speciale klokken be schikken behoort ook de Nederlandse crack Maus Catsonides. die met zijn Humber weken op de Col de Braus aan het oefenen is ge weest. Voorzover wij de klok van Catsonides en zijn geroutineerde constructeur kennen, is het apparaat echter mogelijk nog te ver stellen. Een lelijke pijp roken de inschrijvers met Porsches. Deze Duitse sportwagen blijkt na melijk niet helemaal aan de reglementen van de Rallye te voldoen, zodat de meeste Por sches verstek zullen laten gaan. Een Belgi sche Porsche zal echter wel starten, zij het dan dat hij reeds met 28 strafpunten moet vertrekken. Ondanks alle moeilijkheden zullen de rij ders. waaronder 26 Nederlandse équipes zeer laag aantal vanavond vol goede moed van start gaan. Want die moeilijkheden op het lange traject horen toch eigenlijk bij zo'n Rallye. Voor degenen, die iets van de Rallye willen zien, zij vermeld, dat het grootste deel der deelnemers morgennacht tussen haalf twee en acht uur de Amster damse controle aan het Apollo-paviljoen zal passeren. STRAATSBURG (D.P.A.). In een radiorede heeft de secretaris-generaal van de Raad van Europa, Camille Paris, voor gesteld Straatsburg tot zetel van alle Euro pese gezagsorganen en autoriteiten te ma ken. Volgens hem zou de gemeenschappelijke Europa-politiek worden bevorderd als de organen van plan-Schuman, plan-Pleven, een mogelijk in te stellen Europese land- bouwune en een transportunie niet over verscheidene landen zouden worden ver deeld, doch in één stad zouden worden ondergebracht. ADVERTENTIE zoals puistjes, vetwormpjes en mee- eters die Uw huid ontsieren verdwij nen snel door plaatselijk Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 22 Januarij 1852 LONDEN. Men heeft zich ernstig bekommerd over het lot van het stoom schip „Europa" dat van Nieuw York varende was naar Liverpool en aldaar na eenen zwaren storm doorstaan te hebben, vier dagen over den vastgestel- den aankomsttijd is gearriveerd. Het schip heeft berigten uit Nieuw York medegeibragt volgens welke een reus achtige brand het Kapitoo-1 te Washing ton voor een groot deel heeft vernield. De geheeie kostbare boekerij van het gebouw is tot asch vergaa.n, maar men heeft het oorspronkelijke staatsstuk, waarbij de onafhankelijkheid der Ver- eenigde Staten is verklaard, uit de vlam men kunnen redden. De door den brand aangerigte schade wordt op 40 mil- lioenen dollars begroot.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5