Kort en bondig -Clowntje Rick Lynne Thorn's dilemma Bob Buys: schilder van intimiteit Interscholaire 1952 Recital Steffa Wine Muzikale viering van studentenfeest Dodelijk ongeval op Hoogoven-terrein Bloemlusttentoonstelling gewijd aan de narcis Spreekverbod voor A.V.R.O.-omroeper Amsterdamse Beurs De Britse crisis Heemstede DINSDAG 22 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Hoogovenschaaktournooi M. Hirs onderscheiden Kort nieuws Hij maakte reclame Belgische beschuldiging Uitvoer van rum en edelstenen naar West-Duitsland Voor de kinderen Nederlandse mijnenvegers bij oefeningen aan Engelse kust Oterleekse brandweerstaf nog in Bloemendaal Financiële hulp aan studerenden FEUILLETON Zelfs als de Amster damse schilder Bob Buys de havens van Marseille schildert en hij doet dat graag en veel betrekt hij dit cosmopolitisch be drijf binnen zijn sterk gevoel voor intimiteit. Buys reist wel veel maar heeft niets in zich van de zwerver, zoals Jongkind dat had. Altijd is er een aanspraak, een ver langen zich te neste len, hetzij in de be slotenheid van een kamer waarin een vrouw stil bezig is en waar de poezen spin nen, hetzij op een terrasje in een Zui delijk klimaat. Zelfs als hij een eenzame reiziger schildert, wordt deze vriende lijk begroet door een dolend ezeltje. Er is misschien niet zo'n grote warmte in zijn gevoel voor mens en ding, maar er is ook nooit enige alkoof atmosfeer in zijn geschilderde intérieurs. Bob Buys, van wie een aantal olieverf schilderijen en aquarellen tot 9 Februari bij Leffelaar op de Grote Markt te zien zijn, wil door vereenvoudiging en door sterke kleurcontrasten de door hem geziene werkelijkheid ordenen. Hij wil de kleur vlakken niet breken, maar weegt de onder linge waarden tegen elkander af. Als hij zijn aandacht geeft aan het por tret, zoals hij dat doet in het grote doek van de Spaanse danseres Maria Ruiz, komt hij met zijn eigen doelstelling in conflict. Fier wil hij dieper peilen, wat vanzelf mee brengt dat hij andere middelen moet aan wenden. Mijn conclusie ten aanzien van deze Ook in 1952 wordt er in Haarlem een inter- scholair tournooi gehouden, bestaande uit de onderdelen: muziek, toneel en declamatie, tekenen en handwerken, handenarbeid en fotografie. Van het na een selectie samen te stellen programma van prestaties der leerlingen op het gebied van voordracht en toneel worden twee uitvoeringen in de Stadsschouwburg gegeven op Woensdag 30 Januari (des mid dags en des avonds). Er zijn twee leeftijds groepen en het programma kan bestaan uit toespraken, gedichten of oorspronkelijk Ne derlands proza, één-acters en een bedrijf uit een toneelstuk. De muzikale uitvoeringen hebben op de Vrijdagen 15 en 22 Februari beide keren des avonds in de gemeentelijke Concertzaal plaats. Onpartijdige deskundigen zullen na proefspel uitmaken wie voor op treden in aanmerking komen. Zowel koren, orkesten, kleine ensembles als solisten kun nen zich aanmelden. Als slotnummers komen op het programma „De klokken van Haar lem" uit „Vijftig canons" van Willem Gehrels en twee coupletten uit het Wilhelmus, ge meenschappelijk gezongen door alle koren, met begeleiding door alle orkesten en het orgel. Het tournooi draagt evenmin als ver leden jaar het karakter van een wedstrijd, doch is zuiver als demonstratie van kunst zinnige liefhebberij bedoeld. Tekeningen en producten van handwerken en handenarbeid, verdeeld naar leeftijds groepen, worden na een setèetie döor een uit leraren bestaande commissie van beoordeling tentoongesteld in het Huis Van Looy, van Zaterdag 8 tot Maandag 24 Maart. Bij de expositie van werkstukken worden de namen der scholen niet bekend gemaakt. Steffa Wine begon haar optreden gister avond in de tuinzaal van het Concertgebouw met een onsamenhangende en nauwelijks ter zake komende inleiding tot de Spaanse dans, waarvan zij vervolgens enige min óf meer bekende verschijningsvormen liet zien. Dat voorwoord bleek veelzeggend te zijn geweest want ook de meeste van de uitgevoerde nummers waren slordig, on zuiver en weinig boeiend. Aan techniek en kennis van de dansvormen ontbreekt het haar geenszins: op de voornaamste scholen en ook in het land zelf heeft zij büikbaar haar ogen goed de kost gegeven. Zij zou echter onder straffe leiding moeten staan om haar onmiskenbaar talent te ont plooien, want nu maakte zij toch wel enigs zins een indruk van dilettantenwerk door te dikwijls de eisen van perfectie te ver lagen. Dat zij geen volbloed Soaanse is be merkte men duidelijk aan het gebrek aan drift in de voeten, speciaal in de kleine pasjes van de Bolero en in haar zapateado. dat trouwens bij lange na niet droog ge noeg wilde klinken. Het gedeelte na de pauze was aanmer kelijk plezieriger dan het voorafgaande, al kon zij niet doen vergeten dat de dans van de Balearen een groepsdans (voor mannen) is. Van "„La Pescadora" moest'een gedeelte worden gebisseerd. Misschien doet zij er verstandig aan zich te beperken tot de dan sen. die het beste met haar eigen temoera- ment te verenigen zijn. Haar begeleider Paul Niessing liet zich ook solistisch horen met comnosities van Albeniz, Granados. Nin, de Falla en Debussy. De avond had plaats onder auspic'ën van de Nederlandse kunstorganisatie „Stichting Duinrell". DAVID KONING kleine expositie blijft nu schommelen tus sen deze twee contrasten, want voor beide uitingen heb ik grote waardering en in beide richtingen zie ik evenveel perspec tieven. OTTO B. DE KAT De viering van de dertiende dies natalis van „Haerlems Studenten Gildt" gaf aan leiding om in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum een muziekavond te houden. Dit concert, door Marijke Helmann en Mathilde de Clerck, cello en piano, had Maandagavond plaats voor een naar ver houding talrijk publiek, dat de stenen vloer van het gebouw voor lief moest nemen, in plaats van de houten estrade, waar wij verleden week als gold dit een defini tieve regeling voor de zitplaatsen met lof over schreven. De beide musicerende dames brachten een gewichtig programma ten gehore; al leen rammelde het wat in de opeenvolging der nummers. Wat deed bijvoorbeeld die virtuose, maar banale „Tarantella" van Popper tussen „Après un rêve" van Fauré en „Pièce en forme de Habanera" van Ra- vel? Men begon met de tweede sonate voor cello en piano van Brahms, waarvan voor al de eerste twee delen indruk maakten door de levendige stuwing en de warme klank. De celliste maakte een goede beurt met de korte stukjes van Fauré en Ravel, waarin zij een expressieve toon ontwik kelde. Het duo bewaarde zijn hoogste troef voor het slot van het programma. De sonate voor cello en piano van Debussy, een van de laatste composities van de Franse mees ter, verraste door een specifiek timbre, resultaat van een zuiver aanvoelen van de geraffineerde harmonieën, die hoofdzake lijk de sfeer van deze zeer persoonlijke muziek bepalen. Een twee-eenheid van opvatting als hier bereikt werd, hadden we deze avond nog niet zo intensief en zo consequent van Marijke Helmann en Ma thilde de Clerck gehoord. Als soliste liet laatstgenoemde zich te vens gelden met een veeleisend program ma, dat zeer wisselend van stijl was. Na een pathetisch „Intermezzo" van Brahms, waagde Mathilde de Clerck zich met suc ces aan het „Scherzo" in b van Chopin, met zijn spannende dramatiek en zijn ge voelige reflexen. Daarna gaf zij een over tuigende verklanking van Pijpers „Sonati ne II" en besloot zij met een kleurige en poëtische vertolking van „Andaluza" van Manuel de Falla. Een avond, die in de reeks manifestaties ter gelegenheid van het jaarfeest der Haar lemse studenten kan tellen als een acte van schoonheidsbesef, waarmede wij de feestvierenden geluk wensen. JOS. DE KLERK. Gistermiddag is de 44-jarige arbeider A. W. M. uit IJmuiden-Oost, die ten be hoeve van de firma Pelt en Hooykaas werk zaamheden verrichtte op het Hoogoven ter rein, uitgegleden en van de ongeveer 5 meter hoge „fijne slakkenberg" gevallen. De man, die een wagen met gemalen slakken had leeggestort, is van de uitste kende rail gevallen, waarbij hij het karre tje meetrok. Dit ijzeren gevaarte heeft hem aan het hoofd getroffen, waardoor de dood onmiddellijk intrad. In ons blad van Maandag deelden wij mee, dat Euwe het Hoogovenschaaktournooi ge wonnen heeft met een voorsprong van twee punten op O' Kelly. Vermeld was de stand van de achtste ronde De eindstand van het tournooi luidt: 1. dr. Euwe (Nederland) Té p.; 2. O'Kelly de Galway (België) 514 p.; 3. en 4. Rellstab 'Duitsland) en Yanovsky (Canada) ieder 5 p.; 5. Fuderer (Joegosla vië) 414 p.; 6. Kramer (Nederland) 4 p.; 7, 8. en 9. Kostitch (Joegoslavië). Bouwmeester (Nederland) en Van Scheltinga (Nederland) 314 p.; 10. Donner (Nederland) 3 p. Vandaag is de heer M. Hirs veertig jaar werkzaam als drukker op de drukkerij O. Th. Dantuma. Ter gelegenheid daarvan is vanmorgen een bijeenkomst gehouden, waarop ook aanwezig was burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers. Deze deelde de jubilaris mee, dat hem was toegekend de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Verder werd de heer Hirs toegesproken door de heer O. Th. Dantuma en vertegenwoordigers van het personeel en de afd. Haarlem van de Al gemene Nederlandse Grafische Bond. Daar bij zijn geschenken aangeboden. De heer Hirs die in sportkringen een ge ziene figuur is, ontving thuis ook blijken van belangstelling. De tweede Bloemlusttentoonstelling Lisse, die vanmiddag geopend is door ir. E. W. B. v. d. Muyzenberg, directeur van het Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wa- geningen, vertoont, een geheel ander beeld dan de Kersttentoonstelling: een losse aan leg, waarbij de bloemen zijn gegroepeerd om vijvertjes met bloemperken en haze laars, wuivende rietpluimen en paarse dophei en waarbij de narcis overheerst. Hoewel de eigenlijke Daffodilshow samen valt met de derde Bloemlusttentoonstelling is deze show gewijd aan de narcis. Maar ook de tulpen zijn talrijk opgekomen en er is eveneens een aardige inzending hyacin ten. Tussen de paden was de jury vanmor gen druk doende met ingewikkelde becijfe ringen om vast te stellen wie straks de zilveren bekers mee naar huis zullen nemen. Naast de grote bloemenhal treft men een geheel ander beeld. Hier wordt de mecha- nisatie-tentoonstelling gehouden, waar vanmorgen nog een druk heen en weer ge loop was en waar men bezig was met het opstellen van blankgelakte sorteermachi- nes, geweldige apparaten voor hete lucht- verwarming, allerlei machines voor het tellen, sorteren en koken van bloembollen, alles op het gebied van emballage, terwijl ook stands zijn ingericht door het Instituut voor Tuinbouwtechniek en de Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst. Bij de opening der tentoonstelling heeft de voorzitter, de heer C. J. Segers meegedeeld, dat de volgende inzendingen bekroond ziin: Wisselbeker hyacinten: gebroeders Se gers. Lisse (definitief). Wisselbeker hyacinten, decoratief: niet toegekend. Wisselbeker tulpen, twintig soorten: Jac. Uittenbogaard en Zoon. Oegstgeest. Wisselbeker, vroeger Mendal en Triumnh- tulpen, gebroeders Van Zanten N.V., Hil- legom. Wisselbeker tulpen, tien soorten: Gebroe ders Nieuwenhuis N.V.. Lisse. Wisselbeker narcissen, twintig soorten: NV. Warn aar- en Co., Lisse (met lof). Wisselbeker narcissen, tien soorten: N.V. Warnaar en Co.. Lisse 'met lof). Collectieve inzending: Van den Hoek Groei- proevenbedrijf. Oude Nieuwe Niedorp. Definitieve prijs gemengde inzending: Jac. Uittenbogaard, Oegstgeest. Definitieve prijs decoratieve tulpén en narcissen: gebroeders Nieuwenhuis N.V., Lisse. Certificaat: Triumphtulp Temagen, N. Beelen, Lisse. Drs. M. Kohnstamm is benoemd tot Nederlands vertegenwoordiger in de U.N.O.- commissie welke opdracht heeft te onder zoeken of er in Oost- en West-Duitsland en in Berlijn voorwaarden aanwezig zijn voor het houden van werkelijk vrije verkiezingen. Drs. M. Kohnstamm is adjudant-directeur van de directie Europa van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De rechtbank te Almelo heeft de ge meente Hengelo (O.) wegens het bouwen van een pand zonder vergunning veroordeeld tot een boete van duizend gulden. Er was f 50.000 geëist. De regeringscommissaris voor het radio wezen heeft de chef van de afdeling ge sproken woord en één van de omroepers van de A.V.R.O. een spreekverbod voor de microfoon opgelegd voor de duur van acht dagen, ingaande 28 Januari, zulks wegens een overtreding van het reclameverbod. Op 1 Januari heeft deze omroeper tijdens een rondvaart door de Amsterdamse grach ten zijn lofliederen gezongen op onder scheidene établissementen, welke tijdens die rondvaart bezocht werden. Naar de Belgische „Standaard" schrijft had de „Flying Enterprise" onder meer een lading Congolese koffie aan boord, welke afkomstig was uit België. Deze koffie was door een Belgische firma tegen E.B.U.- credieten aan een Nederlandse firma ver kocht. De koffie was te Rotterdam even wel ingeladen met bestemming naar de Verenigde Staten en tegen betaling aan de Nederlandse Bank in dollars. De „Stan daard" spreekt zijn verontwaardiging uit over deze handelwijze en merkt op dat Nederland hoe langer hoe meer het gebied wordt waarlangs België hoge verliezen in dollars lijdt. Indien de Nederlandse re gering van oordeel is, aldus het blad, dat zij de Belgische crediteurpositie niet moet helpen verlichten en de Belgische Nationale Bank de dollars afhandig maakt, die deze toekomen, zal België een scherpe discrimi natie moeten toepassen bij zijn export naar Nederland. Als men weet, zo vervolgt de „Standaard", hoe handig Nederland te werk gaat bij de heruitvoer van Belgische goe deren naar de dollargebieden, begrijpt men hoe dit land zijn goud- en deviezenbezit de laatste maanden heeft kunnen vergroten en een crediteurpositie in de E.B.U. ver werven. De lading van veel schepen die uit Nederland vertrekken blijft de Belgische instanties onbekend en slechts bij een scheepsramp, zoals thans met de „Flying Enterprise", komt men hier achter. Het is noodzakelijk, zo besluit het blad. dat Neder land de garantie geeft, dat Belgische goe deren die naar Nederland worden uitge voerd in dat land zelf worden verbruikt. De West-Duitse autoriteiten hebben heden een bedrag van 420.000 mark be schikbaar gesteld voor de invoer van rum en arak en van 218.000 mark voor invoer van edelstenen, beide uit Nederland. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl. 47 8415/u 84 A.K.U 157 A 157% Lever Brothërs 188 187% Philips Gloeil. 168 'A 168 Nwe Philips 164 163% Kon. Petroleum 286% 285 A'dam Rubber 93 93 Holl. Amer. Lijn 181% 181% N. Scheepv. Unie 144 144 H.V.A 98% 98% 71 71% Amsterd. Bank 167 167% Rotterd. Bank 16854 167 Twentse Bank 163% 163% Anaconda Copper 58'Vie 59 Bethlehem Steel 57% 57% Republic Steel 47% 47% 7554 76 54% 54% U. S. Steel 45% 45 N. Lever Brothers 18 1% 181 Een eind buiten de stad lag de theetuin: de bus stopte er vlak voor. „Uitstappen!", zei oom Tripje. „Wij zijn er." Achter elkaar sprongen ze de bus uit. Toen ging het hele gezelschap de theetuin in. Uitgelaten wezen de jongens elkaar de prettige dingen, die overal verspreid stonden: schommels, wippen, draaimolens en wat al niet „Fijnhier kunnen we van alles doen!", juichte Rick. „Ik wil graag op de wip!", riep Bunkie. Oom Tripje lachte. Maar ik denk, dut jullie toch eerst wel 'n lekker glas limonade lust, niet?", zei hij. Nou, dat vanzelf! Ze gingen aan 'n tafeltje zitten; en toen de bestelde glazen limonade voor hen stonden, hoefden ze niet aangepord te worden. Dat smaakte heerlijk! Ze zaten met hun tafeltje lekker in de schaduw van een grote boom. Wat was het hier gezellig! Toen de glazen leeg waren, zei oom Tripje: „Ziezogaan jullie nu maar eens je hart ophalen bij de schommels en de wippen!" LONDEN (Reuter). Na een conferen tie van een week hebben de ministers van Financiën van het Britse Gemenebest een communiqué uitgegeven, waarin werd ver klaard, dat het sterlinggebied voor een zeer ernstige crisis staat, die vérstrekkende ge volgen zal hebben, wanneer geen doeltref fende maatregelen worden genomen. De onmiddellijke maatregelen van de landen van het Gemenebest kunnen nieuwe beperkingen van dé invoer, wellicht van die uit Europa en Japan inhouden. Enge land heeft zijn houding dienaangaande nog niet definitief bepaald, aldus de Britse mi nister Butler. Men gelooft in Londen dat de plannen, die de landen van het Gemenebest zullen aankondigen, drastischer zullen zijn dan de bewoordingen van het communiqué doen vermoeden. Maandagavond zijn voor de Engelse kust gecombineerde vloot- en tuchtoefeningen in Noord-Atlantisch verband begonnen. Van Nederlandse zijde nemen er aan deel de mijnenvegers Ameland, Beveland, Marken, Terschelling en Texel, alle houten schepen van de Ameland-klasse. Het Neder landse flottielje staat onder commando van de luitenant ter zee der tweede klasse J. G. Cornelisse. De Britten hebben de lei ding bij de oefening. In het reglement dat bij de diefstal van de Oterleekse brandweerstaf in acht moet worden genomen, staat onder meer dat de staf slechts door list of bedrog ontfutseld mag worden. Er mag in geeji geval geweld aan te pas komen. De Haarlemmers meen den dat hun Bloemendaalse collegae wel geweld gebruikt hadden, omdat in het spuithuis te Spaarndam, waar de staf door de Haarlemse spuitgasten was opgeborgen, een ruit verbrijzeld was. Haarlem heeft daarom aan Bloemendaal gevraagd de staf terug te geven. De .Bloemendalers hebben echter aange voerd dat is gebleken dat het bewuste ruitje al aan splinters lag voordat zij voet op Spaarndamse bodem zetten. In Spaarn dam is men het met die lezing over het geval echter niet eens: Eén ruitje was in derdaad kapot, maar een tweede, zo houdt men vol, is door de Bloemendalers ver nield. En daarom handhaven de Spaarn- dammers hun verzoek om de staf terug te krijgen. De Spaarndamse jeugd heeft er inmid dels goede nota van genomen, dat volwas sen mensen ruiten hebben ingegooid. Zij vonden dit blijkbaar een voorbeeld dat navolging verdient: Het Spaarndamse spuithuisje telt geen ruit meer die nog heel is. De Bloemendaalse brandweer heeft de trophée intussen opgeborgen en wel in het brandhuisje aan de Rustenburgherweg, ongeveer aan het einde van de Dorpstraat in Bloemendaal. In de afgelopen nacht hebben brandweerlieden uit de omgeving zonder resultaat overigens heel wat belangstelling voor de staf aan de dag ge legd. Er is in deze eerste maand van het jaar al heel wat strijd om geleverd. Na de verovering door Krommenie op 22 December ging de staf op 2 Januari naar Zaandijk, vier dagen later naar Kromme- niedijk, vandaar op 12 Januari naar Koog aan de Zaan en precies een week later naar Haarlem. En daar haalden de Bloemen dalers de staf één dag later weer weg. Bij zijn besluit van 26 Juli 1951 werd door de raad van de gemeente Heemstede een stichting in het leven geroepen om het verlenen van financiële hulp aan studeren den mogelijk te maken. Daarvoor werd een klein kapitaaltje afgezonderd, terwijl tevens werd bepaald, dat ieder jaar bij de vaststelling van de gemeentebegroting zal worden vastgesteld welke bijdrage voor dit doel door de gemeente zal worden ver leend. De wethouder van onderwijs, de heer H. Disselkoen, is ambtshalve voorzitter van het bestuur der stichting. Door B. en W. werden tot leden van het bestuur werden benoemd: mevrouw mr. H. G. C. Mijnssen- Gelinck, en de heren prof. dr. G. Ch. Aal- ders, dr. W. Jong, J. van der Meulen, dr. W. G. J. ten Pas, Th. J. H. Verhoeven, T. M. Schelling. Laatstgenoemde werd aangewe zen als secretaris-penningmeester. Het secretariaat is gevestigd op het raadhuis. Dezer dagen werd het bestuur der stich ting door de burgemeester geïnstalleerd. Daarbij bracht hij dank aan de leden die hun kennis en hun tijd voor dit mooie doel beschikbaar willen stellen. Met nadruk vestigde de burgemeester er de aandacht op, dat niet alleen rapportcijfers beslissend zullen mogen zijn, maar dat bij de beoor deling van de aanvragen ook met de karak tereigenschappen der aanvragers rekening gehouden zal dienen te worden. De voorzitter, wethouder Disselkoen, dankte de burgemeester voor de installatie, voor het in de leden gestelde vertrouwen en de raad voor het in het leven roepen der stichting. dóór ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 38) „Het ging tot dusver heel best", ant woordde Lynne luchtig. „Maar laten we er niet verder over praten, Millicent. Je wilde nu eenmaal graag terug komen, hoewel het me nog steeds niet duidelijk is, waarom je destijds zo hals over kop vertrok. Hoe 't ook zij, je bent terug en Preston schijnt tevreden te zijn over de gang van zaken. Ik zal de laatste zijn om critiek uit te oefenen. Er is echter een ding, Millicent, waarover ik me bezorgd maak. Ik krijg de indruk, dat je Jessica aanmoedigt om zichzelf als een bijzonder kind te beschouwen. Dat lijkt me nogal gevaarlijk. Er is niets bijzonders met Jes sica aan de hand. Ze is goed gezond en volkomen normaal en moet in overeen stemming daarmee behandeld worden. Gedurende je afwezigheid hebben we di verse scènes meegemaakt, waarbij ze deed alsof ze ziek was, en ik heb getracht het kind hier af te helpen. Wil je me hierin verder behulpzaam zijn?" Millicent's mond trok zich in een strak ke lijn en Lynne zag even iets hards in de mooie ogen van de andere vrouw. Maar toen ze antwoordde, was er alweer een vriendelijke glimlach op haar gezicht. „Je vindt me natuurlijk een vervelende, oude zanik', zei ze, „en misschien ben ik dat ook wel. Maar zie je, Lynne, het is moeilijk om jou te doen begrijpen, wat de kleine Jessica voor mijn broer en mij betekend heeft, en nog betekent. We hebben samen vele moeilijkheden meegemaakt, en het enige lichtpunt was steeds weer Jessica. Als je haar voorgeschiedenis even goed kende als ik, zou je gevoel hebben voor onze zorgen voor haar welzijn. We zijn bang voor een herhaling van hetgeen wij meegemaakt hebben, en we doen alles, wat in ons vermogen ligt, om zo iets te voor komen „Ja, jaantwoordde Lynne met enig ongeduld, „ik weet wel, dat je bedoelingen goed zijn, maar geloof me, Millicent, een kind is gevoelig voor al de speciale zorgen en aandacht en reageert vaak verkeerd. Jessica heeft de stellige overtuiging, dat ze anders is dan andere kinderen. Dat is volkomen onjuist en om die reden wil ik haar a.s. seizoen naar school zenden, Millicent keek haar ontzet aan. „Vindt Preston dat goed?", vroeg ze snel. „Ik hoop, dat je weet, wat je doet, Lynne. Geloof me, we hebben het kind verleden jaar naar een dergelijke school trachten te zenden, en het resultaat was zeer onbevredigend, ze werd ziek en knapte eerst op, toen we haar er af namen....". Lynne wendde zich af. Ze had er geen zin in verder met Millicent over het on derwerp te spreken. Ze begon haar geduld te verliezen. „Ik geloof, dat ik heel goed weet, wat goed voor Jessica is", zei ze enigszins scherp. „Laat de schoolkwestie alsjeblieft aan mij over, Millicent!" Ze dacht de eerstvolgende dagen niet meer over het geval na, maar sloeg Jessica nauwkeurig gade. Tot haar verwondering moest ze vaststellen, dat het kind inder daad, sinds de terugkomst van haar tante, veranderd was. Ze was gehoorzamer, maar anderzijds was er iets schuws en ontwij kends in haar manier van doen gekomen, dat Lynne griefde, en tenslotte begon ze zichzelf af te vragen, of Jessica wel wer kelijk zo volkomen gezond en normaal was, als ze zich had voorgesteld. Toch wist ze zich te herinneren, dat het meisje zich tijdens haar tante's afwezigheid, als een gezond en tevreden kind had gedragen. Er waren toen feitelijk geen afwijkingen te constateren geweest. Drie weken later kwam Preston haar spreekkamer in de kliniek binnen, toen ze op het punt stond naar huis te gaan. Hij zei haar vriendelijk goedendag, maar zijn gezicht had een bezorgde trek en hij zag bleek. „Lynne, ik moet met je spreken over Jessica", begon hij, rusteloos op en neer lopend door het vertrek. „Millicent ver telde me,' dat je het dwaze plan hebt op gevat om Jessica naar de St. Helen's school te zenden. Dat meen je toch niet serieus?" BINNENLAND Ter herdenking van de slag in de Java- zee op 27 Februari wil de Koninklijke Ne derlandse Vereniging „Onze Vloot" bij voldoende belangstelling een bronzen ge denkpenning laten slaan. De burgemeester van Den Haag heeft in de gemeenteraad medegedeeld niet be voegd en ook niet bereid te zijn inlichtingen te geven over de achtergronden van het aan de hoofdcommissaris van politie verleende eervol ontslag. Het werd door de Kroon ver leend op 'voordracht van de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken. De bur gemeester heeft er "bij de regering op aan gedrongen, zodra zulks mogelijk is, nadere mededelingen te doen om een einde te ma ken aan de geruchten, welke over het verlenen van dit ontslag de ronde doen. Op de spoorbaan HengeloAlmelo kwam een paard onder een electrische trein. Het dier was op slag dood. De trein werd ernstig beschadigd en moest worden weg gesleept naar het station Almelo. Het trein verkeer had vijftig minuten vertraging. Op dc begraafplaats Zorgvlied te Am sterdam is hedenmiddag het stoffelijk over schot van de oudste Nederlandse heilsoldate, de in de hoofdstad op 92-jarige leeftijd over leden zuster W. Koopmans, met korpseer ter aarde besteld. Zuster Koopmans behoorde tot het Moederkorps van het leger, het eerste korps dat in de hoofdstad werd op gericht. In de weck van 6 tot en met 12 Januari zijn in ons land zes nieuwe gevallen van kinderverlamming aangegeven. Deze geval len kwamen voor in Enschedé (twee), Weerselo (twee), Amersfoort (een) en Oosterhout (een). De consecratie van de nieuwe Engelse en Amerikaanse episcopale kerk in Den Haag, waarvan op 21 Juli van het vorigjaar de eerste steen werd gelegd door prinses Alice, gravin van Athlone, een kleindochter van koningin Victoria, zal 20 Mei geschieden door de bisschop van Londen. Het vorige kerkgebouw werd vernield bij het bombar dement van het Bezuidenhout. Van 1 Januari 1951 tot 1 October 1951 voerde Nederland 124.438.000 kg. oude mate rialen ter waarde van f 97.982.000 uit. In de nacht van Dinsdag op Woensdag wordt het regeringsschip „Waterman" varend in beheer van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, van zijn reis als emigrantenschip te Rotterdam terugverwacht. Van Australië af maakte de „Waterman" de terugreis via Nieuw Guinea, waar een aantal passagiers, merendeels militairen, aan boord werd ge nomen. B. en W. van Rotterdam hebben van Lever Brothers en Unilever N.V. een aan bieding ontvangen voor een onderhandse geldlening, rentende 2% pet., groot f 450.000. De lening zal worden afgelost in vijf jaar lijkse gelijke termijnen. Het bedrag is be stemd voor kademuurbouw aan de Nassau- haven. Aan Ph. Keiler, controlerend accoun tant-generaal van de Nederlandse regering te New York in buitengewone dienst, is op zijn verzoek eervol ontslag uit zijn functie verleend, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. Ds. J. W. Sepmeijer is benoemd tot vlootpredikant in vaste dienst. Ir. S. G. C. Langendam, hoofd van de Technische Verbindingsdienst van de Neder landse Politie, is te Utrecht op 57-jarige leeftijd overleden. Wegens het overlijden van maarschalk Delattre de Tassigny is in de Dekenale Kerk te 's Gravenhage door de pauselijke internuntius, mgr. P. Giobbe, een pontificale heilige mis van requiem opgedragen. Ko ningin Juliana was vertegenwoordigd door vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen. Vrijwel alle hoofden en vertegenwoordigers van diplomatieke missies in ons land woon den deze plechtige kerkdienst bij. Op 24 Januari zullen de leden van de defensie-commissie uit de Eerste- en Tweede Kamer op uitnodiging van generaal Eisen hower een bezoek brengen aan diens hoofd kwartier te Parijs. De minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, en de beide staats secretarissen, vice-admiraal H. C. W. Moor man en mr. F. Kranenburg, zullen bij het bezoek tegenwoordig zijn. HAARLEM EN OMGEVING Op dc Verspronckweg te Haarlem slipte een 16-jarige fietser, tengvolge van de gladheid van de weg. Hij viel en kreeg een diepe wond boven het linkeroog en een lichte hersenschudding. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis Joannes de Deo. De Haarlemse arts S. L. A. stak de Jansweg bij het Stationsplein over, zonder op het verkeer te letten. Hij werd aangere den door een fietser en viel. Hij kreeg een rechterschouderfractuur en werd overge bracht naar het Grote Gasthuis. In café „Dn Nord" hield de duivensport- vereniging „Columba" haar jaarlijkse ten toonstelling. Ingezonden waren 202 postdui ven. De uitslag luidt: 1. J. Kuperus; 2. J. Brand: 3. J. Lexmond: 4. G. v. Roodselaar; 5. A. W. Broes; 6. E. Vlugt; 7. A. v. Lint; 8. Ta. Gras. Damesklasse: 1. J. 3rand; 2. G. v. Roodselaar: 3. J. Lexmond. De hoofdcontroleur van 's Rijks belas tingen J. T. Schenk te Haarlem is eervol ontslagen. Hij heeft om gezondheidsredenen vervroegd pensioen gekregen. Zuster E. Cassée te Bloemendaal is be noemd tot wijkverpleegster-huisbezoekster te Vledder. De heer O. H. Doggers, hoofd-assistent van 's Rijks belastingen te Haarlemmermeer (inspectie) viert op 1 Februari zijn 25--arig jubileum. Ds, M. Holtrop, Chr. Gereformeerd pre dikant te Haarlem, ontving een beroep naar Leeuwarden. Een k35-jarigc Haarlemse werd gister middag op heterdaad betrapt, toen zij een mantelpakje ter waarde van ongeveer hon derd gulden weg nam uit een modezaak aan de Anegang in Haarlem. Zij is door de politie aangehouden. Ze beet zich op haar lippen. Ze voelde, hoe ze voorzichtig te werk moest gaan en niet haastig en ongeduldig moest antwoor den. „Zou het niet beter zijn geweest, dat je deze kwestie dadelijk met mij had bespro ken", vroeg ze rustig, „in plaats van er eerst met je zuster over te praten". „Millicent maakt zich erg bezorgd". „Maar waarom toch? Omdat ik voorge steld heb om Jessica naar school te zenden, of omdat ze bang is iets van Jessica's aan dacht voor zichzelf te moeten missen?", vroeg ze langzaam. „Kun je me één steek houdend argument noemen, waarom het kind niet zoals andere normale kinderen naar school zou kunnen gaan? Je wilt haar toch zeker niet zien opgroeien tot een een zelvige zonderling?" Hij bleef stilstaan en keek haar met een koude blik aan. „Omdat je mijn zuster niet uit kunt staan, behoef je Jessica's zwakheden nog niet over het hoofd te zien. Ik ken mijn kind, Lynne, en naast mij is Millicent de enige, die haar belangen voor staat. Dat is vanzelfsprekend....". Ze wendde zich af en voelde zich op eens dodelijk vermoeid. „Als je niet wilt, dat ze naar school gaat, dan gaat ze na tuurlijk niet", zei ze met vlakke stem. „Ik begrijp, dat jij de eind-beslissing in deze te nemen hebt, Preston, maar toch wil ik je er op wijzen, dat je verkeerd doet, als je haar niet naar school stuurt. Ik houd van Jessica. „Is dat werkelijk waar, Lynne?", vroeg hij en er was een vreemde klank in zijn stem. „Of is het maar een frase, die een vrouw gemakkelijk in de mond ligt. Vrou wen „houden" altijd van bloemen en dieren en kinderen, maar meen je het werkelijk, Lynne? Betekend mijn kind werkelijk iets voor je?" Ze keek hem aan, haar wangen waren bleek en haar ogen stonden kalm. „Door ons huwelijk werd jouw kind ook mijn kind", zei ze zacht. „Ik ben heel erg veel van Jessica gaan houden, en ik wil boven alles, dat ze tot een gelukkig mens zal opgroeien. Daarom ben ik van mening, dat je er verkeerd aan doet, in deze naar Millicent te luisteren. Het is niet gemak kelijk je dit te zeggen. Ik begrijp, dat je Millicent dankbaar bent voor alles, wat ze voor je gedaan heeft, sinds je eerste vrouw stierfmaaro, hoe moet ik 't je uitleggen zonder bevooroordeeld te schijnen? Ik heb alleen maar de indruk, dat Jessica, toen haar tante nog niet terug was, zich veel prettiger voelde....". Hij keek haar aan. „Heb je die indruk gekregen, Lynne?", vroeg hij langzaam. „Maar hoe zou dat mogelijk zijn? Toen Millicent er niet was, was Jessica veel al leen en werd er weinig aandacht aan haar besteed". „Dat is allemaal niet waar", viel ze hef tig uit. „Wie heeft je dat wijs gemaakt? Millicent natuurlijk! Als ze jou op het idee heeft gebracht, dat ik Jessica verwaarloos de, dan kan ik je zeggen, dat 't een leugen is. Jessica werd niet meer verwaarloosd dan welk ander kind, waarvan de moeder werkt, en je moet toch toegeven, dat ze zich helemaal niet ongelukkig voelde! Nog maals, ik houd zielsveel van Jessica „Goed, bewijs 't me Lynne", zei hij snel. „Het is zo gemakkelijk over „houden van" te praten, maar het" bewijs ervan te leve ren, valt moeilijker. Geef je werk op, Lynne, zorg voor Jessica, in plaats van Millicent dat werk te laten doen. Dan zal ik ervan overtuigd zijn, dat je Jessica wer kelijk liefhebt en dat je misschien ook..". Hij hield abrupt op en voegde er aan toe, „dan zal ik inderdaad kunnen geloven, dat je voor Jessica iets over hebt. Ze deed een stap terug en keek hem ongelovig aan. „Preston, wat bezielt je?", fluisterde ze. „Is het je werkelijk ernst? Wil je, dat ik mijn werk opgeef? Je maakt een grap, je kunt 't niet menen! Ik kan er toch niet over denken, mijn werk op te geven, na alle offers, die ervoor gebracht zijn. Twee mensen hebben hun hele leven ervoor opgeofferd, begrijp je dat, en ik kan hen toch niet verraden?" Er kwam een laatdunkende trek om zijn mond. „Je wilde 't destijds niet van me aan nemen, toen ik je zei, dat je ouders egoïs tisch waren geweest, herinner je je?", zei hij. „Je hebt zo iets dus niet voor mijn kind over, Lynne. Millicent heeft wel haar eigen leven voor Jessica opgegeven, maar jij wilt niets opgeven, zelfs het kind van een vreemde, dat laat in de kliniek had afgesproken, liet je voorgaan. Het lijkt me overduidelijk, wie van jullie beiden het meest van Jessica houdt". (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6