Op de weg „Leidende rol van Duitsland hoeft niemand af te schrikken" „Amerikaanse politiek is gericht op vereniging van Europa" Tunesische nationalisten worden steeds driester Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Franse politiemannen gedood of ontvoerd, stadje bezet Oase in Afrika SIR IVONE KIRKPATRICK: Mits Europa maar in Atlantische gemeenschap wordt geplaatst Het woord is aan, Acheson spreekt zich duidelijk uit: Bemiddeling tussen West-Europese groten en kleinen Nog meer soberheid voor de Britten Senator Kef auver wil president worden Noors officier van Willem Barendsz veroordeeld Ere-doctoraat voor dr Drees Truman wenst opheffing van invoerbeperking Storm in vakbond over Duitse bewapening Eredoctoraat voor prof. dr. G. G. V. de Vooys Protestvergadering van bakkers Over drDrees Koninklijke deelneming bij de ramp met de „Alkmaar" Investerings- en invoerbeperking Sneeuwstorm Trumans eerste rivaal Waarschuwing met de dood bekocht 66e JAARGANG No 167 DONDERDAG 24 JANUARI 1982 296e JAARGANG No 20 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TOEN minister Wemmers minister werd duidde hij zichzelf aan als een exponent van de Derde Macht. In partijpolitieke zin is die tot dusver niet gevormd. Maar de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat moet een voorgevoel gehad hebben. Want in het wegverkeer, dat hem meer zorgen baart dan de waterstaat, is de Derde Macht prompt verrezen. Zij heeft zich bovendien met grote animo vermenigvuldigd. Zij heet Bromfiets. Tussen de auto en de fiets heeft zij zich, met tussen-snelheid, als nieuwe machtige weggebruiker ingedrongen. En die tussen-snelheid vooral heeft de ellende doen ontstaan. Wegverkeer voltrekt zich immers op de beste en veiligste manier, wanneer zijn bestanddelen ongeveer de zelfde snelheids-mogelijkheden bezitten en daar ook gebruik van maken. Daarom bleek destijds, bij de snelle groei van het auto-verkeer, de aanleg van zoveel moge lijk afzonderlijke fietspaden dan ook nodig. Men is al een aardig eind met dat beleid gevorderd, en nu is de bromfiets de ont wikkeling van zaken komen verstoren. Strikt logisch redenerend zou men moeten zeggen dat een derde soort rijweg de bromfietsbaan de ware oplossing zou bieden. Dat is dan ook wel juist, maar erg duur en in vele gevallen moeilijk uitvoer baar. Men is dus gaan twisten over de vraag, of het genoeglijk-voortbrommend geval naar de rijwielpaden moet worden verwezen of niet. Daar hebben zich andere problemen aan vastgehaakt: moet het als motorisch voortbewogen vehikel worden erkend, met alle gevolgen van dien? Moet het van nummerborden voorzien worden en van alle papieren, waarmee vadertje Staat het leven des autorijders opvrolijkt? Moet het dus ook „in de wegenbelasting vallen", met de gebruikelijke verzekering dat voor de opbrengst wegen zullen worden aangelegd en verbeterd? Moeilijke vraag: in hoeverre zou verlening van volledige mo torische erkenning aan het speels-voort- brommende indringertje het verkeer nog onveiliger maken, omdat het daarmee tege lijk zekere voorrangs-rechten zou verwer- ven? De minister zit er maar mee. Er zijn mensen genoeg die niet graag met de zor gen van Truman, Churchill of Drees belast zouden zijn. Er zijn mensen te over die minister Lieftinck geenszins zijn taak be nijden. Maar menigeen, vermoed ik zo, zou het met Verkeer (en Waterstaat) wel eens willen proberen. Het ziet er zoveel makke lijker uit; er komen geen pacten, federaties, Marshall-hulpen en hogere economie aan te pas en men wordt evenals Lieftinck door iedereen als Excellentie aangesproken en met eerbied bejegend. Laten zij zich niet vergissen. Laten zij beseffen hoezeer ministeriële problemen in het groot en in het klein in dezelfde knopen kunnen raken. Op vrijwel hetzelfde ogen blik waarop ons onthuld wordt, dat de Kamer in de afdelingen scherpe critiek op „Straatsburg" geuit heeft (of schoon daar alleen maar een raadgevend lichaam, gespeend van iedere beslissende bevoegdheid, zetelt) vernemen wij dat zij bittere woorden gesproken heeft over het bromfiets-beleid van minister Wemmers. Sommige leden zijn het volkomen oneens met zijn voornemen, de bromfiets naar de rijwielpaden te verwijzen. Anderen zien geen heil in een bromfiets-rijbewijs. Weer anderen.... enfin. Eigenlijk ziet niemand veel heil in de bromfiets, maar het baat niet dat te zeggen. Dus krijgt de regering de schuld. Zeer scherp is de A.N.W.B. in zijn blad „De Bromfietskampioen", welks titel u niet als een hulde aan de winnaar van het nationale bromkampioenschap moet zien, want dat is nog niet verreden. De titel beduidt slechts dat het blad voor de bromfietsbelangen kampt. Het zegt dat de regering al meer dan een jaar over vol doende feitenmateriaal beschikt en dat haar slapheid mensenlevens heeft gekost. Het aanvaardt dus minister Wemmers eigenlijk helemaal niet als een exponent van de Derde Macht (op de weg). Wij vragen ons ernstig af of men niet moet aannemen, dat de bromfiets binnen weinige jaren de fiets geheel overvleugelen zal. Öf men het ding niet voor zo betaal bare prijs zal gaan maken, dat de ouwe trapfiets erdoor in onbruik zal raken. Mocht dat het vooruitzicht zijn, dan verkeren wij ook hier in een overgangstijd. Net als in de staatkundige verhoudingen. In afwachting blijven evenwel de ongelijkheden in snel heid gevaar opleveren. Zou een goede maatregel niet liggen in het advies van de man, die voorgesteld heeft alle bromfietsen wit te lakken, zodat ze tenminste als zo danig op een afstand herkenbaar zijn? Zou een of andere bijzondere verlichting in de duisternis niet om dezelfde reden gewenst zijn? Intussen wachten wij met belangstel ling de grote bromfietsrede van minister Wemmers, bij de behandeling van de be groting van zijn departement, af. Moge hij zich tenslotte een groot exponent van de Derde Macht tonen. R. P. Professor dr. G. G. V. de Vooys, hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, zal een eredoctoraat van de universiteit van Witwatersrand (Johannesburg) in Zuid- Afrika ontvangen als erkenning van het geen hij heeft bijgedragen aan de studie van het Nederlands en van zijn belangstel ling voor de ontwikkeling van het Zuid- Afrikaans. De ere-promotie zal op 22 Maart ge schieden. Opnieuw is in Alkmaar een protestver gadering van bakkers gehouden. Besloten werd de aanvankelijk gewestelijk opgezette actie, die de instemming had van bakkers uit andere delen van het land, van een Noordhollandse actie tot een landelijke actie te maken. Op de Aikmaarse vergadering kwam weer de prijs van het volksbrood ter sprake die te laag wordt geacht en vervol gens het compensatiestelsel, dat door de regering zou worden voorgestaan en waar bij men uitgaat van het denkbeeld, dat de verkoop van bepaalde luxe artikelen als luxe broodjes en gebak de verkoop van volksbrood wel goed zou maken. De ver gadering veroordeelde deze zienswijze. Als de Engelse kroonprinses Elisabeth en haaj echtgenoot hun aangekondigde reis naar Australië en Nieuw Zeeland maken, zulleh zij voor het eerst het huwelijks cadeau zien dat zij van de Engelse kolonie Kenya (Afrika) kregen: Een jachthuis van cederhout, prachtig gelegen in de schaduw van de hoge berg Kenya. BONN (A.N.P.) „Ik geloof dat er een kans is, dat Duitsland een leidende rol in Europa zal gaan spelen", zo zeide de Britse Hoge Commissaris Sir Ivone Kirkpatrick gisteren aan een lunch der buitenlandse pers in Bonn. Dit vooruitzicht hoeft echter volgens Kirkpatrick niemand af te schrik ken, „indien Europa binnen de Atlantische gemeenschap wordt geplaatst". Indien Europa deel uitmaakt van een gemeen schap, waarin ook de Verenigde Staten, Canada en Engeland zijn opgenomen, dan zal het domineren van een land in een Europese confederatie misschien geen grotere consequenties hebben dan de wel bekende overheersing van Texas in de Verenigde Staten", aldus de Hoge Com missaris. Nadat de Amerikaanse Hoge Commis saris McCloy enige dagen geleden de Duit sers heeft voorgehouden, dat zij onverschil lig zijn tegenover de herrijzing van natio- naal-socialistische gedachten, zeide Kirk- Nietzsche: Wie zichzelf veracht, acht zich nog altijd als verachter. WASHINGTON, (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat Amerika zijn best doet een overeenstemming te bewerkstelligen tussen de opvattingen der West- Europese landen over de vorming van een Europees leger en een defensiegemeenschap. Acheson zeide uitdrukkelijk: „De Amerikaanse politiek is gericht op de vereniging van Europa". De zes ministers, die de vorming van een Europees leger bespreken, zijn het er over eens geworden, dat een te vormen Assem- blée de vraag van een West-Europese fede ratie moet bestuderen en in zes maanden tijds rapport hierover moet uitbrengen. Een „constitutionele conventie" zou deze aanbevelingen dan kunnen overwegen". „Er is een duidelijk verschil van mening tussen Frankrijk, West-Duitsland en Italië enerzijds en de landen van de benelüx an derzijds. De grotere mogendheden wensen een sterk, centraal gezagsapparaat, doch de kleine landen wensen een losser verband. Amerika is van oordeel, dat het mogelijk is deze standpunten tot elkaar te brengen en het doet zijn best een verzoening tot stand te brengen. Het acht deze belangrijk en zij dient zo spoedig mogelijk te worden bereikt," aldus Acheson, die zeide te hopen, dat spoedig overeenstemming over een Europese defensiegemeenschap bereikt zou worden. De minister gaf uitdrukking aan zijn geestdriftige instemming met Eisenhower's voorstel om een „Europese constitutionele conventie" te vormen, die de vraagstukken van groot-Europese politieke en economi sche eenheid zou behandelen en uiteinde lijk oplossen. Minister Acheson zeide verder, dat hij een zeer interessante bespreking had ge voerd met minister Drees bij diens bezoek op het ministerie van Buitenlandse Zaken en bij de maaltijd op de Nederlandse am bassade. Minister Drees had gezegd zeer tevreden te zijn naar huis te kunnen gaan met een levendige indruk van het Ameri kaanse volk. Acheson had de hoop uitge sproken, dat minister Drees terug zou keren en dan langer zou kunnen blijven. „Het bezoek van minister Drees heeft ons een diep gevoel van genegenheid voor hem doen opvatten". Acheson had met Drees de kwestie van de Europese defensiegemeen schap besproken. In antwoord op een desbetreffende vraag zei Acheson vast te hopen, dat het bezoek van dr. Drees aan Washington zal hebben bijgedragen tot het overbruggen van de meningsverschillen tussen Frankrijk, Italië en Duitsland enerzijds en de landen van de Benelux anderzijds over de functie van het gezagsorgaan van het Europese leger. Uit naam van de Koningin en Prins Bernhard heeft de burgemeester van den Haag, mr. F. M. A. Schokking, bezoeken van rouwbeklag afgelegd bij de nabestaan den van de vier uit Scheveningen afkom stige opvarenden van de trawler „Alk maar". De burgemeester was daarbij ver gezeld van zijn echtgenote. Het gemeentebestuur van 's-Gravenhage heeft schriftelijk zijn deelneming aan de nagelaten betrekkingen der slachtoffers betuigd. LONDEN (Reuter). De ministers van liet Britse Gemenebest hebben Maandag: aangekondigd, dat elk der landen van het Gemenebest voor de verbetering van zijn betalingsbalans er naar zal streven dat vóór het eind van 1952 het gehele sterling- gebied weer een creditsaldo op de beta lingsbalans zal krijgen. Verwacht wordt, dat de Britse minister van financiën, Richard Butler, dit besluit in drastische maatregelen zal omzetten, waarbij verge leken die, welke Sir Stafford Cripps, zijn voorganger in het Labour-kabinet, heeft genomen van weinig betekenis zijn. De maatregelen, welke Butler zich voor stelt te nemen, zullen tezamen met de ern stige beperkingen van November er op neerkomen, dat de mensen minder geld in de zak zullen b.ebben, dat er minder goe deren in de winkels zullen zijn, vooral luxe artikelen en dat honderdduizenden gezin nen hun gewoonten zullen moeten wijzi gen. De door Butler te voeren campagne zal gebaseerd zijn op een plan van vier pun ten. Deze punten zijn: Het zal voor firma's en personen moei lijker worden, om leningen te verkrijgen voor werk, waarvoor geen nationale nood zakelijkheid bestaat. De regeringsuitgaven zullen worden be perkt. De invoer zal in zekere mate, vooral voor de niet noodzakelijke goederen, even eens verder worden beperkt. Grote wijzigingen op het gebied van de industrie. Deze laatste zullen er op neerkomen, dat honderdduizenden arbeiders, die thans minder dringend nodig werk verrichten, zullen gaan werken voor de wapenproduc tie, de uitvoer en de kolenproductie. Gisteren heeft een ijskoude sneeuw storm de Amerikaanse staten Noord en Zuid-Dakota en Minnesota geteis terd, waardoor ten minste zes personen om het leven zijn gekomen. Twee personen, die door de storm wer den overvallen, hebben zich in leven kunnen houden door in hun auto een vuurtje te stoken van de bekleding der zittingen. Een chauffeur van een koel wagen, die door benzinegebrek bleef steken, zocht zijn toevlucht in de koel ruimte van de wagen, toen de cabine te veel afkoelde. In de koelruimte, waar een temperatuur van omstreeks nul graden heerste, was het behaaglijk in vergelijking met de vorst van 29 graden buiten de wagen. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse senator Kefauver (Tennessee) is het eerste lid van de democratische partij, die zich candidaat wil stellen voor de voor verkiezingen voor het presidentschap. Op een persconferentie verklaarde Kefauver met nadruk, dat hij geen belangstelling heeft voor het vice-presidentschap. „Ik stel mij voor geen andere functie als candidaat beschikbaar", aldus Kefauver. Verleden week verklaarde Kefauver na een onderhoud met Truman: „Ik ben het in de meeste opzichten met Truman eens, in het bijzonder betreffende de buitenlandse politiek". Uit de mededeling van Kefauver blijkt, aldus Reuter, dat de senator niet alleen zich candidaat wil stellen voor de democra tische partij, maar ook bereid is met pre sident Truman de strijd aan te binden, in dien deze zich herkiesbaar zou stellen. Kefauver heeft in het middelpunt van de publieke belangstelling gestaan door het onderzoek, dat een senaatscommissie onder zijn leiding heeft ingesteld inzake corrup tie en georganiseerde misdaad. Hierdoor is Kefauver, volgens Reuter, in de ogen van het volk een symbool van onkreukbaarheid geworden. patrick, dat zij ook te weinig verantwoor delijkheid voelen voor hun eigen regering. Zij beschouwen volgens de Britse woord voerder hun regei'ing tezeer als „het weer", als iets waarop men geen invloed kan uit oefenen. Ten aanzien van de militaire bij drage is de mening in Duitsland volgens Kirkpatrick verward. „Indien we morgen de Duitsers bekend maken, dat onze on derhandelingen zijn mislukt, dan zouden ze teleurgesteld zijn. Als we de volgende dag het welslagen der onderhandelingen zouden aankondigen, dan zou dit evenzeer teleurstelling wekken." Er is volgens de Hoge Commissaris ook verwarring in het argument der Duitse socialisten, dat de geallieerden een soort chantage plegen door de Duitse souvereini- teit afhankelijk te stellen van de aanvaar ding der bewapening. Indien de Duitsers werkelijk zouden weigeren deel te nemen aan de Europese verdediging, dan moeten de geallieerden zelf de volle verantwoorde lijkheid blijven dragen en daaruit zou voortvloeien, dat zij bepaalde bevoegd heden in handen zouden moeten houden. Duitsland moet volgens Kirkpatrick een gelijkgerechtigd partner worden, doch dit houdt niet in, dat „gelijkheid noodzakelijk eenvormigheid in behandeling moet beteke nen". Indien in de Atlantische organisatie geen land bereid zou zijn een last te dra gen, die niet ook door alle anderen wordt getorst, dan zou men deze organisatie vol gens Kirkpatrick spoedig kunnen begraven. OSLO (ANP). De Noor Ludvig Lar- sen uit Andebu, die van 1946 tot 1951 of ficier is geweest op de „Willem Barendsz", is veroordeeld tot een boete van 1500 kronen wegens het deelnemen aan Neder landse walvisexpedities. Het hof verklaarde een voorbeeld te willen stellen en daarom een betrekkelijk zware straf op te leggen. Het vergrijp van Larsen is, dat hij gehandeld heeft in strijd met de Noorse wet op de walvisvaart. Deze in December 1945 uitgevaardigde wet ver biedt aan Noorse ingezetenen deel te ne men aan buitenlandse walvisexpedities, direct of indirect. Indirect wil zeggen, dat zij ook geen leveranties aan buitenlandse walvismaatschappijen mogen verrichten. Wel mogen zij deelnemen aan buiten landse expedities, die reeds vóór 1900 zich op de walvisvangst in de wateren van de Zuidpool toelegden. Deze wet was speciaal gericht tegen de Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart. Noorwegen zag met lede ogen aan, dat na de oorlog andere landen walvissen gingen vangen, en bo vendien de Noorse deskundigen weghaal den. De Nederlandse maatschappij voorde walvisvaart te Amsterdam merkt nog op, dat Larsen als officier op de Willem Ba rendsz al geëngageerd was voordat deze Noorse wet werd uitgevaardigd. Zij heeft met enige verbazing van het zware vonnis kennis genomen. TUNIS (A.F.P.). De spanning in Tunesië is in critieke mate toegenomen. In het plaatsje Moknin in het Zuiden van het land werden bij een treffen tussen politie en bevolking vier politiemannen gedood. Twee anderen zijn door de bevolking ont voerd. Een menigte van naar schatting 500 mensen deed een aanval op het politie bureau. De Franse autoriteiten hebben ver sterkingen naar Moknin gezonden, waar de relletjes voortduren. Ook in twee naburige plaatsen is de toe stand gespannen. In de havenplaats Sfax is voor de troepen de alarmtoestand afge- I Oosten van Tunis, werd een Franse politie beambte gedood. Zeven personen werden gearresteerd. De ongeregeldheden, die ontstonden na de verwijdering van nationalistische en communistische leiders uit Tunis, schijnen zich vooral voor te doen in het gebied Sousse-Sfax. Politie en militairen staan in dit gebied gereed voor optreden. Te Teboelba, een kleine plaats op enige kilometers afstand van Moknin, zijn zeven personen gedood en talrijke gewond bij ge vechten tussen gendarmerie en Tunesische betogers, die een Franse kolonel gevangen kondigd. Er is daar een algemene staking hadden genomen. De gendarmerie kwam uitgeroepen. Te Menzel Boe Zelfa, 45 kilometer ten Tijdens zijn niet-officieel bezoek aan de Verenigde Staten is eerste minister Drees ontvangen door president Truman. Bij zijn aankomst in Blair House, waar te zijner ere een lunch werd gegeven, wordt dr. Drees begroet door de Amerikaanse president. tussenbeide om de kolonel te ontzetten. Teboelba wordt volgens latere berichten door „opstandige elementen" beheerst. De Fransen bereiden een operatie voor om de plaats weer in handen te krijgen. Er i worden aanzienlijke versterkingen naar Sousse overgebracht. De Franse bladen van Woensdag zijn het er over eens, dat de gebeurtenissen in Tunesië ernstig zijn en dat de regering maatregelen moet nemen om de spanning te verminderen. Actie bij de UNO Naar verluidt zullen te Parijs vertegen woordigers van veertien Arabische en Aziatische delegaties bij de UNO een be zoek brengen aan de voorzitter van de Assemblée, Padilla Nervo, om de toestand in Tunesië te bespreken. Zij zullen vol gens Arabische kringen trachten hem over 'te halen tot het verlenen van goede dien sten om een beëindiging van de wanorde lijkheden te bewerkstelligen. De Tunesische minister van Justitie, Ben Yoessef, die op het ogenblik in Parijs verblijft om te trachten de kwestie-Tunesië voor de UNO te brengen, zeide, dat de ver klaring van de Franse premier, Faure, over Tunesië in de Nationale Vergadering „niets nieuws" bevatte. Faure's verklaring om trent souvereiniteit voor Tunesië „wordt vrijwel een hersenschim door zijn mede deling, dat de Fransen in Tunesië deel moeten nemen aan de openbare instellingen van het Koninkrijk". MARYLAND (Reuter) Dr. W. Drees heeft gisteren het eredoctoraat in de rech ten van de MaryJand-universiteit ont vangen. Bij deze gelegenheid legde de Ne derlandse premier in een rede de nadruk op de noodzakelijkheid van het verlenen van technische steun aan onvoldoende ont wikkelde gebieden. „Geen enkele taak", aldus dr. Drees, „zal te groot zijn voor onze gezamenlijke hulpbronnen, indien de V.S. en West-Europa bereid zijn samen te werken met de onvoldoende ontwikkelde landen in deze onderneming". Nederland wil aan de grote taak van het tot ontwik keling brengen van de wereld deelnemen. In zijn rede zeide dr. Drees verder: „Wij wensen onze ervaring op het gebied van technische hulp aan onvoldoend ontwik kelde landen beschikbaar te stellen aan de wereld als geheel, tezelfdertijd trachtend gelijke tred te houden met de ontwikkeling in andere delen van de wereld door de academische banden te versterken". De „Washington Post" heeft minister president dr. Drees geprezen wegens zijn bezoeken aan arbeiderswoningen en zijn besprekingen met arbeidersleiders en za kenlieden. „Al te veel staatslieden beginnen met het bezoeken van hoge Pieten in New York en gaan dan door naar Washington om daar nog hogere Pieten te ontmoeten. Dikwijls gaan zij dan naar huis met het gevoel, dat zij de sfeer van de Verenigde Staten heb ben geproefd. Dr. Drees heeft de moeite genomen de waarheid omtrent de V.S. te zoeken en hij heeft hierdoor de bewondering, die het Amerikaanse volk voor zijn vrienden en bondgenoten in Nederland voelt, vergroot", aldus de „Washington Post". Dr. Drees vertrekt heden naar Nederland. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse Senaat is begonnen met de behan deling van een wetsvoorstel, strekkende tot opheffing van de beperkingen op de invoer van zuivelproducten waardoor onder an dere de Nederlande kaas-export wordt ge troffen. In een brief aan de leider van de demo cratische fractie in de Senaat, McFarland, sprak president Truman de hoop uit, dat de Senaat het voorstel zou goedkeuren, daar de Amerikaanse regering, wanneer de invoerbeperkingen niet worden afgeschaft, voor ernstige verwikkelingen in haar bui tenlandse politiek zou komen te staan. Volgens de president kan dan .verwacht worden, dat andere landen vergeldings maatregelen zullen nemen, waartoe zij naar zijn mening dan ook het recht zouden heb ben. Deze vergeldingsmaatregelen zouden genomen kunnen worden in de vorm van beperking van de invoer van Amerikaanse agrarische producten, zoals tabak, appelen en zuivelproducten. BONN, (ANP) In het West-Duitse vakverbond is Woensdag een storm opge stoken tegen de verklaringen, die Zondag door twee vakbondsleiders werden afgelegd ten gunste van een Duitse bewapening. Tij dens een in Oberhausen gehouden bijeen komst hadden de voorzitter van het ver bond, Chr. Fette, en de afgevaardigde bij de besprekingen voor het plan-Schuman, Von Hoff, zich principieel vóór de militaire bijdrage uitgesproken. De verdediging was volgens hen evenzeer nodig als een fa- brieksbrandweer. Het centrale bureau van het vakverbond te Düsseldorf is twee dagen lang bestormd geworden door telegram men en telefonische protesten van de in meerderheid socialistische leden van 't ver bond. Op een Woensdag in Düsseldorf ge houden zitting van de federale raad van het vakverbond hebben de voorzitters van de twee machtigste bonden, die der staal- arbeiders en der transportarbeiders, de voorzitter ervan beschuldigd, dat hij' met deze verklaring zijn bevoegdheid zou zijn te buiten gegaan en afgeweken van de off- ciële instelling van het verbondsbestuur. N.Z.H.-tram botst tegen vrachtauto Nabij Edam is hedenmorgen een vracht auto bij het oprijden van een boerenerf door een tram van de N.Z.H.V.M. van de dienst VolendamAmsterdam aangereden. De 61-jarige J. Tromp uit Edam, die ge tracht had de bestuurder van de auto op de naderende tram opmerkzaam te maken, kwam onder de auto. Hij was op slag dood. De vrachtauto werd zwaar en het voor- balcon van de tram licht beschadigd. Het tramverkeer is enkele uren gestagneerd ge weest. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, ge>dig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar nevel of mist. Geen neerslag van betekenis. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 25 Januari Zon op 8.31 uur, onder 17.14 uur. Maan op 8.00 uur, onder 14.56 uur. Hoog en laag water in IJmuidcn Donderdag 24 Januari Hoog water: 0.47 en 13.17 uur. Laag water: 8.43 en 21.16 uur. Vrijdag 25 Januari Hoog water: 1.55 en 14.19 uur. Laag water: 9.55 en 22.25 uur. xxoocoooooooc

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1