„Onbehagelijke sfeer om zaken Menten en Schallenberg" J J Plastic-lenzen voor zieke ogen PANDA'S HEREN-LEVEN TS Eerste Kamerleden: Maatregelen gevraagd tegen beperking van de voorlichting van ons volk Engelands toekomst is somberder dan ooit «syill De radio geeft Vrijdag MacArthur heeft geen aspiraties meer 2 n TIP VAN BOOTZ Scheepsbrand in de Amsterdamse haven Nice krijgt protest over hondenmishandeling lil 1 i i I J |:Vi; Tachtig studenten voor de kantonrechter BARTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Schipper Brinkman ten grave gedragen Uitspraken van de Haarlemse rechtbank Mobilisatie-V er zet skruis Goudader bij Trier? Jonge vaklieden gaan een jaar naar Amerika DONDERDAG 24 JANUARI 1952 Het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de rijksbegroting 1952 bevat enige politieke beschouwingen. Vele leden ver klaarden zich met het beleid van het kabi net wel te kunnen verenigen. Zij waren van oordeel, dat onder de huidige omstandig heden de grenzen der overheidsbemoeiing ruimer moesten worden getrokken dan voorheen oirbaar was. Niettemin waar schuwden zij voor elke overdrijving en voor een overheidsbemoeiing, welke strikt genomen niet redelijk verantwoord is. Zij drongen er op aan, dat de regering in de korte werkperiode, welke haar nog rest, speciaal de aandacht zou schenken aan de woningbouw en de voorziening in de nood der grote gezinnen. Vele andere leden, die zich in het alge meen met het beleid van het kabinet kon den verenigen, maakten voorbehoud ten aanzien van enkele onderwerpen. Zo be treurden zij, dat het ook aan het huidige kabinet niet was gelukt, klaarheid te bren gen in tal van zaken, welke sedert geruime tijd in ons volk ongerustheid hebben ver wekt en twijfel hebben doen rijzen aan de handhaving van de individuele vrijheid in Nederland. Zij doelden hierbij op een aan tal recente gerechtszaken, onder andere die betreffende de zaken-Menten en -«Schallen berg, waaromheen een sfeer van onbehaag lijkheid is ontstaan en welke twijfel heb ben gewekt of het individu in Nederland nog wel recht kan krijgen. Ook gewaagden zij naar aanleiding hiervan van de zaak- Vrijman, waaraan de regering, hoewel deze zaak reeds tientallen jaren aanhangig is, nog nooit een bevredigende oplossing heeft kunnen geven. Deze leden gaven te kennen, dat een uitvoerige en uitgebreide voorlichting van onschatbare betekenis is. Dat bij zodanige voorlichting dag- en weekbladen een voor name invloed kunnen uitoefenen, achtten zij onbetwistbaar. Wanneer dan ook het dagbladbedrijf in een onhoudbare toe stand dreigt te geraken, kan de re gering dit huns inziens niet zonder meer gedogen. Gaarne zouden zij ver nemen, of de regering voornemens is, maat regelen te nemen ter voorkoming van een verdere beperking van de dagelijkse voor lichting van ons volk. Het voornaamste bezwaar van sommige leden tegen dit kabinet was gelegen in de dirigistische tendenz van zijn politiek. In het bijzonder betreurden zij, dat de K.V.P. te dezer zake in sterke mate de leiding van de P v.d.A. aanvaafdt. Enige leden achtten het ongewenst, dat de formateur buiten het kabinet blijft. Raad van Europa Wat 'de Raad van Europa betreft uitten vele leden hun ernstige teleurstelling over de weinig positieve uitkomsten van het in deze raad verhandelde. Het jongste optre den van de heer Spaak in de Raadgevende Vergadering achtten zij niet alleen in strijd met de waardigheid, welke in zulk een bij eenkomst past, maar ook schadelijk voor de federale gedachte. Het had hen be vreemd, dat tegen dat optreden geen pro test was geuit van de zijde der vergadering. ADVERTENTIE U Men hoort in deze donkere dagen Herhaaldelijk naar „Tip van Bootz" vragen. In Café, Restaurant, Waar men komt in ons land: Voor „TIP" kan men overal slagen. Inz. Hr. H. v. E. Leidsendam ontv. 1 fl. TIP Intussen spraken zij de hoop uit, dat het werk van de Raad van Europa voortgang zou vinden, met inachtneming van de er varing, in de laatste jaren opgedaan. Vrij algemeen verzocht men te worden ingelicht omtrent de uitkomsten van het bezoek van de minister-president aan de Verenigde Staten. Enige leden zouden gaarne vernemen, welke vraagstukken de regering aan prof. Supomo heeft voorgelegd bij de bespreking over de Unie met Indonesië. Woensdagavond is brand uitgebroken aan boord van het 7000 ton metende ss „Maasland' van de Koninklijke Hollandse Lloyd, dat de ochtend van dezelfde dag aan de Oostelijke handelskade was ge meerd. Reeds in Las Palmas was broeiing geconstateerd in de lading, die uit zonne- pittenmeel bestaat. Toen de luiken des morgens werden opengegooid vreesde men reeds voor brand door het toevloeien van zuurstof. Ogenschijnlijk gebeurde dit ech ter niet. Om tien over zeven des avonds werd echter een kleine brand gemeld, die zich in de volgende twee uur dusdanig uitbreidde, dat om tien voor half tien het alarm „middelbrand" moest worden gege ven. De brandweer is uitgerukt met drie motorspuiten, een personenwagen en een gereedschapswagen. Ook de drijvende mo torspuiten „Jason" en „Walvis" werden naar de „Maasland" gedirigeerd. Om elf uur had men de brand vrijwel onder de knie. Aan het schip was geen noemenswaardige schade aangericht. De lading zonnepitten zal naar een drogerij gestuurd worden en dan normaal als vee voer verkocht kunnen worden. In een toespraak tijdens een bijeenkomst van de Indische journalistenorganisatie te Londen heeft de Engelse minister van Financiën, Butler, verklaard, dat Engeland op het ogenblik de ernstigste financiële crisis van de laatste vifï jaar doormaakt. Onze correspondent in Londen schrijft: Niet alleen ten opzichte van de Verenig de Staten vertoont de Engelse handels balans een deficit, maar eveneens in de rest van de wereld is de Britse handels positie slechter dan in 1949, toen het pond moest worden gedevalueerd. Thans wil de regering echter deze weg niet volgen. Enige dominions hebben, meer dan En geland zelf, het laatste jaar uit het dollargebied meer in- dan uitgevoerd, met het gevolgd, dat slechts drasti sche maatregelen een catastrofe kun nen voorkomen. De goud- en dollarreser ves van het sterlinggebied zijn thans be neden de veiligheidsgrens gedaald. Indien het lek in de reserve niet onmiddellijk zou worden gestopt, zou voor het jaar ten ein de is, Engeland geen voedsel of grondstof fen meer kunnen kopen. De minister van Handel, Peter Thorneycroft, waarschuwde reeds voor honger en massale werkloos heid. Een ander lid van de regering riep een nog somberder schrikbeeld op: In Au gustus zou dan een brood vijf gulden kosten en tweederde van de industrie zou moeten stoppen. De bedoeling is het publiek voor te be reiden op offers, welke allerwege gebracht zullen moeten worden om het schip drij vende te houden. De wereldfederatie tot bescherming van dieren heeft een protestschrijven verzon den aan het gemeentebestuur van Nice over de wijze, waarop daar de riolen wor den gereinigd. Wanneer te Nic§ een ver stopping in de riolen is geconstateerd, wor den honden door de riolen gejaagd, die voor een toestel met borstels zijn gespan nen, om op deze wijze de verstopping te verwijderen. Komt het dier dan weer uit het riool, dan wordt het met een water straal afgespoten. Wanneer een hond drie maal dit werk heeft verricht en aldus is schoon gemaakt, sterft het dier en is een volgend slachtoffer aan de beurt, aldus het schrijven. M| Wskrt A a V m - 1 L SNÈg V' mm Het wetenschappelijk en oudheidkundig onderzoek van de St. Pietersberg te Maas tricht is thans in zijn derde en laatste jaar. Sedert enige dagen moeten ir. D. C. van Schaik en zijn assistent, de oudheidkundige J. A. Th. Dielis, door een gedeelte van de gevaarlijke zone het afgravingsgebied van de E.N.C.I. teneinde het meest Zuid-Westelijke deel van het gangenstelsel te kunnen bereiken. Ir. Van Schaik met één zijner assistenten bij het opmetingswerk in de St. Pietersberg. ADVERTENTIE Tachtig studenten verschenen Woensdag in Delft voor de kantonrechter, omdat zij de colleges aan de Technische Hogeschool volgden zonder in het bezit te zijn van een inschrijvingskaart. Toen de ambtenaar van het O.M. tegen allen f 3.boete of één dag hechtenis had geëist vroeg de kantonrech ter of er misschien een van de studenten was die het woord wenste te voeren. Er trad er een naar voren die van mening was, dat het proces verbaal niet deugde. Vrijwel alle studenten hadden volgens hem het collegegeld betaald, alleen waren zij niet in het bezit geweest van inschrijvingskaar- ten. Bij de administratie van de Technische Hogeschool was bekend, dat zij gerechtigd waren de colleges te volgen. Andere studenten hadden verzuimd zich tijdig aan te melden. De volgende gelegen heid daarvoor was pas in Juli, zodat zij enige colleges zouden hebben moeten mis sen, wanneer zij daarop hadden gewacht. De kantonrechter vond dit een ongezonde toestand. Hij adviseerde de studenten met de hoogleraren of de rector-magnificus hierover te spreken. „Nu zult u ons dus moeten vrijspre ken", merkte een van de studenten op. „De schuld ligt niet bij ons". Zover wilde de kantonrechter echter met gaan. Hij zei: „Laten wij. er niet verder over praten. Ik ben blij, dat jullie mij- vanmorgen een be zoek hebben gebracht". Daarna veroor deelde hij allen tot een boete van f 1. „Dan zijn de kosten van de dagvaarding er misschien uit", zo voegde hij er nog aan toe. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Kinderen en Mensen, causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Schoolradio. 10.50 Voor zieken. 11.20 Voordracht. 11.40 Bariton en piano. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Platen. Pl.m. 14.40 Boek bespreking. 15.50 Sport. 16.00 Muziekpraatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Piano. 19.15 Wat doet uw man, klankbeeld. 19.40 Feestgetijden. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Kamer koor. 20.30 Benelux. 20.40 God heeft de men sen nodig, causerie. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.30 De Ducdalf. 21.50 Buitenlands overzicht. 22.05 Lichte muziek. 22.30 Platen. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.30—24.00 Kamerorkest. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Woord voor de dag. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.05 Piano. 11.45 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Amusementsmuziek. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal ensemble. 13.45 Reportage over de opleiding van Mar- va's. 13.55 Platen. 14.00 Winterkleur in de tuin, causerie. 14.15 Vocaal kamerkwartet. 14.40 Promenade-orkest en soliste. 15.15 Voor dracht. 15.35 Cello en orgel. 15.55 Platen. 16.10 Voordracht. 18.00 Nieuws. 18.15 Plateti. 18.35 Regeringsuitzending: Over Indonesië's geestesleven. 18.45 Platen. 18.50 Muziekpla- ten. 19.15 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.35 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 2015 Oratorium Vereniging en solisten. 20.50 Lectuur en litteratuur, cause rie. 21.10 Viool, clavecimbel en bassocontinuo. 21.50 Platen 22.00 Zwerftocht door het Verre Oosten, reportage. 22.10 Mezzo-sopraan en piano. 22.30 Orgel. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (zender Lopik) Experimenteel programma; 20.1521.45 Televizier; De Olympische Spelen 1952: Marktplein-vertier en -plezier. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws 13.15 Orgel. 14.00—15.30 Schoolradio. 18 00 Protestantse uitzending. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Actualiteiten. 19.50 Feuilleton. 20.00 Symphonie-orkest en solist. 21.45—22.00 Nieuws. AnVERTENTlE s. LAMSHUID WANTEN Woensdag is in Stellendam Arend Brink man begraven, de schipper van de redding boot „President Jan Leis", die de vorige week Vrijdagmiddag, nadat hij in de voor gaande dagen bij Hoek van Holland reeds verscheidene reddingsacties had geleid, door een zet water overboord is geslagen en verdronken. In de vissershaven van Stellendam werd halfstok gevlagd. Van ver uit de omtrek was men naar deze plaats gekomen om de dappere redder naar zijn laatste rustplaats te begeleiden. Onder de velen, die in de stoet meeliepen waren de bemanning van de reddingboot, leden van de bemanning van de „Radmar", zeeslepers van de „Gan ges" en de „Witte Zee", bestuurders van de Zuidhollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen en een deputatie van de Koninklijke Marine. Aan de weduwe Brinkman was tevoren de kleine gouden medaille overhandigd, welke aan schipper Brinkman posthuum door de genoemde reddingmaatschappij is toegekend. Bij het graf werd het woord gevoerd door de burgemeester van Stellendam, J. baron van Knobelsdorff, die mededeelde, dat bij Koninklijk Besluit schipper Brinkman pos thuum was toegekend de ere-penning voor menslievend hulpbetoon. Daarna spraken de Gereformeerde predikant van Hoek van Holland, ds. P. Rullman, en de president directeur van de Koninklijke Zuidholland se Maatschappij tot redding van Schip breukelingen, de heer Murk Leis. Deze zei- de dat Brinkman als schipper op de „Pre sident Jan Leis" ongeveer honderd man het leven heeft gered door zijn kundigheid en zijn moed. Veertien dagen geleden moesten drie Amsterdamse dieveggen zich voor de Haarlemse rechtbank verantwoorden voor een serie winkeldiefstallen die zij in Haar lem hadden gepleegd. De Officier van Justi tie had toen respectievelijk acht maanden, vier maanden voorwaardelijk en vier maan den onvoorwaardelijk en een jaar gevange nisstraf geëist. De rechtbank veroordeelde haar hedenmorgen respectievelijk tot zes maanden onvoorwaardelijk en drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar; drie maanden onvoorwaardelijk en drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en zes maanden met aftrek. Een 37-jarige Zandvoortse chauffeur, die met een collega zes autobanden bij een ga ragehouder waar hij werkte had gestolen, werd veroordeeld tot één jaar met. aftrek. Tegen hem was één jaar en zes maanden geëist. Zijn collega werd veroordeeld tot zes maanden onvoorwaardelijk en vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen deze was acht maan den geëist. Een bloembollenkweker uit Nieuw- Vennep werd vrijgesproken van het hem tenlastegelegde. Er was één maand ge vangenisstraf en ontzegging van de be voegdheid om een motorrijtuig te besturen voor de tijd van één jaar tegen hem geëist. De verdachte was ervan beschuldigd in de nacht van 8 op 9 April een auto bestuurd te hebben terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde. ADVERTENTIE GEMAMS de rookworst met de fijne zachte rooksmaak! Wordt Maandag in Haarlem aan 85 verzetsstrijders uitgereikt Maandagavond 28 Januari zal de burge meester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cre- mers, in de grote hal van het Stadhuis te Haarlem aan 85 verzetsstrijders(sters) waaronder er zijn die in concentratiekam pen gezeten hebben het Mobilisatie-Ver- zetskruis uitreiken. Daarbij zijn inbegre pen een 14-tal posthuum gevallen. Bij de uitreiking zal tevens aanwezig zijn kolonel Rijkens, als plaatsvervangend voorzitter van het Comité, belast met de uitreiking van deze kruisen Bij geruchte is vernomen, dat door een inwoner van Trier in de omgeving van de stad een goudader is ontdekt. Een profes sor van de universiteit van Mainz zou een onderzoek hebben ingesteld en menen, dat het goudgehalte hoog genoeg is om ont ginning rendabel te maken. Ir. A. C. H. Toet is door de Provinciale Staten van Overijsel benoemd tot hoofd ingenieur-directeur van de Provinciale Wa terstaat van Overijsel. Hij volgt ir. P. Wolf- fensperger op, aan wie per 1 Juni eervol ontslag uit deze functie is verleend. Blijkens mededelingen van een Britse oog heelkundige in de „Lancet" is hij er in ge slaagd bij operaties nieuwe lenzen in plaats van het weggenomen zieke organisme in de ogen te plaatsen. Deze lenzen worden uit kunststof (plastic) vervaardigd. Men kende tot dusverre reeds een systeem van „con tactlenzen", die na het wegnemen van een zieke lens tegen het oog werden aange bracht. Volgens de „Lancet" was een opera tie voor staar op het oog, hoe goed en veilig dan ook, tot dusverre slechts een gedeelte lijke genezing. Gezegd wordt, dat deze nieuwe methode een zeer grote verbetering betekent. De lens kan zowel direct bij de staar-ope- ratie als tijdens een tweede chirurgisch in grijpen worden aangebracht. Van de tot dusverre verrichte 25 operaties werden 22 met volledig succes bekroond. Natuurlijk kan de plastic-lens de menselijke ooglens niet geheel en al vervangen, omdat de in val van het licht niet geregeld kan worden. Desondanks blijkt een oog, voorzien van deze lens, vrijwel normaal te zien, aldus de „Lancet". Achttien jonge Nederlandse vaklieden uit verschillende bedrijven zullen als eerste groep'op Dinsdag 29 Januari aan boord van de „Nieuw Amsterdam" naar de Ver enigde Staten vertrekken. Daar zullen zij in de gelegenheid worden gesteld, een jaar lang te leven, te werken en te studeren. Uit Nederland zullen honderd vaklieden tussen de 20 en 33 jaar voor deze reizen in aan merking komen. Een door de Contactgroep Opvoering Productiviteit samengestelde commissie is belast met de selectie van de deelnemers. Totaal zullen ruim 2000 jonge Europese vaklieden uit de Marshall-landen naar Amerika worden uitgezonden. Het doel is de Europese vaklieden in de gelegenheid te stellen zich verder te be kwamen en zich op de hoogte te stellen van de werkwijzen en nieuwe methoden in de industrie en hen in nauw contact te brengen met de Amerikaanse organisaties, levenswijzen en gewoonten. Zij zullen een betrekking krijgen in Amerikaanse bedrij ven en een loon van 45 tot 55 dollar per week ontvangen. Daarvan moeten zij in hun onderhoud voorzien en evenals hun Ameri kaanse collega's belasting betalen. Voor hen gelden echter de bestaande sociale voorzieningen. Men verwacht hoewel dat niet vereist is - dat de vaklieden ge durende hun verblijf zullen toetreden tot een van de vakverenigingen om aldus ook het vakverenigingsleven van nabij te leren kennen. Voorts bestaat er voor hen gelegen heid in hun vrije tijd te studeren. Er zullen voor hen speciale cursussen worden ge geven. Onder de Nederlandse groep bevinden zich onder meer lassers, constructie-teke naars, monteurs en instrumentmakers. Uit deze omgeving gaat H. M. Niiboer, werkzaam bij het hoogovenbedrijf te IJmui- den, mee. 24. Na zijn bezoek aan de N.V. Schokbe- lonnen Stadsbank en de geruststellende woorden van derzelver directeur, voelde Panda zich zeer opgelucht, en in vrolijke stemming besloot hij dan ook, om nu maar terug te keren naar zijn villa. „Prettig!", zei hij, terwijl Jolliepop de auto bekwaam naar de nieuwe bestemming stuurde. „Erg prettig dat ze daar bij de bank zo snel weten te handelen en dat mijn juwelen nu veilig zijn!" „Jae, jae", steunde Graaj Gas ton. „Ontzettend vervelend, zag! Ik dacht heus dat dit even een aerdige afleiding zou worden! Maar neen, zag.Op dit mo ment onderbrak Jolliepop het gesprek om op te merken: „Ik vermeen dat ik een ver huiswagen voor onze deur ontwaar!" En dat was zo tenminste; er stond een grote vrachtwagen, maar een verhuiswagen was het niet. Dit voertuig behoorde tot de trans portmiddelen van de N.V. Schokbetonnen Stadsbank, en een aantal vlijtige knechts van deze instelling was bezig om kisten en koffers Panda's huis binnen te dragen. Er was één deftige klerk bij, die intussen al les op een bon schreef: „kist 63", mompel de hij, „inhoudende ene partij kroontjes, diademen en ongeregelde sieraden, ter waarde van 793642,86 ducaten. „Hee wat is dat wat heeft dat te beteke nenriep Panda verontrust. „O, niets, meneer niets bijzonders," zei de klerk geruststellend. „De N.V. Schokbetonnen Stadsbank zendt u uw juwelen terug dat is alles! De Vleermuis-rover schijnt te hebben aangekondigd dat hij deze juwelen wil roven, en nu moet de bank natuurlijk de noodzakelijke voorzorgsmaatregelen ne men. Wij kunnen die inbrekerijen niet hebben in onze bank, ziet u? Dat staat slor dig tegenover de clientele! Wij hebben een prima-degelijke instelling, meneer! En daar gaat kist 64, inhoudende platina ringen, gouden enkelbanden en paarlen snoeren ter waarde van 584569,51 ducaten. Wij doen dat keurig, zoals u ziet! Alles is nu weer bij u thuis. Knus, nietwaarWilt u mis schien even de bon aftekenen?" De ont steltenis was Panda te machtig om een ge past antwoord te kunnen geven. Blad. De „Daily Express" heeft zidh uit gesproken voor het sluiten van een ver drag tussen Engeland, Frankrijk, Neder, land, België en Portugal, teneinde een gemeenschappelijk front te vormen tegen de moeilijkheden in hun overzeese gebieden. „Omdat deze mogendheden geen eenheid hadden bereikt, is Indo nesië tot barbarisme teruggekeerd, wor den Indo-China en Malakka bedreigd en moeten de Fransen in Tunesië een crisis onder de ogen zien, die steeds ernstiger wordt", aldus het blad. Onderscheiding, Willem Koele, een Neder, landse emigrant, heeft gisteravond uit handen van onze ambassadeur in Cana. da, de heer A. H. J. Lovink, een onder scheiding ontvangen omdat hij in Mei van het vorige jaar drie militaire leer ling-vliegers uit een brandend vliegtuig heeft gered. Koele is landbouwer in de streek van Exter (Ontario). Het vlieg tuig was op zijn boerderij terechtge komen. Einde. Functionarissen van de UNO heb ben te Parijs verklaard, dat, behoudens wijzigingen te elfder ure, de zesde zit ting van de algemene vergadering van de UNO op 5 Februari zal eindigen. Volgens de plannen zal de Veiligheids raad een week langer in Parijs blijven om zich eventueel bezig te houden met spoedgevallen, die zich op politiek ter rein zouden kunnen voordoen. Daarna zal alle activiteit zich weer in New York concentreren. Mishandeling. Indonesische arbeiders, met ijzeren staven gewapend, hebben vier leden van de staf der Anglo-Saxon Pe troleum Company op het eiland Pulo Samboe, ongeveer 20 km ten Zuid- Westen van Singapore, mishandeld. De moeilijkheden begonnen, toen de maat schappij weigerde een Indonesische ar beider, die onlangs ontslagen was, weer te werk te stellen. Twee Indo-Europese technici werden ernstig gewond en naar het ziekenhuis in Singapore gebracht. Nadat leden van de Indonesische politie van een naburig eiland te hulp waren geroepen, werden drie Indonesiërs ge arresteerd. Storm. In de Zuid-Portugese vissershaven Olhao heerst grote ongerustheid over het lot van een dertigtal vissers, dat na een hevige storm vermist wordt. Een negental kleine vissersboten, dat door een zware storm werd overvallen, wordt vermist. Vele vaartuigjes slaagden er in de kust te bereiken. Een vijftigtal vis sers werd gered door een Portugese reddingboot. Ook schepen uit Noorwe gen. Frankrijk en Italië namen aan de reddingswerkzaamheden deel. Weigering. De reglements- en immuniteits commissie van de West-Duitse Bonds dag heeft met algemene stemmen gewei gerd haar goedkeuring te hechten aan een verzoek tot het instellen van een strafvervolging tegen de voorzitter van de West-Duitse sociaal-democraten, dr. Schumacher. Dit verzoek was ingediend door het openbaar ministerie te Bonn op grond van heling van gestolen ge heime regeringsdocumenten. Het besluit van de commissie moet nog in de plé- naire vergadering bekrachtigd worden. Defensie. De Amerikaanse generaals Ro bert Breithler en Ralph Steary, respec tievelijk bevelhebbers van de strijd krachten op de Rieo-Kioe-eilanden en de 20ste Amerikaanse luchtmacht, zijn in Taipeh, op Formosa, aangekomen. De generaals zullen besprekingen voeren met Amerikaanse en Chinese militairen over de verdediging in de lucht van het eiland in geval van een aanval door de Chinese communisten. Generaal. Volgens de „Daily Express" heeft Koning Faroek de Duitse generaal Wilhelm Farmbacher uitgenodigd om de opleiding der Egyptische troepen te leiden. Bestelling. Naar in Washington wordt ver nomen, zouden de Amerikaanse autori teiten in beginsel besloten hebben om van de gelden, waarover het bureau voor wederzijdse veiligheid de beschik king heeft, 500 millioen dollars te be stemmen voor het plaatsen van bestel lingen voor militair materieel in de N.A.V.O.-landen. De verdeling van de orders over de landen.is nog niet vast gesteld, doch men meent te weten, dat er in Frankrijk voor 150 a 200 millioen dollars zal worden besteld. Plan. Britse vakverenigingsleiders en werkgevers hebben hun steun toege zegd aan een plan van de regering om arbeiders uit minder belangrijke in dustrieën te werk te stellen in wapen en exportfabrieken, die gebrek hebben aan personeel. Deze tewerkstelling zal vrijwillig zijn. Men beoogt dit jaar 250.000 mannelijke en vrouwelijke ar beidskrachten naar belangrijke in dustrieën over te brengen. De bijzonder heden van dit plan zijn nog geheim. Bezoek. Auguste Lecoeur, een der vier leden van het politieke bureau van de Franse communistische partij, is per vliegtuig naar Moskou vertrokken, ten einde de secretaris-generaal van zijn partij, Maurice Thorez, te bezoeken. Zo als bekend wordt Thorez in de Sovjet unie behandeld voor een verlamming tengevolge van een beroerte. Opheldering. Het bestuur van de Britse Labourparty heeft besloten van premier Churchill in het Lagerhuis nauwkeurige inlichtingen te vragen over de politiek met betrekking tot het Verre Oosten, zoals de premier die met president Tru man heeft besproken. Het bestuur is van mening, dat de onlangs door Churchill in het Amerikaanse Congres afgelegde verklaring op dat punt geen duidelijk beeld geeft. Labour zal de premier vra gen wat hij bedoelde met de woorden dat „resoluut en doeltreffend" zou wor den opgetreden als China een eventueel bestand in Korea zou breken. Verder wil Labour ook weten, waarom de pre mier symbolische strijdkrachten van andere landen naar E<?vnte gezonden zou willen zien om de Britse troepen in de kanaalzone te helpen. Generaal Douglas MacArthur, de voor malige geallieerde opperbevelhebber in Japan, heeft Dinsdag verzocht zijn naam van de lijst van republikeinse candidaten voor het presidentschap voor de voorver kiezing in de staat Illinois te schrappen. Een van zijn adjudanten, kolonel Bun ker, verklaarde, dat MacArthur in geen enkele staat op de lijst voor de voorver kiezing van candidaten wenst te worden ingeschreven.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2