Taxi? 18000 Kort en bondig Critiek van Eerste Kamerleden op de Nederlandse Spoorwegen Haarlem geeft drie opdrachten voor concert voor orgel en orkest „Gysbreght van Aemstei" m de Haarlemse Sehouwburs Internationaal orgelconcours 1952 niet in het Holland Festival Alles gaat beter Steeds meer belangstelling voor Interscholair Jeugdtournooi Oneinigheid in Velsense raad Meest mogelijke spoed gevraagd met tunnelbouw te Veisen DONDERDAG 24 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Man verklaarde namens de politie te komen Burgerlijke stand van Haarlem Huurprijs van woningwet woningen verhoogd Oranjevereniging yt Kleverpark Administrateur benoemd bij de gemeentesecretarie Hoeveel merken cigaretten zijn er? Haarlems Dagblad 99 als Uw stofwisseling in orde is! Niets beter dan Haarlemse arbeider verduisterde bromfiets Het peil der prestaties stijgt ieder jaar C.P.N.-Kamerlid stelt vragen over de RIDS „Met de kleurcamera door Europa" Zuster J. Schellingerhout neemt afscheid van haar werk Punt van bespreking met hogere instanties Verleden zomer is te Haarlem het eerste internationale orgelconcours gehouden. De winnaar van de zilveren tulp, de heer Louis Toebosch uit Breda, zal deze wissel- prijs dit jaar moeten verdedigen tegen een of twee Nederlandse collega's, een Franse, een Oostenrijkse en een Deense organist. De deelnemers mogen niet ouder zijn dan 35 jaar. Voor Nederlandse candidaten tot deelneming is er gelegenheid tot vrije in schrijving, waaruit een speciale commissie tenslotte een keuze zal doen. Voor het ver krijgen van buitenlandse deelneming is evenals verleden jaar de medewerking dei- betrokken regeringen ingeroepen. De jury zal bestaan uit een Belgische, een Zwitserse en een Nederlandse organist van naam. Er is dus duidelijk een verschuiving van na tionaliteit. Het orgelconcours zal overigens niet zo als verleden jaar deel van het Holland Louis Toebosch, winnaar van het inter nationale orgelconcours 1951, die in Octo ber zijn wisselprijs de zilveren tulp zal moeten verdedigen. Festival uitmaken. Het programma is in die tijd al overladen genoeg, zodat er dan weinig extra bezoek is te verwachten. Het in de orgelkunst belangstellende publiek komt toch wel. De wedstrijd zal nu in het begin van het concertseizoen, te weten op 6 October, in de Grote Kerk worden ge houden onder de auspiciën van de stichting Haarlems Bloei. De commissie van voorbereiding is met enkele leden uitgebreid en bestaat nu uit de heren N.' H. Degens, 'Jos. de Klerk, Ol. Koop, G. Michel's, J. F. Obermayer, George Robert en Toon Verhey. Voorzitter is wet houder D. J. A. Geluk en secretaris de heer P. Koen. Verrijking orgellitteratuui Deze commissie heeft tevens aan drie Nederlandse componisten de opdracht ge geven een concert in drie delen voor orgel en orkest te schrijven met een tijdsduur vart minimaal 15 en mximaal 25 minuten Uit deze drie composities zal door een spe- Woensdagmorgen vervoegde zich een m?n bij een bewoonster in de Indische- straat in Haarlem-Noord en deelde mee van de politie te komen, om een minder prettige boodschap over te brengen. Haar echtgenote zou bij een ongeval een sche- delbasisfractuur hebben opgelopen en in het Sint Elisabeths Gasthuis zijn opgeno men. De bewoonster trok de mededeling in twijfel, omdat haar echtgenoot elders in het land vertoeft. Zij heeft echter een on derzoek ingesteld en inlichtingen ingewon nen bij de politie. Het bleek, dat er van een ongeluk geen sprake was. De politie verzoekt de Haarlemmers die bezoek mochten ontvangen van een man, die verklaart van de politie te komen, het legitimatiebewijs te vragen. Indien dit ge weigerd wordt dan dient men de politie op te bellen. ADVERTENTIE ciale commissie van vakmusici bestaan de uit Hans Henkemans, Albert de Klerk en Toon Verhey één werk worden ge kozen voor uitvoering op een bijzonder concert door de H.O.V. op 8 October in het gemeentelijk Concertgebouw. Daarbij zal Albert de Klerk de solopartij spelen. Be vorderd zal worden dat ook de twee andere composities in Haarlem tot uitvoering komen. Het geldt hier dus allerminst een prijsvraag. Deze onderneming geschiedt in goede samenwerking met de Nederlandse radio-omroep. De opdrachten zijn verleend aan de vol gende componisten: dr. Anthon van der Horst te Hilversum; Henk Badings te Bilt- hoven en Sem Dresden te 's Gravenhage, die allen inmiddels de uitnodiging hebben aanvaard. Na de pauze van het genoemde concert zullen de buitenlandse juryleden van het concours op het orgel van Cavaillé Coll hun improvisatie-talent bewijzen. Door dit alles hoopt men de belangstelling voor de orgelcultuur te bevorderen en te ver diepen en tevens de aandacht te vestigen op de prachtige instrumenten die Haarlem rijk is. Het concours heeft verleden jaar algemeen de aandacht getrokken en inter nationale waardering ondervonden. In We nen overweegt men thans zelfs navolging van dit initiatief. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft bépaald, dat de huurprijs van een aantal woningwetwoningen van de meeste Haarlemse woningbouwverenigin gen verhoogd moet worden. Het betreft woningen der verenigingen, echter niet alle, welke vóór 1940 gebouwd zijn en de verhoging varieert van 0.15 tot 0.80 per week. In de toelichting van de minister wordt meegedeeld, dat bij onderzoek is gebleken, dat de oude huurprijs niet in overeenstemming is met de normen, welke vóór 27 December 1940 gesteld werden. Daarom is het noodzakelijk de huurprijzen te wijzigen. Men deelde ons mee, dat gesproken kan worden van een huurcorrectie. In andere gemeenten is die correctie reeds toegepast en wel voor het huurbesluit, om de huur prijzen van alle woningen met 15 te verhogen, van kracht was. Er waren reeds geruime tijd plannen in Haarlem de huur prijzen van de met steun van de overheid gebouwde woningen te veranderen; het besluit is dezer dagen gevallen en de wij ziging gaat met ingang van 20 Januari j.l. in. De verhoging van 15 was reeds in gevoerd voor die woningen waarvoor thans meer huur betaald zal worden. De Oranjevereniging 't Kleverpark zal de verjaardag van Prinses Beatrix met de kinderen van de leden vieren op Woens dagmiddag 30 Januari. 's Middags wordt een filmvoorstelling in de aula van het Kennemer Lyceum gege ven. Kinderen van vijf tot en met elf jaar kunnen daaraan deelnemen. 's Avonds wordt door 't Kleverpark, ook in het Kennemer Lyceum een vergadering voor de leden gehouden. Daarbij worden ook films vertoond, o.a. kleurenfilms over Venezuela. Voor de verjaardag van Koningin Juliana op Dinsdag 30 April is het volgende pro gramma opgesteld: Een morgenvoorstelling voor de kinde ren, met attracties en versnaperingen, 's Middags eerst een optocht van versierde fietsen en daarna een bromfietsen-race. 's Avonds bal-champêtre op het Santpoor terplein (gaat niet door, als het regent). Voor 5 Mei, Bevrijdingsdag, staan 's mid dags demonstratieve wedstrijden in enkele algemene vormen van sport, zoals basket ball, op het programma. Aan de vooravond van de verjaardag van Prins Bernhard, op Zaterdagmiddag 28 Juni, wordt aan de kinderen een verras sing bereid. Tot administrateur en chef van de zevende afdeling (Openbare Werken en Volkshuis vesting) ter gemeentesecretarie van Haarlem is benoemd de heer M. H. van der Hoeven, referendaris van de afdeling Openbare Wer ken ter gemeentesecretarie te Rotterdam. De heer Van der Hoeven, die op 7 Februari 1912 te Leiden geboren is en aldaar in de economie gestudeerd heeft, is enige tijd in Indonesië werkzaam geweest. In de oorlog was hij ge- interneerd en na de bevrijding keerde hij naar Nederland terug. Hij werd benoemd tot ambtenaar van de afdeling Openbare Wer ken te Rotterdam. Waarschijnlijk weet niemand het juiste aantal. Maar veel kunt U er zo op noemen. Waarom 7 Omdat er regelmatig voor wordt ge adverteerd. Hebt U daar wel eens over nagedacht? Doe dat eens. Het zal U overtuigen, dat met dagbladadvertenties uitsteken de resultaten worden bereikt. Bedenk, wat dagbladreclame vermag OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT brengt de naam er IN! In het programma van de opvoering van „Gysbreght van Aemstel" in 1950 schreef Albert van Dalsum onder meer: „Hoewel mij persoonlijk de opvatting van dit stuk als een treurspel, dat in diepste wezen doordrenkt is van de middeleeuwse reli gieuze geest, de meest juiste schijnt, heb ik mij ditmaal tot taak gesteld vooral de wereldlijke kant, dus de stedelijke en na tionale tragedie, naar voren te brengen en dit in een stijl, die zijn aanknopingspunten zoekt bij de late renaissance, de barok en het Hollandse klassicisme. Ik poogde deze zienswijze door te voeren in regie, bezet ting, décor en costuums". Deze visie heeft in Johan Schmitz en Elise Hoomans zeer krachtige verdedigers gevonden. Hun spel heeft zich intussen enerzijds aanmerkelijk verdiept en won tegelijkertijd aan vormbeheersing, zodat zij erin slagen zowel gloed als glans teweeg te brengen. Mede hierdoor ontstaat er thans werkelijk een levendige spanning tussen de beide elementen, die immers ook in Vondels werk zijn „ondereengemengeld" zoals de dichter het in de taal zijner jaren uitdrukte: het strijdbare ridderschap en de lijdzame onderworpenheid aan het hemelse gerecht. Deze krachten vormen in hun gedeeltelijke evenwijdigheid en tegen gesteldheid zowel de inhoud als de struc tuur van deze met een vooruitzicht op toe komstig geluk eindigende tragedie. Zo worden zij heen en weer getrokken tussen deze beide polen: hoogmoedig zelfbewust zijn en deemoedig Godsvertrouwen. Al hoorde men dan ook gisteravond tijdens de opvoering door het Amsterdams Toneelgezelschap in de Haarlemse Schouw burg telkens de stoelen van de ongedurige bezoekers kraken, toch deden zich even dikwijls momenten van door gespannen aandacht verwekte stilte voor. Bij een zorgvuldiger behandeling van het vers want daaraan blijft nog veel ontbreken zou men minder vaak uit de ban van het op dichterlijke wijze zowel de gebeurtenis sen als de gemoedsstemmingen schilderen de woord zijn geraakt. Hoeveel figuranten men ook op de beep brengt, hoe voortref felijk men de belichting voor een zinrijk de dramatische Haarlem, 23 Jan. 1952 ONDERTROUWD: 21 Jan.: G. P. Voorting en A. M. Rompa. C. B. A. Smits en J. M- ciajr_obscur laat zorgen, Kluijskens. R. P. Homburg en J. C. Verheul. C. Deen en J. M. M. Lebbing. J. C. S. Mul der en J. M. van Hoorik. A. C. Mosselveld en H. M. den Ridder. B. J. M. Spierings en A. de Vilder. M. C. Huis in 't Veld en W. G- Soellaart. C. Kuyt en N. Bout. J. van den Bos en H. de Zaaijer. J. N. Bakker en A. den Braven. P. H. Flipsen en G. Alberda. J. H. A. Budding en A. van Bedaf. J. W. T. van Erp en Y. M. Trap. J. W. Verdam en E. Mone. A C. Hurkmans en S. II. P. de Graaf. B. M. van Dijk en A. Stam. D. Poelman en P. Heijmel. H. Bronkhorst en M. A. van Altena. B. van Ketel en J. de Jong. G. Derkx en M. M. Giling. J. W. A. Koster en M. W. Héck. A. Duijs en C. Rozendaal. L. de Waal Malefijt en P. Ouwens. H. Langerak en E. Hirs. W. Bakker en H. Rootlieb. B. Loerak ker en G. T. van Wijk. B. Z. Salomé en A. van Huijzen. GEHUWD: 23 Jan.: W. van Brummelen en C. W. Winter. J. C. Eijking en J. H. M. Walop. P. Mink en B. H. Oudhoff. H. P- Langeveld en H. van Duijnen. A. Smit en J. C Brands. G L. Blaauw en A. M. Blonk. A. M. Hoes en A. C. S. Hendriks. T. G. Mes man en B. van Doorn. D. Hes en H. M. Hei- deman W. J. Hijlarides en N. Lodewijks. BEVALLEN van een zoon: 22 Jan.: W. A. Meekel—Van der Meer. A. J. Braakhuis- Aarts N. Smits—Broekhuizen. A. M. Root— Westdorp. C. T. Turkenburg—Van Buuren. G. E Ruissen—Winnubst. 23 Jan.: A. Pauel— Bos. W M. Veenings—Schouw. S. Jetten— Smidt. BEVALLEN van een dochter: 22 Jan.: D. J. Mar us—Van Warmerdam. 23 Jan.: H. C. van der GeestMilatz. OVERLEDEN: 21 Jan.: J. G. de Graaf, 79 j., Zijlweg. A. N. Groen, 76 j.. Planetenplein. G. S. van Leeuwen—Marinus, 75 j., Ternate- straat. Prof. tnr. A. Anema, de nestor van de Eerste Kamer en voorzitter van de A.R.- fractie, hoopt 10 Februari zijn' tachtigste verjaardag te vieren. Prof. Anema is Haarlemmer. bewogenheid kan toch alleen ontstaan uit de geladen regels van de tekst. In dit op zicht konden slechts Elise Hoomans en Louis Saalborn (zijn bodeverhaal ruist en dreunt en galmt als orgelspel) volkomen aan de eisen voldoen. De eerstgenoemde dunkt mij de ideale Badeloch, al zal zij er zich voor hebben te hoeden, zo deze com binatie in de toekomst gehandhaafd blijft, zich in haar emotionele bezetenheid niet te ver in speeltrant te verwij déren van de geheel op pathos drijvende Johan Schmitz als haar echtgenoot. Over het aandeel der anderen in de ver toning kan ik na deze algemene uiteenzet ting kort zijn. Robert de Vries gaat als broer Arent opvallend vooruit, al blijft zijn spreektechniek tekort schieten en veroor looft hij zich menigmaal melodramatische afwijkingen van het rhythme. Ben Groe- nier en Paul Huf zijn zo langzamerhand als Vosmeer de spie en bisschop Gozewijn oude en gelukkig ook goede bekenden. Het trekt de aandacht dat de in het moderne répertoire zo dikwijls ontbrekende ver staanbaarheid bij deze enigszins gezwollen taal niets te wensen laat! Ernstig, zeer ernstig moet evenwel protest worden aan getekend tegen de werkelijk belabberde wijze waarop enkele reien werden gezegd. De hymne aan de echtelijke trouw klonk uit de mond van Albert van Dalsum ont roerend, hoewel hij wat nonchalant met de beklemtoning omsprong. In de tweede regel van de strofe: „Geen liefde komt Gods liefde nader, noch schijnt zo groot" valt bij voorbeeld het accent niet alleen op „groot" maar zeker ook en bijna even sterk op „schijnt". Dit tekort wordt hier gesig naleerd omdat het symptomatisch is. Het leven in dit treurspel kan slechts beluis- tei-d worden aan het ademen der poëzie. DAVID KONING ADVERTENTIE De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. v. d. Valk Bou- man, eiste hedenmorgen wegens verduiste ring van een bromfiets, acht maanden ge vangenisstraf en voorwaardelijke ter be schikking stelling van de regering, tegen de 29-jarige Haarlemse fabrieksarbeider J. de L. De L. had op 29 September van het vorig jaar in Haarlem een bromfiets gehuurd, die hij in Amsterdam verkocht voor 110. De verdachte, die al drie keer wegens ver duistering en één keer wegens diefstal is veroordeeld, verklaarde in financiële nood gehandeld te hebben. De raadsman van De L., mr. A. F. H. Schreurs, merkte op dat in het psychia trisch rapport dat over zijn cliënt is uitge bracht, wordt gezegd dat De L. verminderd toerekeningsvatbaar is. Mr. Schreurs schil derde de weinig rooskleurige financiële omstandigheden van de vërdachte en vroeg een korte onvoorwaardelijke gevangenis straf op te leggen en niet te besluiten tot een voorwaardelijke ter beschikking stel ling van de regering. De rechtbank zal op 7 Februari uitspraak doen. De hoofdlijnen van het programma van het Interscholaire Jeugdtournooi 1952 heb- bij wij dezer dagen reeds gepubliceerd. Wethouder D. J. A. Geluk, voorzitter van het comité, vestigde er gisteren in een persconferentie ten stadhuize nog eens de aandacht op dat de naam tournooi welis waar gehandhaafd bleef, doch dat het wed strijdkarakter totaal is vervallen. Het gaat er slechts om te laten zien wat de jeugd op het gebied van kunstzinnige liefhebbe rij kan bereiken. Gelukkig kan worden ge constateerd dat de belangstelling ieder jaar toeneemt en dat in overeenstemming daar mee het peil der prestaties stijgt: men streeft, aangemoedigd door goede voor beelden, over de gehele linie naar beter op aesthetische gebieden, die op de scholen over het algemeen niet als vak behandeld worden. De leerlingen inspireren elkaar. Moest verleden jaar wegens de grote toeloop alleen het muzikale programma worden herhaald, thans is dit ook het ge val met dat van toneel en declamatie, waaraan trouwens dans en pantomime wordt toegevoegd. Het was daardoor nood zakelijk dit gedeelte van het Interscholaire Jeugdtournooi wat vroeger te houden dan aanvankelijk in de bedoeling lag, daar de Schouwburg alleen op Woensdag 30 Jan., zowel 's middags en 's avonds, beschikbaar kan worden gesteld. Niettemin is het aan tal inschrijvingen hoger dan ooit voor heen: er zijn opgaven van 25 scholen bin nengekomen. Dit is mede te danken aan een sterkere medewerking van de school leidingen. Waren er het vorig jaar 37 in schrijvingen voor declamatie, nu zijn het er meer dan 50, waarbij met voldoening kan worden vastgesteld dat de leerlingen over het algemeen een luchtiger genre heb ben verkozen. Er hebben zich vier dans groepen aangemeld, waarvan er twee zijn gevormd uit leerlingen van zes of meer scholen. Voor het eerst is er nu iemand bij die zal trachten een toespraak te hou den. De commissie van voorschifting zal bovendien een keuze hebben te doen uit zes één-acters of dramatische fragmenten, benevens uit een aantal dialogen en klei nere schetsen. Genoegen, geen bezoeking Voor de afdeling muziek is de voor selectie zo mogelijk nog moeilijker. Men moet een scherpe keuze maken en zorgen voor een zo afwisselend mogelijk pro gramma, daar de avond een genoegen en geen bezoeking moet worden. Ook hier gaat het gehalte omhoog: men leert van elkaar en wil niet voor een ander onder doen. Het aantal aanvragen voor plaatsen is zeer groot, zowel voor de uitvoering van muziek (op 15 of 22 Februari) als van to neel en voordracht. Enkele scholen hebben al om meer dan honderd plaatsen gevraagd. Voor groepsdeelneming worden zilveren, voor individueel optreden bronzen médail les beschikbaar gesteld. De tentoonstelling van tekenwerk en handenarbeid zal in Maart in het Huis Van Looy worden gehouden. Het gaat hierbij om eigen werk, dat door de leerlingen thuis en zonder hulp moet zijn gemaakt. Men hoopt dat het Huis Van Looy van de te verwachten toeloop zal profiteren, want er wordt op vierduizend bezoekers gerekend. Er mag misschien nog wel eens aan her innerd worden dat Haarlem de enige ge meente in Nederland is die op een derge lijke wijze een interscholair tournooi or- ADVERTENTIE Het Tweede Kamerlid de heer Wage naar (C.P.N.) heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd: „Is het de minister bekend, dat de che mische industrie RIDS te Haarlem sinds 1946 werkzaam is zonder een vergunning van burgemeester eft wethouders van Haarlem krachtens de Hinderwet? Is het de minister voorts bekend, dat de inrich ting van deze industrie schade, hinder en gevaar voor omwonenden oplevert, dat zich onlangs op dit terrein een ongeluk heeft voorgedaan, dat tot een gevaarlijke gasontwikkeling heeft geleid en dat kort daai-na bij een volgend ongeluk drie ar beiders het leven hebben verloren? Indien de eerste vraag door de minister bevesti gend wordt beantwoord ,is de minister dan bereid om aan deze onwettige toe stand en dat verzuim tot toepassing van de Hinderwet, waarvan te Haarlem ken nelijk geen sprake is, een einde te maken? Is de minister daarbij tevens bereid een onderzoek in te stellen en mede te delen of de Hinderwet op een juiste wijze zal worden gehanteerd en rekening wordt ge houden met de gevaren en hinder, die de bewoners om deze fabriek van die in dustrie ondervinden?" De leden van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging, die in de tuinzaal van het Concertgebouw waren bijeen gekomen, hebben Woensdagavond vele reisherinneringen kunnen ophalen. Er werden beelden vertoond uit zeven Euro pese landen en daarbij gaf de heer A. C. L. A. van Nijnanten uit Breda een toelich ting. De spreker had de landen bezocht en vertelde op smakelijke wijze een en ander over bekende plekjes, maar ook van min der bekende plekjes. De beelden van be zienswaardigheden, waarheen weinig toe risten trekken, waren bijzonder interes sant en de leden luisterden met belang stelling naar de toelichting. Op een avond mededelingen te doen over zeven landen houdt natuurlijk in, dat de spreker niet uitvoerig op het onder werp kon ingaan, maar wat hij vertelde was zeer belangwekkend. Eerst liet hij het natuurschoon zien van Denemarken, Zwe den en Noorwegen en daarna zette hij de reis voort door België, Frankrijk, Italië en Zwitserland. De heer Van Nijnanten had behalve over enkele eigen foto's ook de beschikking over vele afbeeldingen van de heer G. B. T. Bastiaanse. Daardoor was het mogelijk een prachtige collectie bijeen te brengen, welke onder de titel „Met de kleurencamera door Europa" werd ver toond. Het geheel was zeer aantrekkelijk. Na afloop bracht de voorzitter der afdeling, de heer C. Spaargaren, de heer Van Nijnanten dank voor het verhalen van reisherinne ringen. ganiseert. Het voorbeeld heeft weliswaar in andere plaatsen navolging gevonden, onder meer in Amsterdam, doch daar geldt nog steeds het wedstrijdkarakter. De Haar lemse leerlingen willen niet anders dan een demonstratie geven van de mogelijkheden om het leven door middel van de kunst te verrijken, onder het motto: jong geleerd, oud gedaan. Een niet alledaags transport in het Spaarne. Gisterenmorgen vertrok deze sleep van Finse boomstammen uit Spaarndam naar Leiden, waar een houtzagerij er materiaal voor de woningbouw van zal maken. Het transport naar Leiden duurt drie dagen. Zuster J. Schellingerhout, die twintig jaar haar krachten heeft gegeven aan de zieken verpleging in de Doopsgezinde gemeente, heeft met ingang van 15 Januari haar functie neergelegd. De commissie tot de zieken verpleging der Doopsgezinde gemeente is voornemens op Zaterdag 26 Januari officieel afscheid van zuster Schellingerhout te ne men. In de dameskamer van het kerkgebouw zal die middag van vier tot vijf uur een receptie worden gehouden. In het Algemeen Doopsgezind Weekblad schrijft de heer J. de Reede, secretaris der commissie, dat het moeilijk is in enkele regels iets te zeggen over de nauwgezetheid, de plichtsbetrachting, waarmee zuster Schel lingerhout, vaak onder moeilijke omstan digheden. heeft gewerkt. Al zou men dat kunnen, dan nog zou het belangrijkste niet gezegd worden, want men zou tussen de regels door moeten lezen om iets te beseffen van wat de zuster aan geestelijke krachten heeft doorgegeven, aan opgewektheid, aan bemoediging, aan een enkel grapje, waarmee zij zo menigmaal, behalve de lichamelijke verzorging, een patiënt zo veel heeft goed gedaan en tot genezing heeft meegewerkt. Immers een goede verpleegster beïnvloedt door haar wezen de patiënt vaak nog meer te zijnen gunste dan door haar daden en zuster Schellingerhout was ook in deze zin een goede verpleegster. Op het bedrijf van een landbouwer te Bennekom is varkenspest geconstateerd. On middellijk zijn maatregelen getroffen om uitbreiding te voorkomen. De Hoge Raad heeft vier cassatieberoe pen verworpen van de Haagse uitgever W. van der L. die door de Haagse rechtbank wegens vier overtredingen der Loterijwet (onder meer het organiseren van de voetbal prijsvraag „Een-nul") was veroordeeld tot f 2200 boete en drie maanden hechtenis voor waardelijk. HAARLEM EN OMGEVING Tot onderwijzer te Leerdam is benoemd de heer J. de Graaf te Haarlem. De heer A. Kooter, Djambistraat 25 te Haarlem, is 27 Januari 25 jaar in dienst bij de N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrie ken. Daar deze dag op Zondag valt, zal de jubilaris 's Maandags daarop door de directie worden ontvangen, waarna hem tevens door het „Droste Jubileumfonds" een geschenk zal worden aangeboden. De heren H. v. d. Enk en B. H. G. Hannenberg (resp. wonende Solostraat 16 en 18, Haarlem) zullen Vrijdag 25 Januari 40 jaar in dienst zijn van Werf Conrad en Stork Hijsch N.V. Opvallend mat was de stemming gister avond in Velsens raad, waar de tweede ronde der begrotingsbehandeling onder grote publieke belangstelling inging. Een der wrijvingspunten van de vorige dag, de verhouding in het college van burgemeester en wethouders, is afgedaan met een kort antwoord van burgemeester mr. M. M. Kwint, die namens het college de volgen de verklaring aflegde: „Met verwijzing naar ons betrokken antwoord op het voorlopig verslag, delen wij mede, dat de tegenstellingen niet van onbetekenende aard zijn, doch dat het college unaniem van oordeel is, dat behandeling in het openbaar niet in het belang van de gemeente is. Het voltallige college stelt er prijs op, deze kwestie te bespreken met ho gere instanties. Hiermede worde de kwestie in ver band met de feestelijkheden 75-jarig bestaan mede als afgedaan beschouwd". Hiermee was de heer Verbeek (Arbeid) kennelijk niet helemaal tevreden en hij kondigde dan ook alvast een herhaalde be schouwing over de kwestie aan, waar de raad echter in deze avondzitting niet meer aan toe is gekomen. Wel deden de vier wethouders in eerste instantie veel af van wat de vroedschap hun de dag tevoren vriendelijk of verwijtend had gevraagd. Er is heel lang gepraat over een halve fabriekshal, zei wethouder Visser, die voorts zei dat er weer onderhandelingen gaande zijn over een hele fabriekshal met een ondernemer, die de school aan de Botha- straat heeft gehuurd en kennelijk ruimte nodig heeft. Ondanks het feit, dat de kwestie oud- IJmuiden niet in de afdelingen ter sprake is gebracht, antwoordde wethouder Visser de diverse vragenstellers aldus: oud-IJmui- den is wel degelijk geschikt voor industrie, dat tonen bestaande fabrieken duidelijk genoeg. Overigens heeft ook Haarlem wel industrieterrein maar nog geen industrie er voor en het herstellen van oud-IJmui- den als wooneentrum bleef voor de wet houder en de rest van het college een vol komen onmogelijkheid. Hij zag er echter geen prestigekwestie in. „Ik geloof, dat we later dankbaar zijn voor deze terreinen" merkte hij op, daaraan vastbreiend de stel ling, dat deze kwestie er een van langer adem is. In het Voorlopig Verslag der Eerste Ka mer over de begroting van Verkeer en Wa terstaat verklaren vele leden dat minister Wemmers hun vertrouwen in hem niet had beschaamd. In de korte periode van zijn ambtsver vulling heeft deze bewindsman op voort varende wijze de tostandkoming bevorderd van een aantal zeer belangrijke wetten als de Wet Autovervoer Goederen, de Wet Goe derenvervoer Binnenscheepvaart en de Wet betreffende de Financiering van de Neder landse Spoorwegen. De basis is thans gelegd voor een be hoorlijke sanering van de bedrijfstakken wegvervoer en binnenscheepvaart en, naar verscheidene leden zeiden te hopen, ook voor een goede coördinatie van de ver schillende vervoerstakken, het railvervoer daaronder begrepen. Enige leden verklaarden weinig bewon dering te hebben voor de wijze, waarop de Nederlandse Spoorwegen soms optreden tegenover autobusdiensten. Zij meenden, dat de economie van het verkeer en de streekbelangen daardoor niet tot hun recht komen. Een aantal leden vroeg welke de oor zaken zijn van het toenemende aantal spoorwegongevallen en welke instantie het onderzoek naar deze ongevallen verricht. Sommige leden merkten op, dat de ar gumenten, welke tot nu toe van de zijde van de regering en van de Nederlandse Spoorwegen zijn aangevoerd tegen het op nieuw invoeren van 8-daagse abonnemen ten, meerdaagse en avondretours, niet over tuigend zijn. Zulke abonnementen zullen het vreemdelingenverkeer bevorderen; meerdaagse retours zullen eveneens tot vermeerdering van het reizen bijdragen, aangezien het reizen per auto er door zal verminderen; avondretours kunnen er toe bijdragen het vervoer op de spitsuren te ontlasten, hetgeen het mogelijk zal maken met .minder rollend materieel te volstaan. Enkele leden bespraken de positie van het spoorwegpersoneel. Naar hun mening zijn het Algemeen Reglement Dienstvoor- waarden van de N.S. en het Tramreglement volkomen verouderd en dienen zij aan de huidige situatie te worden aangepast. Vooral wat het rijdende personeel betreft zijn huns inziens, mede wegens de veiligheid van de reizigers, verbeteringen nodig. Diensten van tien uren en langer, ook in de nachtdienst, komen herhaaldelijk voor. Bij de N.S.- dochteronderneming, de N.Z.H.V.M., ver leent de Rijksverkeersinspectie telkens ont heffing van de twaalf uren rust, hetgeen het personeel ontstemt en de veiligheid van het personenvervoer in het gedrang brengt. Ook de verlofregeling is onvol doende. Deze leden vroegen wat de plannen der N.S. zijn ten aanzien van de afvloeiing van personeel. De laatste drie jaar is het per soneel met 6000 man verminderd. Over het probleem der bromfietsen merkten enkele leden op dat uitsluitend heil te verwachten is van een aan dit nieuwe vervoermiddel aangepaste verbete ring der wegen. Enige leden, die betreurden dat vele Waterstaatswerken van urgente aard om financiële redenen nog niet voor uitvoering in aanmerking komen, vroegen of er geen aanleiding is te besluiten tot het heffen van rechten voor het gebruik maken van werken als de tunnel te Velsen en belangrijke bruggen. Dit zou aHeen dienen te ge schieden in gevallen, waarin anders niet tot uitvoering van de werken kan worden gekomen. De toestand aan het pontveer te Velsen achtten verscheidene leden zo onhoudbaar, dat huns inziens' met de bouw van de tunnel aldaar de meest mogelijke spoed moet worden be tracht. Geïnformeerd werd, hoe het staat met de voorgenomen bouw van een waterkracht centrale door de Electro-Chemische In dustrie bij de Maasstuw te Linne en eventueel bij andere Maasstuwen en bij de sluizen in het Julianakanaal. Van verschillende zijden werd de ver- zilting van binnenwateren ter sprake ge bracht. Naar sommige leden opmerkten, behoren tot de van groot belang voor het gehele volk zijnde werken, welke thans moesten worden uitgesteld, in de allereer ste plaats de maatregelen tot verbetering van benedenrivieren en tot bestrijding van de steeds verder gaande verzilting van vele binnenwateren. Zij achtten de stop zetting niet verantwoord, zelfs niet, wan neer deze een gevolg mocht zijn van de eisen, welke de ongetwijfeld zeer noodza kelijke woningbouw stelt. Indien deze maatregelen geen voortgang hebben, dreigt een ernstig gebrek aan zoet water in een belangrijk deel van het land en een sterke vermindering van de productiviteit van de bodem. De bewoonbaarheid van ver schillende landsdelen en het bestaan van een groot deel van de bevolking hangen van de uitvoering van dergelijke maatre gelen af. De uitgaven daarvoor moeten, evenals die voor de defensie, als primaw worden beschouwd.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7