Alle Nederlandse équipes liepen strafpunten op Sneeuwstorm bij Clermont-Ferrand bevoordeelde Lissabon-starters De radio geeft Zaterdag Drie wereldrecords verbeterd te Alma Ala Stop van Lobith onrechtmatig Payne Best over het Venlo-incident PANDA'S HEREN-LEVEN Britse Vloot vaart uit VRIJDAG 25 JANUARI 1952 HAARLEM DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VOOR BLOEMEN DAU DEY DE RALLYE DE MONTE CARLO Waterpolo VZV-DWR (dames) 0-5 Korfbal Onder Ons kan morgen kampioen worden V olleybalcompetitie Schaken Telegrafische wedstrijd Nederland-Zuid-Afrika Hockey Selectie wedstrij den voor de jeugd Proef wedstrijd voor dames Voetbal Haarlem-Go Ahead wordt op 24 Februari gespeeld Sport in 't kort Arrest van Hoge Raad Drijvende mijn Noren op weg naar record-vangst De winter heeft hardhandig toegeslagen op het laatste en toch al zwaarste stuk van de Rallye Monte Carlo. Toen de lange Rallye-karavaan gisteravond het gevreesde Massif Central introk begon het te sneeuwen. Eerst zachtjes maar allengs harder en harder totdat tenslotte een complete sneeuwstorm Over de passen en haarspelden achter Bourges joeg en de rijders op een van de zwaarste proeven stelde die de Rallye na de oorlog in petto heeft gehad. Alle rijders, behalve de Lissabon-starters, die het eerst hier in de buurt kwamen en goed-geveegde wegen aantroffen en die door een wonderlijk gelukkig knipoogje van Fortuna vóór de sneeuwval doorkwamen. Maar van de andere rijders werd het uiterste gevergd. Fikse slippers, die wagens in de greppels deponeerden en botsingen tussen wagens waarin de rijders machteloos ma noeuvreerden, waren aan de orde van de nacht. En met de sneeuw, die uit de lucht viel dwarrelden ook de strafpunten rijkelijk naar beneden. Uit Le Puy werd heden ochtend gemeld dat alle Nederlandse deelnemers strafpunten hebben opgelopen. In totaal hebben nog 42 équipes een schone lei. Aan de coniröle te Clermont Ferrand bleek, dat reeds twintig équipes, die nog wel in Bourges waren gearriveerd, hadden opgegeven. Gerekend, dat dit nog maar een deel van het zware eindtraject was en dat zich hieronder routiners als Mairesse met Dyna Panhard bevonden, kan men zijn conclusies trekken over de zwaarte van het traject. Nog onbevestigd is het be richt, dat de Nederlandse crack Klaas Ba- rendregt met Kaiser Henry J. ook reeds strafpunten zou hebben opgelopen. Bij de uitvallers behoort de Wormerveerse équipe- Zwart. Strafpunten liepen voorts op de teams Huiskes.Wittkampf, Sprenger van Eijk-Paulen en de équipe-Pels. Behalve de overigens onbetekenende „kneusjes" en deukjes, is er helaas in deze Rallye ook een dodelijk ongeluk gebeurd. In België is gisteren bij Bergen de Zwit serse équipe-Berger-Hotz in volle vaart op een stilstaande vrachtwagen gereden. Ber ger werd gedood en Hotz ernstig gewond. De politie heeft verklaard, dat de chauf feur van de vrachtwagen geen enkele schuld trof. Het was een ongeluk, zoals ze dagelijks helaas ook in het normale ver keer voorkomen. De Ford van de Zweedse équipe-Kvarnstrom-Hellstrom kwam bij Mont-Lucon in botsing met een 15 tons- vrachtwagen. De Ford verloor deze onge lijke strijd, maar de équipe kwam er zon der noemenswaardig letsel af. De Franse coureur Chiron kon door een razend-handige manoeuvre nog net een andere wagen omzeilen, die dwars voor hem stond. Minder gelukkig troffen Audi- bert en Audignat het, die in een soortge lijke situatie met hun Citroën een ravijn tje insulden. De Zweedse equipe Nottorp- Fineskog gleed bij Clermont-Ferrand te gen een ziekenauto op, waarbij gelukkig niemand werd gewond. De Britten Holt en Brown beproefden de sterkte van hun MG tegen een koelauto. De laatste bleek so- lieder. De Ier Moore, die deze omstrenge ling wilde vermijden, glibberde van de weg een greppel in en moest opgeven. Zo martelde een ieder verder, alles in het werk stellend om het gemiddelde van 50 kilometer over ijs en sneeuw te halen. Van de controle te Le Puy is later in de morgen bericht binnengekomen, dat van alle deelnemende équipes nog slechts in totaal 42 zonder strafpunten zijn. Op het parcours in de buurt van Clermont Fer rand is in de nacht van Donderdag op Vrijdag dus wel „grote schoonmaak" ge houden. Onder de 42 ploegen, die zonder straf punten het laatste traject naar Monte Carlo zijn begonnen, bevinden zich geen Nederlanders. Tenzij geen enkele deelnemer zonder strafpunten. te Monte Carlo aankomt, zijn de Nederlandse kansen dus vervlogen. Het best komt de groep in Lissabon ge starte ploegen er af. Van hen zijn 26 ploe gen nog zonder strafpunten. Hierbij be vindt zich de winnaar van 1950, de Frans man Becquart, die thans met H. Ziegler in een Jowett Jupiter rijdt. Ook Rosier met Talbot-Lago en de Zwitserse coureur Ca- racciola met Mercedes-Benz hebben nog ADVERTENTIE Bronsteeweg 6 - Heemstede Telef. 35759 - na 6 uur 10859 een schone lei. De Nederlandse dames- ploeg mevr. T. van Puyenbroek-Vroom, mevr. A. Needham met Lancia Aurelia be hoort tot de ploegen, die strafpunten heb ben opgelopen. Aangezien echter alle équipes voor de Coupe des Dames straf punten hebben, heeft de Nederlandse da- mesploeg nog een kansje door een gunstige regelmatigheidsproef de Coupe des Dames te winnen. Van de groep-Glasgow zijn maar twee équipes straf puntloos. Het zijn de Engel sen TaylorTraeey met Austin en Hart- wellChipperton met SunbeamTalbot. De groep-Stockholm telt 5 ploegen zon der strafpunten. Van de in Palermo, Oslo en München gestarte équipes is geen enkele zonder strafpunten de controle te Le Puy gepas seerd. De Monte-Carlo-groep telt slechts 9 strafpuntloze équipes. Tot de kanshebbers behoren dr. en mevr. Angelvin. Behalve de Nederlanders onder wie de équipe Gatsonidesgraaf Van Zuylen van Nijevelt met Humber, bevinden zich bij de ploegen die strafpunten hebben opgelopen Ken Wharton met Ford Zephyr, De Graf- fenriedSchell met Alfa Romeo en Louis Chiron en Quinlin met Alfa Romeo. In het Sportfondsenbad werd voor de eerste klasse dames gespeeld de wedstrijd VZV—DWR. De Haarlemse dames waren overwegend sterker en versloegen de Vel- sense dames met 50. HPC 5 boekie in de derde klasse heren een overwinning van 31 op DWR 3. Onder Ons kan Zaterdag kampioen van de Haarlemse Korfbalbond worden, indien het tegen „Oosthoek" gelijk speelt; deze wed strijd wordt van halfdrie tot halfvjjf op het terrein aan de Van Oosten de Bruinstraat gespeeld. Voor de competitie in de afdeling Haarlem van de Nederlandse Volleybalbon d zijn gesoeeld: Dames, eerste klas A: VeloxHVS 04; Haarl. TeamForto A'dam 13; PWNRa pid it as 22. Dames, eerste klas B: Velox 2KI. Hout straat 40; PSVH 2Haarlem 40. Heren, eerste klas: Velox 2PSCB 22; VCKBrandweer 22; Haarl. TeamForto A'dam 23. Heren, tweede klas A: HVS 2PSVH 2—2; Rapiditas—HBC 3—1; CIOS 2—OVRA 3—1. Heren, tweede klas B: Rapiditas 2MSO 2—2; HVS 3b—Velox 2 22; Ramplaan— Boru 13. Heren, tweede klas C: Brandweer 3 Groentjes 13; HBC 2Haarlem 04; Rapi ditas 3—Stampers 3—1. HaarlemForto (Amsterdam) In de herenwedstrijd wonnen de gasten de eerste set met 4.15 In de tweede set gaf de Haarlemse ploeg goed spel te zien en werd verdiend winnaar met 1513. De der de set werd eveneens door de Haarlemmers gewonnen met 1512. Forto kwam in de vierde set geducht op zetten en maakte de stand weer gelijk door met 1510 te winnen. In de beslissende set werd hard om de overwinning gevochten. Hoewel Haarlem technisch beter was, werd de aantrekkelijke wedstrijd verloren. Forto werd met 32 winnaar. Bij de dameswedstrijd maakte de Amster damse ploeg tegen de Haarlemse ploeg een technisch veel betere indruk. Het resultaat was dat de gasten verdiend met 31 wonnen. De heer J. Ph. Nikkels zal met ingang van 1 Juni uit de directie van de Fokker fabrieken treden. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor arbeiders in continu bedrijven. 11.30 Fluit en clavecimbel. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Kleine zonden, hoorspel. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Reportage. 14.10 Voor de jeugd 14.30 Koor zang. 14.50 Boekbespreking. 15.05 Dansmu ziek. 15.30 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.45 Platen. 16.35 Sport. 16.30 Kamerorkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Orgel. 18.35 Volksdansen. 19.00 Artistie ke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, cau serie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Prijsvraag Ned. Olympisch Comité. 20.25 Luchtkastelenuit voorraad lever baar, operette. 21.25 Tiroolse muziek. 21.55 Socialistisch commentaar. 22.10 Gevarieerde muziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel 23.00 Nieuws. 23 15 en 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 9 00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Gewijde muziek. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 12.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest en solisten. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Harmonie-orkest 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.38 Dameskoor. 16 05 Zang en piano. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Amusementsmuziek. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Wes terse Defensie. 19.00 Filmprogramma. 19.15 Parlementsoverzicht 19.25 Amusementsmu ziek 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Lichtbaken, 20.35 Pla ten. 21.00 Gevarieerd programma. 21.55 Pla ten. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.2524.00 Platen. BRUSSEL 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Zang en decla matie. 13.30 Verzoekprogramma. 13.4514.C0 Engelse les. 18.00 Platen. 18.30 Voor >oldaten 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.35 Feuilleton. 19.45 Gevarieerd programma. 21.00 Actuali teiten. 21.15 Verzoekprogramma. 21.45—22,00 Nieuws. Op het programma van de viering van de dertiende dies natalis van het Haarlems Studenten Gildt is Woensdagmiddag op het terrein van H.F.C. aan de Spanjaardslaan een voetbalwedstrijd gespeeld tussen Haarlemse doktoren en leden van het studenten Gildt. Ondanks de kou was de stemming goed. Er werd met enthousiasme gespeeld en met 54 hebben de studenten gewonnen. De doktoren hebben zich krachtig tegen de jongere tegenstanders geweerd. Met rust was de stand 33. Na de hervatting verkregen de studenten een voorsprong van 53, waarna de doktoren, door het inschieten van een strafschop, de achterstand tot 54 verkleinden. Scheidsrechter was dr. C. S po elder. Ter gelegenheid van de Jan van Riebeeck- herdenking zal op 16 en 17 Februari een telegrafische schaakwedstrijd worden ge houden tussen vertegenwoordigende ploegen van Nederland en Zuid-Afrika. Er zal aan zes borden worden gespeeld. Aangezien een telegrafische schaakpartij als gevolg van de tijd. welke met overseinen der zetten verloren gaat, veel trager vordert dan een gewone schaakpartij, zal per bord op beide dagen tezamen slechts een partij kunnen worden gespeeld. Op beide dagen zal van 10—18 uur worden gespeeld. De ambassadeur P. I. Hogerhout van de Unie van Zuid-Afrika in Nederland, heeft gisteren de loting ten overstaan van een delegatie van het hoofdbestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Schaakbond verricht. Nederland zal aan het eerste bord met wit spelen. De Zuid-Afrikaanse ploeg zal te Johannes burg spelen, de Nederlandse ploeg te Am sterdam. De ploegen zijn als volgt samengesteld: Nederland: (van bord 1 tot en met bord 6) dr. M. Euwe. J. H. Donner. H. Kramer, C. B. van der Berg, A. Vinken en H. Bouwmeester Zuid-Afrika: W. Heidenfeld. K. Dreyer, K F. Kirby. J. Wolpert, S. Driman en dr. T. Ackerman. Zaterdagmiddag om halfdrie zullen op de velden van BMHC in Bloemendaal selectie wedstrijden voor de jei.gdelftallen uit Noord holland worden gehouden. Na afloop daarvan zal het Noordhollands elftal voor meisjes en dat voor jongens worden vastgesteld. In Deventer wordt uit de provinciale elftallen het Nederlands jeugdhockeyteam gekozen, dat op 23 Maart tegen de jeugd van België zal uitkomen. Zaterdag 2 Februari zal op het terrein van Be Fair te Bussum een tweede proefwedstrijd ter voorbereiding van de samenstelling van het Nederlands dameshockey-elftal worden gespeeld. De samenstelling van beide elf tallen is: Groen. Doel: Schagen van Leeuwen (HHIJC); achter: Van Genuchten (HTCC) en Hogestijn (Be Fair); midden: Otto (BDHC), Nagel (Leiden) én Burgersdijk (Amsterdam); voor: Bleekemolen (Be Fair), Blom (Laren), Van de Wal (Groningen), Rouwenhorst (Togo) en Lach de Bère (Hil versum). Rood. Doel: Jurrissen (BDHC); achter: Pijpers (BDHC) en Goeting (Rood Wit); midden: De Kruyff <"SCHC), Reysiger (Togo) en Martens (EMHC)voor: Saarberg (BDHC). Heering (Rood Wit), Terlingen (Be Fair), Den Tex (Amsterdam) en Ament (BDHC) Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond zich accoord verklaard met het besluit van de commissie tot samenstelling van het pro gramma der eerste klasse inzake het uit stellen van de wedstrijd HaarlemGo Ahead. Dat betekent, dat het protest van het bestuur van Haarlem ter zijde is gelegd. De wedstrijd is nader vastgesteld op Zondag 24 Februari. Voor alle districten is voor Zondag 3 Februari een inhaalprogramma vastgesteld. De eerste klassers uit Haarlem en Velsen hebben vrij. Het oorspronkelijk voor Zondag 3 Februari vastgestelde programma is ver schoven naar Zondag 10 Februari, dat van 10 naar Zondag 17 Februari. Voor Zondag 24 Februari wordt weer een inhaalprogramma vastgesteld. VAN HEMSBERGEN OVER DE STRAAT VAN GIBRALTAR. De Haarlemse lange- afstandzwemmer, Jan van Hemsbergen, die in 1951 als eerste Nederlander over het Ka naal is gezwommen, heeft een uitnodiging aanvaard om in Maart deel te nemen aan de wedstrijd om de Coupe „Belnéré". Deze beker zal worden uitgereikt aan de eerst aankomende zwemmer, die de Straat van Gibraltar overzwemt. Het aan de Zuidkust van Natal gelegen Botha-huis, ambtswoning van de Zuid- Afrikaanse minister-president, dat ter beschikking is gesteld van de Engelse koning voor zijn rustkuur. Dit gebouw, opgetrokken in Kaaps-Hollandse stijl, was een ge schenk aan generaal Louis Botha, eerste premier van de Unie van Zuid-Afrika. Het ziet uit over de Indische Oceaan. Te Alma Ata zijn drie wereldrecords in het hardrijden op de schaats voor heren verbe terd. Yuri Sergeyev, een rijder uit Moskou, reed de 1000 meter in 1 min. 25 sec. Het oude wereldrecord stond sedert 11 Januari 1930 op naam van de Fin Clas Thunberg met 1 min. 28.4 sec. Op 6 Januari van dit jaar no teerden de Russen Boris Beresin en Ievgeni Grishin tijden van respectievelijk 1.27.3 en 1.26.4. Het wereldrecord op de 3000 meter werd door Pavel Belyaev, eveneens uit Moskou, omlaag gebracht. Hij liet 4 min. 42.1 sec. voor zich afdrukken. Sedert 3 Februari 1942 stond dit record op naam van de Zweed Ake Seyf- farth met 4.45.7. Tenslotte verbeterde de Rus Nokolai Ma- monov het record 5000 meter. Hij won het nummer in 8 min. 3.7 sec., waarmee hij 3.6 sec. onder het wereldrecord van Hjalmar Andersen (Noorwegen) bleef, die op 13 Januari van het vorig jaar te Drontheim 8.17.3 had genoteerd. Met uitzondering van de 10.000 meter, dat met 16.57.4 in het bezit is van Hjalmar An dersen, hebben de Russische rijders thans alle wereldrecords op hun naam en wel op de 500, 1000, 1500, 3000 en 5000 meter. De Hoge Raad heeft heden arrest gewe zen in het cassatieberoep van de Staat te gen het arrest van het Haagse gerechtshof waarbij de zogenaamde stop te Lobith on rechtmatig werd verklaard, als zijnde in strijd met de door de Rijnvaartacte ge waarborgde vrije Rijnvaart. De Hoge Raad heeft het cassatieberoep van de Staat verworpen. Het arrest haalt het besluit aan van de secretaris-generaal van het departement van Waterstaat van 15 November 1940 be treffende de internationale binnenvaart. Dit besluit aldus het recht stelt als be ginsel, dat de eigenaars van schepen, waar mede de internationale binnenvaart wordt beoefend, georganiseerd zullen moeten zijn. Aan deze regering heeft de minister kracht bijgezet door te bepalen, dat in- en uit- klaring kan worden geweigerd, indien niet wordt getoond een bewijs, dat de eigenaar van het schip bij een der in het besluit genoemde organisaties is aangesloten. De Hoge Raad overweegt, dat de uitwer king die aan het besluit is gegeven in strijd komt met de in artikel 1 van de herziene Rijnvaartacte toegekende vrije vaart, om dat van vrijheid van de vaart niet meer kan worden gesproken wanneer deze eis wordt gesteld. Ook al zou deze regeling voor de Neder landse economie onontbeerlijk zijn, zij kan niet rechtsgeldig worden tot stand gebracht zolang de herziene Rijnvaartacte ongewij zigd blijft gelden. De voorwaarde van aan sluiting van de eigenaar van een schip bij een organisatie kan redelijkerwijs niet worden gevergd. Het hof heeft terecht de desbetreffende bepaling onverbindbaar ge acht. Het Panamese stoomschip „Hassan" heeft Donderdagmiddag om half vijf een drijvende mijn gezien op 51 graden 49 mi nuten 30 seconden Noorderbreedte en 3 graden 5 minuten Oosterlengte, ongeveer 60 mijl ten Westen van IJmuiden. De productie in de Limburgse mijnen bedroeg in December (23 werkdagen) 904.600 ton tegen 1.050.800 ton in November (25 werkdagen). Uit het buitenland werd ingevoerd 487.700 ton tegen 572.600 ton in November. c Voor het genootschap Nederland-Enge- land heeft captain Payne Best gisteravond in Brinkmann een lezing gehouden over het Venlo-incident, dat in 1939 plaatsgreep, en waarbij hij en de Britse majoor Stevens van Nederlands gebied werden ontvoerd en luitenant Klop van de Nederlandse In lichtingendienst door de Duitsers werd doodgeschoten. Capt. Payne Best, die met zijn scherp gesneden gezicht en monocle geheel be antwoordde aan de verkeerde voorstelling, die de meeste mensen zich van geheime agenten maken, zette uiteen, hoe hij in opdracht van Londen probeerde in contact te komen met de oppositie tegen het Hitier- regiem in Duitsland, toen de oorlog was uitgebroken. Hij kwam in contact met een zekere dr. Fischer, die beloofde hem in relatie te brengen met een aantal Duitse officieren, die een Putsch tegen Hitier voorbereidden. Deze poging resulteerde ten slotte in het Venlo-incident. Maar eer het zover was, was er een hele serie ontmoe tingen met Duitsers aan voorafgegaan in Venlo zelf, in Dinxperlo, in Zutfen en in Arnhem. Bij deze ontmoetingen vertegen woordigde luitenant Klop de Nederlandse Geheime Dienst, die met de inhoud der besprekingen dus geheel op de hoogte was. Bij al deze conferenties maakten de Duit sers steeds gewag van een generaal, die de Putsch zou leiden, maar deze kwam zelf nooit op de proppen. Wel wilde de Duitse majoor Salms die in Holland met Stevens en Best confereerde de Britse vredesvoor waarden weten, wanneer de Putsch zou gelukken. En voorts informeerde hij of Göring een acceptabele figuur zou zijn als leider van een militaire junta, die dan tijdelijk de macht in Duitsland zou over nemen. Het is te begrijpen, dat de onderhande lingen op deze basis niet best wilden vlot ten en dat de Britse agenten geen bijzon der resultaat verwachtten. Nochtans be gaven zij zich op de negende November 1939 naar een grenscafé bij Venlo, waar dan eindelijk de generaal zelf zou verschij nen. Captain Payne Best vertelde, dat hij intuïtief voelde dat er iets niet in de haak was. En toch zag de omgeving van het café, waar reeds eerder geconfereerd was, er zo vredig uit. Slechts de grensboom was open in tegenstelling met andere da gen. Het bange voorgevoel werd bewaarheid, toen de drie mannen uit hun auto stapten. Een bus met mannen in burger kwam aan gereden en ineens werd er van alle kan ten geschoten. Het slot was, dat Best en Stevens werden gedwongen met de handen in de hoogte de grens over te wandelen en dat luitenant Klop werd neergeschoten. Best sprak zijn grote waardering uit over het moedig gedrag van lt. Klop, die best ongemerkt weg had kunnen komen, maar het prefereerde om op de Duitsers te vuren, hoewel deze sterk in de meerderheid waren. Na zijn arrestatie volgde voor Best een lang verblijf in verschillende Duitse con centratiekampen, waar zijn leven meer dan een keer aan een zijden draad heeft ge hangen, onder andere toen men de door de Gestapo geënscèneerde bomaanslag op Hitler in München op zijn rekening wilde schrijven. Het geluk was echter tot het einde met hem en na een sensationele tocht in de laatste weken van de oorlog, wist hij zichzelf en zijn gezelschap, waartoe ook Schussnig en Blum behoorden, te be vrijden in afwachting van de komst van de Amerikanen. „KAREL DOORMAN" IN CURA5AO De „Karei Doorman" is Woensdagmor gen in Curasao aangekomen met aan boord het 860ste, het vierde en het eerste squadron jagers van de marine luchtvaart dienst. Het laatstgenoemde squadron, be staande uit 12 Fireflies, zal op de Neder landse Antillen worden gestationneerd. 25. Kisten en koffers vol met goud, zilver, diamanten en paarlen, stonden her en der verspreid in Panda's woning; en toen de vrachtauto van de bank vertrokken was, werd Panda door een diepe wanhoop over vallen. Wat moest hij ook beginnen? „Die vleermuisman is zó gevaarlijk dat zelfs de bank mijn spullen niet durfde te be waren nadat hij eenmaal had aangekon digd dat hij ze kwam stelen", sprak hij. „Dat ziet er wel heel somber uit!" „Eer, ongewone handelwijze van deze bank-in- stelling. wanneer ik dit op mag merken!", meende Jolliepop. „Jae, jae," kreunde de Graaf, terwijl hij zich zuchtend neerliet op een koffer, en verstrooid met zijn wan delstok in de inhoud van een open kist begon te roeren. „Maer er is nog licht, vrinden! Er is natuurlijk een kleine mo gelijkheid, dat dit Vleermuis-persoon nu hierheen zal komen. Dat lijkt me aerdig! Hah?" „Aardig?", riep Panda. „Wat moe ten wij tegen zo'n bandiet beginnen? U hebt gezien hoe hij uw huis kort en klein sloeg en wanneer hij deze juwelen steelt, ben ik geruïneerd!" „Een aerdige afwis seling!", meende de Graaf. „Ik zou graeg eens een geruïneerd iemand ontmoeten, zag! Maer ik vrees het ergste! Wanneer ik deze rommel zo eens bekijk, dan kan ik me niet veurstellen dat die Vleermuis het de moeite waerd zal vinden om er moeite voor te doen. Dure spullen, maer heel ordinair, zag' Slechte smaek, heur!" En achteloos zwiepte hij een kroon ter waarde van tienduizenden ducaten aan zijn wan delstok rond. Hervorming. Volgens diplomatieke kringen te Tanger hebben het Spaanse staats! hoofd, generaal Franco, en de vertegen, woordiger van de Sultan van Marokko' Kalief Moeley Ben Hassan, een over! eenkomst gesloten, welke voorziet h hervormingen en vervolgens zelfbestuur voor Spaans-Marokko. Infiltratie. Volgens berichten uit Tel Aviy zijn in de afgelopen vier dagen bij ge. vechten tussen Israëliërs en Arabieren in de vlakte van Saron, bij de Jordaan. se grens, elf Arabieren gedood. Volgenj de Israëlische politie worden de infil. traties van gewapende uit Jordanië komende Arabieren steeds veelvuldiger, Prijzen. Drie Nederlandse koks, die naar Engeland waren gevlogen met speciaal gemaakte toonstukken van artistieke kookkunst, hebben drie eerste en twee tweede prijzen in de wacht gesleept, alsmede twee diploma's .van verdienste op de in de Britse hoofdstad gehouden culinaire salon. Benoeming. Vincent Massey, de voormalige Canadese Hoge Commissaris te Londen, is benoemd tot gouverneur-generaal van Canada, als opvolger van Lord Alexan. der, die „andere verantwoordelijkheden" op zich zal nemen, aldus is te Londen medegedeeld. Naar verluidt, zal Alexan. der minister van Defensie in Churchill's kabinet worden. Goedkeuring. De financiële commissie van de Italiaanse Senaat heeft gisteravond het plan-Schuman goedgekeurd. Na de te verwachten goedkeuring door de commissie voor Buitenlandse Zaken, zal het plan ter ratificatie bij het parlement worden ingediend. Brand. De nederzetting van een Franse wetenschappelijke expeditie te Port Martin in Adélieland in het Zuidpool gebied is in de nacht van Dinsdag op Woensdag afgebrand. De kapitein van een Noors schip voor de robbenvangst heeft dit aan zijn rederij gemeld. Dit schip was naar de nederzetting gevaren om er twintig geleerden te brengen, die collega's zouden aflossen. Nu zullen aflossers en „afgelosten" naar huis moe. ten terugkeren, op zeven man na, die zullen overwinteren in een ander Frans wetenschappelijk station, dertig a veer. tig kilometer van Port Martin. Verkiezing. Gisteravond zijn te Teheran de stembureaux gesloten op de vastge stelde tijd. Talrijke kiezers stonden toen nog te wachten om hun stem uit te brengen. Volgens waarnemers zijn dit maal driemaal zoveel stemgerechtigden opgekomen als bij vorige verkieziingen. De stembussen werden direct erge- bracht naar de Sephalarsar-Mosiu'e en de Perzische academie, waar de telling morgen zal beginnen. Vrijdag is name lijk een feestdag. De stembussen wor den scherp bewaakt door politie en ver tegenwoordigers van de raad van toe zicht op de verkiezingen. Belangstelling. Na enige tijd te hebben stilgestaan, is de kernreactor in Kjeller l (Noorwegen) Woensdag weer in gebruik I gesteld. Er zijn enkele, veranderingen aangebracht. Op de ingebruikstelling van de Noors-Nederlandse fabriek voor atoomonderzoek, hebben enkele landen gereageerd door blijk te geven van hun interesse. Brazilië, Joegoslavië, Zwitser, land, Californië en Zweden hebben bij de gemengde Noors-Nederlandse com missie, die het toezicht over de fabriek uitoefent, reeds verzoeken ingediend of zij deskundigen enige tijd in de fabriek kunnen laten werken. Aantrekkingskracht. Het conservatieve parlementslid Victor Raikes heeft te Liverpool verklaard, dat Britse mijn werkers bezwaar maken tegén het te werk stellen van Italiaanse mijnwerkers omdat de Italianen een „bepaalde aan trekkingskracht voor de vrouwen en dochters van de Britse mijnwerkers hebben". Volgens Raikes was dit en niet het gevaar van toekomstige werkloos heid het werkelijke bezwaar tegen de aanstelling van Italianen. Antwoord. Volgens Amerikaanse kringen in Tokio zouden de V. S. in Juni, waar schijnlijk te Tokio, maar mogelijk ook te Manilla, een belangrijke economische conferentie van Aziatische landen orga niseren, als antwoord op de economische conferentie van Moskou die in April zal worden gehouden. Représaille. Naar in Athene verluidt, zul len twee Russische diplomaten in Grie kenland uitgewezen worden. De vreem delingenpolitie zou opdracht ontvangen hebben hun verblijfsvergunningen niet te verlengen. De maatregel zou getrof fen zijn als représaille tegen het Rus sische besluit om geen verblijfsvergun ning te verlenen aan een secretaris bij de Griekse ambassade te Moskou. United Press meldt uit La Valetta dat de Britse Middellandse Zeevloot opdracht heeft gekregen onmiddellijk uit te varen. Het Britse Marine-hoofdkwartier op Mal ta heeft medegedeeld, dat dit een voor zorgsmaatregel is tengevolge van de ern stige toestand in Egypte. Bij de gevechten in Ismailia vanochtend zijn twintig Egyptische politiemannen en drie Britse militairen om het leven geko men. AALESUND (NTB) De haringvangst in de Noorse wateren is in volle gang. Vorige week was het „vlaggetjesdag" in de vissershavens langs de Noorse kust. De vloot die ter haringvangst is, is groter dan in voorgaande jaren, meer dan 30.000 man neemt aan de haringvangst deel. Na vier a vijf dagen werden de eerste vangsten reeds op de markten aangevoerd. De eer ste resultaten zijn zeer gunstig. De geza menlijke vangst bedroeg gedurende de eer ste vijf dagen een millioen hectoliter. De opbrengst was bijna het dubbele van vorig jaar, namelijk 20 millioen kronen. Men verwacht dat de Noorse vissers, die deelnemen aan de haringvangst, dit jaar een nieuw record zullen vestigen. De grootste vangst werd vorig jaar (900.000 ton) gedaan. Een aantal vissers heeft vorige week nogal last gehad van het ruwe weer. En kele scheepjes liepen averij op en zeven vissersvaartuigen moesten zelfs naar de thuishavens worden gesleept. Het weer is tijdens het afgelopen weekeinde opgeklaard en is thans zelfs zeer gunstig voor de ha ringvisserij.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2