Grote kamp Bloedige slag in Ismailia „Amerika is het machtigste en prachtigste land ter wereld" In Tunis is het doden cijfer tot 69 gestegen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Britse troepen deden aanval op de Egyptische hulppolitie Met tanks en pantserwagens DIPLOMATIE VERKEERT IN GEWELD DR. DREES TERUG Egypte doet beroep op beschaafde wereld Het woord is aan. Franse troepen krijgen versterking Turkije weigert steun aan Engeland Regering maakt bezwaren President van IJsland overleden Eer gered Tegen gemeente-leningen van het type-Tilburg Schipbreuk van Noorse kotter eiste 9 doden Hevige bosbranden teisteren Australië 66e JAARGANG No 169 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor iiv Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 26 JANUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 22 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET AANTAL CANDIüATEN voor de a.s. Amerikaanse presidentsverkiezing neemt toe. Dat wil zeggen: zij zijn nog maar gegadigden voor de candidaatstelling door de twee grote partijen: Democraten en Republikeinen, die in Juli in partijconven ties elk haar man zullen kiezen. En daarna moet de grote eindwedstrijd in November plaatsvinden. Het lijkt alles nog ver ver wijderd, maar in de Verenigde Staten be schouwt men het zo niet. De spanning is er al en de eerste gegadigde die zich heeft aangemeld, de republikeinse senator Taft, is nu reeds op tournée gegaan om aanhang te winnen. Misschien is hij er wat erg vroeg bij geweest. Het geldt in Amerika niet als slim beleid, zich als eerste aan te dienen. Deze opvatting pleegt ook bij Franse presidentsverkiezingen te gelden en dat kan als een uitzonderings-puntje van overeenkomst tussen Amerika en een Euro pees land genoemd worden. Voor het overige tonen zulke verkiezingsgebruiken aan deze en gene zijde van de Oceaan weinig overeenkomst. Of senator Taft door de republikeinse conventie als de candidaat der partij zal worden aangewezen staat nog zeer te be zien. Hem wacht die persoonlijk-uiterst- populaire mededinger, generaal Eisenhower zelf, die zich onlangs als republikein heeft geopenbaard en zich niet verzet tegen het streven van senator Lodge, om zijn candi datuur voor te bereiden. Een Gallup-poll een publieke opinie-onderzoek, maar het beperkte zich ditmaal slechts tot republi keinse partij-functionarissen heeft in tussen voorkeur voor Taft uitgesproken. Maar dat bewijst nog niets, te minder om dat de kiezers-massa zélf er niet bij in het geding is gebracht en Eisenhower's popu lariteit ongetwijfeld groter is dan die van Taft. De strijd, die in zijn verschillende phasen nog tien maanden zal duren, begint pas. Ten aanzien van deze twee belangrijk ste kanspaarden der republikeinse oppositie valt uit Europees oogpunt in hoofdzaak te zeggen, dat Taft de meest conservatieve is, met een ingeboren neiging naar het oude „isolationisme" een Amerikaanse poli tiek van afzondering terwijl daarentegen Eisenhower zich heeft doen kennen als uit gesproken voorstander van steun aan Europe en in de laatste tijd, in steeds dui delijker termen, als propagandist van de schepping van Europese federale Unie. Hij is een generaal. De gedachte aan een gene raal als president der Verenigde Staten klinkt vreemd. Maar de opvattingen in dat door velerlei mensen van velerlei rassen bevolkte reusachtige land wijzigen zich. Het volk verkeert als natie nog immer in een groeiproces. Het moet menigeen opge vallen zijn, dat in de laatste jaren in Ame- rika-zelf waarschuwende stemmen zijn op gegaan tegen toenemende grote invloed van de generaals, al bedoelde men daar niet Eisenhower mee, die men niet als een een zijdige militairist beschouwt. En als ik die Franse kenner van andere volken, André Siegfried, in zijn werk „Volkskarakters" raadpleeg vind ik deze woorden: „Hoe ziet de „typische" Amerikaan er eigenlijk uit? Is het de puritein, de zakenman, de politicus 0f een volkomen nieuwe verschijning de militair?" Het is ook Siegfried, die in zijn opstel over Amerika het vergelijkt met het Europa der negentiende eeuw, in zijn zelfvertrouwen en „zegevierende dyna miek". in zijn overtuiging dat de mens alles kan en dat voor zijn energie en wils kracht niets onmogelijk is. Dit herle zende herinnert men zich de groeiende Duitse militaire invloed in de jaren na 1870 en als tegenhanger de eveneens stij gende macht-in-den-lande van de Franse generale staf. die eerst bijna tot de staats greep van zekere generaal Boulanger leid de en daarop in een crisis der negentigpr jaren belandde: de affaire-Dreyfus. Te grote waarde valt aan zulke vergelijkingen niet te hechten; toch geven zij te denken en. het valt niet te loochenen, dat de ver breking van Amerika's isolationisme ver oorzaakt is door twee wereldoorlogen en dat uit de tweede, waarin het een ontzag lijk organisatievermogen ontplooid heeft, eigenlijk voor het eerst algemeen-vereerde grote generaals naar voren zijn getreden. Taft en Eisenhower zijn de favorieten voor de republikeinse candidatuur. Intus sen vormen de republikeinen nog steeds de oppositie. De democraten regeren al twin tig jaar onafgebroken. Wat zal president Truman doen? Hij heeft nog niet gezegd of hij een nieuwe candidatuur zou willen aan vaarden. Hij heeft slechts gezegd, dat hij zijn beslissing tot Juni zal aanhouden. Sinds hij in 1948, toen vrijwel niemand aan zijn kans geloofde behalve hijzelf, de overwinning behaalde heeft men een bij - zondere eerbied voor zijn inzicht in het spel-der-verkiezingen gekregen. Ook hij zal overigens te maken krijgen met mede dingers in zijn eigen partij, afgezien nog van de vraag of hii haar zelf een opvolger wil aanbevelen. Senator Kefauver heeft zich al aangemeld. Wellicht heeft hij niet Truman's voorkeur (voor het geval die er voor zichzelf van af zou zien) en andere namen worden al genoemd. Zowel van democratische als van republikeinse zijde, zullen ongetwijfeld nog verscheidene mede dingers op het toneel verschijnen. Een re publikeinse strever naar het presidentschap, die al in 1948 aan bod is geweest in de conventie der partij en die hier nog niet genoemd is, Harold Stassen, komt ook weer naar voren. Maar nevens Taft en Eisen hower doet kennelijk ziin figuur maar bleekjes aan. Van Dewey, Truman's tegen- candidaat in 1948 en toen voor de tweede maal in de beslissende eindrace verslagen, schijnt geen sprake meer te zijn. Waarom de Amerikaanse presidentsver kiezing meer dan ooit tevoren de aandacht in Europa zal trekken behoeft geen betoog. Wie de gekozene tenslotte zal zijn, welk beleid hij zal voorstaan, mag niet lager aangeslagen worden dan als een kwestie van wereldbelang. P- REYKJAVIK (Reuter). Donderdag avond is op 70-jarige leeftijd overleden de president van IJsland, Sveinn Bjoerns- son. Bjoernsson was de eerste president van IJsland, dat sedert 1944 een republiek is. ISMAILIA, (Reuter-ANP)Een hevige strijd is Vrijdag in de Suezka- naalzóne uitgebroken, en wel in Ismailia, nadat de Britse bevelhebber, generaal Erskine, de Egyptische gouverneur der stad bevel had gegeven tot het ontwapenen van de hulptroepen der Egyptische politie en uitwijzing- van deze troepen uit de kanaalzone. In een Brits legercommuniqué wordt gemeld, dat volgens nog onbevestigde cijfers 42 Egyptenaren gedood en 58 gewond zijn. Er waren geen doden of gewonden onder de burgerbevolking of de'buitenlanders, die in de stad wonen. Van de Britse militairen werden er drie gedood en dertien gewond. Ongeveer achthonderd man Egyptische politie werden na afloop van de strijd, die zes uur duurde, gevangen genomen. De twee gebouwen, waarin de Egyptenaren zich verschanst hadden het gebouw van de Egyp tische gezondheidsdienst en het hoofdkwartier der politie werden vrijwel verwoest. Voordat de strijd begon had generaal Erskine de gouverneur van Ismailia ver zocht zijn bevel tot ontwapening der hulp politie ten uitvoer te leggen. Dit verzoek werd door de gouverneur van de hand ge wezen. Hierna drongen Britse troepen, on dersteund door Centurion-tanks en pant serwagens het centrum van Ismailia bin nen om de hulppolitie te ontwapenen. Na dat de Egyptische politie de eis tot over gave van de hand had gewezen, ontbrand de een strijd, die herinnerde aan de straat gevechten in de tweede wereldoorlog. Het gebouw van de gezondheidsdienst werd door de kanonnen van de Centurion-tanks in een rokende puinhoop herschapen. De Egyptenaren boden heftig weerstand, maar waren niet opgewassen tegen de modern bewapende Britten. Volgens A.F.P. hebben 1.500 tot 2.000 Britse militairen aan de operatie deelgenomen. Het hoofdkwartier van de Egyptische politie en de talrijke gebouwen in de Europese wijk zagen 'er na de gevechten uit, alsof de stad door een orkaan was ge teisterd. De met bloed overdekte ruïnes, die de Egyptische politie verliet, nadat zij tot drie maal toe geweigerd had zich over te geven, brandden 's avonds nog. Vier vrouwen van Egyptische» politiemannen en drie kleine kinderen overleefden het beleg in het politiebureau. De Britten maakten bijna zeshonderd geweren en honderdduizend patronen buit. Generaal Erskine heeft Vrijdagavond op een persconferentie verklaard, dat hij be sloten had de politie te Ismailia te ontwa penen en uit de kanaalzone te deporteren, nadat hij boodschappen van de Egyptische premier en de minister van Binnenlandse Zaken had ontvangen, waarin de waar schuwing werd geuit, dat geweld zou wor den gebruikt om verdere Britse operaties in Ismailia te verhinderen. „Zij zeiden tot mij, dat, indien ik niet ophield, de politie op ons zou vuren", aldus Erskine. Hij wist niet welke gevolgen de gebeurtenissen zou den hebben. Hij verklaarde, dat hij de ge vangen genomen Egyptenaren op het ogenblik nog niet zou vrijlaten. Hij deelde voorts mede, dat de gouver neur en het administratieve personeel van Ismailia toeslemming hebben gekregen naar het hoofdkwartier der politie terug te keren en hij geloofde, dat zij dit zouden doen, hoewel het gebouw ernstig bescha digd is. Vijftig „betrouwbare" Egyptische politiemannen mogen eveneens naar het gebouw terugkeren om hun werkzaam heden weer op te vatten. Deze politieman nen zouden door Britse troepen worden versterkt. Deze laatsten zullen voorlopig een deel van de stad bezet houden. Perso nen, die de stad willen verlaten, mogen dit doen. Volgens een verklaring van generaal Erskine van Vrijdagochtend waren er voor de opzegging van het Brits-Egyptische verdrag geen troepen van de Egyptische hulppolitie in de kanaalzone. Zij waren pas in October daarheen gezonden en steunden later de anti-Britse campagne in Ismailia, aldus de generaal. Britse militaire autoriteiten in Cairo hebben verklaard, dat de actie geenszins de instelling van een militair bestuur in de kanaalzone tot doel heeft. Zij was gevoerd met voorkennis en volledige goedkeuring van de Britse regering. Het Britse hoofdkwartier van de lucht macht in het Midden-Oosten heeft bekend gemaakt, dat Britse Meteor-straalvliegtui- gen vandaag begonnen zijn met een voort durende verkenning van de rechtstreekse Westelijke en Oostelijke toegangen van de Suez-kanaalzóne. 49 doden Na een zitting van vier uur heeft het Egyptische kabinet besloten Zondag weer bijeen te komen om de toestand te bespre ken. De minister van Binnenlandse Zaken, Foead Serag El Din Pasja, verklaarde, dat Zondag belangrijke beslissingen worden verwacht en noemde de bijeenkomst van heden de belangrijkste sinds deze regering aan de macht kwam. In een communiqué van het Egyptische ministerie van Binnenlandse Zaken is Vrijdagavond medegedeeld, dat 46 Egypte naren bij de incidenten te Ismailia de dood hebben gevonden en 72 werden gewond. Volgens Engelse opgaven werden drie Brit se soldaten gedood. In Cairo is Vrijdagavond de noodtoe stand afgekondigd, daar cle atmosfeer steeds meer gespannen werd. Een menigte van verscheidene duizen den Egyptenaren, die om wraak tegen de Britten riepen wegens de gevechten te Ismailia, heeft zich Vrijdagavond voor het bureau van de premier verzameld, waar het kabinet zijn spoedzitting hield over de gebeurtenissen in Ismailia. Krachtige politieversterkingen zijn aan gerukt om het gebouw, waar de kabinets zitting wordt gehouden, te bewaken. Op andere punten in Caïro werden beto- Na de eerste aanvallen der Britse tanks te Ismailia op de gebouwen waar de Egyptische politie zich verschanst had, kwam een Egyptische kapitein van poli tie uit het hoofdbureau lopen, de han den met bloed bedekt. Hij vroeg de be velvoerende Britse officier, brigade generaal Exham, ambulances te zenden om de geioonden weg te voeren. Exham vroeg toen, of de politie bereid was de wapens neer te leggen. Met tranen in de ogen zei de kapitein: „neen, neen, dat kunnen wij niet". Exham zei hem, dat hij aan de Britse ambulances niet kon toestaan gewonden weg te halen zolang de Egyptenaren tegenstand bo den. Hij zei: „u hebt uw eer meer dan gered. Laat uw mannen nu naar buiten komen en verder bloedvergieten ver mijden". Generaal Exham gaf de joolitie vijf minuten tijd om zich over te geven. Anders zouden zij het gebouw uitge schoten worden. Pas ruim een uur later, nadat herhaalde Britse oproepen onbe antwoord waren gebleven, openden de Britse troepen het vuur weer. De Britse officieren en manschappen gaven van bewondering voor de moed der Egyp tenaren blijk. gingen gehouden, toen extra-edities van de avondbladen de bijzonderheden van de ge vechten verspreidden. De politie van de stad, die 4.000 man omvat, heeft zich ge posteerd voor ambassades, legaties en con sulaten en belangrijke Egyptische gebou wen, waaronder het radio-omroepstation van de Egyptische staat. Er stonden ook politiemannen voor de bioscopen en andere vermaakcentra, waarvan de meesten hun programma's voor de avond niet door lieten gaan. Verscheidene duizenden arbeiders, die in de kanaalzone hebben gewerkt en hon derden studenten trokken door de straten en eisten wapens om de gevallen Egypte naren te wreken. Ook in Alexandria is de noodtoestand af gekondigd. Oorlogsschepen op weg De Britse kruiser „Glasgow" vertrok vandaag met onbekende bestemming van Malta, waarschijnlijk naar ae Suez-kanaal- zöne. De ki-uiser „Liverpool" bevindt zich reeds te Port Said. Naar gemeld wordt, stoomt de kruiser „Cleopatra" ook naar het Süezkanaal op. Torpedobooljagers en fre gatten té La Valetta (Malta) maken zich eveneens gereed zee te kiezen. Minister-president dr. W. Drees is Vrij dagmiddag om kwart voor vier terug gekeerd van zijn reis van ruim twaalf dagen in de Verenigde Staten. Na de begroeting van zijn familie en naaste medewerkers werden opnamen voor de televisie en de film gemaakt. Dr. Drees zei, dat de Verenigde Staten hem geen bijzondere verrassingen hadden bereid. „De problemen in Amerika zijn dikwijls dezelfde als bij ons, maar de verhoudingen zijn er anders. Bij de bestudering van de verhoudingen in de fabrieken, de verhou ding tussen werkgevers en werknemers, de woningbouw en de defensieproblemen is mij nogmaals duidelijk geworden, dat Amerika werkelijk het machtigste en prachtigste land ter wereld is. Dit land be schikt over ontzaggelijke krachten en enorme energie", aldus dr. Drees, die zich prijzend uitliet over de grote culturele be langstelling, de gezondheidszorg en de durf om weg te breken en op te ruimen datgene, wat een goede ontwikkeling in de weg staat. Over zijn ontmoeting met president Tru man vertelde minister Drees, dat hij eerst een beleefdheidsbezoek van een minuut of tien heeft gebracht en daarna met de pre sident de lunch heeft gebruikt. Het was minister Drees opgevallen hij ontmoette uiteraard nog talloze andere vooraanstaande politici dat er voor de Nederlandse en Europese problemen in Amerika wel degelijk ruim begrip bestaat. Vele Amerikanen tonen grote belangstel ling voor Nederland, aldus de premier, en men heeft waardering voor de grote in spanningen van de Nederlandse regering en het Nederlandse volk om de moeilijk heden, die er bestaan, te overwinnen. Over het Europese leger wilde minister Drees zich niet uitlaten. „Wat van de zijde van de Amerikanen hierover gezegd is, zo zeide hij, kan ik moeilijk vertellen. Dat zullen mijn gastheren zelf wel doen. Ik kan u er slechts over zeggen, dat ik onze denk beelden uiteen heb gezet". Een groot aantal verslaggevers en filmmensen legde dr. Drees op Schiphol het vuur na aan de schenen. WASHINGTON (Reuter) De Egyp tische ambassade te Washington heeft een verklaring uitgegeven, waarin zij „de aan dacht van de beschaafde wereld" vestigt op de „verwoestingen en gruweldaden, die in naam van de democratie door de Britse troepen in de Suezkanaalzóne zijn be dreven". Volgens de verklaring hadden de Britse troepen bij de bezetting van Ismalia vreed zame woningen in het gebied op onnodig brute wijze ontruimd, vrouwen halfnaakt de straat opgejaagd, woningen geplunderd, persoonlijk bezit van de verdreven inwo ners vernield en vrouwen en kinderen in kampen omgeven met prikkeldraad ge dreven. Gezinnen zijn uit elkaar gerukt en in sommige gevallen is geen spoor meer te vinden van vrouwen en kinderen, aldus de Egyptische verklaring. In de Egyptische verklaring wordt ver- La Rochefoucauld: Het is nodiger de mensen te be studeren dan de boeken. der gezegd, dat heilige plaatsen van de Islam niet gespaard werden. Britse troepen hadden de moskee van Ghoweibi onthei ligd. Zij stormden het gebouw binnen met hun laarzen aan en brachten in de minaret geschut in stelling, dat zij richtten op de stad en zijn bewoners. De verklaring ge waagt van „een terreur van Britse troepen" in Ismailia en „gruweldaden" jegens „weerloze jonge Egyptenaren". „Indien de Engelsen geloven door deze terreurdaden Egypte te kunnen afbrengen van zijn vastbeslotenheid om volledige souvereiniteit te verkrijgen, hebben zij on gelijk. Dergelijke barbaarse handelingen versterken slechts die vastbeslotenheid", aldus de Egyptische verklaring. TUNIS (United Press). Krachtige Franse versterkingen zijn in Tunis aange komen. Vrijdag vielen nog twee doden, waardoor het totale dodencijfer tot 69 is gestegen. Ongeveer 2500 man Franse troepen kwa men aan uit Algiers en Frankrijk zelf om de 20 duizend man militairen en politie te versterken. In het gehele land hielden zwaar bewa pende Franse troepen de wacht en arres teerden mogelijke onruststokers, verhin derden dat mensenmenigten zich verzamel den, doch maakten hierbij van zo weinig mogelijk geweld gebruik om te voorkomen dat de gemoederen verhit werden. De Franse autoriteiten hebben in het ge bied van Kaap Bon de noodtoestand afge kondigd. Manschappen van het Franse leger en de politie zullen het gebied naar wapens doorzoeken. Een Franse militaire woordvoerder te Tunis verklaarde, dat men tot deze maat regelen besloten had in verband met de ongeregeldheden, die in de afgelopen week tussen gendarmes en nationalisten hebben plaats gehad. Het vervoer in het genoemde gebied zal beperkt worden tot voertuigen met een vergunning van de militaire auto riteiten. In Tunis is het sinds Vrijdagmorgen rustig. De telefoondraden naar de haven van Sfax zijn doorgesneden. Negentig kilo meter ten Zuiden van deze stad hielden Bedoeinen een autobus aan en beroofden de passagiers. Vrijdagavond heeft het Franse kabinet de toestand in Tunesië besproken. Kort te voren had de Franse opperbevelhebber in Tunesië, generaal Pierre Garbey, premier Faure telefonisch meegedeeld, dat de acti viteit der nationalisten zich Vrijdag be perkt had tot sabotage aan spoorbanen en telefoonkabels en dat er geen massa-beto gingen meer waren gehouden. De Franse staatssecretaris van oorlog, Pierre de Chevigne, deelde na afloop der kabinetszitting mee, dat er versterkingen naar Tunesië waren gezonden en alle maat regelen waren getroffen om de orde te handhaven. Volgens kringen te Parijs heeft de Franse regering voorts besloten een nieuwe nota aan de Bey te zenden, waarin gevraagd zou worden de Tunesische klacht bij de Veiligheidsraad in te trekken. Ver der zou de Franse regering in deze nota duidelijk maken, dat de Fransen van plan zijn in Tunesië te blijven. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, zou de president Uit Istanboel wordt gemeld: Het voor stel van Churchill voor een gemeenschap pelijke beveiliging van de Suez-kanaal zóne samen met de Verenigde Staten, Frankrijk en Turkije is zowel in de Turkse pers als in Turkse politieke kringen een stemmig van de hand gewezen. Deze hou ding wordt gemotiveerd door de mening, dat het zenden van Turkse troepen naar het Süezkanaal er toe zou kunnen bijdra gen de bestaande verschillen tussen Tur kije en de Arabische landen nog te ver ergeren. Bovendien acht men het niet on mogelijk,dat de versterking der Britse troepen in de kanaalzone met troepen uit andere landen Egypte er toe zal brengen eveneens hulptroepen uit het buitenland te vragen, met alle internationale verwikke lingen van dien. De ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën hebben in een brief aan de colleges van Gedeputeerde Staten geschre ven, dat dè regering overwegend bezwaar heeft tegen verdere gemeentelijke leningen van het type zoals de gemeente Tilburg onlangs heeft uitgegeven. De lening-Tilburg is een 30-jarige 4 pet obligatielening. De gemeente heeft niet de bevoegdheid tot tussentijdse aflossing. De geldgever wordt elk jaar in de gelegenheid gesteld zijn stukken ter aflossing aan te bieden. De ministers hebben in hun brief gewezen op de consequenties, welke een dusdanige lening voor een gemeente kan hebben. De gemeente verspeelt daarmede de kans, binnen 30 jaren tot een werkelijke consolidatie te komen. Met een lening van het type Tilburg worden de gemeenten te zeer afhankelijk van hun geldgevers en dat is naar het oor deel der regering een positie, waarop men letterlijk noch figuurlijk huizen kan bou wen. van de algemene vergadering der UNO, dr. Nervo, beloofd hebben, dat hij hem in het begin van de volgende week op de hoogte zal stellen van de volgende stappen, die Frankrijk in het Tunesische geschil wil doen. Nervo had op een receptie op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken een onderhoud van een half uur met Schuman. Nervo zou Schuman verslag uitgebracht hebben over zijn Donderdag gevoerde be sprekingen met vertegenwoordigers van dertien Arabische en Aziatische landen. Omtrent de ramp van de Noorse kotter „Linesoey", waarover wij gisteren reeds berichtten, wordt Aalesund gemeld, dat de hoop op redding van zes bemannings leden, die nog vermist werden thans is op gegeven. Tien van de opvarenden zijn ge red en negen kwamen om het leven. Vermist Het motorschip „Randi" uit Harstad, dat mei een lading haring van Aalesund op weg was naar Harstad, heeft sinds Dinsdag niets meer van zich laten horen. Op die dag heeft de schipper nog contact opge nomen met zijn rederij, om mede te delen, dat hij Donderdag in Harstad verwachtte te arriveren. Alle pogingen sedertdien om in radiocontact met de „Randi" te komen, zijn vergeefs geweest. De „Randi" heeft vier man aan boord. MELBOURNE (Reuter) Grote bran den woeden in Australië op duizenden hec tares kurkdroge bosgrond. Ten minste hon derden huizen zijn door het vuur verwoest. De reuk van brandend vlees vervult de lucht in de afgelegen plaatsen, waar grote kudden schapen en vee een prooi der vlam men worden. Het grootste gedeelte van Nieuw-Zuid-Wales ligt onder een gordijn van rook. Vuurtorenwachters schieten ra ketten af en laten de misthoorn klinken om de scheepvaart te waarschuwen: Een on doordringbaar rookgordijn drijft van het verwoeste land over de zee. Het plaatsje Walwa aan de rivier de Murray in de Australische staat Victoria is door de branden van telefoon- en tele graafverbindingen met de buitenwereld afgesneden. Het laatste bericht uit Walwa meldde, dat zeven personen ernstige brand wonden hebben opgelopen. Per auto en per vliegtuig wordt bloedplasma aangevoerd. Tot dusver zijn vijf personen om het leven gekomen tengevolge van de branden in het afgelopen etmaal in de staten Victo ria en Nieuw-Zuid-Wales. In vele stadjes heeft de politie aan vluchtelingen dekens, voedsel, kleren en nachtlogies verstrekt. De volledige omvang van de schade is nog niet bekend, wel weet men, dat 80.000 stuks vee zijn omgekomen en duizenden hectaren land, landbouwmachines, kilo meters afrastering en tientallen woningen in vlammen zijn opgegaan. De Haagse gemeenteraad heeft besloten tot het aangaan van een 4 percent-obligatie lening, groot nominaal f10 millioen ten be hoeve van de financiering van kapitaals uitgaven. B. en W. werden gemachtigd het bedrag dezer lening, waarvoor van een"bank instelling een aanbieding is ontvangen, even tueel te verhogen tot f 20 millioen. PLAATSELIJK SNEEUWBUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatselijk sneeuwbuien, vooral in het Noorden en Westen van het land. Over wegend matige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. In het binnenland vannacht en morgenochtend lichte vorst, overigens temperaturen om het vriespunt. 27 Januari Zon op 8.29 uur, onder 17.17 uur. Maan op 9.03 uur. onder 18.08 uur. 28 Januari Zon op 8.27 uur. onder 17.19 uur. Maan op 9.21 uur, onder 19.42 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 26 Januari Hoog water: 2.57 en 15.19 uur. Laag water: 10.59 en 23-24 uur. Zondag 27 Januari Hoog water: 3.53 en 16.08 uur. Laag water: 11.56 uur. Maandag 28 Januari Hoog water: 4.40 en 16.53 uur. Laag water: 0.20 en 12.44 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1