Nederlands maréchaussée door rechtbank in België veroordeeld Ten hoogste zeventien schone leien in Rallye Monte Carlo EDO krijgt bezoek van AGOW Sportforum in Kennemer Lyceum -Clowntje Rick Courses op Mere veld Vrijspraak in Nederland werd gevolg van „enscenering" geacht Gatsonides beste der Nederlanders Vandaag voortzetting overleg in Parijs Dr. Malan beklaagt zich over de UNO Egyptische resolutie inzake Libië 4 Sport op Zondag Cricket Vyfde testmatch Australië-West-Indië Nederlandse skiploeg voor winterspelen wee nuftMO oefMijcu oiuj! BARTELOORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 C.P.N.-Kamerlid stelt vragen over de „Alkmaar" Zilveren ambtsjubileum van ds. F, Slomp Voor de kinderen W\ mm L „Europees leger" Communisten en liberalen hitsen inboorlingen op Nieuw wetsontwerp op smaadschrift in Engeland Verkoop van IJmuidense trawlers naar Duitsland Agenda voor Haarlem ZATERDAG 26 JANUARI 1952 Voetbal Het programma van de afgelopen Zondag heeft stagnatie veroorzaakt en het ziet er naar uit, dat ook morgen enkele wedstrijden geen doorgang zullen vinden. Wij vermoeden, dat het Noorder Sportpark, waar EDO en AGOW elkaar ontmoeten, bespeelbaar zal zijn. De Apeldoornse piueg neeft een goed seizoen achter de rug; zij heeft een winst punt minder dan de Haarlemmers, doch is twee wedstrijden achter. De Haarlemmers staan voor een niet gemakkelijke taak. Zij moeten winnen om kampioenscandidaat te blijven. Gezien het succes van Zondag tegen DWS voorspellen wij een overwinning, zij het dan ook een kleine. EDO komt in dezelfde opstelling uit als in Amsterdam en wel als volgt; doel: Van den Berg; achter; Dweelaart en Bax; midden: Karnes, Koning en Evers: voor: Roodselaar, Verdam, Prins, Klein en Korevaar. RCH trekt naar Blauw Wit, dat weliswaar de vierde plaats van onderen bezet, doch niet in gevaar verkeert. De Amsterdammers hebben het grootst aantal gelijke spelen be haald. Dat zij er in zullen slagen voor de tiende keer gelijk te spelen lijkt ons niet waarschijnlijk. Wij houden het op een zege voor de Haarlemmers. VSV ontmoet de candidaat voor de onderste plaats Sneek. dat op eigen terrein hard zal werken om de punten te veroveren. De IJmuidenaren moeten er voor oppassen, dat zij niet opnieuw verrast worden. Voor de tweede klasse A zijn o.a. vast gesteld StormvogelsOSV en HFCAFC. Dat zijn twee "belangrijke ontmoetingen. HFC is er niet alleen gebaat mee een over winning te boeken, doch ook met een zege van de IJmuidenaren. Van Schoten kan gezegd worden, dat het eerste schaap (in de vorm van een zege) over de dam is. Mis schien volgen er thans meer. Morgen trekken de Haarlemmers naar De Spartaan, dat nog niet veilig is. Een spannende strijd is te ver wachten. Korfbal In de tweede klasse speelt Oosterkwartier thuiis tegen Aurora. Zien wij naar de rang lijst. dan moet dit voor de gastheren een ge makkelijke zege worden. Het plaatselijk ka rakter van deze wedstrijd zal echter wel voor de spanning zorgen. In de derde klasse krijgt Animo Ready bezoek van de leiders DDV. DV heeft een wedstrijd verloren, namelijk die in Amster dam tegen Animo Ready (34); wij zijn zeer benieuwd of de Haarlemmers op eigen veld deze prestatie zullen herhalen. Haarlem en Sport Vereent gaan op bezoek respectievelijk bij Togo en KVH en moeten na hard werken beslag op de punten kunnen leggen. Aan de Schalkwijkerweg ontvangt Ooster kwartier 2 reeds om tien uur Aurora 2 en kan winnen. Oosterkwartier 3, dat van 122 uur op hetzelfde veld tegen Koog Zaandijk 3 speelt, moet in staat worden geacht minstens een gelijk spel te behalen. Handbalcompetitie Voor Zondag staat er een groot aantal thuiswedstrijden op het handbalprogramma, waaronder vier ontmoetingen in de eerste klasse. De ploegen van Concordia komen in het veld tegen de dames- en herenploeg van Amersfoort met beide een goede kans op winst. HOC ontmoet Achilles, welke club wij sterker achten. Het Bussumse BHC komt naar de HOC (dames) en zal heel hard moe ten werken, om de Haarlemse ploeg een punt afhandig te kunnen maken. In de twee de klas heren komt Rapiditas in het veld tegen Turno, hetgeen voor de gastheren geen gemakkelijke opgave betekent. IJmond zal tegen Aalsmeer 2 terdege op zijn tellen moe ten passen. Bij de dames speelt Bato ook thuis en wel tegen de kampioene van deze klas. JHC. Een verrassing in de vorm van een zege voor Bato wordt niet verwacht. In de afdeling heren vraagt de wedstrijd tus sen OSS en BGV de aandacht. BGV zal weliswaar de sterkste zijn, doch het kan ongetwijfeld op felle tegenstand rekenen. uitwedstrijd tegen Gooi II, dat in die afde ling de laatste plaats bezet; het zal de beide punten dus wel veroveren. BMHC III—Victoria om een uur in Bloe mendaal zal waarschijnlijk in het voordeel van de gasten eindigen. Amsterdam II ont vangt Alliance. Op het veld aan de Donkere- laan wordt de eveneens belangrijke ontmoe ting HBSHilversum gespeeld. Hilversum zal er wel voor zorgen geen fouten maken. Amsterdam III Strawberries zal voor de Velsense spelers evenmin winst betekenen. In de tweede klasse kan Zondag de kam pioen van de afdeling D worden verwacht. Als Zandvoort in Bloemendaal van HBS II wint dan kunnen de Zandvoorters de kam- pioensvlag hijsen. Dat betekent een auto matische promotie naar de promotieklasse. De ontmoeting Strawberries II—Leiden II is voor de tweede plaats van belang. Er zijn in de damescompetitie thuiswed strijden voor de plaatselijke eerste klassers. BDHCAmsterdam is een ontmoeting tussen de eerste twee ploegen van de ranglijst. Rood Wit gaat in het Heemsteeds Sportpark geen gemakkelijke wedstrijd tegen Gooi tegemoet. Mogelijk zorgt het feit van eigen terrein bij BDHC en Rood Wit voor voordeel. De ontmoetingen in de promotieklasse gaan tussen de clubs uit Kennemerland. In Velsen krijgt Strawberries de dames van HBS op bezoek en in Heemstede ontmoeten Rood Wit II en BDHC II elkaar. BDHC III gaat naar Aeolus. Aan het einde van de eerste dag van de vijfde en laatste testmatch tussen Australië en West-Indië, welke te Sydney wordt ge speeld, waren reeds negentien wickets ge vallen voor een totaal van slechts 180 runs. Australië, dat het eerst aan bat kwam, was reeds voor de thee uit voor 116 runs. West- Indië antwoordde met 64 runs voor het ver lies van 9 wickets. De Nederlandse Skivereniging heeft de ploeg, die zal worden uitgezonden naar de Olympische Winterspelen te Oslo, als volgt samengesteld: Reuzenslalom, afdaling en slalom, dus drie nummers: mevrouw Margriet Prajoux Bouma woonachtig te Parijs, Gert Mosier te Amsterdam, Hendrik Pappenheim te Amster dam en Peter Pappenheim te Rotterdam. I. ADVERTENTIE HARRIS TWEEDJASSEN .1 Hockeywedstrijden Om halfdrie speelt BMHC in Bloemendaal tegen Laren. Het kan een spannende ont moeting worden, die voor beide ploegen ech ter geen verbetering of verslechtering meer kan brengen. De Bloemendalers verschijnen in de volgende opstelling: doel: N. Dalmeyer; achter: R. v. d. Loo en G. J. Koningsveld; midden: Fr. van Olphen (aanvoerder), J. Minnema en F. Dijkstra; voor: H. Markus, H. Bouwman, C. de Jong, J. K. Hage en J. Berkman. De Bloemendalers moeten het stellen zon der het altijd uitstekend spelende backstel G. Rahusen, die in het buitenland verblijft, en H. de Reus, die vandaag in het huwelijk trad. In de eerste klasse is het kampioenschap V2n HHIJC te verwachten, dat thuis wel van Be Fair zal winnen. In de promotieklasse speelt BMHC II een Na een Zondag van rust vervolgt Mere- veld de wintermeeting weer met een 6-tal drafnummers, waarvoor het aantal in schrijvingen weer iets groter is dan de laatste maal. De conditie van de baan zal echter iedere prognose omver kunnen gooien. In de openingsdraverij staat Promot-or O v/eer gunstig, zodat de keuze op hem valt, gevolgd door Pieter D, die vooral bij een harde baan zeer in de rekening zal zijn. De wispelturige Pepsi Cola wordt gesignaleerd als de outsider. De handicap is zeer open. Bij lichte baan wórdt in Heny's Gold veel vertrouwen ge steld, doch of de voshengst er in zal slagen Stal Ponsen achter zich te laten, mag wor den betwijfeld. Zowel Louise als Moquette de la Maire maken na een lange afwezig heid hun rentree en deze stal zien wij win nen. Kruger, die ook enige maanden rust heeft genoten en thans in training is bij Geersen, wordt als de gevaarlijke outsider beschouwd. De serie-draverij gaat wederom volgens puntentelling. Aan de kop is veel verdedi ging te verwachten van Narcis, die echter onbetrouwbaar is. Leo O en New Star doen het goed. Onze keuze valt op Leo O en New Star, met als outsider Narcis. Mocht de baan zwaar zijn, dan zal Marianne A wor den geprefereerd. In de 21ste Mereveld-prijs zal O Nelly Zora moeite hebben met de 2600 m lange afstand. Tegen grote stayers als O Bonni, Lex V en Lazuur zal de merrie het niet kunnen bolwerken. Voorts is Lion een groot kanspaard, doch daar ook de afstand voor hem wat te lang is, wordt de volgende volgorde verwacht: Lex V, Lion en Lazuur. In het continentale slotnummer loopt Leo Axkit grote kans zijn reeks overwin ningen onderbroken te zien. Bij harde baan zal Kalida geen grote rol spelen, daar de merrie zich daarop niet thuisvoelt, doch pan Miss A en een Madame B verstaan de kunst juist goed op een harde bodem. Daar '•ok Leo Axkit op een wkee bodem tot ziin b-ste prestaties komt, zal de hengst het bij aanhoudende vorst Zondag a.s. niet kun nen bolwerken tegen Miss A en Madame B. Een zeer interessant slotnummer, dat vele verrassingen in zich bergt. De leden van het sportforu.m, van links naar rechts: Car Braasem, Roepie Kruize, dr. C. S po elder, Piet Kraak en Wim Slijkhuis. gen, die ook het samengaan van een an:Lour met een professional als beroepswerk be schouwen. Leden van zwemverenigingen, die Na de intrede van een aether-forum enige jaren geleden, zijn er in de loop der tijden „forums" op allerei gebied gekomen. Daar toe behoort ook een sportforum, zoals dat Vrijdagavond werd gehouden in de aula van het Kennemer Lyceum te Overveen, onder auspiciën van de zwemclub „Haarlem", voor leerlingen van Middelbare scholen. Voorzit ter was dr. C. Spoelder en als leden hadden - - de heren C. Braasem (zwem- en polosport), aan, genoernd waterballet hun medewerking Piet Kraak (voetbal). R. Kruize (hockey) en verlenen- weten dus waar Z1J aan toe zlJn- W. Slijkhuis (athletiek) in het forum zitting. Na een openingswoord van voorzitter Th. Hölsken van de ZC „Haarlem" vertelde de heer Piet Kraak aan de uiteraard voorname lijk jeugdige belangstellenden iets over de training van de spelers van het Nederlands voetbalelftal. De saunabaden en het gesprek in „de Kuil" na afloop van de training be sprak hij uitvoerig. Vervolgens traden de Het Tweede-Kamerlid de heer Wagenaar (C.P.N.) heeft aan de ministers van Ver keer en Waterstaat, van Marine en van Sociale Zaken en Volksgezondheid het vol gende gevraagd: „Is het juist, dat het vergaan van de mo tortrawler „Alkmaar" IJM 31 met zijn 14 opvarenden op 15 Januari voor de Noorse kust mede het gevolg is geweest van on voldoende zeewaardigheid van het schip, welke veroorzaakt zou zijn door een fou tieve constructie en een versleten motor van te geringe capaciteit? Is de minister bereid hiernaar een gron dig onderzoek te doen instellen en de re sultaten daarvan openbaar te maken? Is het juist, dat aan de Marinevliegdienst verzocht is een vliegtuig naar de plaats van de ramp te sturen om te helpen bij het zoeken naar eventuele overlevenden en dat dit verzoek is geweigerd? Wat is de reden, dat aan dit verzoek geen gevolg is gegeven? Kan de minister mededelen, waarom in 't algemeen gezien de huidige grote mo gelijkheden tot opsporing van vermiste schepen zo weinig is gedaan om de „Alkmaar" op te sporen? Op welke wijze zal steun worden ver leend aan de zo zwaar getroffen nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van deze ramp en waaruit zal deze ondersteuning bestaan? Als deze ondersteuning alleen mocht'be staan uit een uitkering van zeeliedenrisico, acht de minister dan niet daarnaast bij zondere hulp geboden, gezien het meer dan normale risico, welke de opvarenden op dit schip hebben belopen?" „Frits de Zwerver" was een topfiguur in het verzet Op 6 Februari zal ds. F. Slomp, gerefor- meerd predikant te Hoorn, zijn zilveren ambtsjubileum vieren. Ds. Slomp is bekend onder zijn pseudo niem uit de bezettingsjaren: Frits de Zwer ver. Hij was een van de topfiguren uit het verzet. Zijn optreden had tot gevolg, dat hij al in 1941 moest onderduiken. Hij hield op tal van plaatsen spreekbeurten in besloten kring en bouwde een organisatie op tot verzorging van de onderduikers, welke naderhand is uitgegroeid tot de L.O. Op 1 Mei 1944 werd hij gearresteerd en in de gevangenis te Arnhem opgesloten. Elf dagen daarna wist de K.P. hem echter te bevrijden. In 1946 kwam ds. Slomp voor evangeli satiewerk naar Hoorn, rnj was van 1948 tot 1950 in Indonesië veldprediker. Het jubileum zal op 6 Februari gevierd worden in de Parkzaal te Hoorn. Van half drie tot half vijf is er receptie, van half vijf tot half acht wordt er een reünie van oud-illegale vrienden gehouden. ploegen van de HBS-A en de HBS-B tegen elkaar in het strijdperk voor een wedstrijd hersengymnastiek. Het vijftal van de HBS-A won met 814 punt tegen 7. Het Jac. P. Thijsse Montessori Lyceum won van het Kennemer Lyceum met 7 tegen 5L. De winnende ploe gen ontmoeten elkaar nogmaals aan het eind van de avond. Toen versloeg de HBS-A het xMontessori Lyceum met 9'4 tegen 714 punt. De voor de wedstrijd hersengymnastiek be schikbaar gestelde lrvrtak werd door de heer Hölsken overhandigd aan de aanvoer der van het HBS-team, Hans Bruin, die een sportkenner bij uitnemendheid bleek te zijn en bijna al de aan zijn ploeg gestelde lang niet altijd even gemakkelijke vragen goed wist te beantwoorden. De vragen, die het sportforum te beant woorden kreeg, waren, van te voren schrifte lijk gesteld. De beantwoording geschiedde op prettige wijze. Er werd gediscussieerd over de kwestie van het verlenen van sub sidie door de overheid, het stellen van het nationaal belang boven het clubbelang hier was de conclusie, dat men zich over het algemeen liever inzet voor de eigen vereni ging, dan voor een interland wedstrijd en meer actuele en belangrijke vragen. Het feit, dat bij sprint-afstanden bestaande records zo weinig meer verbeterd werden in de laatste jaren oordeelde het college meer te liggen aan een niet nauwkeurig registreren de tijdsaanduiding dan wel aan het uitgebuit zijn van het menselijke prestatievermogen. Het college sprak zich in meerderheid uit de teamsport te verkiezen boven de individuele prestaties, niet in het minst door de daar- vanuitgaande karaktervormende eigenschap pen en het wegcijferen van egoïstische neigingen. Ongetwijfeld van actuele aard was de laat ste vraag, die het forum te beantwoorden kreeg. Die vraag had betrekking op het feit, dat zwemsters, die hun medewerking zouden verlenen aan het waterballet tijdens de in Amsterdam te houden tentoonstelling Am sterdamRijn, worden beschouwd als pro fessionals. Daardoor mogen zij niet meer voor hun vereniging in wedstrijden uitko men. Ook al zouden die zwemsters de in uitzicht gestelde beloning van vijftig gulden uit te keren in goederen niet accepteren, dan nog overtreden zij de amateurbepalin- Hoewel het aantal strafpunten dit jaar wat groter is, kan gevoeglijk worden gezegd, dat de Rallye de Monte Carlo dit jaar even zwaar, zo niet zwaarder is geweest dan de beruchte Railye van 1950, toen slechts vijf deelnemers met blanco lei in Monte Cario arriveerde. Want het traject waarover thans de rijders door sneeuw en ijs voort hebben moeten martelen, was langer dan toen. Ook na de strafpunten-uitverkoop, die de sneeuwstorm tussen Cermont Ferrand en Le Puy hield, hebben de rijders het immers nog zeer zwaar gehad. De route over Le Puy, Valence, Gap, Digne. Grasse naar Monte Carlo heeft in de boekjes van vele der 42 strafpuntlozen in Le Puy en ge loof maar gerust dat dit louter cracks waren met ijzig-meedogenloze hand nog eens een serie strafpunten geschreven om van te rillen. Over wegen, die zó glad waren, dat een stilstaande auto gewoon naar de berm bibberde, hebben de doodvermoeide rijders zich naar de azuren kust moeten worstelen. Dat er daarbij af en toe fikse klappen van staal op staal weerklonken, laat zich denken. Voorzover de situatie thans is te over zien, zijn er 15 a 17 équipes in geslaagd zonder strafpunten Monte Carlo te berei ken. Het zijn de équipes Becquart (Fr.) met Jowett Jupiter, Trigano (Fr.) met Austin, De Cortanze (Fr.) met Peugeot, Lacerda (Portugal) met Citroën, Michy (Fr.) met Peugeot, Rosier (Fr.) met Lago, Heurtaux (Fr.) met Jaguar M. VII, Loyer (Fr.) met Peugeot, Cotton (Fr.) met Jaguar M. VII (allen uit Lissabon gestart), Allard (G.B.) met Allard, (Glasgow gestart), De Ridder (Fr.) met Peugeot, Collange (Fr.) met Simca Sport, Angelvin (Fr.) met Simca en StirlingSport, Corne (Fr.) met Peugeot, Loyer (Fr.) met Simca en Stirling Moss (G.B.) met Sunbeam Talbot, (uit Monte Carlo gestart). Of de laatste twee équipes inderdaad strafpuntenvrij zijn, is echter nog niet zeker. Van de Nederlandse équipes heeft het team Gatsonides-Van Zuylen van Nijevelt- Worledge het er veruit het beste afge bracht. Gatsonides had in totaal een kwar tier vertraging, een keer zes en een keer negen minuten. Het is zeer wel mogelijk, dat „Gatje" hiermee tot de vijftig besten zal behoren en dat hij dus de klassements- mf IPill Jvr~~~ 1150 Bunkie stond daar, met z'n handen tegen zijn neus gedrukt; het bloed druppelde maar „Laten we gauw naar oom Tripje gaan!", zei Rick. Oom Tripje keek op, toen hij de drie zag aankomen. Ojeezei hij. Daar is wat aan de hand, geloof ik!" Toen hij Bunkie voor zich zag staan met 'n bloedneus, klaarde oom Tripjes gezicht op. „O't is maar een bloedneusje!"zei hij gerustgesteld. „Dat is hel ergste niet en is zo over. Kom maar eens hier, Bunkie!" Met oom Tripje's zakdoek tegen z'n neus gedrukt moest Bunkie even stil op de stoel blijven zitten. Rick en Oepoetie stonden er met bezorgd nezichten bij. „Jullie hoeft niet zo somber te kijken," lachte Tripje. .1 bloedneusje is heus zo erg niet. Kijk maar, het is al weer over!" Ja, het was zo. Het bloeden was opgehouden en Bunkie lachte alweer. „Ziezo, dat hebben we weer gehad. Ga maar weer gauw spele-n» maar wees 'n beetje voorzichtig, Bunkie!" En ze renden weer de theetuin in. proef mee zal mogen rijden. Op een van de belangrijke prijzen heeft hij echter geen kans meer. Van de andere Nederlandse deelnemers zal er waarschijnlijk zélfs niet één tot de klassementsproef doordringen. Trouwens slechts twaalf Nederlandse teams hebben de Rallye uitgereden, namelijk die van Gatsonides, mevrouw Van Puyenbroek, Zaman, Proos Hoogendijk, Ton, Heiden- dahl, Sprenger van Eyk, Barendregt, De Rijk, Hillen, Engelsma en Hulsker. De andere veertien hebben onderweg opgege ven. Maar ja een schande is dat niet, want wereldberoemde coureurs als Caracciola, Lang, Chiron en Mairesse zijn ook niet ge arriveerd, dus men verkeert in goed gezel schap. Het is deze keer inderdaad zeer zwaar geweest, zo zwaar dat waarschijnlijk alleen de garagehouders in Monte Carlo zich in de handen hebben gewreven. Maar ja, zo hoort een Rallye nu eenmaal te zijn. De beslissing moet zoveel mogelijk in de Rallye zelf vallen. En men mag al aanvoe ren, dat de Lissabon-starters het kennelijk gemakkelijker hebben gehad, maar ook het kiezen van de beste startplaats hoort tot het Rallye-beleid en zonder een tikkeltje geluk vaart niemand wel. Van alle rijders hebben de Monte Carlo-starters het zeker het zwaarst gehad, want zij hebben op 2000 van de totaal 3365 kilometers gladde wegen gehad. Laatste slag Nu zal dus Zondag op de Col de Braus de zaak worden uitgevochten over de ruim 70 kilometer lange regelmatigheidsproef op de Col de Braus. Wie die winnen zal, wel, daar is geen pijl op te trekken. Het zal de man met de beste klok zijn, en niemand weet precies wie van de strafpuntlozen daarover beschikt. Gatsonides heeft een vrijwel feilloos instrument, maar zelfs als hij de klassementsproef zou winnen, kan hem dat niet meer helpen, want strafpun ten compenseren gaat nu eenmaal niet. Het heeft bij de finish in Monte Carlo uiteraard sterke verhalen geregend, over de talloze slippertjes en ootsingen. Het sterkste verhaal kwam van de tweevoudige winnaar van de Tulpen Rallye, Ken Wharton, die met een gangetje van 70 kilo meter een bocht uit slipte en een ravijn invloog. Zijn Ford Zephyr ging vier en een halve keer over de kop en bleef op zijn rug liggen. Toen Wharton en zijn twee metgezellen, enigszins door elkaar geram meld maar overigens ongedeerd, door de raampjes naar buiten waren geklommen, ontdekten zij, dat een Citroën, die ook al het ravijn ingeschoten was, hen voor een verdere val van 50 meter had behoed. En toen zij even verder keken, vonden zij nog een Simca ook. De inzittenden van die twee wagens waren overigens al weg. Op dat moment besloten Wharton en zijn man nen, dat het daar beslist geen veilige plaats was en zij begonnen naar boven te klim- BRUSSEL (A.N.P.) In het najaar van 1950 werd de Belgische jager Beyens op de grens van België en Nederland ter hoogte van Lage Mierde op het grondge bied van Arendonk door de Nederlandse maréchaussée L. neergeschoten. Beyens, die in 't bezit was van een Bejgische jachtacte, was in de vroege morgenuren aan het jagen en L. zou in de mening verkeerd hebben, dat hij op Nederlands gebied aan het stro pen was. Het onderzoek heeft echter uit gewezen dat Beyens op Belgisch grondge bied werd gedood. Deze zaak werd op 4 Januari voor de rechtbank te Turnhout behandeld, waar L. echter niet was verschenen. Wel traden drie leden van de Nederlandse maréchaussée als getuigen op. De rechtbank heeft heden uitspraak ge daan en L. bij verstek tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld alsmede tot een scha devergoeding aan de nabestaanden van Beyens van fr. 833.941. In de motivering van het vonnis verklaarde voorzitter A. Boone, dat de rechtbank alleszins bevoegd is om deze zaak te behandelen. Hij sprak zijn teleurstelling uit over het feit dat L. niet ter zitting was verschenen tijdens de behandeling van deze zaak op 4 Januari. Hij zei verder, dat L. in Nederland slechts een schriftelijke berisping heeft gekregen omdat men daar aannam dat hij in staat van wettige zelfverdediging handelde. In de motivering wordt verder gezegd, dat in de verklaringen van de drie Nederlandse maréchaussées, die als getuigen werden ge hoord, verschillende tegenspraken voorko men en men de indruk krijgt van een enscenering. Voorts werd het vermoeden uitgesproken, dat opperwachtmeester van PARIJS (Reuter). Vandaag komen vertegenwoordigers van Frankrijk, West- Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg te Parijs bijeen om de bespre kingen over de vorming van een Europees leger voort te zetten. Genoemde landen zullen met uitzonde ring van de West-Duitse bondsrepubliek vertegenwoordigd worden door hun minis ter van Buitenlandse Zaken. Bij deze besprekingen zal men pogen de bestaande verschillen uit de weg te rui men. De grootste moeilijkheid wordt ge vormd door het verzet van de Benelux- landen tegen de wens van Frankrijk, Italië en West-Duitsland om het toezicht over de strijdkrachten en de militaire begro tingen der deelnemende landen toe te ver trouwen aan een bovennationaal gezags orgaan. De Benelux-landen vrezen dat dit orgaan door Frankrijk en West-Duitsland zal worden beheerst, waardoor hun be trekkingen met Engeland zouden kunnen worden bedreigd, aldus Reuter. Een van de belangrijkste punten, waar over Zaterdag waarschijnlijk zal worden gesproken, is het aantal vertegenwoordi gers in het voorgestelde gezagsorgaan en de wijze van stemmen in de raad van mi nisters voor het Europese leger. Frankrijk, West-Duitsland en Italië zijn voorstanders van een gezagsorgaan van drie of vier le den, dus minder dan het aantal deelne mende landen, omdat zij van mening zijn, dat hierdoor een wezenlijk bovennationaal orgaan gevormd wordt, wat niet het geval zou zijn bij een commissie, waarin alle deelnemende landen zijn vertegenwoor digd. Deze landen willen voorts dat de raad van ministers, waarin ieder land vertegen woordigd zal zijn, besluiten zal nemen bij meerderheid van stemmen over de wijze waarop de gelden van het gemeenschap pelijke fonds zullen worden besteed. De Benelux-landen wensen daarentegen, dat alle landen in het gezagsorgaan ver tegenwoordigd zullen zijn. Voorts staan zij er op, dat de besluiten van de raad van ministers eenstemmig zullen zijn, daar dit, aldus Reuter, hun enige kans zou zijn om zich te beschermen tegen overheersing door de grote mogendheden. Belgische regeringskringen verklaarden Vrijdagavond, dat „het standpunt van Bel gië onveranderd blijft". KAAPSTAD, (Reuter). „In de UNO bestaat een blok van landen, dat het er op toelegt het de Zuid-Afrikaanse unie zo moeilijk mogelijk te maken. Het betreft hier een aantal niet-Europese landen, waarbij India meestal als leider optreedt", zo verklaarde de Zuid-Afrikaanse minister president, dr. Daniël Malan, gisteren in het Huis van Afgevaardigden der unie. Dr. Malan, die het woord voerde tijdens een debat over een motie van wantrouwen, welke door de oppositie ter tafel was ge bracht, vervolgde: „De niet-Europese in- wonei-s van Zuid-Afrika worden door com munisten en liberalen opgehitst. Dit ge schiedt door lieden, die zich in overzeese landen bevinden. Doch de politiek die de regering in Zuid-Afrika een gebied, waarin vele rassen wonen volgt, is on der onze omstandigheden de beste. Dit is de politiek der „apartheid", die ten doel heeft blanken en niet-blanken in hun eigen gebieden een gevoel van veilig heid te geven en die er op gericht is de leden van elk der in de unie wonende ras sen in staat te stellen een volledig eigen leven te leiden op een wijze, waardoor de vrede in het land wordt gehandhaafd". „De UNO interesseert zich niet voor de blanke inwoners van Zuid-Afrika. Zij heeft alleen belangstelling voor de niet-blanken", zo zei hij. Zalm, die zelf jager is en belang had bij een streng optreden tegen stropers, te strenge instructies heeft gegeven aan zijn ondergeschikten, waarvan L. het slachtoffer zou zijn geworden. De advocaat van de burgerlijke partij, De Canniere, deelde mede, dat de Neder landse staat als werkgever van L. verzocht zal worden vrijwillig de geëiste schadever goeding aan de nabestaanden van Beyens uit te keren. PARIJS (Reuter). Egypte heeft Vrij dag bij de speciale politieke commissie der UNO, die thans over Libië spreekt, een resolutie ingediend, waarin de UNO ver zocht wordt terugtrekking van alle buiten landse troepen uit Libië binnen zes maan den, en de overdracht van alle buitenland se militaire bases aan de Libische autori teiten te bewerkstelligen. De Svjet-Unie heeft twee dagen geleden een resolutie ingediend, waarin verzocht werd de terugtrekking van alle buiten landse troepen binnen drie maanden en de sluiting van alle buitenlandse militaire bases te bewerkstelligen. In de Egyptische resolutie wordt voorts gezegd, dat de aanwezigheid van buiten landse troepen en het bestaan van mili taire bases in Libië in strijd zijn met de onafhankelijkheid van het land en met de overdracht van de macht aan de Libische autoriteiten. LONDEN, (ANP.) Thans is de tekst gepubliceerd van een nieuw ontwerp van wet op smaadschi-ift in Groot-Brittannië, waarin belangrijke wijzigingen van de tot nog toe geldende regelen zijn vervat. Op grond van het geldende recht moe ten de Britse bladen zeer op hun hoede zijn om niet, op grond van bepaalde uit latingen in hun kolommen, wegens smaad schrift tot betaling van soms hoge bedra gen veroordeeld te worden. Om zich te hoeden voor rechtsvervolging hebben som mige bladen een of meer juristen in dienst, die uitsluitend to+ taak hebben de druk proeven op „waterdichtheid" tegen s-naad- schrift-aanklachten te toetsen. In het bij zonder verslagen over rechtszaken en be richten over moord of zelfmoord hebben daarbij de aandacht. Het nieuwe ontwerp geeff de pers in ze ker opzicht wat meer armslag. De voornaamste wijzigingsvoorstellen komen hierop neer, dat in geval van onop zettelijke smaad een rectificatie en veront schuldiging mits aanvaard voldoende zijn. Het nieuwe ontwerp, dat naar men ver wacht de thans zestig jaar oude wet zal gaan vervangen, is ingediend door het Labour-parlementslid Harold Lever, jurist van beroep. Het ontwerp is in principe door de regering aanvaard. Volgens het ontwerp zal prompte aan bieding van verontschuldiging door een aangeklaagd blad, ook wanneer deze niet wordt aanvaard, bij het rechtsgeding in elk geval ten voordele van de verdediging strekken. In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting voor 1952 van het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening hebben enkele leden gevraagd of het de minister bekend is, dat enige IJmuidense rederijen haar schepen aan Duitse ondernemers hebben verkocht en of ook naar het oordeel van de bewinds man hier niet een taak voor de regering ligt tot bescherming van het voor Neder land en voor IJmuiden in het bijzonder zo belangrijke visserijbedrijf. Verder werd gewezen op de grote be hoefte aan betere organisatie in vissers kringen tot bevordering yan een gezonde ontwikkeling van de visserij. Enige leden meenden dat vooral ook een goede voor lichting de vissers moet helpen, hun be roep zo doelmatig mogelijk uit te oefenen, en dat krachtige organisaties en coöperaties meer nog dan tot nu toe het visserijbeleid moeten helpen opbouwen en de positie van de vissers bij afzet en verwerking moeten versterken. Zij twijfelden er niet aan, dat de minister bereid zou zijn, de vissers, met in achtneming van hun rechten, zo veel mogelijk te steunen. Enkele leden stelden de vraag, hoe het staat met de besprekingen met de IJssel- meervissers omtrent de maaswijdte van snoekbaarsnetten. De Amerikaanse militaire attaché, kolo nel Bruce W. Bidwell. heeft, aan de weduwe van wijlen sergeant-majoor A. A'. van Bal- kom van het oorspronkelijke Nederlandse detachement Koreavrijwilligers de posthuum toegekende Amerikaanse „Silver Star" uitgereikt. men. Whartons mederijder Frost was bijna boven en hing sl met zijn handen aan de wegrand, toen plotseling een Nederlandse wagen begon te slingeren en precies boven zijn bezorgde hoofd met twee wielen over de kant in précair evenwicht bleef hangen. Wharton en zijn metgezellen zijn daarom maar in de bocht blijven staan en hebben tenminste zes équipes, die te hard aankwa men, door tijdige waarschuwing voor een vliegtocht kunnen behoeden. ZATERDAG 26 JANUARI Stadsschouwburg: „Zijne Excellentie" (De Haagse Comedie), 8 uur. Rembrandt: „Alles draait om Eva", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „De muurbloem van het leger", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Morgen is te laat!", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. City: „Louise- Lotte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het legioen der dapperen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Samson en Delilah", 14 jaar, 8 uur. Minerva (Heemstede): „Argwaan". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 27 JANUARI Stadsschouwburg: „De bruiloft van Figaro" (Nederlandse Comedie). 8 uur. Concertge bouw: „Dik Trom en zijn aap", 2.30 uur. Brinkmann: Kennemer Kring van Vrienden van de Amersfoortse school voor Wijsbegeer te, spreker Hans Redeker drs. phil. „De mens en zijn lichaan", 2.30 uur. Rembrandt: 7.nn. City: 2.15,. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2, 4.la, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2, 5 en 8 uur Mmerva (Heemstede): 2, 4.15, 7 en 9.15 uur! MAANDAG 28 JANUARI Rembrandt: 1,45. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: 2, 4.15, 7 en 9.1o uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. Minerva (Heemstede): 2.30 en 815 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6