Een uitstap j e verloopt anders dan bij ons Het Hek van de Dam AFSCHEID VAN PARAMARIBO in de hoofdstad uit ZATERDAG 26 JANUARI 1952 Kwaliteit wint altijd! Autovordering bij herhalingsoefeningen Verzetsstrijders posthuum onderscheiden VIRGINIA 80 et. Controle Terug Beslissing over bedrijfs regeling in de maalindustrie TfTU nemen afscheid van Suriname door W enige uitstapjes te maken en wande lingen in Paramaribo. Onze Surinaamse vrienden nemen elke gelegenheid waar ons hun land te laten zien. Nu verloopt zo'n uitstapje anders dan in Holland. Uitspan ningen, waar men koffie of verfrissende dranken kan krijgen, zijn er rond Parama ribo, een enkele uitzondering daargelaten, niet. Onze bruine vriendinnen fourageren dus en zij laden een hoeveelheid belegde broodjes in de auto, genoeg voor een eska dron huzaren. Een hele kist ginger-ale gaat mee en zelfs een zak ijs. Onze vrienden en vriendinnen zijn als kinderen zo blij met de vacantiedag en wij voelen ons bij deze vrolijke, hartelijke mensen een beetje stijf, immers, wij hebben een geheel andere humor dan zij, namelijk een weinig wrang, met veel spot en veel zelfspot, maar deze kinderen hebben de zoveel gezondere hu mor van het goede humeur. Mén moet zich ook in acht nemen, want zij zijn op bepaalde punten zeer gevoelig: de herinnering aan de slaventijd, de erva ringen met de Amerikaanse soldaten die in dè oorlog in Suriname gelegerd waren, dat alles maakt dat zij ten opzichte van blan ken toch wel een weinig wantrouwend blijven. Ook zijn er in de stad en op het land telkens punten waar men aan het wrede verleden herinnerd wordt. Zo rijden wij over een landweg en ik zie een halve kring tamarinden staan, eenzaam en in drukwekkend op het vlakke land. Als ik daar op wijs, kijkt mijn buurvrouw mij ernstig aan, midden in een lachbui, want even snel als hun stemmingen wisselt de gelaatsuitdrukking bij deze mensen in een oogwenk van de grootste uitgelatenheid tot de donkerste droefheid! „Weet u wat daar gebeurd is? Hier wer den slaven opgehangen!" Zij blijft mij nog enige ogenblikken met haar donkere ogen doordringend aanzien tot, als bij toverslag, de zon weer doorbreekt en ze weer even vrolijk is als voorheen. WIJ bezoeken nu een plantage waarvan, zoals bij de meeste ondernemingen, slechts een klein deel in exploitatie is. Deze enorme plantages met hun rijen koffieplan- ten, overschaduwd door de zogenaamde „koffiemamas" zijn verwaarloosd en over woekerd. Want toen de slaven in 1863 be vrijd werden bleven zij nog gedurende tien jaar op de plantages, maar voor werken voelden zij niets meer en na 1873 liepen zij weg. Men trok tienduizenden Brits-Indiërs aan, Chinezen en Javanen ook, maar de bloei van deze ondernemingen was geheel gebaseerd op kosteloze arbeidskrachten. Bovendien gaven ook de Oosterlingen er de brui aan. Er zijn natuurlijk ook enige uit zonderingen zoals bijvoorbeeld de fraaie plantage „Waterland". De onderneming die wij bezoeken is een citrusplantage. Wij worden in het grote oude houten huis allerhartelijkst ontvan gen en direct aan tafel genood, want ons bezoek was aangekondigd. Wij worden ftiet goed wijs uit de samenstelling van de familie. Het hele huis is vol bruine mensen en kinderen, onze gastheer is een magere, bewegelijke man die voortdurend in een toestand van vrolijke opgewondenheid ver keert. Ik zou gaarne aan de kinderlijke vrolijkheid van al deze mensen deel héb ben, maar ik word afgeleid door de mij vreemde situatie en ben toeschouwer en geen medespeler, want alles vind ik even merkwaardig: de grote houten vertrekken met niets aan de wand dan een enkele kalender, het eenvoudige meubilair, de vriendelijke onbekommerde slordigheid, de bruine kroeskopjes die om alle hoeken kijken, de kwetterende stemmen van de vrouwen en het lachen van de druk geba rende mannen. Een „Koto-Missie' Creoolse en Hindostaanse vrouwen in Paramaribo. Aan tafel vraagt mijn gastheer of ik Annabella Davis gehoord heb. „En of!" En ik put me uit in loftuitingen, die overigens óók volkomen van harte gemeend zijn. Mijn gastheer rijst overeind met een plotseling veranderde, plechtige uitdrukking op zijn gezicht. „Vrienden," zegt hij met zijn bruine lange hand naar mij wijzend, „deze man die van Holland, die van Amsterdam komt, vindt onze bruine zangeres de mooi ste die hij ooit gehoord heeft!" Hij laat het hier niet bij, hij gaat naar de keuken en ik hoor het hem daar vertellen tegen de ge zette vrouw die onze maaltijd verzorgt. Zijn opgewondenheid kent nu geen grenzen meer, ik geloof dat hij mij de hele oogst van zijn plantage zou willen schenken. Hij geeft ons een grote kist sinaasappelen mee als wè afscheid nemen. Hij zal zorgen, zegt hij, en hij doet het ook, dat er, als we naar Holland terug gaan, nóg een kist voor ons aan boord is! Na de maaltijd gaan we op de plantage wandelen en zien hoe de sinaasappelen groeien. Wij dragen de kindertjes op onze schouders, exotische bloemen groeien om ons heen, we worden een beetje dronken I van de zonneweelde, de vrolijke zorgeloze mensen en wij voelen ons nogal onbeheerst in vergelijking tot de rustige Javanen, die aan het werk zijn of met hun kinderen voor hun huisjes zitten. WIJ nemen afscheid van Paramaribo, wij wandelen door de Keizerstraat, de Gravestraat, de Maagdenstraat, maar wij ADVERTENTIE geloven, dat de Knuffelsgraeht haar naam met meer reden draagt. Wij merken dat wij erg onder de indruk zijn van de charme van dit land en deze mensen, maar wij denken wel dat er over tien of twintig jaar ook hier „prachtige étalages" en alle mo gelijke services zullen zijn en dat alles even grauw en" vervelend zal worden als overal, want we zien al pogingen tot „Kerstétalages" en andere gruwelen. Maar nog altijd wandelen de Brits-Indische vrouwen met haar sluiers, de Koto-Missies langzaam en statig voort en de heupwie gende Javaanse en alle mogelijke fantas tische mensen. Wij nemen node afscheid van onze bruine vrienden en vriendinnen. Men zegt dat zij niet betrouwbaar zijn, in die zin dat ze met afspraken zeer slordig zijn. Maar is in hun spontaniteit niet een betrouwbaarheid des harten, die tegen onze degelijke accuratesse ruimschoots opweegt? En ook de beloofde kist sinaasappelen werd prompt aan boord gebracht. MARI ANDRIESSEN. (Nadruk verboden) Toneel voor kerk op Ambon Een groep Haarlemse toneelamateurs heeft zich onder leiding van de regisseur Bob Jansen verenigd om een aantal op voeringen te geven van „Het Zout der Aarde" van de Brabantse auteur Jan Naaykens. De opbrengst van de tournée zal worden afgedragen aan missionaris pater Westerkamp, die deze heeft bestemd voor de bouw van een R.-K. kerk op Ambon. Het stuk speelt op de Philippijnen, tij dens de laatste dagen van de Japanse be zetting, waarbij een groep partisanen met een Hollandse missionaris, verborgen in een bergkloof, de komst van de Ameri kaanse bevrijders afwachten. De auteur heeft getracht in zijn stuk een vergelijking te trekken tussen krijgs- en lijdensmoed. De titel ontleende hij aan de overtuiging, dat het zout der aarde door het laatste zijn smaak behoudt. Deze toneelgroep, die zich aandient als „Het Masker", geeft Zondag avond 27 Januari van dit stuk de première in het Fidelisgebouw in IJmuiden-Oost. Nadat vervolgens Haarlem en Heemstede nog zijn bezocht, wordt Dinsdag 12 Fe bruari in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk de vierde opvoering gegeven. K.N.A.C. vraagt minister Staf inlichtingen Uit de mededelingen die de minister van Oorlog ,ir. C. Staf, onlangs heeft ge daan over de komende herhalingsoefe ningen is gebleken dat hij zo nodig auto's wil vorderen ten behoeve van militaire doeleinden. De Koninklijke Nederlandse Automobiel Club heeft naar aanleiding daarvan de minister om nadere inlich tingen gevraagd, omdat, naar zij verklaart, bij bezitters van auto's hierdoor grote on gerustheid is gewekt. In haar brief aan de minister schrijft de K.N.A.C., dat vrijwel alle automobielen voor zakelijk gebruik worden gebezigd, zodat de eigenaren deze vervoermiddelen niet voor langere tijd kunnen ontberen zonder aanmerkelijke schade te lijden. Tevens zijn automobielen zodanige waarde-objecten geworden dat ook bij vaststelling van een redelijke ver goeding bij latere teruggave desondanks een belangrijk nadeel moet blijven be staan. De ervaring heeft geleerd dat niet de nodige zorgvuldigheid in de behandeling kan worden gewaarborgd. Deze bezwaren gelden voor alle cate gorieën motorrijtuigen, hoewel een voor de praktijk bruikbare oplossing wellicht voor de vrachtauto gemakkelijker is te vinden dan voor personenauto's. De K.N.A.C. zegt verder, dat bij een werkelijke mobilisatie de particuliere be langen natuurlijk geheel op de achter grond zouden geraken, maar dat bij een vredesoefening de toestand een geheel an dere is. De K.N.A.C. verzoekt de minister, in dien de berichten op waarheid berusten, te willen nagaan of er termen aanwezig zijn met haar overleg te plegen in hoe verre het particuliere belang tegenover dat van de overheid in deze op de beste wijze kan worden beschermd. Bij Koninklijk Besluit is posthuum toe gekend het Verzetskruis aan ir. L. R. Beij- nen, D. M. R. H. Kroon, sergeant der genie, J. C. H. F. van Hanxleden Houwert, ser geant der genie, J. D. van Melle en dr. A. O. H. Tellegen, officier van gezondheid. Zij hebben zich zeer verdienstelijk ge- maakten in het verzetswerk en maakten allen deel uit van de illegale geniedienst en later van de B. S. ADVERTENTIE Horizontaal: 1. maand 6. smal, meestal stil staand, water, 11. al leenzang, 12. drank, 13. geestdrift, 14. vlug 16. klap, 17. bekende motorraces, 19. boter ton, 22. soort onder wijs (afk.), 23. bloei- wijze, 25. duivel, 26. kraan, 27. wig, 29. hoofddeksel, 30. over dekte marktplaats, 32. Europeaan, 34. water kering, 36. hengst, 37. scherpe toespijs bij rijst, 38. insect, 40. jongensnaam, 41. hoender, 42. deel van een schip, 44. dans- koor, 46. gard, 47.ver- zotheid, 49. kleding stuk, 51. rustend (v. predikant), 52. over levering, 54. namelijk (afk.), 55. rijtoer, 56. eerste vrouw, 58. hoogstaand,60. maand 61. andere naam voor Ezau, 63. monding v. Zuid-Russische rivie ren, 64. jongen. Verticaal: 1. eiland in de Midd. Zee, 2. slede, 3. houding, 4. deel v. h. gehemelte, 5. ho venier, 7. helder, 8. ieder, 9. en anderen (afk.), 10. naaigerei, 15. smalle weg, 16. vat, 18. deel van een boom, 20. elasticiteit, 21. hoogste punt, 22. dwaas, 24. betiekking, 26. trommelslager, 28. gang van een paard, 30. timmergerei, 31. heidemeertje, 33. stomp, 34. vallei, 35. groente, 39. gunstig gezind, 41. bebouwd deel van een plaats. 42. deel van een week, 43. deel van het gelaat, 45. geladen atoom, 46. orde, 47. voorzetsel, 48. plaats in Gelderland, 50. pal, 52. kleur, 53. door twee deelbaar, 55. be lemmering, 57. gravin van Holland, 59. dat is (afk.), 62. onder anderen (afk.). Oplossingen moeten ingezonden worden aan onze bureaux HAARLEM, Grote Hout straat 93 en Soendaplein 37; IJMUIDEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moeten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrij ven: „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. De oplossing van de vorige puzzle is: Horizontaal: 1. meloen, 6. gebaar, 11. sir, 12. Eva, 13. Ems, 15. fa, 17. daas, 19. reep, 21. dr., 22. ram, 24. nat, 25. een, 26. koe, 27. Irak, 29. peper, 31. oord, 32. rap. 34. lol, 35. Ede, 36. Amstel, 39. Ommelet, 41. koli- bri, 42. amulet, 45. kermis, 49. dol, 50. pin, 52. ree, 53. ader, 55. poëet, 57. menu, 59. bon, 60. mal, 61. sok, 63. rad, 64. ik, 65. rond, 66. terp, 68. pi, 69. moe, 70. ego, 71. aal, 73. moeder, 74. roskam. Verticaal: 2. es. 3. lid, 4. Oran. 5. nestel, 6. gareel. 7. been, 8. amp., 9. as, 10. Afrika, 14. credit, 16. aar, 18. aap, 20. eer, 21. dor, 23. Mars, 26. koel, 28. kat. 30. politie, 31. ode, 33. pekel, 35. emier, 37. mom, 38. lot, Wij zijn een buitengemeen liefhebber van de autosport. Snelheid is voor ons eten en drinken. Voor onze garagehou der ook trouv/ens. Teneinde de sensatie van de pure vitesse in al zijn glorie te ondergaan hebben wij dan ook de snel heidsmeter van onze wegluis, die de naam Aristide draagt, zo laten verzet ten, dat zij 35 kilometer te hoog aan wijst. Dat hebben we anderhalf jaar geleden laten doen, zodat we het nu vergeten zijn en gelukzalig naar het in strument staren wanneer zij 120 km. per uur aanwijst, terwijl Aristide in werkelijkheid slechts puffend en steu nend met 85 km. langs de wegen snelt. Wij hebben nog een andere wijze om onze brandende liefde voor de auto sport uit te leven. Wij organisei-en op de weg namelijk altijd races met andere auto's. Wij zoeken daar wagens voor uit, die niet te hard rijden en aangezien hun bestuurders van het feit, dat er een race aan de gang is, geheel onkundig zijn, gaan wij doorgaans als winnaar over de eindstreep. Die finish wordt trouwens door ons pas tijdens de race vastgesteld en wel zó, dat wij met ongeveer één lengte zegevieren. Dat houdt de span ning er in. Uit dat alles kunt ge wel begrijpen, dat wij in de nacht van Woensdag op Donderdag te half één uit ons bed zijn gekropen, de wekker op de grond heb ben laten vallen, in het donker onze teen tegen de kolenkit hebben gestoten, zodat deze daverend omviel, en zo on voorzichtig de theemuts van de pot heb ben getrokken, dat verbranding in de tweede graad tot onze vrolijkheid bij kwam dragen. Hinkend maar zielsgeluk kig zijn wij daarop in Aristide gestapt en naar Amsterdam gereden om daar de controle van de Rallve de Monte Carlo bij te wonen. Wij wilden daar gaan zien, hoe de rijders uit alle hoeken van West- Europa naar de hoofdstad waren geko men om er een stempeltje te halen. Dit lijkt een wat onbeduidende reden om naar Amsterdam te komen, maar in de Rallye gebeuren nu eenmaal meer rare dingen. Onze vriend Gatsonides bijvoor beeld, die uit Monte Carlo startte, was dus eerst van Holland naar Monte Carlo gereden. Vandaar reed hij weer naar Holland en van Holland weer naar Monte Carlo. En binnenkort zal hij weer van Monte Carlo naar Holland rijden. Bij de controle was het een hele drukte. Er liepen een heleboel KNAC- mensen rond en ook een heleboel des kundigen. Deze laatsten behoorden tot garages, dealers en onderdelen-onderne mingen, die gratis service kwamen ver lenen. Dat doen zij maar één keer in het jaar. Als gij dus eens wat nieuwe ban den of bougies wilt hebben, moet gij u twee dagen niet scheren, een paar oude truien en een Montgomery-jas aantrek ken en dan zorgelijk zo'n vertegenwoor diger aanschieten bij de controle. U wordt er gewoon onder bedolven. Behalve de KNAC-mensen en de ex perts was er ook nog wat publiek aan wezig en wat pers. Deze mensen wer den in bedwang gehouden door een enorme politiemacht, want men weet nooit of er niet eens een opstand kan uitbreken. De politie legde dan ook een grote waakzaamheid aan de dag. Dit bleek ten duidelijkste, toen er een grote wagen van de AVRO aan kwam rijden, want deze omroepvereniging wil de een reportage gaan maken. Maar dat ging zo maar niet en onmiddellijk kwam er een agent aangesneld, die naar de legitimatie van de chauffeur vroeg. De man bezat er geen. „U komt er niet door, als u geen legi timatie heeft", zei de agent. De chauffeur wees breeduit naar zijn reportage-auto. „Da's toch legitimasjie genog", zo meende hij. De agent antwoordde in de bondige stijl, waardoor de overheid zich van de kruiperig-hoffelijke burger onder scheidt. „Terug", zei hij. En toen dat niet meteen gebeurde, zei hij iéts har der, zodat er enige ruiten uit het Apollo. paviljoen vielen: „Terug". Wij vinden dit een uitnemende wijze van optreden. Zo iets houdt het respect voor het gezag er in. Geheel verkwikt door dit voorval zijn wij daarop het Apollo-paviljoen binnen getreden teneinde de rijders gade te slaan. Het was een verrukkelijk stil leven, niet ongelijk aan het sprookje van Doornroosje. Wij zagen een man die in slaap was gevallen met een halve uitsmijter in zijn mond. Fiep Westen dorp heeft het tafreel, naar wij menen, op méésterlijke wijze uitgebeeld. Maar er waren ook sommigen, die zo moe wa ren, dat zij niet konden slapen. Met dezen hebben wij enige interessante ge sprekken gevoerd. Een van deze inter views verliep als volgt: BOEDA: „En heeft u een voorspoedige reis gehad?" RALLYE-RIJDER: „Hhhmmm". B.: „Geen moeilijkheden?" R.-R.: „Hm". B.: „En wat zijn de vooruitzichten? Denkt u het te kunnen halen?" R.-R.: „Gggrrrr". B.: „Juist ja. Nu, ik wens u veel suc ces". Gij ziet het, de verslaggeverij is een meeslepend vak. De wérkelijk geoefen de reporter neemt allerlei dingen waar, 'die een ander ontgaa-:. Zo ook het op stijgen van het hoeraatje wanneer de eerste Nederlandse équipe binnenkomt. Tot onze spijt hebben wij dit aeronau- tisch gebeuren echter nog nooit kunnen observeren. Wat wij wel waarnamen, was dat de secretaris van de KNAC, mr. B. Ph. baron Van Harinxma thoe Slooten, met donderend geraas achter de bestuurs tafel door zijn stoel zakte. Dat gaf een hele opschudding en iedereen schrok even wakker. En dat vrienden, is eigen lijk alles dat nog niet in de krant heeft gestaan, dat wij u nog over de Amster damse controle kunnen vertellen. We vinden het nogal wat. Geheel onder de indruk van het Rallye-gebeuren hebben wij op de te rugweg volgens onze snelheidsmeter Amsterdam-Haarlem gered «m mat ©en Het A.T.G. geeft Zaterdagavond in de Stadsschouwburg de laatste op voering van „Gysbreght van Aem- stel" en vertoont Zondagavond het spel „Nieuw Land" van Hans Tie- meyer, onder regie van de schrijver, die bovendien de hoofdrol speelt. Woensdag wordt „Othello" van Sha kespeare door het Rotterdams Toneel voor de Kunstkring opgevoerd. Tot 1 Februari blijft het „Artisten- pension" van Wim Sonneveld in het Leidseplein Theater gevestigd, daar na heeft er de behandeling van „De moordzaak A.B.C." door het ensemble van Wim Kan plaats (met Corry Vonk, Teddy en Henk Scholten). Zondagavond speelt het Nederlands Volkstoneel in de Doelenzaal aan de Kloveniersburgwal „Het Woord" van Kaj Munk met Ben Groeneveld, Ferd. Sterneberg, Hans van Meerten, Jack Dixon en Emmy Lopes Dias. ..Teresa" (van Fred Zinneman) heeft het praedicaat „Film van de maand" gekregen en is te zien in het City Theater. Wie Mariene Dietrich nog eens als „De blauwe engel" wil zien, kan daarvoor terecht in Nöggerath. „Orfeo" van Gluck wordt heden avond in het Concertgebouw uitge voerd door Die Catholycke Sanghers onder leiding van Jos Antoni met medewerking van vocale solisten. Het abonnementsconcert van Zon dagmiddag door het Concertgebouw Orkest wordt gedirigeerd door Kube- lik en geniet solistische medewerking van de pianiste Clara Haskil. Op het programma staan de Symphonische variaties van Badings, het Pianocon cert KV 271 van Mozart en de Sym- phonie fantastique van Berlioz. In de kleine zaal van het Concertge bouw heeft Zondagavond een feest- concert plaats ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de stichting Nederlands Impressariaat, waarvan wordt deelgenomen door de pianis ten Theo Bruins en Felix de Nobel, de bariton David Hollestelle, de vio list Herman Krebbers en de clave- ciniste Janny van Wering. Benjamino Gigli zingt Zondagavond in de grote zaal van het Concertge bouw, waar Dinsdagavond een ope- raconcert voor de Kunstkring plaats heeft door het U.S.O. met Gré Brou- wenstijn en Frans Vroons. onder lei ding van Ignace Neumark. De tentoonstelling van werken van Jan Sluyters in het Stedelijk Museum heeft reeds 20.000 bezoekers getrok ken. De intussen uitgebreide exposi tie blijft geopend tot 4 Februari. „Wij zeggen het de wereld" is het motto van een tentoonstelling, ge organiseerd door de Buitenlandse Persvereniging, in het gebouw van het Persinstituut aan de Keizers gracht. snelheid van 110 km. per uur. We deden er slechts een half uur over. BOEDA 39. ork, 40. Eli, 42. Arabië, 43. Uden, 44. lor, 46. rem, 47. meer, 48. studio, 50. polder, 51. nestor, 54. dok, 55. Pan, 56. toe, 58. nap, 60. moed, 62. kras, 65. roe, 67. pak, 69. M.O., 72. la. De prijzen werden als volgt toegekend: 7.50: J. Kuiphorst, Lanckhorstlaan 89, Heemstede. 5.E. Cales, Brakenburghstraat 49, Haarlem. 2.50: P. G. Philippo, Meer en Boslaan 15, Heemstede. De minister van Economische Zaken heeft een beslissing genomen inzake een tweetal bedrijfsregelingen op het gebied van de handel in meel en bloem. De ene bedrijfsregeling heeft betrekking op de uit sluiting van inkoopcombinaties van bak kers van de levering van meel en bloem door de maalindustrie en de agenten en handelaren in meel en bloem. Ten aanzien van deze uitsluiting nam de minister het standpunt in, dat handhaving daarvan, voor zover zij mede betrekking had op serieuze inkoopcombinaties, strijdig met het algemeen belang zou zijn. De mi nister overwoog hierbij, dat de omstandig heid dat inkoopcombinaties de positie van de zelfstandige handel kunnen bedreigen, nog geen voldoende grond is om de uit schakeling van dergelijke combinaties uit het economisch verkeer aanvaardbaar te doen zijn. Op grond hiervan berichtte de minister aan partijen bij deze bedrijfsregeling, dat tot onverbindendverklaring zou moeten worden overgegaan, tenzij alsnog zodanige wijzigingen in de bedrijfsregeling worden aangebracht, dat serieuze inkoopcombina ties hun bestaansrecht konden tonen. Hier na hebben de betrokkenen deze wijzigingen inderdaad in de bedrijfsregeling aange bracht, zodat niet tot onverbindendverkla ring behoefde te worden overgegaan. De andere bedrijfsregeling heeft betrek king op uitsluiting van tarwebloem produ cerende molenaars van levering van meel en bloem door de maalindustrie. Een uit voerig onderzoek heeft uitgewezen, dat voorshands deze molenaars in de uitoefe ning van hun bedrijf niet in zodanige mate worden getroffen, dat een maatregel tegen deze bedrijfsregeling krachtens het Kartel- besluit vereist is. Ik had gisteren eens een dame genomen om voor zóveel per uur mij te helpen, door die stapel onder de presse-papier te komen. Ik had daar alle dingen geborgen, die even op antwoord konden wachten. Hebt ge een idéé hoe zo iets groeien kan? Die dame was een vaardig stenogravin netje, hups om te zien en hups in het werk en weet ge dat die ellende, dat dat zwaar gewicht op uw geweten en uw borst van elke dag in nauwelijks twee uren uit de weg is geruimd? Zo'n dame maakt maar tekens op 't papier; zij zal het thuis wel uitwerken; ge krijgt alles 's anderen daags ter tekening retour en als zij de trap af daalt, die dame, valt de last van maanden van u af. Een herboren mens. Een nieuw mens. Ziet ge: voor de captains of industry, de grote jongens onder u, is dit oude koek. Zij doen dit elke dag. Maar zij zijn de onpersoonlijk-hoogmogenden, die het be drijf vertegenwoordigen. Wij evenwel, de schrijvertjes, de klei nen, de mensen van vlees en bloed niet alleen, maar, met uw goedvinden, van hart en ziel en geest ook, wij zouden persoon lijk willen antwoorden op alles wat die aardige mensen in hun barre geestesnood ons toevertrouwden. Het liefst met een ganzenveer, misschien met een kroontjes pen, wellicht nog met een vulpen maar niet via een automatieke dame en een schrijfmachine. Dat is het ware kerseneten niet. Zo bleef, na die hergeboorte, toch de wroeging van de concessie die ik deed aan gemak en techniek. Doch overigens: toch baarde die berg van zielscontact onder de presse-papier een kleine muis van ontluistering. Als ge nagaat wat al dat hoogst-persoonlijke nu eigenlijk wel was: drie onleesbare letter kundige manuscripten van dwaze dames met verzoek om advies; zeven gedrukte nieuwjaarswensen; twee verzoeken die toch niet in te willigen waren; twee rekenin gen; zes vragen om inlichtingen over zes lieden, die bij hun sollicitatie ijdellijk mijn prachtige naam hadden misbruikt uit hoof de ener (mijnerzijds in grote hoogmoed reeds lang vergeten) vluchtige kennisma king. En zeven verrukkelijke loftuitingen aan het bescheiden adres; mitsgaders twee huwelijksaankondigingen en zeven brieven die reeds door de milde tijd, en zonder mijn inmenging, in feite beantwoord waren. Wel, daar ben ik nu doorheen. Vandaag begint het groeien onder dat stuk ongehouwen Calabrisch marmer weer. Zo gaat dat voort. Een symbool van vol strekte onnoodzakelijkheid, maar, stoer® lezers en lieve lezeressen blijft mij schrij ven. Anders zou ik mij vergeten en ver laten wanen. En dat mag nooit, weet ge. ELIAS.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7