L U TT I Taxi? 18000 „Prinses Marijkeschool" geopend AUTOGARAGE DU RIEU CROC-BAR Nieuw bestuur Erebegraafplaats Deelneming provincie in het garantiefonds „Zang en Vriendschap" met Léon Combé Haarlems Nachtfeest MAISON MARCEL Autostalling? ZATERDAG 26 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Derde lening P.E.G.E.M. ook overtekend FLORA 1953 Zeventig jaar verplegingsarbeid Liederen en koren uit vele landen Ter leniging van nood in kunstenaarskringen Haar geheugen verloren Een 75-jarige vrouw aan het dwalen Indra Kamadjojo naar Amerika Predikbeurten Burgerlijke stand van Haarlem It 1 er da" Ha Jaar bestaande vereniging:, maar ook voor de voorzitter ds seerd' ein" °df S* dRt hU de leeftUd van tachtig jaar reeds is gepas- wI Lï, h» f( f M"°mcn in de voo,'hereidende werkzaamheden en èn do ff ï«!i afgelegd bij onderwijsinstanties van het rijk. de provincie der srhnnT no V, lw t tofs>,rakc». welke Vrijdagmiddag bi de gymnastiekzaal StIJi Soph.iastraat werden gehouden, werd ds. Blauw hulde gebracht, men nau respect voor zijn energie. De school is in October ingericht en het aantal leerlingen is inmiddels zodanig ge stegen, dat reeds nu kinderen moeten wor den geweigerd. Gehoopt wordt op meer schoolruimte of op een spoedige toestem ming in Haarlem-Noord een schoolgebouw te bouwen. Architect H. W. van Kempen te Bloemendaal heeft reeds een ontwerp gemaakt. De school staat niet op de urgen tie lijst. Ds. Blauw hoopte, dat aan de bouw spoedig begonnen kan worden en dat hij de ingebruikneming kan bijwonen. De samenkomst werd geopend met het zingen van Gezang 135 vers 1: „Dankt, dankt nu allen God", waarna ds. Blauw Psalm 146 voorlas. De spreker herinnerde er aan, dat de statuten der vereniging op 23 Februari 1951 Koninklijk zijn goedge keurd. Eindelijk wordt nu de school ge opend. Er ligt iets pijnlijks in de gedachte, dat nu pas het onderwijs gegeven wordt, doch ook iets dankbaars en verblijdends. Verblijdend is het, dat er een school voor buitengewoon lager onderwijs bijgekomen .^s, omdat die broodnodig is. Op deze school komen kinderen voor wie geen plaats is op^ de lagere school en daar een be- lem'. nering vormen. Uitvoerig ging ds. Blau'w het nut van het buitengewoon lag'ér onderwijs na. Het is jammer, dat er Log ouders zijn die zich tegen dit onder wijs verzetten. Zij begrijpen niet, dat de kinderen veel goeds leren. De spreker hoopte, dat de jeugd op de Prinses Marij keschool bruikbare en nuttige leden van de maatschappij zullen worden. Er wordt ook geluisterd naar het woord van Jezus Christus. De leerlingen hebben in de toe komst niet alleen kennis nodig, maar zij moeten ook door de school burgers worden van het Koninkrijk Gods. Daarom vond ds. Blauw het prettig, dat de school ge opend is. Zij wil niet concurreren met het openbaar BLO en spreker hoopte, dat er omgekeerd ook niet van concurrentie spra ke zal zijn. Tenslotte bracht ds. Blauw dank aan allen die medewerking aan de stichting der school hebben verleend en richtte zich tot het hoofd der school en de staf van medewerkenden, die hij het beste wenste voor de toekomst. Hierna boden gelukwensen aan de heren Vliestra, hoofdinspecteur voor het buiten gewoon lager onderwijs, D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs, W. C. Bakker, voorzitter van de contactcommissie van Protestants Christelijke scholen, W. Schoenmaker, inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Haarlem, A. J. de Landmeter, voorzitter van de Noorder- school, Ph. A. Romeijn. bestuurslid van de vereniging tot Stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel (beide boden ADVERTENTIE met Hazelnoot en Melkchocolade De raad van toezicht en het bestuur der Stichting de Erebegraafplaats te Bloemen daal hebben zo deelt het stichtings bestuur mede met algemene stemmen een statutenwijziging aangenomen. Deze wijziging houdt in, dat met ingang van 1 Januari 1952 het dagelijks bestuur der Stichting 1940-1945 optreedt als be stuur van de Stichting de Erebegraafplaats. Dit nieuwe bestuur wordt uitgebreid met zes leden, gecoöpteerd uit de afgetreden colleges van toezicht en bestuur zodat con tinuïteit is gewaarborgd. Artikel twee der statuten luidt: „Dé stichting heeft tot doel aanleg, oprichting en instandhouding van een begraafplaats en monument in de dui nen onder Bloemendaal, ter ere van de nagedachtenis van hen, die tijdens de Duitse bezetting in het binnenlands verzet hun leven hebben geofferd en als blijvend getuigenis van de dankbaarheid van het Nederlandse volk. De stichting tracht dit doel te bereiken door alle wettige en oir- bare middelen, die daartoe bevorderlijk kunnen zijn". De stichting 1940-1945 noemt voortaan de jaarlijkse beheerskosten te hare laste. Namens het nieuw gevormde bestuur ge schiedt voortaan de administratie op het hoofdkantoor der Stichting 1940-1945. Op de obligatielening van f 5.000.000. 4i/} procent obligaties ten laste van de N.V. Provinciale en Gemeentelijke Electri- citeitsmaatschappij (P.E.G.E.M.) te Haar lem (derde lening 1952) is voor een dus danig bedrag ingeschreven, dat de toewij zing uitermate gering zal zijn. De heer J. Mol, hoofd der IV/r Marijke school, in een van de klassen der Vrijdag officieel geopende school tijdens het individueel lesgeven. kopjes, schoteltjes en lepeltjes aan). J. J. Alta, namens het bestuur van de vereni ging voor lager onderwijs op Gereformeer de Grondslag „Groen van Prinsterer" (deze zegde een geschenk voor de school toe), mejuffrouw D. Vrij, bestuurslid van de Bond voor Christelijk Kleuteronderwijs, de heer W. van der Jagt, namens de vereni ging voor Christelijk buitengewoon onder wijs, de Protestants Christelijke Nazorg- dienst, de Unie van Onderwijzers (essen), werkzaam bij het Chr. B. L. en namens de school in Amsterdam, waaraan de heer J. Mol vroeger verbonden was, dr. J. P. Pe- tersma, van de schoolpsychologische dienst, E. P. Schuijt hoofd van de Gemeentelijke dienst voor Nazorg, H. Remiëns, voorzitter der afdeling Kennemerland van de Chris telijke Onderwijzersvereniging, de heer J. Mol Sr., vader van het hoofd der school en de heer J. Mol, hoofd der school. Nadat ds. Blauw woorden van dank had gesproken werd nog gezongen Psalm 150. ADVERTENTIE I een verstandige vrouw koopt uitsluitend gemitiniseerde wol en wolgoed In de binnenkort te houden vergadering van de Provinciale Staten van Noordhol land zal een voorstel van Gedeputeerde Staten aan de orde komen om voor een be drag van f 60.000 te doen deelnemen in een door de Algemene vereniging voor Bloem bollencultuur te Haarlem te vormen garan tiefonds ten behoeve van de in 1953 te Heemstede te houden internationale bloe mententoonstelling „Flora 1953", onder voorwaarde, dat de vereniging met een bedrag van tenminste f 100.000 in dat ga rantiefonds deelneemt In de toelichting deelt het college mee, dat het garantiefonds f 350.000 zal bedra gen. De gemeenten Heemstede en Haarlem hebben reeds subsidies toegezegd respec tievelijk van f 100.000 en f 50.000 onder voorwaarde, dat indien de in totaal voor de tentoonstelling toegezegde subsidies en garanties niet ten volle nodig zijn om een sluitende rekening te verkrijgen, de defini tieve bijdragen in het tekort voor alle deel nemers in het garantiefonds en-voor alle subsidiërende instellingen worden vastge steld naar de evenredigheid van de maxima van de toegezegde subsidie of garantie. Het rijk neemt niet in het garantiefonds deel, omdat het plan bestaat van rijkswege steun te verlenen door, evenals in 1935. met een passende inzending deel te nemen. De pro vincie Zuidholland neemt met f 40.000 in het fonds deel. Gedeputeerde Staten achten het risico, dat aan deelneming in het garantiefonds-, verbonden is. niet bijzonder groot. In 1935 sloot de rekening met een tekort van f 27.229. Het waarborgfonds bedroeg toen f 102.300. Noordholland moest in 1935 f 9.778 betalen. De begroting voor de tentoonstelling sluit met een totaal bedrag aan inkomsten van f 844.000. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer W. A. van der Donk, heeft in het uitvoerend comité voor de tentoonstelling zitting. De Christelijke vereniging voor de ver pleging van lijders aan vallende ziekte be staat vandaag zeventig jaar. Het initiatief tot het stichten ervan ging uit van freule Teding van Berkhout, die al in 1879 enige meisjes-patiënten in haar huis aan de Nieuwe Gracht opnam. Enige jaren later, en wel op 29 December 1881, riep zij een vergadering bijeen die als resultaat had dat de oprichting van de vereniging op 26 Januari 1882 een feit werd. Op 3 Mei van het zelfde jaar werd de eerste patiënte of ficieel opgenomen. In Februari 1883 werd een stuk grond aan de Hazepaterslaan gekocht, waarop twee jaar later het eerste gebouw van de vereniging, „Bethesda". werd geopend. In dit tehuis werden zowel meisjes als jongens verpleegd. In 1885 werd Meer en Bosch in Heem stede gekocht. Daar werden van toen af de mannelijke patiënten verpleegd. In 1888 wea-d het tweede gebouw van de vereniging aan de Hazepaterslaan in gebruik genomen. Het kreeg de naam „Serepta". Op het ogenblik worden ongeveer vijftig patiënten door de jubilerende vere":":-r verpleegd. Het ligt niet in de bedoeling dit j. n met uiterlijk vertoon gepaard doen gaan. Dat het in het rijk der kunst nog moge lijk is landsgrenzen en ijzeren gordijnen als niet bestaande te beschouwen, kon men opmaken uit het programma dat de Ko ninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap" en de medewerkende solozanger Léon Combé gisteravond uitvoerden. Tsjecho- slowakije, Noord-Amerika, Spanje, Israël, Rusland, Finland en Duitsland waren er op vertegenwoordigd, onder patronaat van breeddenkende Nederlanders, die inzake het zingen in vreemde talen wellicht hun weerga in de wereld niet vinden en die evenwel trots kunnen wezen op het bezit van de merkwaardigste en nobelste natio nale hymne het enige nummer waarin wij deze avond onze eigen taal hoorden. Er zat een zekere consequentie in dit inter nationale liederenprogramma; het werd niet kapot gemaakt door een eigen keuze van de solist uit zijn gewone répertoire. Integendeel, de .bariton Combé had blijk baar opdracht gekregen in de lijn van het geheel te blijven, en daar hield hij zich aan. En dus klonken er allerlei talen en hoor de men verschillende karakteristieke eigen schappen in woord en muziek en ze ver droegen elkaar wonderlijk genoeg als in een ideale volksgemeenschap. Het woord „vrede" werd niet in de mond genomen, maar het begrip „Vrede" was er, zoals dat er alleen maar zijn kan bij mensen van goede wil. Ja, in het rijk der Vrije Muze was het deze avond epen receptie en wij prijzen het inzicht van de muzikale leider van „Zang en Vriendschap", de heer Jack P. Loorij, om zo'n rijk geschakeerd liede- renfeest op touw te zetten. Het enige dat men er op zou kunnen afdingen, is dat er, buiten het „Wilhelmus", geen Nederlands woord gehoord werd. Toch was ook ons land vertegenwoordigd, namelijk door Ju lius Röntgen, van wie een gewichtig man- nenkoorwerk „Der Abend" werd uit gevoerd. Het is een stuk met gevaarlijke harmonische wendingen. Men kwam er vrij goed mee uit, al scheen het moeilijk om do eerste tenoren glaszuiver te krijgen; het waren misschien maar een paar zangers die, zonder er aan te denken de stem te dekken, te hoog op de keel bleven zingen en daardoor iets te laag intoneerden. Ove rigens zit er groei in die tenorvleugel en wij hebben er deze avond prestaties van gehoord (de slotnummers van de beide deelen bijvoorbeeld) die fris en bijzonder aangenaam van klank mochten heten. Het koor begon met drie Tsjechische volksliederen, in bewerkingen van Jana- tsjek en Picha, waarin de koorleden M. Valent en P. de Graaff de solopartij zon gen. Evenals een paar maanden geleden in de Bachzaal te Amsterdam maakte „Co je to za nebe" een bijzonder treffend effect door de mooie solopartij van de bas M. Valent, die zich fraai aftekende op het zachte stramien van de koorklank. Dat gaf een zeldzame vocale kleur, zoals wij er de hele avond geen tweede hoorden. In een paar Russische liederen was Léon Combé de solist. Deze liet zijn stem nogal ruim klinken, wat hier betrekkelijk nog aannemelijk was, doch later in een paar liederen van Schubert weinig de geest de zer kirnst diende. Voor het koor waren de Russische liederen een groot succes: vooral de ..Legende van de twaalf rovers" was prachtig van klank en mooi zuiver in halve tint gehouden. Met „Festgesang an die Künstler" van Mendelssohn, uitgevoerd met Albert de Klerk aan het orgel, werd een brillant slot aan het concert gemaakt. Wat de heer Loorij qua dictie en vlotte samenzang be reikte getuigde van intelligentie, gezonde muzikaliteit en handige directie. Léon Com bé had een zware taak aan de vertolking van liederen van zeer uiteenlopende gen res. Vooral het Spaanse Kerstlied van Joa- ouin Nin, in Mozarabische stijl, en een fragment uit het Hooglied van Lazare Sa- minsky stelden aan de zanger ongemene vocale eisen. Tot zijn best geslaagde num mers behoorden echter in de eerste plaats oen drietal melancholische liederen van de Fin Yrjö Kilpinen. waarin wij ziin fraai geluid in een rustig, ongeforceerd timbre mochten beluisteren. Alles bij elkaar was het een merkwaar dig 'concert. JOS. DE KLERK. Op initiatief van mevrouw Georgette Hagedoorn en onder auspiciën van de so ciëteit Teisterbant zal er van 26 op 27 Fe bruari in het daartoe geheel belangeloos beschikbaar gestelde Rembrandt Theater aan de Grote Markt een nachtfeest worden gehouden ten bate van de noodlijdende kunstenaars in Haarlem en omstreken. Van twaalf tot twee uur zal er een programma worden uitgevoerd met medwerking van tal van vooraanstaande musici,» dansers, acteurs, voordrachtkunstenaars en caba retiers. Uiteraard nemen Georgette Hagedoorn en haar begeleider Pierre Verdonck de ereplaats op dit programma in. Verder zul len er optreden: de pianisten Ans Bouter ©n Miep van Luin, de violist Jan Hesmerg, de guitarist Koos Tigges, de acteurs Cor Ruys (met eigen teksten!) en Cruys Voor- bergh (met sprookjes van Andersen), de Spaanse danseres Maria Ruiz Petrelli en het klassieke danspaar Mascha Stom en Pieter van der Sloot (eerste solisten van het Ballet der Lage Landen, begeleid door Wolfgang Wijdeveld), Wim Kan met een praatje en door Cor Lemaire aan de vleu gel begeleide liedjes, Wim Sonneveld en zijn medewerkers Conny Stuart en Albert Mol. Verder komt Annie Schmidt enkele nieuwe teksten laten horen. Al deze kun stenaars verlenen hun medewerking zonder daarvoor enige vergoeding te vragen. Na afloop van het programma zal er tot vijf uur 's morgens gelegenheid bestaan bijeen te blijven in de zalen van restaurant Brinkmann en onder de gewelven van de Sociëteit. Voor goede dansmuziek wordt gezorgd. Nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt door middel van door Haarlemse schilders ontworpen affiches. De initiatiefnemers hopen een flink bedrag bijeen te kunnen brengen, teneinde er iets toe bij te kunnen dragen de inderdaad ont stellende nood in kunstenaarskringen te lenigen. De commissie van voorbereiding bestaat uit de heren mr, L. Ali Cohen, H. P. Baard, Frans Hesmerg, David Koning, P. Leffelaar en mevrouw S. Tersmitten Spier (penningmeesteresse). NACHTDIENST APOTHEKEN Aootheek Var. Rijn, Kleine Houtweg 15, '"'bon 10539: Firma C. G. Loomeijer en Zn., ;,weg 34, telefoon 12495; Nolf's Apotheek, uisstraat. 26, telefoon 11174; Schoterbos- apotheek, Rijksstraatweg 19, telefoon 25711. De 47-jarige groentehandelaar A. G. J. Gijben uit Leidschendam is 's nachts met zijn motor in de Vliet gereden en verdronken. Mr. G. Engberts, die ruim dertig jaren gemeentesecretaris van Delft is geweest, is op de leeftijd van 67 jaar plotseling over leden. Als gevolg van de moeilijkheden bij Vervuurts Bank in Paramaribo heeft lands- minister J. Drielsma, die commissaris van de bank is, zijn ontslag als minister ingediend. De Nederlandse rijnaak „Maria" is bij Kaub in Duitsland in de Rijn gezonken. De aak was met kalksteen geladen en voer stroomafwaarts. Ter hoogte van Bacharach stootte het schip lek. Toen men het op de oever wilde zetten, brak het en zonk. De opvarenden konden gered worden. Bij beschikking van de minister van Economische Zaken worden met ingang van 24 Februari opgeheven de Vakgroep stik stofmeststoffen, salpeterzuur en amoniak en de Ondervakgroep kurkplatenindustrie. In Den Haag is een kantoor gevestigd van de aankoop-organisatie van de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa. Het bureau belast zich met het behandelen en het sluiten van de contracten met leveranciers in ons land, België, Luxemburg, Engeland en Ierland. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit te Amster dam is geslaagd voor het doctoraal examen economie J. de Jong, Haarlem. Als verdacht van diefstal is gisteren door de Haarlemse recherche een zestien jarige los-werkman aangehouden, die ervan verdacht wordt op tien Januari een schakel armband met gouden veiligheidsketting ge stolen te hebben bij een familie aan de Gel- delozestraa't, waar hij .op bezoek was. Toen een rechercheur de jongeman thuis eens aan de tand wilde voelen, werd hij opengedaan door de moeder van de verdachte, die de gestolen armband droeg. Ook zij is door de politie aangehouden. Een 29-jarige leerling-verpleegster uit Den Haag is van het Haagse huis van bewa ring naar Haarlem overgebracht, omdat zij ervan verdacht wordt in Februari 1947 in een rusthuis te Haarlem, waar zij werkte, een gouden armband, twee gouden damesringen en een gouden'speld met diamant gestolen te hebben. Nog diezelfde maand zou zij de ge stolen sieraden in Amsterdam' hebben ver kocht. De Haarlemse recherche heeft de afgelo pen nacht een 34-jarige Haarlemse slager wegens verduistering aangehouden. In No vember had hij een damesfiets gehuurd bij een rijwielhandelaar, op welke fiets hij naar een verhuurder van bromfietsen reed, om de damesfiets daar voor de huur van een bromfiets in onderpand te geven. De dames fiets is door de politie in beslag genomen. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het candidaatsexamen Neder lands recht P. ter Haar te Heemstede. Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur van de stichting „Nederlandse Opera", ge vestigd te Amsterdam, om verhoging van de toegekende subsidie van f 25.000 tot f40.000. ADVERTENTIE EXCLUSIEVE COIFFURES OLIE-PERMANENT ƒ10.— H. WAKKER ex-chef kapper Stoomvaart Mij. Nederland. Ged. Oude Gracht 98 - Telefoon 2083" Een 75-jarige vrouw uit Beverwijk, die aldaar in een rusthuis vertoeft en voor be handeling onder geleide naar het Diaco- nessenhuis te Haarlem was gereisd, raakte door onopgehelderde oorzaak haar bege leider kwijt en zocht toen op eigen houtje lopend de weg naar huis. Toen is zij aan het dwalen gegaan. Des avonds 10 uur werd zij echter aangetroffen te Hillegom, waar zij door een val gewond, huilend op een hekje zat. Zij bleek haar geheugen verloren te hebben, maar de politie kwam tenslotte achter haar identiteit en zo kon zij per auto naar Beverwijk terugkeren. Zij had de ruim 15 kilometer van Haarlem naar Hillegom te voet afgelegd. Voor een tournée van enkele maanden vertrekt de Indonesische danser Indra Kamadjojo binnenkort naar Amerika, waar hij tevens voor de televisie zal optreden. Kamadjojo, die in Nederland enige con tracten heeft afgesloten, zal deze na zijn Amerikaanse tournée afwerken. HAARLEM. Ned. Hcrv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Ds. C. P. Hoekema, Avondge bed in de Consistoriekamer. Zondag geen dienst. Nieuwe Kerk. 10: Ds. G. J. Waarden burg. Bevestiging Ambtsdragers Wijk I. 7: Ds. J. Bronsgeest. Noorderkerk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. 10.30: Ds. S. H. J. Voors. 7: Bijz. dienst. Prof. Dr. E. L. Smelik, van Amsterdam. Oosterkerk. 10: Ds. A. J. van Rhijn, H. Doop. 5: Dr. J. de Graaf. Kapel Sarepta. 9.30: Kinderkerk. Ds. J. Bronsgeest. 10.45: Ds. J. van Gelder. Bake- nesserkerk. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. P. van Eijsden. 10.30: Dr. A. J, Rasker. 4.30: Pad- vindersdienst Diaconessenhuis. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Ds. M. G. Blauw. Jeugdkapel Noord 10.30: F. H. Geursen. Oost 10: N. Groen. Centrum 10: Mej. J. B. van Seyderveld. West. 10: Mej. N. Groot. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacob- straat 6. 10.30: Prof. Dr. W. Banning. Ned. Herv. Evang., Parkl. 34. Woensdag 7.30: Dhr. J. A. Kruithof, van Monster. Eglise Wallonne Begijnhof 30. Dimanche 27 Janvier a 10 h. 30: Cult'e présidé par le pasteur J. Baudraz. Stads Evangelisatie. Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: J. Spierenburg, Alphen a. d. Rijn Woensdag 8: H. F. Huson, Dordrecht. Zui derkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Joh. van Oostveen. Evangelist te Voorburg. 5: Dhr. P. D. Bardelmeyer, Noordwijk a Zee. 8: Jeugd- samenkomst o.l.v. P. D. Bardelmeyer. Op wekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. Nerses Khachadourian uit Aleppo, zendeling van de Morgenlandzen ding onder de Mohammedanen in Syrië en Mesopotamië. O. R. G. Centrum. Wester- houtpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Vrije Evangelische Gemeente, Bethel, Voorhelm straat 3. 10 en 5: Cand. K. Troost, uit Rot terdam. Broedergemeente, Parklaan 34. Za terdag 7.30: Liturgische Zapgdienst. Zondag 10.30: Ds. J. Buiten. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. K. van der Braak. Reserve-Veldprediker te Haarlem. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Mej. Ds. Soutendijk. Haarlem-N. Noorderkapel. 10.30: Ds. Oosterbaan. Jeugddiensten. Peuzelaar- steeg 10.30: Dhr. W. Luikinga. Minahassaka- pel. Indischestraat. 5.45: Mej. B. Luikinga. Remonstr. Gereform, Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W Herfst. Geref. Kerk. Kloppersingel kerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Wilhelminakerk. 10: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Zuid-Ooster- kerk. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds J. A. van Arkel. Geref. Kerk. Begijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, Rid derstraat 29. 10 en 5: Dhr. Wijting. Chr. Gcr. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Don derdag 7.30: Ds. M. Holtrop, Bijbellezing. Baptiste Gemeente, geb. H. J. M. V.. Lange Margarethastraat 13. 10: Ds. J. W. Weenink. 11.30: Zondagsschool. 5: Geen dienst. 8: Geen jeugdsamenkomst. Gebouw „Salem", Bake- nessergracht 65. 7.30: Jaarvergadering Ge meente. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heiligingssamenkomst. 4: Prijsuitdeling aan de kinderen der Zondagsschool. 7: Open luchtsamenkomst Ged Oude Gracht. 8: In zegening van nieuwe Heilsoldaten. Afscheid van de Majoors Korts. Leiders: Kolonel en Mevr. M. Huyg-Cohen. Donderdag 8: Wel kom der nieuwe leiders. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Dhr. M. v, d. Sluis. Amsterdam N'ed. Chr. Gemecn- schapsbond, Jac. van Ruijsdaeliaan 7. Hst. Maandag 3: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken)Bijbellezing, Parklaan 21 Donderdag 8: K. Rozendal. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomst Gemeente Gods, Parklaan 21. 4; Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal). 10.15: Aanbiddingsdienst met Avondmaal en -Preek 19: Avondaanbidding met Predicatie. Dins dag 20: Vrouwenbij belklas (Garenkokers- kade 82). Donderdag 20: Bijbellezing (in de voorzaal). Vrijdag 16.30: Kinderbijbelklas. Christen-Geloofsgemeenschap. 10: Samen komst geb. Rosenhaghe Hoofmanstr. 8: Sa menkomst Garenkokerskade 27 Woensdag 8: Bidstond Garenkokerskade 27. Iedere Za terdagavond 8: Jeugdsamenkomst Benkoe- lenstraat 28 Pinkster Evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10: Br. J. H. Schat. 7: Volle Evangelieprediking Christian Science, Jans straat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10 30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Aposto lische Zendinggemeente, Jaeobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging Nassauplein 8 11: Universele Eredienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jans straat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. J. P. ADVERTENTIE Bel 1 0 57 0 Smits, Haarlem. Theologisch-Philosofische beschouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds M. W. Smink, den Haag. Verbreiding der Oude Waarheid, Ged. Oude Gracht 47. Dinsdag 7.45: Ds. J. J. Ruys. De Christengemeenschap, Jansstraat 83. 9: Zondagsdienst voor kinderen. 9.30: Mensen- wijdingsdienst. Alle-Dag-Kerk. Dinsdag 3: Broederkerk. Rondetaf el-samenspreking. Woensdag 7: Waalse Kerk. Tweetalig dienst. Ds. T. Jansma en Ds. J. Baudraz. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Fröbelschool, Colensostraat. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Julianakerk. 10: Ds. G. Koch. ïmmanuëlkerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. 7: Ds. G. Koch. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10 10.30: Mej. Dr. N. A. Bruining. Leger des Heils, Ceram- straat 4. 10: Heiligingsdienst. 7: Openlucht samenkomst. 8: Heilsbijeenkomst. Leiders majoor en mevrouw J. v. d Starre. 12 en 5: Jeugdsamenkomsten. Dinsdag 2.15: Gezins bond samenkomst. Donderdag 8: Openbare samenkomst, tevens inzegening. Alg. Chr. Jeugdgemeenschap „Gideon", Achterweg 2A. Zondag geen club. Zaterdag-2 Febr. 2.30: Jeugdclub van 4 tot 15 jaar o.l.v. I. E. Ke tellapper. van Haarlem. Geref. Kerk. Noord- Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B. C. Hofland Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Hcrv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. H. Visser, Bloemendaal. Jeugddienst. 19: Ds. H. Bart- lema. Kapel Nieuw Vredcnhof. 10.30: Ds. Os kamp. H. Avondmaal. 19: Ds. F. R. A. Hen- kels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. G P. Klijn, Driebergen. Bijzondere dienst. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. G. J. de Nie. Hv„ Amsterdam. Geref. Kerk. Aula Ly ceum. 9: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijin ga. Koediefslaan. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Dr. P J. Richel. Camplaan 10: Dr P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk. Herenweg 111. 10 en 5: Ds. M. Vriezc. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.15: Ds. J. E. Drost, H. Avondmaal. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dr. A. Vis, Dg. Be verwijk. BENNEBROEK. Ned, Herv. Kerk. 10: Ds. H. J. S. Kalf. 5 en 7: H. Avondmaal. Geref. Kerk. 10 en 5: Dr. J. H. Koole, te Bl'daal. BLOEMENDAAL. Ncd. Herv. Kerk. 9: Ds. R. van der Mast. 10.30: Dr. J. H. Stelma, H. Doop. 9: Jeugdkapel, 12-15 j. 11.45: Zon dagsschool 5 en 6 j. Kleuterschool, Boslaan. 1145: Zondagsschool. 7-12 j. Maranatha en Jeugdhuis. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. A. G. van Wijk, Hv„ Alkmaar. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdagavond geen dienst. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 15.30: Ds. F. C. Zwaai, van Winterswijk. O VERVEEN. Ned. Hcrv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. H. Avondmaal 19: Dezelfde. H. Av. 17: Dhr. J. A. Schreuder, Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Hcrv. Kerk. 10: Ds. S. L. Knottnerus. Bev. ambtsdragers. 5: Ds. Chr Eerhard. Ncd. Prot. Bond. 10: Ds. van Hille, te Haarlem. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. R. E. Sluiter. HOOFDDORP. N'ed. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda. 7: Ds. D. Broers,van A'dam. Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW'-VENNEP. Ned. Herv, Kerk. 9.30: Ds. M M. de Jong. 3: Ds. M C. Don. Abbe- nes 9 30: Ds. M. C. Don. 3: Ds M. M. de Jong Bethel-Kapel. 10: Ds. A. M. Knottnerus, van O. Wetering. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. Ger. Kerk. 10: Ds. J. C. de Lange.'van Aalsmeer. 3: Dr. D. Hoornstra van Hoofddorp. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. M. de Jong. Amsterdam. „De Toorts" 10: Prof. Dr. G. C. van Niftrik. Amsterdam. „De Kapel". 5: Ds. D. ter Steege. SPAAR ND AM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. Voor bereiding II. Avondmaal. West. Kon. Emma- school. Raafstraat. 9 en 10.30: Ds. J. Kroon, H. Avondmaal. 7: Dezelfde. Dankzegging. Evangelisatie „Bethel". Oost Kolk 17. 10: Dhr. I. P Wester, uit Haarlem. Donderdag: 8: Bijbellezing door de heer Wester, uit Haarlem. LISSE. Ncd. Herv. Kerk. 9, 10.30 en 5: Ds. C. Jongeboer. Ned. Prot. Bond 10.15: Ds. Daalder, van Haarlem. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds D. Veenhuizen. van Utrecht. Geref. Kerk (art. 31) 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Ger. Gemeente. 10 en 4: Leesdienst. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst Chr. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. „Alles draait om Eva" (Rembrandt). Wie mocht menen dat de acteursprestaties in een film eigenlijk nooit een rol van be tekenis spelen en dat men op het witte doek alleen maar plaats voor schoonheidsko ninginnen heeft, die kan zich nu op een waarlijk indrukwekkende wijze van het tegendeel laten overtuigen. Met supérieure mimische beheersing vertolkt Bette Davis, de mooiste lelijke vrouw die wij ooit heb ben gezien en al jarenlang in de bioscoop oprecht bewonderen, hierin de rol van een bijzonder gevierde toneelspeelster, die zich bespionneerd en bedreigd voelt door een veel jongere en in haar geveinsde hulpvaar digheid bijzonder schijnheilige rivale. De schildering die in „Alles draait om Eva" van het leven achter de coulissen van het theater gegeven wordt is misschien afge stemd op Amerikaanse toestanden en be antwoordt in ieder geval precies aan de verkeerde voorstelling, die de buitenstaan der zich dagrvan pleegt te maken. Het ver haal doet daardoor wel eens irriterend on echt aan, in zoverre namelijk als het on waarschijnlijke onaannemelijk wordt. Maar het wordt (onder de dikwijls een beklem mende sfeer verwekkende leiding van re gisseur Joseph Mankiewicz) van het begin lot bijna aan het eind uitstekend verteld. De herhaling van het thema aan het slot is te weinig gevarieerd om geloofwaardig te kunnen zijn en onderstreept nodeloos het element van kitsch. De vertaling van de titel is weinig gelukkig als men bedenkt dat deze film zich in Amerika terecht de bij naam „All about evil" zag toebedeeld. Het is namelijk niet zo dat hier zwart tegenover wit staat en dat alleen Eva Harrington (een vooral in hel begin voortreffelijke rol van Anne Baxter) een slecht karakter heeft, want ook de kortzichtige eigenschap pen en soms weinig nobele drijfveren der andere vrouwen in dit spel worden met scherpte belicht. Er heersen door dit alles sterke spanningen, met fijnere middelen dan grove contrasten bereikt en dit maakt deze film in menig opzicht aanbe velenswaardig. D. K. „De muurbloem van het leger" (Palace) Deze zeer luchtige rolprent toont de toe schouwer een klein stadje in West Virginia dat een en al aandacht is voor zijn zonen, die in de tweede wereldoorlog ten strijde zijn getrokken. Er doen allerlei krasse hel denverhalen de ronde en vrijwilligers, die met verlof komen, worden met pauken en trompetten binnengehaald. Er is echter een vrijwilliger, die zich diep ongelukkig ge voelt omdat hij als instructeur bij de lucht macht thuis moet blijven. Het thuisfront veracht hem omdat hij geen sterke ver halen kan vertellen. Hij snakt naar kruit damp en levensgevaar inplaats van be wijzen van goed gedrag en bevorderingen en hij krijgt zijn kans wanneer er een boordschutter in een vliegtuig vervangen moet worden Zonder zelf goed te beseffen, wat er eigenlijk gaande is, belandt hij op een- wonderlijke manier in Frankrijk bij de maquisards, die hem met het overbrengen van een belangrijk militair geheim naar Engeland belasten. Hij hoeft er niets anders voor te doen dan een beschonken indruk te maken; alles is voor hem ge regeld, maar in Amerika wacht hem een „heldenwelkom". In zijn onnozelheid heeft hij alle veteranen de loef afgestoken. Door dat deze filmcomedie daar het accent legt, steekt zij de draak met de heroïsche ver halen over militaire prestaties, waarmee het stadje bedrogen wil zijn. in het voorprogramma is „Mighty Mouse" (met straalaandrijving) weer in actie om een jonge bever uit het atelier van een bontwerker te redden. Verder wordt er een idyllische kleurenfilm over Zweden vertoond. H. B. „Het Legioen tier Dapperen" (Spaar- ne) John Wayne, Oliver Hardy, Philip Dom (in Nederland als Frits van Dongen bekend) en de schone Vera Ralston spe len mee in deze romantische geschiedenis van een groepje Franse officieren, die na Napoleons nederlaag bij Waterloo hun ge luk in de nieuwe wereld zijn gaan beproe ven. Er is een generaal bij met een knap pe dochter, op wie een rijke Amerikaan begerige blikken werpt, maar die haar hart heeft verloren aan een Amerikaanse soldaat. Aanvankelijk heeft de rijkaard de meeste kansen, maar zijn snode plan om de Fransen uit het door hen gekoloniseer de gebied te verdrijven wordt door de sol daat tijdig genoeg ontdekt om de Franse gelederen met een compleet regiment te versterken. De rijkaard en zijn aan hangers lijden dan ook een smadelijke ne derlaag na een gevecht, waarbij de stuk ken er af vliegen. Dat de dappere soldaat John Wayne als beloning de knappe doch ter in zijn armen mag sluiten zij hier wel licht ten overvloede nog gememoreerd. S. K. Argwaan (Minerva). Joan Fontaine speelt in deze niet meer zo heel jonge Hitchcock-thriller de rol van een meisje, dat volkomen onder de invloed komt van een charmante, maar lichtzinnige jonge man (Cary Grant). Tegen de wil van haar ouders trouwt zij met hem, maar hij maakt haar het leven tot een hel door zijn won derlijke manipulaties op financieel gebied, waarbij hij haar op alle mogelijke manie ren bedriegt. De jonge vrouw ontdekt dat haar echtgenoot wegens malversaties uit zijn betrekking is ontslagen en gaat hem er ook van verdenken een rijke vriend te hebben vermoord. De gedachte dat hij ook haar van het leven wil beroven wordt haar tot een obsessie. Maar de ontknoping tijdens een sensationele autorit langs een diepe afgrond is toch heel anders dan zij verwacht. Een spannende film met voortreffelijke spelmomenten, waarin voortdurend de sterke regie van Hitchcock te bespeuren valt. S. K. „Samson en Delilah" (Fr ansHals). Voor de derde week wordt in het Frans Halstheater de film Samson en Delilah" vertoond. „Morgen is te laat" (Lu x o r).De be langstelling voor de film „Morgen is te laat" is zo groot, dat besloten is haar ook deze week te vertonen. In C i t y kan men nog eens de charmante en vaak ontroerende film „Louise Lotte" gaan zien, een geestig verhaal van twee meisjes die door een list haar gescheiden ouders weer tot elkaar brengen. ADVERTENTIE HAARLEM. 25 Januari 1952 GEHUWD: 25 Jan., E. Hijma en A. C. Doeksen; N. Morseld en C. M. Dubbelman. BEVALLEN van een zoon: 21 Jan., C. F. BoltjeBeets; A. J. SabelisStaring; 23 Jan.. M. van DonselaarBrunsting; 24 Jan., G. JanssenDiks; P. A. BerkhoutWeijers; H. C. de Vos—Steman; 25 Jan.,.W. Ruijgrok —ter Beke. BEVALLEN "an een dochter: 23 Jan., J. Potgieter—Verheul; J. Fonville—Rosenhart; 24 Jan., R. le Clercqvan der Holst; J. C. Kooij—Koelemij; E. J. Kuijk—Marchand; P. van der ReepVersloot; J. NicolaiKuijk- hoven. OVERLEDEN: 23 Jan., M. E. de Graaf Bijster. 84 j„ Gaelstraat; I. RomeinKnegt, 64 j„ Spaarnhovenstraat; 24 Jan.. P. A. Bak ker,, 50 j.. Schoterveénstra&t; E. M. Vermeij —Bouter, 71 j., Pijlslaan; E, G. Kool—JVloir- mans, 87 j., Iiagestraat.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9