In memoriam Lode wijk van Deyssel Lusteloos Schipbrug bij Doesburg niet langer een verkeersobstakel De trompetter van de vernieuwing der Nederlandse letterkunde De radio geeft Dinsdag PANDA'S HEREN-LEVEN MAANDAG 28 JANUARI 1952 2 'n TIP VAN BOOTZ Heringa Wuthrich Televisie Demonstraties ...hangerig, loom? Zorg voor gerepatriëerden Agenda voor Haarlem De Koningin opende Zaterdag een vaste brug over de IJsel Blikseminslag in Zandvoort Auto reed een sloot in; vrouw omgekomen Twee schepelingen bleven achter op eenzaam eiland Refyelinfir voor i"tvoe** van Karei Joan Lodewijk Alberdingk Thijm, i van jongsaf in de litteratuur zich noemen de Lodewijk van Deyssel, is ondanks zijn hoge ouderdom toch nog onverwacht over leden. Zaterdagavond omstreeks acht uur hij rustig ingeslapen in de ruime kamer «ian de Haarlemse Van Eedenstraat, waar hij de markies van de Nederlandse let teren, zoals Prenen hem in het voorwoord tot zijn laatste publicatie in boekvorm heeft genoemd geenszins zijn leven alleen j maar sleet, doch in de volle, hoffelijke waardigheid van zijn vitale persoonlijkheid troonde achter zijn met boeken, couranten en paperassen overladen tafel, vol belang stelling voor de dingen die er om hem heen en in de wereld gebeurden. Daar ontving hij zijn vrienden en bekenden, waaronder vele jongeren, vooral schrijvers maar ook hem bewondering toedragende schilders, met wie hij een verrassend scherpzinnige conversatie onderhield, hen tracterende op de schitterende snuisterijen van zijn gees tigheid, om een uitspraak te lenen van Willem Kloos, die ook eens gezegd heeft: „Als Karei wat vertelt, dan is het als een boek je zoudt het zó kunnen opschrij ven". Hij was altijd uiterst vormelijk in de omgang en dwong louter door zijn on ontkoombaar voorbeeld zijn gasten, die hij soms met een bijna pijnlijk treffend psy chologisch inzicht op hun juiste waarde wist te taxeren, tot zijn conventioneel-def- tige trant van hooggestemde conversatie. Aristocratie, aldus een van zijn „losse ge dachten" van 1923, is zoveel als syno niem met het edelste, fijnste, beste: hoe beter de mensen zijn, hoe meer zij uiterlijk vertoon het hoogste stellen. In wat zijn sterfkamer werd bracht hij, omringd door goede zorgen, de laatste ja ren van zijn leven door. Op advies van zijn doktoren verbleef hij binnenshuis, maar vol trots kon hij enkele weken geleden verklaren nog altijd zeer matineus te zijn hij placht uiterlijk om zeven uur op te staan en in geen mensenheugenis iets van lichamelijke pijn door ziekte te heb ben geleden. Daarbij genoot hij zoveel hem mogelijk was van het goede der aarde. Hij speelde zijn dagelijkse partijtje schaak, met enthousiasme doch zonder iets van theorie te weten, rookte zijn pijp of een sigaar en dronk op gezette tijden een glas oude port. Men behoefde zich in zijn gezelschap geen moment te vervelen, want hij causeerde graag en veel over het schone van de kunst, de oudheden van Haarlem of merk waardige ontmoetingen met bekende per soonlijkheden. Sedert Da Costa hebben wij in Nederland geen betere prater gekend dan Van Deyssel, schreef zijn oudere vriend Frans Erens, daaraan toevoegend: „Men mag gerust aannemen, dat zijn lit teraire werk slechts de helft is van zijn persoonlijkheid. Wie hem niet heeft bijge woond, kan niet volkomen over hem oor delen". In dat opzicht was hij met Oscar Wilde te vergelijken. Hij hing, volgens zijn eigen woorden, aan de kunst met heel zijn ziel en de kunst was in zijn leven, altijd en overal. Dagelijks placht hij, enigszins hoekig in zijn ouderwetse stoel gezeten, op grote bla den papier in regelmatig handschrift zijn aantekeningen- te maken bij genoten lec tuur. Het zien van die notities van deze 87-jarige bracht de bezoeker een passage over Lodewijk van Deyssel in een curieus ADVERTENTIE Thuis hebben we drie kleine snaken, Die nu nog geen borrel aanraken. Over een poosje, da's vast. Moet het slot op de kast. Dan moet Pappie de TIP gaan bewaken Inz. Hr. C. v. W. Den Haag ontv. 1 fl. Tip HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 9.10 Morge-^ivijding. 9.25 Platen. 9.30 De Groenteman. 9.40 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Sopraan, bas-bariton en piano. 12.00 Orgel en accordeon. 12.20 Pla ten. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Piano-duo. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.05 Kinder koor. 18.00 Nieuws. 18.15 Hawaiïaanse mu ziek. 18.30 Surinaamse volksmuziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Koor. 19.43 Litteraire causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.15 De sportman van het jaar. 21.30 Prijsvraag ten bate van de uitzending van Nederlandse athleten naar de Olympische Spelen. 21.50 Platen. 22.00 Dit is uw land, u%v volk, klankbeeld. 22.45 Buiten lands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazz. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Licht baken, causerie. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.3012.33 Weerbericht. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsorkest en solist. 14.00 Gevarieerd programma. 14.55 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.20 Platen. 15.30 Ziekenlof. 16.0 Voor zie ken. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 13.20 Sport. 18.30 Piano. 18.45 Cursus voor leken- spelers. 19.00 Hier is vrij Europa, vaudeville programma. 19.30 Platen. 19.40 Dit is leven, causerie. 19.50 Lichte muziek. 20 00 Nieuws. 20.03 De gewcne man. 20.15 Die Zauberflöte, opera. 21.25 Dokter. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Gezond gezin, causerie. 23.25— 24.00 orkest. TELEVISIE (zender Lopik) Experimenteel programma. 20.1521.45 uur: Af ben jij, televisie-spel; Dansorkest; Weeroverzicht; Het ontstaan van de schaats; Poppentheater. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Pianoduo. 12.30 Weerbericht 12.34 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.0015.00 School radio. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor jeugd. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Piano. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.15 Orkest en solist. 21.45 Actuali teiten. 22.00 Nieuws. 22.15 en 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. ADVERTENTIE HAARLEM Dinsdags- en Vrijdagsavonds na afspraak. Dr. K. J. L. Alberdingk Thijm, zoals de schilder Kees Verwey hem zag en men hem na de oorlog kende. boek van Willem Paap in herinnering: „Toen de vreugde bij het gedrukt zien van zijn eerste stuk de schrijfkoorts in hem had aangehitst, zat hij dag aan dag in het groen van de boekenkamer bij het tafeltje voor het tuinraam en schreef met ner veuze werkkracht vellen vol, stapels vellen vol". Zijn letterkundige roem verwierf Van Deyssel zich in zijn eerste periode, het duurzaamste waarschijnlijk door zijn pu blicatie van de later in de eerste bundel „Verzamelde Opstellen" herdrukte magi strale brochure „Over Literatuur" tegen de aanvankelijk door hem bewonderde Frans Netscher, waarvan iedere eindexamencan- didaat van een middelbare school het ge deelte kent dat begint met de woorden: „Ik houd van het proza, dat als een man 'op mij toekomt, met schitterende oogen, met een luide stem, ademend, en met groote gebaren van handen". Dat was de tijd van zijn vooral lyrische en pas in de tweede plaats analyserende critieken volstrekt subjectief en daardoor vaak „ra zend onrechtvaardig" op hartstochte lijke, men kan wel zeggen zinnelijke toon: „Sla mij met uw woord, martel mij met uw woord, en dat uw woord dan weder als een kussenregen op mij nederdale". Het schrijven van „krijgvoerend proza" beschouwde hij als „een heerlijk werk voor den modernen kunstenaar" en daarmee wilde hij „Holland hoog opstooten midden in de vaart der volken". In een brillant, schilderachtig op kleuren afgestemde woordkeus verheerlijkte hij juichend wat hem goed en zuiver voorkwam en verwierp hij even geniaal scheldend wat behoorde „tot een sloot van kalme domheid, tot een riool van vunzige banaliteit" met een eigenaardige distinctie in zijn striemend sarcasme: „Komt dan op, kudde buffels van de middelmatigheid. Eigenlijk zijt gij toch geen buffels, gij zijt over rekstokken hangende lappendekens, opgevuld met den wezenloozen wind van uw gevoel van eigenwaarde. Wij nemen u en hangen u op aan de touwtjes van onze voor-den-gek- houderij. Daar hangt gij dan, vellen zon der leven". Dergelijke geselvonnissen konden de „poëten en prozaïsten van Sint Juttemis. de labberlottige beroerlingen zich voor gezegd houden, al is het waar dat men dergelijke virtuoze terechtwijzingen meer las en nog leest om te zien hóe hij iets zegt, dan om te weten wat hij zegt. Hij bracht, om nogmaals Frans Erens te ci teren, evenals Multatuli een nieuw geluid in de Nederlandse litteratuur: „Het beste gedeelte van zijn oeuvre is niet in een an dere taal over te brengen zonder den eigen lijken Hollandschen geur te verhezen.... Jammer, dat wij Van Deyssels voortreffe lijkheden nooit volkomen aan Europa's an dere volken kunnen duidelijk maken". ADVERTENTIE Misschien heeft niemand dit gedeelte van zijn werk beter gekarakteriseerd dan Marsman in zijn „Anatomische les" van 1928: „De kern van Van Deyssel was een superbia, een hooge onbuigbare trots.... Critiek was voor hem, als elk ander fun- geeren, een spel om zichzelf uit te vieren, uit te spélen letterlijk. Want de objecten waarmee hij speelde interesseerden hem niet: hij maakte hen soms niet alleen tegen hun wil, maar tegen hun wezen zelfs, tot speelgoed of speelgenoot. Hij verboog, ver wrong en verfomfaaide de figuren voor zijn critiek naar de Neroniaansche nukken van zijn speelzucht, spotzucht en spilzucht: zijn critiek is dan als critiek waardeloos, be wust waardeloos, want hij wilde zijn fi guren niet alleen niet zien zooals ze mis schien wel eens zouden kunnen zijn., hij nam ze, smeet en ranselde ze, streelde ze, spotte en stoeide met hen. Dat stuk van de critiek van Van Deyssel is een auto noom, prachtig, daemonisch spel". In het begin van deze eeuw toen hij het naturalisme van „de-steden-in-brand- steker" Zola had afgezworen en zich meer aangetrokken voelde tot de mystiek van Maeterlinck nam het bespiegelende ele ment in zijn werk toe en ontwikkelde hij, de voortaan meer peinzende dan gepas- sionneerde aestheticus, een systeem van wat iemand eens genoemd heeft „critische scholastiek" Hij wilde, zo kan men in „Werk der laatste jaren" lezen: „Zien en keuren met geest of verstand. Dan geniet men minder, maar dan geniet iets beters in ons. Dan geniet de goede smaak. Dan geniet, hoog en zij het daarom koel, de geest". Het is welhaast onmogelijk andere dan zijn critische arbeid in dit korte bestek ter sprake te brengen. In de subtiele klein kunst van de zogenaamde Adriaantjes zocht hij het mathematisch-juiste en poë- tisch-mooie woord voor de beschrijving van minutieuze détails uit het dagelijks leven. Dit proza geldt voor velen als het vervelendste dat ooit geschreven werd. Hij, de dweper in een edele zin van het woord, zocht sensaties in het geestelijk-buitenspo rige, die hij tot een impressionnistisch beeld wilde verenigen. Niet straffeloos was hij een groot kenner en bewonderaar van de schilderkunst van de negentiende eeuw. „Uit het leven van Frank Rozelaar" is in zijn bezinning op indrukken van schoonheid uit de natuur in de vorm van een fragmentarisch dagboek een proeve van „kaligrafie van de ziel". Zijn psycholo gische roman „Een Liefde" deed evenveel lof als afkeuring opwaaien. Verwey schreef een brochure ter verdediging van dit boek, dat hij „mooi en onzedelijk" noemde. Er komen prachtige gedeelten in voor. Om slechts één alinea te citeren: „Mathilde zat voor het venster, ingekrompen, als een klein wezen onder den matelozen avond, ineengeslonken, samengestijfd tot een voorwerp". En nu is deze laatste der mannen van de Beweging van Tachtig, deze apostel van het credo van Busken Huet „kunst is pas sie" niet meer in leven. Veertig jaar gele den behoorde hij reeds tot de klassieken van onze litteratuur en lang heeft hij mo gen teren op de faam van zijn onschatbare verdienste de meeslependste woordvoerder van de vernieuwipg.der Nederlandse letter kunde te zijn geweest Hem zij toegewenst wat hij zestig jaar geleden onder het pseu doniem A. J. schreef bij het "overlijden van zijn vader: „De doode lag daar nu in waarheid als een beeld, zoo fijn, zoo rein, zoo vlekkeloos blank. Het was of het beste en hoogste zijner ziel, in haar innigst we zen, zich gekoncentreerd had in het ge laathet schoone gelaat, in zijn groote zalige rust, in zijn hoogen vrede". DAVID KONING De stichting „Nederland helpt Indië" zal voortaan stichting „Zorg voor Gerepa- trieerden" heten. Het doel der stichting is steunverlening in de ruimste zin des woords aan Nederlanders, die ingezetene van Nederlands-Indië of Indonesië zijn ge weest, naar Nederland gerepatrieerd zijn en hier te lande hulp behoeven, voorzover deze steun niet door overheids- of andere instanties verleend wordt. MAANDAG 28 JANUARI Rembrandt: „Alles draait om Eva". 18 jaar. 6.45 en 9.15 uur. Palace: „De muurbloem van het leger", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Morgen is te laat!", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Louise-Lotte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het legioen der dappe ren". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Samson en Delilah", 14 jaar, 8 uur. Minerva (Heemstede): „Argwaan", 18 jaar, 8.15 uur. DINSDAG 29 JANUARI Concertgebouw: Concert HOV, 8 u. Frans Halsmuseum: Pianoconcert Ria Groot, 8 uur. Rembrandt: 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u. Palace: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2. 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Doesburg is thans door een vaste brug met het Westen van het land verbonden. Een lang gekoesterde wens is daarmee in vervulling gegaan. De Koningin heeft Za terdag de nieuwe brug voor het verkeer opengesteld. Men had over de gehele breedte van de brug een groot scherm willen plaatsen met daarop een afbeelding van de oude schip brug. Door dit scherm te laten neerklappen wilde men als het ware het verleden, met alle misère aan de oude schipbrug ver bonden, aan het oog onttrekken, waarna dan, om deze symboliek nog treffender te doen zijn, alle genodigden het scherm en daarmee tevens dus de oude brug letterlijk met voeten zouden treden. Tegen dit plan was een storm van pro test opgestoken. Hoezeer men ook in Does burg de schipbrug verwenste, te velen had den nog een zwak voor de oude oeverver binding, zodat men een andere afsluiting van het verleden zocht en vond. Het scherm met de afbeelding van de schipbrug bleef gehandhaafd, maar in plaats van het neer te klappen werd het als een hek in twee helften geopend, tot volle tevredenheid van de opponenten. De Koningin trok aan een koord, de schermdelen weken en de brug was open voor het verkeer. Op dat ogenblik schoten tientallen vlaggen op de brug in top en loeiden alle sirenes en stoomfluiten n schepen en fabrieken uit de naaste omgeving. Sinds het officiële bezoek van Koningin Wilhelmina in 1923 had Doesburg geen regerende vorstin binnen zijn muren ont vangen. De koninklijke auto, voorafgegaan door de auto van de Commissaris der Ko ningin en de burgemeester en gevolgd door een tweetal auto's met het gevolg van H.M. arriveerde omstreeks 10 uur via de sohin- brug en de Koepoortstraat bü het stadhuis. In de raadszaal hadden zich vele autori teiten verzameld, onder wie de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. H. W"m- mers; oud-minister ir. H. Vos, de heer Cla rence E. Hunter, hoofd van de M.S.A.- missie in ons land. vele ingenieurs van de rijkswaterstaat, leden van de Provinciale Staten van Gelderland, leden van de ge meenteraad van Doesburg en een aantal notabelen uit Doesburg en omgeving. Na ADVERTENTIE DE FLYING ENTERPRISE DE LADING WAb ZELFRIJZEND BAKMEEL VAN Over de breedte van Doesburgs nieuwe brug was een scherm geplaatst met een afbeelding van de veel gesmade, thans verdwijnende schipbrug. De Koningin deed de beide delen van dit scherm door een ruk aan het sluitkoord uiteen wijken waarmee de brug officieel in gebruik was gesteld. Achter Hare Majesteit minister Wemfners. een welkomstwoord van burgemeester R. W. Keiser, begaven de Koningin, de auto riteiten en de genodigden zich door de Koepoortstraat, waar de schooljeugd uit de gehele Achterhoek was opgesteld, onder luide toejuichingen naar de nieuwe brug. Daar onthulde de Koningin een plaquette, die de herinnering aan deze historische-dag levendig houdt en die was aangeboden door de Oost-Gelderse gemeenten. Nadat de Landsvrouwe de openingsplech tigheid had verricht, werd een wandeling gemaakt over de nieuwe brug. Tijdens deze wandeling liet de Koningin zich voor lichten over enkele technische détails. Aan de overzijde van de brug sprak H. M. ook met een deputatie van de werklieden, die aan de brug hadden gebouwd. Daarna stapte zij in de gereed staande auto om via de schipbrug naar de stad te rijden. De oude schipbrug had hiermede haar laatste dienst bewezen. De Koningin ver toefde enige tijd in de woning van de bur gemeester en maakte daarna een rondrit door het oude en het nieuwe stadsgedeelte. In alle straten die de koninklijke stoet passeerde, stond een dichtopeengepakte menigte, die H. M. enthousiast toejuichte. ADVERTENTIE 27. Een tijdlang wachtten Panda en Jollie- pop in ademloze spanning op de komst van de Vleermuis-rover; maar de minuten ver streken, en daarna verstreken er kwartie ren, halve uren.... en er gebeurde niets. Panda werd dan ook tenslotte wat kalmer, en Jolliepop nam zijn achterlader beet op een wijze, die hem gemakkelijker viel. Graaf Gaston van Gaep tot Gaep deed in middels tukjes, en keek slechts bij uitzon dering even op om te zeggen dat alles hem verveelde. Bij een van die gelegenheden vroeg Panda: „Ja maar de nacht is nog maar net begonnen, Graaf! Ik ben érg bang dat de Vleermuis toch nog komt om mijn schatten te roven!" „Jae jae.... wij zullen het beste er van hopen, hah?", mompelde de graaf. „Maer ik vind, dat wij ons met een eenvoudig gezelschapsspel onledig moesten houden! Zullen wij eens iets wedden, zag? Hah? Wedden dat die Vleermuis niet komt veur twaelf uur in de nacht? Wedden om duizend ducaeten? Dan vervelen we ons intussen niet zo, zag!" „Goed!", riep Panda opgewonden. „Ik wed dat hij wél komten ik hoop dat ik het verlies!" Maar Jolliepop kon die hoop niet delen. De trouwe dienaar was juist op weg naar de keuken om, nu alles zo kalm bleef, een kleine verversing te gaan bereiden. Hei was nu juist elf uur, en het zag er naar uit, dat Panda deze wedden schap wel eens kon verliezen. Dan waren er alwéér duizend ducaten weg! „Dat roe keloze wedden van ons kan zo niet voort gaan!", mompelde Jolliepop, toen hij in de keuken stond. „Bovendien zal het onze gast zeer teleurstellen, wanneer geen en kele vleermuis zich voor middernacht op doet! Misschien ben ik aan mijn beroeps eer verplicht onze gast aan wat ver strooiing te helpen, en inmiddels te voor komen dat wij weer een weddenschap ver liezen.En zo peinzend probeerde hij, of hij op een vleermuis ging gelijken door een gordijn om zich heen te slaan. Foei, Jolliepop, roepen wij hem toe. Zondagmorgen half negen werd Zand- voort opgeschrikt door een fel blauwachtig licht, gevolgd door een daverende knal. Velen meenden, dat aan boord van het vliegtuig, dat even tevoren gehoord was, een explosie was voorgekomen. Doch al spoedig bleek, dat een felle bliksemstraal de oorzaak was geweest. Op de Zand- -voortse laan kreeg de Zandvoortse jacht opziener J., die juist op dat moment de radio aanzette, doordat de bliksem in het toestel sloeg, een gedeeltelijk stijve linker arm en drie stijve vingers. Het radiotoestel werd vernield. Enkele huizen verder aan de Zandvoortselaan werd de jachtopziener v. H. door de luchtdruk van zijn stoel ge slagen, doch liep geen letsel op. In verschillende huizen in de omgeving ging het licht uit, doordat de zekeringen doorsloegen. De bliksem sloeg tevens in deze omgeving op de bovenleiding van de electrische tram. Fel witte en hel paarse vlammen sloegen tegelijkertijd uit het wachthuisje van de tram aan het Tram plein, zodat men aanvankelijk meende, dat dit in brand was geraakt. Schade werd echter niet aangericht en ook de tram bleef normaal doorrijden. Direct na de blikseminslag ontlastte zich boven Zandvonr* uit. een inktzwarte lucht een hevige hagelbui. Doordat een hond plotseling de weg overstak is Zondagmiddag een auto, be stuurd door de heer K. de Boer' uit Wor- mer, even buiten Jisp van de weg gegle den en in de langs de weg lopende sloot geraakt. De bestuurder kon zich door het openen va-n een portier in veiligheid stel len, maar zijn 59-jarige echtgenote gelukte dit niet. De auto lag gedeeltelijk onder water. Voorbijgangers wisten de vrouw uit de wagen te bevrijden. Zij bleek toen reeds overleden te zijn. Kapitein E. Lamberti van de „Anna Elisabeth" het zeilscheepje, waarmee hij via Curagao en het Panamakanaal naar Tahiti is gevaren, tegen wie de in Hoorn wonende echtgenote van de Duitser Stro bel, die een van zijn passagiers was, een aanklacht bij de justitie heeft ingediend, omdat hij haar man en de Belgische pas sagier De Failly op een eenzaam eiland van de Galapagos-eilanden had achtergelaten en beroofd, heeft, blijkbaar nog onkundig van de tegen hem uitgebrachte beschuldi gingen, een brief geschreven aan een van zijn familieleden op Curagao. Hij schrijft: „Twee dagen verbleven we op het Gala- pagos-eiland Floreana. Ik liet daar Strobel en De Failly met al hun bagage achter, daar zij ondanks herhaalde waarschuwin gen het binnenland ingingen naar een Duitse plantage en niet op tijd aan boord kwamen. Nadat ik een halve nacht ge wacht had, vertrok ik met Chris Pluy- maekers (de vierde man aan boord). Afscheid. Stanton Griffis, de scheidende Amerikaanse ambassadeur te Madrid, heeft Zaterdagavond voor radio-Madrid verklaard, dat het belangrijkste resul. taat van zijn missie in Spanje was ge. weest het versterken van het wederzijd. se begrip tussen de Verenigde Staten en Spanje. Aangaande zijn besprekingen met generaal Franco zeide Griffis, da! het Spaanse staatshoofd altijd „zee: openhartig en direct" was geweest. „Hij heeft altijd nauwgezet al zijn beloften vervuld en er bestaat geen twijfel over zijn bekwaamheid als bestuurder van Spanje onder de huidige omstandig, heden", aldus Griffis. Candidaat. Generaal Dwight Eisenhower is definitief candidaat bij de republikeinse voorverkiezingen voor de president, schapscandidatuur, aangezien hij niet heeft verzocht zijn naam te schrappen voor de voorverkiezingen in de staat New Hampshire, die 11 Maart worden gehouden. Ramp. Bij een autobusongeluk nabij Pue. bla in Mexico zijn Zaterdag 44 personen, onder wie drie kinderen, levend ver brand. De bus was vol arbeiders, terwij] zich ook passagiers op het dak bevon den. Voorts werden twee grote vaten benzine vervoerd. Men neemt aan, dal deze door onvoorzichtigheid in brand zijn gevlogen. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de passagiers zich niet in veiligheid konden brengen. Men heeft de lijken niet kunnen identificeren, daar zij geheel verkoold waren. De chauffeur is voortvluchtig. Herwaardering. Roemenië heeft Zondag a het in omloop zijnde geld ongeldig ver. klaard en de koers van de munteenheid, de Lei, gebonden aan de Sovjet-Russi sche roebel. Er is een variabele koers vastgesteld, die varieert van 20 tot 400 oude leis voor één nieuwe, zo meldt radio-Boekarest. De hervorming kont hierop neer, aldus de radio, dat de koop. kracht van de Roemenen met meer dan twee derden wordt verrftinderd. Over- treding van de wet op de geldhervor. ming zal als „economische sabotage" worden beschouwd is in een niet in het programma voorkomende uitzending bekend gemaakt. De koers waartegen oude leis tegen nieuwe kunnen worden omgewisseld hangt af van de in te wis selen som en van de personen of licha men die inwisselen. Voorwaarden. Alle Soedanese partijen hebben een aan de leden van de UNO gericht schrijven gepubliceerd, waarin voorwaarden voor een eventueel voor hen aanvaardbaar plebisciet in de Soe dan zijn opgenomen. De voorwaarden zijn: einde van het huidige regiem en benoeming van een neutrale UNO commissie met politieke bevoegdheden, belast met instelling van een voorlopige regering en toezicht op de volksstem ming, garantie van de UNO voor de veiligheid van de Soedan. Opnieuw. Zaterdagavond hebben dodelijk vermoeide politiemannen en boeren hun strijd tegen de grote bosbranden bi. Melbourne, waardoor in de afgèlopen drie dagen acht mensen om het leven zijn gekomen, hervat. Door de opsteken de wind laaiden de vlammen opnieu' op. Het zag er paar uit, da^ men mee door zware regens in het geteisterc gebied de brand in de hand had, do een aantal kleine steden wordt' nu c nieuw bedreigd. Hulp. Men verwacht, dat Dinsdag Washington een Brits-Amerikaan: overeenkomst zal worden bekend ge maakt, volgens welke Engeland onge veer 300 miilioen dollar als economische hulp op grond van het program voor wederzijdse beveiliging zal ontvangen. Het bedrag werd voorlopig vastgesteld bij de onlangs te Parijs gehouden be sprekingen over de kosten der herbe wapening. Mening. De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Ro.ven, heeft Zaterdag op een maaltijd te Philadelphia verklaard, dat men er voor moet waken, dat de pogingen om tot een Verenigd Europa te komen, niet in strijd zijn met het Atlantisch pact. Hij achtte het denkbeeld van een Ver enigd Europa echter zeer wel te ver wezenlijken. Het is echter, naar zijn mening, oneindig veel moeilijker om in de twintigste eeuw de eenheid van Europa in economisch opzicht te berei ken dan het was geweest om in de acht tiende eeuw tot de Verenigde Staten van Amerika te komen. Weigering. Radio-Moskou heeft de tekst omgeroepen van een nota, die de Russi sche onder-minister van Buitenlandse Zaken Gromyko aan de Italiaanse zaak gelastigde heeft overhandigd en die een antwoord was op een Italiaanse nota, waarin de Russische regering werd ver zocht haar medewerking te verlenen aan een wijziging van het met Italië geslo ten vredesverdrag. Het Kremlin zegt, dat het Italiaanse streven alleen wordt ingegeven door de wens op nog actiever wijze deel te nemen aan het met aan- valsoogmerken gesloten Atlantisch pact. Hieraan wordt toegevoegd dat de Rus sische regering slechts in een herziening van het Italiaanse vredesverdrag kan toestemmen, indien Italië uit het aggres- sieve Atlantische blok treedt. Welkom. Het blad van de Spaanse Pha lanx „Arriba", heeft in een hoofdartikel, getiteld „Het huis staat open", de twee duizend verminkten van het voormalige republikeinse leger, die in ballingschap leven, uitgenodigd naar Spanje terug te keren, waar zij „begrip en werk" zullen vinden, aldus het blad. Terug. Zaterdag zijn zeven personen, die uit het ziekenhuis van Hillingdon (En geland) waren ontslagen, enige minuten later weer opgenorflen. De' ziekenauto, waarin zij naar huis werden vervoerd, was in botsing gekomen met een vracht auto. De zojuist ontslagen patiënten werden allen gewond. oTOpr>fpn naar omland Naar het A.N.P. verneemt zal de door de Britse regering vastgestelde regeling voor invoer van groenten uit Nederland in 1952 dezelfde zijn als die voor 1951. Dit betekent, dat dezelfde tijdvakken voor invoer van de diverse producten zijn vastgelegd en daarmede ook de gesloten tijdvakken. In 1951 werden veelvuldig de open invoerperioden verlengd. Dergelijke verlengingen gelden niet voor 1952. Zij kunnen eventueel tijdens het seizoen ge geven worden. Voor de invoer van fruit uit Nederland is nog geen regeling vastgesteld.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2