C.P.N. - beginselprogramma voor een volksdemocratie Sneeuw op de weg gaf handenvol werk Geldlening voor Haarlem „Arti et Religioni" heeft grote plannen De Spotkijkers „Vissersmonument" voor IJmuidens doden Santpoort Heemstede Amsterdamse Beurs 5 Burgerlijke stand van Haarlem Afscheid bh' het Leger des Heils De melksanering te Haarlem Dronken brommen: één week brommen Vatican n protesteert tegen mishandeling" van mgr. Vonk Plakken van radiozegels is wel verplicht Eindexamens in 1952 Veevoederpositie wellicht volgend jaar critiek Baggerwerken te Mmuiden aanbesteed MAANDAG 28 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wat hebben wij van de communistische partij te verwachten, wanneer zij aan de macht zou zijn? Het antwoord op deze vraag wordt ge geven in het thans gepubliceerde beginsel programma van de Communistische Partij Nederland. Ter inleiding wordt in het beginselpro gramma opgemerkt, dat de communisten het socialisme niet beschouwen als een exportartikel. Vandaar dat de Sovjet-Unie, zo wordt gezegd, ook nooit een aanvals- politiek gevoerd heeft, doch de vrede voor staat. Geboden is voor alles de strijd voor de nationale onafhankelijkheid, hetgeen betekent strijd tegen de Amerikaanse over heersing. Vrede en nationale zelfstandig heid zijn het naastbijgelegen doel van de C. P. N. De Nederlandse en Indonesische bewegingen voor vrede en nationale zelf standigheid worden in het programma ge koppeld. Over de werking der parlementaire de mocratie wordt opgemerkt dat de kern punten van de regeringspolitiek en de wet geving thans door Amerika worden voor geschreven. Het beginselprogramma ont kent dat er in Nederland democratie be staat. Grondrechten De democratische volksstaat zal als nieu we grondrechten aan de grondwet toevoe gen: het recht op productieve arbeid tegen normaal loon, het recht op bestaanszeker heid, het recht op onderwijs van laag tot hoog en het recht tot ontspanning en kunst genot. De hoogste macht zal worden uit geoefend door de Staten-Generaal zonder enige beperkende bevoegdheid van de Kroon. De ministers worden door de Sta ten-Generaal benoemd. De uitoefening van het ambt van staatshoofd door een lid van het Vorstenhuis wordt beschouwd als een vraagstuk van formele aard, zolang het Vorstenhuis de grondwet en de besluiten van de Staten-Generaal eerbiedigt. De leden van de Staten-Generaal zullen, indien hun beleid door de kiezers wordt afgekeurd, teruggeroepen en vervangen kunnen worden. Burgemeester en commis sarissen zullen door gemeenteraden en Pro vinciale Staten worden benoemd. De grondslag voor de socialistische op bouw zal gelegd worden door de nationali satie van de grote ondernemingen, banken en handelsmaatschappijen, welke in het programma ten dele met name worden genoemd. Het bezit van de kleine boeren en mid denstanders zal niet onteigend worden. De gehele volkshuishouding zal beheerst wor den door een socialistische plan-economie, welke met medewerking van alle lagen der bevolking zal worden opgesteld. Di C.P.N. streeft naar de vereniging van alle vakorganisaties tot één democratische vakcentrale, berustend op vrijwillig lid maatschap. Plet Noord-Atlantische pact en alle der gelijke slavenpacten, zoals het beginsel programma het uitdrukt, zullen worden op gezegd. Op basis van de eerbiediging van de nationale zelfstandigheid zal de buiten landse politiek gegrondvest worden op samenwerking en wederzijdse hulp met de Sovjet-Unie. Het vervullen van ambten zonder bezol diging zal als een eer worden beschouwd De rechters zullen hetzij door het volk. hetzij door gemeenteraden. Provinciale Sta ten of Staten-Generaal gekozen worden. Zij kunnen door de kiezers van hun amb' worden onthoven. De politie zal deel uitmaken van de uit voerende macht van de volksvertegenwoor diging en zal daaraan verantwoordelijk zijn. Niemand zal vervolgd kunnen worden dan op grond van bewezen wetsovertreding Voorlopige hechtenis zal slechts bil uitzon dering voorkomen. Wetsovertreders zullen door arbeid heropgevoed worden. De communisten verklaren nadrukkeliik dat alle beweringen volgens welke zij dp godsdienst en haar beoefenaren zouden wil len vervolgen, leugens zijn. Landhervormine In de agrarische narasraaf wordt demo cratische landhervorming in het vooruit zicht gesteld. Alle grootgrondbezit zal wor den onteigend en onder het beheer van epn nationaal bodemfonds gesteld worden. De grond van boeren en tuinders zal niet ont eigend worden, voor zover zij die zelf met hun gezin bewerken Boeren en tuinders wier bedrijf te klein is zullen vanwege het bodemfonds grond in vruchtgebruik ont vangen. Elders verklaart het beginsel programma evenwel, dat de toekomst be hoort aan de gemeenschappelijke bebou wing van het land in grote socialistisch ge leide bedrijven. De vakverenigingen zullen tot de voor naamste organen van de socialistische maatschappij behoren. Zii zullen de arbei ders mobiliseren voor het vervullen en overtreffen van de productienlannen. De arbeiders zullen het recht hebben tot sta king, doch hieraan zal in de genationali seerde bedrijven, die hun eigendom zijn. geen behoefte bestaan. Tot de taak van de vakverenigingen zal behoren de uitvoering van alle verzekerin gen en sociale wetten. De democratische volksstaat zal een ge heel nieuw belastingstelsel invoeren, in hoofdzaak gebaseerd op directe belastin gen en de winsten van de genationaliseer de bedrijven. Daarnaast zal de staat inkom- ADVEFTENT1E HAARLEM, 26 Januari 1952 ONDERTROUWD: 23 Jan., J. Maasbach en A. W. Klumper. GEHUWD: 26 Jan., K. J, de Jong en J. L. Lucas; R. Ham en M. C. Breeman; H. G. Haanraadts en T. H. Buys. BEVALLEN van een zoon: 25 Jan.. R. van der Linden—Twisk; 26 Jan., C. H. IJlstra— Kramer; C. A. F. Verhagen—Schmitz. BEVALLEN van een dochter: 24 Jan., A. A. du MaineDubelaar; A. C. Lennings Lazet; 25 Jan., N. Flipsen—Fuglitahler. OVERLEDEN: 24 Jan., A. Bertling 89 M. van Heemskerkstraat; 25 Jan., J, C. Dantz, 57 j., Hazepaterslaan; W. H. P. van Truijen, 56 j„ Kleverlaan; A. Vuil, 53 j„ Gasthuisvest; P. Houtsma, 14 d., Welgelegen- straat. sten putten uit vrijwillige volksleningen. Het leger en de vloot zullen opgeheven worden, zodra de macht van het socialisme in de wereld zo groot zal zijn, dat elke ge welddadige overval zal zijn uitgesloten. Intussen zullen leger en vloot opleidings scholen worden om de zonen en dochters van het volk met de krijgskunst bekend te maken en hun politieke en algemene ont wikkeling en vakbekwaamheid te ver hogen. Het openbaar onderwijs zal met alle kracht bevorderd worden met het doel de onverdeelde openbare school te verwezen lijken. Dit zal echter niet worden nage streefd door wettelijke dwang, doch door het bevoorrechten van het openbaar onder wijs. De uitgeverij zal worden ter hand geno men door staatsbedrijven en officieel er kende culturele en andere organisaties. Over jeugd- en gezinszorg zegt het be ginselprogramma, dat het beginsel zal wor den gehuldigd van de opvoeding van de jeugd in het gezin. Daarnaast zal staan de opvoeding door de jeugdorganisaties. In de dameskamer van de Doopsgezinde Kerk aan de Peuzelaarsteeg in Haarlem werd Zaterdagmiddag de zuster van de wijk mejuffrouw J. Schellingerhout gehul digd, die, na twintig jaar voor de Doops gezinde ziekenverpleging te hebben ge werkt, afscheid nam. Zij werd toegesproken door de voorzitter van de Doopsgezinde Ziekenverpleging, ds. S. M. A. Daalder, die haar onverstoorbare opgewektheid en haar ijver prees en haar een geschenk overhan digde. Zuster Schellingerhout bedankte voor de vele blijken van waardering van het bestuur en vooral van de patiënten, die zij heeft verpleegd. Vervolgens werd een receptie gehouden, waarbij velen zus ter Schellingerhout de hand drukten. Het eerste forse gebaar, dat de winter na lang aarzelen heeft gemaakt door het land met een sneeuwlaag te bedekken, heeft de reinigingsdiensten in Haarlem en omgeving handen vol werk bezorgd. De gemeentereiniging in Haarlem is Zaterdag in de namiddag met 30 man en acht wagens aan het werk gegaan om de hoofdtoegangs wegen, de asfaltwegen en de busroutes met zand en zout zo stroef mogelijk te houden. Toen deze Zondagmorgen grotendeels met hun werk gereed waren, kwamen grauwe wolken zich opnieuw boven de stad ont lasten. De reinigingsmannen konden er spoedig opnieuw op uit en nu schakelden zij ook de sneeuwploeg in. Op verschillende plaatsen, die zij op nieuw bestrooiden moesten zij later nog eens terugkomen, omdat het zand en het zout onder de autowielen te diep in de sneeuwlaag waren gedrukt, zodat de weg weer even glad was geworden als daar vóór. In de afgelopen nacht werd ruim honderd ton van het zout-zandmengsel ge strooid en in de nacht daarvoor ongeveer eenzelfde hoeveelheid. In Heem^ode werden voornam°l'ik de busroutes Zaterdagnacht en Zondagnacht met zand en pekel bewerkt. In de afgelooen nacht werd er ongeveer 40 ton zout aan besteed. De werkzaamheden van de diensl van Publieke Werken in Bloemendaal be paalden zich dit weekeind tot het strooien, van zand op de voornaamste wegen, waar onder de busroutes. Ongelukkon Op de hoek van de Jansweg en de Bal juwslaan is Zondagavond om kwart over negen een autobus van de N.Z H.V.M. bii het nemen van de bocht geslipt en tegen een taxi gebotst. Een inzittende van de taxi kreeg een gekneusde rib. De linkerkant van de taxi en de linkervoorkant van de bus werden zwaar gehavend. Ongeveer twee uur eerder was eveneens ongeveer op deze plaats een N.Z.H.-bus door de pla*|- heid in aanrijding gekomen met een mili taire vrachtauto. Deze bus werd aan een ziikant licht beschadigd. Op de IJdiik in Spaarndam gleden Zater dagmorgen een personenauto en een vracht auto tegen elkaar. Beide auto's kregen zware schade. Op de hoek van de Pieter de Hooffhstraat en de Joh. Vermeerstraat in Heemstede botsten Zaterdagmorgen een nr-lkauto en een personenauto tegen elkaar. De bestuur der van de eerstgenoemde auto wilde af remmen om de ander voorrang te geven, maar gleed door. Op de Herenweg werd Zaterdagmiddag een personenauto, die langzaam uit de Adriaan Pauwlaan overstak. door een andere auto aangereden. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de ruiten van de overstekende auto gedeeltelik waren dich* gesneeuwd. De schade viel mee. 1.000.000,— tegen 3%<Vo B. en W. van Haarlem ontvingen een aanbieding van een geldlening van f 1.000.000 op onderhandse schuldbeken tenissen a pari, met een looptijd van 19 jaar en 11 maanden, tegen een rente van 3% B. en W. stellen de raad voor dit aanbod te aanvaarden. De opbrengst dezer lening is bestemd tot dekking van kapitaalsuit gaven voor het Gem. Energiebedrijf. VROUW WEGENS MISHANDELEN VAN KIND GEARRESTEERD De Haarlemse recherche heeft een 30- jarige vrouw, E. R. B. J., echtgenote van G. J. uit Haarlem, gearresteerd en inge sloten. Zij wordt ervan verdacht haar 14 maanden oude zoontje zwaar te hebben mishandeld omdat het niet wilde eten. Het Christelijk fanfarecorps „Arti et Religioni" gaf Zaterdag in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een uit voering, die aan velen een genoeglijke avond verschafte. De heer Verwoert, voor zitter van de vereniging gaf alvorens met gebed te openen een beknopt over zicht van de activiteit die het korps in het afgelopen jaar ontplooid heeft. Dat was heel wat, maar waarschijnlijk zal de naaste toekomst een nog grotere krachtsinspan ning vergen, want Arti heeft grote plannen voor het jybileumjaar 1953. Met een parafrase op een Duits kerklied, waarmee het concert begon, liet Arti zijn fraaie homogene fanfareklank horen in een stemming waar niets op aan te merken viel. Die evenwichtige en zuivere samen klank is de stevige basis waarop de bekwa me dirigent H. N. van Ossenbruggen de prestaties van het korps met succes tot ontwikkeling brengt. Het was wel opmer kelijk voor het totale timbre, dat we bij voorbeeld de sopraan-saxofoon nagenoeg niet gehoord hadden voordat hij in de Sinfonia van Joh. Chr. Bach in een solo partij aan de beurt kwam. De vertolker, de heer A. A. de Graaf, had eer van zijn werk. Toch lijkt ons deze bewerking van het vriendelijke symphonietje niet erg ge schikt voor fanfarebezetting. Telkens mist men de omvang en ook het lichtere timbre van de harmoniebezetting, dde wel te aan vaarden is. Finlandia van Sibelius klonk uitstekend en was technisch goed verzorgd. Een com pliment aan de dirigent voor zijn gezonde tempi. Het vrij beschaafde programma be vatte verder nog fragmenten uit de Arlé- sienne-muziek van Bizet. Behoudens een weifelend moment bij het Intermezzo en een lichte schommeling tussen melodie en middenpartij en in het Adagietto had de uitvoering veel verdienste. Vooral de bugels speelden zeer muzikaal in het lang zame deel en de Farandole aan 't slot liet qua samenspel niets te wensen. Het is de heer Van Ossenbruggen toevertrouwd het korps op een mooie hoogte te brengen en te zorgen dat het zich op dit niveau hand haaft. Na de pauze werd het publiek aange naam bezig gehouden met de opvoering van het kluchtspel „Edu'ard wordt mens" door de Christelijke toneelvereniging „Zon newende". JOS. DE KLERK. 99 99 In gebouw Domi te Overveen heeft een zich onder de naam „De Spotkijkers" ver enigd hebbend groepje jongeren uit Haar lem en omgeving zich aan het publiek voorgesteld met het cabaret-programma „Gaat u even zitten" door Frans Koster en Gerard Michon, welke laatste ook de regie voerde. Deze fantasie vertoont hier en daar een aardige opzet, maar is toch eigenlijk nog niet rijp voor vertoning, al doet de jeugdige geest van het geheel verfrissend sympathiek aan. Over het algemeen was de kennelijk aanwezige humor doorgaans te schraal en soms te baldadig. Dit bleek het duidelijkst uit het solistisch optreden van de eerstgenoemde, enigszins in de schijnbaar achteloze praatstijl van Wim Kan, die echter uiterst moeilijk is na te volgen. Frans Koster heeft gekke inval len genoeg en hij weet zijn verhaaltje ple zierig voor te dragen, maar zijn frappe haalt zulks ten gevolge van onvoldoen de voorbereiding slechts zelden het be oogde effect. Ook is het niet verstandig om een ernstige hartekreet (zijn goedbedoelde, maar te weinig penetrante nummer na de pauze) op de kleine ruimte voor het ge sloten voordoek voor te dragen. Aan de coratie was trouwens weinig zorg besteed: die kale wanden bedierven veel en hadden afgeschermd dienen te worden. Het best geslaagde onderdeel van het korte programma vond ik het liedje „Nooit eens iets opwindends" voor gemengd kwar tet, dat overigens wat meer variatie in de tekst best had kunnen verdragen. Annie Schmidt begint school te maken! Hetzelfde geldt voor de door Gerard Michon kundig voorgedragen parodie op sprekers voor de radio. Van de dames Jeanne de Vries, Thea Koster en Riet van Turnhout ver dient vooral de eerste geprezen te worden, die in „Dromantiek" zowaar iets van sfeer wist te leggen. Men begrijpe mij echter goed: deze criti- sche toon is als aanmoediging bedoeld, want ik geloof dat deze jongelui op de goede weg zijn en stellig wel iets bereiken zullen. Maar het cabaret is nu eenmaal door zijn schijnbare eenvoudigheid bijzon der moeilijk. Men zal er verstandig aan doen voor een snelle opeenvolging der nummers of voor wat afwisseling daartus sen te zorgen. D. K. In het gebouw van het Leger des Heils aan de Schagchelstraat hebben de majoors Korts en mejuffrouw Albregts, leidster van de afdeling kabouters, afscheid genomen van het korps Haarlem-centrum van het Leger des Heils wegens overplaatsing naar Groningen. Nadat de oud-stadgenoten de kolonels Huig de aanwezigen welkom hadden ge heten, ging majoor Ko^ts over tot het in zegenen van een vijftal soldaten. Vervolgens zongen de kabouters hun scheidende leidster en de majoors Korts een lied toe. Het muziekkorps; zangkoor en andere onderdelen van het Leger na men ook afscheid van de maioors. De korps-sergeant-majoor bood als her innering de scheidende majoors een stu dieboek aan. In zijn afscheidswoord herdacht de ma joor de tijdens zijn bevel overledenen. Het verheugde hem zeer dat hij deze avond nog in de gelegenheid was een viiftal sol daten in te zegenen De maioor die altiid een biizondere belangstelling voor de ïeugd had, richtte zich vooral tot de tal rijke aanwezige jeugd. Hij hoopte ook dat de nieuwe officieren, die Donderdagavond in een openbare samenkomst welkom zul len worden geheten, op dezelfde steun en toewijding kunnen rekenen als hij steeds genoten heeft. Vragen aan B. en W. Mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi heeft verlof gevraagd in de gemeenteraads vergadering van 30 Januari aan het College van B. en W. van Haarlem de volgende vragen te stellen: 1. Is hel juist, dat het College van B. en W. een verklaring van geen bezwaar heeft afgegeven omtrent de melksanering in Haarlem? 2. Zo ja, hoe luidt deze verklaring en welke motieven hebben B. en W. aanlei ding gegeven deze aldus af te geven? Op de dag, dat IJmuiden de vlaggen half stok heeft gehangen en 's avonds gaat op trekken naar de Koningin Wilhelminakade om de vele slachtoffers van de zee der laat ste maanden in een korte herdenkings dienst te eren, heeft een klein werkcomité zijn plannen ontvouwd voor een „Vissers monument", een gedenkteken dat in een voudige vorm dit en de volgende geslach ten zal bepalen bij het lot van hen, die op zee bleven en hen, die hun dierbaren moes ten afstaan. Dit monument zal in IJmuiden verrijzen in de nabijheid van de Vissers haven en elk jaar wil men op de 28e Januari al degenen herdenken, voor wie de gedachtenis is opgericht. Speciaal, nu in IJmuiden de wonden van een recent verleden nog vers en open zijn, is het door velen als een gemis gevoeld, dat deze grootste vissershaven van Neder land niet gelijk Egmond, Katwijk, Cal- landsoog en Den Helder een centraal punt bezit ter ere van de vechters tegen de zee, die het gevecht met de dood bekochten. Burgemeester mr. M. M. Kwint van Vel- sen heeft het voorzitterschap van het werk comité op zich genomen, het secretariaat berust bij de heer J. R. v. Eerde, de direc teur van het Staatsvissershavenbedrijf, de heer A. de Boon vertegenwoordigt de „Unieverkeer" als penningmeester en ds. J. v. d. Berg, ds. R. D. Beukema. pastoor W. J. V. Hessing en pastoor C. F. Nieuwen- huizen representeren respectievelijk de Hervormde, Gereformeerde, Katholieke en Oud-Katholieke groeperingen in de ge meente. Voorts namen de voorzitter van de vak groep Groothandel in Vis. de heer C. Kos ter en de heer J. C. Pronk, voorzitter van de redersvereniging zitting in het comité. De Haarlemse politierechter veroordeelde vanochtend een Santpoortse bromfietser tot een week brommen in de cel wel te ver staan omdat hij onder de invloed van sterke drank op de weg gebromd had. „De borreltjes waren verkeerd gevallen", zei de verdachte, die daaraan toevoegde, dat hij nochtans ten scherpste rechts had ge houden. Zo goed rechts zelfs, dat hij op de trottoirband ten val was gekomen. Enige mensen, die hem in de buurt van de Velser pont hadden zien manoeuvreren, waar schuwden de politie en de man werd inge rekend. Hij weigerde overigens zich aan een bloedproef te onderwerpen, want hij wenste „geen kwakzalvers aan zijn lijf". Weinig ter zake doende, voegde hij daaraan toe: „Pas oo. want ik ga over lijken". De officier van justitie eiste veertien dagen zitten en twee jaar lopen. De politie rechter veroordeelde verdachte tot een week zitten. Hij wilde hem niet ontzetten uit de bevoegdheid een motorrijtuig te be sturen, aangezien de verdachte geen rij bewijs bezat. De zaakgelastigde van de Pauselijke nuntiatuur te Belgrado, mgr. Silvio Oddi, heeft bij de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, Kardelj, geprotesteerd tegen de mishandeling van de bisschop van Liubljana. mgr. Anton Voak. De bisschop werd door een aantal Joegoslaven met benzine overgoten en in brand gestoken. Westelijke diplomatieke kringen in de Joegoslavische hoofdstad waren zeer be zorgd over het incident, dat zii een „ver grijn van straatschenders" noemden. Volgens ooggetuigen heeft het incident zich als volgt toe gedragen. Onbekend ge bleven personen openden in een tunnel nabij Novo Mesto het compartiment, waar in de bisschop gezeten was. Zij wiernen stinkbommen naar mgr. Vouk en de andere passagiers. Bij aankomst te Novo Mesto beletten 40 a 50 jongelui de b;sschop om verder te reizen, riepen beledigingen en wierpen met inkt en sneeuwballen. Toen hij poogde zich in de trein in veiligheid te brengen, volgden de jongelui hem. gooiden benzine over ziin kleding en staken deze in brand. De b'sschop slaagde er in ziin soutane uit te trekken, maar zijn celluloid boord vatte snel vlam. waardoor hij ern stige brandwonden in de hals opliep. Hier op kwam een politie-agent tussenbeide, d'e de bisschop naar de wachtkamer bracht. De jongelui vo'eden ech+er en zetten mgr. Vouk op de tafel onder het uitroepen van beledigingen, terwijl anderen zich van zijn bagage meester maakten. Later verhinderden zij de bisschop, die werd begeleid door twee politie-agenten en een arts, het station te verlaten om met een ambulance-auto naar het plaatselijke ziekenhuis te gaan. Er werden kreten ge hoord ais ..Wurg hem. Werp hem voor de zwijnen". Na ter plaatse door de arts te zijn behandeld, kon mgr. Vouk naar Lju bljana terugkeren. Drieëntwintig jongelui werden gedood en achttien gewond, toen een autobus op 4 December te Chatham inreed op een marcherende marine-colonne, die de be stuurder van de bus tengevolge van de duisternis niet had opgemerkt. De marine autoriteiten in Engeland hebben thans maatregelen genomen om herhaling van dergelijke rampen te voorkomen. Tijdens de daguren lopen vóór en achter de colon nes „waarsehuivers" met een bord met: Caution-Marching men" (Waarschuwing- marcherende troepen). Na het invallen der duisternis draagt de waarschuwer vóór de troep een lantaarn met wit licht en de hekkesluiter een lantaarn met rood licht. Dezer dagen had iemand, die geen radio zegels op zijn luistervergunning had ge plakt, zich voor de kantonrechter te Schie dam te verantwoorden. Zijn verdediger betoogde toen dat het feit niet strafbaar kon zijn omdat de datum van invoering der luisterbijdrage in geen enkele wette lijke bepaling te vinden zou zijn. De afdeling Radio van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft nu medegedeeld dat het plakken van radiozegels wél verplicht is. Op 23 Novem ber 1944 is bepaald dat de luisterbijdrage zou worden geheven op de eerste dag van de tweede maand na de bevrijding. Op 10 October 1945 is dit besluit gewijzigd in dien zin, dat als criterium werd gesteld het aanwezig hebben van een radio-apparaat. Oorspronkelijk was gesproken over het gebruik van een radiotoestel. De data van de schriftelijke eindexamens der scholen voor voorbereidend hoger on derwijs en middelbare scholen in Neder land zijn voor dit jaar als volgt vastge steld: Gymnasium a en b: 14, 15 en 16 Mei. HBS a en b: 19, 20, 21, 26, 27 en 28 Mei. Middelbare school voor meisjes: 26, 27 en 28 Mei. Handelsdagschool met driejarige cursus: 26, 27, 28 en 29 Mei. Handelsdagschool met vierjarige cursus: 19, 20, 21, 26, 27 en 28 Mei. Handelsavondschool met drie- en vijf jarige cursus: 6, 7, 8, 9, 12, 13 en 14 Mei. Minister Mansholt heeft te Almelo in een bijeenkomst van de agrarische sectie van de dr. Wiardi Beckmanstichting, zijn ern stige bezorgdheid uitgesproken over de hui dige veevoederproductie. Daar Nederland kort voor het uitbreken van het conflict in Korea 450.000 ton veevoeder, voldoende voor een half jaar, extra heeft kunnen in slaan, kon tot nog toe de behoefte gedekt worden, maar volgend jaar zullen de vee teeltbedrijven daarvan niet meer kunnen profiteren. Er is voor dit jaar 800.000 ton nodig, hoewel er slechts 600.000 ton kan worden aangekocht in het buitenland. In dien de boeren niet alles in het werk stellen om de eigen veevoederproductie te verho gen, dan verwachtte de minister in 1953 in dit opzicht een zeer gevaarlijke situatie. Dan zullen de toewijzingen moeten worden verminderd en kunnen prijsstijgingen niet uitblijven. Door drastische maatregelen zou de vee- voederproductie met 50 pet. kunnen stij gen, aldus de minister. Dan zou Nederland, dat thans gemiddeld 900 000 ton veevoeder moet invoeren, nog slechts 4 a 500 000 ton behoeven te importeren. Dan zou Neder land gekomen zijn op de basis van de Deense landbouw en pas dan zou de boer kunnen spreken van een werkelijke be staanszekerheid. De kwaliteit van de melk noemde de minister niet best. Door samenwerking tus sen particulieren en coöoeraties zou er in dit opzicht veel te verbeteren zijn. Muziekconcours in Aalsmeer Op 22 en 23 Maart zal te Aalsmeer een nationaal muziekconcours voor fanfare korpsen en harmonie-orkesten worden ge houden in de grote veilingzaal. Het con cours is uitgeschreven door de fanfare Uiterweg, de Aalsmeerse Harmonie en het Aalsmeers Fanfarekorps en staat onder auspiciën van de Nederlandse Unie van Harmonie-Orkesten en de Nederlandse fe deratie van fanfare- en harmoniekorpsen. Het is de bedoeling de samensmelting van deze bonden te bevorderen. Besprekingen over deze eenwording worden reeds gerui me tijd gevoerd en zijn in een gevorderd stadium. De rijkswaterstaat in Noordholland heeft aanbesteed het verrichten van zuig- en baggerwerk voor de mond van en in de buitenhaven, de buitenkanalen, het ver bindingskanaal, de buitentoeleidingskana- len naar de sluizen, het buitenspuikanaal, de haven voor bijleggers en een gedeelte van het hoogovenkanaal te IJmuiden, met bijkomende werken, gedurende de jaren 1952 tot en met 1956. De laagste geldige inschrijving, 1.633.000.— per jaar voor de jaren 1952 en 1953 en voor 1.557.000. per jaar voor de jaren 1954 tot en met 1956 was van de N.V. Amsterdamse Ballast Maatschappij te Amsterdam. „Leven en werken op IJsland" Woensdagavond zal in de Hervormde kapel, Pastorieweg te Santpoort-Dorp een Doopsgezinde Wijkavond gehouden wor den. Als spreker treedt dr. J. A. Schreuder te Santpoort-Station op met een lezing over het onderwerp: „Leven en werken op IJs land". Het orgelspel zal verzorgd worden door de heer S. v. d. Wal uit Beverwijk en de heer R. R. v. d. Berg zal zijn medewerking verlenen met zang en fluitspel. „Polly Perkins" bij Jan van Dommelen Op Zaterdag 9 Februari zal de Sant poortse amateurtoneelvereniging „Jan van Dommelen" in „De Weyman" opvoeren het Amerikaanse blijspel van Douglas Murray „Polly Perkins" in de vertaling van Gerard Nielen. De avond wordt besloten met een bal. De heer F. Hunsche voert de regie. PIANO-AVOND Woensdag 6 Februari zullen Albert de Groot en Johan van der Lichte een popu laire piano-avond geven in de Nederlands Hervormde Kapel aan de Pastorieweg. Het programma vermeldt werken van Mozart, Schubert en Chopin. „Diana's Toverij" Op Woensdag 6 Februari, des middags en des avonds zal het Katholiek Kinderkoor, onder-afdeling van het Katholiek Gemengd Koor, de eerste uitvoeringen geven van de operette „Diana's Toverij". Het libretto is van Bob Jansen, de regisseur van het koor; Evert Haak, dirigent van het Katholiek Ge mengd koor, heeft de muziek geschreven. Ren kwart eeuw in gemeentedienst De heer Th. Duindam zal op Vrijdag 1 Februari 25 jaar in dienst van Openbare Werken zijn als chauffeur. De intrede van de auto in dit bedrijf was de naaste oorzaak BINNENLAND In de heden gehouden trekking der Staatsloterij is een prijs van f 20.000 gevallen op lot no. 6497. Op het IJselmeer hebben zich van Nij- kerk tot nabij Huizen en van Pampus tot de hoek van het IJ ijsvelden gevormd ter dikte van circa 1 cm. De zeilvaart ondervindt daarvan enige belemmering. In Den Haag is een crematoriumvereni ging opgericht. Zodra de crematie in Neder land wettelijk is geregeld, wil de vereniging in of nabij Den Haag overgaaan tot de op richting en exploitatie van een crema torium, Op de laatste dag van de internationale culinaire wedstrijd te Londen hebben Neder landse koks vijf medailles gewonnen. J. T. Heering uit Scheveningen won een zilveren medaille voor opmaken van hammen en een gouden medaille voor koud gevogelte, W. M. te Meij uit Utrecht won drie zilveren medailles voor het opmaken van ham, koude kip en koud vlees. Voor de achtste maal sinds de bevrij ding is bij de Nederlandse Dok- en Scheeps bouw Maatschappij te Amsterdam een mo tortankschip, bestemd voor een Noorse rede rij, te water gelaten. Het was de 18.500 ton metende „Bill". Dit schip heeft een lengte van ruim 169 meter, een breedte van ruim 22 meter en een holte van 11,66 meter. Het kan een lading van 18.500 ton opnemen en in deze toestand een snelheid van 1514 knoop bereiken, waarbij de totale waterverplaatsing 24.800 ton bedraagt. De klokkengieters te Heiligerlee, Aarle- Rixtel en Asten, die gezamenlijk de klokken van de beiaard zullen gieten, welke door het Nederlandse volk aan de Verenigde Staten zal worden aangeboden, zullen dit werk zon der enige winst verrichten. Ter propagering van de komende actie voor het Nederlandse geschenk zullen begin Februari drie rijdende beiaards door ons land trekken. In de afgelopen twee jaar heeft de Zaan- damse Gemeenschap twee keer een „jon gensdorp" gehouden, teneinde de jeugd, die in de vacantie niet naar buiten kan, van de straat te houden. Dit jaar zal er ook een meisjesdorp komen. Een wagon van de Ne derlandse Spoorwegen zal voor nachtverblijf dienen. Opgericht is de „Vereniging van Hoof den van Scholen". Hoofdbestuursleden zijn: mej. J. van der Heiden te Rotterdam en de heren C. van Slingerlandt te Amsterdam; K. Buringa te 's Gravenhage; J. Oosthoek te Rotterdam; J. F. Gravestijn te Rotterdam; C. H. Tiesinga te Zaandijk en W. Jansen te Leiden. De K.L.M. houdt zich thans als enige luchtvaartmaatschappij in Europa bezig met de revisie van straalmotoren van vliegtuigen. De K.L.M. doet door deze werkzaamheden ervaring op, die voor de toekomst, als het verkeersvliegtuig met straalmotoren zijn intrede zal doen, van belang is. De veerdienst VlissingenBreskens ondervindt stagnatie, doordat de veerboot „Koningin Juliana" wegens schade uit de vaart genomen moest worden. Het zuster schip „Prins Bernhard" is eveneens in repa ratie. De eerste dagen kunnen geen vracht auto's met aanhangwagens, geen auto's bre der dan 2.40 meter, geen wagens met grotere hoogte dan 3.40 meter en geen wagens zwaar der dan 30 ton van het veer Vlissingen Breskens gebruik maken. Zij zijn aange wezen op het veer Kruiningen—Perkpolder. „De Schelde" te Vlissingen bouwt vier onderzeebootjagers voor de Koninklijke Marine, een passagierschip van 18.800 ton voor de „Sweden-America-Line", drie vracht schepen voor Russische rekening, een 50.000 kW-turbine voor het Provincaal Electrici- teitsbedrijf van Noordholland en een 50.000 kW-turbine voor het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf van Groningen. Mr. dr. B. Kolff, burgemeester van Vlis singen. heeft in zijn Nieuwjaarsrede gezegd dat Vlissingen het bedrijf van de maatschap pij Zeeland terug wil hebben, dat in 1939 aan ongeveer 450 man werk gaf. ,]Wanneer jaren lang ter zake niets wordt vernomen en de maatschappij Zeeland niet de minste aan stalten maakt om terug te keren, dan willen wij met nadruk verklaren, dat wij op de door de regering gedane toezeggingen vertrouwen en niet rusten zullen, voordat die ten volle zijn nagekomen." De partijraad van de Partü van de Ar beid heeft de groslijst opgemaakt van de candidaten. die door de P. v. d. A. voor de Tweede Kamer zullen worden gesteld. Be slóten is dr. W. Drees in alle kieskringen no. 1 van de lijst te plaatsen. HAARLEM EN OMGEVING Het Haerlems studenten GiJdt hield Za terdagavond, als laatste manifestatie van zijn Dies-viering, een bal in hotel Duin en Daal. Onder de aanwezigen bevonden zich vele genodigden der bevriende studenten-organi saties. Om half vier in de ochtend besloot de Meester Deken, de heer F. C. Maus, officieel de Diës-week. welke ter gelegenheid van de herdenking van de oprichting van het Stu denten Gildt op 25 Januari 1939 werd ge houden. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het doctoraal examen aardrijkskunde (vrije studierichting) mej. H. G. van Ark te Haarlem. In ons bericht aangaande het zeventig jarig bestaan der Chr. Vereniging tot ver pleging van lijders aan vallende ziekte werd gemeld, dat er thans vijftig patiënten worden verpleegd. Dit moet zijn, gelijk de lezer wel zal hebben begrepen, circa vijf honderdenvijftig. Aan de Leidse universiteit is geslaagd voor het arts-examen (eerste deel) J. A. F. Backer te Haarlem. ADVERTENTIE van deze benoeming en toen het aantal auto's zich in de loop der jaren uitbreidde, werd hij eerst voorman, tot in 1948 zijn be noeming tot opzichter volgde. De heer Duindam heeft ook als brand meester uitstekend werk verricht. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3)4 Nederl. 47 8411/ia 8454 A.K.U 152 54 157)4 Lever Brothers 191K 192 >4 Philips Gloeil. 168% 168)4 Nwe Philips 164 54 164)4 Kon. Petroleum 288 289 y, A'dam Rubber 9354 9254 Holl. Amer. Lijn 183)4 183)4 N. Scheepv. Unie 145 54 14554 H.V.A 100)4 101 73)4 75 Amsterd. Bank 16554 166 Rotterd. Bank 16354 164 Twentse Bank 163 163 Anaconda Copper 58 )4 5754 Bethlehem Steel 56)4 55 Republic Steel 45% 4554 76 54 76)4 ridewater 52 5154 S. Steel 43 54 43 N. Lever Brothers 185)4 18654

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3