Benelux krijgt 27i procent der zetels in de Assemblée Sport in het kort BRYLCREEM Lynne Thorn's dilemma •Clowntje Riek Conferentie Europees leger Financiële kwestie nog niet opgelost Polen krijgt een nieuwe grondwet 4 Zetelverdeling FEUILLETON West-Duitsland wil in Atlantisch Pact Graven van Nederlanders in Duitsland verzorgd Kort nieuws Ziekenfondsen beperken hun verstrekkingen Het „ijs van Columbus" Drie geheelonthouders op elke 10 volwassenen Voor de kinderen Noordhollandse Wandelsportbond Badminton „Duinwijck" versloeg Hilversum met 11-5 houdt uw haar glanzend en gezond correct en smetteloos ...èn iedere week 'n BRYLFOAM creamshampoo Olympische Spelen Nederland neemt deel aan hockey- en ruitersport Nederlandse leiding te Oslo Waterpolo Haarlem-D.W.T. 2-2 Sport in 't kort Voetbal in buitenland Athletiek G.I.T.A. bestaat twintig jaar Haarlemse gewichtheffers boekten succes M#. AND AG 2S JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT PARIJS, (Reuter) De Zaterdag be gonnen conferentie over een Europees leger, bijgewoond door de ministers van Buiten landse Zaken van Frankrijk, West-Duits land, Italië, België, Nederland en Luxem burg is Zondagmorgen geëindigd. Er is een communiqué uitgegeven dat de punten, waarover de ministers van Buitenlandse Zaken het eens zijn en die thans aan de respectieve regeringen zullen worden voor gelegd, opsomt. De ministers besloten het volgende: Het uitvoerend orgaan van de te stichten defensie-gemeenschap zal „commissariaat van de Europese verdedigingsgemeenschap" worden genoemd. Het zal uit negen leden bestaan, die voor zes jaren worden be noemd en wegens hun algemene compe tentie worden gekozen uit de burgers van de deelnemende staten. De raad van ministers, de assemblée, het commissariaat en het gerechtshof zullen in functie blijven tot de vestiging van een federale of confederale structuur van Europa. De assemblée van de verdedigingsge meenschap zal dezelfde zijn als die waarin het verdrag voor de kolen- en staalgemeen schap voorziet maar wanneer zij zitting heeft als defensie-assemblée zullen Frank rijk Duitsland en Italië recht hebben op drie extra afgevaardigden. Het gerechtshof van de verdedigings gemeenschap zal hetzelfde zijn als dat van de kolen- en staalgemeenschap De ministers hebben uitvoerig van ge dachten gewisseld over de wijze waarop de verplichtingen uit hoofde van het huidige verdrag in overeenstemming kunnen wor den gebracht met die welke zijn vervat in het Atlantisch verdrag. Zij hebben ook van gedachten gewisseld over de te vestigen betrekkingen tussen de toekomstige Europese verdedigingsgemeen schap en de Atlantische verdragsorgani satie. De duur van het verdrag en de budge- taire bevoegdheden van fle assemblée zijn besproken door de ministers die hun des kundigen instructies hebben gegeven voor een definitief ontwerp. De ministers waren van mening, zo be sluit hef communiqué, dat definitieve over eenstemming in de naaste toekomst tot stand zal komen over de problemen van het gemeenschappelijk budget, het gemeen schappelijk program van bewapening en uitrusting, kwesties aangaande de betrek kingen tussen het commissariaat, de raad (AFP). De commissie en subcommis sies van de Poolse grondwetgevende ver gadering hebben een ontwerp voor een nieuwe Poolse grondwet gepubliceerd. De gehele bevolking zal in de gelegenheid worden gesteld haar mening over dit ont werp kenbaar te maken, alvorens het wordt voorgelegd aan het parlement. Het nieuwe ontwerp legt de juridische basis voor de verandering van Polen in een (.volksdemocratie". Grote macht wordt gelegd in de handen van een staatsraad van vijftien man, die door het parlement wordt gekozen. Dit vijftiental zal de bevoegdheid hebben van het staatshoofd in de West-Europese lan den en van het parlement, wanneer het geen zitting heeft. De staatsraad roept het parlement bijeen en verdaagt de zitting, schrijft verkiezingen uit, ontvangt en be noemt ambassadeurs, ratificeert interna tionale verdragen, oefent het recht uit van gratieverlening, benoemt de leden van het oppergerechtshof en openbare aanklagers en neemt de beslissing tof algemene mobi lisatie, staat van beleg en oorlog. In het ontwerp wordt Polen nog een socialistische, niet een volbloed commu nistische staat genoemd. Een groep krijgt speciale bescherming, namelijk „de scheppende intelligentia", waaronder op het ogenblik vallen: geleer den, leraren, schrijvers, kunstenaars en Stachanof-arbeiders. Particulier bezit wordt beperkt tot boer derijen van „werkende boeren", het eigen dom van handwerkslieden en het persoon lijk bezit van burgers in het algemeen. De onschenkbaarheid van de persoon en zijn huis en het briefgeheim worden ge garandeerd. Vrijheid van spreken en vergadering worden gerarandeerd met dit voorbehoud, dat alleen organisaties van „werkende mensen" in het bezit mogen zijn van druk kerijen, radiostations en vergaderlokalen- Verenigingen, „gericht tegen de politieke en sociale structuur van het land", zijn uitdrukkelijk verboden. van ministers en de assemblée, en de voor naamste problemen van militair karakter. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 43) Lynne keek Preston aan en bloosde ver ward. „Het spijt me, Preston," zei ze ver legen. „Ik vergat, dat je Jimmie Mathers nog niet ontmoet had. We zijn jeugdvrien den „Juist", anwoordde Preston kalm. Jim mie draaide zich om en keek hem aan. bent dus Preston Mannorley", zei hij langzaam. „Ik heb vaak over u gehoord". „Dat is interessant. Het spijt me, dat ik u moet zeggen, dat ik nooit eerder over u gehoord heb. Wonderlijk misschien, ge zien het feit, dat u zo'n oude vriend van Lynne bent". „Preston", smeekte Lynne, die merkte hoe de mensen in hun richting staarden, „Preston, laat Jimmie naar het orkest te ruggaan, de mensen wachten op muziek. „Ik kom na dit nummer terug", zei Jim mie en zijn gezicht stond strak. „Ga nog niet weg, Lynne". Hij boog en begaf zich naar het podium. Men is ter conferentie tot de volgende verdeling van de zetels in de gemeenschap pelijke vergadering gekomen: Frankrijk, West-Duitsland en Italië ieder 21 zetels. België en Nederland elk 10 zetels en Luxemburg vier zetels. In de overeenkomst heeft men een artikel opgenomen, dat het overgangskarakter van de regeling onderstreept. Aangaande de wijze van stemmen in de ministerraad heeft men een stelsel aanvaard, dat rekening houdt met de militaire bijdragen en de budgetaire lasten van de leden-staten. West-Duitsland heeft Zondag bij de besprekingen over een Europees leger, bij monde van de staatssecretaris voor Bui tenlandse Zaken, Walter Hallstein, onmid dellijke toelating tot het Atlantisch ver drag gevraagd. Hallstein zeide echter zich er van be wust te zijn, dat onmiddellijke toelating aanzienlijke moeilijkheden met zich mede zou brengen. Hij deed daarom de vol gende mogelijkheden aan de hand: De toelating van West-Duitsland moest wor den uitgesteld, of de landen, die deel nemen aan een Europees leger zouden als eenheid in het Atlantisch pact vertegen woordigd moeten worden De Nederlandse Oorlogsgravenstichting heeft in de loop van 1951 488 graven van na 9 Mei 1940 gevallen Nederlanders voor zien van een grafsteen. In het begin van dit jaar zal worden overgegaan tot plaat sing van ongeveer 130 stenen De stichting heeft alle namen van hen, die in Rees zijn omgekomen, willen ver eeuwigen in een monumentale steen op het massagraf op het Evangelische Friedhof. De graven der slachtoffers op de begraaf plaatsen te Bedburg-Hau, Bienen. Bislich, Bocholt, Dingden, Emmerich, Haldern, Hamminkeln, Kleef, Millingen, Prast, Uedem en Wesel zijn in behandeling geno men. Totaal liggen er 166 slachtoffers be graven. Verder zijn in de loop van 1951 de gra ven in Kassel-Bettenhausen, Holzminden en Dortmund, totaal 240, van een tijdelijke grafinrichting voorzien. De oorlogsgravenstichting zal dit jaar haar zorgen mede uitstrekken over de 22 erevelden in Indonesië. Bij de Indonesische autoriteiten werd veel begrip gevonden voor de gevoelens welke bij de Nederlanders bestaan voor hen die hun leven gaven voor de zaak welke Nederland voorstond, zo deelt de stichting mee. De 62-,Jarige mevrouw E. B. in Rotter dam werd Zaterdagavond in half bewuste loze toestand in haar woning aangetroffen. Het bleek dat in de keuken de kraan van de gasoven open stond. Nadat de vrouw zuur stof was toegediend werd zij ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. In de Nederlandse Staatscourant is een lijst opgenomen van genees- en verband middelen, waarop verplicht verzekerden van algemene ziekenfondsen na 1 Februari geen recht meer zullen hebben. Verwacht kan worden, dat de fondsen deze lijst ook van toepassing zullen verklaren op de vrij willige verzekering. De verzekerden dienen te betalen voor suiker, melksuiker, kindermeel en raap olie; alcohol, cognac, wijn, saccharine, laxeermiddelen, voor specialités waarvan de samenstelling niet volledig op de ver pakking is vermeld: alcohol als desinfectie- middel, met uitzondering voor lijders aan suikerziekte; huidcrêmes, likdoornmidde len, tandpasta's en tandpoeder; vaseline, voor zover niet verwerkt in zalven, glyce rine voor ruwe handen en Hoffman's druppels; zepen, aceton, benzine en creo- line; talkpoeder en kamferspiritus. Binnenkort zal voorts een algemene re geling worden ingevoerd ten aanzien van de soorten en hoeveelheden van genees- en verbandmiddelen, die voor rekening van algemene ziekenfondsen aan verzekerden mogen worden verstrekt. Voorts omvat de regeling lijsten van maximale hoeveelheden van genees*- en verbandmiddelen, waarop verzekerden recht hebben. De nieuwe regeling geldt voor het ge hele land en beoogt een einde maken aan onnodige uitgaven van de fondsen voor genees- en verbandmiddelen. NOORSE VISSERSBOOT TERECHT Het sinds Dinsdag vermiste Noorse vis sersvaartuig „Randi" is Zaterdag onver wacht de haven van Harstad binnenge lopen. Alles was goed aan boord. De kapi tein van de „Randi" was ziek geworden en de overige twee leden van de bemanning waren niet in de gelegenheid geweest radiocontact met de thuishaven op te nemen. Het schip had zeer slecht weer ge troffen en tijdens de vangst enige schade gekregen. In Amsterdam is aan de overkant van het IJ een nieuwe fabriek gebouwd, waai de bewerking van roestvrij staal ter hand is genomen. Een van de eerste producten, die deze fabriek zullen verlaten, zijn de kookketels voor de nieuwe kazernes, die thans op de Veluwe worden gebouwd. Jarenlang is naar een methode gezocht om lange spiralen te maken van roestvrij staal, totdat een jongste bediende van het bedrijf langs zijn neus weg de opmerking maakte: „Vul de buizen met water, bevries het en buig ze zoals je wilt." Voordien ge schiedde dit door de buizen met zand te vullen, maar het resultaat was niet bevre digend. Het denkbeeld van de jongste be diende werd uitgewerkt en het bleek in derdaad „het ijs van Columbus" te zijn. Thans is men in staat spiralen te maken met een binnen- en buitenbuis tot een tolaallengte van 125 meter, hetgeen zowel voor de koel- als voor de verwarmings- techniek van groot belang is. Voor zover bekend is wordt nergens ter wereld dezelf de techniek toegepast. Het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft aan mannen en vrou wen uit alle lagen van de bevolking on langs de vraag gesteld: „Drinkt u gerégeld, of zo nu en dan, of zelden of nooit sterke drank?" De resultaten zijn: geregeld 4 zo nu en dan 25 zelden 39 °/o, nooit 32 Drie op de tien volwassen Nederlanders drin ken volgens dit onderzoek dus nooit sterke drank. Ze hadden weer genoeg van het schommelen en zochten naar nieuw vermaak. Oepoetie ontdekte een vijvertjewaarin 'n heleboel goudvissen zwommen. „O, kijk eens, wat aardig!", riep hij uit. „Ik zal ze eens voeren, ik denk, dat ze dan wel.naar me toe komen!" Hij bemachtigde ergens wat broodkruimels, die hij op een tafeltje vond en die liet hij één voor één in het water vallen. En jawel.daar kwamen de goudvissen gauw op af! Die waren tam genoeg en lustten wel 'n hapje. Oepoetie genoot. Hij vond het 'n aardig gezicht, die mooie, glanzende goudvissen in het water, in kringetjes zwemmend om wat kruimels te bemachtigen. Maar hij merkte niet, dat achter hem een jongen stond. Dat was 'n vervelend ventje met gluiperige ogen.. En die had iets in de zin.... Want terwijl Oepoetie over de rand gebogen stond, gaf de jongen hem opeens een duw! „Plons!", klonk het. Daar lag Oepoetie opeens in het water! De goudvissen zwommen verschrikt weg. „Hihihihü", grinnikte de vreemde jongen. Zaterdag hield de afdeling Noordholland van de Nederlandse Wandelsport Bond haar twintigste jaarvergadering te Beverwijk. In zijn openingswoord memoreerde de voorzit ter, de heer S. Visser, hetgeen in het afgelo pen jaar werd verricht. Na de begroeting van de afgevaardigden van de N.W.B., de afde lingen Zuidholland en Sticht-Gooi werd de agenda afgewerkt. De Haarlemse Wan- cKlssportvereniging „Jan Pastoors" ontving van de N.W.B. een plaquette ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan en van de afdeling Noordholland een wimpel. Het bestuur werd als volgt samengesteld: voorzitter: S. Visser, Amsterdam; secretaris: J. Stijger, Amsterdam: penningmeester: A. Blom, Overveen; vice-voorzitter: H. H. Win ters, Haarlem; officialzakèn: J. Groeneveld, Amsterdam; techn, zaken G. Krom, Bever wijk; propaganda L. E. Sarlie, Purmerend. Als plaats voor de jaarvergadering 1953 werd vastgesteld Alkmaar. De kwestie van een goed landelijk orgaan is het afgelopen jaar door een speciale com missie van de N.W.B. voorbereid. Het resul taat is, dat men alle leden een orgaan kon aanbieden. Enkele leden van de Badmintonclub „Duin- wijck" zijn, op uitnodiging van de Badmin tonclub „Hilversum", naar deze stad getogen om een aantal vriendschappelijke partijen te spelen. Er zijn buitengewoon aardige par tijen gespeeld, waarvan we o.a. noemen de partij tussen Mulder (Hilversum) en Verhoef (Duinwijck), die een prima partij badminton te zien gaven en welke partij eindigde in een 1715 overwinning voor eerstgenoemde. Mulder is een bekend tennisspeler. Nu hij ook zal meespelen in de kampioens wedstrijden badminton, verwachten wij zeker dat hij zich een plaats in de finale zal weten te veroveren, want ook deze sport ligt hem 1 ijzonder goed. Hoewel Hilversum zich uitstekend heeft geweerd, behaalde „Duinwijck" toch de over winning. Uitslag: 115. De kring van badmintonspelers breidt zich elk jaar meer uit, hetgeen blijkt uit de ge gevens die wij hebben ontvangen van de Nederlandse Badmintonbond. Er zijn dit jaar een record aantal inschrijvingen voor de kampioenschappen; nu reeds bedraagt het aantal 50 pet. meer dan het vorig jaar, ter- wiil de inschrijving nog niet gesloten is. De kampioenschappen die gehouden zullen worden te Haarlem op 2 en 3 Februari in het Krelagehuis, zullen waarschijnlijk uit groeien tot internationale kampioenschap pen, want de bond heeft er in toegestemd dat ook buitenlanders zullen kunnen in schrijven. OOSTERPARKERS—A.TAX GING NIET DOOR. De consul had het terrein van Oosterparkers voor de wedstrijd Oosterpar- kersAjax, welke Zondasmiddag zou worden gespeeld, goedgekeurd. Dat was in de och tenduren gebeurd. Het gevolg was, dat Ajax de reis "-aar Groningen ondernam en ook een groc' antal supporters van de Amster damse club was naar het Noorden getogen. Scheidsrechter Biegelaar was in de middag uren echter van mening,dat het terrein niet bespeelbaar was. De sneeuw vond hij niet erg, maar de ondergrond te hard en het gevaar voor ongelukken en blessures was daarom niet uitgesloten. INDOOR-WEDSTRIJDEN IN MADISON GARDEN. Niet minder dan 1,4.000 toe schouwers waren Zaterdagavond in Madison Square Garden le New York aanwezig bij de indoor-wedstriiden, gehouden in het kader van de „Millrose games". Op de 880 yards werd fel gevochten om de eerste plaats, die ten deel viel aan Roscoe Browne, voor de Olympische 800 meter kampioen "Whitfield en Wheiler. Voor alle drie lopers werd de zelfde tijd genoteerd, n.l. 1.56 7. Bob Richards won het polss.tok hoogspringen met een sprong van 4.57 meter. H. H. IJ. C. NAM REVANCHE. In een vooral in de tweede periode zeer harde ijshockey-wedstrijd heeft HHI.JC te Düssel- dprf revanche genomen voor de destijds op de Hokij tegen de Düsseldorfer E.G. geleden 52 nederlaag, door de Duitsers met 71 te verslaan. SCHULTE—PETERS WINNEN KOPPEL WEDSTRIJD TE ANTWERPEN. In het Sportpaleis te Antwerpen werd een Améri- caine verreden van 145 minuten, welke ge wonnen werd door het Nederlandse koppel SchultePeters, dat 117.325 km. aflegde, met op de tweede plaats de Australiërs Strom Arnold. Het Nederlandse koppel Voorting Faanhof eindigde als zeventiende met vijf ronden achterstand. FRANKRIJK WINT WEDSTRIJD VOOR SCHERMLERAREN. In de gymnastiekzaal van het Huyghens gymnasium te Parijs is de wedstrijd voor schermleraren Frankrijk BelgiëNederland gehouden, welke door de geroutineerde en aan wedstrijden gewende Fransen gewonnen werd zonder één verlies- partij. Bij de Nederlanders won alleen Jean van der Voodt een partij op floret tegen de Belg Goffin. VIC TOWEEL WINT VAN PETER KEE- NAN. In een bokswedstrijd over 15 ron den met de wereldtitel bantamsewicht als inzet, heeft de Zuid-Afrikaan Vic Toweel. wereldkampioen, in Johannesburg op punten gewonnen van de Schot Peter Keenan. kam pioen van Groot Brittannië en van Europa. PAJOR IN VORM. Kornel Pajor, die een keer wereldkampioen schaatsenrijden is geweest, is op het ogenblik in goede vorm. Op de tweede dag van de internationale wed strijden te Davos verbeterde hij zijn per soonlijk record op de 1500 meter met ruim een seconde en bracht het op 2 min. 16.5 sec. Het eindklassement was: 1. Pajor 188 390 pnt. 2. Musolino 194.006 pnt. 3. Citterio 197.673 pnt. ADVERTENTIE Gebruik Brylcreem en U bent altijd zeker van glanzend, vitaal haar. Het haar dat een man een streepje voor geeft in de wereld. Met Brylcreem geen overdadig vettig haar: de zuivere, natuurlijke Brylcreem oliën - zo wel dadig voor haar en hoofdhuid - zijn immers geëmulgeerd! En Brylcreem bevat geen gom, zeep of alcohol. Profiteer van de dubbele weldaad van Brylcreemaltijd welverzorgd haar - gezond haar voor altijd! Let op, hoe massage met Brylcreem roos tegen gaat en nieuwe glans geeft aan Droog Haar. Vraag Brylcreem, de per fecte hairdressing. Brylcreem Products Ltd, Stanmore, England - Imp. Jacq. Mot Jr, Amsterdam Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft besloten definitief voor het hockeytournooi en voor de ruiterwedstrijden bij de Olympische zomerspelen te Helsinki in te schrijven. Ten aanzien van het deelnemen aan de ruitersport kan nog worden meege deeld, dat ons land zal worden vertegen woordigd bij het springconcours en de samengestelde wedstrijd, de z.g.n. military, bestaande uit dressuur, uithoudingsproef en licht springconcours, verdeeld over drie ach tereenvolgende dagen. Aangezien de Nederlandse ploeg, welke is ingeschreven voor de Olympische win terspelen aanzienlijk is uitgebreid, is be sloten, dat de heer C. F. Pahud de Mortan- ges, vice-voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité en lid van het Interna tionaal Olympisch Comité als algemeen leider van het Nederlands team zal fun geren. Tot chef de mission is benoemd dr. J. N. van den Houten, secretaris van het Nederlandsch Olympisch Comité. Naar be kend is de heer H. Wesseloo chef d'équipe voor de schaatsenrijdersploeg, terwijl de heer V. N. M. Hubrecht als zodanig voor de skiploeg zal optreden. In de wedstrijd Haarlem—DWT, die ge speeld werd voor de eerste klasse heren ging het Haarlem in de eerste speelhelft niet best af. Fons Roozekrans bezorgde met een hard schot uit het midden van het veld DWT de leiding. Wel ontstonden er enige gevaarlijke momenten voor het doel van DWT maar Haarlem kreeg geen kans om te doelpunten. Aan de andere kant vergrootte Frits Lablans de voorsprong. Na de hervatting keerden de kansen en kreeg de DWT-doelverdediger meer te doen. Nadat Bob Bonte de achter stand tot 1—2 had verkleind maakte een DWT'er een overtreding waarvoor hij het water werd uitgezonden. In de hierdoor ver kregen spelersmeerderheid bracht Bob Bonte de stand op 22. De wedstrijd DWRHVGB werd doordat DWR met te weining spelers verscheen om gezet in een vriendschappelijke wedstrijd. DWR werd versterkt met spelers van HPC en DWT. HVGB won met 53. Voor de competitie heeft HVGB reglementair met 50 gewonnen. In de wedstrijd Haarlem 2HVGB 2 moest Haarlem in HVGB de meerdere erkennen. De rust ging in met 12 en het einde kwam met 17 HPC 3 versloeg in de tweede klasse heren Haarlem 4 met 60. De wedstrijd DWT 3HPC 5. derde klasse heren, werd door DWT 3 gewonnen met 71. In de bekercompetitie dames heeft DWT de laatste wedstrijd gespeeld. In Amersfoort speelde het tegen Neptunus en won met 8—.0. De eindstand van afdeling C van de cen trale wintercompetitie KNZB is: Robben Haarlem Het IJ HVGB Neptunus Nereus 39—17 36—21 22—14 19.-25 18—27 10—40 NEDERLANDSE SCHAATSPLOEG VOOR OESTERSUND. Op voorstel van de tech nische commissie heeft het bestuur van de K.N.S.B. de rijders Kees Broekman, Wim van der Voort, Anton Huiskes en Gerard Maarse aangewezen om ons land te vertegenwoor digen bij de Europese kampioenschappen, welke 2 en 3 Februari te Oestersund in Zwe den worden gehouden. Leider van de ploeg is Klaas Schenk. In Italië De stand in de Italiaanse competitie luidt: 1. Juventus, 30 punten; 2. Milaan, 26 p. 3. Internazionale, 4. Lazio en 5. Spal, alle 23 p. 6. Palermo, 22 p. 7. Napels 20 p. On deraan staat Legnano met 8 punten. In Frankrijk Ondanks het feit dat Le Havre de wedstrijd tegen Reims heeft verloren, behoudt deze club toch de eerste plaats op de ranglijst met 31 punten. Nice is echter.door de over winning op Rennes naar de tweede plaats opgeschoven en staat met 30 punten achter Le Havre. Rijssel bezet de derde plaats met 28 punten. Straatsburg heeft niet gespeeld en blijft op de 18e en laatste plaats staan met 10 punten uit 22 gespeelde wedstrijden. In België De uitslagen van de twee wedstrijden, gespeeld in de ere-afdeling van de Belgi sche competitie luiden: F. C. Mechelen Doornik 3-0; Tilleur F.C.O. C. Charleroi 2-2. F. C. Luik staat boven aan de ranglijst met 29 punten uit 19 gespeelde wedstrijden. Deze club wordt gevolgd door F. C. Meche len, die thans 26 punten heeft uit 20 ge speelde wedstrijden. Doordat de wedstrij den van Union St. Gilloise en Berchem Sport afgelast zijn, gaan beide clubs een plaats naar beneden. Zij hebben respec tievelijk 25 en 24 punten en komen als derde en vierde op de ranglijst. Onder aan in het klassement komen geen veranderingen voor in de posities. Doornik verloor de wedstrijd tegen F.C. Mechelen en de ontmoeting van Standard Club werd afgelast, Zowel Doornik als Standard be houden dus de 15e en 16e plaats in het klassement, met respectievelijk 10 en 9 punten. Zaterdag gaf de dames-athletiekvereniging G.I.T.A. in hotel „De Leeuwerik" een feest avond ter gelegenheid van haar twintig jarig bestaan. Nadat de voorzitster de avond geopend had met een terugblik over de afgelopen twintig jaren, overhandigde de heer D. Hagtingius, namens de H.A.V. Haarlem, de jubilerende vereniging een vaantje. De heer J. Hut voerde het woord namens de Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie. Hierna werd de bezoekers een afwisselend p ogramma geboden van zang, muziek, dans en toneel. Dit programma was goed voorbe reid en de uitvoerenden oogstten veel succes. Na afloop werd het bestuur van G.I.T.A. ge huldigd. Zaterdagavond is een verenigings-ontmoe- ting gehouden tussen de Haarlemse Kracht sport Vereniging „Haarlem" en „Hercules", Amsterdam. Van iedere vereniging kwamen vier deel nemers uit, die zoals gewoonlijk het twee handig drukken, trekken en sloten verwerk ten. Daar de gewichtsklassen van de deel nemers zeer uiteen liepen, was overeen komstig de bondsbepalingen vastgesteld, dat het totaal door iedere vereniging verwerkte aantal kilogrammen verminderd zou worden met driemaal het totaal van de lichaams gewichten der deelnemers. Bij deze wedstrijd plaatste H.K.V. „Haar lem" zich als eerste met 205,3 punten. „Her cules" behaalde 14,2 punten. De wedstrijd stond op een hoog peil, daar van beide verenigingen geroutineerde ath- leten deelnamen. Bijzonder in de smaak viel een demonstratie van twee aspirantenleden van H.K.V. „Haarlem". Een ogenblik later klonk er een bekende Engelse wals door de zaal. Lynne waagde het voorzichtig naar Preston te kijken. Ze schrok van zijn veranderde gelaatsuit drukking. „Preston, begon ze, voorover leunend, „het is allemaal niets bijzonders* Ik ken Jimmie uit mijn kinderjaren, en later ontmoette ik hem weer, toen ik bij Jean Harris logeerde, dat is alles....". Hij trok zijn wenkbrauwen op en glim lachte. „Je verhaal klopt niet helemaal, lijkt me", merkte hij kalm op. „Misschien ben ik bevooroordeeld, maar de zaak lijkt me zo in elkaar te zitten: Jimmie Mathers is de man, van wie je vele maanden gele den bent gaan houden, en naar wie je sindsdien steeds verlangd hebt. Jimmie Mathers is de man, met wie je wilde trou wen, de man die....". „Preston", zei ze scherp, „waarom zeg je zulke dingen? Jimmie is alleen een oude vriend, meer niet....". Hij stond op en keek met een glimlach op haar neer. „Ik geloof, dat ik 't je al eens eerder verteld heb, Lynne, dat je, met uitzonde ring van Jessica, de slechtste leugenaar ster bent, die ik ken. Het hindert niets, liefje, ik heb nooit de illusie gehad, dat je om een andere reden met mij trouwde dan om te ontkomen aan een desillusie, die je meegemaakt had. Zou je me lhans even willen excuseren? Ik bedenk me, dat ik nog iemand moet opbellen, ik had dat al eerder op de avond moeten doen. „Helen James?" Hij aarzelde even en lachte dan. „Inder daad is 't Helen James, die ik moet opbel len", antwoordde hij kalm. „Ik heb iets belangrijks met haar te bespreken. Je vindt 't zeker niet erg?" „Waarom zou ik?", drong ze zichzelf rustig te zeggen. „Ga je gang, Preston. Ik blijf hier op je wachten". De waismelodie eindigde, terwijl Preston zich tussen de tafeltjes door naar de hal begaf, waar de telefooncel was. Er werd hevig geapplaudisseerd, en voordat het lawaai bedaard was, was Jimmie al aan Lynne's tafeltje terug. Zonder een woord te zeggen, ging hij zitten in de stoel, waar Preston zo juist ge eten had en keek Lyn ne ernstig aan. „Waarom heb je dót gedaan, Lynne?", vroeg hij dringend. „Waarom moest zo iets gebeuren? O Lynne, ik kan 't je niet kwa lijk nemen, dat je getrouwd bent intussen, maar waarom moest het uitgerekend met Manneriey zijn?" „Ik heb nooit over een massa aanbid ders beschikt, Jimmie", antwoordde ze eenvoudig, „en ze hebben heus nooit om me gevochten. Jij wilde niet met me trou wen. Preston wilde 't wèl en toevallig voelde ik er ook voor hem mijn ja-woord te geven. Dat is alles". „Dat is nièl alles, Lynne! Je bent met hem getrouwd, om mij een lesje te geven. Wees eerlijk, Lynne, je houdt niet van deze man en je hebt nooit van hem gehouden, is 't wel? Door mijn wangedrag de he mel vergeve me was je natuurlijk diep gegriefd, en je zou iedereen aanvaard heb ben. Zit 't niet zo?" „Waarom deed je 't, Jimmie", fluisterde ze, waarom. Ik heb 't nooit begrepen". „Ik weet 't niet", mompelde hij. „Ik voelde me teleurgesteld.Je kende mijn mening over dokters in het algemeen, en over één in 't bijzonder. Ik vond het af schuwelijk voor de mal gehouden te zijn, vooral toen anderen me bovendien nog vertelden, dat je er een dwaze wedden schap over gesleten had met Jean's vader. Eerst geloofde ik 't allemaal niet, maar je zocht me nooit op en probeerde verder niets uit te leggen....". „Ik schreef je een brief". „O ja, die brief", zei hij mat, „daar stond niet veel anders in dan koude, harde fei ten. Ik heb 'm vele malen overgelezen, Lynne, ik zocht naar een klein teken van liefde of berouw, ik had je die eerste dagen in het ziekenhuis zo nodig, lieveling, maar je kwam niet en Jean was er altijd „Jean was er altijd", herhaalde ze. „Ja, ik begrijp 't. Maar het was heel anders dan je denkt, Jimmie. Wat tussen jou en mij bestond, had niets te maken met die kinderlijke weddenschap, die ik met dr. Harris had gesloten, dat moet je geloven. Het is inderdaad waar, dat we erom wed den, dat ik veertien dagen bij zijn dochter zou logeren, zonder dat iemand zou ont dekken, wat mijn beroep was. Zo iets kun jij niet helemaal begrijpen, Jimmie, maar een vrouw krijgt soms angst, als ze een beroep heeft, dat ze als vrouw niets meer betekent.... Ze wil beide; ik wil iedereen bewijzen, dat ik ondanks mijn dokters werk een jonge aantrekkelijke vrouw was, op wie een man verliefd kon worden. Het meest wilde ik dat eigenlijk mezelf bewij zen. Toen ik jou ontmoette liep alles als vanzelf. Totdat dat ongeluk gebeurde en jij ontdekte, dat ik dokter wasJe ge voelens veranderden en ik begrijp nog niet waarom. Je trouwde vervolgens met Jean en ik met Manneriey. Zo scheen het te moeten zijn. geloof je ook niet, Jimmie?" Ze trachtte te glimlachen. Hij greep haar hand. „Dat is niét waar, Lynne", zei hij met nadruk. „Ik ben niet gelukkig met Jean en iedereen weet 't. Jean steekt 't niet onder stoelen of ban ken, dat ze niets meer om me geeft, dat ze genoeg van me heeft, zoals een verwend kind genoeg heeft van een stuk speel goed.... Zal ik je zeggen, waarom Jean met mij trouwde?" „Nee", antwoordde ze snel. „Nee, Jim mie, vertel me niet iets, waarvan je mis schien spijt zult hebben. Ik vind het erg jammer voor je, maar....". „Maar je vindt het geval van Jean nog meer te beklagen. Ik ben 't met je eens. Jean richt zich met opzet te gronde, er zit een soort duivel in haar. die haar als maar méér opwinding doet zoeken. Soms zie ik haar in dagen niet. Ik weet dan niet eens, waar ze uithangt. Ze haat me. Het klinkt dramatisch, maar het is waar. Maar bij jou ligt de zaak anders, Lynne". Ze trok haar hand terug uit de zijne. „Ik ben óók getrouwd", zei ze rustig en ze zag hoe er een ontstemde uitdrukking in zijn ogen kwam. „Geloof je, dat ik dat één ogenblik ver geet, dag en nacht komt 't in mijn gedach ten", zei hij hees. „Als het iemand anders dan juist Manneriey was geweest, had ik 't beter kunnen verdragen. Maar als ik bedenk, dat jij met deze man samen leeft. „Maar wat heb je tegen Preston?" vroeg ze fronsend. „Wat zijn je speciale bezwaren? Ken je hem? Hij schijnt jou echter niét te kennen". „Hoe zou hij?", antwoordde hij. „Ik ben alleen maar de vriend van de man, die hij afslachtte". Ze keek hem verschrikt aan. „Bedoel je, dat Manneriey de dokter is, die die vriend van je opereerde Hij knikte. Ze hield even haar adem in en overwoog haar woorden. „Maar Jim mie", begon ze voorzichtig, „ik begrijp niet, wat dat voor verschil maakt. Ook al had ik geweten, dat Preston die bewuste dok ter was, dan had dat me toch niet weer houden om met hem te trouwen. Omdat ik Preston zo goed ken, ben ik reeds min der geneigd jouw versie van dat geval te accepteren. Preston heeft niets van een slager, zoals jij hem belieft te noemen, dat kan ik je verzekeren. Toen hij besloot, je vriend te opereren, had hij maar één doel en dat was zijn leven weer dragelijk te maken. Je moet me geloven, Jimmie...". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6