Eiland Duits-Franse tegenstelling doorkruist vorderingen naar een Europees leger Egyptisch parlement juicht de nieuwe regering toe Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Anti-Britse politiek wordt onverminderd voortgezet Franse troepen houden razzia op grote schaal in Tunesië De Saarkwestie plotseling actueel Adenauers partij verwijt de Fransen dat zij West-Duitslands deelneming torpederen Scherpe toon Stikker: „Een succes" Buitenlandse troepen blijven in Libië Het woord is aan. Helgoland herleeft Russische nota Kabinet wankelde Lord Alexander Brits minister var* Defensie Conflict in Denemarken over kiezersleeftijd Vrijheid van diplomaten in Moskou beperkt? Kwakkelweer 6Se JAARGANG No 171 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 29 JANUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 24 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman „NOORDHOLLAND dient uit zijn isole ment verlost te worden; het dreigt zo langzamerhand een eiland te worden", zei burgemeester Thomassen (van Zaandam) verleden week. Hij bedoelde natuurlijk Noordholland benoorden het Kanaal en misschien hebt ge u ietwat verbaasd over het tweede deel van zijn zin. Want eigenlijk is het een eiland, zodat het niet zozeer kan dreigen, dat alsnog te worden. Maar goed, wij beschouwen het niet als zodanig, al wordt menigeen tot de term genoopt als hij natuurlijk haast hebbende, want dat hebben we allemaal overdag drie kwar tier in zijn auto voor een pontveer heeft staan wachten. Dat burgemeester Thomas sen een algemene aanduiding-als-eiland voorspelt kan zijn nut hebben en dat zijn omschrijving tot critiek aanleiding geeft ook. Als eerste burger van een nijvere stad weet hij 'hoe men reclame maakt. Intussen sprak hij die woorden als voor zitter ener commissie, die op initiatief van de Kamer van Koophandel voor Zaanland uit vertegenwoordigers van acht Kamers van Koophandel is samengesteld en die de tunnelplannen voor het Noordzeekanaal officieel aangeduid als de oeververbindin gen met frisse moed gaat bestuderen. Het ondernemende plan-Kaars Sijpesteyn voor een noodtunnel is bij de studie in begrepen en de burgemeester heeft het „zijn sportieve kans" toegezegd, al bestaat de neiging om wijziging te brengen in de plaats, waar deze tunnel gebouwd zou moeten worden. Heeft ooit, bij enig plan om tunnels of bruggen te bouwen, zulke neiging zich niet voorgedaan? Er is dus weer een commissie. Gij zucht en ik zucht met u, al kunnen wij even op klaren bij het herlezen van een ander woord in 's burgemeesters rede: „Er moet een oplossing gevonden worden, want met het toenemende verkeer is het onmogelijk zeven jaar te wachten, tot. de tunnel van Velsen enige verlichting zal brengen". Deze commissie stelt zich dus ten doel, korter te wachten dan de huidige ontwikkeling van zaken in uitzicht stelt. Als zij dat dan ook maar inderdaad bereikt, zich voor ogen houdend dat het betere de vijand van het goede is en dat neiging tot perfectionneren of in gemoedelijke taal „het al te mooi willen doen" tot de vaderlandse zwak heden behoort. Omtrent de toeneming van het verkeer zijn in die vergadering nogal sprekende gegevens verstrekt. Zij tonen dat in het jaar 1951 door de Velser ponten ruim één- en-een-kwart millioen, door de ponten bij de Hembrug weinig minder dan één-en- een-kwart millioen en door die bij Buiten huizen 345.000 auto's over het Noordzee kanaal zijn vervoerd. Vergeleken bij het jaar daarvoor, 1950 dus, toonde Buitenhui zen maar een bescheiden toeneming (met duizend) maar Velsen was met zeventig duizend en de Hembrug zelfs met honderd vijfenzeventigduizend auto's gestegen.Voor waar: men schudt het hoofd als men aan de verdere stijgingen denkt, die zich kunnen voordoen als zeven jaar op de opening van de Velser tunnel gewacht moet worden. Pessimisten zullen weliswaar grommen, dat de economische gang van zaken ons anders zal leren, maar wie zich op pessi misme baseert komt niet verder en bouwt niets. Zo is het dan ook (vroeger) wel eens gegaan. Ik wil het nu niet hebben over het Hildebrand-monument, op welks plaatsing en onthulling de Haarlemmers nog een poosje schijnen te moeten wachten zij zijn op dit punt trouwens getraind en zelfs niet over de Amsterdamse Stadhuis plannen. Maar wel over een aardig Am sterdams bericht in dit nummer, opgehaald uit de Opregte van een eeuw geleden en betreffende de overbrugging van het IJ. Daar had een aannemer van publieke wer ken, geheten J. Galman, toen een plan voor gemaakt. Het was niet het eerste; het volg de op vele andere. Hij wilde een brug bouwen ter lengte van bijna zevenhonderd meter en ter breedte van vierentwintig ellen 16V2 meter), dewelke van ene zo gunstige en kunstmatige bouworde zou zijn dat zij hoogst gemakkelijk zou zijn voor rijtuigen en voetgangers en zelfs de groot ste schepen er met volle zeilen onder zou den kunnen doorvaren. Ja. Met volle zei len. Ge weet dat Amsterdam zijn verlan gen naar een vaste verbinding met de over kant van het IJ nimmer heeft losgelaten, dat het later de brug heeft opgegeven en zijn zinnen ook al op een tunnel heeft ge zet, maar dat het nog immer vergeefs ver langt, ofschoon in de loop van die eeuw zich wel enige perioden van hoogconjunc tuur hebben voorgedaan. Maar het is waar: in hoogconjunctuur-tijd is de mens veelal niet op zijn ondernemendst. Op de eerste September, nu vijf maan den geleden, is met geestdrift de opening van het Noordzeekanaal herdacht alsmede de geboorte van IJmuiden, vijfenzeventig jaar geleden. Wij hebben toen historie op gehaald. Ik citeer uit ons nummer van die dag: „De roepstem, in den jare 1634 al ge heven door eene Jan Dou, in 1772 door eene Chr. Brunings, in 1824 door eene Goudriaan en eene Mentz aangemoedigd als zij wai'en door de gelijke strevingen van de Oranjevorst Willem I door eene Fadde- gon en eene van Kloppenburg in 1848, door een drietal als Jager, Hartsen en Van Len- nep met pchter dezelven de twee Engelse ingenieurs Croker en Burn deze tot een- tonig-wordens toe herhaalde roepstem dan vond hare repliek in de fiere woorden van minister Thorbecke, die zeide: „Zoekende, tastende, de zaak op 't papier beziende, blijft men steeds voor groote moeilijkheden staan. Begin met handelen, stel in de plaats van het gepeins de daad". Nu hoop ik maar, gezien de tunnelplan nen en gehoord hare eveneens reeds eer biedwaardige historie, dat geen lange jaren meer nodig zullen zijn om de vaste oever verbindingen tot stand te brengen in dat zelfde Kanaal, dat na de roepstem van Jan Dou nog 243 jaar op verwezenlijking moest wachten. Ik hoop het ondanks alle plan nen en commissies. Laat men het eiland te hulp komen! R. P. BONN, PARIJS, SAARBRUECKEN, (Reuter, D.P.A., United Press) Een samenvatting van de talrijke berichten uit verschillende hoofdsteden wettigt de conclusie, dat de vorderingen, die de ministers van Buitenlandse Zaken der zes continentale landen Zaterdag en Zondag te Parijs maakten ten aanzien van de vorming van een Europees leger, voor een goed deel teniet zijn gedaan door een oplaaien der Frans-Duitse tegenstelling over de Saarkwestie. In Frankrijk is de publieke opinie bovendien ontsticht over de Duitse eis tot toe lating van de Bondsrepubliek tot het Atlantisch pact. De benoeming van Grandval tot Frans ambassadeur in Saarbruecken heeft in West-Duitsland kwaad bloed gezet en een officieel protest van Adenauer tegen deze benoeming wordt begeleid door ver woede perscommentaren, die suggereren dat Frankrijk zich niet houden wil aan zijn afspraak om geen verdere inschakeling van het Saargebied te ondernemen voor het vredesverdrag deze kwestie definitief regelt. Men vreest thans dat de totstandkoming van een verdrag tot een defensiegemeenschap niet zal kunnen worden bereikt vóór de Atlantische conferentie te Lissabon op 16 Februari aanstaande. De nieuwe zware kruisers „Zeven Pro vinciën" en „De Ruyter" zullen niet dit jaar, maar in de zomer van 1953 in dienst worden gesteld. De regering van Saarland heeft Maan dag besloten een diplomatieke vertegen woordiging te Parijs te vestigen onder lei ding van de voormalige minister voor de openbare ere-dienst dr. Emil Straus. Straus is lid van de christelijke volkspartij. De re gering besloot voorts te Saarbrücken een bureau voor Europese aangelegenheden op te richten, dat ook de buitenlandse zaken van Saarland zal waarnemen. In politieke kringen in Bonn verdenkt men Frankrijk er van door politieke ma noeuvres in de Saar Duitsland in de onmo gelijkheid te plaatsen met de legerbespre- kingen door te gaan en het zodoende de verantwoordelijkheid voor een mislukking op te dringen. Deze mening wordt open lijk verkondigd door de persdienst van dr. Adenauers eigen partij. De kanselier zelf heeft echter zich gehaast Duitslands bereidheid tot verdere besprekingen niet in twijfel te doen trekken. Duitsland heeft alleen maar medegedeeld, dat de Bondsdag de Saarkwestie eerst zal moeten bespreken vooraleer de regering zich verder wil bin den. Dit klinkt als een tactische verzach ting van de eerste uiterst scherpe reacties uit de bondskanselarij. Met grote verontwaardiging heeft de ge hele Duitse pers zich vandaag op het Saarprobleem geworpen. De officiële spreekbuizen der partijen hebben zich daarbij eensgezind aangesloten. Voor het eerst sloegen de christelijke partij van Adenauer en de sociaal-demo cratische partij in dit opzicht dezelfde scherpe toon aan het adres van Frankrijk aan. In elk geval biedt de toespitsing der Saarkwestie de West-Duitse regering in het legervraagstu.k een verpozing, die haar naar de mening van waarnemers zeer wel van pas kan komen in verband met de zich steeds sterker uitende oppositie tegen be wapening. De christelijke partij, die steeds de ver zoening met Frankrijk heeft gepredikt en voor geduld in de Saarkwestie heeft ge pleit, is thans wellicht het scherpst van alle. Zij heeft verklaard, dat Grandval, de Franse ambassadeur in Saarbrücken, „sedert jaren de verstoorder van de Frans-Duitse betrekkingen is". Het is vol gens de partij duidelijk dat de benoeming van Grandval in strijd is met de verzeke ringen, die Frankrijk tijdens de behande ling van het plan-Schuman schriftelijk aan dr. Adenauer heeft gegeven. „Wij willen niet verhelen, en wij willen met alle dui delijkheid zeggen, dat deze Franse stap de Europese eenwording op ernstige wijze kan bemoeilijken", aldus het orgaan der christelijke partij. De Duitse partij, de meest rechtse rege ringspartner in Bonn, spreekt zelfs van „een torpedering van de Europese een heid". De sociaaldemocratische oppositie voelt zich door de ontwikkeling opnieuw ge steund in haar felle strijd tegen Adenauers buitenlands beleid, aangezien zij de juist heid van haar anti-Franse argumenten bewezen acht. Weinigen hebben geweten dat de regering gistermiddag, vlak voor het begin van de ministerraadenkele uiterst critieke ogen blikken heeft moeten doormaken die, met wat minder geluk, de val van het ganse kabinet hadden kunnen veroorzaken. Het was namelijk behoorlijk glad op de Bin- nenhofse kleine steentjes, zodat vele der bewindslieden zich maar amper staande konden houden. Op de foto: minister Staj zocht, met groot tactisch inzicht, houvast aan een der hardstenen paaltjes. De algemene mening in Parijs is, dat de overeenstemming over een Europees leger is bereikt door opofferen van garanties tegen herleving van Duits militarisme. In brede kringen gelooft men, dat minister Schuman onder Amerikaanse druk heeft gehandeld. Dit zou de snelle overeenstem ming tot gevolg hebben gehad, doch men gelooft dat de moeilijkheden om par lementaire goedkeuring te krijgen sterk zijn vergroot. „Dp huidige toestand met betrekking tot het Saargebied blijft voorlopig, totdat de kwestie van de Duitse grenzen ter sprake kan worden gebracht", aldus verklaarde de Franse Hoge Commissaris Frangois Poncet Maandag op een persconferentie in Tübin- gen. „Dan zal niet alleen het Saargebied, maar zullen ook de Oder-Neusse-grens, Koningsbergen en andere kwesties ter tafel komen. Over de Duitse grenzen moet in het vredesverdrag beslist worden", aldus Poncet. De Franse Hoge Commissaris verklaarde verder, dat Frankrijk zijn politiek niet ge wijzigd heeft. „Na de capitulatie van Duits land is overeengekomen, dat het Saarge bied met Frankrijk een economische ge meenschap zou vormen. Het gebied heeft een eigen grondwet aangenomen. In de grondwet van West-Duitsland wordt het Saargebied niet genoemd. Het is geen twaalfde of dertiende staat van de Bonds republiek," aldus Poncet. Een woordvoerder te Washington zeide verder dat de benoeming van een Franse ambassadeur in het Saargebied verrassend nieuws voor de Amerikaanse regering was geweest. Frankrijk had Amerika niet over de voorgenomen stap ingelicht en de Ver enigde Staten ook thans nog niet officieel van de zaak op de hoogte gebracht. Een Britse woordvoerder zeide, dat de status van het Saargebied geen verande ring had ondergaan door de benoeming van de ambassadeur. Engeland zou waarschijn lijk vertegenwoordigd blijven door de con sul-generaal te Straatsburg. Een woordvoerder van het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft gezegd, dat Frankrijk geen voorstander is van een toelating van West-Duitsland tot het At lantisch pact. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft in antwoord op een vraag te verstaan ge geven, dat ook de Britse regering op het ogenblik geen voorstands is van een toe treding van West-Duitsland tot het Atlan tische pact. „De Parijse conferentie over het Euro pese leger is een succes geweest", aldus verklaarde gistermogen minister mr. D. U. Stikker bij aankomst in Den Haag. „De kwestie van het Europese leger is op de conferentie van Pakijs zo goed als geregeld, zo zei mr. Stikker, met uitzondering van het probleem Duitsland, samengesteld uit het geschil om de Saar, de militaire bij drage van West-Duitsland en het toetreden van West-Duitsland in het Atlantisch pact. Minister Stikker verklaarde, dat de mededeling van West-Duitsland, dat het stond op toetreding tot het Atlantisch pact bij enkele delegaties beroering heeft ge wekt. „Nederland beschouwt de opneming van We'st-Duitsland echter als een logische consequentie". CAÏRO (Reuter). De nieuwe Egypti sche regering heeft in beide Kamers van het parlement eenstemmig het vertrou wensvotum gekregen. De nieuwe premier Maher Pasja werd in beide Kamers luide toegejuicht. De wetgevende commissies van beide huizen keurden de decreten goed, waarbij de staat van beleg in het gehele land was afgekondigd. Maher Pasja had vóór de bijeenkomst van het parlement verklaard, dat zijn voor ganger, Nahas Pasja en diens Wafd-partij, evenals andere politieke groeperingen, hem volledige samenwerking hadden toegezegd. Maher Pasja zeide: „Mijn politiek is ge richt op de evacuatie van de Britse troepen en de vereniging van het Nijldal." De pre mier noemde 8 October, de datum waarop het parlement de verbreking van het ver drag met Engeland van 1936 goedkeurde, „een grote en glorieuze dag". Maher zeide geen overeenkomst met En geland te zullen sluiten. Hij zou pogen een verenigd politiek front te vormen, waaraan, naar hij hoopte, ook de Wafd deel zou ne men. De premier bracht hulde aan het af getreden kabinet en noemde Nahas Pasja „mijn grote voorganger. Koning Faroek heeft Maandagavond het nieuwe Egyptische kabinet ontvangen. Reuter bericht uit Caïro, dat Zondag avond 62 overtreders van de avondklok, op wie door de Egyptische politie is geschoten, naar een ziekenhuis zijn vervoerd. Thans wordt gemeld dat bij de onlusten van Zaterdag 60 doden zijn gevallen. Maandag is bij Kantara, tussen Port Said en Ismailia, een Britse legertrein op mijnen gelopen. De mijnen ontploften, nadat de locomotief was gepasseerd, onder een wa gon waarin het legerescorte van de trein zich bevond. Vier Britse soldaten werden licht gewond. Britse treinwachten onenden het vuur op Egyptenaren, die zii in de buurt zagen en meldden, dat een Egypte naar werd gedood. Drie andere Egyptena ren werden gewond. Reactie in Verre Oosten Te Karatsji zijn ongeveer 100 Pakistaanse nolitieke leiders büeengekomen. Zü heb ben de Britse en Franse politiek in Ara bische landen veroordeeld en besloten een ..wereld-volksorganisatie van Mohamme danen" te stichten. De nieuwe organisatie zou zich aan methoden van ..geen-geweld" houden en streven naar een grondwettelijk blok van Mohammedaanse landen. De b>i- eenkomst besloot medische hujp renden aan Egypte en een boycott van Britse en Franse luchtvaartmaatschappijen te orga niseren. Volgens van de Britse ambassade ont vangen berichten zijn in Caïro bij de on lusten van het afgelopen week-einde 40 ge bouwen verbrand. Churchill terug SOUTHAMPTON (Reuter). De Britse premier, Winston Churchill, is Maandag met de .„Queen Mary" uit de Verenigde Staten in Engeland teruggekeerd Te Southampton verklaarde hij tegenover verslaggevers tevreden te zijn over zijn Egypte's nieuwe premier Ali Maher Pasja die de door koning Faroek ontslagen minis ter-president Nahas Pasja opgevolgd is. reis. Op de vraag of hij het Lagerhuis .mededeling zou doen over zijn besprekin gen te Washington zeide Churchill: „Mis schien leg ik een korte verklaring af, als men dit wenst. Volgende week moet er echter een volledig debat worden gehouden over de buitenlandse toestand en ons be zoek aan Amerika". Churchill heeft drie uur na zijn aan komst het Britse kabinet in spoedzitting bijeengeroepen voor het bespreken van de nieuwe situatie in Egypte. De stafchefs van leger, vloot en luchtmacht woonden de ver gadering bij. Van gezaghebbende zijde te Washington is Maandag verklaard, dat de Verenigde Staten er bij Egypte op aandringen gema tigdheid te betrachten bij het geschil met Engeland. Maandag zijn zeven Britse oorlogs bodems, waaronder het vliegdekschip „Ocean", bij Larnaca (Zuid-Cyprus) voor anker gegaan. Deze schepen behoren tot de elf oorlogsschepen, die drie dagen geleden met onbekende bestemming van Malta waren vertrokken. Naar verluidt zullen zij voor onbepaalde tijd bij Cyprus blijven. Eerder op de dag was het 4.262 ton metende Britse vaartuig „Evan Gibb" in Famagusta, een andere haven op Cyprus, aangekomen om tanks en militaire uitrus tingsstukken aan boord te nemen. Uit verscheidene kampen op Cyprus worden tanks en vrachtauto's naar Fama gusta gebracht. PARIJS (Reuter). De Libische minis ter van justitie, Fa thy Khakhia, heeft Maandag in de spéciale politieke commis sie van de UNO (de commissie-ad-hoc) verklaard, dat de aanwezigheid van bui tenlandse troepen in Libië een zaak is van de Libische regering. Sprekend over de Egyptische en Russische resoluties, waarin wordt aangedrongen op terugtrekking der buitenlandse troepen uit de nieuwe staat, zeide Fathy Khakhia, dat enige uitspraken in de commissie „geen ander doel kunnen hebben dan het steunen van bepaalde poli tieke partijen bij de huidige verkiezings campagne. De voormalige commissaris van de UNO voor Libië, de Nederlander Adriaan Pelt, verklaarde te hopen, dat„meer landen, „zowel van het Oosten als van het Wes ten", het economische program van Libië zouden helpen bekostigen. Hij zeide dat hij nooit een „zekere ongerustheid" had ver borgen over de huidige vorm van hulp aan Libië, uitsluitend door Frankrijk en Engeland, met het oog op een mogelijke „ongewenste politieke terugslag". De commissie-ad-hoc verwierp hierna de Egyptische en de Russische resolutie, waarin gevraagd werd de buitenlandse troepen terug te trekken en de buitenland se bases over te dragen aan de Libische autoriteiten. Een twaalfmogendhedenresolutie, die zich Jonathan Swift: Moogt u leven alle dagen van uw leven. uitspreekt voor toelating van Libië tot de UNO en het voortzetten van technische hulp werd goedgekeurd, na het aanbren gen van enige amendementen waarin inter nationale financiering van de hulp door de UNO wordt geadviseerd. LONDEN (Reuter). Veldmaarschalk Lord Alexander is benoemd tot Brits mi nister van Defensie. Lord Alexander is tot dusver gouver neur-generaal van Canada geweest. Hij zal 17 Februari uit Halifax naar Engeland vertrekken. Vincent Massey, voormalige hoge commissaris van Canada in Londen, is de nieuwe gouverneur-generaal van Canada. Churchill heeft sinds het optreden van de nieuwe Britse regering de portefeuille van Defensie beheerd. De nieuwe minister van Defensie heeft zich een reputatie ver worven als militair, bestuurder en diplo maat. De benoeming van Alexander gaat 1 Maart in. Toewijzing. Amerika heeft Engeland voor het lopende jaar 300 millioen dollar uit de fondsen van het bureau voor weder zijdse veiligheid toegewezen. Er is be kendgemaakt, dat de toewijzing nodig is om de Britse bijdrage aan het defensie programma van de „vrije wereld" te bevorderen. GROMBALIA (Reuter) Franse troe pen en politie hebben gisteren het schier eiland Kaap Bon ten Oosten van Tunis afge sloten en zyn begonnen met het doorzoeken van de dorpen om de leiders van de nationa listische betogingen van de vorige week in arrest te nemen. Tanks stonden gereed om zonodig aan de operatie, die wellicht verscheidene dagen zal duren, deel te nemen. Een officier heeft verklaard, dat in som mige dorpen tot dertig personen werden ge arresteerd. De gearresteerden behoren tot de nationalistische Neo-Destour-partij. Het totale aantal gearresteerden wordt op 400 geschat. Men sloot de winkels in de dorpen uit protest tegen deze operatie. De levensmiddelenmarkt van Tunis was Maandag voor het eerst normaal sinds het uitbreken der ongeregeldheden, veertien dagen geleden. Hier en daar zijn sabotage daden gemeld, zoals het doorsnijden van telefoonkabels en pogingen om phosphaat- opslagplaatsen in brand te steken. BONN (ANP). Op 1 Maart zal een bewogen na-oorlogse periode voor het ei land Helgoland worden afgesloten. De Engelse bezetting zal dan de rode rots in de Duitse Bocht aan de Duitse regering overdragen, nadqt zij deze zes jaren lang als schietschijf voor gevechtsvliegtuigen heeft gebruikt. De oorspronkelijke plannen der militaire experts waren er op gericht het rots-eiland in de golven der Noordzee te doen verdwijnen, doch medio 1947 is de natuur sterker gebleken dan de theorie. De ontploffing der duizenden kilo's bus kruit, die de Duitsers in de ingewanden van het eiland hadden achtergelaten, heeft het profiel van het eiland slechts veran derd en als oorlogsherinnering een krater van 300 meter wijdte doen ontstaan. Sinds dien hebben de raketten meedogenloos ge beukt op de verpulverde ruïnes van het oude dorpje op de rots. Zij beukten tege lijk ook op het gemoed van 1200 Helgolan- ders, die als vluchtelingen aan de vaste wal waren gespoeld en geen andere illusie hadden dan terug te keren, en niet minder op het Duitse nationale gevoel, dat de bommenregen niet meer verdroeg. Ette lijke protestdemonstraties en een paar „be zettingen" van het eiland zijn vooraf ge gaan aan het Engelse besluit een nieuwe schietschijf te zoeken. Hun vliegtuigen richten zich nu voortaan op een zandplaat en de Helgolanders kunnen naar hun ei land Uiteraard wordt het op 1 Maart echter nog geen glorieuze intocht. Nu verbieden namelijk niet de Engelsen de terugtocht, doch wel de Duitse autoriteiten. Dat is nodig omdat een groot aantal blindgangers het verblijf op de rots niet zonder risico's maakt. Pas wanneer die zijn opgeruimd zal het land Sleeswijk-Holstein met de herbouw gaan beginnen. Men heeft voor de eerste vijf jaren nog slechts 47 millioen mark beschikbaar, waarmee men binnen 5 jaar woongelegenheid voor 500 Helgolan ders wil scheppen. Er komen een jeugd herberg, een strandboulevard voor de bad gasten van straks, een internationaal jeugd huis, een standbeeld voor Hoffmann von Fallersleben, de dichter van het Duits- landlied, en meteorologische en zoölogische instituten. Reeds geruime tijd wordt in Denemar ken van gedachten gewisseld over een voorstel van de oppositiepartijen (sociaal democraten, radicalen en communisten) om de kiesgerechtigde leeftijd te verlagen tot 21 jaar. Thans mag een Deen, die de leeftijd van 25 jaar heeft bereikt, deel nemen aan de verkiezingen. Het voorstel van de oppositie is in de kringen van de regeringspartijen niet enthousiast ontvan gen. Desondanks werd uit vertegenwoor digers van de regeringspartijen een com missie samengesteld, die dezer dagen een begin heeft gemaakt met de bestudering van het voorstel. Men hoopt dat de com missie haar conclusie op 1 October zal kunnen indienen. Men acht het niet on waarschijnlijk, dat over het voorstel dei- oppositie een uitspraak van het volk zal worden gevraagd. Leidende politieke figu ren uit het Deense parlement zijn van mening, dat een negatieve reactie van de commissie op de oppositievoorstellen een regeringscrisis tot gevolg zal hebben. Vol gens hem zijn er twee mogelijkheden: een volksstemming of een kabinetscrisis. De oppositie bezet in het Deense parle ment 60 van de 105 zetels. Men is van plan het gebied van Kairoean in het Zuiden, evenals Kaap Bon, op w zets- lieden te onderzoeken. In dit gebied werd Maandag op politie geschoten. Het algemeen verbond van Ti ische ambtenaren, aangesloten bij het algemeen, vakverbond, heeft tot een algemene staking op één Februari besloten. De ambtenaren worden in een commu niqué verzocht „eensgezind hun wil tot ver zet te tonen". MOSKOU (Reuter). De Russische plaatsvervangende minister van Buiten landse Zaken Gromyko heeft Maandag avond de vertegenwoordigers van de drie grote Westelijke mogendheden en van Turkije naar het Kremlin ontboden en hun een nota overhandigd betreffende de vor ming van een commando voor het Midden- Oosten. In de nota wordt nog eens verklaard, dat door de totstandkoming van het commando de landen van het Nabije en Midden-Oosten zullen worden betrokken bij de voorbe reiding van een nieuwe wereldoorlog. Het Tweede Kamerlid de heer F. Goed hart (P. v. d. A.) heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken gevraagd of het juist is dat de te Moskou geaccrediteerde diplo maten op 15 Januari een circulaire van het ministerie van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie hebben ontvangen, waarin mee gedeeld wordt, dat hun toch reeds beperkte bewegingsvrijheid nog meer aan banden zal worden gelegd. Voorts vraagt de heer Goed hart: „Is de minister bereid een nota aan de Kamer over te leggen, waarin een overzicht gegeven wordt van de maatregelen, waar aan onze diplomaten in Moskou en in andere hoofdsteden achter het IJzeren Gordijn blootstaan? Is het juist, dat Frankrijk als gevolg van deze maatregelen tot tegen maatregelen is overgegaan en verdient het geen aanbeveling, dat de mogendheden, die door deze en soortgelijke maatregelen ge lijkelijk getroffen worden, in onderling over leg een gemeenschappelijke gedragslijn vaststellen?" Het K.N.M.I. deelt mede: De eerste aanval, die op het winterweer ir. West-Europa is gedaan, heeft al dadelijk succes gehad. Van een lagedrukgebied, dat zich van IJsland naar Schotland uitstrekte, splitste zich een deel af, dat over Midden- Engeland naar de Noordzee trok. Voorafge gaan door krachtige Zuidelijke winden en jachtsneeuw passeerde gisteravond het front van deze afsplitsing ons land. De tempera tuur liep geleidelijk op en was vanochtend in bijna het gehele land boven het vries punt gekomen. Toch is het waarschijnlijk, dat het de komende nacht weer enkele gra den gaat vriezen. De sneeuwlaag wordt namelijk vandaag niet geheel opgeruimd en aangezien een zwakke rug van hoge lucht druk over Nederland zal trekken, is er een flinke nachtelijke uitstraling te verwachten, waarbij plaatselijk mist kan ontstaan. Op ongeveer 600 kilometer ten Westen van Ier land bevindt zich een nieuwe depressie, die een tamelijk Zuidelijke koers volgt in de richting van het Engelse Kanaal Deze de pressie zal er waarschijnlijk niet in slagen veel warmte naar West-Europa te sturen. De temperatuur zal daarom de eerstkomende dagen in de buurt van het vriespunt blijven. OM HET VRIESPUNT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Vannacht en morgenochtend weinig bewolking en weinig wind. Op de meeste plaatsen lichte vorst en hier en daar mist. Morgen overdag toe nemende bewolking en later in het Zuiden kans op enige neerslag. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke rich tingen. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi 30 Januari Zon op 8.25 uur, onder 17.22 uur. Maan op 9.47 uur, onder 22.36 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 29 Januari Hoog water: 5.25 en 17.41 uur. Laag water: 1.08 en 13 32 uur Woensdag 30 Januari Hoog water: 6.10 en 18.24 uur. Laag water: 1.53 en 14.14 uur. oaxcxxxx

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1