In het nauw De Saarkwestie is thans Europa's eerste probleem Nieuwe bezuinigingsmaatregelen moeten Engelands positie redden Plan-Schieveen is van de baan Nieuwe regering brengt ontspanning in Egypte Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Invoer uit Europa wordt voorlopig nog gehandhaafd Trix" morgen 14 Duitsers willen het Saargebied een Europees statuut verlenen SOMBERE REDE VAN MINISTER BUTLER Regering beslist ten gunste van vliegveld Ypenburg Japan moet zich gaan bewapenen Het woord is aan. Toestand veel rustiger, Engeland schort troepenzendingen op „Amerikaanse hulp wordt in Europa verspild" Winter op terugtocht 66e JAARGANG No 172 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 122-30. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 30 JANUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 25 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman FiNGELAND zit economisch in het nauw. X De in November reeds genomen maat regelen tot beperking van de invoer, die het vasteland van Europa en ook ons land troffen, zijn onvoldoende gebleken om het grote tekort op de betalingsbalans weg te werken. Als men op de huidige weg voort ging zou men op korte termijn, al voor het eind van dit jaar, in een toestand komen waarin ingrijpende devaluatie van het pond sterling, met de gevolgen van dien, onver mijdelijk zou zijn. De Kanselier van de Schatkist (Chancellor of the Exchequer: minister van Financiën) R. A. Butler heeft gisteren in het Lagerhuis nieuwe financiële en economische maatregelen der, regering uiteengezet. Zij zijn niet gering. Nadat in November al voor 350 millioen pond sterling aan be zuinigingen op de invoer was toegepast komt er nu nog eens voor 150 millioen pond bij. Deze vermeerdering gaat ditmaal niet ten koste van het Europese vasteland, hetgeen wij als een meevaller kunnen ver melden. Maar voor de bevolking van Groot- Brittannië maakt dat geen verschil. Zij zal de gevolgen niet minder in haar dagelijks leven ervaren. Waarom moet zij die erva ren? Eenvoudig omdat de regering alleen door het binnenlandse verbruik te beper ken kans ziet om de productie in de door haar gewenste mate toe te spitsen op de uitvoer. En omdat, zoals gezegd, teneinde evenwicht tussen in- en uitvoer te beper ken, de invoer moet worden besnoeid op allerlei artikelen, die men in beter tijden altijd ruimschoots te koop kon aanbieden. Dus zal er veel minder in de winkels te krijgen zijn. Bijvoorbeeld zullen textiel, meubelen, karpetten, schoeisel en speel goed schaarser worden. En wat de binnen landse productie betreft zal een verminde ring met een derde worden toegepast op alle goederen, waarin metaal verwerkt wordt, dus bijvoorbeeld op fietsen, motor fietsen, radio- en televisietoestellen, was machines, ijskasten en stofzuigers. Het aan tal nieuwe auto's, voor binnenlands ver bruik beschikbaar gesteld, zal geducht worden verminderd, namelijk voor vracht auto's met 40 en voor personenauto's met ruim 45 Waarbij aangetekend wor de, dat in Engeland evenals in ons land personenauto's in overgrote mate voor zakelijke doeleinden en dus slechts in ge ringe mate voor genoegen worden gebruikt, en voor het leeuwendeel het eigendom van bedrijven, dus niet van particuliere personen zijn. Al sinds jaren moet men in Engeland jaren op een wachtlijst staan eer men een bestelde auto krijgt afgeleverd: deze wachttijd zal dus nog eens aanzienlijk worden verlengd. Tot de invoer-beoerkingen behoort in- krimning van de kolen-invoer uit de Ver enigde Staten. De regering acht het be schamend dat die nog plaats heeft. Men kent het oude woord, dat het gehele Britse volk „op kolen woont". En bovendien wordt overwogen om een aantal bedrijven, die niet kunnen exporteren, stop te zetten en de arbeiders elders onder te brengen. En geland raamt in de huidige situatie een tekort aan arbeiders van een half millioen. Daar moet men evenwel bij in aanmerking nemen, dat de arbeidstijd er in de normale bedrijven (in de mijnen is de arbeidstijd korter) slechts veertig uur is en men de vijfdaagse werkweek toepast. Verlenging van de arbeidstijd, al was het maar met een uur of vier, zou dus reeds tot een aan zienlijke verhoging van de productie en daarmee van de uitvoer kunnen leiden. Maar daar is blijkbaar geen sprake van en geen denken aan, hetgeen bij een zo natio nalistische geest als de Engelse de verwon dering van de buitenlander wekt. Herin nerd zij daarbij aan het merkwaardige ge val. dat zich verleden week in de industrie stad Wolverhampton voordeed, waar de ar beiders bovendien een vrije Woensdagmid dag eisten als de beroeps-voetbalclub Wol verhampton Wanderers op Woensdag „thuis" moest spelen (hetgeen af en toe voorkomt) en wel bereid bleken die uren op Zaterdagmorgen in te halen, maar al leen als er dan een loontoeslag van 50 op zou worden gegeven. Waartoe werk gevers. om een conflict te voorkomen, be reid bleken. Butler's program behelst ook een ver mindering van de kapitaal-investeringen met een zesde, vergeleken met de totale in vestering in het jaar 1950. De oppositie zal zich daartegen keren en ongetwijfeld ook tegen de voorgestelde maatregelen ten aan zien van de Nationale Gezondheidsdienst. Men wil nu een shilling, dat is 53 cent, voor de tot dusver kosteloze recepten gaan reke nen. Zoals bekend is had de kosteloze voor ziening tot een enorm, in talrijke gevallen volstrekt onnodig gebruik van geneesmid delen geleid. Ook is een tarief voor tand heelkundige hulp ontworpen en wil de re gering een eind maken aan de gratis ver strekking van pruiken. Zij wil het kopen op afbetaling remmen, want het leidt tot aankonen die de mensen niet kunnen be talen. Zij zal de tabaks-invoer zwaar be snoeien en de reeds penerdure sigaretten daardoor nog duurder maken. „Austerity" versobering in nieuwe vorm, veel krasser dan in de laatste jaren al is toegepast, is het vooruitzicht voor de Engelsman. Ook zijn buitenlandse reizen worden opnieuw zwaar beknot. Het daar voor al eerder van 109 tot 50 pond sterling per jaar gehalveerde bedrag wil de rege ring opnieuw halveren, dus nu tot 25 pond. Hier hebt ge een maatregel waarvan het vasteland van Eurooa de gevolgen wèl oijnliik ervaren zal. Dat geldt vooral voor Frankrijk, Oostenrijk en Zwitserland, die de voornaamste centra van vreemdelingen verkeer zijn. Maar ook ons land zal er schade bij lijden. Het blijft onmiskenbare waarheid: wij hebben er direct belang bii dat het onze naburen goed gaat, omdat wij zaken met hen doen. Het gaat de Engelsen slecht wii ondervinden daar promnt schade van. En wie zegt: „mij persoonlijk treft het niet. want ik doe geen zaken met Engeland" is kortzichtig, want het treft wel zijn landgenoot, bij wie hij wel degelijk koopt. Wat de Engelsen nog meer boven het hoofd hangt zal pas bij de indiening van de staatsbegroting moeten blijken. Het. zal evenmin mals zijn. Zij gaan zware tijden tegemoet. Alléén is men niet sterk meer in West-Europa, Frankrijk niet. Italië niet. Ook Engeland niet. Al zijn dat grote landen (volgens oud begrip). R. P. 99 Een zonnig plaatje van ons oudste Prin sesje, Beatrix, die morgen haar veertiende verjaardag gaat vieren. „Trix" is een toe gewijde dieren-vriendin en als het even kan, komt een van haar beschermelingen, en bij voorkeur haar lievelingshond, mee op de foto. BONN (ANP). Het West-Duitse kabi net heeft Dinsdagmiddag beraadslaagd over de moeilijkheden, waarvoor dr. Adenauer geplaatst is door de beroering, die in Duits land opnieuw is ontstaan over het pro bleem van de toekomst van de Saar. Naar professor Hallstein, die het kabinet be richtte over zijn onderhoud met minister Schuman, verklaard heeft, waren de van Franse zijde verstrekte inlichtingen nog te onvolledig om tot besluiten te komen. Met name kon hij nog niet zeggen of de bondsrepubliek officieel protest zal aan tekenen. In regeringskringen neigt men vooreerst naar een afwachtende houding, om het woord aan Parijs te laten. Naar verluidt heeft echter de bondsregering ei gen voorstellen met betrekking tot het Saargebied in petto. Men zou een soort Europees statuut voor het gebied willen ontwerpen, dat tevens zou inhouden dat Saarbrücken tot zetel van Europese orga nen zoals het plan-Schuman zou worden. In politieke kringen in Bonn overheerst de mening, dat door de jongste ontwikke ling de regering Adenauer in de critiekste fase is komen te verkeren, die zij tot nog toe heeft doorgemaakt. Professor Hallstein heeft Dinsdag te Bonn verklaard, dat „Saarland langzamer hand gemaakt wordt tot een onafhanke lijke staat, in strijd met de in het voorjaar van 1951 tussen Frankrijk en West-Duits- land gesloten overeenkomst." De West-Duitse regering zag de benoe ming van een Franse ambassadeur in Saar brücken niet als een op zichzelf staand feit, maar als een onderdeel van een reeks gebeurtenissen, waarin West-Duitsland redenen zag om te klagen, aldus prof. Hall stein op een inderhaast bijeengeroepen persconferentie, nadat hij aan Bondskan selier Adenauer en het kabinet verslag had uitgebracht over zijn besprekingen met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman. In politieke kringen te Bonn is men van mening, dat de West-Duitse regering vast houdt aan de opvatting, dat de Saarkwes tie tot haar tevredenheid moet worden ge regeld, voordat West-Duitsland verder deel kan nemen aan de plannen voor Europese eenheid. Een woordvoerder van het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft geen commentaar willen leveren op de uitla ting van Dinsdag van prof. Hallstein, dat de Franse politiek in het Saarland inbreuk maakt op de Frans-Duitse overeenkomst over dit gebied. Wel zei de woordvoerder, dat de strekking van de verklaring in kringen van het Franse ministerie geen verbazing heeft gewekt. t LONDEN. (Reuter). De Britse minister van Financiën, Richard Butler, heeft Dinsdagmiddag in het Lagerhuis medegedeeld, dat Engeland zijn invoer met nog eens 150 millioen pond sterling per jaar zal moeten be perken en tot een totale besparing op de invoer van 500 millioen pond ster ling per jaar zal moeten komen. Hij deelde echter mede. dat hij niet voor nemens was de invoer uit Europa nog verder te beperken, daar hij het handelsverkeer tussen Engeland en het Europese vasteland wenst te handhaven. Dinsdagmiddag was het Engelse Lager huis overvol toen de minister van Finan ciën zijn sombere rede hield. Ook de diplo matieke loge was sterk bezet met leden der diplomatieke missies. Minister Butler deelde mede dat Enge land, na in November reeds tot beperking van de invoer te zijn overgegaan, de in voer met nog omstreeks 150 millioen pond sterling per jaar zal moeten beperken. Hierdoor zal een totale besparing van om streeks 500 millioen pond sterling per jaar worden bereikt. Verder kondigde de minis ter de volgende maatregelen aan: Tot No vember 1952 zal voor reizen naar het bui tenland het toegestane bedrag verminderd worden van 50 tot 25 pond sterling: de aan kopen van Amerikaanse kolen zullen met een bedrag van 2.5 millioen pond sterling worden verminderd. Besparing op de in voer van Amerikaanse films zal in over weging worden genomen. Volgens Butler is de toestand zo ernstig, dat Engeland een deel van de voor strate gische voorraadvorming bedoelde voorra den zal moeten aanspreken. Tot de goederen, waarvan de invoer uit andere gebieden dan Europa beperkt zal worden, behoren kleding, schoenen, speel goederen, fruit en voedsel. De invoer van tabak zal zodanig worden beperkt, dat een bedrag van 22 millioen pond sterling be spaard zal worden. Butler kondigde verder aan, dat het per soneel in dienst van de regering met 10.000 man verminderd zal worden, hetgeen een besparing van 5 millioen pond sterling per jaar zou opleveren. De uitgaven voor de regeringsinlichtin gendiensten zullen verminderd worden met 700.000 pond sterling in Engeland en met 500.000 pond sterling in het buitenland. Voor elke fles medicijnen verstrekt op grond van de nationale gezondheidsdienst, zal voortaan een shilling in rekening wor den gebracht. Totdusverre was deze ver strekking gratis. Butler kondigde verder aan. dat het staal, dat beschikbaar gesteld wordt voor de fa bricage van machines en voertuigen, met een zesde zal worden verminderd en dat het aantal automobielen.dat voor de binnen landse markt beschikbaar komt. overeen komstig beperkt zal worden. Ook zal de Britse verbruiker minder rijwielen, motor rijwielen, radiotoestellen, televisietoestel len en andere artikelen, waarvoor metalen nodig ziin. kunnen krijgen. Minister Butler waarschuwde, dat „wan neer de dingen erger zouden worden, dit nieuwe verminderingen van de uitgaven in het buitenland van het land zou betekenen en waarschijnlijk ook vermindering der rantsoenen met zich zou brengen." Vervolgens liet de minister nog een ern stige waarschuwing voor het gehele volk horen. „Het geld verdwijnt in snel tempo en dat moeten wij tegen iedere prijs tegen gaan", zo zeide hij. „Het dagelijkse leven van het volk zal geleidelijk in vele opzich ten getroffen worden door de beperkingen op het gebied van voedsel en producten Ook verwachten wij belangrijke verminde ringen van de invoer van goederen, die niet. aan beperkingen onderhevig zijn", zo voeg de hij daaraan nog toe. De Britse minister van Financiën kondig de tevens aan, dat hij in verband met de buitengewone economische omstandigheden zijn begroting op 4 Maart zou indienen, in plaats van in April, de maand, waarin dat gewoonlijk geschiedt. De Labourfractie heeft besloten een mo tie van afkeuring in te dienen tegen het beleid der regering, omdat de maatregelen die Butler aankondigde, de sociale voor zieningen in gevaar brengen. De financiële redacteur van Reuter zegt, dat volgens Londense financiële kringen de zeer scherpe maatregelen van minister But ler voldoende zullen zijn om het vertrou wen in het pond sterling te herstellen en de betalingsbalans te verbeteren. De an dere sterlinglanden streven er naar een overschot te verkrijgen van 100 millioen pond sterling. Wanneer zij daarin slagen, zal het nadelige saldo van het sterlingge- bied met de wereld volkomen verdwenen zijn. De vervroeging van de indiening der begroting, aldus Reuters financiële redac teur, heeft verscheidene voordelen. Zij zal dan geschieden voor de bekendmaking van de goudreserves op 31 Maart. Huisvrouwen uit Dartford, een Zuid- Oostelijke voorstad van Londen, hebben buiten het parlementsgebouw geprotesteerd tegen de stijgende kosten van levensonder houd. De betogers, georganiseerd door de plaat selijke afdeling van de Labourpartij, droe gen spandoeken met leuzen, waarin maat regelen tegen de stijgingen worden geëist. De vrouwen gingen rustig weg, toen haar verteld werd, dat het verboden is voor het gebouw te demonstreren, wanneer het par lement bijeen is. In de vliegveld-controverse tussen Den Haag en Rotterdam is gisteren, zoals hieronder wordt meegedeeld, door de regering ten gunste van Ypenburg beslist. Onmiddellijk na het bekend worden van dit besluit hees de heer Frits Diepen op het Haagse vliegveld de vreugde-vlag (zie foto), doch in Rotterdam is men zeer teleur gesteld over deze beslissing van de ministerraad. De regering heeft besloten op de aan vraag van de gemeente Rotterdam om machtiging te verlenen voor het aanleggen van de verharde startbaan in de Zestien- hovense polder het plan-Schieveen afwijzend te beschikken. De overwegingen, die hiertoe hebben geleid, waren dat het gemeentebestuur van Rotterdam de aanleg van bedoelde startbaan niet alleen ziet als noodzakelijk voor de vestiging van het be drijf van Aviolanda te Rotterdam, maar ook als het begin van een commercieel vliegveld. Thans zal op korte termijn worden bevorderd de totstandkoming van een verharde startbaan op Ypenburg, waar naast het noodzakelijke militair luchtverkeer voorlopig ook ongeregeld commercieel verkeer kan worden toege laten. Dat de beslissing ten gunste van Ypen burg, gelegen in de gemeente Rijswijk, is uitgevallen, is volgens het Algemeen Han delsblad wel in de eerste plaats het gevolg geweest van de overweging, dat dit vlieg veld bestaat, dat het noodzakelijk is voor de organisatie van de militaire luchtvaart en dat het met een verharde startbaan ge schikt zal zijn voor ongeregeld commer cieel verkeer. Het Rotterdamse argument, dat Schie- veen van bijzonder nut zou zijn voor het commerciële luchtverkeer van de grootste haven des lands, is door de regering te licht bevonden. Schieveen zou naar het oordeel van de regering niet alleen grote investeringen en verlies van cultuurgrond eisen, maar het aanleggen van de door Rotterdam gewenste startbaan in de Zestienhovense polder zou TOKIO (Reuter). Te Tokio wordt thans onderhandeld over het sluiten van een Amerikaans-Japans veiligheidsverdrag. Van Amerikaanse zijde worden de onder handelingen gevoerd door een delegatie onder leiding van Trumans speciale am bassadeur Dean Rusk. Katsuo Okazaki, minister van Staat, is het hoofd der Japan se delegatie. De delegaties hebben Dinsdag de eerste voltallige zitting gehouden. Dean Rusk zeide hier onder meer dat van Japan wordt verwacht dat het „in toenemende mate zelf de verantwoordelijkheid voor zijn ver dediging zal dragen". „Het verdrag tot wederzijdse beveiliging, waarnaar wij streven, zal voorlopige voorzieningen be vatten voor de Japanse verdediging. Er zullen nog Amerikaanse eenheden in Japan gelegerd blijven, om mogelijke aanvallers af te schrikken", verklaarde hij. Rusk en Okazaki verklaarden beiden nadrukkelijk dat onderhandeld wordt tus sen twee gelijkwaardige en souvereine sta ten. Zij zeiden ook dat het te sluiten ver drag geen geheime bepalingen zal bevat ten. Rusk deelde nog mede dat de bevoegd heden van de bevelhebbers der bezettende Anonymus Mensen die te scherp zijn snijden zichzelf. strijdkrachten onaangetast zullen blijven, zolang het verdrag nog niet is gesloten. Een vertegenwoordiger van de Russische missie in Japan heeft op een bijeenkomst van Japanse industriëlen verklaard, dat de Sovjet-Unie een handelsovereenkomst met Japan wenst. De Russische vertegenwoor diger Domnitzky verklaarde op een bijeen komst van vooraanstaande Japanse zaken lieden, dat de Sovjet-Unie werkt op basis van het principe, dat de handel tussen beide landen gelijk en onbeperkt moet zijn. Hij zeide, dat de Sovjet-Unie goede con tacten hoopt te ontwikkelen met Japanse particuliere firma's en dat dit zal leiden tot het sluiten van een handelsovereen komst. Het invloedrijke Japanse weekblad „Oriental Economist", herinnert er aan, dat van 1948 tot 1950 de Japanse handel met de Sovjet-Unie een waarde had van 24 millioen dollars en de handel met com munistisch China van 73 millioen dollars. CAÏRO (Reuter). Egypte's nieuwe premier, Ali Maher Pasja, heeft gisteren een vertrouwelijk onderhoud van veertig minuten gehad met zijn voorganger Nahas Pasja. Men gelooft, dat gesproken is over de betrekkingen met Engeland. In Egyp tische kringen is verklaard, dat ook ge sproken is over de binnenlandse rust en de kwestie van het uitbreiden van de re gering tot een „nationaal front" van zo veel mogelijk partijen, waaronder ook die van de Wafdistische nationalisten. De nieuwe premier heeft Dinsdag persoonlijk de vernielingen te Caïro in ogenschouw genomen, die door de ongeregeldheden van het afgelopen weekeinde zijn aan gericht. Saleh el Din Pasja, minister van Bui tenlandse Zaken in de vorige regering, is uit Parijs per vliegtuig in Cairo aange komen. Hij was leider van de Egyptische delegatie bij de UNO. Ali Maher Pasja, die thans ook de portefeuille van buiten landse zaken beheert, had een vertegen woordiger gezonden ter verwelkoming van Saleh el Din. Volgens de laatste berichten, die in het Britse hoofdkwartier te Tsmaila zijn ont vangen, zijn bij de ongeregeldheden te Caïro negen Engelsen om het leven ge komen en vier gewond. Drie worden er nog vermist. Óp de vraag welke uitwerking de vor ming van de huidige Egyptische regering op de militaire situatie zal hebben, ant woordde een Britse woordvoerder, dat de Britse autoriteiten voor het ogenblik geen verzachting van de getroffen militaire voor zorgsmaatregelen overwegen. Dit zou wel het geval kunnen zijn als de nieuwe rege ring de rust en de orde zou herstellen en een einde zou maken aan de activiteit van verzetslieden. De woordvoerder zeide ver der. dat de situatie op het ogenblik „zeer verbeterd" is. De Egyptische gouverneurs van Port Said en Suez hadden de gelegen heid. die hun door de uitroeping van de staat van beleg was geboden, aangegrepen om een aantal „kwade elementen" in hun gebied te laten arresteren. In gezaghebbende kringen te Washington heeft men een bericht tegengesproken, vol gens hetwelk het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ziin bemiddeling zou aanbieden in het Brits-Egyptische ge schil. Men gelooft, dat men bereid zou zijn in deze richting te denken alleen wanneer een concrete suggestie door de Egyptische regering zou worden gedaan. De regering der V. S. is nog steeds de mening toege daan, dat de voorstellen voor een com mando voor het Midden-Oosten, waaraan Egypte zou deelnemen, de beste basis voor een oplossing zijn. Terugkeer In diplomatieke kringen te Caïro ver wacht men een spoedige terugkeer van de Egyptische ambassadeur, Abdel Fattah amr Pasja, naar Londen. Dit wordt gezien als een aanwijzing, dat de nieuwe Egyptische regering wil aandringen op een beter be grip van de nationale verlangens. Amr Pasja is in December door de vorige regering teruggeroepen als protest tegen een incident te Suez. Het zenden van Britse troepen, die op Cyprus gestationneerd zijn. naar de Suez- kanaalzöne, is opgeschort als gevolg van de wijziging van de toestand in Egypte. Verklaring van Eden De Britse minister van Buitenlandse Za ken. Anthony Eden, heeft Dinsdag in het Lagerhuis het aanbod aan de Egyptische regering, om de ondei-handelingen over herziening van het. Brits-Egyptische ver drag van 1936 te hervatten, hernieuwd. Eden verklaarde in een verslag over de jongste incidenten in Egypte: „Ik heb al- voor de militaire luchtvaart geen aantrek kelijkheden bieden. Op de overweging, dat de aanleg van Schieveen een belangrijke industrie, name lijk Aviolanda te Papendrecht, naar het Rotterdamse havengebied zou trekken, heeft de regering geantwoord, dat Avio landa zich ook op de bestaande vliegvelden kan vestigen. Of hierbij ook is gedacht aan een vestigingsmogelijkheid op Ypenburg. blijkt uit het officiële communiqué niet. De beslissing van de kabinetsraad is in overeenstemming met de conclusies van de meerderheid van de commissie-Ringers, die over deze kwestie op 13 Juli 1950 rap port heeft uitgebracht. tijd geloofd, dat het mogelijk moet zijn een oplossing voor de geschillen tussen dit land en Egypte te vinden, welke de wet tige nationale verlangens van het Egypti sche volk bevredigt en tezelfdertijd de veiligheid van de vrije wereld niet in ge vaar brengt". In een verslag van de recente gebeurte nissen in Egypte verklaarde Eden, dat de Britse troepen gedrongen waren op te tre den door de toegenomen activiteit van verzetslieden, die in vele gevallen door hulppolitie werden gesteund. De Egyp tische regering had geen aandacht ge schonken aan Britse stappen, in de vorm van vier nota's en vier mondelinge me dedelingen. Zij had de hulppolitie niet ontwapend. De Britse bevelhebber had derhalve geen andere keus, dan de hulp politie te ontwapenen. Voor zijn kracht dadig optreden had hij de volledige goed keuring en steun van de Britse regering gekregen. Desgevraagd verklaarde Eden, dat, indien lichte wapens bij de operatie te Ismailia waren gebruikt, deze operatie niet zo snel uitgevoerd had kunnen wor den en zij bovendien meer mensenlevens gekost zou hebben. „Een van de ergste kenmerken van de jongste gebeurtenissen in de kanaalzone is, dat gewetenloze mannen hebben ge tracht wat in sommige gevallen ongetwij feld ware nationale gevoelens waren, te veranderen in terroristische activiteit", al dus Eden. Hij voegde er aan toe: „Wij blijven ho pen, dat de hartstochten zullen afkoelen en dat het dan mogelijk zal zijn een re geling te bereiken, waarbij beide partijen de oprechtheid van het standpunt van de ander zullen eerbiedigen". De democratische senator Allen Ellender heeft in een interview te New Orleans in Louisiana verklaard, dat hij van plan is het Congres te vragen om vermindering van de Amerikaanse hulp aan Europa, daar hij tijdens zijn jongste bezoek aan Europa „met eigen ogen" gezien had hoe geld er van werd „verspild". „Het doel van het plan is in de eerste plaats de loontrekkers te helpen, maar *it gebeurt niet. De hulp komt niet de mensen in het algemeen ten goede", aldus de senator. De winter trekt zich nog verder terug. Krachtige tot stormachtige Westelijke winden boven de Duitse Bocht stuwden gister avond de zachtere oceaanlucht nu ook het Oostzeegebied binnen. Het sneeuwdek boven het vasteland dooit echter langzaam weg en als gevolg daarvan vroor het de afgelopen nacht plaatselijk. Intussen is de luchtdruk boven Engeland gestegen, terwijl daarentegen boven de Golf van Biscaye de barometer iets daalde. In ons land neemt de wind daardoor af, zodat de aanvoer van de zachtere oceaanlucht tijdelijk wordt onderbroken. De afkoeling gedurende de nacht krijgt dan weer tijdelijk de overhand waarbij lichte vorst en ook mist optreden. Op de oceaan houdt de de pressie-activiteit aan. Een nieuwe actieve depressie deed vanmorgen de luchtdruk in Ierland en Schotland weer dalen. De kans bestaat dat de neerslagzöne van deze storing morgen ons land zal bereiken. TOENEMENDE DOOI Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Vanavond en vannacht weinig wind en op vele plaatsen mist bij temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag zwaar bewolkt met enige regen en toenemende dooi. Matige en later in de kustprovincies krachtige wind tus sen Zuid-West en Zuid. 31 Januari Zon op 8.23 uur, onder 17.24 uur. Maan op 9.59 uur, onder 23.59 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 30 Januari Hoog water: 6.10 en 18.24 uur. Laag water: 1.53 en 14.14 uur. Donderdag 31 Januari Hoog water: 6.51 en 19.10 uur. Laag water: 2.30 en 14.53 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1