Griekenland en Turkije bij het Noord-Atlantisch Verdrag CItefarf ne A Gefingeerde facturen voor zaken-adresboek verzonden De Bey van Tunis houdt deur dicht PANDA'S HEREN-LEVEN Geen eenstemmigheid over de uitvoerings organisatie der sociale verzekering De radio geeft Donderdag „Sovjet-Unie schond verdrag met China WOENSDAG SO JANUARI 1952 2 TWEEDE KAMER BARTELÜORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Heringa Wuthrich Vier bondgenoien tegen pijnen en griep De Hautecloque niet ontvangen Politieke commissie: Nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Spanje Malan dreigt Directeuren van reclamebureaux aangehouden Overval van Ethiopiërs op Kenya Het plan-Schuman in Belgische Senaat Invoerrecht op kranten papier verlaagd Het spaarsaldo by de Nederlandse spaarbanken ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) Voordat het debat begon over het wets ontwerp ter goedkeuring van het protocol inzake toetreding van Griekenland en Turkije tot het Noord-Atlantisch verdrag deelde minister Stikker mee naar aan leiding van een bij de schriftelijke behan deling onbeantwoord gebleven vraag dat die toetreding noch het wezen van het Noord-Atlantisch verdrag aantast noch in strijd is met het Handvest van de UNO. Op de vraag over een Engelse poging om Nederland te bewegen maritieme hulp in de Suezkanaal-zöne te verlenen wenste de minister niet in te gaan, daar zij niets te maken heeft met het ter tafel liggende voorstel Volgens de heer Haken (Comm.) is de bedoeling duidelijk om de omsingelings- politiek tegen Rusland met behulp van hele en halve fascistische staten als Tur kije en Griekenland uit te breiden. Dit heeft niets meer te maken met collectieve veiligheid, maar komt neer op een collec tieve samenzwering van rovers, zo zei hij. Vervolgens gaf de heer Goedhart (P. v.d.A.) een geschiedkundige uiteenzetting over de aan de Bosporus verdwenen zieke man", zoals eens het Turkse Rijk werd aangeduid, en over de verhouding Turkije- Rusland. Dat Griekenland en Turkije een bondgenootschap wensen met de Noord- Atlantische verdragsstaten bewijst, dat zij waarde hechten aan de kracht hiervan. Mej. dr. Klomp (K.V.P.) zag in de uitbreiding van de Noord-Atlantische verdrags-organisatie een uiting van het groeiend besef omtrent de wenselijkheid van gemeenschappelijke afweer tegen het gevaar van aggressie. De voorstanders van betreding van ,,de derde weg" zullen over enige tijd als er een tevoren reeds door de heer Wagenaar (Comm.) verlangd debat over de Europese verdedigingsge meenschap zal komen, tevens van haar kritiek te horen krijgen op de ziens wijze van de ondertekenaars van het ma nifest over de derde weg. Opneming van Griekenland en Turkije bij de besprekingen over de Europese verdedigingsgemeenschap ware gewenst geweest. Mr. Schmal (C.H.) en de heer Korthals (V.V.D.), waren beiden eveneens voorstanders van de toetreding van Griekenland en Turkije. Laatstgenoemde betwijfelde wel of er vol doende zorg voor gedragen is dat alle deel nemers aan de Noord-Atlantische samen werking van 't begin af in enig plan tot toe treding der twee staten in kwestie gekend zijn. De heer We Iter (K.N.P.) keurde met mr. Schmal af, dat de regering in de stukken niet was ingegaan op de door de Communisten ondernomen aanval op het Noord-Atlantische verdrag. Dat een land als Turkije zich zoveel moeite en kosten getroost heeft voor zijn defensie om Rus land te bespringen geloven zelfs de lezers van „De Waarheid" niet, zei deze afge vaardigde, die betoogde dat Rusland juist anderen noopt zich tegen de dreiging uit het Oosten te bewapenen. Nadat ook de heer B ru i n s Slot (A.R.) zijn instemming met het wetsontwerp had betuigd, omdat alles wat tot verbreding en versterking van de samenwerking voor vrede, veiligheid en vrijheid kan bijdragen, welkom is, kwam minister Stikker aan het woord. Dank zij de snelle behande ling door de Kamer zullen Griekenland en Turkije wellicht nog aan de bespre kingen te Lissabon kunnen deelnemen. Ten onrechte spreken de Communisten van vredelievende volksdemocratieën, al dus de minister. Daar staan 100 divisies gereed, terwijl de vrije wereld op het ogen- ADVERTENTIE PELSGEVOERDE JEKKERS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 De Groenteman. 9.40 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Amateursprogramma. 11.50 Groeten van emigranten uit Nieuw-Zeeland. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.50 Financieel weekoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 Tussen Luxor en Parijs, causerie 14.15 Platen. 14,25 Van fiets tot vliegtuig, causerie. 14.35 Viool en piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Pianoduo. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.40 Dit is mijn lievelingsmelodie, enquête. 18.55 Voor de kinderen. Nationaal program ma. 19.00 Klok. 19.01 Gevarieerd programma door leerlingen van middelbare scholen. 20.00 Klok. 20.01 Nieuws. 20.08 De Ronde van Nederland, gevarieerde muziek. 21.30 Platen. 21.40 Drie generaties uit ons Oranjehuis, klankbeeld. 22.05 Nederlandse folkloristische muziek. 22.15 Het wapen van Prinses Bea trix, causerie. 22.25 Kamerorkest. 22.50 Ten besluite.23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30— 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muziek 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zie ken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Pla ten 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewij zer.' 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Zang en orgel 14.00 Promenade-orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Ka merkoor. 16.00 Bijbellezing. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.40 Op de Stelling. 18.50 Leger des Heilsmuziek. Nationaal pro gramma t.g.v, de verjaardag van Prinses Beatrix 19.00 Zie Hilversum I. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor de boeren. 12.42 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.5015.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.40 Causerie. 19.50 Klankbeeld. 20.20 Ver zoekprogramma. 20.45 Platen. 21.00 Voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.30 Twee piano's. 22.55—23.00 Nieuws. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS blik slechts over 25 divisies beschikt. Als de besprekingen te Parijs over een Euro pese verdedigingsgemeenschap tot een goed einde geleid zullen hebben, moet er een internationale conferentie van bredere op zet dan alleen van ,,De Zes" komen, wil men inderdaad een Europese verdedigings federatie of -confederatie bereiken. Replicerend ontkende de heer Haken dat Rusland oorlogszuchtig zou zijn en zoveel troepen op de been zou hebben. Hierna verenigde de Kamer zich met 58 tegen 7 stemmen (alleen de Communisten waren tegen) met het wetsontwerp. De gezanten van Turkije en Griekenland, die evenals een der Amerikaanse ambas sade-secretarissen het debat hadden ge volgd, konden dus voldaan huiswaarts keren. Sociale verzekering Hierna begon de Kamer met de beraad slagingen over het wetsontwerp dat beoogt eenheid van uitvoering inzake de sociale verzekeringswetgeving te bereiken. Meer invloed hierbij van de bedrijfsgenoten en voorts besparing van kosten behoren mede tot de doeleinden van dit voorstel. „Bij aanneming staan wij aan de voor avond van de eenheid in de uitvoering, maar, zo betoogde de heer Stapelkamp (A.R.), die vooravond zal om practische redenen nog vrij lang moeten zijn." Samen werking op grondslag van gelijkheid tussen werkgevers en werknemers juichte de A.R. woordvoerder van harte toe. Hij vond het jammer, dat niet als uitgangspunt is geno men, dat de bedrijfsverenigingen de eigen administratie in handen behoren te hebben. Mr. Van Th iel (K.V.P.) was ook in genomen met het wetsontwerp, aangezien dit de ook juist door het bedrijfsleven zo zeer gewenste unificatie tot stand zal bren gen. Het bedrijfsleven zelf is volkomen in staat de administratie in handen te krijgen, maar dit willen de voorstellers van het wetsontwerp niet. Te duchten valt dat het nu voorgestelde Centraal Administratie kantoor te veel een staatsorgaan zal wor den. Van de in de avondvergadering gehouden redevoeringen was misschien wel de be langrijkste die van de heer Van den Born (P.v.d.A.), aangezien hij aankondig de dat ingeval van aanneming van een door de heer Stapelkamp ingediend amendement (gesteund door K.V.P., V.V.D. en C.H.) in zake een gemeenschappelijk administratie kantoor, zijn fractie tegen het wetsontwerp De 4 bestanddelen van Chefarine „4" tezamen in één tablet verenigd vormen het beroemde geneesmiddel, dat vaak uitkomst brengt, waar andere mid delen falen. jg n 'n 4(je d°et wonderen.' zou stemmen. Bij handhaving van een cen traal orgaan zou men de ambtenaren van de Raden vdn Arbeid daarin allen kunnen opnemen. Ook deze afgevaardigde was voor zelf doen, maar dat moet neerkomen op het bepalen van het beleid en niet op het voe ren van administratie. Hij betreurde voorts dat de minister tijdens het overleg van de weg naar eenheid was afgedwaald en de weg naar de chaos was gaan bewandelen. Daardoor had het wetsvoorstel voor hem veel aan aantrekkelijkheid ingeboet Mevrouw F o r t a n i e r-D e W i t (V.V. D.) en de heer Kikkert (C.H.) waren het met de heer Stapelkamp eens, dat het Centrale Administratiekantoor door de be drijfsverenigingen zelf opgericht en be stuurd moet worden. Daarentegen vond de heer Gortzak (Comm.) het volkomen verkeerd de uitvoering der sociale verzeke ringen aan het bedrijfsleven over te laten. Minisler Joekes begon zijn antwoord met een beschrijving van de organisatie voor de uitvoering der sociale verzekerings wetten, zoals zij in de loop der jaren ge groeid is. Met de drieledige doelstelling #(eenhèid in de uitvoeringsorganisatie, invloed van de betrokkenen, bezuiniging), geschetst door de heer Stapelkamp, kon de minister zich in \et algemeen wel verenigen. Niet juist achtte hij het de uitvoering van de Kinderbijslagwet uit het ontwerp te lich ten, zoals de heer Van den Born had bepleit. Het zoveel mogelijk zelf doen door de be drijfsverenigingen valt in het wetsvoorstel zeker te bespeuren. Als orgaan van toezicht en coördinatie is in het ontwerp de Sociale Verzekeringsraad opgenomen. De minister bestreed datfïit toporgaan." voor één derde uit vertegenwoordigers van werknemers, voor één derde uit vertegenwoordigers van werkgevers en voor één derde uit leden benoemd door de Kroon, een te ambtelijk karakter zou hebben. Overigens gaf hij de heer Van den Born gelijk, die gezegd had dat de berturen van de bedriifsverenigin- gen heus de administratie niet zelf zullen doen. Niet het bedrijfsleven maar de staats organen waren en zijn het, die de sociale verzekering tot stand brengen. Vandaag wordt het debat voortgezet. TUNIS (Reuter). De Bey van Tunis weigert nog steeds de Franse resident-gene raal, de Hautecloque, die nieuwe Franse voorstellen voor een hervatting van de on derhandelingen bij zich heeft, te ontvangen. Diplomatieke kringen te Parijs zijn van mening, dat de Bey de onderhandelingen wel wil hervatten, doch dat hij onder druk staat van extreme nationalisten, die besef fen, dat hoe langer de spanning duurt, hoe moeilijker het zal zijn tot onderhandelen te komen. Parijse persberichten, volgens welke de Arabische liga de steun van Rusland zoekt in de Arabische strijd tegen het Westen, worden echter ook in verband gebracht met de weigering van de Bey om De Haute- clocque te ontvangen. De Franse regering is vastbesloten om haar voorstellen hoe dan ook binnen 24 uur aan de Bey te doen toe komen, zodat hij geen verontschuldiging zou kunnen laten gelden, als hij niet op de voorstellen heeft geantwoord. In Parijs gelooft men, dat de Franse en Britse ministers van Buitenlandse Zaken de toestand in Tunesië en Egypte zullen bespreken gedurende het bezoek dat Eden Vrijdag en Zaterdag aan Parijs zal bren gen. In de loop van de operaties van de politie zijn enkele duizenden machinegeweren, die na 1945 zijn vervaardigd, in Zuid-Tunesië ontdekt. Dinsdag hebben twee brigades van het leger en de politie het onderzoek in het gebied van Kaap Bon naar leiders van de ongeregeldheden voortgezet. Een onbekend aantal personen werd aan gehouden. Het leger heeft voor het betrok ken gebied de avondklok ingesteld. Zij, die zich niet aan de avondklok houden, zullen worden aangehouden en ingeval van tegen stand zal onmiddellijk worden geschoten. In Mateur (Oost-Tunesië) bliezen ver zetslieden een kleine electrische centrale op. Lincoln MacVeagh, de huidige Ameri kaanse abassadeur in Portugal, is Dinsdag benoemd tot ambassadeur in Spanje. Hij vervangt Stanton Griffis, die de vorige week zijn functie heeft neergelegd. Presi dent Truman heeft het besluit van de be noeming van MacVeagh ter bekrachtiging naar de Senaat gezonden. Dinsdag heeft de Zuid-Afrikaanse pre mier, Malan, het Afrikaanse Nationale Congres (de voornaamste organisatie van Bantoes) gewaarschuwd, dat tegen iedere poging om de „Bantoes op te hitsen tot uit daging van wet en orde" zal worden op getreden. Malan antwoordde op een brief van het Congres, waarin gedreigd wordt met protestbetógingen en bijeenkomsten op 6 April, als de regering niet de discrimi- natiewetten van 29 Februari herroept. Hij zei, dat de regering niet van plan was de wetten te herroepen. NIEUWE FUNCTIE VOOR BARUCH A.F.P. meldt uit Washington, dat Her man Baruch. die van Maart 1947 tot Oc tober 1949 Amerikaans ambassadeur in Nederland is geweest, benoemd zal wor den tot opvolger van MacVeagh, Ameri kaans ambassadeur te Lissabon. 11 12 13 14 15 16 17 '8 19 20 21 22 23 24 25 26 27 .28 29 HET GROEIENDE DAGLICHT IN FEBRUARI 4 56 7 8 9 10 Tl 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 2S 26 27 2 8 29 Het lengen van de dagen zal in Februari zeer goed te merken zijn. Op 1 Februari is het reeds 8 uur 22 als de zon opkomt. Op 29 Februari is de zonsopgang reeds om 7 uur 28. Ook de zonsondergang verschuift in Februari bijna een heel uur. In de tekening zijn de juiste tijden voor iedere dag aangegeven. Sinds het najaar van 1951 bereikten de politie te Haarlem en Amsterdam talloze klachten van alom in den lande gevestigde ondernemingen, dat zij een factuur kregen voor verschuldigde advertentiekosten ten bedrage van f 45.of f 47,50 voor een annonce in een zaken-adresboek, waar voor geen opdracht was gegeven. De fac turen waren afkomstig van een reclame- en uitgeversbureau van A. A. M. van H. te Haarlem en een publiciteitsonderne- ming te Amsterdam van F. A. C. van H., de broer van de eerst bedoelde. Een aantal aangeschreven firma's reageerde en kreeg bericht dat er van een vergissing sprake was. Andere ondernemingen hebben echter betaald. Vermoedelijk hebben de genoemde ge broeders Van H. deze methode geleerd van een derde broer, W. C. van H. te Amster dam, die ook een reclamebureau drijft en vroeger dezelfde methoden bezigde. Beide eerstgenoemden zijn nog niet lang op dit terrein werkzaam. Gezien vorige erva ringen met W. C. van H., in het bijzonder het weigeren van inzage der administratie, is Dinsdagmorgen door de rechter-com- missaris bij de Amsterdamse rechtbank, vergezeld van een inspecteur en enige re chercheurs van het hoofdbureau van po litie te Amsterdam, een bevel tot huiszoe king op twee adressen in Amsterdam-Zuid ten uitvoer gelegd. W. C. en F. A. C. van H. werden aangehouden. Reeds is geble- Leden van een stam in Ethiopië, gewa pend met geweren en speren, hebben bij overvallen op dorpen in Kenya 65 perso nen, namelijk 40 kinderen, 20 vrouwen en 5 mannen om het leven gebracht. Dit is Dinsdag door het bestuur van Kenya be kend gemaakt. Zes personen werden ge wond. Speciale politieafdelingen en mili tairen met pantserwagens zijn naar het betrokken gebied gezonden. Ongeveer 50 man hebben aan de overvallen, die in de avond van 18 Januari op dorpen ten Oosten van het Rudolfmeer, ongeveer 120 km bin nen het gebied van Kenya zijn gepleegd, deelgenomen. De aanvallers slaagden er in naar Ethiopië terug te keren. ken, dat tussen 1 Augustus 1951 en heden door het bedrijf van F. A. C. van H. een bedrag van ruim f 22.000 vermoedelijk op deze wijze is getoucheerd, terwijl een auto van f 6000.werd aangeschaft. Bij de huiszoeking ten huize van W. C. van H. bleek, dat deze onder een tot nog toe onbekende naam zijn bedrijf ervan maakte Belgische firma's op dezelfde wij ze te benaderen, want in de administratie werden enige geretourneerde facturen en begeleidende brieven van zeer recente da tum aangetroffen, gesteld in het Frans, waarbij een factuur werd aangeboden voor ongeveer 1400 Belgische francs voor een dergelijke annonce „Guide officielle vademecum du commerce", waarvoor blijkens de reactie van de Belgische fir ma's ook geen opdracht was gegeven. PARIJS (Reuter). De politieke com missie van de UNO heeft gisteren met 24 tegen 9 stemmen bij 25 onthoudingen een resolutie goedgekeurd, die de Sovjet-Unie in gebreke stelt wat betreft de nakoming van een verdrag van vriendschap en bond genootschap met China. De resolutie stelt, dat de Sovjet-Unie de Chinese nationalis ten heeft belet hun gezag in Mandsjoerije na de Jananse capitulatie opnieuw te ves tigen en de Chinese communisten heeft ge steund in hun strijd tegen de nationalisten. Verwacht wordt, dat deze door nationa listisch China ingediende resolutie ook in de Algemene Vergadering, waar een meer derheid van twee derden vereist is, zal worden aangenomen. Onder de vele ont houders hadden sommigen betoogd, dat de UNO de klok niet terug kan zetten en dat de politieke commissie niet gerechtigd is een oordeel te vellen over de wettigheid van internationale verdragen. Aan de stem ming is een debat van drie dagen vooraf gegaan. In het debat van Dinsdag verklaar de de Russische afgevaardigde Malik, dat volgens Birmese politieke leiders zes divi sies Chinese nationalisten, door de Ameri kanen bewanend en opgeleid, zich in Birma bevinden. Dr. Tsiang. de Chinese nationa listische afgevaardigde, verklaarde, dat zijn regering de laatste drie jaar geen ver sterkingen naar Birma gezonden had. Vóór de Chinese resolutie stemden: Boli via, Brazilië. Chili. China, Columbia, Costa Rica, Cuba, Dominicaanse republiek. Ecua dor, Griekenland, Haiti, Honduras. Irak, Liberia, Panama. Paraguay. Peru. Philio- nijnen, San Salvador, Thailand, Turkije. Uruguay, Venezuela en de V. S. Tegen stemden: Birma. Byelo-Rusland. Tndia. Indonesië. Israel. Polen. Sovjet-Unie, Tsiecho-Slowakije en de Oekraine. De overige landen onthielden zich van stemming. BRUSSEL (ANP). De Belgische Se naat behandelt deze week het plan-Schu man. De minister van buitenlandse han del, Meurice, heeft gisteren een uiteenzet ting gegeven over de betekenis van dit plan voor België. Hij wees er op, dat indien België hier van geen deel uitmaakte het een zeer on gunstige plaats zou innemen tussen twee even sterke economische markten, die van de gemeenschap van het plan-Schuman en die van Engeland. Verwerping van het plan zou een verstikking van de Belgische export betekenen en zou de gehele econo mie in gevaar brengen. Meurice drong er dan ook bij de Senaat op aan het plan goed te keuren. De eerste drie sprekers, twee liberalen en een socialist, verklaarden voor het plan te zullen stemmen, ondanks de bezwaren die zij er in zagen. De in Parijs wonende Nederlandse schilder Kees van Dongen vierde dezer dagen zijn 75ste verjaardag. Vooral door zijn portret ten van prominenten verkreeg hij bekend heid in de gehele wereld. Hij verblijft, tezamen met zijn echtgenote met vacantie aan de Zuidkust van Frankrijk. De 75- jarige met zijn vrouw en zijn hond op een wandeling in Nice. Enige tijd geleden heeft de minister van Financiën in de Tweede Kamer een toe zegging gedaan inzake verlaging van het invoerrecht op krantenpapier. Thans is bij Koninklijk Besluit ingaande 1 Februari dit invoerrecht verlaagd van 10 op 6 pet. Deze verlaging geldt voorlopig tot het einde van 1952. Zij kan echter voor het einde van dit tijdvak voor het geheel of voor een deel worden ingetrokken indien het algemeen belang dit wenselijk maakt. Zoals wij al eerder hebben medegedeeld, toen de zaak door een verklaring van mi nister Lieftinck aan de orde kwam, heeft deze maatregel voor de Nederlandse dag bladen geen belang. Papier is verleden jaar al bijna niet meer voor de dagbladen ingevoerd; dit jaar zal het wellicht vol strekt niet gebeuren. De Nederlandse dag bladen gebruiken het papier dat de Neder landse industrie maakt. Verdubbeling van de prijs van de daarvoor geïmporteerde voornaamste grondstof (hout uit Finland) heeft tot verhoging van de prijs van kran tenpapier met één derde geleid. Die prijs wordt door daling van invoerrechten op een afgewerkt buitenlands product niet beïnvloed. Gedurende 1951 is het spaarsaldo bij de Nederlandse spaarbanken gedaald met f 128,7 millioen tegen een daling van f 120,3 millioen in 1950, zo blijkt uit een opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Inleg en terugbetaling bij alle Nederlandse spaarbanken tezamen waren in 1951 respectievelijk f 760,4 millioen en f 889,1 millioen, tegen respectievelijk f 740,6 mil lioen en f 860,9 millioen in 1950. Bij de Rijkspostspaarbank was de daling van het spaarsaldo het grootst: f 96,5 mil lioen. Ingelegd werd f 288 millioen en te rugbetaald f 384.5 millioen. Bij de bijzon dere spaarbanken daalde het spaarsaldo met f 39,6 millioen. Alleen bij de bank- spaarbanken is het spaartegoed gestegen, en wel met totaal f 7,4 millioen. 29. „Ik moet handelen", mompelde Jollie- pop, zodra hij in de keuken was aange komen. „Tweestrijd verscheurt mijn borst! Het is bijna twaalf uur, en dan hebben wij onze weddenschap met Graaf Gaston ver loren, omdat de Vleermuis-rover niet ver schenen is! Dat is nu wel heerlijk, maar de bedragen van die weddenschappen lo pen te hoog op! Bovendien verveelt onze gast zich deerlijkZo mompelend rukte hij met forse hand een donker gor dijn van het venster, en met een behen digheid die men nauwelijks bij hem zou zoeken, wikkelde hij zich in de vouwen tot hij inderdaad wel voor een lugubere, vermomde rover had kunnen doorgaan. Hij waande zich geheel onbespied toen hij dit kunstwerkje volbracht.... maar ver gissen wij ons, of wordt hij inderdaad gade geslagen door een paar valse, ge heimzinnige ogen aan gene zijde van het venster? „Het is een moeilijke taak om een goed bediende te zijn", sprak Jolliepop tot zichzelf. „Men komt voor zonderlinge taken te staan! Maar onze geëerde gast wenst vóór twaalf uur de Vleermuis-rover te zien.en ik zal er voor zorgen dat hij hem ziet!" En met die woorden begaf hij zich vastberaden naar de keukendeur. Maar buiten in de stormnacht klonk nu een huiveringwekkend, vals gelach! Terwijl Jolliepop zich opmaakte om als Vleermuis op te treden, stond daar, achter het keu kenraam, de échte Vleermuis, die hem grijnzend bespiedde. Pas nu op; de meest geduchte rover van deze tijd is op het pad! Op de lijst. Een lid van de democratische partij in de staat New Hampshire heeft meegedeeld, dat de naam van- president Truman ingeschreven zal worden op de lijst van candidaten voor de voorverkie zingen in de staat New Hampshire, die 11 Maart zullen worden gehouden. De president zal officieel van zijn candidaat- stelling op de hoogte worden gebracht en tien dagen de tijd hebben om zijn naam te laten schrappen, als hij niet candidaat wil staan. Proces. De „Internationale commissie tegen de concentratiekampen" bereidt een pro ces tegen de Oost-Duitse republiek voor, dat waarschijnlijk te Berlijn zal worden gehouden. De commissie, die in de afge lopen week te Brussel heeft vergaderd, zal eerst president Pieck om vrije toegang tot de Oost-Duitse republiek vragen, teneinde een onderzoek naar concentra tiekampen in te stellen. Als het verzoek wordt afgewezen en de commissie rekent op afwijzing van het verzoek zal het materiaal van de „strijdgroep tegen de onmenselijkheid" en andere anti-communistische organisaties ,voor het proces worden gebruikt. Van boord. Een 23-jarige Poolse zeeman, Roman Prokopcyk. is in het Kanaal van een Pools vrachtschip, dat uit het Verre Oosten kwam en huistoe ging, gespron gen en door een Britse veerboot opge pikt, nadat hij zes uren lang in het wa ter had gedreven. Hij had drie pakken aan, drie stel ondergoed, een „kikvors- man"-uitrusting en een reddingsgordel. Hij is in Dover aan land gebracht. Verzet. Bij het jongste Amerikaanse vloot- bezoek aan Spanje zijn pamfletten ver spreid onder de Amerikaanse marine officieren. De pamfletten, afkomstig van de „Catalaanse verzetsbeweging", zijn onder meer naar de bevelhebbers van alle Amerikaanse schepen, Ameri kaanse persvertegenwoordigers en het Amerikaanse consulaat te Barcelona ge zonden. De in het Engels gestelde bil jetten verklaren, dat de Catalaanse verzetsbeweging de „enige werkelijke vrienden van de Amerikaanse democra tie" in zich verenigt, dat de beweging tegen Franco en het communisme is en dat zij opkomt voor de vier vrijheden, vervat in het handvest van de U.N.O. Niet terug. Kardinaal Spellman, de aarts bisschop van New York, die terugge keerd is van een reis naar Korea, heeft verklaard, dat meer dan een millioen van de Noordelijke krijgsgevangenen in Korea niet naar hun land van herkomst willen terugkeren. De kardinaal ver haalde van een groep van driehonderd Chinese soldaten, die zich hadden ge- tatoueerd met de woorden: „Ik ben an ti-communist" in het Chinees, Koreaans en Engels. Inderdaad. De „Times" meldt uit Belgrado over de molestatie van mgr. Vouk, de bisschop van Ljubljana, dat „Borba", het officiële orgaan van de Joegoslavi sche communistische partij, in een tweede artikel over het incident beloofd heeft, dat de voor de molestatie ver antwoordelijken gestraft zullen worden omdat „dergelijke incidenten, afgezien van de motieven waaruit zij voortkomen, niet in overeenstemming zijn met de door onze regering gevoerde politiek van algehele verdraagzaamheid ten opzichte van de Rooms-Katholieke kerk". Loon. Senator Brian MacMahon, voorzitter van de Amerikaanse Congrescommissie voor atoomenergie, heeft meegedeeld dat zijn commissie een diepgaand onderzoek zal instellen naar de lonen van de arbei ders, dié werken aan de bouw van atoominstallaties te Las Vegas. Volgens geruchten zouden deze lonen exhorbi- tant hoog zijn. Zo zou een loodgieter 756 dollar per week hebben verdiend. Onderzoek. De juridische commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gelast een onderzoek in te stellen naar het beheer van het ministerie van justitie en het bureau van de Ameri kaanse procureur-generaal, McGrath. Sedert bekend geworden is, dat leden van de staf van het ministerie betrokken zijn geweest bij belastingschandalen, is veel critiek geleverd op de procureur- generaal en zijn departement. President Truman heeft McGrath zelf last gegeven een actie tegen corruptie in regeringskringen te leiden. Energie. In een lezing te Oslo heeft de Noorse atoomdeskundige Dahl ver klaard, dat in het district Oslofjord grote uranium bevattende leivelden zijn gevonden. Dahl, die verbonden is aan de Noors-Nederlandse atoomreactor te Kjeller, sprak over de mogelijkheid van gebruik van atomische brandstof voor schepen en verwarming. De kosten per warmte-eenheid vormen de beslissende factor, zei hij. Dahl meent, dat het niet zo heel moeilijk zal zyn atoombrandstof tegen redelijke prijs te produceren en het probleem van door atoomkracht voort gedreven schepen op te lossen. "Als men eenmaal zover is, kunnen de uranium houdende leivelden misschien productief gemaakt worden, aldus Dahl. Kort leven. „De uitzendingen van de stem van Amerika zijn in de Sovjet-Unie goed te horen", zei de leider van een Sovjet- Russische studentendelegatie die een be zoek aan Noorwegen brengt. „Maar het leven is te kort om aan dergelijke dingen t\jd te verspillen", zo voegde hij er aan toe. En mocht men het toch proberen, dan wordt het leven daardoor nog ver kort, zo voegen wij daaraan toe. Truc. Volgens bij Furth in Wald in Beieren aangekomen vluchtelingen zijn op enige kilometers van de grens op Tsjechoslo- waaks gebied borden met „Duitse lands grens" en grensstenen aangebracht, om vluchtelingen in de waan te brengen, dat zij reeds over de grens zijn. Faillissementen staat De rechtbank te Haarlem heeft in van faillissement verklaard: H. M. Herreur, groothandelaar in machi nes en gereedschappen, wonende te Zaan dam, van Ostadestraat 10. Rechter-commis saris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. H. van Wijk, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: L. J. Jansen van Galen, «tucadoor, wonende te Haarlem, Obistraat 39. Surséance van betaling Bij beschikking van de rechtbank te Haar lem is met ingang van 17 November 1951 voor de tijd van anderhalf jaar definitief surceance van betaling verleend aan: P L. J. van Andel, wonende te Heemstede, Val kenburgerlaan 12, handelende te Vijfhuizen frem- Haarlemmermeer, onder de naam firma Van Wijk en Kortleve, met benoeming van mr. J. H, Ekering, advocaat en procureur te Haarlem, tot bewindvoerder.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2