Anton van Duinkerken sprak aan de baar van Lodewijk van Deyssel Kort en bondig Velsens raad neemt voorstel inzake „overtollige" politieman aan Oude kranten leverden hoogte- zon voor kleuterschool op 't OPKLAPBEDOEN PALEIS MASTIEKWERK T WATERBOLK Moderne middenstandswoningen Leerlingen van lycea speelden toneel Nieuwe uitgaven KNOP Rijwielzaak te koop VOOR Vrijstaande villa Te koop beneden- en bovenhuis 5 Christelijk Militair Tehuis Als er sneeuw ligt „Ongewenste situatie" zegt de meerderheid Vermakelijkheidsbelasting op 20 procent Huisvrouwen ricb*en adres aan B. en W. Clubkarnmoen«chao JudoverenigingHaarlem Scheepvaart De koeien worden duur onze prijzen blijven laag! SLAGER f 4500 te leen Geef Uw vrouw een trap! DE KLOMPENCENTRALE \dverteert In dit blad RUIMT OP WOENSDAG 30 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hedenmorgen om tien uur is het stoffe lijk overschot van dr. Karei Joan Lodewijk Alberdingk Thijm, in de litteratuur zich noemende Lodewijk van Deyssel, op Wes- terveld ter aarde besteld. Op verzoek van de nabestaanden was er slechts weinig ruchtbaarheid aan deze plechtigheid ge geven en voerde alleen professor dr. W. Asselbergs, zich als schrijver bedienend van het pseudoniem Anton van Duinker ken, in de aula het woord. Spreker memoreerde Van Deyssel als een mens wiens levenskrachten naar lichaam en ziel onvermoeibaar waren tot het uiterste. Tot aan zijn laatste uur is hij blijven léven: iedereen die met hem in aan raking kwam, hetzij persoonlijk hetzij door middel van zijn werk, werd geboeid en verrijkt. Een gesprek met hem gaf op de een of andere manier altijd weer een nieuwe kleur, een nieuwe gloed aan het bestaan. Van Deyssel, aldus spreker, was een be zonken waarnemer van het leven, die een diep psychische affiniteit met het kind be zat: in het spel van de kunst bereikte het spelenderwijze de diepe ernst van het spe lende kind en evenals het spelende kind wist hij zich door een dergelijke zelfver lorenheid te verwerkelijken. In de glorietijd van de Beweging van Tachtig, zo vervolgde professor Asselbergs, is Van Deyssel de meest glorieuze geweest. Zolang onze taal zal blijven leven en ge lezen worden, zal men hem als de meest strijdbare figuur uit die grootse periode erkennen. Zijn glorie is gefixeerd tot een vast punt in de geschiedenis van de Neder landse litteratuur, welke hij op dit histo rische ogenblik is ingetreden. Aan de groeve dankte de heer J. Al berdingk Thijm, een zoon van de over ledene, mede namens zijn broer, zuster en verdere familieleden, voor de betoonde bé- langstelling. In een treffend afscheidswoord verklaarde hij de vorige dag te hebben ge lezen in het boek van zijn vader over de dood van diens vader, daaraan toevoegende dat hij, ware hij zelf een letterkundige, thans een dergelijk boek zou kunnen schrijven. Er zouden grote verschillen zijn, want het boek van Van Deyssel over diens vader weerspiegelde een harmonisch leven als Dinsdagavond hield de vereniging „Het Christelijk Militair Tehuis" haar jaarver gadering onder leiding van ds. W. J. van Elden. De secretaris, de heer L. Lam, bracht het jaarverslag uit. Het was opti mistisch gestemd. In het afgelopen jaar kwam de restauratie van het gebouw aan de Jansweg tot stand. Het bezoek is steeds groot en iedere avond is de zaal vol. Het aantal bezoeken varieert van 1500 tot 2000 per maand. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer J. Fontijne, vermeldde een nadelig slot van 11.500. Plannen werden beraamd om het tekort te dekken. In Haarlem en omgeving zullen openbare collectes wor den gehouden, een bazar zal worden voor bereid en het bestuur zal zich tot de kerk genootschappen wenden, met verzoek mede te werken het bedrag van het nadelig saldo bijeen te krijgen. Ds. W. J. van Elden, die achttien jaar voorzitter is geweest, had de wens te ken nen gegeven, af te treden. De heer Lam, het oudste bestuurslid, bracht de aftreden de dank voor het vele, dat hij in het belang van de militairen heeft gedaan. Ds. J. Bronsgeest werd tot voorzitter gekozen. Deze nam de benoeming aan. Leerlingen van het R.K. Triniteitslyceum te Haarlem hebben gisteren in de Stads schouwburg twee drukbezochte voorstel lingen gegeven van de thriller „De Scha duw" van C. J. Staes, door pater V. Hut- jens geregisseerd. Het stuk handelt over de strijd tussen een internationale misda- digersbende in de Oostenrijkse alpen en een onversaagde Engelse detective, die ten slotte aan het langste eind van het touw der verwikkelingen trekt. Het is geheel geschreven in de trant van een spannend jongensboek en als zodanig wel te waar deren. Daardoor konden de medespelen den voor een niet gering gedeelte hun eigen verbeeldingskracht inschakelen, hetgeen werkelijk tot een plezierig resultaat heeft geleid. Hoewel enkelen gedwongen waren ver boven hun macht te werken, had het aantal redelijk goed geslaagde typeringen toch duidelijk de meerderheid. Speciaal de later als „ziener" vermomde speurder van Scotland Yard verdient een afzonderlijke vermelding. Des avonds woonde burgemeester Cre- mers de vertoning bij, niet als burger maar als gewoon vader. Hij werd daarom echter niet minder hartelijk welkom ge heten door de rector, pater dr. M. van Straaten, die in een korte toespraak wees op de betekenis van het schooltoneel naar binnen en naar buiten. De jongens werpen zich, aldus zijn betoog, uit vrije wil op een afgeronde taak, die zij zo goed mogelijk tot een bevredigend einde brengen. Van geheel andere aard was de opvoe ring door leerlingen van het Kennemer Lyceum, gisteravond in de aula van de school gegeven ten bate van het kinder huis „Wees een zegen". Deze stond op een aanzienlijk hoger niveau, hetgeen natuur lijk niet te verwonderen is als men bedenkt dat deze neutrale instelling uiteraard een stuk voor gemengde bezetting kan kiezen uit een veel omvangrijker répertoire. „Het opgroeiend geslacht" van Wyn Weaver en Laura Leicester is een aantrekkelijk blij spel over enige jongelui, die niet langer als kinderen beschouwd wensen te worden, maar over te weinig levenservaring be schikken om verantwoordelijkheid te kun nen dragen. Het is een niet zo eenvoudig te beant woorden vraag of de vertaler dr. H. W. van Tricht, dii'ecteur van een lyceum in Eindhoven er wel verstandig aan heeft gedaan de inhoud bij Hollandse toestanden en verhoudingen aan te passen, want niet alleen kan dit principe niet volkomen wor den doorgevoerd. maar verder mag het een belangrijk voordeel worden geacht de jeugd ook in het rijk der fantasie wat ver der dan gewoonlijk van huis te sturen. Het is al dikwijls gebleken dat zulks het spel peil ten goede komt. Niettemin werd er onder leiding van de heer N. W. Tol bijzonder fris en overtui gend gespeeld. Het publiek heeft zich dan ook kostelijk kunnen amuseren. Het leeu wendeel van het succes was voor de ko misch uitgestreken butler, maar ook de Vrouw des huizes en enkele leden van de jongere generatie kunnen met voldoening op hun prestaties terugzien. D. K. een effen meer en het boek over Van Deyssel had meer op een berglandschap met hoge toppen moeten gelijken, maar er zou toch iets gemeenschappelijks zijn in het bestaande en het hypothetische boek, namelijk de diepe genegenheid van kind tot vader. Tussen de ongeveer vijftig personen, grotendeels kunstenaars, die de met prach tige bloemstukken en kransen bedekte kist naar de laatste rustplaats volgden, merkten wij op: mevrouw S. Erens-Bouvy (de we duwe van Van Deyssels vriend mr. Frans Erens), mevrouw Top van Rhijn-Naeff, mevrouw Emmy van Lokhorst en de heren mr. L. Ali Cohen, Mari Andriessen, H. P. Baard, D. A. M. Binnendijk, Godfried Bo- mans, H. F. Boot, Jules Chapon, Jules Cuypers, prof. dr. N. A. Donkersloot, D. J. A. Geluk, Tjebbo Franken, Adam Haag, Otto B. de Kat, Jan Mens, H. L. Prenen, dr. P. H. Ritter, A. Roland Holst, Eduard Verkade, Kees Verwey en een zoon van Frans Mijnssen. Melk en brood een cent duurder als er sneeuwtrekkers gebruikt worden. In ons vorig nummer is medegedeeld dat de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft goedgekeui-d dat de bakkers en melkhandelaren tijdelijk 1 cent meer berekenen voor het thuisbezor gen. Maar er is bij vermeld dat die ver hoging alleen mag worden berekend als er extra onkosten gemaakt worden voor sneeuwtrekkers. Nu zijn er enkele lezers die ons mede delen dat er Dinsdag melkhandelaren waren die de extra cent per liter ook ge vraagd hebben terwijl zij geen sneeuw trekkers gebruikten. Zij vonden dat on juist en hebben de betaling van die extx-a cent geweigerd. De Vereniging van Melkhandelaren te HaaiTem deelt ons bij informatie mede dat zij aanvankelijk verkeerd was ingelicht door het Bedrijfschap voor Zuivel, dat Maandag telefonisch had medegedeeld, dat zo lang er sneeuw was, de melkprijs met 1 cent per liter verhoogd mocht worden. Pas Dinsdagmorgen kwam de mededeling dat dit alleen is toegestaan als er sneeuw trekkers gebruikt worden. Door deze sa menloop van omstandigheden hebben en kele melkhandelaars Dinsdag een cent te veel aan hun klanten gevraagd, maar die vergissing is heden ongedaan gemaakt. DRAADBREUK VEROORZAAKTE TREINVERTR AGIN G Een breuk in het net bij Haarlem heeft Dinsdagavond het verkeer van electrische treinen tussen Amsterdam en Haarlem enige vertraging gegeven. Enkele door gaande treinen naar Zandvoort moesten hierdoor uitvallen, maar de half uursdienst tussen beide steden kon, zij het met ver traging, gehandhaafd blijven. Het treinverkeer tussen Amsterdam en Haarlem was van half vijf tot zeven uur on regelmatig, daarna was alles weer normaal. De Britse marine neemt proeven met een nieuw soort reddingspak voor zeelieden dat gemaakt is van twee lagen weefsel van katoen dat met rubber waterdicht ge maakt is. Tussen de beide lagen wordt door de drager zelf lucht geblazen, waartoe in de schoitder van het pak een slang met ventiel is aangebracht, en deze lucht zorgt zowel voor het drijfvermogen als Voor isolatie tegen de koude. Foto: deze proef-drenkeling schijnt het in het nieuive „drijfcostuum" best naar zijn zin te hebben. Dr. J. A. Zuithoff is benoemd tot ge woon hoogleraar in de afdeling dei' werk tuigbouwkunde, scheeps- en vliegtuigbouw- kunde aan de Technische Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de algemene en toegepaste metaalkunde. Jhr. Dr. W. H. Alting van Geusau Leer goed zingen. (Uitgeverij Born N.V. te Assen). Van de inmiddels overleden auteur jhr. dr. W. H. Alting van Geusau verscheen, als nummer 4 van „De practische Bibliotheek" van de uitgeverij Born N.V. te Assen, onder de titel „Leer goed zingen" een eenvoudige gids voor ieder die zijn stem wil ontwik kelen. Het werkje geeft veel practische wen ken, doch de bijzondere verdienste is dat het belangstelling wekt voor de zangkunst, Zin gen leert men tenslotte niet uit een boekje, maar onder controle en op aanwijzing van een ervaren paedagoog. Doch eer men er toe besluit met die studie te beginnen kan het geen kwaad zich enigszins op de hoogte te stellen van wat er zo al bij komt kijken en daartoe lijkt ons het boekje „Leer goed zin gen" wel geschikt. Het handelt over adem haling, toonvorming, dictie en articulatie, resonans, stemsoorten en registers. De zanglerares Ida van der GroepVan Goor heeft het boekje persklaar gemaakt; het manuscript was namelijk onvoltooid toen de auteur plotseling uit het leven weggerukt werd. Dit wettigt het vermoeden dat het slothoofdstuk „Stemoefeningen" van hare hand is. Wij kunnen het werkje aanbevelen, ook voor koorzangers. Jac. Kort, Bach's Weihnachts Oratorium. (Uitgeversmaat schappij „Holland", Amster dam). Wat wijlen prof. dr. G. van der Leeuw ten opzichte van de Passies en de Hoogmis van Bach aan practisch'vulgarisatiewerk tot stand bracht met zijn bekende boekjes, gepubli ceerd door de Uitgeversmaatschappij „Hol land" te Amsterdam, is door Jac. Kort voort gezet met een werkje, waarin Bach's Weihnachts-Oratorium ontleed en besproken wordt. Het is een degelijke studie, die niet zal nalaten de belangstelling, die reeds voor de reeks Kerstcantates van Bach bestaat, te vergroten. De duidelijke uiteenzetting en de bevattelijke toon waarop het werkje ge schreven is, maken het geschikt voor de ge middelde concertbezoeker. Wie Jac. Kort' brochure vooraf leest zal van het oratoriurr dubbel genieten. Toch zou het aanbevelinj verdienen de studie met muziekvoorbeelder te illustreren, zoals dit in de analyses van Kretzschmar van de Breitkopf-editie het ge val is. JOS. DE KDERK. BINNENLAND Prof. dr. L. Keimcr, wonende te Cairo, heeft aan de Staat der Nederlanden ter plaat sing in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, ten geschenke aangeboden twee Egj-ptische sarcophaagjes van beschilderd sycomorenhout, daterend uit de Grieks- Romeinse tijd en gevonden te Toenah-al- Gebel bij Hermopolis in midden-Egypte. De Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de schenker zijn bij zondere dank betuigd. De ambassadeur der V. S. in Neder land, de heer Selden Chapin en zijn echt genote keren Vrijdag in ons land terug na een verlof in de V. S. te hebben doorge bracht. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in een principiële zaak. waarin de vraag was behandeld of een alarm- en start- pistool onder de Vuurwapenwet zou vallen. De kantonrechter te Arnhem was van oordeel dat geen vergunning voor dit wapen behoefde te worden aangevraagd. De amb tenaar van het O. M. en de officier van justitie waren van oordeel dat dit wel het geval was. De rechtbank heeft echter het vrijsprekend vonnis van de kantonrechter bevestigd. De Noorse groothandelaren in groente hebben verzocht wortelen, uien en andere groenten te mogen invoeren uit Nederland, Denemarken en Spanje. Een Noorse veteri naire autoriteit heeft echter verklaard dat wegens het gevaar voor mond- en klauw- zeerbesmetting op het ogenblik geen toestem ming kan worden gegeven voor de import van deze producten. Aan wijlen sergeant D. A. C. Jansen en aan wijlen korporaal M. Zijp, beiden van het oorspronkelijk Nederlands vrijwilligersdeta- chement in Korea is de Amerikaanse onder scheiding de „Silver Star" posthuum ver- verleend. Onbekenden hebben 's nachts de Amers- foortse kei rood geverfd. Het inwonertal van Eindhoven is in 1951 met 2421 personen gestegen tot 146.336. De vermeerdering was een gevolg van een geboorteoverschot van 2492 en een vertrek- overschot van 71. Het geboortecijfer (22,4 per 1000 inwoners) bleef iets beneden het cijfer over 1950 (23,8 per duizend). Het sterftecijfer (5,4 per duizend) vertoonde een geringe stijging (5,2 per duizend in 1951). Tot directeur van het stedelijk museum „Het Prinsenhof" en van het rijksmuseum ..Huis Lambert van Meerten" te Delft is be noemd de heer D. H. C. Bolten, thans weten schappelijk ambtenaar bij de rijskdienst voor Monumentenzorg. Op last van de officier van justitie te Leeuwarden is notaris W. F. te West-Ter schelling gearresteerd. Hij wordt verdacht van verduistering. Het Hoog Militair Gerechtshof neeft de korporaal L. H. S. uit Den Haag, die zich als chauffeur van de Nederlandse militaire attaché in Zweden aan diefstallen had schul dig gemaakt, veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst De Amsterdamse Vereniging tot bevor dering van Vreemdelingenverkeer bestaat op 31 Januari 50 jaar Zij zal een gedenk boek met een overzicht van haar werk in deze halve eeuw uitgeven. Tot officier van justitie bij de recht bank te Groningen is benoemd mr. L. H. Feitsma, thans substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam. De afdeling Friesland van de V.V.D. heeft een commissie gevormd, die tot taak zal hebben de Friese vraagstukken te be studeren en daarover rapport uit te brengen ten behoeve van het provinciale en het landelijke bestuur der partij. Voorzitter is ir. B. C. van Balen Walter te Leeuwarden. Bij de Nederlandse Dok en Scheeps bouw Maatschappij, werf-West, in de Noor der IJ-polder is Dinsdag een 46-jarige schil der dodelijk verongelukt. Een 31-jarige schilder werd verwond en moest in het Wilhelminagasthuis worden opgenomen. Beide mannen schilderden ijzeren schotten, die met een tussenruimte van een meter naast elkaar stonden opgesteld. Bij het op hijsen van een dezer schotten viel dit tegen een tweede. Dit kantelde weer tegen een ander schot en zo kantelden alle schotten. De slachtoffers schijnen er onder te zijn gekomen. Dertigduizend radioluisteraars hebben deelgenomen aan een door de A.V.R.O. uit geschreven wedstrijd, waarin de vraag moest worden beantwoord, wie in 1951 de beste sportman of sportvrouw was. Abe Lenstra kreeg ruim een derde van het aantal „stem men" en staat dus a.an de spits. Hij wordt ge volgd door mevr. Fanny BlankersKoen, Wim van Est, Irma Schumacher, Wim van der Voort, Kees de Ruyter, Pronk, Kraak, dr. Euwe, dr. Van Swol en voorts onder meer Geertje Wielema, Schijvenaar, Luc van Dam en De Bruin. HAARLEM EN OMGEVING Op het te Purmerend door het Stedelijk Orkest gehouden solistenconcours behaalden de volgende Haarlemmers prijzen. In de tweede afdeling solisten C. G. van Leeuwen van Apollo met clarinet derde prijs; J. Officier van Crescendo met trompet tweede prijs; N, van Dijk van De Spaarnebazuin met trombone derde prijs, J. Key van Crescendo met trompet tweede prijs; P. Spanjaard van De Spaarnebazuin met trombone tweede prijs en L. Treffers van Crescendo met cla rinet tweede prijs. In de eerste afdeling solisten G. Verhaar van Apollo met tuba tweede prijs; L. J. M. v. d. Togt van Crescen do met. fluit eerste prijs; A. H. Bijster van Crescendo met bariton derde prijs. Na vier langdurige zittingen, die teza men een kleine twintig uur in beslag na men, heeft de Velsense raad gisteravond om klokslag halfelf zijn zegel gehecht aan de gemeentebegrotingen voor 1952 aan het slot van een avond, die in snel tempo de bedrijfsbegrotingen en de hoofdstukken van het gemeentelijk huishoudboekje zag voorbij trekken. Dat er af en toe buiten dat boekje werd gegaan bewees een socia- listisch-katholiek voorstel, ingediend door de heer A. J. van Leusen (Arbeid), waarin protest werd aangetekend tegen het op ge meentelijke kosten aanblijven van een „overcomplete" hoofdinspecteur van politie, wiens salaris (voorzover het door de ge meentekas gedragen wordt) gehalveerd werd. Dit voorstel is'door de raad minus de vijf protestants-Christelijke vertegen woordigers geaccepteerd maar met steun van de wethouder van Financiën de heer J. C. Aschoff (C.H.), na een besloten zit ting van drie kwartier, waarin felle de batten werden geleverd. Aan het eind van deze slotzitting is verder de vermakelijk heidsbelasting met algemene instemming teruggebracht op 20 Een suggestie van de heer Van Leusen om oud-IJmuiden tijdelijk wat op te knap pen door een sobere beplanting, had ken nelijk gehoor bij het college gevonden en dit plannetje zal dan ook op zijn mérites bekeken worden. De heer Strijbosch (Katholiek) trok als wethouder van Sociale Zaken ten strij de tegen een aantal moties inzake zijn be leid, van de C.P.N,-fractie, die hij graag afgestemd zou zien omdat ze kwesties ra ken, die landelijk geregeld dienen te wor den. Wethouder De Boer (Onderwijs, Ar beid) sloot de rij, onder meer met de ver kondiging dat de schoolradio voor Velgen in een vergevorderd stadium van voorbe reiding verkeert en dat zij nog dit jaar ge- realiseerd zal worden voor het openbaar onderwijs. Hij vertelde voorts, dat zeer binnenkort de eerste tekenen zullen los komen in de Lange Nieuwstraat, bij het station en in de Santpoortse Hoofdstraat in de vorm van H.P.L.- en T.L.-verlichting. De wethouder antwoordde de heer Van Leusen dat er over de leeszaalkwestie binnenkort voorstellen van het college te verwachten zijn. „Overtollige" hoofdinspecteur „Waarom geeft het college in de memorie van toelichting wel een visie op het aantal Velsense politie-functionarissen, zonder een verklaring te leveren van 'het feit dat Vel- sen jaarlijks 5000 (de rest van het salaris wordt door het rijk vergoed), uitgeeft voor een functionaris, die niet werkt", zo sneed de heer Van Leusen het hoofdstuk po litie in een zijner détails aan. Hij rammelde met de verantwoordelijkheid- van de raad inzake de votering van gelden en verklaar de, dat de fractie geen aanleiding ziet. dit bedrag toe te staan zonder nadere omschrij ving. Ook dë heer Groot (Ax-beid) schoot op dit geval, dat de heer P. J. Ytsma be treft, af en betreurde het, dat het college in deze kwestie zo vaag is gebleven. Hij haalde de mogelijkheid van overplaatsing aan en vond het vreemd, dat Velsens raad de kans loont, nu tot in het oneindige twee hoofdinspecteurs te betalen. De heer T o n i n o (Katfh.) kwam via het zijns inziens onvoldoend" politietoezicht on de avondlijke Willem de Zwiieerlaan, op dezelfde zaak van de „overtollige" maar gesalarieerde politie-insnecteur terecht en betoogde namens zijn fractie, dat dit een vreemde zaak is. „Of er voor gewerkt wordt" informeerde de Katholieke woord voerder en hij haalde voorts uit het ant woord van B. en W., het feit dat rechts herstel heeft Maats gehad nadat de ner- soon in kwestie in de oorlog naar elders overgeplaatst is, maar niettemin ambte naar der gemeente Velsen bleef. Is dit rechtsherstel, waarvan naar buiten niets blijkt, inderdaad voltrokken? vroeg de rechtsgeleerde. Het ambtenarengerecht zou hebben uit gemaakt, zo ging hij verder, dat overplaat sing naar elders op toezegging van de mi nister zou worden bevorderd, zodat rechts herstel kon worden verleend hij meende, dat het vreemd is, dat dit recht afhankelijk gesteld wordt van een toezegging hoe-dan- ook van de minister. De minister heeft ech ter blijkbaar nog geen mogelijkheid tot inlossing der belofte gezien, wat de heer Tonino vrij logisch vond, omdat deze man niet „overgeplaatst" kan worden om de eenvoudige reden, dat hij alleen door solli citeren een andere functie kan bemachtigen. „De burgemeester heeft eerder eens ge zegd, dat het zo jammer is, dat het Velsense politiecorps overbelast is: nu hebben we een kracht, we betalen hem en er komt niets voor terug." De heer Lips vroeg tenslotte, of er nog een procedure loopt over deze ambtenaar en hij verzocht in elk geval te willen be vorderen, dat deze post zo gauw mogelijk uit de begroting verdwijnt. „Niet in het openbaar" Burgemeester mr. M. M. Kwint zag geen aanleiding de verkeerssituatie op de Wil lem de Zwijgerlaan te wijzigen, afgaand op de mienng van deskundigen, waarop de heer Tonino bleef aandringen op betere verlichting ter plaatse. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de politie onder de competentie van de burgemeester valt, waaruit in feite een volledig stilzwijgen zou Kunnen volgen. Niettemin is reeds in het voorlopig verslag op de affaire ingegaan, maar nu de vragen zo direct worden, wilde hij toch liever tot vertrouwelijke behandeling overgaan. Zo dat de tribune ontruimd werd. Tijdens dit „comité generaal" werden eveneens mede delingen gedaan over wai ue burgemeester noemde „bebouwing van bepaalde delen der gemeente", die na afloop van de ver gadering aan de hand van maquettes zijn toegelicht, eveneens in besloten zitting. Het Algemeen Comité van Huisvrouwen tegen de gedwongen melksanering heeft zich met een brief tot het college van B. en W. van Haarlem gewend,waarin het schrijft „met verontwaardiging kennis te heb ben genomen van het besluit, goedkeuring te hechten aan de voorgenomen melksa nering, georganiseerd door de Coöperatie van Haarlemse Melkhandelaren". Volgens de brief is er grote onrust gewekt onder de Haarlemse huisvrouwen en het comité deelt daarin mee de tolk te zijn van ten minste tachtig procent van de Haarlemse huisvrouwen. Verzocht wordt de goedkeu ring voor het invoeren van de gedwongen melksanering in te trekken, waardoor de huisvrouwen de vrijheid behouden haar leveranciers te kiezen. Tot onderwijzer aan de Chr. Uloschool te Heemstede is benoemd de heer H. G. v. Dijk te Zwolle. De hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne, heeft Dinsdagmiddag aan de vol gende leden van het corps het dinloma van het Nederlands Olympisch Comité uitge reikt: de dames Veldhuizen en Slewe en de heren Van Soest, Kokhuis. Jonker, Van Huis, Vermeer en Van Bemmel. De dames Veld huizen en Slewe zijn de eerste dames van een politiecorps in Nederland die het diplo ma behaald hebben. Morgen zal de Judovereniging ..Haarlem" in het Concertgebouw haar jaarlijkse judo- wedstrijden om het clubkampioenschap houden. Door het groeien van deze vereniging zo wel wat het aantal beoefenaars betreft als de kwaliteit van de deelnemers belooft deze avond een on goed peil staande judoavond te worden. Het programma zal worden op geluisterd door deelneming van drie zwarte handhouders waarvan twee tweede Dan's n.l J. Nauwelaerts de Agé en H. v. d. Velde die beiden voor Nederland in de Europese iudo- kampioenschappen te Parijs uitkwamen. Er zullen iiu jitsudemonstraties, Katavormen, wedstrijden tegen enige tegenstanders enz. gegeven worden. De kampioen zal een wis selbeker ontvangen en voor iedere Kyu graad (kleur van de ceintuur) wordt een kampioensmedaille uitgeloofd. De technische leiding is in handen van J. Nauwelaerts de Agé. Abbekerk, pas. 28 Kp. Leeuwin naar Aden. Amstelvaart, 26 v. Galveston naar Nederland. Averdiik, 29 v. New York te R'dam. Aardijk, 31 te Le Havre verwacht. Aldabi, 29 te Santos. Alnati, 28 v. Santos n. Rio de Janeiro. Alpherat, 1 Febr. v. Galveston te A'dam. Amstelpark, 28 v. Norfolk naar Nederland. Agamemnon, 28 670 m. NO. Barbados. Akkrumdijk, 28 v. Hamburg naar Antwerpen. Alchiba, 28 220 m, N. Chagos eil. Alphacca, 28 rede Paranaguay. Alpherat. 28 360 m. N.NO. Flores. Altair, pass. 28 St. Pauisrock n. Las Palmas. Amsteldiep, 28 570 m. W.ZW. Lands End. Amsteldijk, 28 300 m. ZO. Sable eil. Amstelstad, 28 bij Elba Cp. Arundo, 28 210 m. O. Bermudas. Amstelkerk, 28 op rede Lobito. Arendsdijk, 28 300 m. N.NO. Rio Grande. Algenib, 29 van Victoria naar Santos. Amstelland, 30 v. Rio de Janeiro te Bahia. Annenkerk, 29 van Duinkerken n. Antwerpen Arendskerk, 30 van Santos te Montevideo. Arnedijk, 29 van Galveston te New Orleans Axeldijk, 20 van Tampa naar Houston. Alblasserdijk, 29 van R'dam te Houston. Almdijk, 29 te Antwerpen. Argos, pas. 29 Kp. St. Vincent. Aalsum, pass. 29 Key West. Alamak, 29 te Genua. Alpherat, 1 Febr. v. Galveston te R'dam vèrw. Alnati, 29 te Rio de Janeiro. Alioth, 30 te Bahia. Bali, 29 v. Port Swettenham te Singapore verw. Blommersdijk, 28 van R'dam te New York. Bandjermasin, 28 v. 'Balikpapan naar Tj. Priok. Bennekom, 29 van Bremen te Antwerpen. Breda, 28 600 m. ZW. Flores. Blitar, 29 van Penang n. Colombo. Borneo, 29 van Makassar. Boissevain, 26 van Kobe naar Hongkong. Bloemfontein, 29 te Mombassa. Caltex Nederland, 30 Sidon verwacht. Clavella, pass. 28 Sombrero. Callisto, 28 480 m. NO. Fayal. Celebes, 23 480 m. ZO. Socotra n. Tj. Priok. Ceronia, 28 1000 m. NO. Sombrero. Clio, 25 v. Ciudad Trujillo n. Petit Goave. Cottica, 28 Golf van Biscaye. Caltex The Hague, 29 van R'dam naar Sidon. Congostroom, verm. 31 v. Lagos naar Duala. Dalerdijk, 28 v. Hamburg naar Bremen. Delfshaven, pas. 28 Kp. Frio. Duivendrecht, 28 165 m. Z. Fernando Noronha Delft, 30 te La Guaira verwacht. Drente, 1 Febr. te Alexandrië verwacht. Duivendijk, 29 te Los Angeles. Esso Amsterdam, pass. 28 ten NO. Azoren. Elmina, 29 te Lagos verwacht. Eemdijk, 28 te Havanna. Ena, 28 v. Curacao te Port au Prince. Erinna, 29 van Singapore naar Kobe. Friesland (SSM), 28 bij Finisterre. Friesland (KRL), 29 v. Kopenhagen te R'dam. Gaasterland, 28 Golf van Biscaye. Garoet, 28 500 m. O.ZO. Socotra n. Belawan. Hercules, 28 v. Volos te Istanboul. Heemskerk. 28 570 m. W. Anderhalfgraadskan. Hoogkerk, 28 100 m. O.ZO. Ceylon. Hydra. 28 960 m. ZW. Flores. Haarlem, 29 van Cartagena te Colon. Hestia, 28 van Nanowah Cays te Pto. Barrios Heelsum, 31 v. R'dam via Bremen en Hamburg naar Houston. Helena. 1 Febr. Port au Prince verwacht. Hera, 29 van Antwerpen naar Amsterdam. Indrapoera, 28 380 m. W. ten N. Minicoy. Java, 27 v. Penang n. Port Swettenham. Japara (KRL), 28 580 m. ZW. Flores. Jagersfontein, pass. 29 Evenaar n. Kaapstad. Jupiter. 29 van Gibraltar naar R'dam. Johan van Oldenbarnevelt, pass. 29 Kp. Bou- garoni naar Port Said. Kota Agoeng, 29 v. New York te Galveston. Kota Inten. 29 v. Soerabaja in Riouw Archipél Kalap, pass. 25 Ouessant. Lieve Vrouwekerk, 28 te Karachi. Langkoeas, 27 17 u. te Belawan. Leersum, 28 50 m Z. Scilly's. Lemsterkerk, 29 van Port Said n. La Goulette. Luna, 30 te Algiers. Mapia, 29 te Belawan. Merwede, pass. 28 Key West. Murena, 28 van Port Said. Manoeran, 30 Djeddah verwacht. Meerkerk, 29 te Karachi. Merwede, 30 v. R'dam te New Orleans vei *r. Maaskerk, p. 29 Finisterre n. Antwerpen. Meliskerk, 29 te Antwerpen. Madoera, 28 700 m. W.ZW. St. Helena. Malea, 28 in Golf van Oman. Marin, 26 v. Kp. Haitien n. New Orleans Mentor. 29 v. Carloforte naar Sfax. Maas, 30 van Valencia naar R'dam. Markelo, 30 v. Afrika te Amsterdam. Nigerstroom, 28 v. Takoradi naar Winm.bath. Notos, 25 v. New York n. Caracol. Nieuw Amsterdam, 29 van R'dam naar h. York. Oranjefontein, 29 te Port Elisabeth. Orion, pass. 23 Casquets n. Antwerpen. Orestes, 29 v. Port au Prince te Ciudad Trujillo Oberon, pass. 29 te Le Havre. Ootmarsum, 29 te Le Havre. Orion, 29 te Antwerpen. Oranje, 30 Colombo verwacht. Oranjestad, 30 te Barbados. Prins Willem V. 31 v. Dakar te monden verw. Parkhaven. 28 560 m. Z. ten W. St. Vincent. Paula, 29 van Singapore te Haiphong verw. Prins Frederik Willem, 28 dwars Casquets. Prins Willem II, 28 270 m. ZW. Lands End. Prins Willem v. Oranje, 28 v. Barcelona naar Castellon. Pygmalion, 28 van Paramaribo n. Curacao. Poseidon, 28 340 m. W. ten Z. Bermudas. Prins Joh. Willem Friso, 31 v. Antwerpen te Hamburg verwacht. Polyphemus, 30 te Rotterdam. Rempang, pass. 28 Minicoy naar Aden. Rotula, pass. 27 Bermudas. Rad.ia, 26 te Belawan. Rijndam, 29 v. Cristobal te Havanna. Roebiah, 28 van Londen te Amsterdam. Riouw. 28 bij Socotra naar Aden. Roepat, 29 van Panaroekan te Soerabaja vérw. Riouw, 29 te Aden. Ruvs, 29 van Mauritius naar Mombassa. Rijnkerk, 30 te Genua. Sliedrecht, pass. 23 Socotra. Straat Malakka, 30 Lorenzo Marques verw. Straat Soenda, 27 v. Durban n. Singapore. Straat Makassar, verm. 29 v. Rio de Janeiro naar Kaapstad. Salawati, pass, 28 Ouessant naar Marseille. Sambas, 29 van Singapore te Bangkok. Sarpedon, 28 van La Guaira naar Aruba. Sloterdijk, 29 v. New York te Tj. Priok. Stad Alkmaar, 28 250 m. N. Miami. Stad Arnhem, 28 220 m. NO. Madeira n. Las Palmas. Stad Maassluis, 28 200 m. NO. Finisterre. Stan vac Djirak, 28 van Singapore naar Sungei- gerong. Swartenhondt, 29 van Menado te Gorontalo verwacht. Saroena. 28 dwars Luzon. Scherpendrecht, 28 bij Str. Yucaten. Stad Leiden, 28 220 m. Z. Bermudas. Salatiga, 30 van Aden te Djibouti. Soestdijk, 29 van Tj. Priok te New York. Stad Haarlem, 29 van Savona naar Bona. Stad Vlaardingen, 29 v. Vlaardingen te Phila delphia. Skaubryn, 29 150 m. W. ten Z. Cocos eil. Trompenberg, 28 van Galveston. Tegelberg, 28 790 m. W. ten N. Kaapstad. Ternate, 28 400 m. N.NW. Flores. Themisto, 28 580 m. W. ten Z. Flores. Tiba, 23 320 m. Z. Santos. Tibia, 28 van Suez. Tabian, 28 v. Port Said naar Suez. Tjibadak, 26 van Penang n. Port Swettenham Tjitjalengka, 25 van Nagoya naar Kobe. Trajanus, 26 van Houston te New Orleans. Teucer, 29 van Aden naar Penang. Tomini, 29 te Aden. Tjibesar, 27 v. Yokohama te Buenos Aires. Titus, 29 van Istanboul te Izmir. Van Heutsz, 26 v. Kobe naar Hongkong. Waiwerang, 28 in Java Zee. Willemstad. 29 van Funchal Madeira naar La Guaira. Winsum, 30 van R'dam te Catania verwacht. Weltevreden, 29 van San Francisco n. Manilla. Winterswijk, 30 v. Sfax te Vlaardingen. Zuiderkruis, 30 van R'dam te Halifax. Zaan, 31 middernacht v. Setubal te R'dam verw. Op 9 Januari overlegden leden van de oudercommissie en van de propaganda- commissie uit de oudercommissie van de Montessori-kleuterschool, gevestigd in de Linnaeusschool aan de Wilgenstraat of er wat gedaan kon worden voor de jeugd. Een der leden kwam op het idee oude kranten en lompen te verzamelen en te verkopen en het geld te besteden voor aankoop van een hoogtezon. Het plan vond instemming en de leden zijn enige dagen ijverig in de weer geweest. Zij wendden zich tot de ouders der leerlingen en kregen de be schikking over auto's om de goederen bij de ouders op te halen. Het resultaat was verrassend. Een flinke hoeveelheid werd opgehaald. De verzameling moest gesor teerd worden, waarvoor ouders zich be schikbaar stelden en toen het verzamelde verkocht werd bleek, dat er een bedrag bijeen was om een hoogtezon aan te kopen. Dinsdagavond, dus twintig dagen nadat de gedachte geopperd was, kwamen de ouders van de Montessori-kleuterschool bijeen, om de hoogtezon aan te bieden. Daarbij werd het woord gevoerd door me vrouw G. VeermanVan Woerkom, die op geestige wijze de werkzaamheden van de oudercommissie en van medewerkers uit eenzette. Allen hebben het druk gehad, doch zij hebben er plezier van beleefd. De spreekster bood het hoofd der kleuter school, mevrouw M. E. NeudorferMeijer, een bedrag aan, dat bestemd zal worden voor de aankoop van de hoogtezon. Mevrouw Neudorfer dankte de ouders voor de aanbieding van het geschenk en overhandigde het op haar beurt aan de heer D. J. A. Geluk, wethouder van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, die het gemeentebestuur van Haarlem ver tegenwoordigde. De heer Geluk zeide grote bewondering te hebben voor de oudercommissie van de kleuterschool. In de school aan de Wilgen straat is pas voor het tweede jaar een cur sus voor de kleuters, doch de school staat bij de ouders in hoog aanzien. Dat is geble- j ken uit de actie van de afgelopen dagen en de plannen, welke de oudercommissie koestert voor de toekomst. Er is gevraagd een aparte kleuterschool te bouwen. De heer Geluk wilde daaraan gaarne zijn1 medewerking verlenen, doch hij kan niets toezeggen, omdat voorlopig geen bouw volume voor kleuterscholen beschikbaar is. Wel wordt er gewerkt aan de plannen een progressief leerplan op de lagere school in het gebouw toe te passen. Binnenkort zal het aantal leslokalen met een vermeerderd 1 worden en de school zal beschikken over een voltallig personeel. Tenslotte bracht de heer Geluk dank aan de ouders voor het aanbieden van het geschenk. De oudercommissie had voor deze avond een aantrekkelijk programma samenge steld. Medewerking verleenden mejuffrouw Van der Lieuw (declamatrice) en het man- nenkwartet „Orpheus" onder leiding van Nico de Zwager. Na de pauze vertoonde dr. C. Brouwer een aantal prachtige beel den uit Zuid-Frankrijk. Wij noteren voor prima Hollands rundvlees: Haas f 2.—, Biefstuk f 1.90 Rosbief f 1.80, Ribstuk f 1.75, Riblappen f 1.70 Magere lappen f 1.65, mooie doorregen Lappen f 1.55, Gehakt half om half f 1.20, dik Rundvct bij vlees fl.Varkens kop f 0.65 p. p. Varkens poten f 0.40 p. p Varkens- carbonade f 1.60, 2 ons Pekelvlees f 0.75 RIJKSSTRAATWEG 215 bij de brug Jonge zakenvrouw vraagt tegen goede rente. Zaak als borg aanwezig. Wekelijkse of maandelijkse afl. Brieven no. 9072. Alléén deze week: Emaille Kinderdejeuners 0.85 Dr, LEYDSSTRAAT 10. Tel. 11784, weg. gev. leeftijd, aan hoofd weg in Haarl. gel. m. w.ruil. Brieven no. 9064, zinken goten en platten aar het Loodgietersbedryf SCHOTERSINGEL 21 Tel. 13207, Haarlem 10% extra korting op onderstaande prijxen. 1 pers Divanbed 19.—. 1 pers. Bedstel 29.— 2 pers. Bedstel 48.—. Verder Opklapbedden. Ombouwen Dubbei divanbedden, Javakapokbedstellen, Verende matrassen Alles eerste klas en 15 jaar garantie Spotprijzen. MONSTERKAMERS ORIONWEG 8 HAARLEM-NOORD bij Zaanenlaan Gesloten huis. - Telefoon 23933 bev. 5 kamers, keuken, badkamer, schuur, met grote zolder, geb. met premieregeling. Koopprijs 17.500.—. Inl. bij N. MOLENAAR. Mak., Van Nesstraat 26, Haarlem. Telefoon 25683. BELEGGING HEEMSTEDE. TE KOOP AANGEBODEN: met garage, centr. verwarming. Heemsteedse Dreef. Huur f897,Lasten f140,Koopsom f16.500,M. I. VAN ENGELEN Zn., Heerengracht 132, Tel. 4076242762 Amsterdam. te Haarlem. Bovenhuis (aparte opgang) spoedig leeg te aanvaarden. Koopsom 10.000,—, hypotheek aanwezig. Geen tussenpersonen. Br. no. 9068 bur. van dit blad.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3