Organisatie der burgerlijke verdediging ABMSÏROOP VAN HOUTEN S CACAO De H.O.V. met de Vijfde van Badings Kennismaking met jeugdige pianiste Woning en kolenschuur in Zuidhorn afgebrand Uitbreiding van de Harskamp Bescherming van burgerbevolking en goederen, regeling voor evacuatie en oprichting van een noodwacht Agenda voor Haarlem Qjj snakt »*3rADEM! H oogezand-Sappemeer wil f 5 millioen lenen Misdadige practijken in donker Maastricht goedkoper i Thans pet 100 gram T uberculosebestrijding onder het rundvee Twee communisten treden uit Amersfoortse raad RECITAL RIA GROOT Oude man kreeg brandwonden Genetisch instituut te Utrecht Schaatsen rijden Huiskes won 5.000 meter te Kongsvinger Biljarten Kampioenschap tweede klasse van Haarlem Paardensport Stedenwedstrij d WOENSDAG 30 JANUARI 1952 Thans zijn bij de Tweede Kamer inge diend vier wetsontwerpen, welke verband houden met de organisatie van de burger lijke verdediging. Als basis voor de voorbereidingen van de overheid, om de bescherming van de be volking in oorlogstijd zo goed mogelijk tc verzekeren, heeft tot dusver gediend de Luchtbeschermingswet, welke evenwel niet meer aan de tegenwoordige eisen voldoet. Het is de bedoeling deze wet te vervangen door de ontworpen wet Bescherming Be volking. Volgens het eerste wetsontwerp wordt de bescherming van de bevolking georgani seerd op basis van een indeling van het grondgebied in twee categorieën, A- en B- gebieden. Als A-gebieden worden aange wezen die gebieden, waar het gevaar voor luchtaanvallen het grootst wordt geacht, in het algemeen de grote en de belangrijke steden. De rest van het grondgebied is B- gebied. Bepaalde A-gebieden of delen van het B-gebied kunnen worden aangewezen tot kringen. In elke gemeente is de burgemeester, bij gestaan door het hoofd bescherming bevol king, verantwoordelijk voor de bescher ming van de bevolking; hij kan voor dat doel oefeningen laten houden en gedrags regels en bevelen aan de burgerij geven. De burgemeesters van tot kringen behoren de gemeenten treffen gezamenlijk een rege ling, krachtens welke deze bevoegdheid toekomt aan het kringbestuur. bijgestaan door een kringhoofd bescherming bevol king. De Commissaris der Koningin houdt het toezicht op de bescherming van de bevol king in de gemeenten en kan aan de bur gemeesters aanwijzingen geven. Hij coördi neert de beschermingsplannen van gemeen ten en kringen in een provinciaal plan, dat de minister van Binnenlandse Zaken moet goedkeuren. De minister van Binnenlandse Zaken kan voor het gehele land of voor gedeelten daarvan gedragsregels en bevelen geven. Vitale bedrijven kunnen door de minister worden verplicht speciale maatregelen te nemen. Onderlinge bijstand moet uitkomst bie den in de gevallen, waar de eigen krachten te kort schieten. Bescherming van goederen voorraden Het zal voor een goed verloop van de organisatie van de bescherming van de be volking noodzakelijk zijn, dat de in het land aanwezige grondstoffen in tijden van oorlog of buitengewone omstandigheden in voorraad blijven daar, waar de grootste behoefte daaraan bestaat en waar zij het minste gevaar lopen door oorlogshandelin gen verloren te gaan. In een tweede wetsontwerp wordt be paald dat ieder van de ministers aan recht hebbenden kan bevelen aan roerende of onroerende zaken al of niet veranderingen aan te brengen, deze niet te gebruiken of te verwerken, of ze naar behoren te onder houden. Bevelen worden bij bevelschrift ter kennis gebracht van de betrokkenen, dan wel algemeen bekend gemaakt door aanplakking aan het gemeentehuis of door publicatie in de Nederlandse Staatscourant. Verplaatsing bevolking Het derde wetsontwerp betreft de ver plaatsing der bevolking. Het is gebaseerd op de ervaringen, welke voor en tijdens de tweede wereldoorlog bij evacuaties zijn opgedaan. Een verplaatsing van de bevolking zal volgens het wetsontwerp slechts mogelijk zijn in het belang van de veiligheid dier bevolking of in het belang van de uitoefe ning van de taak van de krijgsmacht. De last hiertoe wordt gegeven door de minis ters van Binnenlandse Zaken en van Oor log. De ministers van Binnenlandse Zaken en van Oorlog geven aan, naar welke gebieden de bevolking moet worden overgebracht en wie tot gaan of achterblijven verplicht zijn. Het wetsontwerp opent de mogelijkheid, dat aan de verplaatste personen vergoe dingen van verschillende aard worden ge geven. ADVERTENTIE De Lucifer: Houdt U van Amerika De ROXY: 'n Roxy is er vol van. WOENSDAG 30 JANUARI Minerva (Heemstede): Wiener Sanger- knaben concert, 8.15 uur. Gebouw Stad Haar lem: Actie-comité „Werk en woningen", 8 uur Rembrandt: „Alles draait om Eva", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „De muurbloem van het leger", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Morgen is te laat!", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Louise-Lotte", 14 jaar, 7 en 9,15 uur. Spaarnc: „Het legioen der dappe ren", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Samson en Delilah", 14 jaar, 8 uur. DONDERDAG 31 JANUARI Stadsschouwburg: „Othello" (Rotterdams Toneel), 7.30 uur. Brinkmann: Humanistisch Verbond, spreker dr. W. J. Jong „Worden de mensen dommer?", 8 uur. Zuiderkapel: Spreker dr. Nerses Khachadourian, 8 uur. Rembrandt: 1.45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2. 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. De ministers laten zich bijstaan door een Rijkscommissie Verplaatsing Bevolking, die in elke provincie vertegenwoordigers heeft. Noodwachten Een vierde wetsontwerp bevat een rege ling van de rechtstoestand van het perso neel, dat bij de overheidsorganisatie van de bescherming van de bevolking zal wor den ingeschakeld. Deze overheidsorganisa tie wordt onderscheiden in: gemeentelijke en kringnoodwachten, provinciale- en ge westelijke noodwachtstaven en de rijks- noodwacht. Deze diensten omvatten brandweer, ge neeskundige dienst, opruim- en herstel- dienst en sociale verzorgingsdienst. Voor de noodwachten zal zoveel moge lijk worden volstaan met vrijwillig perso neel. Totaal zullen rond 200.000 personen nodig zijn. Van dit totaal zullen ruim 37.000 personen een volledige dagtaak krij gen; 86.400 personen zullen eens per circa 12 dagen dienst doen en 66.400 personen zullen deel uitmaken van ploegen, welke uitsluitend na oproep moeten opkomen. Voor het geval zich niet een voldoend aantal vrijwilligers meldt, zullen door mid del van een dienstverplichting ter aanvul ling personen worden opgeroepen. Naast een beloning zal in voorkomende gevallen een uitkering worden toegekend wegens het derven van loon of inkomsten uit arbeid of bedrijf. Noodwachters zullen verzekerd zijn in gevolge de Ongevallenwet 1921. Voor hen geldtook een regeling voor uitkeringen bij invaliditeit, een pensioenregeling, een kostwinnersvergoeding en een weduwen- en wëzenuitkering. ADVERTENTIE Uw luchtwegen zijn door slijm verstopt.Los dat gevaarlijke slijm op met de krach- tig werkende De gemeente Hoogezand-Sappemeer heeft besloten tot de uitgifte van f 5.000.000 20-jarige obligaties tegen een koers van 100 pet. De lening draagt geen rente gedurende de eerste 10 jaren na uitgifte, het elfde jaar 9 pet. en daarna gedurende het twaalfde tot en met het twintigste jaar een rente van 10 pet. per jaar. Vervroegde algehele of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan. Het gemeentebestuur is van de gedachte uitgegaan, dat er een categorie beleggers is die op directe inkomsten geen prijs stelt indien hiertegenover staat, dat zij in latere jaren in verhoogde mate profiteren van het tijdelijk afzien van rentebaten. Hierbij is gedacht aan beleggers die thans over voldoende inkomsten beschikken en door de werking van de progressie in de Inkom stenbelasting van een verhoging van in komsten uit genoten rente op het ogenblik in onvoldoende mate zouden profiteren, maar die in de toekomst door terugtrek king uit het zakenleven, pensionnering of andere omstandigheden vermindering van inkomsten hebben te verwachten. Als garantie tegen verliezen op de hoofd som is de gemeente bereid na 1 Maart 1953, de obligaties tegen parikoers terug te kopen. De opbrengst van de lening zal worden bestemd voor het dekken der kosten van woningbouw en andere kapitaalsuitgaven. In het oude stadsdeel van Stokstraat en omgeving in Maastricht is de politie door krachtig ingrijpen bezig een einde te maken aan gevallen van diefstallen met geweld pleging en berovingen van bezoekers van verdachte huizen. Door arrestaties kwa men heel wat misdrijven aan het licht: be halve zedenmisdrijven en berovingen ook diefstallen en inbraken. Voor de Maastrichtse rechtbank stond Dinsdag een 22-jarige betonvlechter E. L. B. terecht wegens beroving van een kellner die door hem was meegenomen naar de ge noemde stadswijk. Daar had hij zijn slacht offer neergeslagen, zijn jas afgerukt en daaruit een portefeuille met 160.en 500 Belgische francs gekaapt. De officier van justitie, mr. G. Dautzen- berg, memoreerde de reeks misdaden in de berucht geworden buurt. Een flinke straf zal ten voorbeeld moeten strekken en Maastricht voor deze praktijken veilig stellen. Zijn eis wegens diefstal met ge weldpleging was vijf jaar. Verder hadden zich te verantwoorden de 23-jarige loswerkman J. M., zijn 24-jarige echtgenote I-I. M. M. en zijn 30-jarige schoonzuster M. J. De man lokte geregeld personen in het beruchte perceel Stokstraat 44. Terwijl de vrouwen de bezoekers bezig hielden, haalde M. in de aangrenzende kamer alle voorwerpen van waarde uit jassen of andere kleren, welke de bezoeker daar op aanwijzing der vrouwen over een tafel had gelegd. In een ander geval had deze man een bezoeker tegen de grond ge drukt en hem van alle waardevolle dingen beroofd Al deze ten laste gelegde feiten werden door de drie verdachten volledig bekend. De officier van Justitie vroeg tegen M. vijf jaar gevangenisstraf, tegen de twee vrouwen wegens medeplichtigheid aan be roving ieder anderhalf jaar gevangenis straf. Uitspraak 12 Februari. De Alg. Bond voor ouden van dagen heeft de Koninklijke goedkeuring op zijn sta tuten verkregen. ADVERTENTIE 45 Bij de jaarlijkse inspectie in Noord holland werden 600 open reageerders gevonden De directeur van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Noordholland deelt ons mede: De wintercampagne is in volle gang, helaas wat verlaat door de onverwachte mond- en klauwzeer-explosie, maar zoals het zich laat aanzien, zullen de dierenartsen per 15 Februari klaar of nagenoeg klaar zijn met het onderzoek. En, voorzover wij het nu reeds kunnen bekijken, krijgen wij de stellige indruk, dat het reactiepercentage onder de koeien zakt. Er werden tot en met 25 Januari 1952 ruim 7200 reageerders geroodblikmerkt om in aanmerking te komen voor slachtsub- sidie. Tal van bedrijven hebben zich vrij ge maakt; er zijn verschillende veehouder^, die nog één of meer jaren de tijd hadden om hun laatste reageerder op te ruimen, maar die geen kans zagen de vrije en de reagerende dieren te isoleren en daarom ip één klap hun bedrijf hebben gezuiverd. Er komt wel eens een slachlbewijs niet „boven water". Het aantal weggeraakte slachtbewijzen is minder dan 1 °/n van het totaal. Maar van iedere geroodblikte koe waarvan geen slachtbewijs op tafel komt, betekent dit het verspelen van de premie van 150. De veeartsen zijn 4 September 1951 met de sputumcampagne begonnen in het Noor den der provincie boven de lijn Alkmaar Hoorn en zijn daarna geleidelijk afgezakt naar het Zuiden, waar zij momenteel volop aan de gang zijn. Vanaf 4 September 1951 tot 25 Januari 1952 wei-den ruim 600 open lijders gevon den. Dat betekent een opruiming van 600 smetstofbronnen. Van die 600 bleken er bij de slachting 4 te zijn die geen open tuberculose hadden. Deze 4 zijn voor 100 vergoed. De subsidie voor de open lijders bedraagt 150.per stuk. Tenslotte schrijft de directeur aan de veehouders: „Is sputumvangen verplicht?" wordt ons wel eens gevraagd en inderdaad, het is verplicht! Wij moeten binnen 5 jaar uit de tuber culose en daar moeten alle veehouders aan meewerken. Wij moeten zorgen, dat wij een tbc-vrije veestapel krijgen, want anders willen onze buitenlandse afnemers ons vee en onze zuivel- en andere melkproducten niet meer importeren. Wij overdrijven heus niet, als wij zeg gen, dat wij „met de rug tegen de muur" staan. Maar, afgezien daarvan is het dringend noodzakelijk met het oog op de Volksge zondheid, in engere zin dus voor jullie ge zin, jullie personeel. Weten jullie wel, dat er bij een korte lings ingesteld onderzoek in Zuidholland op enkele scholen op het platteland er van de boerenkinderen 27reageerden, van de arbeiderskinderen 14 en van de bur gerkinderen (die dus practisch niet in aan raking komen met het vee) 7 De beide communistische leden van de gemeenteraad van Amersfoort, de heren W. van Apeldoorn en K. ter Burg, hebben hun raadszetel ter beschikking gesteld. De heer Van Apeldoorn is op 10 Januari door de C.P.N. als lid geroyeerd. De heer Ter Burg heeft zijn lidmaatschap opgezegd. De pianiste Ria Groot, die gisteravond in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum onder auspiciën van de stichting Nederlandsch Impressariaat een recital gaf, behoort tot de jongste generatie van Nederlandse pianisten. Als zovele van onze jonge instrumentalisten voelt zij de mach tige aantrekkingskracht van het concert podium, waar toch maar zo zeer, zeer weinige uitverkorenen zich een blijvende plaats kunnen veroveren. Ria Groot heeft zeker een kans om het begeerde doel te bereiken. Zij is natuurlijk-muzikaal, zij heeft zin voor een rijk-geschakeerde kla vierklank en weet daarmede sfeer te scheppen. Haar speltechniek is belangrijk ontwikkeld, zodat zij, mede dank zij een aangeboren gracieuze souplesse, grote moeilijkheden kan overwinnen. En boven dien kan zij vertrouwen op een sterk ge heugen. Ria Groot speelt buitengewoon vlot. Zij is in haar spel als een jong veulentje, dat blij door de weide dartelt en er af en toe pijlsnel van door gaat. En dit spel der jeugd had op deze avond zijn bekoring, toen het de uitvoering van twee Sonates van Domenico Scarlatti betrof. Ook toen het werd gebi-uikt voor de vertolking van de snelle delen uit Mozarts Sonate in D (K.V. 576). Ria Groot bereikte er zelfs hoogtepunten mede als bij de voortreffe lijke, welhaast meesterlijke uitvoering van de Impromptu in f van Gabriel Fauré en van het virtuoze „Jeux d'eau" van Maurice Ravel. Maar als het op verdieping aankwam en het ging om het opbouwen van een werk tot een hecht, organisch gegroeid geheel, dan schoot het spel van de pianiste te kort. Een Fantasie en Fuga in a van -J. S. Bach is toch meer dan een rappe aaneenschake ling van tonen en voor een Adagio als dat van Mozarts Sonate wordt toch meer ge vraagd, dan alleen maar het geven van wat sfeer. De 32 Variaties in c van Beethoven kregen technisch gezien een vrijwel pei-fec- te uitvoering, doch de geladenheid en de expressieve samenhang ontbraken. Een Een woonhuis en een kolenschuur in Zuidhorn (Gr.) zijn Dinsdagavond door een felle brand totaal verwoest. De brand, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, ontstond toen de vrouw des huizes afwe zig was. Toen de bewoner, de brandstof- fenhandelaar B., thuis kwam, had de brand reeds een grote omvang gekregen. Enige kinderen waren reeds het huis uit gerend, doch de bejaarde' vader van de bewoner was nog binnen. Deze kon met grote moeite worden gered. Hij kreeg ern stige brandwonden. Het vuur woedde ook in de opgeslagen anthraeiet en andere ko len, ongev.eer 1000 hectoliter. De brand weer van Zuidhorn en de Groninger brandweer konden niet verhinderen dat het perceel afbrandde. Door de wind woeien brandende houtdelen over naar de nabijgelegen woonhuizen, waarvan enkele in allerijl werden ontruimd. De brandweer wist echter het vuur te beperken. De heer Boerema was laag verzekerd. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand. Nagelaten stuk van wauptmann Medio Februari zal in het Academie Theater in Wenen de première worden ge geven van „Herbert Engelmann", een na gelaten werk van Gerhard Hauptmann, dat door Carl Zuckmayer voltooid werd. overmaat van onbeheerste heftigheid maakte de twee Allegro's van de Sonate uit 1934 van Hendrik Andriessen nogal rommelig. Het Adagio werd weer veel beter door gevoelige klank. Er waren goede ogenblikken bij de uitvoering van Prélude, Air et Final van César Franck, al zal Ria Groot innerlijk nogmoeten groeien om voor deze muziek de juiste interpretatie te vinden. De pianiste heeft blijkbaar wel het arge loze vermoeden, maar dit zal moeten plaats maken voor bewust weten, met het ver stand en met het hart. Wij hebben vertrou wen, dat dit komen kan. P. ZWAANSWIJK Het oefenterrein bij de legerplaats Hars kamp op de Veluwe zal aan de Noordzijde worden uitgebreid met een oppervlakte van ruim vijfhonderd hectaren voor het houden van gevechtsschietoefeningen met scherpe munitie. Dit terrein wordt gedurende enige dagen per week afgesloten. Het aangren zende bosgebied, het Loobos ter grootte van ongeveer duizend ha wordt in gebruik ge nomen voor gevechtsoefeningen zonder scherpe munitie en blijft geopend voor an der gebruik. Verder zuilen de terreinen van de bestaande schietbanen aan de Weste lijke rand tussen de Harskamp en Otter- loo en aan de Oostelijke rand tussen Hoenderlo en Hoog Buurlo gezamenlijk worden uitgebreid met een gebied van on geveer vijfhonderd ba, dat uitsluitend be stemd wordt voor militair gebruik. De uitbreiding is noodzakelijk geworden door de verhoogde draagwijdte van de moderne schietwapens. Bijna alle gronden, waarop deze uitbrei ding betrekking heeft vallen onder het Staatsbosbeheer. Het ministerie van Oorlog, verkrijgt thans het recht van medegebruik. Slechts één woning, welke tijdens gevechts schietoefeningen in de onveilige strook zou liggen, zal blijvend worden ontruimd. Overigens is de overeenkomst zodanig gesloten, dat de plaatselijke belangen van huisvesting, verkeer en toerisme zorgvuldig worden gespaard, aldus de Le- gervoorlichtingsdienst, die deze mede delingen deed. Mochten wij op het vorige H.O.V.-concert (onder Marinus Adam) kennis maken met de nieuwste Symphonic van de Vlaming Jef van Hoof, op dit Dinsdagavondconcert (onder Toon Verhey) kregen wij de Sym- phonie no. 5 van Henk Badings te horen, die nagenoeg te zelfder tijd ontstond. Met de vaststelling dat beide werken een zeer ontwikkeld vakmanschap verraden en ge tuigenis afleggen van sterke potentie en eerlijke aandrang, zijn zowat alle punten van overeenkomst aangestipt, want verder lopen zij volkomen uiteen. Zij vertegen woordigen twee verschillende generaties en wat nog van meer belang is twee verschillende karaktertypen met een eigen levensbeschouwing: aan de ene kant de spontane, weinig ipge\%ikkelde, zeer lyrisch geaarde Vlaming, aan de andere kant de tamelijk gesloten, maar sterk gebalde, de nooit voldane maar steeds zoekende, de vaak duister broeiende maar dramatisch Gisterochtend is de Tzonne"'met de bloe menkrans voor het zeemansgraf der op varenden van de „Alkmaar" naar het zeegebied op de grens van de 59ste en de 60ste Breedtegraad, waar het laatstge noemde schip vermoedelijk omstreeks 15 Januari vergaan is, vertrokken. Op de foto: de machinist van de „Tzonne" neemt UmUidens laatste groet aan de slachtoffers der „Alkmaar" aan boord. De Utrechtse universiteit wordt uitge breid met een genetisch instituut, dat zich zal belasten met het bestuderen van de erfe lijkheidsleer. Na prof. dr. Hugo de Vries, die een we reldnaam bezat op het gebied van de erfe lijkheidsleer, is in Nederland de studie van dit zeer belangrijke terrein der wetenschap eigenlijk verwaarloosd, ofschoon het voor de plant- en dierkunde van groot belang is. De stichting van het instituut is de vrucht van samenwerking van de Utrechtse en de Leidse universiteit. Festival van „De Melodisten" Het bestuur van de Haarlemse amuse mentsvereniging „De Melodisten" kan niet alle personen, die zich hebben aangemeld, laten deelnemen aan het grote Muziek festival 1952, dat Zondagavond 3 Februari in het Concertgebouw zal worden gehou den. Men heeft een selectie moeten toepas sen. Meer dan honderdvijftig deelnemers zullen zorgen voor een zeer gevarieerd programma. De medewerkenden zijn: het Nieuwe Niedorps Amusementsorkest, het Zaans Amusementsorkest, het amusementsorkest „Amicitia" uit Uti-echt, het dansorkest De Flierefluiters uit Wageningen, het dans orkest The Liberators uit Hilversum, het musette-trio Annie de Moor uit Purmerend, de Chipies en The Royal Hawaiians uit Haarlem, de Stemmingsbrengers en The Western Pioneers, eveneens uit Haarlem, de bariton Piet Souverein uit Haarlem, de sopraan Cobi Koomen en de tenor Melchert Leeman uit Amsterdam en Annie Palmen uit Beverwijk met moderne songs. Er zijn voor de winnaars in iedere cate gorie wisselbekers beschikbaar. Verder be staan de prijzen uit médailles. De jury wordt gevormd door mevrouw Tini de Vente-Veen en de heren Gerard Vermeu len en Jan de Ven te. geladen Hollander, die als hij zichzelf over wonnen heeft, zijn onverzettelijke kracht toont. Met technische middelen meer of min der modern heeft dit alles slechts zijde lings te maken. Het is de persoonlijkheid die de doorslag geeft, tezamen met de scheppingskracht en de oprechtheid. En zo vermochten deze beide, zéér verschillend geaarde werken ons evenredig te boeien. En wij prijzen de H.O.V. om haar gezond inzicht inzake programmak'euze, door naast de werken van het standaardrépertoire, ook dergelijke typerende dingen van de evolu tie ten gehore te brengen. Een instelling als de H.O.V. kan zich bezwaarlijk met expe rimenten gaan bezighouden, maar het be hoort niettemin tot haar taak op de bres te Staan voor de kunst van heden zowel als voor die van gisteren, want onze cultuur kent geen stilstand. Over de vijfde Symphonie van Badings hebben wij in deze kolommen reeds een paar keer vrij uitvoerig geschreven: toen het werk te Amsterdam ten doop werd gehouden en toen het kort daarop onder Verhey voor het eerst bij de H.O.V. tot uit voering kwam. Wij achten het dus over bodig bij deze tweede Haarlemse vertolking indringend op de compositie in te gaan en menen te mogen volstaan met te getuigen, dat het stuk bij hernieuwde kennismaking niets aan betekenis inboet. Integendeel. De eisen die Badings stelt aan het orkest zijn ongemeen groot. Des te groter mag de lof aan Verhey en zijn medewerkers zijn voor hun interpretatie, die men zonder over drijving hier en daar virtuoos kon noemen. Het heeft geen zin een enkel zwakker plekje aan te wijzen, waar zoveel verras sende en werkelijk prachtige dingen het eindresultaat bepaalden. Een ovationeel applaus voor de componist en voor de uit voerders beloonde deze geweldige prestatie. De avond was ingezet met een pittige vertolking van de opera-ouverture „Don na Diana" van E. N. von Reznicek. Daarna kwam de vermaarde pianist Alexander Borowsky een krachtig pleidooi houden voor het'Eerste Pianoconcert (in Es) van Liszt. waarbij hij een brillante virtuositeit paarde aan een sterke innerlijke stuwing. Verhey stond hem met het orkest dapper bij om het nodige effect te bereiken. JOS. DE KLERK. Zaterdag is in New Delhi de tweede verjaardag van de Republiek India gevierd een parade van drieduizend leden van leger, vloot en luchtmacht. Een overzicht de kleurrijke plechtigheid. met van Ds. P. V. v. Stein Callenfels, em. predi kant te Heemstede, hoopt 15 Februari zijn 70e verjaardag te vieren. Hij was van 1909— 1947 predikant resp. te Dussen, Nieuwland (Z.) en Buren. Bij wedstrijden te Kongsvinger, waaraan Noorse. Amerikaanse eri Nederlandse ren ners deelnamen, heeft Anton Huiskes een fraai succes behaald, door eerste te worden op de 5000 meter in 8.42.6 voor Ivar Mar- tinsen Van 't Oever werd zesde in 9.01.2 en Gerard Maarse bezette de zevende plaats in 9.01.4. De Amerikaan Ken Henry vestigde in de sprint met 43.4 sec. een nieüw baan record op de 500 meter. Maarse was de best geplaatste Nederlander op deze afstand. Hij werd zevende in 45.4 sec., dezelfde tijd welke Roald Aas voor zich liet noteren. De uitslagen waren: 500 meter: 1. Ken Henry 43.4 sec.; 2. Sig- mund Soefteland 44.1 sec.; 3. Finn Helgesen 44.2 sec.; 4. Magne Hval 44.8 sec.; 5. Henry Oeverby 45 sec.: 6. Roald Aas 45.4 sec.; 7. Gerard Maarse (Ned.i 45.4 sec. 5000 meter: 1. Anton Huiskes 8.42.6; 2. Ivar Martinsen 8.46.8: 3. Roald Aas 8.48; 4. Henry Oeverby 8.57.7; 5. Gunner Sorm- broen 8.57.8: 6. Egbert van 't Oever 9.01.2; 7. Gerard Maarse 9.01.4. Het klassement luidt: R. Aas 89.200: 2. Ken Henry 98.350; 3. Martinsen 98.680; 4. Oeverby 98.770; 5. Maarse 99.540; 6. Huiskes 99.880; 7. Sormbroen 100.280: 8. Magne Hval 101.170; 9. Mac Namara 101.600: 10. Van der Eist 101.620; 11. Charisius 101.880; 12. Van 't Oever 102.120. Onder leiding van de biljartvereniging „Frans Hals" is in café Ruimzicht het tour- nooi begonnen om het kampioenschap tweede klasse libre van het district Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond. Na twee ronden hebben N. Broers (SVV) en C. Schermerhorn (TOP) de leiding: eerstge noemde heeft echter een beter gemiddelde. De stand is thans: (Vermeld wordt het aantal punten na twee partijen en he gemiddelde: N. Broers (SVV) 4 5,77; C. Schermerhorn (TOP) 4 4,92; P. M. v. d. Berg (Centrum) 2 ",16; G. van Velsen (De Zon) 2 4,93; T. Copini (Suisse) 2 4.91; H. Sengers (DES) 2 4,18; T. Kroon (H. van Holland) 0 5,11; J. Handgraaf ('t Noorden) 0 3,87. Hedenavond wordt in de Haarlemse Manèur- een dressuurwedstrijd tussen Haarlem en Leiden gehouden. Deze wedstrijd is een on derdeel van een stedencompetitie. Voor beide steden komen 8 ruiters uit.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5