L U TT I Onrust in Noord-Afrika wekt ook in Italië beduchtheid Auto onderhoud? -Clowntje Riek Europese schaats kampioenschappen i Sport op Zondag Johannesburg wil Schuurman houden r Op 8 Februari wordt H. F. Boot 75 jaar Drieling geboren ZATERDAG 2 FEBRUARI 1952 4 Zorg om afbrokkelende Westerse positie is sterker dan het leedvermaak Bel 10570 en Autogarage DU RIEU Van der Voort rijdt als eerste op de 5 km. Melange Extra Paardensport Baan op Mereveld zal zwaar zijn Basketball Nederland-Luxemburg wordt in Haarlem gespeeld Burgerlijke stand van Haarlem Voor de kinderen De verzekerde Haarlemmers Haarlems personeel Filmavond „Oost en West" over Nederlandse Antillen Zandvoortse componist stelde zich voor Sterfte- en geboortecijfers in Haarlem Van onze correspondent in Rome) Italië is het centrum van het Middel landse Zeegebied. Geen wonder dat alles wat de oude wereldzee betreft, hier steeds met aandacht wordt gevolgd. Laten wij de oudheid met Cleopatra en Julius Caesar buiten beschouwing, dan nog heeft Italië er het meest toe bijgedragen dat Egypte tot op zekere hoogte deel heeft aan de Wes terse beschaving. In de periode toeii het land werkelijk onafhankelijk was (1820 1882), placht de Khédive zich vooral van Italianen te bedienen bij zijn pogingen om zijn rijk een Westers aanzien te geven. Tot 1876 was het Italiaans zelfs de officiële diplomatieke taal in de Nijlvallei. Een Venetiaans koopman, Carlo Eossetti, was de raadgever van Mohammed Ali bij al diens hervormingen, vooral op landbouw gebied. Hij liet ook de schepen voor de eerste Egyptische vloot bouwen in het arsenaal van Livorno. Later werd, weder om door Italianen, een Egyptisch arsenaal gebouwd te Alexandrië en tot op deze dag verstaan de meeste Egyptische zeelui Ita liaans. Het kadaster van Egypte werd ge maakt door de Florentijn Lorenzo Masi, de Egyptische posterijen werden georganiseerd door de directeur-generaal der Italiaanse posterijen, Italiaanse medici richtten te Alexandrië het eerste hospitaal in en toen er in 1824 een universiteit werd geopend, werden voor vrijwel alle leerstoelen Italia nen beroepen. Een Italiaans ingenieur uit Triëst, Luigi Negrelli, die in opdracht van Metternich (Triëst was destijds Oostenrijks) het Suez- kanaal heeft ontworpen, stierf toen hij op het punt stond met de uitvoering te wor den belast, doch De Lesseps heeft zijn plannen, vrijwel zonder wijzigingen, over genomen. Deze intieme betrekkingen wer den in 1882, toen de Engelsen Egypte be zetten, abrupt onderbroken, doch ieder die Cairo of Alexandrië heeft bezocht, weet hoe talrijk de Italianen daar ook nu nog zijn (ruim 70.000) en welk een belangrijke plaats zij in de Egyptische samenleving in nemen. Aan Britse zijde Tijdens het fascistisch bewind heeft Italië heel wat sympathie in het Niildal ingeboet, vooral bij de nationalistische groepen, die een Italië leerden kennen, dat geneigd was Engeland in Noord-Afrika te verdringen, met de bedoeling zelf de vrij gekomen plaats in te nemen. Maar ondanks deze verkoeling koos bijvoorbeeld Victor Emanuel III na zijn troonsafstand Egypte tot verblijfplaats, zoals vele jaren geleden de grootvader van Koning Faroek Italië tot zijn tweede vaderland maakte. Geen wonder, dat de Italianen de gebeurtenissen daarginds met grote aandacht volgen. Na tuurlijk staat de pers met uitzondering van de communistische, socialistische en fascistisch-nationalistische bladen min of meer aan de zijde van Engeland, zij het zonder veel overtuiging. Engeland geniet hier nu eenmaal weinig sympathie en het zal wel niemand verwonderen, dat som mige Italianen de hoop koesteren, dat een volkomen onafhankeliik Egypte zich weer meer op Italië zal oriënteren. Geheel anders staan de zaken ten aan zien van Tunis. Frankrijk heeft in Italië een uitstekende pers en men krijgt niet de indruk, dat de gebeurtenissen in Tunis met leedvermaak worden gevolgd, behalve na tuurlijk in uiterst-linkse kringen. Men herinnert zich hier, hoe Frankrijk zich lange tijd heeft verzet tegen de Ameri kaanse aandrang om Libië tot een onaf- ADVERTENT1E treft een overeenkomst met U In het raadhuis van Oestersund is onder leiding van de heer S. Laftman (voorzitter van de Zweedse Schaatsenrijdersbond en vice-president van de International Skating Union) de loting gehouden van de wedstrij den, welke, heden. Zaterdag en Zondag op de baan zullen plaats vinden. Aanwezig wa ren alle leiders van de verschillende landen, mr, C. P. Eecen, het Nederlandse lid van de ISU-commissie trok voor het hardrijden de nummers uit de bus. Op de eerste plaats vond een groepsinde ling plaats voor de 500 meter. Vrijwillig en in onderling overleg hadden de Nederlandse rijders besloten, Wim van der Voort in de eerste groep te laten uitkomen, Kees Broek man in de tweede, Anton Huiskes in de derde en Gerard Maarse in de vierde groep. Daarna vond de loting in de verschillende groepen plaats. Het resultaat van deze loting was voor de 500 meter dat Van der Voort in de derde rit start tegen Karlsen (Noorwegen), Broekman in de vierde tegen Citterio (Italië), Huiskes in de achtste tegen Caroli (Italië), en Maarse in de dertiende tegen Asplund (Zweden). Vervolgens kwam de groepsindeling voor de 5000 meter aan de orde. gevolgd door de loting in de groepen. De Nederlanders had den wederom in dezelfde volgorde ingeschre ven. Deze indeling was zeer belangrijk voor de paring onderling, mede met het oog op het uur, waarop vanmiddag moet worden gereden, dit in verband met verschil in tem peratuur, de windsterkte en de ijsconditie voor in de middag of later op de dag. Wim van der Voort lootte als eerste tegen de Italiaan Mussolino. Broekman komt in de vijfde rit uit tegen Caroli, Huiskes in de tien de rit tegen Offenberger en Maarse in de twaalfde tegen Martinsen. De weerberichten voor Zaterdag waren verre van gunstig. Men verwachtte een sneeuwval tot diep in de middag. Het ijs was Vrijdagavond al zeer matig en men vreesde dat de lichte sneeuwvlokken zich vast op de baan zouden zetten. Andersen is natuurlijk sterk favoriet voor de titel, met Pajor op de tweede plaats, ver volgens Aas, Ericson en Van der Voort. 1 hankelijke staat te verklaren, omdat de Fransen begrepen, dat wanneer het achter lijke Libië rijp werd geacht voor zelfbe stuur, de bewoners van veel hoger ontwik kelde gebieden als Tunis, Algiers en Ma rokko niet langer vrede zouden hebben met de Franse inmenging in hun zaken. Wat in Noord-Afrika gebeurt, is niet alleen ernstig wegens het bloed, dat daar bij vergoten wordt, wegens de verdere verlaging van het Europese prestige in het enige werelddeel, dat nog enige mogelijk heden scheen te bieden voor ons verarmde, overbevolkte Europa en wegens de schade die de ginds nog nauwelijks ontkiemde Westerse beschaving bij deze conflicten lijdt. Er zijn ook nog geheel andere proble men, die men van Rome uit misschien het best kan zien. Strategisch vacuum, of nog erger? De Afrikaanse troebelen doen een gebied van uiterst geringe weerstand ontstaan vlak achter het strategisch systeem, dat de Westerse wereld met zo grote moeite bezig is in de Middellandse Zee-sector op te bou wen. De Wafd-partij in Egypte, de Neo- Destoer in Tunesië en de Istiq'al in Ma rokko loochenen, dat zij op enigerlei wijze betrekkingen onderhouden met Sovjet- Rusland en telkens weer wijst men er daarbij op, dat de zedeleer van de Islam en de instellingen der Mohammedaanse wereld niet kunnen samengaan met het communisme. Of dit juist is of niet, heeft echter weinig belang, want al zou het com munisme in de Mohammedaanse wereld geen enkele aanhanger vinden, toch gaat thans in grote gebieden de invloed van het Westen verloren en in die gebieden be vinden zich de strategische bases, die voor Europa bij een onverhoopte nieuwe oorlog van levensbelang zijn.In de tweede wereld oorlog werd Noord-Afrika de springplank- voor de bevrijding van Europa. Dit zou nooit mogelijk zijn geweest indien de ge allieerde troepen zich daar in feite in een vijandelijk land hadden bevonden en zich behalve tegen de legers van Hitler en Mus solini ook nog hadden moeten verweren tegen een vijandige plaatselijke bevolking met derde colonnes en wat dies meer zij. ADVERTENTIE 17 SOORTEN HEERLIJKE BONBONS Na de vrij snelle verrichtingen van afge lopen Zondag zal het Zondag op Mereveld weer heel wat langzamer gaan, daar de baan door de dooi en sneeuwval zeer zwaar zal zijn. De openingsdraverij gaat over de korte afstand van 1600 meter. Prins Bern- hard D, die goed vooruitgaande is, kan zijn eerste overwinning boeken, echter onder zware concurrentie van zijn stalgenoot Prince Maire. Oostroy's Oogappel heeft een lange rust genoten en is derhalve slechts als outsider te beschouwen. In de handicap is weer felle strijd te verwachten tussen de kleine entrainemen- ten. Nevada L zag zich Zondag juist ge klopt maar kan nu revanche nemen. Mar- tien en Heny's Gold zullen wel op de plaat sen beslag leggen tenzij Kruger zich op de te verwachten zware baan beter gedraagt dan vorige week. Het grote entrainement Geersen, dat tot nu toe op Mereveld betrekkelijk weinig successen boekte, wordt met Narcis en Oriënt Express in de seriedraverij als de favoriet beschouwd. Het zijn echter favo rieten aan een zijden draadje, daar Leo O en Norma Shearer bij de geringste mispas Geersen van*de eerste plaats zullen ver drijven. Betere troeven heeft dit entrainement in de 27e Mereveidprijs waarin Lazuur als de betrouwbaarste wordt gesignaleerd. Lex V zal vermoedelijk tegen de combinatie Oldenbeuving-Lazuur het onderspit delven. Kentucky King en Ltnotte S 'worden als de outsiders beschouwd. De „koning der zware baan", Leo Axkit, zal in het Internationale slotnummer, waar in de Franse hengst Dumas O eveneens aan de start verschijnt, niet te kloppen zijn. In Koliaa zien wij zijn ernstigste concurrent. Nederlandse successen in het buitenland De tienjarige draverhengst Junoschka toonde op de baan in Recklinghausen (Duitsland) zijn grote vorm door ondanks zij 60 m zware handicap op de eerste plaats te eindigen die hij echter delen moest met een Duitse coucurrent. Zijn km-tijd be droeg 1.23.7, de snelste tijd die dit winter seizoen in West-Duitsland is getoond. De zevenjarige Meeske S probeert haar geluk op de nieuwe Belgische baan te Sterrebeek. Na enige malen zeer goed ge ëindigd te zijn boekte zij Donderdag in een monté-draverij een fraaie overwinning. Het al of niet doorgaan van de wedstrijden in de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond hangt af van de gesteldheid der ter reinen. Zoals bekend spelen de eerste klas- sers uit Haarlem en Velsen geen competitie wedstrijd. Vriendschappelijk worden vermoe delijk gespeeld: HFCVSV; HBS—Haarlem en UVSRCH. De competitiewedstrijden in de afdeling Haarlem van de KNVB voor de Zaterdag middagcompetitie zijn afgelast: de oefen wedstrijd op het terrein van „Haarlem" gaat wel door. Over het al of niet doorgaan van het programma voor Zondag is nog een be slissing genomen. Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Korfbalbond heeft de voor de bond en voor de regionale bonden vastgestelde wedstrijden afgelast. De voor hedenmiddag vastgestelde oefen wedstrijd dameshockey te Bussum is uitge steld tot Zaterdag 9 Februari. Op Zaterdag 22 Maart zal in de grote zaal van het Krelagehuis te Haarlem de wedstrijd NederlandLuxemburg worden gespeeld en dus niet Zwaluwen—Luxemburg. Het gezelschap uit Luxemburg zal bestaan uit ongeveer vijftien personen en zal worden ondergebracht in het Centraal Instituut voor de Opleiding van Sportleiders te Overveen. Aan deze interland-ontmoeting zal een wedstrijd voorafgaan tussen een team van Haarlem en een Nederlands jeugdteam. Op 26 Maart a.S. zullen een dames- en herenteam van Haarlem naar Rotterdam trekken voor het spelen van een return ontmoeting. Voor deze teams zijn thans (voorlopig) de volgende dames en heren uit genodigd aan de training deel te nemen: dames: J. Huigen, C. Kors (HOC); T. Jore (OK); F. v. Veen (Schoten); R. de Haas, E. Heeres («HO; T. Bok (SC Haarlem); M. Schrama (Antilopen); heren: C. Jonker, J. Swart (Antilopen); B. Hopman. J. Hofman (HHC)F. Hooijveld, M. Dinkelberg (OK); O. Olsen (HGA); P. Molenkamp (HOC). In principe is besloten met een jeugdploeg (tot 20 jaar) deel te nemen aan de komende sportuitwisseling met. Derby, welke sport- uitwisseling vermoedelijk begin Augustus wordt gehouden. Huldiging opzichter Th. Duindam Vrijdag werd de heer Th. Duindam, op zichter A bij de dienst voor Openbare Werken, gehuldigd omdat hij een kwart eeuw in dienst van de gemeente was. De jubilaris werd eerst door de burge meester ontvangen, die hem de gebruike lijke enveloppe met inhoud overhandigde en hem dankte voor de ijver waarmede hij steeds zijn werkzaamheden heeft verricht. Daarna werd hij met zijn familie in het restaurant „Groenendaal" ontvangen door het personeel van Openbare Werken. De heer N. Vos, gemeentesecretaris, huldigde hem eerst om zijn werkkracht. De,direc teur van Openbare Werken, ir. R. M. Spijksma, herdacht daarop al het goede dat de heer Duindam, in samenwerking met anderen, tot stand had gebracht, ook voor de brandweer en overhandigde hem de gebruikelijke oorkonde, waarna de heer J. Bloemendaal, namens het jubileumfonds, zijn- gelukwensen aanbood en daarbij een enveloppe met inhoud overhandigde, ter wijl mevrouw Duindam bloemen ontving. Hedenavond wordt ter ere van de jubi laris door de afd. Reiniging een feestavond georganiseerd in het restaurant Cafétaria. Nachtdienst apotheken Bos en Vaart Apotheek, Bos en Vaart- straat 26. telefoon 13290; Apotheek voorheen Florijn, Grote Houtstraat 78. telefoon 10500; H. Remmers en Zoom Kruisstraat 6. telefoon 10354; Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, telefoon 23821. HAARLEM, 1 Februari 1952 ONDERTROUWD: 1 Febr., H. A. Bosch en R. Waievisz. GEHUWD: 1 Febr., N. J. van Garderen en M. C. Diesel. BEVALLEN van een zoon: 31 Jan., W. C. J. van der VlugtSchraal; E. C. Hooreman Lourenburg; J. van der Hoeff—Zack; 1 Febr., E. M. SchipperWilkes; R. Roede Speelman. BEVALLEN van een dochter: 31 Jan., H. M. NeeskensHof; H. J. M. Verhappen Straathof; C. M. E. Stokmanvan Beusekom; A. F. PiersBötzel; J. D. HosDijk; 1 Febr., F. Steenstra—Philippo; R. Roede—Speelman.' OVERLEDEN: 31 Jan., J. H. Vredenburg Rees, 91 j., van Marumstraat; C. Hansen— Sakes, 56 j., Gasthuisvest. In het laatstverschenen maandblad vaii de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap" te Haarlem komt onder het opschrift Wij willen Schuurman houden!" een uit de Zuid-Afrikaanse courant „Rand Daily Mail" vertaald artikel voor, waaruit wij hier enige jiassages overnemen: „Muziekminnaars in Johannesburg be reiden een verzoekschrift voor ter aanbie ding aan de gemeenteraad, waarin wordt aangedrongen op het behoud van Frits Schuurman als eerste dirigent van het ste delijk Symphonie-orkest. Volgens de hui dige overeenkomst met de gemeente loopt Schuurmans contract einde Maart af. Vele leden van de orkestvereniging en andere muziekliefhebbers tonen zich ongerust dat zijn diensten het orkest zullen ontvallen. Voor het eerst in de muziekgeschiedenis van onze stad zo wordt in de petitie gezegd kan de Itoge volmaaktheid van ons orkest worden vergeleken met het peil van soortgelijke overzeese orkesten. Het zou ernstige schade berokkenen aan de vooruitgang van het orkest en van de muziek in het algemeen indien verande ring in de leiding zou worden gebracht nu een dergelijk punt is bereikt. Duizen den muziekliefhebbers kunnen genieten van talrijke volmaakt uitgevoerde en wel overwogen samengestelde programma's van het grootste belang en bijzondere pae- dagogische Vaarde. Dat deze uitvoeringen behoren tot de gewenste soort wordt be wezen door de belangrijke stijging van het ledental en door de reacties van de zijde van het publiek. De man, die dit alles tot stand heeft ge bracht, is Frits Schuurman en het is daar om onze oprechte wens dat deze uitzon derlijke persoonlijkheid voor Johannes burg als vaste dirigent zal worden behou den, aldus de tekst van het verzoekschrift. De muziekminnaars voorzien dat, tenzij er een vooruitstrevende politiek wordt ge voerd, het orkest verscheidene van de waardevolste leden zal verliezen en dat aldus de In de laatste twee of drie jaar bereikte resultaten teniet zullen gaan". Wij brengen in herinnering dat Fi-its Schuurman van 1931-1938 dirigent van de H.O.V. en van 19311945 van „Zang en Vriendschap" was. Percentage wordt op 70 geschat Aan het jaaiwerslsg van de Gem. Ge neeskundige Dienst te Haarlem ontleen den wij Donderdag dat bij de vijf in Haarlem wei-kende ziekenfondsen 85.972 vei-plicht en 49.906 vrijwillig vex-zekerden zijn ingeschreven. Tezamen dus 135.898. Dit is evenwel geen 80 procent van de Haai-lemse bevolking. Van de kant dei- ziekenfondsen wordt ons namelijk mede gedeeld dat onder die aantallen ook ver zekerden zijn die in Heemstede en Bloe mendaal wonen. Het juiste getal daarvan is niet bekend, maar men schatte dat het percentage verzekerde Haarlemmers on geveer 70 zal bedragen. ADVERTENTIE MOTECHTHEID blijft, óók na herhaald wassen en chemisch reinigen Ze kregen regenen flink ook! Binnen enkele minuten kletterde 'n hevige regenbui op hen neer. „Rennen, jongens", riep oom Tripje. „We moeten zien, dat we 'n schuilplaats vinden, anders worden we doornat!" Ze holden allemaal door de regen; de jongens lachten, want zo erg was het nu weer niet; het was zomer. Maar toch zou het beter zijn als ze ergens konden schuilen. Maar er was niet zo gauw een droog plekje te vindenOnder de bomen was het ook nat, want de bui werd steeds erger. ,,Ja.waar moeten we nu eigenlijk heen!", zei oom Tripje. Toen ontdekten ze, een eindje verder tussen de bomen aan de kant van het veld een woonwagen. „Wacht eens, misschien mogen we daarin zo lang schuilen!", zei oom Tripje. Er stond een man in de open deur van de wagen; hij rookte een pijp en keek naar buiten. „Vindt u het goed, dat we even binnenkomen?", riep oom Tripje. De man van de woonwagen knikte. Komt er maar gauw in!", zei hij. Cijfers over ziektegevallen De statistiek van de ziektegevallen van het Haarlemse gemeentepersoneel loopt over 2651 ambtenaren en werklieden. Er werden in 1950 in totaal 56.825 ziek tedagen aangetekend. Per persoon was dat gemiddeld 21.4. Dit is iets hoger dan over 1949, want toen waren het 52.927 ziekte dagen met een gemiddelde van 20.4 da gen. Maar dat verschil wordt geheel ver klaard door het, feit dat er in 1950 6 ziek tegevallen van tuberculose waren, die 4151 ziektedagen tengevolge hadden,, tegen in 1949 slechts 1 ziektegeval en 461 ziekte dagen. Er worden afzonderlijke cijfers voor mannen en vrouwen opgegeven. Het ge middelde aantal ziektedagen was voor mannen met maandsalaris 17,2 dagen en voor vrouwen met maandsalaris 23 dagen. Voor het personeei op weekloon waren de cijfers: mannen 26.9 dagen, vrouwen 29.8 dagen. Er zijn evenwel slechts 46 ambtenaressen op weekloon. Dit aantal is zo klein dat de statistische uitkomst „on betrouwbaar" wordt. In het algemeen kan gezegd worden dat er onder de vrouwen meer ziektegevallen voorkomen dan onder de mannen. Ook is het ziekte-percentage onder ambtenaren lager dan onder de werklieden. Dit is ver klaarbaar, omdat de mensen die buiten werken meer blootgesteld zijn aan de on gunstige invloed van het weer. De meeste ziektegevallen kwamen in verhouding voor onder het personeel der Reiniging. Het gemiddelde was daar 34.1 dagen. Daarop volgde Bouw- en Woningtoezicht met 33,7, het Havenbedrijf met 29,5, het Waterbe drijf met 27,5, Incassodienst 26,3, Sociale Zaken 25.7 en de Politie 24.1. Onder de 56.825 ziektedagen waren er 5.925 wegens influenza, 6290 rheumatische aandoeningen, 6638 zielsziekten, 2826 hart- en vaataandoeningen, 3656 ademha lingsorganen uitgezonderd t.b.c., 3855 maagzweren en 3401 wegens ongevallen. Schotens Chr. Gemengd Koor sticht een jubileumfonds Dezer dagen hield Schotens Christelijk Gemengd Koor zijn 37ste jaarlijkse leden vergadering in het repetitielokaal aan de Colensostraat. De voorzitter, de heer J. Rabenberg, kon in zijn openingswoord getuigen van een zeer goed verenigingsjaar. Uit het verslag van de secretaris, de heer J. Verlind, bleek dat het koor in 1951 veel activiteit heeft ontplooid. Onder applaus kon de penning- meesteresse, mej. B. van Leuven, bekend maken dat een zeer groot tekort, dat ja renlang het koor drukte, nu was omgezet in een batig saldo. Bij de gehouden ver kiezingen werden de periodiek aftredende voorzitter en de secretaris herkozen. Me vrouw A. Vroom-de Wit werd benoemd tot lid van de propagandacommissie, de heer H. Zeepvat tot lid v^n de ontspannings commissie en de heer G. van den Berg tot lid van de maandbladcommissie. Aangenomen werd een voorstel tot het oprichten van een jubileumfonds om te zijner tijd het 40-jarig bestaan feestelijk te kunnen vieren. Canadese vliegers die op hun tochten in het Hoge Noorden boven de bergen, moe rassen of wouden motorpech krijgen, zijn door de uitgestrektheid moeilijk terug te vinden. Nog moeilijker is het hulp te bie den als de vermisten eenmaal gelocali- seerd zijn. Slechts van de lucht uit is in zo'n geval redding mogelijk. De Canadese Luchtmacht heeft daarom parachute-red dingsploegen gevormd. Na strenge selectie ontvangen vijf verpleegsters van de Cana dese Luchtmacht thans, zij aan zij met elf mannelijke collegas, de zware 4V2 maand durende opleiding die haar geschikt maakt om deel uit te maken van de reddingsploeg. Bergbeklimmen, touwbruggen leggen, pa rachutespringen, en alles wat verder nodig is om de wildernis te leren kennen en be heersen wordt deze jonge vrouwen geleerd. Het meest spectaculaire onderdeel van de training zijn de parachutesprongen in de Rocky Mountains, ivaar de verpleegsters hun opleiding ontvangen. De leden van de afdeling Haarlem van de Koninklijke vereniging „Oost en West", die Vrijdagavond in groten getale in hotel „De Leeuwerik" waren bijeengekomen, hebben genoten van enige fraaie films 0vel de Nederlandse Antillen. Dr. D. J. Goslinga, directeur van het onderwijs te Willemstad is op het ogenblik met verlof in ons land en heeft de leden bij de films een toelich ting gegeven, waarbij hij gelegenheid kreeg de bezoekers van een en ander der vele belangrijke delen der Antillen op de hoog te te stellen In het bijzonder vroeg hij aan dacht voor de Benedenwindse eilanden (Curacao, Bonaire en Aruba). Deze zijn op het ogenblik belangrijker, speciaal vanwege de oliewinning, dan die der Bovenwindse eilanden welke vroeger grote betekenis hadden De spreker noemde Bonaire het stiefkind. Hij begon met over dit eiland, dat 15.000 inwoners telt, bijzonderheden te vertellen. Daarna volgde de vertoning van een film over Curasao (100.000 in woners), waarbij de opening van de Staten bijzonder aantrekkelijk was. Voor de pauze kreeg men nog een beeld van Aruba (150.000 inwon#s). Het tweede gedeelte van de avond was gewijd aan het bezoek van Prins Bernhard aan de West. Daarover had de Haarlemse cineast H. Weener, die ook de andere films vervaardigde, een be langwekkende rolprent gemaakt. Clara Haskil geeft een recital Op Dinsdag 5 Februari geeft de ver maarde Roemeense pianiste Clara Haskil een recital in het Gemeentelijk Concertge bouw te Haarlem, waarop zij werken van Bach, Haydn, Schubert en Brahms ten ge hore zal brengen. Als kind speelde zij voor Carmen Silva, hetgeen tot gevolg had dat zij op zeer jeug dige leeftijd naar Parijs ging, waar zij, veertien jaar oud, als leerlinge van Alfred Cortot de eerste prijs van het Conserva torium behaalde. Busoni wilde haar mee nemen naar Berlijn, doch dit strookte niet met de plannen van haar ouders. Tezamen met Isaye vertolkte zij alle sonates van Beethoven en later musiceerde zij dikwijls met meesters als Casals en Enesco. Clara Haskil, die de vorige maand 57 jaar werd, heeft zich een internationale reputatie verworven. Zij trad dikwijls in Amerika op in concerten onder leiding van Leopold Stokowski. De in het Klein Heiligland te Haarlem wonende schilder Henri Frédéric Boot hoopt op 8 Februari de leeftijd van 75 jaar te bereiken. Hij werd geboren in Maastricht en ging school in Rotterdam, waar zijn vader officier van Justitie was. Aan het Erasmiaans Gymnasium had hij onder meer de dichter Leopold tot docent. Aan de Leidse Universiteit legde hij met succes het candidaatsexamen in de klassieke talen af en daarna ging hij terug naar Rotterdam om zijn studies voort te zetten, echter niet in de tot dusver gevolgde, maar in artis tieke richting. Hij liet zich inschrijven als leerling van de Academie van Kunsten en Technische Wetenschappen. In 1897 schaarde hij zich onder leiding van J. H. Weitkamp en nam hij van Maas dijk lessen in figuurtekenen. Ezerman (perspectief) en Miedema (boetseren) vol tooiden zijn opleiding. Boot werkte, vóór hij in 1914 voorgoed naar Haarlem kwam, in Spaarndam, in Amsterdam en op Ame land, waar hij veel landschappen schilder de. Verder heeft hij voornamelijk stillevens gemaakt, maar ook veel litho's en teke ningen. Boot is lid geweest van talrijke schildersgenootschappen (Arti, St. Lucas, De Onal'hankelijken en Pulchri) en was jarenlang voorzitter van „Kunst zij ons doel." Hij hield talrijke buitenlandse expo sities: te Gent, Venetië, Parijs en Bristol. Zijn werk is in de voornaamste musea van Rotterdam, Amsterdam, 's Gravenhage, Belgrado en Haarlem vertegenwoordigd. Er is een comité bezig met de voorberei dingen tot een ere-tentoonstelling, die men in Mei in het Huis van Looy hoopt te kun nen houden. Bijna alle Haarlemse schilders hebben van deze uiterst solide kunstenaar les gehad. De heer en mevrouw Parlevliet-Café, wonende aan de Hoofdweg te Nieuw Ven nep zijn verblijd met een drieling. In hun woning is eerst een jongen geboren die genaamd werd Dirk. De dokter achtte over brenging van de moeder naar het Diaco- nessenhuis te Haarlem noodzakelijk. Daar zijn twee dochters geboren. Haar namen zijn Aagje Adriana en Anne Marie. De kinderen wogen bij de geboorte elk onge veer drie pond. De ouders hadden nog geen kinderen. Vanmorgen vernamen wij, dat de moe der en de drie babies het goed maken. De burgemeester van Den Haag heeft in het Koninklijk Conservatorium de Johan Wagenaar-prijzen uitgereikt. Bekroond werden werken van Sem Dresden, Géza Frid, Herman Strategier, Jaap Geraedts en Hendrik Andriessen. De aanmoedigings prijzen waren voor H. Vlag, lid van het Residentie-orkest, voor een werk voor groot orkest en voor Ton de Leeuw uit Breda voor een piano-sonate. Aan de jonge componist Ludwig Otten uit Zandvoort werd gelegenheid gegeven om zijn visitekaartje te presenteren in de vorm van een Sonate voor twee violen en piano en „Cassation" voor drie trompetten en drie trombones. Dit jeugdwerk mocht blijkens het applaus veel waardering van de toehoorders verwerven. Vergelijkingen Eerst nu verscheen het jaarverslag over 1950 van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Haarlem. Dat is laat, maar de verontschuldiging ligt in het feit dat er vele statistieken in worden opgenomen die niet eerder kunnen worden samengesteld. Wat de sterf testa tistiek (aantal sterfge vallen per 1000 inwoners) betreft, geeft de directeur, dr. W. B. Smit, de volgende cijfers: 1948 1949 1950 1951 In Nederland In Haarlem 7.4 8.1 8.1 8.9 7.5 7.8 8.— Het sterftecijfer voor Haarlem is niet van de Geneeskundige Dienst, maar hebben wij zelf berekend. Het Nederlandse cijfer voor 1951 is nog niet bekend. Uit het lijstje blijkt dat Haarlem steeds iets hoger is dan het rijksgemiddelde. Dit komt door de bijzondere samenstelling der Haarlemse bevolking. Hier zijn namelijk in verhouding tot het rijksgemiddelde meer ouden van dagen en die beïnvloeden de sterftestatistiek natuurlijk ongunstig. Het Haarlemse sterftecijfer is voor 1951 iets hoger dan voor 1950, maar blijft toch nog belangrijk onder dat van 1949. Over 1950 was in Nedertland 68.7 van de overledenen 60 jaar en ouder; in Haar lem daarentegen 72.5 In Amsterdam was het percentage 68, in Utrecht 66.5 en in Groningen 70.2. Het verslag wijst er op dat het geboorte cijfer voor Haarlem in 1950 20 per 1000 was, tegen 20.9 over 1949. Wij kunnen daaraan nog toevoegen het geboortecijfer over 1951. Dit is 19.6. Het geboortecijfer is voor 1951 dus weer iets lager dan over 1950. Het geboortecijfer voor Nederland was in 1950 22.7, voor Amsterdam 18.1, voor Utrecht 22.3 en voor Groningen 19.4. Het aantal onwettig geboren kinderen was in Haarlem in 1950 58, tegen 72 in 1949. De kindersterfte is in Haarlem beneden het rijksgemiddelde. De cijfers zijn: Haarlem Nederland Onder het jaar 1—^4 jaar 514 jaar 1524 jaar 6.9 1.7 0.5 1.4 7.6 2.1 1.3 1.8 „SONATE 1943" IN NEW YORK De Haagse componiste Johanna Borde- wijk—Roepman heeft uit New York bericht ontvangen dat op 7 Februari in de Town Hall aldaar de eerste uitvoering zal worden gegeven van haar „Sonate 1943" door dei pianiste Margaret Bonds.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6