Frankrijk maak/" einde aan de vrije invoer Nationale leningen voor woningbouw op komst Engeland overweegt nieuwe voorstellen aan Egypte Weerbericht Wintersport in Nederland OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Volksbrood duurder, margarine, braadvet en slaolie goedkoper Koreaanse onderhandelingen buiten UNO-bemoeiïng gehouden Beschermende maatregelen om een economische crisis e voorkomen Bespreking van probleem Nieuw-Guinea vlot niet Europese defensie gemeenschap Maatregel werd nodig door de prijs stijging van geïmporteerd voedergraan Het woord is aan Voor langlopende leningen kan beperkte aanvulling van het rentegamma worden verwacht Behandeling pas na sluiting van een wapenstilstand Ongerust commentaar uit Rusland Enige vooruitgang in Panmoendjom Nieuwe deviezen- regeling in Indonesië Ook Nederland getroffen Uitgangspunten van partijen liggen ver uiteen Donderdag regeringsverklaring in Tweede Kamer Bloemengroet met hindernissen Winkelsluiting in Tunis ie JAARGANG No 176 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor In Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 4 FEBRUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 29 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS (Reuter). Frankrijk heeft be sloten de maatregelen tot vrijmaking van de handel met de landen van de organisa tie voor Europese Economische Samenwer king (O.E.E.S.) ongedaan te maken met uitzondering voor grondstoffen en levens middelen. De regering heeft tevens beslo ten de campagne voor de export te inten siveren. De invoer zal bovendien gecontin- genteerd worden. De besluiten zijn bekendgemaakt na een kabinetszitting onder voorzitterschap van premier Faure. Robert Buron, minister van Economische Zaken, maakte na afloop het volgende communiqué bekend: „De ongunstige ontwikkeling van onze overeenkomsten met de leden van de Europese Betalingsunie heeft zich voort gezet en is in de laatste maanden nog scherper uitgekomen. Hieruit komen voor Frankrijk zwaar drukkende verplichtingen tot betaling voort, waartegen onze uitgeput rakende reserves geen weerstand kunnen bieden, indien de toestand niet spoedig verbeterd wordt. „Om deze Verbetering te bewerkstelligen en vooral om hervatting van onze onmis bare export te stimuleren, heeft de rege ring een reeks maatregelen'getroffen. „Hoewel de regering voorstander blijft van de politiek van de vrijmaking van de handel, omschreven door de O.E.E.S., ziet de regering zich voor het ogenblik gedwon gen af te zien van de toepassing van deze politiek. Het besluit der Franse regering zal ter goedkeuring aan de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking worden voorgelegd. De Franse regering hoopte nieuwe belastingen met een opbrengst van 190.000.000.000 tot 200.000.000.000 fr. in te voeren. Minister Buron herinnerde eraan dat West-Duitsland het vorige jaar een zelfde besluit had genomen en ook Engeland een maand geleden besloten had in twee stadia (via 75 procent tot 50 procent) de libera lisatie van de handel met de landen van de O.E.E.S. te beknotten. Om de uitvoer te bevorderen zal aan exporteurs naar niet-dollargebieden tege moetgekomen worden op het gebied der fiscale en sociale lasten. In regeringskringen verklaart men, dat een tijdelijk invoerverbod zal worden inge voerd op tractoren uit West-Duitsland, katoenproducten uit Italië en papier uit Zweden. Onze correspondent in Parijs meldt nader: Met ingang van heden zet Frankrijk vol ledig de invoer van afgewerkte producten en van niet essentiële voedingsmiddelen uit alle Europese landen stop. Hierdoor worden vooral getroffen Italië, Engeland, België, Duitsland, Portugal en Nederland. In het bijzonder zal de import van zuivel producten, eieren en groente worden ge coupeerd, waarmede op geregelde tijden de Franse regering een druk op de prijzen placht uit te oefenen. Om de Amerikaanse invoer niet te tref fen, waarmede de industrie direct tot on- tctiviteit zou worden gedoemd, wil de re gering zich nu de uitgaven ten bate van de Europese landen besparen. De aangekondigde maatregelen worden dan ook in deskundige kringen als lap middelen gekarakteriseerd, die slechts uit- Het ministerie van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen deelt mede: Na het begin der informele Nederlands- Indonesische besprekingen, welke thans te 's-Gravenhage worden gehouden, heeft zich aldra tussen de vertegenwoordigende groepen in commissoriaal verband een in tensief overleg ontwikkeld omtrent ver schillende voor de toekomstige verhouding tussen beide landen gewichtige onder werpen. Er wordt daarbij gestreeft naar een openhartige uiteenzetting van elkanders standpunten, waarbij op bepaalde gebie den reeds voorlopige resultaten zijn be reikt, die, naar mag worden verwacht, bin nenkort zullen worden verwezenlijkt. Deze hebben voornamelijk betrekking op de toekomstige regeling van de belangen van beide landen, ingeval de Nederlands- Indonesische unie zou worden ontbonden. Een in alle opzichten bevredigende op lossing voor dit complex van vraagstukken is echter nog niet bereikt, aangezien met name op het gebied der economische en financiële betrekking er nog meningsver schillen van zowel algemene als bijzondere aard bestaan, die in de naaste toekomst tot een voor beide partijen bevredigende op lossing moeten worden gebracht. Bij de besprekingen over het Nieuw- Guinea-geschil is men in de eerste fase van het overleg gestuit op de moeilijkheid, dat de uitgangspunten van partijen ver uiteen liggen. Hierbij is gebleken, dat overleg met de regeringen en verantwoordelijke politieke kringen in beide landen nodig is, teneinde het door beide partijen zeer ernstig nage streefde doel: een blijvende verbetering van de verhouding tussen Nederland en In donesië, mede door oplossing van het Nieuw Guinea-probleem te verwezenlijken. De Indonesische missie heeft daarom besloten mr. Mohammed Yamin naar In donesië te zenden, teneinde de Indonesische regering omtrent de stand der besprekin gen in te lichten. Naar aanleiding van speculaties omtrent voorstellen waarin derde mogendheden worden genoemd, kan nog worden medegedeeld, dat suggesties van die aard niet ter sprake zijn gekomen." lopen op een devaluatie, welke onontkoom baar wordt geacht. De gevolgen van deze jongste beslissing zullen zich tweeledig doen gelden: Ten eerste moet men tegenmaatregelen ver wachten der benadeelde landen, die waar schijnlijk in de eerste plaats de Franse export zullen treffen, die men juist hoopte op te kunhen voeren. Ten tweede moet men er op rekenen, dat nü er op korte ter mijn minder artikelen op de binnenlandse markt verschijnen, de prijzen opnieuw krachtig zullen stijgen, aangezien de bin nenlandse koopkracht niet verminderd is. De regering heeft aan de voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat zij in de0 vergadering van Donderdag 7 Februari een verklaring wil afleggen over de onder handelingen met betrekking tot de oprich ting van een Europese defensiegemeen schap. De bedoeling is, dat na de verklaring der regering de vergadering zal worden geschorst. Na heropening zullen de beraad slagingen beginnen. Zo nodig zal de ver gadering des avonds worden voortgezet. De opzet is de beraadslagingen over de rege ringsverklaring die dag nog te besluiten. Het volkswiltebrood en -bruinbrood is met ingang van vandaag 5 cent per 800 gram duurder geworden. De prijzen van margarine, bak- en braadvet en sla-olie zijn daarentegen met 24 cent per kilo verlaagd. De prijs van blank wittebrood blijft gelijk. Geïmporteerde voedergranen worden 7 gulden per 100 kilogram duurder en zemelen 4,75 per 100 kilo. De heffing op eieren van 1 cent per stuk bij export verdwijnt. De gevolgen van deze wijzigingen voor het gemiddelde gezin van 4 per sonen zijn volgens minister Mansholt een uitgave van 35 tot 40 cent per week meer bij verbruik van 7 tot 8 broden en een uitgaven vermindering van 30 tot 35 cent bij gebruik van 1250 tot 1500 gram margarine per week. TUNIS (Reuter). Zondag bleven de winkels in Tunis voor de derde dag ge sloten uit protest tegen de Franse veilig heidsmaatregelen. Volgens de politie wordt er echter veel handel langs de achterdeur gevoerd. De voedselprijzen zijn sterk ge stegen. De eieren zijn meer dan twee maal zo duur geworden als veertien dagen ge leden. De groente is twee maal zo duur. Volgens de politie is de toestand overigens „vrijwel normaal". Zondag is te Sfax een transformator in David Starr Jordan: De gehele wereld gaat opzij om de man te laten passerendie weet waar hij heen wil. de lucht gevlogen. Een hulptransformator werd onmiddellijk daarna in wei-king ge steld. Volgens de eerste berichten is de ontploffing veroorzaakt door een granaat. Op hun reis door het Britse Gemenebest zijn Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh thans in Nairobi gearriveerd, waar een negerjongentje de Prinses een bouquet mccht aanbieden. Groot was de consternatie van de plaatselijke notabelen toen het joch, voor de hoge gasten staan de, niet bereid bleek om zo maar van zijn bloemen ajstand te doen en slechts na veel moeite gelukte het de burgemeester van Nairobi, de knaap tot andere gedachten te brengen. De Prinses en haar gevolg hadden veel schik om het kleine incident. De voorbereiding van de nationale wo ningbouwleningen, uit te geven door de Bank voor Nederlandse Gemeenten is thans zover gevorderd, dat de introductie van deze leningen binnen enkele weken kan worden tegemoetgezien. Verschillende typen van leningen zullen worden aangeboden. De Bank voor Neder landse Gemeenten zal met de voorkeur voor een bepaalde gemeente, welke door inschrijvers kan worden kenbaar gemaakt, rekening houden. Het gedeelte van de op brengst, waarvoor door inschrijvers geen voorkeur wordt uitgesproken zal door de bank aan die gemeenten worden uitge leend, welke daaraan met het oog op haar Deze prijswijzigingen bleken noodzake lijk, omdat door de stijging van de brood- en voedergraanprijzen op de wereldmarkt het gevaar bestond dat broodgraan als veevoeder gebruikt zou worden. Verlaging van de prijs van vet en olie bleek mogelijk omdat de wereldmarkt prijzen van copra en andere plantaardige vetten zijn gedaald. Het voordeel van deze maatregelen voor het Landbouw-Egalisa- tiefonds wordt op 40 a 45 millioen gulden geschat. Het besluit om deze prijzenveranderin- gen vandaag te doen ingaan is tot Zater dagmiddag geheim gehouden om geknoei tegen te gaan. Minister Mansholt, die de wijzigingen Zaterdagmiddag tijdens een persconferen tie mededeelde, zei dat wegens de eis tot geheimhouding geen overleg met de des betreffende organisaties kon worden ge pleegd. Minister Mansholt zei, dat de schaarste aan voedergranen op de wereldmarkt de prijzen in het laatste jaar omhoog dreef. Door het verlenen van steeds hogere sub sidies was de regering in staat een betrek kelijk laag prijspeil voor geïmporteerd veevoeder te handhaven. Deze last werd echter zo hoog, dat men gedwongen werd de prijzen van dit veevoeder aanzienlijk te verhogen. Zou men niet tegelijk de prijzen van volkswittebrood en -bruinbrood verhogen, dan zouden de gesubsidieerde broodgranen als goedkoper veevoeder kunnen worden gebruikt. Een ernstig bezwaar was ook het te grote verschil in prijs tussen volksbrood en blank wittebrood, dus het prijsverschil tussen gesubsidieerde bloem en de niet- gesubsidieerde bloem voor luxe-brood. De prijs van gesubsidieerde bloem is met 8.50 pér 100 kg verhoogd, waardoor de prijs van het volksbrood met 5 cent per 800 gram is gestegen. Het prijsverschil tussen volksbrood en blank brood wordt geringer. De minister verwachtte dat het verbruik van blank wittebrood zal toene men, zodat de inkomsten der bakkers kun nen stijgen. De prijsverlaging van margarine, bak en braadvet en van slaolie met 24 cent per kilogram of 6 cent per pakje margarine, mag de kleinhandel niet benadelen. Daar om is Zaterdag aan een groot aantal ambtenaren opdracht gegeven om voor raden en afleveringen te controleren. Aan bereiders van margarine, vet en slaolie wordt restitutie verleend over af leveringen in de week van 28 Januari tot en met 2 Februari. De regering zal hierop scherpe controle doen houden. Bom. Vietnamese soldaten hebben uit pro test tegen het feit, dat zij in Saigon niet gratis tot een bioscoop werden toegela ten, een bom geworpen, die een politie man doodde en twee anderen verwond de. De politie had over de hoofden der soldaten geschoten om hen te versprei den. PARIJS (Reuter).Zaterdag hebben de politieke, de economische en de sociale commissie der UNO in gezamenlijke zit ting een Amerikaans-Engels-Franse reso lutie goedgekeurd, waarin wordt voorge steld een speciale bijeenkomst van de Al- gemeene Vergadering te beleggen, indien een wapenstilstand in Korea wordt geslo ten, en een spoedzitting, indien de oorlog wordt hervat. CAIRO, (Reuter). In Cairo is een vermindering van de spanning merkbaar welke gepaard gaat met een verminderde militaire bewaking en een verzachting van de avondklok, die van 9 tot 10 uur des avonds is verschoven. Het pas opgerichte „nationale front" ondervindt overigens moeilijkheden met verschillende partijen, die nieuwe waarborgen trachten te ver krijgen van de premier met betrekking tot zijn samenstelling en bevoegdheden. Hoes sein Heykal Pasja zou te kennen hebben gegeven, dat zijn liberale partij zich niet bij het front zal aansluiten als de WAFD er in is vertegenwoordigd. Op 31 Januari heeft Maher Pasja meegedeeld, dat de Wafd-partij van ex-premier Nahas Pasja de sterkste partij in het land be sloten had tot het voorgestelde front toe te treden. Volgens het Engelse blad „Sunday Chro nicle" zou Engeland eerstdaags nieuwe voorstellen aan Egypte doen op grond waarvan koning Faroek in aanmerking zou komen voor de functie van opperbevel hebber van de Suez-kanaalzöne. De militaire redacteur van de „Sunday Express" gewaagt eveneens van nieuwe voorstellen met betrekking tot het voor gestelde verdedigingspact voor het Mid den-Oosten, die het bevel over de Suez- kanaalzöne aan een Egyptenaar zouden toevertrouwen. De britse ambassadeur in Egypte, Sir Ralp "tevenson, heeft een bezoek ge- brac! an Hafez Afifi Pasja, chef van het kabinet van koning Faroek. Een woord voerder van het paleis wenste zich niet uit te laten over de aard van het bespro kene. Het officiële blad van de Russische com munistische partij, de „Prawda" schrijft, dat de nieuwe Egyptische regering aan stalten maakt om toe te treden tot het door Engeland, Frankrijk, Turkije en de Ver enigde Staten voorgestelde commando voor het Midden-Oosten. .Volgens het blad wa ren de ongeregeldheden in Cairo „geïnspi reerd door Brits-Amerikaanse kringen met het doel een toestand te scheppen, welke het de hofkringen gemakkelijker zou ma ken de regering van Nahas Pasja te ver wijderen". Arrestaties De Egyptische regering heeft medege deeld, dat 800 personen gearresteerd zijn in verband met de onlusten in Cairo van het vorige weekeinde. Hiertoe behoort ook Ahmed Hoessein, leider van de Egyptische socialisten. Hoessein heeft sinds 1.936, onder meer in felle redevoeringen, geijverd voor de op zegging van het Brits-Egyptisch verdrag en het uitwijzen der Britse troepen uit de kanaalzone. Hij was een van de bevelheb-- bers der Egyptische „bevrijdingsbataljons". Het bureau van de premier heeft een verklaring uitgegeven, waarin verzekerd wordt, dat alles in het werk gesteld wordt voor de bescherming van „de gasten van Egypte en hen, die belangen in het land hebben. „Zo rust dan eindlijk 't ruwe noorden van hageljacht en stormgeloei en rolt de Rijn weer langs zijn hoorden, ontslagen van de winterboei. En 't landvolk, spelende aan zijn vloed, brengt vader Rijn de lentegroet (Borgers) TOKIO (Reuter). Een geallieerde woordvoeder heeft medegedeeld dat Zon dag, voor het eerst sinds 52 dagen, enige vorderingen zijn gemaakt bij de door de sub-commissie voor de krijgsgevangenen gevoerde besprekingen. De Noordelijken hebben een nieuw voorstel voor de uitwis seling van krijgsgevangenen gedaan, waar in wordt ingestemd met het voorstel der verbondenen dat aan op vrije voeten ge stelde krijgsgevangenen niet zal worden toegestaan de wapens weer op te vatten. De Noordelijken verwerpen echter nog steeds het voornaamste punt van het geallieerde voorstel, waarin wordt bepaald dat de krijgsgevangenen zelf zullen mogen uit maken of zij al dan niet naar het leger, waarin zij dienst deden, zullen worden teruggezonden. Tijdens de Zondag door de sub-commis sie voor de tenuitvoerlegging van een be stand in Korea gehouden besprekingen zijn „goede vorderingen" gemaakt, nadat de Noordelijken hun eis, dat zij na het tot stand komen van een wapenstilstand bepaalde, ter hoogte van de Koreaanse Westkust ge legen eilanden, die thans in geallieerde handen zijn, onder hun beheer zouden krijgen, hebben laten varen. De Noordelijke onderhandelaars hebben er Zondag mee ingestemd Woensdag be- De Russische afgevaardigde Malik be twistte de bevoegdheid van de huidige ge combineerde vergadering om de Koreaanse kwestie te behandelen. Na een procedure debat besloot de vergadering met veertig tegen vijf stemmen bij twaalf onthoudin gen, dat zij hiertoe wel bevoegd is. Met 51 tegen vijf stemmen en twee ont houdingen aanvaardde de vergadering een Amerikaans-Engels-Franse resolutie, waar in voorgesteld wordt de politieke toekomst van Kórea te bespreken na het sluiten van een wapenstilstand in Korea. De resolutie heeft ten doel, te voorkomen dat de UNO zich bemoeit met de aan de gang zijnde besprekingen in Korea. Malik (Sovjet- Unie) verklaarde, dat de resolutie slechts ten doel had „Amerika de vrije hand te laten bij het uitvoeren van zijn bloeddor stige plannen". Volgens hem hebben de Amerikanen „vergiftigde, ontplofbare ko gels gebruikt, waardoor Koreaanse bur gers hoofdpijn hadden gekregen en aan slapeloosheid en gebrek aan eetlust gingen lijden. Velen waren begonnen bloed te spu wen." Een Russische resolutie, volgens welke de politieke toekomst van Korea on middellijk door de Algemene Vergadering in behandeling genomen diende te worden, werd met 52 tegen vijf en één onthouding verworpen. Tegen het einde der vergadering zeide Malik, dat concrete bewijzen geleverd zijn, dat het Anglo-Am'erikaanse blok een oor log voorbereidt. „Deze derde wereldoorlog is in feite reeds begonnen. Hij wordt ge voerd in Korea, tegen China, in Malakka, Egypte, Tunis en Marokko". De Algemene Vergadering der UNO heeft met 38 tegen 5 stemmen bij 8 onthoudingen haar goedkeuring gehecht aan een aanbe veling van de sociale commissie, volgens welke aan de hoge commissaris voor de vluchtelingen, dr. G. J. van Heuven Goed hart, de bevoegdheid wordt verleend, voor de dringendste gevallen een internationaal beroep te doen op spoedhulp. Dr. van Heuven Goedhart schat, dat hij drie mil lioen dollar nodig zal hebben voor zijn fonds. Een resolutie van Wit-Rusland, waarin de gedragslijn van de vluchtelingenorgani saties der UNO wordt veroordeeld en wordt voorgesteld, dat alle regeringen ge gevens verstrekken over de vluchtelingen in hun landen, werd met 34 tegen 5 stem men bij 15 onthoudingen verworpen. Met 28 tegen 5 stemmen bij 21 onthou dingen werd een resolutie van de sociale commissie goedgekeurd, waarin alle rege ringen worden uitgenodigd zich aan te slui ten bij de internationale conventie over de status van vluchtelingen, die verleden zo mer te Genève werd opgesteld. Met 51 tegen nul stemmen bij vijf ont houdingen werd een resolutie van de spe ciale politieke commissie (de commissie ad hoe) aangenomen, waarin een beroep wordt gedaan op de landen van de Comin- form, de Griekse kinderen te repatriëren, die zich als vluchtelingen in deze landen bevinden sinds de Griekse burgeroorlog. behoeften aan financieringsmiddelen voor de woningbouw het meest in aanmerking komen. De gemeenten zullen de haar uit de na tionale woningbouwleningen toevloeiende gelden kunnen gebruiken bij voorkeur voor de financiering van voor 1952 goedgekeur de nieuwe woningbouw alsmede voor met de woningbouw in ruime zin samenhan gende werken van dringende aard en voorts voor andere urgente bouwwerken, bij voorbeeld scholen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft daarom de gemeenten verzocht zich voorshands te onthouden van de uitgifte van leningen, zowel voor consolidatie als voor de financiering van nieuwe objecten. Geruchten, welke de laatste dagen in omloop zijn inzake een afschaffing of prin cipiële herziening van het rentegamma zijn, naar de regering verklaart, ongegrond. Wel is in overweging een beperkte aanvul ling van dat gamma voor langlopende leningen. Binnen enige weken zullen hier omtrent nadere mededelingen worden ge daan. Financiering kapitaalsuitgaven De ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën hebben voorts besloten zeer binnenkort uit de geblokkeerde gelden van het Gemeentefonds een bedrag van 102 millioen vrij te geven voor aflossing van gemeentelijke vlottende schuld. Voorts zullen zij ten behoeve van een negental gemeenten een bedrag van ongeveer 50 millioen in het eerste halfjaar 1952 naar^ gelang van de behoefte beschikbaar stel-" len voor de financiering van reeds in uit voering zijnde kapitaalswerken op het ge bied van de electriciteitsvoorziening. Voorts zullen de gemeenten aanbiedin gen bereiken van geldleningen uit de door levensverzekeringsmaatschappijen en pen sioenfondsen geleende gelden. Uit deze bron zullen nog deze maand aan de ge meenten aanbiedingen worden gedaan tot een totaal van ongeveer 80 millioen. In het tweede halfjaar zullen aanbiedingen volgen tot ongeveer 40 millioen. Uit dezelfde bron zal voor de financie ring van de nieuwe woningbouw tot het eind van dit jaar een bedrag van ongeveer 120 millioen voor de gemeenten beschik baar zijn. Een deel hiervan is bestemd voor leningen aan gemeenten welke een behoefte van bijzonder karakter hebben. DJAKARTA, (Aneta). Met ingang van 4 Februari wordt het stelsel der de- viezencertificaten, dat in Indonesië gold, afgeschaft. Aan- en verkoop van deviezen door de banken zal geschieden volgens nieuwe vastgestelde koersen, die vermeld worden in de officiële koerslijst van de Javase bank. De nieuwe koersen zijn voor de Nederlandse gulden 3 rupiah, voor de Amerikaanse dollar 11.40 rupiah, voor het Engelse pond 31.72 rupiah en voor de straits dollar 3.7114 rupiah. Tegelijkertijd wordt voor zogenaamde sterke en middelsterke exportproducten een nieuw uitvoerrecht geheven, dat naar gelang van het product procentsgewijs wordt vastgesteld. Voor zwakke producten, als bijvoorbeeld thee, geldt dit extra uit voerrecht niet. Dit zijn enkele belangrijke punten der nieuwe maatregelen, welke de regering van Indonesië Zaterdagavond door middel van officiële besluiten bekend heeft ge maakt. De financiële redacteur van Aneta schrijft over de nieuwe maatregelen onder andere, dat deze op zichzelf geen wijziging bren gen in het deviezenstelsel, zoals dat tot nu toe bestond. Het certificatenstelsel, dat zichzelf had overleefd en dat in het bij zonder de export van zwakkere producten te zwaar belastte, is veranderd in een nieuw stelsel, dat aan de noden der zwak kere exportproducten tegenmoet wil ko men. Verzoek. Jakob Malik, plaatsvervangend hoofd van de Sovjet-delegatie naar de UNO, heeft volgens radio-Moskou een brief aan de voorzitter der algemene vergadering van de UNO gezonden, waarin hij hem verzoekt te bemiddelen ten gunste van de Griekse politieke gevangenen. Malik had tevens een brief gezonden aan Wysjinski, afkomstig van verwanten van gevangenen, waarin deze een dringend verzoek aan de alge mene vergadering doen „duizenden Griekse strijders voor democratie en vrijheid, die smachten in gevangenissen en concentratiekampen wegens hun po litieke overtuiging" te helpen. sprekingen te openen over het vijfde en laatste punt van de voor de wapenstil stands-besprekingen opgestelde agenda, dat handelt over: „aanbevelingen voor de we derzijdse regeringen". MORGEN DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met vanavond in de kustgebieden mogelijk nog eèn enkele bui. maar morgen droog weer Langs de kust tijdelijk vrij krachtige, overigens matige wind tussen Noord- West en Noord-Oost. Vannacht en morgenochtend op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag tempera tuur oplopend tot enkele graden boven het vriespunt. 5 Februari Zon op 8.15 uur, onder 17.34 uur. Maan op 11.47 uur, onder 5.06 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 4 Februari Hoog water: 10.05 en 22.43 uur. Laag water: 5.22 en 17 59 uur. Dinsdag 5 Februari Hoog water: 11.20 uur. Laag water: 6.30 en 19.16 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1