0S& De problemen van het fabrieksmeisje het \s veel Wat is te doen om een normale psychische ontwikkeling mogelijk te maken Eerst voldoende huizen, daarna een sterk leger Mr L. V. Hoog overleden Amsterdamse Beurs voowkuGER"" 5 Behoud van arbeid voor 65-jarigen is gewenst Het publiek vindt: Verzoek van schoolbestuur was niet in orde Tsjechisch koerier uit Londense ambassade ontvlucht Vliegbasis in Groenland Speciale Balkan-commissie eindigt haar werkzaam heden Vrachtauto zakte weg in zachte berm Mr A. Bruch 40 jaar advocaat en procureur De Flora 1953" Agent kreeg berisping van scholier Gouden jubileum Dr. F. G. M. Haase Scheepvaart MAANDAG 4 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Er is de laatste tijd bijzondere aandacht gewijd aan de vrouwelijke arbeidskrachten in de fabrieken. De belangstelling gaat vooral uit naar het fabrieksmeisje, omdat haar lot belangrijke vraagstukken op maat schappelijk terrein beïnvloedt. In December j.l. is een congres in Den Bosch gehouden alleen gewijd aan die onderwerpen. „Maar" zo zei ons iemand die door haar arbeid nauw betrokken is bij dit werk „nu moet men niet denken dat wij reeds alles van het werkende meisje af weten. Integendeel, het onderzoek daar naar is pas aangevangen en daarom wordt alles wat gedaan wordt om meer feiten te verzamelen met belangstelling gevolgd. Want juist daardoor zal het mogelijk zijn een oplossing voor de problemen te zoe ken". Minder dienstboden, meer fabrieksarbeidsters dan in 1930 Volgens de laatste beroepstelling werk ten er in Nederland 186.620 arbeidsters (meisjes en vrouwen tezamen) in de nij verheid. Het totaal aantal arbeidsters onder de geregistreerde beroepsbevolking is 943.603. Daartegenover staan 2.922.842 jongens en mannen. Er werden dus onder de beroeps bevolking drie mannen tegenover één vrouw geboekstaafd. Wij vonden onder de werkende vrouwen en meisjes behalve die in de fabrieken werken nog de volgende grote groepen: landbouw 168.710, winkels 131.505, maat schappelijke diensten 124.862, onderwijs 44.345, verkeer 56.356 en huishoudelijke diensten 188.952. Interessant Is te zien dat liet aantal ar beidsters in de fabrieken van 1930 tot 1947 toenam van 169.670 tqt 186.620, terwijl het aantal bij de huishoudelijke diensten in die tijd verminderde van 234.446 tot 188.952. Het aantal dienstboden nam dus af, ter wijl er meer vrouwen en meisjes naar de fabriek gingen. Van de 186.620 vrouwen die in de fabriek werken zijn er 45.000 beneden de 18-jarige leeftijd. Het juiste cijfer van de meisjes, die 14 of 15 jaar zijn, is niet bekend; het aantal 14-jarigen wordt op 4000 a 5000 ge schat, dat der 15-jarigen op 15.000. Wat een enquête aantoonde In een provinciestad in het Noorden des lands is een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de levensomstandigheden der fa brieksmeisjes. Daarbij bleek dat 56 van de vaders van het vrouwelijke fabrieks- personeel ongeschoolde arbeider was, en slechts 23 geschoold. Als de kinderen uit deze gezinnen naar de lagere school gaan, dan blijkt dat het gewoon lager on derwijs voor een groot deel van deze meis jes te moeilijk is: slechts 46 loopt, zon der éénmaal te blijven zitten, de lagere school af; 23 blijft éénmaal zitten, 31 van twee- tot vijfmaal. Deze kinderen ste ken ongetwijfeld minder van het onderwijs op, dan het geval zou zijn indien dit aan haar capaciteiten zou zijn aangepast. Dit is één voorbeeld, waarvan de juiste gegevens door deze enquête toevallig be schikbaar zijn. In andere steden of streken zal de toestand dus wat gunstiger, soms ook minder gunstig zijn. Hoe dan ook, of zij die school wel of niet helemaal hebben afgelopen, nu komen deze meisjes, net aan het begin van de puber teit, zonder voldoende opvoeding, opeens in een volkomen andere omgeving. En te midden van een groot aantal volwassen meisjes en vrouwen. Daar moeten zij zich plotseling aanpassen aan een wereld, die geheel op productie gericht is. Nu hoeft men toch heus niet veel van psychologie af te weten om te kunnen begrijpen, dat die jonge meisjes zich daar ellendig onzeker voelen. Er is geen sprake van dat zij psychisch, op normale, geleidelijke wijze, geestelijke wasdom bereiken. Zij passen zich uiterlijk aan, innerlijk houden zij op te groeien. Daar komt bovendien nog bij, dat de omstandigheden, waaronder die fabrieks arbeid wordt verricht, in verschillende ge vallen bijdragen tot de verruwing, en dat de minachting, die het fabrieksmeisje soms nog ontmoet, haar onverschilligheid doet toenemen. In verschillende fabrieken wordt iets gedaan om dit tegen te gaan, maar dan zit ten wij nog altijd met het probleem van het werk zelf, waarvoor heel dikwijls geen scholing of opleiding nodig is, maar waar- De Stichting voor Maatschappelijk Werk in Friesland heeft een rapport gepubliceerd over arbeidsmogelijkheden voor 65-jarigen en ouderen. Het aantal 65-jarigen en ouderen neemt jaarlijks toe. Het is'volgens de mening der medici aan twijfel onderhevig, of het juist is deze groep van een actieve deelneming aan het arbeidsproces uit te sluiten. Gerontologen zijn van mening, dat een pensioengerechtigde gediend is met het behouden van een passende plaats in het arbeidsproces, indien hij psychisch en phy- siek tot werken in staat is en er lust toe voelt. Economen zijn daarentegen van oordeel, dat de promotiekansen van jon geren door het aanblijven van ouderen in het gedrang komen en dat een groeiend aantal werklozen naar arbeid uitziet. Wat de medische kant betreft: professo ren en specialisten zijn van ooi-deel, dat gedwongen nietsdoen na het 65ste jaar één der voornaamste oorzaken is van seniele aftakeling. Het aandeel van de ouderen zal in de toekomst zodanig toenemen, dat de groep productieven 15-65 jaar naar ver houding kleiner zal worden. Dat zou dus tevens betekenen, dat een kleiner worden de groep zoveel presteren moet, dat de gehele bevolking daarvan moet leven. Het geboortecijfer, dat zowel in Nederland als in de omringende landen een duidelijk waarneembare daling te zien geeft, zal er in de toekomst toe leiden, dat relatief min der personen tot het productieve bevol kingsdeel zullen gaan behoren. Het rapport komt tot de conclusie, dat het niet ver richten van bezigheden door ouden van dagen ten sterkste moet worden ontraden. Het is noodzakelijk, dat onder ogen wordt gezien of in de bestaande takken van dienst of bedrijf een langer aanblijven dan tot 65 jaar mogelijk is. Het aanblijven van personen boven 65 jaar betreft meestal personen, die in een leidende functie werk zaam zijn. De grote massa wil er gewoon lijk graag uit, hoewel op goede gronden betoogd kan worden, dat aanblijven voor betrokkenen van belang zou zijn. bij het aankomt op snelheid, een snelheid en handigheid, die de meeste meisjes heel gauw bereiken. Het duurt dus niet lang, of zij zijn volwaardige arbeidskrachten en dan verdienen zij het maximumloon, dat, volgens haar leeftijd en de C.A.O. mogelijk is. Zij bereiken dus schijnbaar heel snel een soort volwassenheid en een zekere financiële onafhankelijkheid. Dat naar ver- houding hoge loon maakt in veel gevallen het kind te zelfstandig tegenover de ouders, en dit tast vaak het prestige van vader en/of moeder aan. Niet minder ernstig is het feit, dat het werk zelf een volkomen mechanische han deling is geworden waar de geest helemaal niet meer bij te pas komt. Het fabrieks meisje is niet in staat te zien of te begrij pen in welk verband haar werk staat ten opzichte van het geheel. Haar wei"k duizenden malen per dag precies dezelfde handeling verrichten kan haar onmoge lijk intex-esseren. Dergelijk werk kan nie mand goed doen. Het onvermijdelijke ge volg is, dat het fabrieksmeisje in dagdro men verzinkt en inplaats dat de normale psychische ontwikkeling zich in haar wezen voltrekt, is er van ontwikkeling helemaal geen sprake, maar wordt zij het oidciiioner van een gevaarlijke gespleten heid: het leven wordt in tweeën verdeeld, in het gedroomde leven gedurende het werk, en het „echte" leven van de avon den en Zondagen. Ook wordt er in veel gevallen te weinig van haar gevraagd: te weinig zorg, te weinig initiatief, te weinig verantwoordelijkheid. Daarom kunnen deze eigenschappen ook niet in haar tot ontwikkeling komen, zoals dat bij andere meisjes van haar leeftijd wèl het geval is. In de derde plaats is er dan nog het euvel van de lopende band, die aan de reeds bestaande spanningen, veroorzaakt door de zoeven genoemde gespletenheid, nog nieuwe spanningen toevoegt. Geen mens werkt namelijk in één gestadig tempo. Ons werktempo gaat op en neer en de lopende band dwingt de fabrieks arbeidster dus een natuurlijke ongelijkheid te nivelleren. Altijd wil zij dus óf sneller óf langzamer werken dan de band, en deze onbewuste aanpassing aan een onna tuurlijk tempo, veroorzaakt minstens even veel vermoeidheid en uitputting als het werk zelf. In een volgend artikel zullen wij breder ingaan op de vraagstukken, die in het bij zonder in Haarlem en omgeving de. aan dacht vragen. Daarbij is dan ook gelegen heid om iets mede te delen over hetgeen hier reeds wordt gedaan om een oplossing van de px-oblemen te bereiken, waardoor bereikt kan worden dat voor de meisjes een meer normale psychische ontwikkeling mo gelijk wordt. Zo dat zich uit het meisje ook een goede echtgenote en moeder ont wikkelt. Het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft aan arm en rijk, jong en oud de volgende vraag gesteld: „Op het ogenblik worden er in Neder land 50.000 woningen per jaar gebouwd. Wat vindt u met het oog op de toekomst belangrijker?: dat wij zorgen dat dit aantal woningen ook volgend jaar gebouwd wordt of dat wij eerst met onze bondgenoten een voldoend sterk leger maken om elke aanval te weerstaan, ook al worden er dan maar 40 in plaats van 50 duizend woningen per jaar gebouwd". Van de ondervraagden wil 75 de hui zenbouw op peil houden. Slechts 18 ant woordt „Eerst een voldoend sterk leger". Op de vx-aag: „wat vindt u belangrijker: de woningbouw op peil houden of eerst nieuwe sociale voorzieningen treffen, ook al worden er dan maar 40.000 inplaats van 50.000 woningen per jaar gebouwd?" ant woordde 66 van het publiek: „eerst de woningbouw" en 26%: „eerst nieuwe sociale voorzieningen." In de raadsvergadering van Oosterhes- selen (Dr.) kwam een verzoek aan de orde van de vereniging voor Chr. Nationaal Onderwijs te Langerak om medewerking voor de stichting van een bijzondere school. Een eerder ingediende aanvraag was afge wezen, omdat daarbij niet een lijst met het vereiste aantal leerlingen (50) voorkwam. Bij het tweede verzoek tot medewerking werd een lijst overgelegd met de namen van 107 kinderen, die de nieuw te stichten school zouden bezoeken. B. en W. deelden de raad mede, dat zij een onderzoek hadden ingesteld, waarbij bleek dat 41 namen van kinderen dienden te worden geschrapt, van wie vast staat dat ze bij de eventuele opening van de school op 1 Mei 1953 nog niet de leeftijd zullen hebben bereikt welke voor toelating tot de school vereist is. Voorts dienen zes namen te worden ge schrapt omdat de verklaring alleen door de moeder der kinderen is ondertekend, twee 'namen moeten verdwijnen omdat deze kinderen niet meer leerplichtig zullen zijn als de school eventueel zal worden ge opend. Elf kinderen bezoeken reeds een soortgelijke school voor bijzonder onder wijs, welke school binnen een afstand van vier kilometer van hun woning is gelegen. Er bleven derhalve 47 namen over, zodat B. en W. ook dit tweede verzoek niet voor inwilliging vatbaar achtten. Van de zijde van P.v.d.A. en V.V.D.- fracties werd verklaard dat men niet veel respect kon hebben voor de manier waar op de aanvrage werd ingediend. Gebleken was dat iemand een woning was aangebo den als hij op de lijst tekende. De A.R.-wethouder verklaarde dat eerst op de lijst was getekend en dat pas daarna een woning was aangeboden. De wethou der zei tegen inwilliging van het verzoek te zijn. Het voorstel van B. en W. om het ver zoek af te wijzen werd met algemene stemmen aangenomen. Door de gladheid van de weg is te Rot- terdam een vrachtauto gekanteld. De 39- jarige chauffeur G. van L. kwam daarbij om het leven. De raad van bestuur van Lever Brothers en Unilever N.V. stelt aan de op 12 Februari te houden buitengewone vergadering van aandeelhouders voor terug te keren tot de naam Unilever N.V., die de vennootschap in de jaren 1930 tot en met 1937 heeft gedragen. Vrijdagavond heeft de Londense politie een JTsjechoslowaakse koerier in verzeker de bewaring genomen, die uit de Tsjechi sche ambassade was ontvlucht. Hij heeft verklaard, dat hij in een kamertje op de bovenste verdieping opgesloten was ge weest en dat men van plan was hem terug te zenden naar Praag, waar hij wellicht zou worden doodgeschoten. Hij heeft om asyl gevraagd en gekregen. Naar verluidt bevindt zijn vrouw zich bij hem. De Tsje- choslowaken hebben zijn uitlevering ver zocht. Zaterdagavond hebben speciaal uit de Sovjet-Unie gekomen veiligheidsamb tenaren post genomen buiten de Sovjet ambassade, zulks naar aanleiding van in braken in ambassades in Londen en wo ningen van buitenlandse diplomaten. On der meer is ingebroken in het huis van de Sovjet-Russische militaire attaché, Ra- zin. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld, dat in de afgelopen vijf weken in totaal drie employés van de Tsjechoslo- waakse ambassade te Londen zijn gevlucht, om niet naar hun land te worden terugge zonden. Twee van hen worden „ergens in het land in beschermende bewaring" gehouden. NEW YORK (N.T.B.) Een geschikt tussenlandingsstation voor het voorgeno men vliegverkeer van Scandinavië naar de Westkust van Amerika via de Poolstreken is al aanwezig in Thule op het Noord-Wes- telijke uiteinde van Groenland, ver benoor den de Poolcirkel. De basis is in de eerste plaats bestemd voor militaire doeleinden, ingevolge de door Amerika en Denemarken in het kader van het Atlantisch pact ge maakte afspraken. Er zullen nu echter ook onderhande- lingen worden gevoerd over het openstel len van dit vliegveld voor het burgerlijk luchtverkeer. In de oorlog hadden de Verenigde Staten hier al een klein vliegveld met een meteo rologisch station. De werkzaamheden aan het nieuwe vliegveld zijn in Mei van het vorige jaar begonnen, reeds voordat de af spraken met Denemarken van kracht waren geworden, en schijnen nu bijna klaar te zijn. Er is een landingsbaan van drie kilometer gemaakt, geschikt voor de grote zesmotorige bommenwerpers van het type B. 36. Er zijn hangars en werkplaat sen gebouwd voor het onderbrengen en onderhoud van straaljagers. De speciale commissie der UNO voor de Balkan heeft Zaterdag haar werkzaamhe den geëindigd en ten besluite een overzicht gegeven van de sinds de oprichting in 1947 verrichte arbeid. Op de slotzitting waren de afgevaardig den van negen landen aanwezig: Amerika, Frankrijk, Engeland, Nederland, Pakistan, Mexico, Australië, Brazilië en China. De Franse afgevaardigde verklaarde dat de commissie, hoewel niet al hetgeen werd ondernomen tot een positief resultaat leid de, gegevens heeft verstrekt die gegrond waren op onaantastbare bewijzen en meer rust heeft kunnen teweeg brengen in het grensgebied. De Nederlandse afgevaardigde, de heer Visser, verklaarde: „Wij zijn trouw geble ven aan de ons opgedragen taak: het hand haven van de vrede in de Balkan". Vrijdag zijn de commissieleden door Ko ning Paul van Griekenland ontvangen, die hen dankte voor de aan de zaak van de vrede in de Balkan bewezen diensten. De secretaris-generaal der UNO, Trygve Lie, wenste de leden der commissie die hun taak „met absolute objectiviteit" hadden vervuld, geluk. Het resultaat van de werk zaamheden der commissie was een verbe terde toestand. De waakzaamheid der Al gemene Vergadering zou gericht blijven op deze belangrijke streek. In de ouderdom van eenenzestig jaar is geheel onverwacht overleden mr. L. V. Hoog, advocaat en procureur te Haarlem, rechter-plaatsvervanger in de Haarlemse rechtbank en bestuurslid van verscheidene organisaties. De thans overledene is op 13 December 1890 te Nijmegen geboren, waar zijn vader predikant was. Hij studeerde aanvankelijk in de theologie te Leiden. Na het behalen van het candidaatsexamen wijdde hij zich aan de studie rechten en was in 1916 afgestudeerd. In dat jaar ves tigde hij zich als advocaat en procureur te Haarlem en associeerde zich met mr. J. Merens. Mr. Hoog was vele jaren rechter-plaats vervanger in de Haarlemse rechtbank en nam in de vacantiemaanden aan de werk zaamheden der rechtbank deel. Een groot aantal jaren maakte hij deel uit van de raad van toezicht en discipline van de orde van advocaten: van 1941 af was hij vice- deken. Van het bureau van consultatie en van de raad van rechtsbijstand in strafza ken bij de Haarlemse rechtbank was hij voorzitter. De thans overledene werd door zeer ve len gewaardeerd als een zeer bekwaam raadsman. Bij de rechterlijke colleges was hij een geziene persoonlijkheid en bij zijn confraters stond hij in hoog aanzien. Ook in andere kringen wordt het over lijden van mr. Hoog betreurd door zijn ar beid op verschillend gebied. Van zijn func ties noemen wij commissaris van de Nuts- spaarbank, bestuurslid van de Haarlemse Stichting tot woningverbetering, bestuurs lid van de begrafenisbos „De Broederlijke Liefdebeurs", penningmeester van de af deling Haarlem van de Nederlandse Pro testantenbond en bestuurslid van de On derlinge Brandwaarborgvereniging voor Haarlem en omgeving. De teraardebestelling is bepaald op Woensdag op de begraafplaats Westerveld na aankomst van trein 12.01 uur. Hedenmorgen moest de chauffeur van een vrachtauto op de Cruquiusweg in Heemstede uitwijken voor een personen auto die geslipt was en dwars over de weg stond. Om deze wagen niet aan te rijden reed de chauffeur de berm in, die zo zacht was dat de vrachtauto er ongeveer een halve meter in wegzakte. De dienst van Openbare Werken moest er met een auto aan te pas komen om de zware vrachtwa gen op de weg te trekken. Zaterdagmiddag heeft de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, op een rijdende beiaard, staande op het Buitenhof te Den Haag, de actie ingeluid voor de beiaard voor Amerika. Deze actie beoogt het bijeenbrengen van gelden om de Vere nigde Staten van Amerika een carillon aan te bieden als dank voor de bevrijding van ons land. De foto toont dr, Kortenhorst op de rijdende beiaard. Met het luiden van de grootste klok luidde hij de actie in. Het zal Woensdag 6 Februari 40 jaar ge leden zijn dat mr. A. Bruch te Haarlem be ëdigd werd als advocaat en procureur bij de Haarlemse Rechtbank. De heer Bruch is in Haarlem en omge ving een bekend man. 11 Juli 1913 werd hij voor de Anti-Revolutionnaire partij geko zen tot lid van de Haarlemse gemeente raad. In 1917 werd hij tot wethouder geko zen, waarbij hem de portefeuille van On derwijs werd toevertrouwd. Vooral in die functie verrichtte hij belangrijk werk. In tussen was hij ook tot lid van de Provin ciale Staten van Noordholland gekozen. In 1928 kozen de Staten hem tot Gedeputeer de. Dit bracht mede dat hij als wethouder moest aftreden. Tot 1 October 1941 is hij lid van het college van Gedeputeerde Sta ten geweest. Nadat hij als Gedeputeerde was afgetreden werd hij benoemd tot ge delegeerde voor de provinciale bedrijven. In de Anti-Revolutionnaire organisaties bekleedt de heer Bruch verschillende functies. Hij is voorzitter van de centrale kiesvereniging in Haarlem, voorzitter van de Staten-centrale, bestuurslid van de Kamercentrale. Voorts lid van het cen traal bestuur (het hoofdbestuur der partij). Mr. Bruch is ook deken van de orde van advocaten. A.s. Woensdag is er 's mox-gens van 11 tot 's middags 2 uur gelegenheid om de jubi laris geluk te wensen op zijn kantoor, Kruisweg 63. Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur Tot vice-voorzitter van het hoofdbestuur van de Alg. Vereniging voor Bloembollen cultuur is benoemd de heer Th. Hoog te Haarlem. Mr. J. H. J. Simons te Haarlem werd benoemd tot voorzitter van het Scheidsge recht in de vacature van mr. R. C. Bak huizen van den Brink. De heer C. Carlier te Hillegom die 29 jaar lid van het Scheidsgerecht is heeft, wegens zijn leeftijd, voor een benoeming bedankt. Het hoofdbestuur heeft onder dankbetuiging van het verdienstelijke werk dat hij in deze functie verricht heeft, daarin berust. Veertig jaar bü de P.T.T. Maandag 11 Februari hoopt de heer B. W. van Straaten, besteller, wonende 2de Voor uitgangstraat 9, zijn 40-jarig ambtsjubileum bij de P. T. T. te vieren. Na twee jaar hulpbesteller te zijn geweest, werd hij op 16 November 1913 benoemd tot besteller met standplaats Haarlem. Hij heeft meer dan 20 jaar achtereen zijn werk als besteller verricht :'n het centrum van de stad en de Amsterdamse buurt; hij was daar een bekende figuur en de vraagbaak voor velen. De heer Van Straaten is een der oprichters van Haarlems Postaal Mannenkoor en heeft meer dan zes jaar zitting in het bestuur ge had. Onder zijn collega's staat de a.s. jubi laris zeer goed aangeschreven. De huldiging zal plaats hebben op 11 Februari te 10.30 uur aan het hoofdkantoor in de Zijlstraat. Over de voorbereidingen Er is thans beslist dat het hoofdgebouw voor de „Flora 1953" op Groenendaal te Heemstede, in samenwerking met de firma Van der Putten te Heemstede, gebouwd zal worden door een Amsterdamse firma- Het restaurant met terras, het theehuis met terras en het snelbuffet zullen ge ëxploiteerd wox-den door de restaurateur van het Jaarbeursgebouw te Utrecht, die daarvoor een pachtsom betaalt. De gebou wen zal deze ondernemer voor eigen reke ning neerzetten. De tentoonstelling in de volle grond zal geheel beantwoorden aan haar doel, nl. om in hoofdzaak te zijn een tentoonstelling van de verschillende afdelingen. Niet min der dan 37 afdelingen zullen een collectieve inzending verzorgen. De tot. 8 Februari in de jaarbeursgebou wen te houden beurs voor meubelen en woningtextiel is hedenmorgen geoDend door de Commissaris der Koningin in de provin cie Utrecht, de heer M. A. Reinalda. 3-3 14 Nederl. 47 A.K.U Lever Brothers Philips Gloeil. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel N. Lever Brothers Slotkoers Openings Vrijdag koersen 83% 83l5/ie 157 14 15714 191 189% 166 157 161 y, 15214 29114 295 92 92 179 179 145 14314 98% 10014 15% 8114 16414 16414 16414 16414 16314 164 5614 5714 56% 5714 45 w/i. 4514 7618/is 7814 50% 5114 44 4414 1841-4 184 Een jonge Haarlemse scholier moest voor de politierechter verschijnen omdat hij een zeker misnoegen jegens het optreden van de politie had geuit en dit later had ge demonstreerd door wederspannigheid. Hij fietste, naar hij zelf ter zitting verklaarde, „in een halve droomtoestand" en zonder licht door de Brederodelaan in Bloemen- daal. Een agent vestigde er zijn aandacht op, dat zijn dynamo niet „op de band" stond en dit was aanleiding voor de jonge man om de gezagsdrager ernstig te onder houden over zijn „Duitse optreden". Hij gaf tevens in felle bewoordingen te ken nen dat de politie naar zijn mening veel te weinig opvoedend werkte. „En ik was niet eens van plan hem te bekeuren", zei de agent, die als getuige optrad. „Maar toen hij zó begon heb ik zijn naam gevraagd en nadat hij die had geweigerd op te geven wou ik hem mee nemen naar het bureau". De scholier had zich echter vastgegrepen aan een hek om zich zoveeP mogelijk tegen ziin wegvoering te verzetten. „Wij hebben daar natuurlijk wel wat op", zei de agent, „want we ken nen tegenwoordig allemaal jiu jitsu en judo, maar dat wou ik niet toepassen. Ik heb een paar collega's laten komen en zo hebben we hem meegenomen." De officier uitte zijn verbazing over zoveel critiek en zo'n onhebbelijke houding tegenover een agent, dié volkomen normaal en allerminst „Duits" was opgetreden. Rekening houdend met het feit dat de ver dachte reeds enige tijd onder behandeling van een psychiater is, eiste hij 25 subsi diair 15 dagen. De scholier had niet geweten, dat de agent niet voornemens was geweest om hem te verbaliseren, verklaarde hij soijtig. Hij werd conform de eis veroordeeld. Zondagmiddag heeft de huldiging plaats gehad van dr. F. G. M. Haase, ter gelegen heid van zijn 50-jarig jubileum als dokter te Lisse. Deze huldiging was in het bonds- gebouw van de K.A.B., in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, collega's en vrienden. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de huldigingscommissie, de heer C. Barnhoorn, die opmerkte dat deze commissie in het leven was geroepen om de burgerij in de gelegenheid te stellen haar dank en sympathie te betuigen aan dr. Haase, die zovele jaren het leed der bevolking van Lisse he I. verzacht met zijn kunde als dokter. Pastoor Staadegaard gewaagde van de ker kelijke viering, waarbij het ten gehore ge brachte „Veni Creator" voor de hoogmis uiting gaf van de verheuging van dit gouden feest, en in de H. Mis dank werd gebracht aan de allerhoogste. De jubilaris is bevorderd tot ridder van de H. St. Gregorius. Na deze mededeling speelde een muziekkorps de Pauselijke hymne. Hierna werd nog het woord gevoerd door de burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf. Dr. Simonis sprak namens de pa tiënten. Dr.. Duijmaer van Twist namens de collega's en ten slotte de heer Barnhoorn namens de huldigingscommissie. Zichtbaar ontroerd dankte dr. Haase voor de hartelijke woorden en felicitaties. Hierna volgde een drukbezochte receptie. Agamemnon, 2 te Paramaribo. Amstelland, 1 van Bahia naar Las Palmas. Aldabi, 2 van Santos te Montevideo verw. Alhena, 2 te Antwex-pen. Alioht, 1 van Bahia naar Rio de Janeiro. Alpherat, 1 van Galveston te R'dam. Arendskerk, 1 van R'dam naar Kobe. Aagtedijk, 31 van Buenos Aires te New York. Alblasserdijk, 31 van Houston te Galveston. Axeldijk, 31 van R'dam te Houston. Aletta. 1 te Singapore. Altair. 1 190 m. O. St. Vincent. Amstelpark, 1 260 m. ZO. Sable eil. Amstelstad, 1 bij Malakka n. Rastanura. Arkeldijk, 1 540 m. O. Kp. Race. Arundo, 1 650 m. W. Horta. Aagtekerk, 3 v. Singapore n. Port Swettenham Aardijk, 2 te Antwerpen. Alamak, 2 van Genua naar Port Said. Alchiba, pass. 3 Kp. Guardafui naar Aden. Alcyone, 5 van R'dam te Adelaide verwacht. Alnati, 3 van Bahia naar Las Palmas. Alwaki, 3 van Rio de Janeiro naar Santos. Akkrumdijk, 4 te R'dam van Antwerpen. Algenib, 31 te Santos. Almdijk, 2 te R'dam van Antwerpen. Amsteldiep, 2 van R'dam naar Hamptonroads. Alphard, 3 te Amsterdam van W. Afrika. Britsum, pass. 1 Azoren. Boissevain, 31 van Kobe te Hongkong. Borneo, 30 v. Amsterdam te Balikpapan. Bali, 1 van Singapore n. Pangkal Pinang. Bengkalis, 2 van Penang n. Lorenzo Marques. Blitar, 3 van Colombo naar Djibouti. Bililton, 3 te Semarang. Bantam, 1 te Calcutta. Baarn, 2 van Talcahuano n. San Antonio. Ceronia, 2 van R'dam te Curacao verwacht. Cottica, 1 van Madeira naar Barbados. Callisto 1 630 m. ZW. Flores. Caltex Leiden, 1 65 m. ZW. Ouessant. Caltex Pernis, pass. 1 Pantellaria. Celebes, 1 360 m. Z. Dondrahead. Cronenburg, 2 van R'dam naar Bilbao. Cumulus, 2 van R'dam naar Atl. Oceaan. Gordias, 3 van Amsterdam naar Levant. Danae, 2 te R'dam. Delft ,3 van Trinidad naar Curagao. Drente, 3 van Alexandrië n. Port Said en Aden Enggano, 1 van Londen te R'dam. Esso Amsterdam, 2 van Aruba te R'dam. Esso Rotterdam, 1 van Aruba naar R'dam. Elmina, 31 nog rede Lagos. Edam, pass. 1 Lizard naar Halifax. Erinna, 1 100 m. N. ten O. Miri. Etrema, 1 150 m. O. ten N. San Miguel. Eos, 2 van R'dam naar Algiers. Farmsum, 1 720 m. W.ZW. Flores. Felipes, 1 bij Kp. Padaran. Grootekerk, 1 van Durban n. Lorenzo Marques. Ganymedes. 1 van Trinidad naar Barahona. Garoet, 1 330 m. O. Dondrahead n. Belawan. Graveland, 3 van Amsterdam naar Hamburg. Heelsum, 1 van R'dam naar Bremen. Helder, 1 280 m. NO. San Miguel. Helicon, 1 van Martinique n. Nickerie. Hersilia, 1 270 m. ZW. Guadeloupe. Hydra, 1 180 m. N.NO. Barbados. Haulerwijk, 2 van Pta del Gada. Hecuba, 3 van Curagao n. Maracaïbo. Hector, 3 van R'dam naar Amsterdam. Hera,3 van Amsterdam naar W. Indië. Itersum, 2 te Amsterdam van Baltimore. Java. 30 van Port Swettenham. Jagersfontein, 1 600 m. NW. Walvisbay. Joh. van Oldenbarnevelt, pass. 3 Suez n. Aden. Japara (KRL), pass. 3 Key West. Kota Agoeng, 30 van New York te Houston. Kaloekoe, 2 van Benkulen te Padang verwacht. Kota Inten, pass. 1 ten N.NO. Biliton. Kedoe, 2 te Tj. Priok. Kieldrecht, pass. 3 Kp. St. Vincent n. Antw. Lutterkerk, 3 te Alexandrië. Limburg, 4 te Zeebrugge. Langlee Scott, 2 te Amsterdam v. Beira. Loosdrecht, 2 te Bombay. Lissekerk, 3 van R'dam naar Antwerpen. Laurenskerk, 2 te Bahrein. Maashaven, 1 van Melilla te Amsterdam. Malea, 2 van Mena el Ahmadi te Aden verw. Mariekerk, pas. 1 Gibraltar n. Duinkerken. Muiderkerk, 2 van R'dam te Beira verw. Melampus. 31 te Penang. Maas, 1 dwars Burlings naar R'dam. Madoera, 1 900 m. NW. Kaapstad. Maetsuysker, 1 360 m. Z. Bali. Murena. 1 160 m. NW. Perim. Malvina, 2 van R'dam naar Amsterdam. Manoeran, 3 van Aden naar Belawan. Merwede, 3 van R'dam te Houston. Mirza, 2 van Stanlow naar Colombo. Marken, pass. 3 7 u. Ouessant. Metula, 1 te Balikpapan van Townsville. Malvina, 2 te Amsterdam van R'dam. Meerkerk, 3 van Karachi. Noordam, pass. 3 18.30 u. Scilly's Oranjestad, 1 570 m. N.NO. Barbados. Ovula, 2 v. Thameshaven te Jarrow verw. Oranje, pass. 3 Perim. Oberon, 2 te Amsterdam v. Paramaribo. Orion, 3 van Amsterdam naar Hamburg. Polydorus, 1 v. New Orleans n. Newport News. Parkhaven, 1 v. St. Vincent Kaap Verd. Paula, 1 van Haiphong naar Saigon. Prins Willem v. Oranje, 2 v. Valencia n. Cardiff Prins Willem Hl. 5 v. Valencia te Londen verw. Radja, 3 Colombo verwacht. Rempang, 2 Aden verwacht. Ruys, 1 te Mombassa. Raki, 31 te Tj. Priok. Reyniersz, 1 van Menado naar Gorontalo. Riouw, 1 dwars Elba. Rijndam, 3 van Nassau te New York. Rijnland, 2 van Buenos Aires te Amsterdam. Rijnkerk, 3 te Marseille. Scherpendrecht, 1 vertrek Panamakanaal. Stad Haarlem, 1 van Bona naar Amsterdam. Sibajak, 1 11.45 u. v. R'dam te Wellington. Skaubryn, 1 620 m. Fremantle. Stad Schiedam, 2 van Dakar. Salawati, 3 te Marseille. Stad Leiden, 3 van R'dam te Galveston. Stad Maastricht 3 v. Pilmbio n. Casablanca. Stad Vlaardingen, 2 van Philadelphia naar Vlaardingen. Slamat, pass. 2 15 u. Gibraltar. Sumatra, 2 te Amsterdam van Balikpapan. Tabinta, 1 te New York. Tibia, 2 van Curacao te Aden verw. Tjitjalengka, 1 van Kobe naar Oinawa. Tosari, 1 van Bahrein naar Bombay. Tjipaixas, 4 van Santos te Yokohama. Tomori, 4 te Djeddah. Trompenberg, 2 v. Mobile Savanna. Titus, 3 van Vathy naar Volos. Themisto, 4 van Amsterdam te Norfolk. Ternate, 3 te R'dam v. Philadelphia. Veendam, 4 van Nassau te New York. Woensdrecht, 1 van Swansea te R'dam. Westerdam, 2 van New York naar R'dam. Wieldrecht, 3 van Calcutta n. Rastanura. Willem Ruys, 3 120 m. O.t.Z. Kp. Guardafui. Winterswijk, 2 te R'dam van Sfax. IJsel, 2 10 u. v. Izmir naar Valencia. Zeeland (KRL), 2 van R'dam te Makassar. Zuiderkruis, 1 200 m. ZO. Sable eil. Zijpenberg, 3 te R'dam v. Casablanca. Schepen met passagiers, repatriërenden en emigrerenden. Aldabi, 2 te Montevideo verwacht. Alhena, 2 te Antw. 3 R'dam verwacht. Alnati, 1 te Bahia. Bonaire, 11 Pta del Gada Azoren verwacht. Boskoop, 31 te Callao aangekomen. Cottica, 1 van Madeira naar Barbados. Indrapoera, 3 Belawan verwacht. Joh. v. Oldenbarnevelt. 2 te Port Said en 3 Mrt. van Amsterdam te Sydney verwacht. Nieuw Amsterdam 6 van R'dam te New York verwacht. Noordam, vertr. 2 va. 14 u. v. R'dam n. N. York. Oranje, 14 van Tj. Priok te Amsterdam verw. Oranjestad, 8 Madeira verwacht. Rijndam, verm. 6 v. New York naar R'dam. Sibajak, 1 v. R'dam te Wellington verm. 5 van Wellington naar Soerabaja. Skaubryn, 6 te Melbourne en 8 Sydney verw. Veendam, 4 van Nassau te New York verw. Waterman, vertr. 4 v. R'dam n. Amsterdam en 12 v. Amsterdam naar Kaapstad. Westerdam, 2 12 u. van New York n. R'dam. Willem Ruys, 2 te Aden en 12 te Tj. Priok van R'dam verwacht. Willemstad, 8 te La Guaira verwacht. Zuiderkruis, 8 van Halifax te R'dam verwacht. WAAROM BLIJFT U zich zo behelpen? Kom toch naar ons. Wij leveren tegen lage condities enzonder voor uitbetaling: Winterjassen, Regenjassen, Bedden, De kens, Costuums, Karpetten, Clubstellen, Kinderwagens, Rijwielen. VAN VEEN, Zijl- weg 2628, Haarlem. TAPIJTEN LOPERS Deze week verkoop toon- kamermonsters: Hol taps 29.50 Wiltons 200 x 300 f 62.50 Wiltons 225 x 325 125— M. Smyrna's f 125.— en 179— Lopercoup. p. m. 1.95 Vitragecoupons p. m. 1.25 Gordijnstoffen f 2.75, 3.95 Dekens f 8.95, 13.85 Verkoop in onze toonza len. TAPIJTHANDEL „MARO" N.V., Jansstraat 85 bij Gr. Markt. H'Iem. dc was UIT HUIS te doen dan zelf te wassen met een elcctrischc wasmachine. Want rekent U eens uit wat het clectrisch wassen kost. De hoge aanschaffingskosten, het bedrag, dat U uitgeeft aan zeep, wasmiddelen e.d., afschrijving, stroomverbruik en reparatiekosten. Bovendien moet U dan nog zélf strijken. IFanneer U de was door ons laat behandelen bent U van alle zorgen af. Voor f 0.50 per kilo ontvangt U de was kast- klaar thuis. Het huishoudgoed gemangeld en het lijfgoed ge perst en gevouwen. Onberispe- ijk wit en met een minimum e, dank zij onze vak- roll aan slijla§e' dank zij kundige behandeling. BLEKERSVAARTWEG 57 - HEEMSTEDE TELEFOON 38201

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3