Vijftien landen zullen Veilig heidsraad te hulp roepen Adenauer formuleert de voor Duitslands „Europese' voorwaarden medewerking Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op snelle ijzers Saarkwestie en lidmaatschap Atlantisch pact moeten eerst geregeld worden Vacantiezorgen der Engelsen Argentijnse gasten bij de Prins Nieuwe onrust in Tunis Het woord is aan. Nieuwe Britse politiek tegenover Egypte? Wereldbank - missie naar Perzië Arrestaties in Djakarta Oost-Duits wetsontwerp tegen Westelijke dienstplicht Washington heeft andere plannen Mond dicht over de volksstemming Compromis in Korea België overweegt verkorting dienstplicht Met minder geld, doch met groter menigten naar het continent Monetaire plannen uitgelekt Sabena slaat vleugels uit Invoer van kaas in Amerika 66e JAARGANG No 177 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 5 FEBRUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 30 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN EEN WINTER ALS DEZE, die de naam tot dusver eigenlijk niet verdient, doet het ons Nederlanders nogal verras send aan te vernemen dat „wij" tweede in het Europese kampioenschap op de schaats zijn geworden. Vorst hebben wij nauwelijks ervaren, onze ijzers zijn rustig op zolder in het vet gebleven en tóch! „Is dit nu het land van de snelle Broekman en de schier even snelle Van der Voort?" zal me nige vreemdeling zich verbaasd afvragen, na op Schiphol geland te zijn en een blik op onze vredig-kabbelende poldervaarten te hebben geslagen. IJs of geen ijs, wij vaardigen onze mannen naar het hoge Noorden af waar het in ieder geval wel is en zij geven er onze nationale sport, die wij zelf niet beoefenen kunnen, op een wij ze ten beste die Noren, Zweden, Amerika nen doet afdeinzen. Op één Noor na. Maar zelfs deze Andersen, van wie gemeld wordt dat hij zo geconcenteerd is als hij rijdt, dat het lijkt of hij lacht doe hem dat eens na heeft het op een der vier afstanden tegen ons moeten afleggen. Dat is te zeg gen: tegen van der Voort, die, als ik het goed begrepen heb, dagenlang gezwegen heeft in zijn gedachten-concentratie op de 1500 M. Daar heeft zelfs Andersens schijn bare glimlach niet tegenop gekund. En ik zou opnieuw willen zeggen: doe dat eens na, denk eens dagenlang aan vijftienhon derd meters schaatsenrijden anderhalve kilometer, om er wat afwisseling in te brengen. Geen blik, laat staan een glim lach, moet hij hebben gegund aan de aar dige Zweedse meisjes, geen grap moet hij hebben verstaan, van geen landschap moet hij hebben genoten. Slechts van rechte ein den, bochten en in seconden berekende schema's kan zijn ziel vervuld zijn geweest. Dit moge ons tot bescheidenheid stemmen, nu wij die 1500 M. hebben gewonnen. Want wat zouden wij er zelf aan hebben gedaan als er ijs was geweest? Zorgeloos gekras, in achteloos wisselende vaart, met hier en daar een tuimeling en andere onderbrekin gen bij koek-en-zopies. Dat winnen van wedstrijden, van welke soort ook, wordt wel een steeds grimmiger zaak. Er komt geen pret meer bij te pas. Ik stel mij voor dat het niet alleen bij voetbal, tennis en andere spelen, waarvan ik het zeker weet, maar ook bij kampioen schappen schaatsenrijden vroeger anders geweest moet zijn. Toen Jaap Eden zijn eerste wereldkampioenschap won dat gebeurde in Januari 1893, nota bene te Amsterdam! heeft hij ongetwijfeld met een echte lach op zijn gezicht gereden. Hij was dan ook pas negentien, hetgeen hem ietwat verontschuldigt. Maar zelfs vermoed ik dat hij bij zijn tweede wereldkampioen schap (Hamar, 1895) nog plezier heeft ge had en misschien zelfs ook bij het derde (St. Petersburg, nu Leningrad, 1896). Door toedoen van C. C. J. de Koning werden wij in 1905 voor de vierde maal wereldkam pioen; sindsdien zijn wij het niet meer ge weest. De oorsprong van het schaatsenrijden verliest zich in het grijs verleden; de his toricus zegt dat reeds in het jaar 1000 in Scandinavië op scherpe takken en vooral op beenderen gereden werd. Maar men gaf zich in ouder tijden minder moeite om het nageslacht voor te lichten: men kan zich moeilijk voorstellen dat in "al die duizenden voorgaande jaren niemand op de gedachte zou zijn gekomen, zich het een of ander onder de voeten te binden om snel op ijs vlakten vooruit te komen. Wellicht hebben persoonlijke onaangenaamheden tussen holbewoners, die nogal eens voorgekomen moeten zijn, er in hun tijd al toe geleid. Het waren krachtige lieden en de snel heden moeten, in het nummer dat nu bij het wielrennen als achtervolging bekend staat, dus aanzienlijk geweest zijn. De dierenwereld van die dagen moet ook nog al eens aanleiding tot een vlotte 1500 M. hebben gegeven. Helaas kon men de tijden niet nauwkeurig opnemen. Reed men toen ook op beenderen? Dat klinkt wat onbe hagelijk; het moge geruststellen dat er bij ons, door de Friezen die toen nog niet met hun vermaarde schaatsen-industrie waren begonnen, beenderen van koeien en scha pen voor werden gebruikt. In de negen tiende eeuw werd, volgens Winkler Prins, in Nederland nog wel op ossenribben ge reden. Maar de holbewoners zullen wel niet geschroomd hebben zich voort te spoe den op het gebeente van hun verslagen vijanden. De huidige kolenprijzen beletten on$ als nog naar het intreden van winter te ver langen. Het is een zakelijke overweging (echt iets voor ouders) die niet gewaar deerd zal worden door talrijke zonen, die niets liever zouden willen dan op ijsbanen en vaarten zich Andersens, Broekmannen en van der Voorten in de dop te tonen. Straks komen, na de Europese, de wereld kampioenschappen en weer zullen zij hoop vol naar het weerbericht uitzien en bij iedere nachtvorst denken dat hij 's mor gens door zal zetten. Maar veel wintertijd rest niet meer: nog drieënhalve week in Februari, die laatste drie weken in Maart hebben niet vaak ijs opgeleverd. Het is inderdaad onze nationale sport, al zijn wij er zo menige winter van verstoken gebleven. En het is aardig dat wij er nog zulke snelle mannen in bezitten, al lijkt de prettige opgewektheid van vroeger tijden aantrekkelijker dan de grimmige concen tratie, de langdurige voorbereiding, het ge redeneer over „mentale conditie" die nu aan wedstrijden onafscheidelijk verbonden zijn. R- P- De „Westdeutsche Presse", een te Keulen uitgegeven sociaal-democratisch dagblad, schrijft, dat Oost-Duitsland een speciaal wetsontwerp zal opstellen tot het verlenen van politiek asyl aan alle West-Duitsers, die niet in het nieuwe West-Duitse leger zouden willen dienen. Het ontwerp zou militaire dienst in West-Duitsland tot een „strafbaar feit" verklaren. Het wetsont werp zou pas bij de Volkskamer worden ingediend nadat in West-Duitsland de dienstplicht zou zijn ingesteld. Volgens de „Westdeutsche Presse" is de wet een aan vulling van „de wet op de verdediging van de vrede", die meer dan een jaar geleden in werking is gesteld en oorlogshitsers be dreigt met langdurige gevangenisstraffen en zelfs de doodstraf. Sinds korte tijd vertoeven in ons land de heren dr. Valentin Conti, ambtenaar van het Argentijnse ministerie van Landbouw en Veeteelt, en C. Alberto Lozano, direc teur van een te Buenos Aires verschijnend tijdschrift1 dat de bevordering der Argen tijns-Nederlandse' betrekkingen voorstaat. Laatstgenoemde is vergezeld van zijn doch ter. In Friesland hebben zij 79 stuks hoog waardig stamboekvee voor hun land ge kocht. Prins Bernard heeft de beide heren en mejuffrouw Lozano Maandagochtend ontvangen. In gezelschap van de Prins bezichtigden zij de Koninklijke stallen. Op de foto toont de Prins zijn gasten een van zijn paarden. Van links naar rechts: Prins Bernhard, mej. Lozano, de heer Lozano en dr. Conti. Vijftien landen-leden van de UNO heb ben besloten het Frans-Tunesische geschil voor te leggen aan de Veiligheidsraad. De vijftien landen zijn Afghanistan, India, Birma, Pakistan, Ethiopië, Liberia, Egypte, Indonesië, Perzië, Irak, Syrië, Saocdi-Arabië, de Philippijnen, Libanon en Yemen. Een woordvoerder der delegaties zeide, dat tot bovengenoemd besluit werd over- gegaaan „omdat de toestand in Tunesië slechter wordt, ondanks het verzoek aan de voorzitters van de Algemene Vergade ring en de Veiligheidsraad, om bemidde lend op te treden. De toestand in Tunesië wordt als een gevaar voor de vrede be schouwd." Reuter tekent hierbij aan, dat de Veilig heidsraad op grond van artikel 34 van het Handvest iedër dispuut of iedere toestand mag onderzoeken, die zou kunnen leiden tot internationale wrijvingen. „Teneinde na te gaan of het voortbestaan van het dis puut of de toestand mogelijk de interna tionale vrede en veiligheid in gevaar brengt." Een Franse woordvoerder heeft ver klaard, dat de UNO niet competent is om het Frans-Tunesische dispuut te behan- BONN, (DPA). Bondskanselier dr. Konrad Adenauer heeft xMaandag op een bijeenkomst van de fractie der christelijk-democratische partij in de Bondsdag verklaard, dat het hem onmogelijk is het algemeene verdrag en de speciale verdragen met de Westelijke mogendheden en de overeen komst over een Europees leger te tekenen, voordat de West-Duitse wensen met betrekking tot het Saargebied en de toetreding van West-Duitsland tot de Atlantische verdrags-organisatie geregeld worden. G. M. Foster: De meeste twisten zijn op een be paald ogenblik onvermijdelijk en later onbegrijpelijk. Adenauer zeide van mening te zijn, dat de West-Duitse grondwet een militaire bijdrage tot de Westelijke plannen toestaat. West-Duitsland zou op grond van een ge wone wet kunnen toetreden tot een stelsel van wederzijdse collectieve verdragen, al dus Adenauer. De kanselier zei, dat hij slechts een der contractuele overeenkomsten, waarover thans met de Westelijke grote mogend heden wordt onderhandeld, namelijk die betreffende de West-Duitse burgerlucht vaart, als rechtvaardig kan beschouwen. De andere overeenkomsten bevatten pun ten, waarmee de Duitsers het niet eens konden zijn. Adenauer verklaarde voorts, dat de West- Duitse communistische partij jaarlijks een subsidie van twaalf millioen mark „uit het Oosten" ontvangt. Hij zei, dat de commu nistische partij 175.000 geregistreerde leden telt en 48 „gecamoufleerde organisaties" leidt. De parlementsfractie van de C.D.U. be sloot daarop een resolutie op te stellen voor het debat over de defensie, dat Don derdag en Vrijdag wordt gehouden. In deze resolutie zouden haar eisen, die moeten worden vervuld alvorens West-Duitsland verder gaat met het proces van de een making van West-Europa, worden gefor muleerd. Een woordvoerder van de partij ver klaarde later, dat zowel Adenauer als de meerderheid van de partij besloten vast te houden aan de huidige politiek ten op zichte van Europa en te blijven streven naar de opneming van West-Duitsland in de Europese defensiegemeenschap. Zij wa ren echter van mening, dat deze gemeen schap niet zou kunnen werken, „voordat de oorzaken van wrijving en de overblijf selen van eenzijdige wetgeving, welke schadelijk zijn voor Duitsland, weggenomen zijn". Dr. Adenauer presideerde later een spoed- bijeenkomst van het kabinet waarop voor bereidingen werden getroffen voor het aanstaande debat over de defensie. Leiders van de coalitiepartijen woonden de bijeen komst bij. Adenauer zal Dinsdag met de Westelijke Hoge Commissarissen de besprekingen over dè contractuele overeenkomsten voortzet ten. Bondsdag accoord De C.D.U. wordt beschouwd als de meest verzoeningsgezinde in de coalitieregering. De „Duitse Partij" en de liberalen komen vanavond en morgen bijeen. Te Bonn duidt alles er op, dat de Bondsdag thans Adenauer's voorwaarden voor toetreding tot de West-Europese militaire gemeen schap zal goedkeuren. In welingelichte Franse kringen te Parijs acht men het onwaarschijnlijk, dat Ade nauer de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frank rijk en Amerika te Londen op 13 en 14 Februari zal bijwonen. Men meent te weten, dat Eden en Schu- man in het afgelopen weekeinde hebben besloten, dat Adenauer alleen zou worden uitgenodigd, indien er aanzienlijke vorde ringen zouden zijn gemaakt bij de onder handelingen te Bonn over de contractuele overeenkomsten, die het huidige bezet tingsstatuut moeten vervangen. In Franse kringen meent men, dat er te weinig tijd is overgebleven om voor 13 Februari te Bonn aanzienlijke vorderingen te maken. Uit Washington meldt Reuter, dat de Verenigde Staten er naar streven het Frans-Duitse geschil over het Saargebied en het vraagstuk van een West-Duits lid maatschap van het Atlantische verdrag ge scheiden te houden van de onderhandelin gen, welke thans worden gevoerd om tot de instelling van een verenigd Europees leger te komen. Minister Acheson heeft een persoonlijke brief gezonden aan zijn Franse collega Schuman, waarin hij het gehele vraagstuk der betrekkingen tussen de drie grote Westelijke mogendheden enerzijds en West-Duitsland anderzijds en de West- Duitse bijdrage aan de West-Europese ver dediging opnieuw in beschouwing neemt. De Amerikaanse regering is van mening, dat West-Duitsland en de Westelijke mo gendheden zich thans in de eerste plaats moeten toeleggen op de onmiddellijke taak van de opbouw ener Europese verdedi gingsgemeenschap en het opnemen van West-Duitse eenheden in een Europees leger. Later zouden dan oplossingen moe ten worden gevonden voor tegenstellingen over het Saargebied en een eventueel toe treden van West-Duitsland tot de Atlan tische verdragsorganisatie. Financiën Drie West-Duitse ministers, namelijk vice-kanselier en minister voor Marshall aangelegenheden Blücher, minister van Economische Zaken Erhard en minister van Financiën Schaffer, hebben Maandag acht uur lang te Parijs met Harriman, Plowden en Monnet, de drie voornaamste financiële deskundigen van het Atlantisch pact, beraadslaagd over de financiële bij drage van West-Duitsland, indien de Bondsrepubliek deel gaat nemen aan de verdediging van West-Europa. Zij hebben te kennen gegeven dat West- Duitsland zeker niet meer dan 10 y2 mil- Tijdens hun verblijf in Nairobi hebben Prinses Elizabeth van Engeland en haar echtgenoot talrijke Afrikaanse stamhoof den uit Kenya ontvangen, die zich voor deze gelegenheid fraai hadden uitge dost. Een van de gasten was dit Suk- opperhoofd, wiens zilveren neussieraad een treffende illustratie kon zijn van de zegs wijze: „een blad voor de mond nemen". «xxyxy kt* onrxrvmr* vxxyOorEOOCKOCCXXXXxfxyxx* xjr* De West-Duitse regeringspartijen heb- j ben van hun Saar-deskundigen de raad gekregen niet verder te spreken over een plebisciet in Saarland over de toekomst van dat gebied, aangezien er niet genoeg 5 Saarlanders voor vereniging met West- Duitsland zouden stemmen, zo wordt i te Bonn verklaard. Ook neutrale waar nemers te Saarbrücken zijn van mening, iat de bevolking van Saarland weinig enthousiasme toont voor een hereniging met West-Duitsland. liard mark kan missen. Er was op 13 mil liard gerekend. Tegenspraak Een woordvoerder van het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de berichten tegengesproken, volgens welke kanselier Adenauer gezegd heeft, dat hij het verdrag voor een Europees leger niet zal ondertekenen voordat de West-Duitse wensen betreffende de ver tegenwoordiging in het Atlantische pact en de Saarkwestie zijn ingewilligd. Een lid van de partij, die op de verga dering aanwezig was, heeft tegenover Reuter verklaard, dat kanselier Adenauer wel degelijk de boven aangehaalde ver klaring heeft afgelegd. Buitenlandse waarnemers, aldus Reuter, menen, dat het ministerie van Buiten landse Zaken poogt de uitwerking op de buitenwereld van Adenauers woorden, die bedoeld waren voor „intern partijgebruik", te verzachten. delen. „In ieder geval is het niet de be doeling der vijftien landen om bij te dra gen tot de hervatting van vriendschappe lijke onderhandelingen tussen Frankrijk en de Tunesische nationalisten", aldus de woordvoerder. De twee Tunesische ministers die thans in Parijs zijn, hebben de vergadering der vijftien bijgewoond. Naar in Arabische kringen verluidt heb ben Egypte, India en Pakistan zitting in de commissie, die de kwestie zal voorbe reiden, In Franse kringen verklaart men, dat het niet het juiste ogenblik is om stappen te doen. Een nieuwe Franse nota is aan de Bey van Tunis gezonden en men wacht nog op antwoord. Nieuwe troebelen In Tunis is het weer tot een uitbarsting der ongeregeldheden gekomen, na een be trekkelijke rust van ongeveer tien dagen. Volgens de eerste berichten werd een Ara bier gedood en de Franse agent van politie gewond. Een optocht van ongeveer 400 personen, onder wie ook vrouwen, trok door de Arabische wijk. Een politieman gelastte de menigte uit elkaar te gaan, doch hij werd met stoelen en knuppels aangevallen. Hij schoot een van zijn be lagers dood en de menigte ging uit elkaar, toen een politiepatrouille arriveerde. Een twintigtal personen is gearresteerd. De politiepatrouilles zijn versterkt. TOKIO (Reuter) Geallieerde en Noordelijke stafofficieren die regelingen bespreken voor het toezicht op de wapen stilstand, hebben vandaag een compromis bereikt over het aantal inspectiegroepen voor de gedemilitariseerde zóne. De ver bondenen hadden aanvankelijk 15 ploegen voorgesteld, de Noordelijken vijf. Het cijfer is thans vastgesteld op 10. Over de neutrale groepen voor een inspectie achter de linies moet nog overeenstemming be reikt worden. De subcommissie voor het vraagstuk van de krijgsgevangenen heeft geen noemens waardige vorderingen gemaakt, nadat er Maandag op gezinspeeld was, dat men voortgang maakte. Beide partijen verschil ler. nog steeds van mening op het stuk van de vrijwillige repatriëring. Woensdag zal men weer bijeenkomen na een plenaire bijeenkomst van de afgevaardigden, de eerste voltallige vergadering sinds 4 De cember. Vice-admiraal Libby verklaarde te hopen, dat het dan mogelijk zal zijn, de kwestie van de uitwisseling van krijgsge vangenen naar de stafofficieren ter gron dige bestudering te verwijzen. (Van onze correspondent in Brussel In België doen geruchten de ronde vol gens welke de Belgische regering binnen kort de militaire dienstplicht van 24 maan den tot 18 of 20 maanden zal verkorten. Deze maatregel zou worden gerechtvaar digd door het feit, dat de Belgische regering van oordeel is, dat de meeste andere Euro pese NAVO-landen het Belgische voorbeeld der 24 maanden niet hebben gevolgd en hun verplichtingen jegens de NAVO in het algemeen niet hebben vervuld. (Van onze correspondent in Londen) Engelse toeristen zullen als gevolg van de vermindering der deviezen toewij zing, welke van 35 tot 25 pond (c.a. 250 gulden) is teruggebracht vorige zomer bedroeg zij nog 100 pond dit jaar hun vacantie in ons land moeten verkorten, willen zij met hun geld uitkomen. Desondanks ver wachten de toeristenorganisaties in Lon den, dat de kustgebieden van Nederland, België en Noord-Frankrijk meer Engelsen zullen aantrekken, omdat velen door de financiële beperking thans genoopt zijn dichter bij huis te blijven. De meesten zullen echter niet langer dan een week of tien dagen in het buitenland kunnen doorbrengen. Van Britse zijde onderzoekt men thans of sommige hotels of hotelcombinaties op het continent bereid zijn hun tarieven aan de nieuwe toestand aan te passen, maar of dit, gezien de algemene stijging der kosten, mogelijk zal zijn, valt te betwijfelen. Nederland wordt jaarlijks door ongeveer zestigduizend Engelsen bezocht, zaken mensen inbegrepen. Sinds de oorlog is het aantal Britse bezoekers voortdurend ge stegen. De gemiddelde duur van een ver blijf was vorig jaar vijftien dagen en zij gaven per hoofd ruim dertig pond uit. Een andere moeilijkheid is, dat de En gelse regering de oude regeling heeft her steld, welke voorschrijft, dat een Brits toe rist slechts eigen valuta mag besteden voor de kortste route van zijn tocht. Rondreizen van Londen naar Den Haag en terug via België, zullen nu gedeeltelijk in vreemde valuta moeten worden betaald en daardoor praktisch onmogelijk worden. Autobustoch ten door meer dan één land voor Engelsen zullen daarom waarschijnlijk niet in het zomerprogramma kunnen worden opgeno men. In Frankrijk zal de slag het ergst aan komen, omdat dit land favoriet is bij de Engelse toeristen, die er in de zomer zelfs de helft van de buitenlandse bezoekers vormen. De ranglijst voor Engelse gasten ziet er voor Europa als volgt uit: 1. Frankrijk, 2. Zwitserland, 3." Spanje, 4, Italië, 5. België, 6. Oostenrijk, 7. Nederland, 8. Duitsland, 9. Scandinavië, 10 Portugal. Spanje heeft sinds de oorlog onder de Engelse toeristen voortdurend aan popula riteit gewonnen, waarbij de lage hötelprij- zen en andere faciliteiten een grote rol spelen. CAIRO (Reuter) Engelands pogingen tot regeling van het Brits-Egyptische ge schil „gaan een nieuwe richting in over eenstemming met het Egyptische stand punt", zo schrijft het Egyptische blad Al Ahram. Het blad voegt daaraan toe: „Naar gemeld wordt heeft de Britse ambassadeur Sir Ralph Stevenson deze nieuwe politiek Zondagavond besproken met dr. Hafez Afifi Pasja, chef van het kabinet des Ko- nings, die later confereerde met premier Maher. Premier Maher heeft onlangs dui delijk doen uitkomen, dat Egypte eensge zind is in zijn eis tot onmiddellijk vertrek van de Britten en betreffende de eenheid van Egypte en de Soedan en dat hij geen stappen zal doen, die met deze eensgezind heid in strijd zijn." Andere bladen schrijven dat de premier de berichten, als zouden de onderhande lingen met Engeland hervat zijn, voorbarig heeft genoemd. Volgens het blad Al Misri heeft de pre mier te kennen gegeven dat Egypte bereid is tot een commando voor het Midden- Oosten toe te treden, mits het Westelijk blok, waarbij Egypte zich zou aansluiten, uitsluitend op defensieve basis was geor ganiseerd binnen het raam van de Ver enigde Naties, en Egypte's „nationale aspiraties" wérden geëerbiedigd. Irak heeft gepoogd tussen Groot-Brit- tannië en Egypte te bemiddelen. Dit is Maandagavond door de Egyptische minis ter-president Ali Maher Pasja aan ver slaggevers medegedeeld. De Iraakse gezant heeft de premier Maandag het bemidde lingsvoorstel van de Iraakse premier Noeri Es Said en een afschrift van het Britse antwoord op het Iraakse voorstel over handigd. WASHINGTON (Reuter). De wereld bank zal binnenkort naar verwachting binnen enkele weken een missie naar Perzië zenden om de mogelijkheid van ex ploitatie van de Perzische olie-industrie door de bank te onderzoeken. Een technische missie van de wereldbank heeft gerapporteerd, dat er geen ernstige mechanische of technische hinderpalen voor een hervatting van de olieproductie op grote schaal zijn, en dat de raffinaderij te Abadan in goede staat verkeert. Men ge looft, dat de nieuwe missie bevoegd zal zijn met premier Mossadeq te onderhande len over het voorstel, dat de wereldbank als trustee de olie-industrie zal exploiteren. Verondersteld wordt, dat de bank, optre dende namens Perzië, gebruik zal moeten maken van de verkooporganisatie en de tankervloot van de Anglo Iranian Oil Com pany. De Perzische regering heeft besloten een van 1949 daterend besluit, waarin aan buitenlandse culturele instellingen wordt verboden in Perzië werkzaam te zijn, ge deeltelijk ten uitvoer te leggen. Britse, Amerikaanse, Russische en Indische voor lichtingsdiensten zullen thans hun werk zaamheden moeten staken. De voorlich tingsdiensten te Teheran, die onder buiten landse ambassades ressorteren, zullen evenwel hun werkzaamheden mogen voort zetten. DJAKARTA (United Press). Onge veer 50 prominente zakenlieden in Djakar ta zijn gedurende het weekeinde door de Indonesische politie vastgehouden ter on dervraging over het „uitlekken" van in lichtingen over de nieuwe monetaire maatregelen, die Zaterdag door de regering werden bekendgemaakt. Bijzonderheden over de maatregel waren Vrijdag al aan de meeste zakenlieden be kend en de minister' van financiën, Jusuf Wibisono, heeft gezegd, dat het uitlekken aan de grote zaken een kans gaf meer winst te maken dan normaal. De rechter lijke macht heeft de maatregelen een „staatsgeheim" genoemd en is begonnen met een onderzoek naar de bron van het lek. Ongeveer 15 personen bevinden zich thans nog in hechtenis. Een zegsman van het gerechtshof zei dat de journalisten blijk hadden gegeven van „slechte smaak" bij het bekendmaken van de maatregelen. Er bevinden zich echter geen journalisten in hechtenis. Een zegs man van de procureur-generaal zei dat de regeringsambtenaren, die schuldig bevon den worden aan het uitlekken van het nieuws „in de gevangenis gezet zullen wor den." Hoogst opmerkelijk was het verloop op de rubbermarkt te Djakarta Zaterdag, toen de handelswereld gonsde van geruchten over de komende maatregelen. De rubber biedingen liepen in enkele uren tijds op met 45 cent. Te Soerabaja steeg Zaterdag ochtend de prijs van het goud met 7.50 roepiah per gram om daarna weer even plotseling met 5.50 roepiah te zakken. Katoen daalde in prijs en luxe import goederen hadden de neiging om onder de toonbank te verdwijnen. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena zal haar kapitaal met 400.000.000 francs tot 700.000.000 francs verhogen. De verhouding in samenstelling van het ka pitaal, namelijk 50% overheid, 50% privé- kapitaal zal gehandhaafd worden. De Sa bena hoopt in 1953 met twee nieuwe Dou glas DC-6 machines te kunnen starten op nieuwe luchtlijnen naar Midden-Azië, onder meer tot Karachi. Via Lissabon werd de nieuwe luchtlijn BrusselCongo ingevlogen. Het Amerikaanse ministerie van Land bouw heeft Maandag medegedeeld dat in een periode van elf maanden, die loopt van 9 Augustus 1951 tot 30 Juni 1952, 18.000.000 kilogram kaas en 26.000.000 kilogram ca feïne in de Verenigde Staten zullen mogen worden ingevoerd. Het verluidt dat ongeveer drie vierde ge deelte van de genoemde totalen reeds in de Verenigde Staten is ingevoerd. Nederland mag in de genoemde periode ongeveer 1.750.000 pond kaas in de Verenigde Staten invoeren. DROOG WEER Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uuc Droog weer met weinig bewolking en zwakke tot matige wind. aanvankelijk Noordelijk. later Westelijk. Vannacht en morgenochtend hoofdzakelijk in het binnenland lichte vorst. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 6 Februari Zon op 8.13 uur, onder 17.36 uur. Maan op 12.35 uur. onder 6.05 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 5 Februari Hoog water: 11.20 uur. Laag water: 6.30 en 19.16 uur. Woensdag 6 Februari: Hoog water: 0.07 en 12.47 uur. Laag water: 7.56 en 20.39 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1