Volgens beschikbare gegevens is algemene situatie niet ongunstig Dertigduizend bloeddorstigen stroomden in Soerabaja samen De radio geeft Woensdag éénmaal Hotel in Spijkénisse geheel uitgebrand PANDA'S HEREN-LEVEN DINSDAG 5 FEBRUARI 1952 Economische ontwikkeling der Sovjet-Unie Graan uit Amerika Groninger studenten slaags met de politie Internationale wedstrijd voor beeldhouwers Nieuwe KLM-film Prinses Armgard katholiek Een vrouw voor de tijgers ®de sigaret met het grootste aantal vaste rokers! De verlaging van de margarineprijs Motorspuit werkte niet Mr. L. V. Hoog door de rechtbank herdacht Waterpolo Afvalronden bekercompetitie V olleybalcompetitie Haarlemse Klaverjasbond voor bedrijven Sport in 't kort GENEVE (A.F.P.). In hun overzicht van de economische situatie van het Euro pese vasteland in 1951 wijden de deskun digen van de Economische Commissie voor Europa een uitvoerige beschouwing aan de economische ontwikkeling der Sovjet-Unie. Blijkens de beschikbare gegevens heeft de bruto-productie der Sovjet-Unie een aanzienlijke sitijging ondergaan. In 1949 was zij 41 in 1950 73 °/o en in 1951 99 groter dan in 1940. In de jaren na de oor log is de zware industrie op grote schaal uitgebreid. De productie van verbruiks- goederen is daarentegen in veel mindere mate toegenomen. De machine-industrieën hebben haar productie tussen 1940 en 1950 met 130 procent en in 1951 met 21 procent verhoogd. De productie van verbruiksgoe- deren was in 1950 echter slechts 17 groter dan in 1940. De productie van bouw materialen was in 1950 eveneens belang rijk gestegen, namelijk met 80 voor wat cement en 90 9/o voor wat vensterglas be treft. De grote werken, die thans in uitvoering zijn, zullen een belangrijke bijdrage be tekenen tot vergroting van het productie vermogen. Zo zullen de nieuwe water krachtstations, welke aan de Wolga, de Don en de Dnjepr worden gebouwd, de electri- citeitsproductie met ongeveer 22 y2 milliard kwu per jaar verhogen. Volgens de deskundigen vordert de wo ningbouw in de Sovjet-Unie traag. Wat betreft de landbouwproductie der Sovjet- Unie geven zij als hun oordeel te kennen, dat deze niet in zodanige mate is gestegen als in het vierde vijfjarenplan is voorzien. De graanoogst was het afgelopen jaar vermoedelijk even groot als in 1950. De Russische autoriteiten hebben veranderin gen gébracht in hun landbouwpolitiek en zijn onder meer begonnen op grote schaal collectieve landbouwondernemingen samen te voegen. De offers, die de nationale verdediging vereist, zijn buitengewoon zwaar. De uit gaven voor de verdediging hebben het niveau van 1940 weer bereikt of zelfs over schreden en in 1951 bedroegen zij ruim 2/3 van het totaal der staatsinkomsten, die in 1937 werden besteed voor investeringen en de defensie. De deskundigen geloven, dat de mone taire stabiliteit in de Sovjet-Unie zich zal handhaven. Naar hun mening bestaat er weinig kans op een loon- en prijsspiraal. De politiek der regering heeft er de laatste Tussen twee Indonesiëreizen door heeft het s.s. „Ternate" van de Koninklijke Rot terdamse Lloyd een reis gemaakt naar Amerika om daar voor de Nederlandse regering een lading graan te halen. De „Marken" keerde dezer dagen even eens van een dergelijke reis in ons land terug en Zaterdag vertrok het schip weder om naar de Verenigde Staten met hetzelfde doel. Met deze drie reizen wordt ruim 28 millioen kilogram graan naar Nederland vervoerd. Het Groninger studentencorps „Vindi- cat Atque Polit" vierde gisteren zijn 137ste dies natalis, een feest, waarbij het ieder jaar nogal luidruchtig toegaat en bijvoor beeld meisjesscholen worden „bestormd". Dinsdagmorgen vroeg hadden de studen ten de deuren van het Praedinius-gymna- sium geforceerd De politie rukte uit. Ruim zestig studenten, die zich in de school be vonden, wilden er niet uit, zodat de politie gebruik maakte van slagwapens. Twee studenten werden hierbij gewond en moes ten in het Academisch Ziekenhuis worden verbonden. Er werd schade aangebracht aan uniformpetten van de politie. Een 18- jarige student werd wegens belediging van de politie naar het hoofdbureau gebracht. Een aanval van vijftig studenten op de Groninger huishoudschool kon door de politie worden voorkomen. jaren uit bestaan de resultaten der produc tie-aanwas te distribueren in de vorm van prijsverlagingen in plaats van loonsver hogingen. Het schijnt, dat in de Sovjet- Unie de nationale verdediging een grotere rol speelt bij de verdeling der staatsinkom sten dan de investeringen. Van het deel van de stijging van de staatsinkomsten in 1951, dat beschikbaar was voor de nationale verdediging en de investeringen, werd 60fl/o besteed voor de nationale verdediging, ter wijl dit percentage in het voorafgaande jaar 30 had bedragen. Bovendien schijnt de toeneming van het verbruik in 1951 veel kleiner te zijn geweest dan in de vooraf gaande jaren. De deskundigen leiden dit onder meer af van het feit, dat de prijs verlagingen voor verbruiksgoederen, waar toe in Maart 1951 werd overgegaan, slechts ongeveer 1/3 bedroegen van de prijsver lagingen in elk der beide voorafgaande jaren. De deskundigen der economische com missie verwachten dat het nationale pro duct in de komende jaren vrij snel zal blijven toenemen. De zwakke plek vormt hier de landbouwproductie^ die de laatste 40 jaar slechts langzaam is gestegen. De uitbreiding van de bevloeide oppervlakte belooft echter in de loop der komende 10 jaar steeds belangrijker resultaten te gaan opleveren. Het Britse instituut voor hedendaagse kunst heeft een internationale wedstrijd voor beeldhouwers uitgeschreven. Afge beeld moet worden: „De onbekende poli tieke gevangenen". Iemand, die anoniem wenst te blijven, heeft een bedrag van 11.500 pond sterling aan prijzen beschik baar gesteld. Het bekroonde werk zal op een plek van internationale betekenis worden geplaatst in een van de grote hoofdsteden van de wereld. De winnaar van de hoofdprijs zal 3500 pond sterling ontvangen. Hij zal uit vier beeldhouwers worden uitgekozen, die ieder 1000 pond sterling ontvangen om hun ont werpen uit te voeren. Er zullen acht „eer volle vermeldingen" worden gegeven, elk ter waarde van 250 pond sterling. Er zijn acht juryleden uit verscheidene landen Op het vliegveld Hato op Curagao heeft de wereldpremière plaats gehad van „European Holiday", de nieuwste propa gandafilm in kleuren van de K.L.M. Deze vijftig minuten durende film brengt op artistieke en soms zeer geestige wijze de aanlokkelijkheden op elk gebied van de Europese landen, die met de K.L.M. kun nen worden bezocht, in beeld en is ver vaardigd door de cineasten Gerard J. Rau- camp en Ted de Wit naar een ontwerp van Joop Rijkens. De Engelse dialogen zijn van Leonhard Huizinga, die bij de première niet aanwezig kon zijn, daar hij pols en knie bij een ski-ongeval heeft gebroken. De muziek is geschreven door Else van Epen-De Groot. Volgens persberichten, die „Het Scapu lier", een door de Nederlandse paters Car- melieten uitgegeven maandblad citeren, is prinses Armgard, moeder van prins Bern- hard, in Mei 1951 overgegaan tot het ka tholicisme. De aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frings, heeft haar in Augustus het Heilig Vormsel toegediend. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 10.30 Platen. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Voordracht. 12.15 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel en zang. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.40 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Piano. 15.30 Voor zie ken. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 17.45 Het boek in Indonesië. 18.00 Nieuws.' 18.20 Actualiteiten. 18.30 De mens en zijn lot. 19.00 Staatsbemoeienis en persoonlijke vrij heid. 18.20 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Orkest, koor en solisten. 21.00 Sportforum. 21.40 Dansmuziek. 22.15 De geologische kaart van Nederland. 22.30 Joodse uitzending. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek, 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Lux in Tenebris. 12.15 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.37 Lichte muziek. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Thuis front. 13.20 Marinierskapel. 14.00 Metropole orkest. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Strijkkwar tet. 15.30 Platen. 15.45 Ierse volksliederen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.30 Koor. 19.00 Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.15 Orkest en soliste. 21.00 Luxe of noodzaak? 21.20 Meisjeskoor. 21.40 Harpensemble. 22.00 Orkestconcert. 22.30 Evangelisch Commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.20 Hoe zit dat met mijn kind? 23.3534.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.45 Platen 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano. 19.50 Feuilleton. 20.00 Orkest. 21.00 Actualiteit. 21.15 Ethnische muziek. 21.45 Pla ten. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.55 —23.00 Nieuws. Ergens in Noord-Korea speelt de Amerikaanse generaal William P. Dean, die op 25 Augustus van het vorige jaar door de Noordelijken krijgsgevangen werd gemaakt, een spelletje (Koreaans) schaak met zijn bewaker. Generaal Dean is hersteld van zijn schouderwond en ziet er gezond uit. In het kamp draagt hij burgerkleding. -i r (Van onze correspondent te Soerabaja) Nog nooit heeft de Soerabajase dieren tuin een zo drukke Zondagmorgen gehad als op 27 Januari. Bij duizenden en dui zenden stroomden de Soerabajanen en tal loze andere Indonesiërs uit de gehele pro vincie Oost-Java naar de diergaarde om daar schrik niet lezer getuige te zijn van het werpen van een vrouw voor de tijger! Sommigen hadden om dit unieke schouwspel bij te wonen enige honderden kilometers gereisd. Nauwelijks had Zondagmorgen het nach telijk duister voor de zon plaats gemaakt of men trok uit alle delen van de stad op naar de dierentuin.. Om halfzeven stond het voor de toegangspoorten al zwart van de mensen, die hevig dringend en deinend opening van de hekken eisten om toch vooral een goed plaatsje te kunnen ver overen vlak voor de tralies van de tijger- kooi, waarin het gruwelijk vonnis, een Nero waardig, zich voor de ogen van het volk zou voltrekken. Om half acht gingen de poorten van de tuin open. Tientallen politieagenten moes ten er aan te pas komen om de menigte nog enigszins in goede banen te leiden. Zoals gebruikelijk bij dergelijke gebeur tenissen in Indonesië, vielen er zo nu en dan schoten, doch daar stoorde zich verder niemand aan. Iedereen weet wel, dat er in de lucht geschoten wordt en gunt dan een agent graag het pleziertje om eens aan de trekker van zijn wapen te morrelen. „Op naar de kooi van de tijger", was het algemene parool. Toen het zo tegen twaalf uur liep, was de diergaarde afgestampt. Men zat tot op de daken van de verblijven van de dieren, hing aan boomtakken of stond nagenoeg platgeperst ergens op andermans voeten, En of het personeel van de dierentuin nu al vertelde, dat de tijgers ook die dag hun normale rantsoen zouden krijgen, dat het menu echt geen extra-schotel vermeldde en dat er heus geen vrouw in de kooi gegooid zou worden, het hielp allemaal niets. En zo bleven zich, een dertigduizend mensen op deze zonnige Zondagmorgen verdringen om de kooi, waarin naar iedereen wist te vertellen straks een vrouw door de wilde dieren verscheurd zou worden. Dat duurde tot eindelijk tegen tweeën de regen met een hevigheid, de west-moesson waardig, be gon neer te stromen. Toen liep ook de die rentuin leeg, kregen de tijgers rust en be gon de kassier van de tuin zijn kas op te maken. Daar is hij vele uren mee bezig geweest. Het resultaat was een 16.000 roepiahs! Hij was niet de enige, die een goede dag maakte. De handelaren in zwar te kaartjes (zij verkochten die buiten voor een rijksdaalder) en de zakkenrollers waren eveneens zeer tevreden. Lopend vuurtje Wat er nu precies aan de hand was? Een week of wat geleden was in Soera baja een geval van mishandeling aan het een advocaat, die het zou durven bestaan de Chinese vrouw te verdedigen. Het gevolg hiervan was dat zij geen verdediger heeft kunnen vinden. Een ander gevolg was een hevige ophitsing van het volk tegen de bedoelde vrouw. Zij werd kort na het gebeurde op straat aan gevallen. waarbij zij enige rake klappen opliep, en even daarna werd het meubilair in haar woning kort en klein geslagen. Sindsdien verblijft zij op het politiebureau, daar de overheid het te gevaarlijk acht haar te laten rondlopen. Het landgerecht heeft de behandeling van de mishande lingszaak reeds tweemaal uitgesteld. Beide malen, dat de zaak zou voorkomen, werd het gebouw van het landgerecht door dui zenden bestormd. In en om het gebouw stonden mitrailleurs opgesteld en er waren honderden agenten op de been. Toen dook enkele dagen geleden het ge rucht op, dat de vrouw veroordeeld was. Ze zou Zondagmorgen in de Soerabajase dierentuin voor de tijgers geworpen wor den! En zo trokken, als in de tijden van het oude Rome, Zondagmorgen vele duizenden bloeddorstigen naar de arena, daarbij be wijzend hoe gemakkelijk de massa door de meest dwaze verhalen op drift kan ge raken. TOURNéE BAMBERGER SYMPHONIKER De „Bamberger Symphoniker" gaan een buitenlandse tournée maken. Onder leiding van Clemens Kraus zal het orkest op 20 April in Amsterdam en op 21 April in Den Haag concerteren. DE ENGELSE BEKERCOMPETITIE. De uit de vierde ronde van de Engelse be kercompetitie overgespeelde voetbalwed strijd tussen Stoke City en Swindon Town is in een 1-0 overwinning voor Swindon Town geëindigd. ADVERTENTIE De verlaging van de prijs van margarine, bak- en braadvet en spijsoliën heeft bij sommigen de indruk gewekt, dat de marga- rinefabrikanteri de laatste tijd niet onaan zienlijke winsten hebben gemaakt. Naar aanleiding daarvan heeft de secretaris van de ondervakgroep Margarinefabrikanten, mr. M. E. J. Hijmans, verklaard, dat de grondstoffen door de fabrikanten niet vrij kunnen worden gekocht. De regering heeft daarvoor een prijs vastgesteld, zodat de re gering het prijspeil kan beinvloeden. De prijsveranderingen op de wereldmarkt wor den dus door de regering opgevangen. Ho gere ontvangsten gaan in het Landbouw- Egalisatiefonds. Bij het uitbreken van het Korea-conflict stegen de prijzen der grond stoffen aanzienlijk. In December trad een sterke daling in. Thans is de prijs van co- cosolie, een der grondstoffen, zelfs lager dan die, welke kort voor het uitbreken van het Korea-conflict bestond. Indien de fabrikanten thans zouden kun nen kopen op de vrije markt, zou dat tegen een lagere prijs zijn dan die, welke de re gering heeft vastgesteld. De regering vraagt van de fabrikant een heffing van f 81.30 per 100 kg. en voor vetten en oliën f 90.77 per 100 kg. Deze heffing is thans verminderd met f 24 per 100 kg. Daardoor kan de mar garineprijs per pakje van 250 gram zes cent worden verlaagd. In de afgelopen nacht is door nog onbe kende oorzaak brand uitgebroken in hotel De Keizer" in het centrum van Spijke- nisse. De motorspuit van Spijkenisse, die door de vrijwillige brandweer van dit plaatsje voor het eerst zou worden ge bruikt, bleek niet te werken. Daarop werd de motorspuit van Abbenbroek ontboden en men slaagde er in daarmee het vuur te beperken tot het hotel, dat geheel is uitgebrand. Voor de brandweer in Rot terdam was het signaal „groot alarm" ge geven, maar deze behoefde niet meer uit te rukken. Ook het woonhuis van de hótel-eigenaar, de heer J. Th. C. de Jong, het huis van diens vader en een aangren zende boerderij werden door het vuur aan getast, maar konden ten koste van enige waterschade worden behouden. In een bijzondere zitting van de Haar lemse rechtbank werd hedenmorgen de nagedachtenis'geëerd van mr. L. V. Hoog, advocaat én procureur te Haarlem en rechter-plaatsvervanger bij de- Haarlemse rechtbank, dieZaterdag is overleden. De president van de rechtbank, mr. A. M. baron Van Tuyll van Serooskerken, sprak een korte gedachtenisrede uit, waarin hij zeide dat de hoedanigheden van de thans overledene hem stempelden tot een uit stekend advocaat en raadsman. Zijn heen gaan betekent een ernstig verlies voor de rechtzoekenden, voor de balie en voor de rechtbank. Aan de balie is niet alleen een waardig lid ontvallen, maar ook een lich tend voorbeeld voor de jongeren. De pre sident prees de rechtschapenheid, de scherpe geest, het warme hart en het ge voel voor humor van mr. Hoog. Daarna sprak de substituut-officier van justitie, mr. B. van der Burg, die zeide dat mr. Hoog ook bij het Openbaar Ministerie geëerd werd om zijn bekwaamheid, zijn rechtskennis en zijn rechtschapenheid. Tenslotte werd het woord gevoerd door de deken van de balie, mr. A. Bruch. Deze noemde de thans overledene een sieraad van de balie. Zijn van nature schero distin- gerend verstand was gevormd door een studie in de dogmatiek en later door zijn scholing tot jurist. Zijn betoogtrant was uitermate logisch en toch niet abstract: de constructie van zijn pleidooien was uitste kend. Behalve weloverwogen adviezen gaf hij zijn cliënten ook zedelijke steun. Men kon een felle tegenstander aan hem heb ben, die echter altijd fair was en wars van slimmigheidjes. „De Haarlemse balie", zo besloot mr. Bruch, „zal deze homus optimus in eerbied blijven herdenken, dankbaar voor wat zij in hem mocht ontvangen". De zitting werd biigewoond door het ge zin van wijlen mr. Hoog. HOBO-CONCERT VAN VREDENBURG. Op Woensdag 6 Februari zal door de hoboïst Piet Everaarts tezamen met de Groningse Orkestvereniging onder leiding van Yvon Baarspul het zo juist voltooide Concert voor hobo en orkest van Max Vredenburg ten doop worden gehouden. In Utrecht is de loting gehouden voor de afvalsronden der bekercompetities van de Koninklijke Nederlandse Zwembond. Voor de Haarlemse zeventallen zijn de volgende wedstrijden vastgesteld. HPC heeft in de eerste ronde een thuiswedstrijd tegen de derde klasser Kroosduikers. Winnen de Heemstedenaren dan volgt een wedstrijd te gen de Rotterdamse eerste klasser RZC, le vert ook deze strijd een zege op dan krijgen ze wederom een eerste klasser tegenover zich en wel Rotterdam. De winnaar van de ze strijd komt in de kwartfinale, naar we veronderstellen tegen de Robben. Voor de hoofdklasser HVGB besliste het lot dat in de tweede ronde in Utrecht wordt gespeeld tegen de tweede klasser Zwemlust. Wordt deze strijd gewonnen dan volgt in de derde ronde de wedstrijd Haarlem-HVGB. De winnaar van deze wedstrijd komt in de kwartfinale waarschijnlijk tegen het IJ. Voor DWT dames kwam een thuiswed strijd uit de bus en wel tegen de Amsterdam se eerste klasser Meeuwen. De winnaar van deze wedstrijd komt tegen RDZ of HDZ. Het programma van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Volleybalbond voor Woensdag in het Krelagehuis luidt: Dames, eerste klas A: BGVVelox; PWN VCK; IHJ—HVS. Dames, eerste klas B: BGV 2Haarlem; KI. Houtstraat—Velox 2;' OSS—VCR 2. Heren, eerste klas: BrandweerPSCB; CIOS—Velox: IHJ—VCR. Heren, tweede klas A; HVS 2—HBC; OVRA —VCR 2; CIOSBGV. Heren, tweede klas B: PWN—MSO 2; Ramplaan—PSVH 2; Boru—HVS 3 b. Heren, tweede klas C: OVRA 2Brand weer 3; VCR 3Haarlem; Rapiditas 3 Groentjes. De vele verrassende uitslagen in de afge lopen week waren oorzaaak dat er in de standen van de Haarlemse Klaverjasbond voor bedrijfsverenigingen flinke verschui vingen plaats vonden. De standen luiden: DKC Boru Beijnes Stork DSH Johez Spoorboys GEB 1204— 974 1124—1050 1098—1112 1072—1132 1060—1148 1042—1130 974—1014 870— 964 In 1 A leed L. Coster de eerste nederlaag en de ploeg zal tegen Figee moeten op pas sen. DSHBeijnes zal voor de Spaarnestad mensen een moeilijke opgave zijn. L. Coster 1 DSH 2 Figee 1 HSM i PTT 1 Beijnes 2... DKC 2 Nederland 1 Eerste klasse B: SAC Union L. Coster 2 Boru 2 GEB 2 PTT 2 OW CPTT Tweede klasse A: SAC 2 Beijnes 3 DSH 3 DKC 3 Figee 2 Stork 2 PTT 3 Johez 2 Tweede klasse B: HSM 2 SAC 3 OW 2 Boru 3 GEB 3 PTT 4 Beijnes 4 Figee 3 1166—1026 1154—1058 1112—1078 1104—1078 1088—1104 1068—1134 1064—1180 1044—1174 1126—1092 1090—1034 1082—1096 1016— 954 1004— 948 984— 990 922—1014 578— 624 1154—1060 1180—1082 1114—1084 1100—1142 1098—1058 1094—1126 1084—1108 1042—1146 1148—1012 1148—1054 1142—1040 1096—1084 1062—1096 1024—1126 1024—1128 1022—1126 VERSTERKT BONDSTEAM-BERLIJN Zondag 10 Februari wordt te Den Haag een ijshockeywedstrijd gespeeld tussen het Ne derlandse bondsteam, versterkt met de Ca nadezen Carrey, Hebenton, Smith en Dinar- do, en het stedelijk team van Berlijn. In de Berlijnse ploeg zijn eveneens Canadezen op gesteld, alsmede een paar spelers uit het Duitse Olympische team. WAPENFEEST ONDEROFFICIEREN Tijdens de te Tilburg onder leiding van de heer M. H. Voets gehouden jaarvergadering van de Koninklijke Onderofficiers Scherm- bond werd medegedeeld, dat het 43e wapen- feest in 1953 te Doorn zal worden gehouden en de districtswedstrijden in de garnizoenen van Amersfoort, Apeldoorn, Breda en Haar lem. De aftredende penningmeester H. Jan sen werd herkozen. 34. Men zal begrijpen dat Panda niet weinig verheugd was, toen hij daar in de keuken een onherkenbare (en bovendien licht gekomen van een 15-jarig Chineesniet zeer strijdlustige) gedaante aantrof. meisje door een Chinese vrouw. De manier, waarop het meisje werd mishandeld, was walgelijk en een Chinese krant in Soera baja had het beestachtig bedrijf tot in de kleinste bijzonderheden beschreven. Tege lijkertijd uitte die krant bedreigingen tegen Geef je over, Vleermuis-rover!", riep hij uit, rijmend van opwinding. „We hebben je te pakken!" Tjaetjae", knikte Graaf van Gaep tot Gaep teleurgesteld, terwijl hij nauwkeurig zijn automatisch vuurwa pen richtte. „Hoe vervelend èigenlijk, hah? Dat gaet tegenweurdig veel te gemakke lijk met die reuvers! Ik had waerlijk ge hoopt meer afleiding van hem te verkrij gen! Ik durf eigenlijk wedden, zag, dat dit de Vleermuis helemaal niet is! Wedden, hah?" „Ja dat wil ik wel wedden!", riep Panda opgewonden, want die twijfelde nog geen ogenblik en meteen sprong hij op de gemaskerde gedaante toe en trok de lap weg, waarmede deze zijn gelaat verborgen had. Welnu het was, zoals wij al wisten, geen ander dan Jolliepop. „Wat? JIJ!", riep Panda uit. „Ik.om ons te dienen. hakkelde Jolliepop ongelukkig. „Niets dan die vervelende bediende!" gaapte de graaf. „Dit is wel een buitengewoon saeie vent, hah? O alles is even naer en saei!" Ter wijl dit alles gebeurde, vergrootte natuur lijk de echte Vleermuis-rover nog steeds zijn voorsprong.... Zielen. Volgens de Sovjet-Russische waar. nemende minister van Gezondheid neemt de bevolking van de Sovjet-Unié jaarlijks met drie millioen zielen toé aldus een bericht van Tass. Bezoek. Generaal Dwight Eisenhower heeft gisteren een delegatie ontvangen van leden van het internationaal verbond van vrije vakverenigingen, geleid door de heer Oldenbroek (Nederland), de secretaris-generaal van het I.V.V.V. Tot de delegatie behoorden Robert Bothe. reau, secretaris-generaal van de Fransj „Force Ouvrière", Victor Reuther, Euro. pees vertegenwoordiger van het Ameri. kaanse C.I.O., C. J. Geddes (Groot Brit. tannië), Arthur Gailly (België) Aloisy Adamczyk (Polen). Lawines. Vier Oostenrijkse toeristen zjjj in Stiermarken onder een lawine bedol. ven. Drie van hen heeft men kunnen redden. De vierde is omgekomen. De laatste dagen zijn in het berggebied van Oostenrijk wegen en spoorlijnen door lawines geblokkeerd. Ook een trein werd bedolven. Vervolging. Volgens het Pauselijke jaar. boek 1952 zijn in 12 communistische landen ongeveer honderd Katholieke bisschoppen gevangen gezet, gedepor. teerd of verbannen. Mogelijk is een aantal ter dood gebraoht. China staat bovenaan de lijst met 44 bisschoppen, Proces. Te Neurenberg is het proces be. gonnen tegen de 45-jarige vroegere Ie- gatieraad van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken Franz Rademacher, die mede-verantwoordelijk zou zijn voor het vermoorden van Servische Joden, Beklaagde behoorde tot de afdeling van het ministerie die Jodenkwesties moest behandelen. Rademacher zou het weg voeren van 80.000 Joden uit Roemenië bewerkt hebben. De gedeporteerden kwamen grotendeels in het concentra- tiekamp Auschwitz terecht, waar 70 tot 80 procent omkwam. Ook voor het weg. voeren van 108.000 Joden uit Frankrijk, Nederland en België zou hij toestem, ming hebben gegeven. Geen Bormann. Het is gebleken, dat de foto van een als Franciscaner monnik geklede man, welke in Duitsland is publiceerd als die van Hitler's plaats- vervanger Martin Bormann, in werke- lijkheid van Romualdo Antonuzzi, prior van het Franciscaner klooster van San Bonaventura te Rome is. Pater Elia Monaco van San Bonaventura heef. verklaard dat iemand enkele dagen ge. leden een foto van pater Antonuzzi voor het klooster genomen heeft, maar niet met hem heeft gesproken. Pater Anto nuzzi is 66 jaar oud en lijkt enigszins op Bormann. Visum. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat instructies gegeven zijn om aan de Britse Katholieke schrijver Graham Greene een visum te verstrekken.Greene heeft drie weken in Saigon op een in reisvisum gewacht. De verstrekking hiervan werd vertraagd door in Ame rika gepubliceerde berichten.dat Greene als student enige tijd proeflid van de communistische partij is geweest. Olie. De twee voornaamste oppositiepar- tijen van Irak, de sociaal-democratische partij en het verenigde volksfront, heb- ben in een communiqué over de olie kwestie het volk opgeroepen zich te verzetten tegen de overeenkomst, vol gens welke de regering en de in Brits bezit zijnde Iraakse petroleummaat- schappij de winsten zullen delen. Het verdrag is in beginsel in Augustus ge sloten. De ideale oplossing zou natjona. lisatie zijn, aldus het communiqué.Voor. lopig echter dient niet een gelijke ver deling van de winst doch van de totale productie ingevoerd te worden. Voorts eist de oppositie, dat Irak 20 procent der aandelen zal krijgen. Veteranen. Het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zijn ambas sades, gezantschappen en consulaten in het buitenland opdracht gegeven vete ranen uit de burgeroorlog toestemming te geven naar huis terug te keren, zo meldt U. P. uit Madrid. Een van de voorwaarden is, dat de veteraan niet schuldig mag zijn aan misdaden, moord of marteling van gevangenen of bur gers. De regering maakt het niets uit aan welke kant de veteranen hebben gevochten, zolang zij slechts de oorlogs- wetten in acht hebben genomen. Naar verluidt zou generaal Franco persoon lijk hiertoe besloten hebben, nadat hij vernomen had dat velen van hen in behoeftige omstandigheden verkeren. Vliegtuigen. De Duitse vliegtuigbouwer Willy Messerschmitt bevindt zich op het ogenblik in Sevilla (Spanje). Het groot ste gedeelte van zijn tijd brengt hij door in de vliegtuigfabrieken van Hispano- Suiza. Messerschmitt zelf wil tegenover de pers niets loslaten, doch particuliere bronnen zijn van mening, dat hij een contract heeft met Hi9pano-Suiza voor de bouw van zijn ME-109 voor de Spaanse luchtmacht. Er lopen reeds ge ruchten, dat Hispano tussen de 50 en 60 ME-109's heeft afgeleverd. Het grootste struikelblok bij de aflevering is echter een groot gebrek aan motoren. Naar verluidt heeft de Spaanse regering ver scheidene motoren gekregen van En geland en Nederland, doch deze zijn afkomstig uit oorlogsdumps. Verzet. Dr. V. S. Krajcovic, voorzitter van „het nationale comité van vluchtelingen voor de bevrijding van Slowakije", heeft te Washington verklaard, dat Tsjeohi- sche verzetsstrijders in December te Slovensk Lupca een munitie-opslag plaats in de lucht hebben laten vliegen en te Sered een suikerfabriek in brand hebben gestoken. De berichten waren per koerier het land uitgebracht. Dr. Krajcovic zei voorts, dat de communis tische autoriteiten meer geheime agen ten hebben gezonden naar gebieden waar verzet gepleegd wordt. Aan de bevolking zouden nieuwe identiteits kaarten worden uitgereikt,- waarvan het zegel elke maand moet worden ver nieuwd. Bijbels. Door het Brits en buitenlands Bijbelgenootschap worden Bijbels in omloop gebracht, speciaal bestemd voor emigranten naar Australië, Nieuw-Zee- land en Canada. Deze Bijbels zijn in twee talen uitgegeven en bevatten, naast de tekst in de taal van de emigrant een Engelse tekst. Verleden jaar zijn 1.47 millioen volledige Bijbels op deze wijze verspreid, driekwart millioen Nieuwe Testamenten en 1.42 millicen andere Bijbelgedeelten.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2