Zie boven: 20 KORTING Zwitsèrsche JAKO Het recht van de zwakke in het moderne verkeer O Arrest van Hoge Raad inzake speelclubs Amsterdamse Beurs Provinciale Staten van Noordholland Haarlemmermeer een magere maansverduistering Heemstede Ervaren verkoopster Eén draaier Eén kotteraar enige jongste bedienden 8 90 6 69 5 TWEE MENINGEN Ook in Januari een overschot in de E.B.U. rn Behoud natuurschoon in Bergense duinen Partijdag 1952 A.R. Party Scheepvaart RECLAME Jachtschotel f 1.- Cafetaria „Fluks" AANBESTEDING Apothekers assistente MANLIJKE KRACHT AANKOMENDE KRUIDENIERSBEDIENDE HOOGOVENS Reclame is de motor voor uw bedrijf Adverteren is de beste vorm van reclame Uitsluitend morgen Woensdag TIJDELIJK 6 FEBRUARI BEGINT ONZE SPECIALE VERBOUWINGS VERKOOP 1 49 1 98 2 99 Q 98 9 98 <2 90 1 95 7 69 2 79 NYLON 30 denier DINSDAG 5 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Naar aanleiding van een ingezonden stuk in ons blad, waarin het standpunt van de politie werd weergegeven over de taak, die de politie in het verkeer heeft, ontvingen wij van een lezer een uitgebreid stuk over dezelfde kwestie. Wij achten het de moeite waard om aan zijn stuk meer ruimte dan gewoonlijk te besteden en wel om twee redenen. Ten eerste wordt het verkeers probleem met de dag ernstiger en zulks niet in het minst omdat een groot deel van de weggebruikers zich niet voldoende re kenschap geeft van zijn handelingen in het verkeer. En ten tweede geeft de inzen der naast een uitermate behartenswaardig advies ook blijk een aantal misvattingen omtrent het probleem te koesteren, die zeer wijd verspreid zijn en daarom wel een rechtzetting verdienen. De inzender schrijft, dat het even on zinnig is van de weggebruiker wanneer hij denkt, dat de politie het verkeer naar behoren kan regelen, wanneer hij niet mee werkt, als van de politie om te veronder stellen, dat alle weggebruikers dwars- hoofden zijn. Hij is van mening, dat het ganse verkeer grondig dient te worden her zien om het aantal slachtoffers te verlagen. „Voor alles", zo meent hij, „dient het verkeer in de bebouwde kommen verbe terd te worden, waarbij het niet te ontgaan zal zijn, lagere snelheden voor te schrij ven. In de steden toch moeten mensen en kinderen van zeer uiteenlopende leeftijden, vaardigheid en oplettendheid zich kunnen bewegen. Daartoe heeft ieder mens het recht en het is de plicht van de ander dit recht te erkennen". De inzender is van gedachte, dat het snelverkeer zo langzamerhand alle voor rechten heeft verkregen en dat het boven dien alle macht heeft. Het snelle voertuig mag met ongelimiteerde snelheid door de bebouwde kom rijden en het is jegens wielrijders en voetgangers vrijwel on kwetsbaar. Het recht van de sterkste doet zich bij alle categoriën van weggebruikers gelden. Als voorbeeld noemt de inzender de si tuatie op het Haarlemse stationsplein, waar de voetgangers zich een weg moeten zoe ken tussen luid toeterende auto's, die zelfs de oversteekplaatsen niet respecteren. Vooral de bussen trekken zich van de weg vluchtende voetgangers weinig aan. De inzender acht de oplossing van het De Hoge Raad heeft arrest gewezen in een zaak tegen een bestuurslid van een Haagse speelclub, die door het gerechtshof in Den Haag buiten vervolging was gesteld. Tegen deze beslissing had de procureur- generaal bij dat hof beroep in cassatie aan getekend. De Hoge Raad deelt niet de opvatting van hèt hof dat „als bedrijf" in artikel 254 bis van het Wetboek van Strafrecht be tekent: „met nastreving van een econo misch doel." De strekking van deze bepa ling is, zo zegt de Hoge Raad, de daarin ge wraakte handelingen tegen te gaan ter be teugeling van de speelzucht, maar niet ter voorkoming van geldelijk gewin bij de ex ploitanten. Op die grond acht de Hoge Raad ook de overweging van het hof, dat een vereniging zonder rechtspersoonlijk heid tegenover de leden zelf niet een be drijf kan uitoefenen, niet redengevend voor de beslissing. Het hof was voorts van mening geweest, dat met het in de wet gebezigde woord „publiek" uitsluitend worden aangeduid personen, die geen lid zijn van de vereni ging, welke gelegenheid tot hazardspel geeft. De Hoge Raad oordeelt hiertegenover, dat uit de tekst der desbetreffende bepa ling veeleer volgt, dat de wetgever, voor ziende dat men door middel van een quasi- lidmaatschap van zogenaamde besloten verenigingen de werking van deze bepaling zou trachten te ontduiken, dit heeft willen voorkomen door te bepalen, dat het onver schillig is of het gebruik maken van de ge boden gelegenheid al dan niet van enige voorwaarde of van de inachtneming van enige vorm afhankelijk is gesteld en dus aan het begrip „publiek" een ruimere be tekenis heeft willen geven dan het hof daaraan toekent. Tenslotte oordeelde de Hoge Raad, dat het verder tenlastegelegde doelt op een vereniging, die tot oogmerk heeft dat mis drijven worden gepleegd, waarbij het er niet toe doet of dit geschiedt door leden of niet-leden der vereniging. De beslissing van het hof is dan ook ver nietigd met verwijzing der zaak naar het gerechtshof te Amsterdam ter verdere be rechting. De Nederlandse Bank deelt mede dat het overschot van Nederland in de Europese Betalings Unie over Januari 1952 vermoe delijk circa 375 millioen zal bedragen. In dit overschot is begrepen een bedrag groot 132 millioen, dat door Duitsland is afge lost op de schuld aan Nederland uit hoofde van het op 30 Juni 1950 geconsolideerde saldo van de monetaire accoordrekening. Naast de vorderingen op Duitsland ston den op 30 Juni 1950 op de accoordrekenin- gen met de andere aan de E.B.U. deelne mende landen vorderingen en schulden uit ten bedrage van 71 millioen. 3-3% Nederl. 47 A.K.U Lever Brothers Philips Gloeil. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel N. Lever Brothers Slotkoers Openings gisteren koersen 8315/,« 84 157 V* 157% 189 K 188% 158)4 159 154 155 297 296% 92 to 92% 178 143 144 100 99% 81 81 81 163 163% 163% 163% 163 163 56 57% 56% 45% 45% 78 76% 51% 51 44% 43% 183% 182% vraagstuk te zijn gelegen in een regeling, waarbij met de rechten van alle wegge bruikers rekening wordt gehouden. Hij pleit voorts voor wat meer fatsoen in het verkeer en is er van overtuigd, dat aller lei dwangmiddelen als stoplichten en ijze ren hekken voor voetgangers dan achter wege kunnen blijven. Nog nooit heeft een mens zich vernederd door wellevendheid en geduld met de zwakkere, zegt hij. De inzender adviseert tenslotte het be zoek van een commissie van experts naar Londen, Parijs en Berlijn om te zien hoe daar het verkeer geregeld wordt. Daar is iets te leren, dat in onze minder gecompli ceerde steden toegepast zou kunnen worden. Tot zover het betoog van onze inzen der, dat wij verkort hebben weergegeven. Ridderlijkheid Naar onze mening is het sterkste argu ment in zijn betoog het beroep dat hij doet op de wellevendheid van de weggebruikers en op de erkenning van het recht van de zwakkere. Daar mankeert het inderdaad aan in ons verkeer. Toch zijn wij ten sterkste van mening, dat deze wellevendheid en ridderlijkheid op de weg het dwangbuis van verkeersregels niet overbodig zal ma ken. Deze verkeersregels, scherp gehand haafd, zijn primair. De wellevendheid is een zij het volkomen onmisbare aan vullende factor voor het veilig verkeer. Zijn protest tegen de machts-usurpatie van het snelverkeer kunnen wij niet ge heel onderschrijven. Het zou prettig zijn, wanneer niemand haast hoefde te ma ken en iedereen op de benenwagen kon gaan. Maar het snelverkeer is een onmis baar onderdeel van het economisch bestel van ons land. Het is er en het is gevaarlijk en de rest van het verkeer dient ertegen te worden beschermd. Dit houdt onafwend baar de voorrang in, die het snelverkeer in het algemeen geniet. Daar komt bij, dat het snelverkeer in het algemeen zich zijn verantwoordelijkheid niet minder bewust is dan de andere verkeersgroepen, waar van vaak de voetgangers de ernstigste en zelden bestrafte overtreders zijn. En de fietsers doen daar nauwelijks voor on der. De voetganger heeft het volste recht om de weg te gebruiken, maar hij heeft niet het recht door zorgeloosheid, onver antwoordelijk negeren der elementairste regels en door Hans-kijk-in-de-lucht-ma- nieren zichzelf en anderen in gevaar te brengen. De inzender is abuis, wanneer hij meent dat het opheffen der maximum-snelheden het „rij maar raak" permitteert. De oude en volstrekt ondoelmatige regeling is na melijk vervangen door een veel scherpere. Iedere automobilist moet een snelheid handhaven, waarbij het hem mogelijk is tot stilstand te komen binnen de afstand waar over de weg vrij en te overzien is. Op hem zelf drukt dus de volle verantwoordelijk heid. Onder deze regeling kan zelfs vijftien kilometer per uur te snel zijn. Wat betreft zijn advies om iets op te steken van de situatie in Parijs, Berlijn en Londen, wel, dit achten wij geen vrucht bare gedachte. De situatie hangt namelijk af van het temperament der bevolking en de stadsbouw. De snel reagerende Parijze- naar rijdt met 70 km over zijn brede boule vards. De uiterst hoffelijke en ridderlijke Londenaar kruipt met een slakkengang door de binnenstad, de gedisciplineerde Berlij- ner is het door zijn politie duchtig bijge bracht, wat hij te doen en te laten heeft. Het zijn drie methodes, die noch bij onze landsaard noch bij onze steden passen. Tot slot: wij onderschrijven de wens van de inzender tot een betere verkeersrege ling voor voetgangers, tot oversteekplaat sen waar het verkeer móet stoppen. En wij onderschrijven zeker zijn beroep op de wel levendheid en de ridderlijkheid. Met de re serves, die wij hierboven hebben gemaakt. (Red. H. D.) Vincent Massey, eerder hoge commissaris van Canada in Londen, is benoemd tot gouverneur-generaal van Canada. Hij is de eerste Canadees die ooit dit hoge ambt bekleedt. Nadat de vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland op 15, 16 en 17 Januari de provinciale begrotingen voor het dienstjaar 1952 en de begrotingen van de Provinciale Ziëkenhuizen had be handeld, werd de vergadering verdaagd tot heden. Vanmorgen kwamen de Staten onder leiding van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk bijeen ter voortzetting van de begrotingen. Aan de orde kwamen die der bedrijven. Een aantal leden bracht de te verwachten tariefsverhoging ter sprake, de moeilijkheden welke ontstaan bij het sluiten van leningen en de reorganisatie van de raad van toezicht der bedrijven. Namens het college van Gedeputeerde Staten beantwoordde de heer Prakken (Arbeid) de vragen. Hij deelde mee, dat de werkzaamheden van de transportmaat schappij voor het overbrengen van water uit Jutfaas naar Leyduin gestagneerd zijn door het te laat leveren van materiaal. De bestelling is inmiddels geschied en de werken kunnen be ginnen. De reorganisatie van de raad van toezicht wordt onderzocht door een commissie. In de zomerzitting of an ders in de winterzitting zal de zaak aan de orde komen. Wat het veranderen van de duinen in Bergen betreft, merkte de spreker op, dat de duinen destijds aange7 kocht zijn voor behoud van het natuur schoon en voor de watervoorziening. Het is echter noodzakelijk af en toè verande ringen aan te brengen. Dit is kortgeleden geschied. Protesten zijn geuit over de ver brande duinpan, hetgeen de spreker be treurde. Hij heeft echter besprekingen ge voerd met hen, die protesteerden en met succes. Wat verder zal gebeuren in de duinen geschiedt in overleg met de com missie voor natuurbescherming van het Staatsbosbeheer en de heer Prakken hoop te, dat de verenigingen op het gebied van de natuurbescherming hiermee tevreden zullen zijn. Het ligt, althans voorlopig, niet in de bedoeling water aan de duinen van Bergen, waarover protesten geuit zijn, te onttrekken. Het instellen van de piekuren heeft in de provincie goede resultaten op geleverd. De bezuiniging aan energie be droeg 5 tot '10 Als de turbine in de Centrale te Velsen op tijd gereed komt zullen de piekuren het volgend jaar in Noordholland vermoedelijk tot het ver leden behoren. Uitvoerig behandelde de heer Prakken de kwestie van de te verwachten tariefs verhoging van electriciteit. Hierover heeft de regering richtlijnen gegeven. Daaruit blijkt dat de regering meeleeft met hen, die het in deze tijd moeilijk hebben; de tarieven voor hen, die minder dan 240 kwh gebruiken, zullen vermoedelijk niet ver hoogd worden. De provincie zal hiermee rekening houden en onderzoekt thans hoe veel aangeslotenen minder dan 300 kwh per jaar gebruiken. Ruim 41 der bevol king van het platteland gebruikt minder dan 300 kwh. Wat er in de provincie zal geschieden ten aanzien der tarieven is nog niet te zeggen. Het vraagstuk van het aangaan van geld leningen heeft de aandacht van het college. Het is niet gemakkelijk leningen aan te gaan tegen een rente, door de regering aan gegeven. De investering speelt daarbij een rol. Hierna werden de begrotineen goedge keurd. Het voorstel voor het opbouworgaan werd aangehouden tot 26 Februari. De Haagse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de drie daders van een roofoverval op het postagentschap aan de Zuiderparklaan te 's-Gravenhage, ge pleegd op 17 November. De hoofddader, een 19-jarige bakker uit Den Haag, werd ver oordeeld tot 2 jaar jeugdgevangenis. Een 19-jarige magazijnbediende en een 19-jarige papierperser werden veroordeeld tot 7 maan den, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. A.R. Kiesvereniging De A.R. Kiesvereniging hield gisteravond in „De Landbouw" te Hoofddorp een slechts matig bezochte vergadering. Na de opening hield dr. J. A. J. Bruin Slot een referaat over „De buitenlandse politiek". Spreker gaf een uitvoerig overzicht over de geestelijke struc tuur in het oosten en in het westen van Europa. Europa draagt in het westen de rtempel van het christendom, hetgeen in het oosten met alle mogelijke middelen wordt getracht te voorkomen. De totalitaire staat betekent de vernieti ging van het gezin, daar alle geestelijke waarden in de kiem worden gesmoord. Wat de politieke situatie betreft was spreker van mening dat alleen een federatief Europa ons werelddeel van de ondergang kan redden. Alléén die overheidsbemoeingen die niet nationaal behandeld kunnen worden, dienen internationaal te worden geregeld. Ook een munt-unie dient tot stand te worden ge bracht. Wij willen een zelfstandig Europa, niet afhankelijk van Amerika, evenwel ook niet om een zogenaamde derde macht te vormen, maar uitsluitend om onze zelfstan digheid. DRIELING IN DIACONESSENHUIS IN GOEDE WELSTAND De Nieuw Vennepse drieling, die de vorige week is geboren Dirk, Aagje Adriana en Anne Marie Parlevliet en zich met de moeder in het Diaconessenhuis te Haarlem bevindt, verkeert naar *005 hedenmorgen werd medegedeeld, in goede welstand, even als de moeder. ER staat ons in de nacht van Zondag op Maandag een heel mage re maansverduistering te wachten, waarvan begin en einde genoteerd staan op 23.06 uur en 04.12 uur. Maar wie er iets van- wil zien hoeft niet vier uur lang te zitten nacht waken, want alleen om streeks het midden van de verduistering om 01.39 uur) zal men een klein stukje aardscha- duw op de maan zien vallen, aan de onderkant van de maanschijf. Slechts een tiende deel van de middellijn van die schijf wordt daarbij verduisterd dat is, vergelijkenderwijze, nog geen twee millimeter op de middellijn van een nieuwe bronzen cent. Lag de maanbaan in het zelfde vlak als de baan die de aarde om de zon beschrijft, dan zouden w\j elke maand een maansverduistering mee maken en wel een totale, want dan ging steeds het centrum van de maan schijf door het centrum van de schaduwkegel die de aarde „achter zich werpt". Daar echter de maanbaan, zoals dat of ficieel heet, een hoek met de ecliptica maakt, worden deze eclipsen een vrij zeldzaam ver schijnsel, waarin overi gens toch wel weer, maar op langere iermijn, re gelmaat te ontdekken valt. Men kent de oorzaak- van het verschijnsel: bij een maansverduistering staan zon, aarde en maan op één rechte lijn in de wereldruimte en op dat ogenblik bevindt de maan zich, geheel of gedeelte lijk, in de schaduwkegel der van de zon afge keerde zijde van de aar de. Vandaar dus, dat maansverduisteringen alleen voorkomen bij volle maan; het nauw keurige tijdstip waarop de viaan vol is, valt om 01.28, dus elf minuten vóór het midden der ver duistering. De maan staat dus op het ogenblik vrijwel op de ecliptica, en over twee weken, bij nieuwe maan, zal dus ook de zon verduisterd zijn. Maar daarover een volgende keer. G. v. W. De partijdag van de A.R. Partij zal dit jaar worden gehouden op Woensdag 27 Februari, in „De Beurs" te Hoofddorp. Als sprekers zullen optreden: prof. dr. M. Zuidema, mr. dr. Meulink en het Eerste Ka merlid de heer H. Algra. BED IN BRAND Het bed van een kamerbewoonster aan de Herenweg 104 in Heemstede raakte Maandagmiddag in brand doordat een snel koker, die er onder stond, was droogge- kookt en door zijn grote hitte de vloerbe dekking deed smeulen. De kamerbewoon ster was afwezig en voorbijgangers waar schuwden de brandweer, die door de dichte rook niet zonder gasmaskers in het huis kon binnendringen. De brandweerlieden wierpen het bed door het venster naar buiten en daarmee was het brandgevaar voor het huis geweken. Alamak, 2 van Genua naar Port Said. Alehiba. pass. 3 Kp. Guardafui naar Aden. Alcyone, 5 van R'dam te Adelaide verwacht. Alnati, 3 van Bahia naar Las Palmas. Alwaki, 3 van Rio de Janeiro naar Santos. Akkrumdijk, 4 te R'dam van Antwerpen. Algenib, 31 te Santos. Almdijk, 2 te R'dam van Antwerpen. Amsteldiep, 2 van R'dam naar Hamptonroads. Alphard, 3 te Amsterdam van W. Afrika. Amstelveen, 3 te Galveston. Aa'isum, 3 280 m. O.NO. Bermudas. Albireoo, 3 van Hamburg naar Antwerpen. Aldegonda, 2 van Bangkok te Singapore verw. Alderamin, 3 155 m. ZO. Bahia. Aletta, 4 v. Singapore te Pladju verwacht. Alioth, pass. 2 Abrokhos. Alphacca, 3 van Paranaguay naar Santos. Ampenan, 3 780 m. W.ZW. Flores. Amstelland, 3 Fernando Noronha. Amstelpark, 3 350 m. ZO. Kp. Race. Amstelvaart, 3 200 m. W. Bermudas. Argos, 2 van Oran te Tunis. Arkeldijk, 3 650 m. W. ten Z. Scilly's. Arundo, 3 250 m. N. Flores. Amsteldijk, 2 van New York n. Baltimore. Aagtekerk, 4 van Port Swettenham n. Colombo Alwaki, 4 v. Rio de Janeiro te Santos. Amstelland, pass. 4 Fernando Noronha. Aardijk, 5 te R'dam. Averdijk, 4 van Bremen n. R'dam. Annenkerk, 5 van R'dam naar Bremen. Arendskerk, pass. 5 Gibraltar. Bengkalis, 2 van Penang n. Lorenzo Marques. Blitar, 3 van Colombo naar Djibouti. Bililton, 3 te Semarang. Bantam, 1 te Calcutta. Baarn, 2 van Talcahuano n. San Antonio. Boschfontein, 2 v. Antwerpen naar Amsterdam. Bali, 3 v. Pangkalpinang n. Tj. Priok. Bonaire, 3 630 m. NO. Barbadqs. Borneo, 3 v. Balikpapan te Amouran. Britsum, 3 400 m. W. Azoren. Bennekom, 4 van Amsterdam n. Port of Spain Breda, 4 te Antwerpen. Boskoop. 5 te Pisco verwacht. Beverwijk, 4 te Savona van R'dam. Cronenburg, 2 van R'dam naar Bilbao. Cumulus. 2 van R'dam naar Atl. Oceaan. Gordias, 3 van Amsterdam naar Levant. Callisto, 3 690 m. O.ZO. Bermudas. Caltex Leiden, p. 3 Kp. Espichel. Caltex Pernis, pass 3 Oostpunt Kreta. Caltex The Hague, pass. 3 Algiers. Caltex Utrecht. 2 160 m. ZW. Ouessant. Danae, 2 te R'dam. Delft ,3 van Trinidad naar Curacao. Diemerdijk, 3 440 m. W. Scilly's n. New York. Delft, 5 van Trinidad te Curacao. Drente, 5 te Port Said. Dalerdijk, 5 te R'dam v. Antwerpen. Delfshaven, 2 te Montevideo v. Santos. Edam, 3 370 m. W. Scilly's. Elmina, 2 nog rede Lagos. Etrema, 3 460 m. ZW. San Miguel. Eendracht, verm. 3 v. Izmir n. Piraeus. Ena, 5 te Curacao van Kingston. Esso Amsterdam, 4 v. R'dam naar Aruba. Enggano, 5 van R'dam naar Amsterdam. Eos, pass. 4 18 u. Ouessant. Farmsum, 3 320 m. W.NW. Flores. Friesland, 3 te Huil. Graveland, 3 van Amsterdam naar Hamburg. Gaasterkerk, 3 rede Tanga. Gaasterland, 3 dw. Kaap Verd. eil. Gadilla, 3 pass. Kp. San Roca. Garoet, 3 rede Belawan. Gooiland, 4 nog te Rio de Janeiro. Haulerwijk, 2 van Pta del Gada. Hecuba, 3 van Curacao n- Maracaïbo. Hera,3 van Amsterdam naar W. Indië. Heelsum, 2 te Bremen. Helder, pass. 3 ten ZW. San Miguel. Helicon, 3 v. Martinique te Nickerie verw. Hermes, 2 van Grenada te New York. Hersilia, 3 160 m. NO. Martinique. Hector, 4 van Amsterdam naar Hamburg. Haarlem, 5 te Callao van Balboa. Itersum, 2 te Amsterdam van Baltimore. Kedoe, 2 te Tj. Priok. Japara (KPM), 3 v. Boemboelan n. Tinombo. Indrapoera, 4 van Belawan n. Singapore. Hos, pas. 4 Kp. Hatteras. Iris, 4 van Gothenburg naar Amsterdam. Jagersfontein, 5 te Kaapstad. Japara (KRL). 5 v. R'dam te Houston verw. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 4 Daedalus. Jupiter, 5 te R'dam van Limasol. Kieldrecht, pass. 3 Kp. St. Vincent n. Antw. Kakap, 3 25 m. NO. Algiers. Kaloekoe, 2 te Padang v. Benkulen. Kertosono, 2 bii Hamburg op proefvaart. Kota Baroe, 5 3.20 u. Vlissingen n. Antwerpen Kota Agoeng, 4 te New Orleans v. Houston. Lutterkerk, 3 te Alexandrië. Limburg, 4 te Zeebrugge. Langlee Scott, 2 te Amsterdam v. Beira. Loosdrecht, 2 te Bombay. Lissekerk, 3 van R'dam naar Antwerpen. Laurenskerk, 2 te Bahrein. Leersum. 3 275 m. ZW. Azoren. Lieve Vrouwekerk, 3 550 m. NO. Guardafui. Luna, 4 v. Malta naar Patr* Manoeran, 3 van Aden naar Belawan. Merwede, 3 van R'dam te Houston. Mirza, 2 van Stanlow naar Colombo. Marken, pass. 3 7 u. Ouessant. Metula, 1 te Balikpapan van Townsville. Malvina, 2 te Amsterdam van R'dam. Meerkerk, 3 van Karachi. Macuba, 3 180 m. O. Singapore. Minjak, 2 v. Tj. Priok te Pangkalpinang. Molenkerk, 3 van Amsterdam te Antwerpen. Murena, pass. 3 Aden. Maas, .7 v. Valencia te R'dam verwacht. Madoera, 5 van Pac.kust te Kaapstad. Marpessa, 4 vah Suez. Malvina, 4 van Amsterdam naar Curacao. Mentor, 4 van Gibraltar naar Ipswich. Mariekerk, pas. 4 Ouessant. Melampus, 1 van Penang n. Port Swettenham. Noordam, pass. 3 18.30 u. Scilly's Nieuw Amsterdam, 3 680 m. O. Kp. Race. Oranje, pass. 3 Perim. Orion, 3 van Amsterdam naar Hamburg. Oberon, pass. 2 Beachyhead. Ophir 4 te Tj. Priok. Oranjefontein, 3 340 m. Z.ZW. Walvisbay. Orestes, 3 van Guanta te Carupano. Ovula, 2 van Thameshaven te Jarrow. Paula, 1 van Haiphong naar Saigon. Prins Willem v. Oranje, 2 v. Valencia n. Cardifl Parkhaven, 3 340 m. W. Kp. Blanco. Plancius, 4 v. Soerabaja te Tj. Priok. Poseidon, 3 v. Curacao te La Guaira. Prins Alexander, 3 395 m. O. Kp. Sable. Prins Joh. Willem Friso, 3 Ouessant gepass. Pygmalion, 3 van Curacao te Kingston. Polydorus, 5 van New Orleans te Newport News Prins Willem III. 5 te Londen v. Valencia. Rijndam, 3 van Nassau te New York. Rijnland, 2 van Buenos Aires te Amsterdam. Radja, 3 van Colombo. Rotti, 3 dwars Lizard. Riouw, 2 te Suez. Rotti, 4 van Pac.kust te Amsterdam. Ridderkerk, 4 te Lorenzo Marques. Rondo, pass. 4 Bermudas. Rossum, 4 v. Vlissingen te Setubal. Rodas, 8 te Trinidad verwacht. Roepat, 2 van Soeraba.ia naar Semarang. Rijnkerk, 4 van Marseille. Salawati, 3 te Marseille. Stad Leiden, 3 van R'dam te Galveston. Stad Maastricht 3 v. Pilmbio n. Casablanca. Slamat, pass. 2 15 u. Gibraltar. Sumatra, 2 te Amsterdam van Balikpapan. Saidja, 2 te Pladju. Saroena, 3 te Singapore v. Miri. Sibogo, 4 v. Belawan te Rangoon. Sloterdijk, 2 v. Tj. Priok te Cheribon. Sommelsdijk, 3 200 m. Z.ZO. Bermudas. Stad Maassluis, 5 v. Vlaardingen te Livorno verwacht. Stad Schiedam, 3 120 m. Z.ZW. Kp. Blanco. Stad Vlaardingen, 3 70 m. Z. Nantucket. Stanvac Benakat, 3 v. Sungeigerong n. Tj. Uban Stanvac Djirak, 4 v. Sungeigerong te Tj. Priok Straat Malakka, 3 te Durban. Salaiga, 4 te Suez, Schiedijk, 4 van Singapore n. Port Swettenham Slamat, pas. 5 Ouessant. Stad Arnhem, 4 te Freetown. Straat Makassar, 6 Kaapstad verwacht. Skaubryn, 7 te Melbourne verwacht. Slamat. 6 16 u. Hoek vajj Holland verwacht. Sarangan, 1 v. Port Swettenham n. Los Angeles Stad Dordrecht, 4 van Port Empedock n. Casa blanca. Tjipanas, 4 van Santos te Yokohama. Tomori, 4 te Djeddah. Trompenberg, 2 v. Mobile Savanna. Titus, 3 van Vathy naar Volos. Themisto, 4 van Amsterdam te Norfolk. Ternate, 3 te R'dam v. Philadelphia. Tamo, 1 v. Buenos Aires te Diamante. Tawali, 4 te Amsterdam v. Belawan. Tero, vertr. 4 v. R'dam n. Montevideo. Tankhaven I, 3 van Belawan te Tj. Uban. Teiresias, 3 Djeddah verwacht. Tlba, 3 240 m. Z.ZO. Fernando Noronha. Tjiluwah, 4 v. Tj. Priok te Muntok. Tjiwangi, 2 van Hongkong naar Singapore. Tongkol, 3 dwars Dungeness n. Gibraltar. Triton, 3 380 m. O.ZO. Abaco Bahamas. Tabian, 4 van Caen naar Colombo. Tomini, 4 22.30 u. v. Port Said. Trompenberg, 6 te Savanna verwacht. Veendam, 4 van Nassau te New York. Westerdam, 2 van New York naar R'dam. Wieldrecht, 3 van Calcutta n. Rastanura. Willem Ruys, 3 120 m. O.t.Z. Kp. Guardafui. Winterswijk, 2 te R'dam van Sfax. Winsum, 4 van Catania naar Sfax. Waterman, 5 te Amsterdam v. R'dam. IJsel, pass. 3 Kp. Matapan. Zijpenberg, 3 te R'dam v. Casablanca. Zeeland (KRL). 3 te Makassar. Zonnewijk, 3 180 m. N.NO. Flores. Zuiderkruis, 3 180 m. N.NO. Flores. Zaan, pass. 4 11 u. Ouessant. Zuiderkruis, 4 160 h. N. ten O. Flores. OFFICIëLE PUBICATIE BELANGRIJK BERICHT VOOR DEGENEN, die over 1951 een vorde- dering hebben op een rijksinstelling. Het ministerie van financiën vestigt er de aandacht op, dat alle vorderingen op rijks instellingen over 1951 zo spoedig mogelijk moeten worden ingediend. Vorderingen ten laste van de verschillende departementen van algemeen bestuur en de daaronder ressor terende diensten, instellingen enz. moeten uiterlijk 31 Mei a.s. bij het betrokken depar tement zijn ingediend. Vorderingen op het staatsdrukkerij- en uitgeverijbedrijf, op het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie, op het staatsmuntbedrijf, op het staatsvissershaven- bedrijf te IJmuiden en op de staatsmijnen moeten uiterlijk 15 Maart worden ingezonden. In het belang van de schuldeisers wordt er nadrukkelijk de aandacht op gevestigd dat latere indiening tot langdurig uitstel der afdoening kan leiden. Van Je indiening kan. op verzoek, een schriftelijk bewijs worden verkregen. GR. HOUTSTRAAT 23 Burgemeester en Wethou ders van Zandvoort zullen Zaterdag 16 Februari 1952 v.m, 11 uur ten Raadhuize aanbesteden, overeenkomstig het Aanbestedingsreglement W. B.: Het schilderwerk van circa 150 stalen lichtmas ten voor de straatverlich ting in het Wederopbouw- pian Zeereep Midden en Zuid, e. e. a. volgens bestek no. 10 van de Dienst der Publieke Werken. Bestek en 3 teke ningen a f 10 verkrijgbaar ten kantore van Publieke Werken. Raadhuisplein 4. Restitutie f 10 aan inschrij vers bij ongeschonden inle vering. uiterlijk één dag na de aanbesteding. Zandvoort, 4 Febr. 1952. Burgemeester en Wethouders van Zandvoort De Burgemeestêr: VAN FENEMA. De Secretaris, W. M. B. BOSMAN Gevraagd: bij dokter in Hillegom. Adr.: Stationsweg 74. Gevraagd op kantoor in staat leiding op zich te nemen. Brieven met uitv. inl. en verl. sal. no. 9114. De Ontvanger der Directe Belastingen te Haarlem, vr. voor tijdelijk een HULP SCHRIJVER. Leeftijd boven 45 jaar. Schriftelijke sollici taties, met opgave van refe renties en vorige werkkring te richten aan zijn adres: KI. Heiligland 84 Gevr. te H'lem voor 1 of 15 Maart FLINK MEISJE niet ben. 20 j„ niet boven 40 j. in gezin van 3 volw. pers. dat zelfst. kan koken en wer ken en v. g. g. v. Werkster 4 x p. w. aanw. Eigen zit- slaapk. Loon en vacantiereg. nader overeen te komen. Br. jio. 9111 of tel. 12455. Gevraagd op Confectiefabriek ERVAREN STRIJKSTERS BERKA, Haarlemmerstraatweg 33, Halfweg. Telefoon 02953 - 320. Reiskosten vergoed. gevraagd. Bekend in 't kleinvak en confectie. Prima referenties vereist. Aanmelden: Dolfynstraat 6 van 2022 uur. Gevraagd BEKWAME CHAUFFEUR voor vrachtauto. Loon C.A.O.-voorwaarden. Zonder getuig schriften onnodig te reflecteren. Brieven no. 9112. PATENTMACHINEFABRIEK J. E. NAUTA, Ged. Oude Gracht 144 Haarlem Wij kunnen plaatsen: ALBERT HEIJN vraagt Leeftijd 1619 jaar. Voor een pittige jongeman goede vooruit zichten. Pers. aanm. filiaal Gen. Cronjé- straat 14 of Oranjeboomstraat 89 te Haarlem IJ M U I D E N De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden vraagt voor spoedige indiensttreding met M.U L.O. of daaraan gelijk te stellen opleiding. Leeftijd 16 17 jaar. Eigenhandig geschreven sollicitaties worden, vergezeld van cijterlHsten en een recente pasfoto, onder vermelding van ons nummer HD 104, ingewacht bij de Sociale Afdeling Beambten. OP STOMEN (UITGEZ. BEDDEN EN TAPIJTEN) IIJUCLIJN in JAPONNEN STOMEN 3/0/, (exeluilel plooien) r STOMEN - VERVfM Filiaal Haarlem: Barrevoetestraat 23, Telef. 15900 wegens verbouwing centraal magazijn, want wjj moeten ruimte hebben Interlock dameshemd of slips van 1.90 nu 98 ct Zwaar gebreid dameshemd ot directoir van 2,25 nu X a Wollen dames hemd ot directoir van 3.90 nu X a iVaszijde dames blouses van 6.90 nu mmn Zwanendons damespyama's van 14.90 nu Zwanendons nachthemd van 12.90 nu W Flanellen herenpyama van 14.90 nu «7 a Keper flanel kinderpyama van 5.90 nu O a z 2 persoons laken van 8.90 nu We VAAR VICTOR Grote slopen van 2.90 nu X a A GRASLINNEI 2 persoons ge borduurd laken van 10.90 nu i a f4 Geborduurde slopen van 3.90 nu Ma BIJ 3 LAKENS 2 50 REDUCTIE NYL0N ia J DUPONT ifaaa le keus QA van 6.90 nuO« miDAKIT me^ naad cn DUPONT mindering le keus A Qö van 7.90 nu *#a ANEGANG 22 TELEFOON 1 9743 HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3