Vrouwen dragen „kiss-nots" en de ezels hoeden Veertig jaar geleden werd de toll rHoe is het ontstaan?^ in Overveen opgeheven De modernste strategie IN DE WERELDPOLITIEK OR Een Eeuw geleden LAST VANJEUK? EEN EILAND IN DE ATLANTISCHE OCEAAN ÉBRAL1NE Kosten auto omlaag!! Inlichtingen: GARAGE DEN HOUT Radar op Schilhol 7 Februari in dienst Alleenwonende vrouw bij brand omgekomen Dit woord: KOEK EN EI Wordf U gekweld Nederlandse haring naar Polen Agenda voor Haarlem Prof. mr. A. Anema 80 jaar Zoeken naar „Skagerak" wordt voortgezet Sleepboot van N.V. Holland bracht kust vaarder binnen De garantieprijs voor suikerbieten Schoolpsychologisch Bureau te Haarlem DINSDAG 5 FEBRUARI 1952 VOOR het laatste deel van de tocht ne men we weer de autobus. Hij staat al klaar. Stap maar in en neem er uw gemak van. Wilt ge een sigaretje roken? Oh nee, trekt u zich maar niets aan van dat bordje „Verboden te roken". Dat doet hier nie mand. Daar rijden we St. Martin de Ré al weer uit. Ziet ge die poort daar? Dat is „la porte des Campani". Zo is er nog een: „la porte de Toiras". Vroeger waren dit de twee enige toegangswegen tot St. Martin. Nu moet ge even daar links kijken. Dat is een kerkhof. Het bordje aan de ingang vermeldt: „British Graves". Er liggen hier heel wat Engelse vliegers die in de laatste oorlog naar beneden gehaald zijn. Aan de rechterkant ziet ge zover als ge maar kij ken kunt, niets dan wijnranken. Wijn is dan ook het voornaamste bestaansproduct van het eiland. Het dorp daar voor u is „La Couarde". hèt badgastencentrum. Hoe leuk soms het beeld ook is van vrouwelijke bad gasten in shorts, die zéér kort zijn, ze pas sen toch niet erg in die eeuwenoude straat jes. We komen nu dadelijk aan het smalste gedeelte van het eiland. Daar rechts achter die muur ligt de Atlantische Oceaan en daar links, op maar enkele tientallen me ters afstand, het kalme water tussen het eiland en de vaste wal. Wanneer in het najaar de stormen aanloeien gebeurt het dikwijls 'dat het eiland in tweeën gesplitst wordt. Dan is er geen muur die de huizen hoge golven kan tegenhouden, die uit 'de Oceaan komen aanrollen. Zij storten zich over het land en verbinden de twee wate ren met elkaar, zodat elke communicatie tussen de twee gedeelten van het eiland volkomen uitgesloten is. Dat zoudt ge niet zeggen, nu alles zo vredig is. Het beste en vruchtbaarste deel van het eiland hebben we achter de rug. Wat er nu komt is over het algemeen nogal ruig en woest. Ziet ge daar overal die rechthoekige meertjes, die aan onze turfpolders doen denken? Dat zijn de zoutplassen. Door kleine kanalen lopen die ondiepe kuilen vol, waarna men het zeewater door de zon laat verdampen. Zie maar, hier en daar staan van die kleine vuilgrijze heuveltjes, dat is het gekristalliseerde zout. Primitief nietwaar, maar zo wondergoed passend in dit ruige landschap. Het zout, dat zeker zo grof is en veel weg heeft van rijstkorrels, wordt zo direct voor consumptie gebruikt. De eerste keer dat ik dat merkte, toen men mij een heerlijke gebakken tong voorzette, waar met kwistige hand van die korrels overheen gestrooid waren, dacht ik: hè, dat is wel vreemd, men eet hier gebakken vis met rauwe rijst. Gelukkig kwam het an ders uit. Die hoge, enigszins vreemd aandoende kerktoren, ook weer met zo'n zwarte punt, is de kerk van „Ars", een dorp met kleine witte coquette huisjes. Houdt u zich even vast, want de chauffeur gaat weer een nummertje kunstrijden weggeven. U bent er al helemaal aan gewend. Zo, daar zijn we al op het kerkplein. We zullen even uit stappen, want dat is de moeite waard. Deze kerk met zijn Romaanse voorgevel stamt uit de twaalfde eeuw. De toren is Byzan tijns. Nu moet u even goed kijken. Valt u niets op? Ja natuurlijk, in plaats dat men een paar treden opgaat om de kerk te be treden, zoals dat meestal het geval is, gaat men hier ik weet niet hoeveel treden naar beneden. Om de een of andere duistere reden heeft men, eeuwen nadat de kerk gebouwd is, de grond opgehoogd. Daardoor komt de boog boven de ingang maar een klein eindje boven de grond uit. Daar komt juist een vrouwtje de kerk uit. Haar ge zichtje gaat voor een deel schuil onder een grote witte kap, die als een huif over het hoofd ligt en zeker wel 15 centimeter voor het gezicht uitsteekt. Men noemt zo'n kap een „kiss-not". Men beweert dat ze dateert uit de tijd van de Engelse bezetting in het begin van de zeventiende eeuw en de vrou wen er voor moest behoeden door de En gelse soldaten gezoend te worden. Nu ben ik ook onder dienst geweest, al was het dan maar als gemeen soldaat en dan nog niet eens in het Engelse leger, maar ik moet zeggen dat me die verdediging uitermate zwak voorkomt. Intussen moeten we er wel van door, want hoewel men hier geen haast kent, moeten we het toch niet te bar maken. WE gaan nu recht op „Les Baleines" af. Daar voor u uit ziet ge de vuurtoren al. Ik moet u eerst nog even op een paar dingen wijzen. Ziet ge die ronde witte to rentjes daar, die in een spits toelopen? Zo zijn er vele hier. Dat waren eens molens. De zakken met het goudgele graan werden er op de ruggen van ezeltjes heengebracht. Ezeltjes met wonderlijke hoedjes op en nog wonderlijker broeken aan. Hoedjes met punten voor de oren en broeken met hori zontale en verticale strepen. Die kleding was om de dieren tegen de venijnige vlie gen te beschermen. Er is nu geen enkele molen meer in bedrijf. Ze worden voor namelijk als zomerverblijf gebruikt. Enkele ervan herbergen 's zomers zelfs beroemd heden, als de ook hier bekende pianist Casadesus en de gevierde Franse zangeres Suzy Solidor. Verderop, even buiten het dorp „Les Portes" staat een molen die. maar nee, daar neem ik u even apart mee naar toe. Een woeste, rot- niet? Een vuur- A DVF.RTENTir. Bet die jeukende plekken met Débra- line. Stilt de jeuk onmiddellijk en kort daarna is Uw huid volkomen gaaf huid geneesmiddel met diepte werking Daar is „Les Baleines' sige omgeving, vindt u toren, een paar huisjes en twee cafétjes of liever één cafétje en een „guinguette", dat is een cafétje met een tuin er omheen, met gezellige zitjes onder prieeltjes en zo, waar in het seizoen elke dag, en buiten het seizoen 's Zondags gedanst wordt. U weet wel, van die gezellige musettewalsjes. Dat is alles waar „Les Baleines" uit bestaat. Vindt ge het niet onbegrijpelijk dat die slanke, zeshoekige vuurtoren dit jaar z'n honderdste verjaardag gaat vieren? Het is haast niet te geloven, gezien de moderne allure. Het is nog niet zo héél lang ge leden, dat deze de hoogste vuurtoren van Europa was. Nu is hij op twee na de hoog ste. Om boven te komen, moet ge evenveel treden beklimmen, als er dagen in het jaar zijn. Neen, we gaan beslist niet naar boven. We moeten als een haas naar de bus terug, want ik zou u immers nog meenemen naar „Les Portes". Daar is het dorp al. We gaan weer zo'n paar straatjes door en dan daar dat kron kelweggetje af en zie, daar is weer zo'n rond gevalletje met die lage huisjes er om heen. Dat is nu „Le Moulin du petit Mar- chais", van Madame Pervès. In dat lage huisje, daar bij de molen, hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard in 1949 twee dagen gelogeerd. Niet te geloven, zegt u. Toch is het zo. Het is jammer dat Madame Pervès niet thuis is, dan zoudt ge het uit haar eigen mond kunnen horen, maar geen nood, iedereen op het hele eiland kan u het verhaal in kleuren en geuren vertel len. Hoe zij eerst een toertje om het eiland gevlogen hebben, als om de boel te ver kennen, alvorens te landen. Wanneer u mij niet gelooft, vraag het dan maar aan mijn neef in St. Martin de Ré. Hij is „Con- seiller General". Wat dat precies is weet ik niet, maar in elk geval is hij een hele Piet op het eiland, dat heb ik wel gemerkt. Hij werd officieel aan Hare Majesteit voor gesteld, en ge hoeft er maar één woord over te zeggen en ge zult zien hoe zijn ogen be ginnen te schitteren, en ge kunt er van op aan dat ge het eerste uur nog niet weg bent. Trouwens, waar ge u ook bevindt op het eiland, ge hoeft maar te zeggen dat ge Hol lander zijt, en de boot is aan. Neem de proef maar eens op de som. Het is jammer dat mijn huis zo klein is ADVERTENTIE RENAULT VIER, 1 op 17 4975.— SIMCA ARONDE 1 op 12 6950-— HENRY J. (6 pers.) 1 op 12 8475.— WAGENWEG 166—168. Haarlem. Telef. 12138 De op het vliegveld Schiphol opgestelde landingsradarinstailatie, welke in October 1951 van de fabriek is overgenomen werd tot dusverre slechts voor het doen van proef nemingen gebruikt. Op 7 Februari wordt zij in gebruik gesteld ten behoeve van vliegtuig landingen tijdens slécht zicht of lage be wolking. Hoewel radar het modernste hulpmiddel is om landingen onder dergelijke omstandig heden te vergemakkelijken, betekent dit niet, zo deelt het ministerie van Verkeer en Watelstaat mede. dat voortaan op Schiphol vliegtuigen tijdens de dikste mist zullen kunnen landen. Dit is in het huidige stadium van de blindlandingstechniek met geen enkel hulpmiddel volkomen veilig. Door de indienststelling van de radar installatie wordt de landing van vliegtuigen bij slecht zicht, aanzienlijk veiliger. Ook bij gebruik van dit moderne hulpmiddel zijn landingen in dichte mist nog niet verant woord te achten. Maandag is te Wijhe een boerderijtje van de alleenwonende weduwe J. W. Hout jes afgebrand. Nadat het vuur geblust was vond men het stoffelijk overschot van de 76-iarige bewoonster. De brand is ver moedelijk ontstaan door het omvallen van een brandende petroleumkachel. en de wijn in ons dierbare land zo duur (de twee flesjes die ik meegebracht heb zijn al lang op), want ik zou u allemaal wel willen uitnodigen om nog avonden te komen luisteren naar nog meer verhalen over dat wondermooie lie de Ré. FRANS FUNKÉ. Koningin Juliana en Prins Bernhard heb ben in 1949 twee dagen gelogeerd in dit huisje op het lie de Ré, waarover de Haarlemse tekenaar Frans Funke in bijgaand artikel verder vertelt. (Foto hieronder) Overveen in de tweede helft van de 19e eeuw. Op de voorgrond de tolbomen, op de achtergrond het toen nog niet verbouwde hötel „Van ouds het Raadhuis". Links onder de boom het woonhuis van de tolgaarder, rechts het nu afgebroken Raadhuis. Het verkeer tussen Haarlem en de rand gemeenten was een halve eeuw geleden ernstig bemoeilijkt door verscheidene tol len. Deze stonden in een wijde kring om Haarlem heen. O.a. op de Kleverlaan (weg naar Bloemendaal), aan de Vergierdeweg (weg naar Spaarndam), rijksstraatweg onder Schoten (weg naar Santpoort en Velsen), Bronsteeweg, Koediefslaan en Leidsevaart (onder Heemstede), Zand- voortselaan (onder Bloemendaal en Zand- voort) en ook in Overveen, waar de Zijl- weg uitmondt op de Bloemendaalse weg. In de loop der jaren zijn die tollen een voor een verdwenen. De tol in Overveen werd in het voor jaar van 1912, dus nu 40 jaar geleden, op geheven. Dit kon toen de gemeente Bloe mendaal het eigendom over de Bloemen daalse weg overnam en dus ook voor het onderhoud van die weg ging zorgen. In het algemeen werden de tollen inder tijd ingesteld om van de weggebruikers een bijdrage te vorderen voor het onder houd van de wegen. Niet zelden werden de wegen in die tijd aangelegd en onder houden door combinaties van particulie ren. Het was dus redelijk dat degenen die profiteerden van deze wegen ook aan de kosten betaalden. Toen de wegen succes sievelijk door rijk en gemeenten werden overgenomen werden de tollen opgeheven, de onkosten voor het onderhoud der we gen kwam toen uit het belastinggeld. De tollen waren bij het toenemend ver- door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U niet langer kwellen, maar nieren en is onschadelijk voor hart en maag. gebruikt regelmatig Togal. Togal zuivert de Bij apotheek en drogist 0,83, 2.08, 7,94 De Nederlandse Bond van Haringhan delaren heeft een contract afgesloten voor levering van 18.000 vaten gezouten haring aan Polen uit de vangst 1951.. De voor raad is hiermede vrijwel opgeruimd. Welke moeilijkheden verbonden zijn aan het scheppen van een veiligheids garantie, voor welke belangensfeer in de wereld ook, hebben twee vooraanstaande politici, Truman en Churchill, ondervonden tijdens hun pogingen om te Washington te komen tot een afspraak, die het behoud van Zuid-Oost-Azië voor de Westelijke mogendheden zou kunnen garanderen, nu de bedreiging van het communisme zich speciaal op dat gebied lijkt te richten via China, Indochina, Malakka en Birma. Churchill is uit Amerika teruggekeerd met enkele zeer zwaarwegende zorgen ten aanzien van Engelands toekomstige politiek. Er is in Washington geen overeen komst bereikt over de gedragslijn der beide mogendheden in geval van nieuwe ontwikkelingen in de Koreaanse oorlog, er is bovendien meningsverschil ten aan zien van de te volgen politiek inzake communistisch China. Het tragische is, dat Engeland en Amerika het ten aanzien van het basisvraagstuk roerend eens zijn. Zij beide willen Azië ontrukken aan Moskou. Doch zij zijn het niet eens over de methode. Dat is een onvermijdelijk gevolg van het feit, dat het te bestrijden gevaar zich niet tastbaar in de vorm van oprukkende legerscharen, doch in de vage, sluipende gestalte van een ideologie aandient. DINSDAG 5 FEBRUARI Concerigebouw: Piano-recital Clara Has- kil, 8 uur. Palace: „Tarzan en de slavin" 18 j., 7 en 9 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De verloren vul kaan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Robin Hood van de Pecos", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vrouw van mr. Graig", 18 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Show Boat", alle leeft., 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 6 FEBRUARI Stadsschouwburg „A man of destiny" (The London Studio Company), 8 uur. Rem brandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30. 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: Spaarne: 2,30, 7 en 9.15 uur. Het verlies van Zuid-Oost-Azië aan Moskou zou voor de Westelijke wereld in derdaad een ramp zijn. Rubber, tin, olie en rijst zijn voorname pijlers van de Weste lijke en onder de Westelijke belangensfeer ressorterende economie. Japan en India zijn direct afhankelijk van de rijstexporten uit dit gebied en dat alles is nog slechts een fractie van de strategische betekenis, "die een communistisch Zuid-Oost-Azië zou hebben voor de plannen van het Kremlin. Op 24 Januari heeft Thomas Dewey, de republikeinse tegencandidaat van Truman bij de vorige presidentsverkiezingen en gouverneur van de staat New York, een rede gehouden waarin hij ten sterkste pleit te voor een Pacificverdrag naar de letter van het Atlantisch pact en het verdrag van Rio. Dewey stelde vast dat zulk een ver drag als een waarschuwing zou werken op de Aziatische communisten en een invasie van China uit zou voorkomen. Wanneer dat Pacific-pact werkelijkheid zou zijn gewor den, zouden de Verenigde Staten door mid del van hun positie in het Atlantische, het Pacific- en het Rio-pact op alle punten, waar de belangensferen van Oost en West als vijandige fronten elkander raken, de garantie van een volledige Westelijke steun achter zich hebben. De vraag rijst, of de veiligheid van West- Europa bijvoorbeeld door het Atlantisch pact ook inderdaad gegarandeerd is. Bij de bedreiging uit het Oosten denkend aan een Russische legermacht, die plotseling de grens van Oost-Duitsland overschrijdt en oprukt naar de Noordzeekust, kan men zeg gen dat het militaire apparaat van het At lantisch pact het mogelijke zal doen om zulk een invasie te bestrijden en te keren. Doch vergeet men dan eigenlijk niet de helft van het gevaar? Er zijn immers an dere methoden van infiltratie en invasie denkbaar dan die, waarbij legers opruk ken. Welke garantie biedt het Atlantisch pact tegen een stee'ds verder schrijdende economische crisistoestand, wanorde en ontreddering achter zich voerend en defen sieve krachten ondermijnend? Welke vei ligheid biedt dit verdrag tegen een infil tratie van communistische ideeën, voeding vindend in slechte economische omstandig heden en onzekerheid over de te volgen politieke koers? Wanneer men deze overwegingen toepast op Azië, wordt het duidelijk hoe weinig het Westen gebaat zal zijn met een militair bondgenootschap, wanneer het niet tege lijkertijd zich bezint op de oplossing van het eigenlijke probleem daar. Het probleem, waaruit de bedreiging v*bn het communisme is gegroeid en dat al bestond voordat de communirtische legers van Mau Tse Toeng Zuid-China binnenrukten en aldus het ge vaar voor geheel Azië omzetten in een reële staatsstructuur. Walter Lippmann, de bekende Amerikaanse politieke commenta tor, definieert dat probleem in de New York Herald Tribune als volgt: „Het is de kwestie een methode te vin den. om de voormalige koloniën te begif tigen met. de status van onafhankelijkheid zonder dat zij zich van het Westen afkeren, dus hen te brengen tot een volkomen be vrediging hunner nationale aspiraties en hen toch tegelijkertijd te behouden als vriendschappelijk gezinde, economisch pro fijtelijke relaties." Hoe moeilijk deze methode te vinden is, blijkt volgens Lippmann uit het verloop der gebeurtenissen in het Midden-Oosten en Afrika. Het is niet zo, dat het gevaar voor het Westen, deze gebieden als „vriendschappelijk gezinde relaties" te ver liezen, ontstond door een dreiging van een communistische invasie. Die invasie zou kunnen komen, doch niet nadat het Westen zijn eigen kans, om deze gebieden te be houden, zou hebben verknoeid. En dat al les, terwijl de volledige defensieve garan tie der Westelijke mogendheden reeds aan wezig was. Het lijkt er veel op dat Lipmann hierbij een der ernstige tekortkomingen van de Westelijke alliantie in het volle licht van de aandacht heeft geplaatst. In Azië heeft het communisme, op de keper beschouwd, minder kansen dan de Westelijke levens aantrekkelijkheid, doch het politieke com munisme zou er kansen kunnen krijgen wanneer het zich spant voor de wagen van alle verlangens, die een Oostess volk ertoe brengen om te protesteren tegen een Wes telijke hegemonie. Wanneer door de onverstandige houding van Engeland een land als Egypte zich tot Moskou zou wenden en er is een stro ming in Egypte die zich daar rechtstreeks voor uitspreekt zou het bewijs geleverd zijn hoe men een koude oorlog kan ver liezen door zich uitsluitend op de warme oorlog voor te bereiden. Wanneer het Wes ten zich beperkt tot militaire paraatheid en intussen de omstandigheden in de ver schillende omstreden landen laat bijdragen tot het vormen van een communistische voedingsbodem, zou het die koude oorlog inderdaad verliezen, met het gevolg dat zijn positie in een daaropvolgende hete oorlog aanzienlijk zwakker zou zijn. Het is een niet te ontkennen feit, dat ook Moskou vrees heeft voor een oorlog. Doch dat het de koude oorlog met veel vaardig heid voert, valt niet te betwijfelen. Wan neer men overtuigd raakt van het feit, dat een werkelijke oorlog niet meer binnen redelijk te aanvaarden, efficiënte mogelijk heden ligt, moet men zich bezinnen op de kansen die men heeft in een situatie, die wij „koude oorlog" noemen, doch die eigen lijk niets anders dan een moderne versie van de machtsstrijd tussen de mogendheden is. Het modernste wapen is daarbij niet meer het vliegtuig of de atoombom, doch de handige uitbuiting van sentimenten in zwakke, jonge volken. Het lijkt er veel op uax net Westen in zijn bewapening tegen dat soort van aggres- sie nog weinig gedaan heeft. Defensieve pacten zijn niets anders dan bevestigingen van vriendschappelijke verhoudingen en eensgezindheid in doelstelling, die ook zon der pacten zouden bestaan. Doch zij zijn niet afdoende. Het winnen van volken door daarwerkelijk begrip voor hun noden en eisen kan moeilijk door een pact worden georganiseerd. Het is voor het Westen nochtans een zaak van het hoogste belang. J. L. keer lelijke sta-in-de-wegs geworden. De opheffing der tollen werd vrij algemeen toegejuicht. Zij werd alleen betreurd door sommige pachters omdat die profiteerden van het feit dat er meer van de wegen gebruik gemaakt werd dan voorzien was bij het sluiten van de pachtovereenkomst, daardoor was menige tol een goudmijntje geworden. Prof. mr. A. Anema, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal etjm oud-hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam, wonende te Haarlem, hoopt Zondag zijn tachtigste verjaardag te vieren. De aanstaande jarige is 10 Februari 1872 te Minnertsge geboren. Hij bezocht het gym nasium te Leeuwarden en studeerde vervol gens klassieke letteren aan de gemeente universiteit te Amsterdam en aan de Vrije Universiteit aldaar.Vervolgens studeerde hij rechtswetenschap te Leiden, waar hij in 1894 promoveerde op een proefschrift over artikel 80 van de Grondwet. Van 1897 tot 1904 was hij advocaat te Leeuwarden. Hij trad ook op als journalist en wijdde een studie aan het Calvinisme. In 1897 verscheen van zijn hand ..Hei Calvinisme en de rechtswetenschap". Door deze studie kwam mr. Anema in nauwe aanraking met dr. A. Kuyper. In verschei dene geschriften verdedigde hij diens politiek. Op 28 October 1904 hield prof. mr. Anema zijn inaugurele oratie aan de Vrije Universi teit over „De positie van het privaatrecht in onze tijd". Tot 1945 was hij verbonden als hoogleraar aan deze universiteit. Hij doceer de aanvankelijk burgerlijk recht, handels recht en burger-privaatrecht, later ook staatsrecht en volkenrecht. Tn verscheidene staatscommissies heeft prof. mr. Anema zitting gehad. o.a. in de commis sie tot herziening van de Grondwet (1918 en 1936). Ook was hij raadsheer-plaatsvervanger van het gerechtshof te Amsterdam, lid van het Permanente hof van Arbritagè, lid van de Koninklijke Academie voor Wetenschappen en van 1933 tot 1937 hoofdredacteur van „De Standaard", na reeds enige jaren mede werker te zijn geweest. In 1921 werd prof mr. Anema lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal als ver tegenwoordiger van de Anti-revolutionnaire Partij. Nog steeds maakte hij deel uit van de Kamer. Bij verhindering van de voorzitter leidt hij de vergaderingen. Prof. mr. Anema heeft in de loop der jaren in vele besturen en colleges op politiek en wetenschappelijk gebied zitting gehad. Van zijn vele geschriften, en studies noemen wij: „De grondslagen der sociologie", ..De gron den van de echtscheiding in het Nederlands burgerlijk recht", „De bronnen van het pri vaatrecht", „Partijgroepering" en „Tweeërlei democratie". Ook schreef hij artikelen in dagbladen en tijdschriften. De verdiensten van prof. Anema onder vonden erkenning in zijn benoeming tot rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw en tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. HAUGESUND (N.T.B.). Meer dan een week lang heeft het Zweedse vissersschip „Ragnhild" uit Gothenburg gezocht naar het eveneens uit Gothenburg afkomstige vissersschip „Skagerak", dat reeds vermist wordt sinds 15 Januari, toen het ten Wes ten van Haugesund (Noorwegen) in een orkaan voer. De vorige week heeft de „Ragnhild" het anker en een stuk ketting van de „Skage rak" in het net gekregen en later vond men wat touwwerk, dat van het vermiste schip afkomstig zou kunnen zijn. Maandag is de „Ragnhild" de haven van Haugesund binnengelopen. De schipper, een broer van die van de „Skagerak", ver klaarde niet te geloven dat het vermiste vaartuig is vergaan. Aan de Noorse marine zal nu worden verzocht verder te zoeken. De „Skagerak" had zeven man aan boord. De sleepboot „Walcheren 8" van de rederij N.V. Holland te Haarlem heeft gis teren bij Terschelling de kustvaarder Hunze VI, die met motorschade te kampen had, op sleeptouw genomen en in Uitlui den binnengebracht. De „Walcheren 8" was in Wilhelmshafen door de N.V. Holland aangekocht en maakte dus feitelijk zijn eerste reis in dienst van deze N.V., waarbij de direc teur, de heer F. C. A. van den Oever, als kapitein optrad. De coaster „Hunze VI", die als gevolg van een motordefect in de richting van de kust dreef, kreeg juist bij tijds hulp van de „Walcheren 8". Na de kustvaarder naar IJmuiden te hebben ge bracht is de sleepboot doorgevaren naar de thuishaven Haarlem. De Centrale Suikermaatschappij heeft op grond van de door de minister van Landbouw bepaalde suikerprijs een garan tieprijs voor de suikerbieten vastgesteld, die 4,50 per 1000 kilogram hoger ligt dan de basisprijs van het vorig jaar. De resul taten van de vorige campagne hebben deze maatschappij doen besluiten de nabetaling voor de bieten, die in de vorige campagne werden geleverd, te bepalen op 3,50 per 1000 kilo. Er is een periode in de taalwetenschap geweest, waarin men zoveel mogelijk logisch wilde redeneren. Men vond toen „koek en ei" een wonderlijke com binatie en meende dat ze was ontstaan uit „kloek en ei", die inderdaad nauw met elkaar verbonden zijn. Nog gezoeh- ter is de verklaring: koek staat voor kok. Kok betekent blijkens het Franse coq: haan. Dan is men er nog niet, want een haan en een ei staan slechts in zij delings verband tot elkaar. Dus wordt kok afgeleid uit kop en kop uit kip en dan is de zaak gezond(?). Maar in een klucht uit de 17de eeuw leest men dat een minnaar tot zijn meisje zegt: „Wij hebben altijd één Ey en één Koek geweest". Het is dus zo dat men, eieren nodig hebbend om een koek te bakken, die twee als onverbre kelijk bij elkaar horend beschouwde. Het is tussen hen koek en ei betekent: zij kunnen het best samen vinden, zij horen bijeen. N Wat wij in het jaarverslag lezen In het jaarverslag van het Schoolpsycho logisch Bureau (een afdeling van de Gem. Geneeskundige Dienst) lezen wij: De selectie van de leerlingen voor de School voor Moeilijk Opvoedbare kinderen kwam het aantal problemen vergroten. En dit niet alleen quantitatief, maar tevens qualitatief, immers de diagnostiek van het zeer moeilijk opvoedbare kind is nog steeds in ontwikkeling. Dat het Bureau hier toch heeft kunnen voldoen aan de eisen, blij kens uitlatingen van insiders op het terrein van het zeer moeilijk opvoedbare kind, die onze pupillen gedurende langere tijd in een kamp hebben kunnen observeren, stemt tot voldoening. De lokaliteiten van het" bureau dat on dergebracht is in het perceel in de Zijl straat, waarin ook het Huisvestingsbureau zit, laten te wensen over. Het Bureau werd (en wordt) in zijn ontwikkeling ten zeerste belemmerd door gebrek aan kamers. In totaal werden 353 gevallen behandeld. De verdeling van deze gevallen over de vormen van onderwijs is als volgt: voorbe reidend lager onderwijs 1%, gewoon lager onderwijs SO^'o, voortgezet en uitgebreid lager onderwijs 4%, middelbaar onderwijs 7% en buitengewoon lager onderwijs 8%. De verdeling van de gevallen was: open baar onderwijs 61'.'», Christelijk 18%, Rooms-katholiek 19%, neutraal-bijzonder 2%. Wat betreft de diagnoses, welke werden gesteld, moet in de eerste plaats vermeld worden het grote percentage van gevallen van paedagogische verwaarlozing, namelijk 38%. Hierbij moet wel nadrukkelijk gewe zen worden op de invloed, welke is uitge gaan van de selectie van leerlingen voor de Prof. Dr. Gunningschool, doch ook nadat deze school bevolkt was, bleef het percen tage hoog. In 29% van de gevallen werd de diagnose neurose of neurotisch gedragsbeeld gesteld als aspect van de sti-uctuur van het onder zochte kind. De rest van de gevallen is te rangschik ken onder de volgende aspecten: verwen ning 5°/«, schoolbezwaren 5%, debilitas mentis 5° spraakstoornissen 7S, partiële defecten 3%, verkeerde school plaatsing 4%, niet nader te omschrijven 4®/». Onder de adviezen, welke gegeven wer den, zijn de volgende: plaatsing Prof. Dr. Gunningschool 33"/o, medisch onderzoek door huisarts 4%, reëducatieve aanpak 3%, andere aanpak thuis 25" n, idem school 17%, naar B.L.O. 4%, spraaklessen 7%, ander milieu 33naar het Medisch Opvoedkundig Bureau 1%, naar Universiteitskliniek 1%, niets doen 1%. De samenwerking met de Prof. Dr. Gun ningschool bestond aanvankelijk alleen uit het selecteren van het leerlingenmateriaal. Spoedig bleek echter, dat in het .belang van het kind een grotere samenwerking ge wenst was. Zo werden Stafbesprekingen met de leerkrachten van deze school, de psychiater en de psycholoog ingesteld. Deze samenwerking is zeer nuttig gebleken, ook voor het Schoolpsychologisch Bureau. In de toekomst zal deze dan ook zeker uitge breid worden. Ten aanzien van de opnamecapaciteit van de School voor Moeilijk Opvoedbare Kinderen dient reeds thans te worden gewezen op een tekort aan plaatsruimte in verhouding tot de behoefte. Dit blijkt uit het feit, dat er een wachtlijst moest worden ingesteld. Zulk een lijst zal wel nimmer kunnen worden voor komen. Er moet echter met klem op wor den gewezen, dat het onverantwoord zou zijn, wanneer een plaatsing als regel lang zou moeten wachten. Het Schoolpsychologisch Bureau en het Gemeentelijk Bureau voor Beroepskeuze kregen in de loop van het jaar de opdracht een onderzoek in te stellen of het mogelijk en wenselijk zou zijn, dat de Bureaux de gemeente van voorlichting zouden dienen in personeelskwesties. De conclusie daar van luidde in het kort. dat op de vraagstel ling volmondig met ja kon worden geant woord. mits aan zekere voorwaarden was voldaan. In Orange in Zuid-Frankrijk worden voorbereidingen getroffen voor een Neder landse Week. welke daar in de komende zomer zal worden gehouden. Het ligt in de bedoeling in het Romeinse amphitheater een stuk van Vondel in Franse vertaling te doen opvoeren en om een Nederlandse tentoon stelling te organiseren. Men hoopt dat Ko- nigin Juliana tijdens deze Nederlandse week een bezoek aan Orange zal willen brengen. ADVERTENTIE )RISS' GABARDINE REGENJASSEN Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 5 Februarij 1852 Tegen Mei Ls te huur voor de som van 120's ja ars een nieuw gebouwd Heerenhuis, bestaande uit drie kamers, keuken, kelder, zolder, achterhuis en tuin en verdere gemakken, aangenaam gelegen in het dorp Lienden nabij de sta-d Tiel. Bij den boekhandelaar Faas- sen te Tiel is het met franco brieven te bevragen. (ADVERTENTIE);

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5