Wat in Haarlem voor het fabrieksmeisje gedaan wordt -Clowntje Rick Lynne Thorn's dilemma Men wil bereiken dat uit haar een goede echtgenote en een verstandige moeder groeit HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Haarlem-Noord heeft ook een sociëteit voor bejaarden Haarlemse kappers over de Winkelsluitingswet Amateurtoneel „Baron von Haberniks" Burgerlijke stand van Haarlem Nederlanders in Djakarta in vrijheid gesteld Voor de kinderen Ontwapeningscommissie voor het eerst bijeen Mexico in het donker FEUILLETON De afdeling Haarlem van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers blijft actief ten aanzien van de bejaarden. Dat is Maandag middag weer gebleken bij de opening van een sociëteit in de Noorderkapel aan de Minahassastraat in Haarlem-Noord. De ouden van dagen toonden reeds op de eer ste middag grote belangstelling en velen waren bijeengekomen. Mevrouw J. van NispenVan Wely richtte zich als voorzitster der afdeling tot hen die aan de voorbereiding hebben mee gewerkt en sprak o.a. het lid van de ge meenteraad, mevrouw T. KerkhoffPet toe. Voor velen is de afstand van de dezer dagen geopende sociëteit in het Prove niershuis te ver. Daarom is het gelukkig, dat er in het noordelijk deel ook een ge sticht is. Deze is bestemd voor de wijk, die 26.000 inwoners telt. Het zal wel niet bij één socitëteit blijven, omdat de afstand voor bewoners uit het deel ten noorden van de Jan Gijzenbrug nog te ver is. Mevrouw Van Nispen hoopte, dat de be jaarden gezelligheid zullen ondervinden. Zij hebben het verdiend nadat zij hard ge werkt hebben voor de gemeenschap. Thans heeft deze gemeenschap de taak de ouden van dagen gezelligheid te bieden. Mevrouw Van Nispen sprak de wens uit, dat de sociëteit een centrum voor velen zal wor den en wenste de dames, die met de lei ding belast zijn, veel succes toe. Verder hebben het woord gevoerd de voorzitter van de winkeliersvereniging „Jan Gijzen", die hoopte, dat er spoedig ook een sociëteit in het deel ten noorden van de Jan Gijzenvaart geopend zal wor den en een vertegenwoordiger van de af deling Haarlem van de Bond van Ouden van dagen. Deze dankte het bestuur van de U.V.V. voor zijn werk ten gunste van bejaarden verricht. Voor de leden van de afdeling Haarlem van de Nederl. Kappersbond en de R.K. Kapperspatroonsbond „St. Fransiscus" was Maandagavond in „Die Raeckse" een ver gadering belegd voor een informatieve be spreking betreffende de dezer dagen af gekondigde Winkelsluitingswet, die op 1 October van kracht zal worden. In deze bijeenkomst, die gepresideerd werd door de heer G. Schuinder, sprak de bondsbestuurder, de heer C. J. T. Meyer, over de hoofdzaken van de nieuwe wet voor het kappersbedrijf. De Zondagsslui ting is thans wettelijk vastgesteld; voor de vrije middag zijn drie dagen aangewezen, waaruit de kappers plaatselijk hun keuze kunnen doen en wel: Maandag, Dinsdag en Woensdag en de avondsluiting, die tot 1 October op 8 uur is gesteld zal daarna op zes uur vallen, maximaal op 7 uur. Ook hierin kan plaatselijke voorkeur worden vastgelegd in gemeentelijke verordeningen, die de wet zullen aanvullen. Voordat deze door de gemeenteraad worden behandeld zal een schriftelijk onderzoek bij de kap pers worden ingesteld, waarin de wens van de meerderheid de doorslag geeft. Na net sluitingsuur is nog een half uur „respijt-tijd" toegestaan, dat de kapper gelegenheid geeft de vóór de sluiting nog binnengekomen klanten te helpen en de lokken bijeen te vegen. De heer Meyer adviseerde de aanwezige leden een flinke sprong aan te durven naar een kortere werktijd. De ervaring heeft aangetoond, dat dit de kapperszaken nauwelijks of helemaal geen schade be zorgt, omdat het publiek er gauw aan ge wend is. In de bespreking bleek, dat de meerderheid van de Haarlemse kappers zich kan verenigen met een sluitingstijd van half zeven, met een half uur respijt- tijd. Volgens enige der aanwezigen zouden echter de dameskappers in Haarlem en de kappers in Heemstede in het algemeen de voorkeur geven aan een sluitingstijd van zes uur en dan niet met de mogelijkheid voor liefhebbers om door te gaan tot de algemene maximum-tijd van zeven uur, maar zes uur als wettelijk maximum. Al spoedig waren de klaverjassers in volle actie in de nieuwe sociëteit. De arbeidets-toneelvereniging „Samuel Falkland" na een diepgaand conflict van „Herman Heijermans" afgesplitst heeft bij haar eerste opterden in het open baar met enige moeilijkheden te kampen gehad: door ziekte van twee hoofdrolspe lers moest de voorgenomen opvoering van ,;Eva Bonheur" worden uitgesteld en ver volgens kreeg men de Schouwburg veel vroeger tea. beschikking dan met het oog op de voorbereidingen gewenst was. On danks deze tegenslagen mocht de eerste voorstelling bijzonder succesrijk heten, mede dank zij de gelukkige omstandigheid dat het nieuwe gezelschap enkele gerouti neerde en met een onmiskenbaar natuur talent gezegende krachten telt. Er werd gisteravond om de van nonsens en enor miteiten aan elkaar hangende klucht „Ba ron von Haberniks" soms zo daverend ge lachen, dat de bezoekers elkaar telkens weer tot stilte moesten manen. Gelet op het bovenstaande zullen wij ditkeer maar niet met zwaartillende critiek aan boord komen, te minder nu men pas heeft zee gekozen. De voorgenomen verto ning van „Eva Bonheur" zal ruimschoots gelegenheid bieden de waarde van dit en semble vast te stellen. Wel moet een eerlijk compliment worden gericht tot regisseur Hein Kraneveld, die trouwens al eerder heeft bewezen de nodige flair te bezitten om dergelijke uitspattingen van kolder als de drie bedrijven van „Baron von Haber niks" volledig uit te vieren en toch in toom te houden. In de hoofdrol toonde hij zich bovendien een bewegelijke komiek met al lure en welbespraakt. De andere mede werkenden slaagden er niet onverdienste lijk in zich bij deze operettestijl aan te pas sen. Vooral de heren Pouw en Van Soelen, respectievelijk als kamerdienaar en fabri kant, droegen veel tot de algemene vro lijkheid bij. Niet nagelaten mag worden van de dames Nan Umans te noemen, al zien wij deze speelster liever in een em plooi dat ernstig gevoel en temperament vraagt. D. K. Menuhin speelde „tweede" Vioolconcert van Mendelssohn In de Carnegie Hall te New York heeft Yehudi Menuhin de eerste uitvoering ge geven van het Tweede (eigenlijk het eer ste) Vioolconcert van Felix Mendelssohn- Bartholdy. Dit concert in d kleine terts werd in 1822 te Berlijn gecomponeerd, toen Mendelssohn dertien jaar was. Volgens muziekdeskundigen vertoont dit verleden jaar Mei ontdekte concert veel punten van overeenkomst met dat in e kleine terts (opus 64) van 1842. Haarlem, 4 Februari 1952 BEVALLEN van een zoon: 31 Jan.: R. M. Wijbenga-Beens; 1 Febr.: M, B. Kaptein- Sernee; 2 Febr.: E. A. Kooren-Ecaubert; M. P. Wage-Humme; 3 Febr.: M. A. Vos-Marij- nen; J. A. Peterse-Bijster; 4 Febr.: N. Mus- Bot; J. C T. van der Meij-Keeren; BEVALLEN van een dochter: 31 Jan.: A. G. Cornelisse-van Roode; 1 Febr.: M. M. Kühne-Stassen; M A. L. ten Brink-Jansen; D. E. van Waart-Bourgonjen; M. Loog- man-Turkenburg: 2 Febr.: M. A. van der Meij-Strijbosch; E. A. Naessens-Stoel; W. M. van Giffen-van Doorneveld: C. C. Willemse- Slebe; 3 Febr.: A. R. Kersten-Jansen Hen driks; A. M. P. Sepers-Peters; J. M. Koedam- Murphy; J. Dirkse-van Egmond; A. M. de Droog-de Jong; A. J. Jonker-Moolenaar; Q. H. Hubert-Witterick; 4 Febr.: K. Koeleveld- Schouten. OVERLEDEN: 1 Febr.: E. Post-van Vugt, 62 jaar. Reijer Anslostraat; 2 Febr.: A. G. L. Blok-Bloem, 70 j., Gijsbr. v. Aemstelstr.; L. V. Hoog, 61 j.. Nieuwe Gracht; E. van Meie. iaar. van Hogendorpstraat; J. Smit, 86 j., Ternatestraat; M, H. J. Delhez, 31 jaar. Ael- bertsbergstraat; F. van Sutphen-Wehnes, 71 jaar. Saenredamstraat. In een vorig artikel hebben wij gespro ken over de problemen van het fabrieks meisje. Reeds lang werd gevoeld dat het meisje dat in de nijverheid haar brood ver dient, geen voorbereiding krijgt voor de taak die haar later wacht: een goede vrouw en verstandige moeder te zijn. In lang niet alle gezinnen leert een dochter, die op een fabriek werkt, van moeder vol doende om zich later als zij getrouwd is, door de huiselijke moeilijkheden te kunnen heenslaan. Klein is het aantal meisjes dat, met een huwelijk in het uitzicht, op eigen initiatief naar een Huishoudschool gaat om niet alleen te leren koken, maar ook te naaien, te wassen en te strijken. Meisjes, die een huishoudelijk beroep kozen, hebben in dit opzicht betere kansen. Het is te verklaren dat maatschappelijke werkers de noodzakelijkheid zien om in die leemte te voorzien, niet alleen in het belang der fabrieksmeisjes, maar ook in maat schappelijk oogpunt. Goede huwelijken zijn immers de bases voor een gezonde samenleving. Het slagen van een huwelijk hangt evenwel voor een groot deel af van de manier waarop een vrouw haar huis houden leidt en dat kan zij niet behoorlijk doen als haar daarvoor de eenvoudigste bekwaamheden ontbreken. Met een sociale werkster in Haarlem, die een belangrijk aandeel heeft in het werk dat hier gedaan wordt om de fabrieks meisjes een opleiding te geven, die haar meer kansen zal bieden om later ook als echtgenote te slagen, vertelde ons, dat het heel goed te zien is of de moeder van een fabrieksmeisje vroeger dienstbode is ge weest. De moeders weten hun kinderen veelal nog wel iets bij te brengen van het huishoudelijk werk. Maar die neiging ont breekt vrijwel geheel als de moeder ook reeds op een fabriek werkte. Voor die ge vallen maken wij ons zo zei deze sociale werkster in het bijzonder ongerust. Nemen die gevallen in de toekomst toe, dan is er inderdaad reden om, en dan vooral, uit maatschappelijke overwegingen de noodklok te luiden. In het najaar van 1950 werd in Haarlem begonnen met het werk van „Mater Ama- bilis" (Rooms-Katholiek) en van „Zonne bloem" (Protestant-Christelijk en Huma- nitas), die in een overkoepelend orgaan samenwerken. Aan de R.K. Huishoud school aan de Voldersgracht en de Huis houdschool in de Voorhelmstraat, worden op Zaterdagmorgen voor zulke meisjes speciale cursussen gehouden. Tezamen kunnen daar veertig leerlingen, meisjes die op fabrieken, ateliers en wasserijen in Haarlem werken. De directies betaalden het loon door en bovendien nog de helft van het (lage) cursusgeld. De meisjes krijgen les in koken, naaien, kinderverzorging en -opvoeding. Er wordt daarbij geen schoolse methode gevolgd. Veel aandacht wordt besteed aan karakter vorming. Van groot belang zijn de „vraag- en praaturen" waarbij veel aan de orde komt: het scheppen van een goede huise lijke sfeer, het nuttig besteden van het huishoudgeld, problemen over godsdienst, het sexuele leven, en ook op medisch ge bied. In de tien maanden, die zo'n cursus duurt, worden de meisjes natuurlijk geen volleerde huishoudster, maar zij staan toch niet meer onvoorbereid voor dit werk. Bovendien en dat is het allerbelang rijkste resultaat dat te bereiken is wordt bij de meisjes liefde voor het huishoude lijke werk gekweekt. Het zegt toch heel wat dat 3/4 van de meisjes, die deze dagcursus gevolgd heb ben, uit eigen beweging en op eigen kosten nu naar een avondcursus gaan om hun ken nis te vermeerderen. In het tweede jaar hebben de organi- seerders van de dagcursus tegenspoed ge had. Dat komt doordat enkele werkgevers uit de textielnijverheid, die al meisjes had den aangewezen voor de nieuwe cursus, hun toezegging moesten intrekken, omdat de slapte in het bedrijf het noodzakelijk maakte dat de werktijd in deze branche werd verkort. Het zou toen „schele" ogen gewekt hebben als de meisjes, die de cur sus bezochten, de niet-gewerkte uren wel doorbetaald kregen en het andere perso neel niet. Er wordt nu één cursus gegeven op de oude wijze en daarnaast nog een cursus die slechts voor de helft voor rekening van de werkgever komt. In de toekomst meer cursisten De sociale werkster, die ook deel uit maakt van het hierboven beschreven over koepelingsorgaan, erkende dat, wii het werk volledig slagen, er in de toekomst veel meer meisjes aan de cursussen moe ten deelnemen. Maar zo zei zij het werk moet groeien. Er moet vooral belang stelling voor gewekt worden onder de werkgevers. Niet alleen omdat die een groot deel der kosten moeten dragen, maar ook omdat de praktijk heeft aangetoond, dat het gewenst is de cursussen in de werk tijd te geven. De meisjes brengen helaas niet die hoeveelheid energie op welke nodig is om hun avonden te willen geven voor de opleiding. Nu is het aantal cursisten dus voor een groot deel afhankelijk van de medewerking van de werkgevers. Wij zijn overtuigd dat als er meer gelegenheid tot opleiding was, er ook meer meisjes zouden komen, die zich voor de opleiding opgaven. Wij hopen het werk in Haarlem gelei delijk te kunnen uitbreiden. Die gelei delijkheid heeft ook als voordeel dat wij daardoor de gelegenheid krijgen om het onderwijzend personeel, dat er voor nodig is dit speciale onderwijs vraagt lerares sen die bijzondere kwaliteiten daarvoor hebben op te leiden. Er zal binnenkort aan de gemeente Haarlem en ook aan ae frovinciale Staten van Noordholland het verzoek gedaan wor den om het werk dat ten bate van de fabrieksmeisjes geschiedt, met een subsidie te steunen. In een slotartikel zullen wij nog enige Haarlemse aspecten van dat werk nader belichten. In de Amerikaanse staat West-Virginia heeft de buiten haar oevers getreden Ohio-rivier deze auto's, die geparkeerd stonden in de stad Wheeling, meegesleurd. Tien personen vonden bij deze watersnood de dood en 10.000 werden dakloos. De schade beloopt millioenen. DJAKARTA (Aneta) In Djakarta werden Zaterdag dr. ir. Ter Bruggen, waarnemend hoofd van de dienst mijn bouw, dr. A. L. Simons van de geologische dienst en prof. dr. M. E. Akkerswijk van de afdeling geologie der faculteit van tech nische wetenschappen weer op vrije boeten gesteld. Zij werden enige maanden ge leden gearresteerd, omdat zij wetenschap pelijke gegevens zouden hebben verduis terd. MIJN IN HET NET. Een Duits vissersvaartuig meldde gister avond, dat het op de Eems tussen Delfzijl en Borkum een mijn in zijn netten had gekregen. De mijnopruimingsdienst van Den Helder zaT te Delfzijl de mijn onscha delijk maken. Buiten klonk het gekletter van de zware regenbui. Oom Tripje keek door een raampje. „Tjonge," zei hij. „Het ziet er niet naar uit, dat het voorlopig zal ophouden!" „Maar hier zitten jullie tenminste droog", zei de man. „Zal ik een potje thee zetten?" Maar oom Tripje zei, dat ze die middag al genoeg gedronken hadden en dat het niet nodig was om moeite te doen. De regen sloeg steeds harder tegen de ruiten en maakte heel wat leven op het dak van de wagen „Ja, we zitten hier wel knus en veilig", zei oom Tripje. „Maar als het zo doorgaat, komen we wel erg laat thuis. Hadden we maar liever ineens de bus genomen, inplaats van te gaan wandelen!" Toen vond de man er iets op. „Ik verkoop van alles langs de huizen", zei hij. „En daar schiet het me opeens te binnen, dat ik nog wat parapluies hebZe zijn wel niet nieuw, maar jullie zouden er toch droog onder blijven! Ik zal ze eens even halen!" PARIJS (Reuter). De ontwapenings commissie van de UNO, opgericht door de Assemblée om de beperking van alle wa pens te bestuderen, is Maandag voor de eerste maal bijeen gekomen. Elke maand komt er een nieuwe voor zitter, waarbij de leden elkaar in alfabe tische volgorde zullen opvolgen. De eerste is de Braziliaan "Muniz. De Nederlandse afgevaardigde Von Bal- luseck stelde voor dat de meeste bijeen komsten besloten zullen zijn. De Fransman Jules Moch, Sir Gladwyn Jebb (Engeland) en Ernest Gross (Amerika) steunden het Nederlandse voorstel. De Russische afgevaardigde Jacob Malik maakte er evenwel bezwaar tegen. Hij zei dat de commissie niets te verbergen had. Bij besloten vergaderingen, zo betoogde hij, zou de Amerikaanse delegatie de Ame rikaanse persbureaux een „scheve lezing" van het besprokene geven. Hij achtte het beter dat alle persbureaux aanwezig waren. Na een bespreking aanvaardde de com missie met enkele kleine wijzigingen de in de commissie voor atoomenergie gel dende regel, waarbij het aan de leden wordt overgelaten te beslissen of een vergadering al of niet besloten zal zijn. Voorzitter Muniz wees er verder op dat de resolutie van de Assemblée, waarbij de commissie werd ingesteld, de leden ver zoekt voorstellen betreffende ontwanening te doen en vóór 1 Juni voor het eerst rap port uit te brengen. De commissie zou later in de maand te New York opnieuw vergaderen. MEXICO (A.F.P.) In Mexico is giste ren een algemene staking van arbeiders in el éÖtric i te i tsb ed r i i ven uitgebroken waar door de hoofdstad en drie kwart van het land van sh-oomvoorziening volledig afge sloten werden. Oorzaak van de staking is een meningsverschil tussen de maatschap pijen en de arbeiders over het handhaven van twee jaar geleden aan de arbeiders verleende voorrechten, die de maatschap pijen thans willen intrekken. Het hof van arbitrage in arbeidsgeschil len heeft de staking onwettig verklaard en de stakers gelast het werk binnen 24 uur te hervatten. BINNENLAND De toeristen, die dit jaar Marken be zoeken, zullen bij aankomst van de boot een man in de klederdracht van het eiland ont moeten. die daar bij de haven het „koppen- geld" int. Hij is verplicht de eilanddracht te dragen en het incasseren van het „koppen- geld" zelf te verrichten. Zonder vergunning van B. en W. mag hij geen nering of am bacht uitoefenen. Het „koppengeld" spekt het wegengeldpotje van het eiland. De vo rige incasseerder had de functie 35 jaar lang verricht en is nu met pensioen. Vorig jaar bezochten 180.000 „koppen" het eiland. B(j graafwerkzaamheden, die worden verricht in de Nederlands Hervormde Kerk te Woerden, zijn Romeinse voorwerpen ge vonden, afkomstig van Romeinse nederzet tingen langs de Oude Rijn. Het college van B. en W. van Amster dam zal ter herdenking van de Februari staking een krans leggen bij een daartoe tij delijk op te richten monument op het Jonas Daniël Meijerplein op Maandag 25 Februari. De burgemeester heeft beslist, dat geen an dere demonstraties op de openbare weg mo gen plaats vinden. Op de Afsluitdijk is Maandagmiddag een vrachtauto met twee melktanks geslipt en gekanteld. Zesduizend liter melk ging verloren. Minister mr. F. Teulings te Vught en drs. L. de Gruyter te St. Michelsgestel zijn wegens hun verdiensten tijdens de viering van het Heilig Jaar door de Paus onder scheiden. Minister Teulings is benoemd tot commandeur in de Orde van de H. Grego- rius de Grote met plaque en drs. De Gruy ter tot ridder in de Orfle van de H. Grego- rius de Grote. In het Huis van Bewaring te Utrecht is een selectie-instituut voor ter beschikking van de regering gestelden ingericht. Daartoe is besloten omdat door de toeneming van het aantal criminele psychopathen zich steeds meer de behoefte doet gevoelen aan deskun dige adviezen voor de plaatsing van deze psychopathen in de verschillende voor hen bestemde verpleeg-inrichtingen. De „Slamat" van de Koninklijke Rotter damse Lloyd wordt Woensdagmiddag, na een afwezigheid van tweeëneenhalf jaar te Rotterdam terug verwacht uit Indonesië. De „Slamat" heeft vele reizen op verschillende buitenlijnen van de Lloyd gemaakt. Te Tiel is Maandagmiddag het stoffelijk overschot van wijlen jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud minister vari Water staat en van Oorlog, in het familiegraf bij gezet. Vele kransen, waaronder een van het Koninklijk Huis, dekten de baar. Ds. J. van den Brug ging voor in het gebed. Alleen de naaste familie woonde de teraardebestelling bij. Het gemeentebestuur van Schiedam en de directie van de chocoladefabriek „De Ba ronie" zijn niet tot overeenstemming geko men over de herbouw van de enkele maan den geleden uitgebrande fabriek. De direc tie wilde deze op de oude plaats doen her rijzen, maar de gemeente had daar bezwaar tegen. De directie heeft nu het gemeente bestuur medegedeeld, dat zij de nieuwe fa briek elders zal laten bouwen. Het jubileum van de toneelspeler Jan Musch zal, zo staat thans definitief vast, op 1 Maart met een bijzondere voorstelling van „De Spaanse Brabander" van Bredero in de Stadsschouwburg te Amsterdam door het A. T. G. worden gevierd. Bjj de Rotterdamse Bank zijn tot onder directeuren benoemd de heren C. F. Karsten en mr. H. N. Wakkie, tot dusverre secreta rissen der directie te Rotterdam. Binnenkort zal voorts tot onderdirecteur benoemd wor den mr. P. Plantenga, thans directeur der Nederlandse Participatie Maatschappij te Amsterdam, Op het ministerie van Verkeer en Wa terstaat is de wijze besproken waarop de richtingverandering van trams zal dienen te worden aangeduid. De minister zal waar schijnlijk bepalen dat de richtingverande ring zal worden aangeduid door seinlampen aan de motorwagen. HAARLEM EN OMGEVING De jaarvergadering van het district Noordholland der Nat. Chr. Geheelonthou ders Vereniging zal Zaterdag 29 Maart te Haarlem worden gehouden. Voor een con tactdag of weekend in Mei stelt het bestuur voor een excursie te houden naar het aard beiencentrum Beverwijk of een autotocht door het Gooi of Amsterdam, met een be zoek aan een der grote drukkerijen en een rondvaart door de grachten. De trekking van de lotery voor Putten, georganiseerd door de Jan v. Goyenstraat- vereniging, die heden zou plaats hebben, is, met goedkeuring van de burgemeester van Heemstede, uitgesteld tot Zaterdagmiddag. Op aanwijzing van bezoekers van de Maandagmarkt op de Gedempte Oude Gracht is gistermiddag een zevenendertigjarige vrouw aangehouden, verdacht van diefstal van vier paar wollen herensokken. Zij is naar het bureau van politie overgebracht. In haar tas bevond zich ook een theelichtje, dat zij in een winkel had weggenomen. Als verdacht van poging tot diefstal van repen chocolade uit een automatiek in de Grote Houtstraat is in de afgelopen nacht om vier uur een drieënvijftigjarige los ar beider uit Amsterdam aangehouden. Het concert van werken uit de 17e en 18e eeuw, te geven door „die Haerlemsche Musyckcamer", met solistische medewerking van Jo Vincent, is wegens ziekte van de so liste uitgesteld tot Woensdag 27 Februari in de tuinzaal van het Concertgebouw. Mr. A. Bruch 40 jaar advocaat De viering en receptie die morgen, Woensdag, gehouden zouden worden ter. gelegenheid van het 40-jarig jubileum van mr. A. Bruch als advocaat en procureur te Haarlem, gaan niet door wegens het over lijden en de begrafenis van mr. L. V. Hoog. Mr. Bruch is deken van de Orde van Ad vocaten, mr. Hoog was vice-deken. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels >0) Toen Lynne vervolgens dr. Fraser aan de telefoon kreeg, overlegde ze geruime tijd met hem. Ze luisterde met grote aan dacht naar zijn antwoorden op haar vra gen. Na beëindiging van dit gesprek, vroeg ze een ander nummer aan. „Luister eens, Jimmie", zei ze, toen ze Jimmie's stem hoorde antwoorden. „Ik ben hier in het buitenhuis bij Jean. Nee, houd je even stil, tot ik je alles verteld heb, wat ik te zeggen heb. Jean is ziek, erg ziek zelfs, en ik zou je willen vragen, onmiddellijk hierheen te komen. Ik kan je nu geen ver dere bijzonderheden meedelen, maar wees ervan overtuigd, dat je komst dringend gewenst is. Wat zeg jeOf ze naar je gevraagd heeft Hij herhaalde zijn vraag: „Vroeg Jean je om mij op te bellen?" Ze aarzelde, verwonderd over de drin gende klank in zijn stem. „Nee", antwoord de ze dan eerlijk. „Ze is bang voor je mede lijden, Jimmie. Ze is voor diverse andere dingen bang, en daarom lijkt het me goed, dat je komt. Ze is je vrouw, Jimmie, en je invloed kan belangrijk zijn. Kan ik op je rekenen?" Ze ging in een diepe stoel zitten en be reidde zich voor op lange uren van wach ten. Jean sliep, daarvan had ze zich over tuigd. Terwijl ze daar alleen zat, had ze ruimschoots gelegenheid om over alles na te denken. Boven alles voelde ze een intens medelijden met de jonge vrouw boven, die liever wilde sterven dan haar verlangen naar de man, die ze met haar ganse hart liefhad, toe te geven. In Jean scheen een grote mate van trots aanwezig te zijn. Jean, met haar hartstochtelijke aard, had alles op alles gezet, geen truc te laag geacht, om Jimmie tot een huwelijk met haar te brengen. En toen het zo ver was, moest ze de grote vernedering ondergaan, dat Jimmie haar afwees. Uit de korte zomer idylle tussen héér en Jimmie was al deze ellende voor Jean voortgekomen Jimmie arriveerde tegen het aanbreken van de morgen. Hij zag er moe en vertrok ken uit. Er stak nog een anjer in het knoopsgat van zijn rok en het was duide lijk, dat hij onmiddellijk na zijn werk met de band vertrokken was. Hij keek Lynne verward aan. „Wat is 't, Lynne?", vroeg hij angstig. „Het is allemaal mijn schuld. Ik heb haar hiertoe gebracht. Ik heb 't haar geen ogenblik laten vergeten, dat ze alles tussen jou en mij verknoeid had..". „Meen je dat werkelijk, Jimmie?", zei ze langzaam. „Vergeet je niet, dat jij 't zelf was, die nooit met een dokter zou willen trouwen? Je stelde me voor de keuze herinner je je? van een huwelijk met jou en géén werk, of mijn werk en geen huwelijk. Jean had met dit alles niets te maken, ze was enkel het meisje, waarvan je hield, voordat ik ten tonele verscheen, het meisje, dat van jou hield en jou des noods ten koste van alles hebben wilde. Misschien was de manier, waarop ze jou tot een huwelijk bracht, niet helemaal on berispelijk, maar Jimmie, als je liefde voor mij werkelijk groot en hecht was geweest, han hadden zelfs duizenden Jean's je niet van mij af kunnen houden". Hij keek haar somber aan. „Dus je ge looft niet, dat ik ooit van je gehouden heb?", vroeg hij mat. Ze maakte een heftig gebaar. „Hoe kan ik 't weten?", zei ze. „Mis schien hield je van mij op de manier, waarop ik van jou hield, Jimmie, als een herinnering uit een langvervlogen geluk kige jeugd. Misschien vond ik door jou de oude Lynne terug, die ik verloren had ge waand. Misschien hield ik van je, omdat ik het op dat moment speciaal nodig had, dat iemand me bewees, dat ik naast dokter ook een aantrekkelijk vrouwelijk wezen was. Wie zal 't precies kunnen uitmaken? En wat jou betreft, Jimmie, kan 't niet zijn, dat jij meer van mijn geloof in jou hield dan van mijzelf? Ik bracht je de kleine idealistische Jimmie in herinnering, om wie je diep in je hart treurde. Ik her innerde je aan je idealen en ik deed je geloven, dat je meer kon presteren dan je tot dusverre gedaan had. Ik was weer het kleine meisje, dat in jou de held zag, zoals het in onze kinderjaren was, en je hield van me Jimmie, maar ik geloof meer op de manier, zoals je van je moeder houdt, of van je huis of je lievelingshondWe hielden van elkaar, Jimmie, daarop durf ik een eed te doen, rqaar niet op de manier, zoals we beiden geloofden. En is het bewijs hiervoor niet geleverd, doordat je je liet overtuigen om met Jean te trouwen? Mis schien heb je eigenlijk altijd van Jean ge houden, maar voelde je je in je mannelijke trots gekwetst, doordat je door allerlei machinaties in dat overhaaste huwelijk met haar was beland. Niemand kan echter ontkennen, dat zij met haar hele hart van jou houdt In 't kort vertelde ze hem vervolgens het karakter van Jean's ziekte. Hij luis terde zwijgend toe. Toen ze ophield streek hij met een zenuwachtig gebaar langs zijn gezicht. „Ze wilde liever sterven danmij iets te zeggen, dan medelijden van mij te accep terenzei hij toonloos. „Zei Jean dat? Is dat heus waar?" „Ik zweer 't je Jimmie". „Allemachtig, Lynne, wat moet ik haar een pijn gedaan hebben", zei hij zacht, ter wijl hij zich in een stoel liet neervallen en zijn gezicht in zijn handen verborg. „Geen mens heeft het recht een mede mens zovéél leed te berokkenen. Hoe kan ik haar ervan overtuigen, dat ze weer be ter moet worden". Lynne wendde zich af, er brandden tra nen in haar ogen. „Er is één, heel eenvoudige, manier", zei ze kalm. „Het is zonderling, hoe wei nig mensen op dat idee komen. Ga naar haar toe en zeg haar, dat je van haar houdt. Maak, dat ze je gelooft, Jimmie, bewijs het haar op elke mogelijke manier. Houd niet op met 't haar te zeggen, voor dat ze je gelooft. Het zal niet gemakke lijk zijn, misschien is dit het moeilijkste, wat je tot dusver in je leven tot stand hebt moeten brengen. Maar als je alles op alles zet, zal zij 't niet alleen geloven, maar ook jij zélf. Er is nog één ding, dat je moet weten, Jimmie, en dat is evenmin gemakkelijk". Hij keek haar zwijgend aan. „Fraser heeft me alles over dit geval verteld", zei ze langzaam. „Hij is er zeker van, dat ze geopereerd kan worden, en met succes. Hij weet echter maar een man, die het kan doen. Er is slechts één man, die een der gelijke operatie al eerder gedaan heeft, doch toen helaas zonder succes. De patiënt, die een invalide was, werd niet beter Geen enkele andere chirurg kan deze bij zondere ruggegraatsoperatie verrichten. De chirurg in kwestie heeft na die ene mis lukking echter hard gewerkt om deze operatie te perfectionneren, Jimmie Hij staarde haar ontzet aan. „Allemach tig Lynne, wat vertel je me daar? Je wilt toch niet zeggen, dat Jean's ziekte iets te maken heeft met.die chirurg, die des tijds mijn vriend opereerde Hij hield abrupt op en scheen niet in staat tot verder spreken. Ze legde een hand op zijn arm. „Je weet, wat ik bedoel, Jimmie", zei ze zacht. „Je vriend, die stierf, was invalide tengevolge van een letsel aan zijn ruggegraat, dat wist je. Het schijnt, dat Jean bij het auto-ongeluk, dat we mee maakten, haar ruggegraat gekwetst heeft, zonder het zelf aanvankelijk te merken. Ze is niet kreupel geworden, maar ze kan niet in leven blijven, tenzij deze operatie plaats vindt. Het is niet precies dezelfde operatie, maar wel ongeveer. De enige man, die haar helpen kan, met een kans op suc ces, is Preston Mannerley.mijn man". HOOFDSTUK IX. „Dat is natuurlijk uitgesloten", zei Jim mie kalm, na een stilzwijgen, dat een eeu wigheid scheen te duren, „absoluut uitge sloten. Je weet niet, wat je daar zegt „Natuurlijk weet ik dat héél goed", on derbrak ze hem. Ze voelde hoe haar zenu wen door de lange slapeloze nacht tot het uiterste geprikkeld waren. „Ik zal je pre cies zeggen wat ik bedoel en waarom ik het zeg, als je dat zelf niet in kunt zien. Ik stel je dus voor, dat mijn man jouw vrouw opereert, Jimmie. Ik geef toe, dat het een zonderlinge samenloop is, maar onmogelijk is het geenszins. Wachtik weet wat je zeggen wilt. Mijn man „slacht te je vriend af", zoals jij 't belieft te noe men. (Wordt vervolgdj.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6