Zwak Europa Elizabeth tot Koningin uitgeroepen Duitse ontheemden bereiden een „grote trek" voor Regeringsverklaring over de Europese defensie Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In diepe rouw arriveerde zij gisteravond in Londen De proclamatie Premier Faure kreeg net voldoende Menselijke ellende zoekt ee i uitweg Mr. Stikker: Ver-gaande stap op de weg naar Europese federatie Debat in de Duitse Bondsdag over defensie Het woord is aan, „Thunderjet" bij gevechts oefening neergestort Piloot omgekomen Churchill sprak Koningin en Prins bij begrafenis Griekenland en Turkije en het Atlantisch pact Uitstel Atlantische conferentie van Lissabon Zwakke rede van Adenauer Verliezen in Korea Britse protestnota 66e JAARGANG No 180 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 8 FEBRUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 33 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschi jnt dagelijks beh. op Zon- en Fees tdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ENGELAND verkeert in grote economi sche moeilijkheden. Frankrijk verkeert ook in economische moeilijkheden, die ver ergerd worden door de zwakte van de regerende Derde Macht. Het zoveelste kabi net uit die hoek, dat pas is opgetreden on der leiding van „de nieuwe man" Faure, zal misschien binnen enkele dagen alweer het loodje leggen. Gebeurt dat niet, dan kan het toch niet lang meer leven. Enge land is al in November overgegaan tot het stopzetten van een belangrijk deel van de invoer van het vasteland. Frankrijk is het nu op deze weg gevolgd. Daarmee hebben Engeland en Frankrijk elkaar geschaad. Zij hebben beide verscheidene andere landen, van wie zij grote afnemers waren ook Nederland geschaad. Onze betalings balans is overigens op dit moment gunstig. Onze staatsfinanciën staan er goed bij. Dit is met gans Benelux, zoals wij het drietal nu eenmaal gewoon zijn te noemen, het geval. Waarbij ten aanzien van België geldt, dat het enerzijds op een financiële welstand kan bogen die wij niet bezitten, anderzijds een mate van werkloosheid er vaart die de onze overtreft. Ook worden bij ons, op grondslag van die welgeslaagde na-oorlogse schepping, de Stichting van de Arbeid, nog steeds arbeidsconflicten voor komen. Dit kan geen ander volk ons na zeggen, ook Engeland niet, dat tijdens het langdurige bewind der Labour Party een reeks gro.te stakingen heeft ervaren. Als men dit soort vergelijkingen maakt zou men dus zelfgenoegzaam kunnen gaan doen, en zich daarin vergissen. Men zou kunnen menen dat wij nu voorlopig wel gerust kunnen zijn en zich eveneens ver gissen. Want onze positie is in wezen ook zwak; de noden van onze naaste buren, die tot voor ons schadelijke maatregelen zijn overgegaan, spreken duidelijke taal. Wie zou durven voorspellen hoe onze betalings balans er over een jaar zal uitzien? Wie weet wat ons nog onder de zware druk der uitgaven-voor-defensie te wachten staat? Dat de belastingramingen over 1951 dooi de ontvangsten met minstens 500 millioen gulden overtroffen zijn nadat zo erg nodig verhogingen moesten worden inge voerd heeft niet alleen in brede kring begrijpelijke ontstemming gewekt, maar ook wel de vraag doet rijzen, of dit het juiste beleid is om zwaardere Atlantische defensie-eisen te voorkomen: zwaarder dus dan het enorme bedrag van 1500- millioen per jaar, dat al opgebracht moet worden. Er is reden om minister Lieftinck's toelich ting in het komende Eerste Kamer-debat met bijzondere belangstelling tegemoet te zien. Voor de mensen, die het maar erg ge waagd vinden in nauwe eenheid met an dere vastelands-mogendheden te treden zijn vergelijkingen met die landen (op dit moment) overigens zeker koren op hun molen. Maar dat in verscheidene landen een economische inzinking is ingetreden en dat zoveel landen in crises blijven gera ken is juist het gevolg van hun zwakheid- door-verdeeldheid. Men behoeft volstrekt geen profetische gaven te bezitten om te voorspellen, dat als er geen Europese Unie komt de toestand van Europa verder ver slechteren zal. Bijzonder gevaarlijk is daarin de Franse positie. Onlangs 'heb ik een enquête, in Frankrijk gehouden, te berde gebracht. Dat was een enquête onder de jeugd; er bleek uit dat zij ten aanzien van de grote han gende vraagstukken slecht op de hoogte en moedeloos gestemd is. Een Engels maand blad van ultra-conservatieve strekking, Intelligence Digest, toont zich zeer gealar meerd ten aanzien van de heersende geest in Frankrijk en zegt dat het niet alleen in economische, maar ook in morele crisis verkeert. Het is van mening dat materiële middelen, die goedwillende Fransen tegen over „de krachten van het kwaad" toepas sen, tekortschieten. Het schermt met het woord parapsychologie, ofschoon het een voudiger zou zijn te zeggen dat men de geesten in Frankrijk met krachtig-aandrij- vende actie zou moeten bewerken en dat met eenvoudige mensenkennis veel te be reiken valt. Dit Engelse maandblad is ten zeerste ontsteld door de grote verbreiding van het „neutralisme" in Frankrijk. Het laat zich in zeer krasse termen over de communistische activiteit in het land uit. Het is van mening dat geen werkelijk ge loof in de mogelijkheid van een wederge boorte van Frankrijk of in de eindoverwin ning op communisme, materialisme en cor ruptie bestaat. Ten aanzien van De Gaulle vraagt het zich af of hij werkelijk de man is, die een herleving zou kunnen leiden. Hij zelf is ervan overtuigd dat hij daartoe is voorbestemd. Hij wacht in een vreemde, geheimzinnige zelfverzekerdheid zegt het Engelse maandblad romantisch die sommigen onder zijn aanhang doet wan hopen en anderen van hoop vervult. Hij gelooft dat hijzelf, Churchill en Stalin de enige grote persoonlijkheden zijn, die uit de ooriog naar voren zijn gekomen. Maar zijn gebrek aan politieke flair (die Chur chill en Stalin, volgens De Gaulle's eigen aanhangers, in veel ruimer mate bezitten) doet de ervaren parlementariërs tegenover hem in sterke positie verkeren. Hij is de leider van de sterkste partij in den lande, nevens de communistische. De huidige reeks regeringen van het centrum is vol wantrouwen jegens beide. Maar de rechtse groepen begrijpen niet waarom hij niet wil samenwerken met het traditionele conser vatisme. Frankrijk beschikt nog immer over enorme welvaarts-bronnen en zou daarom tot herleving kunnen komen; zeker intellectueel cynisme verzet zich daartegen. Er heerst ook een vrees voor oorlog, ge boren uit eeuwenlange rampzalige ervarin gen, waarvan weinige buitenstaanders de betekenis beseffen. Frankrijk's houding is zelfs de Oosterse slimheid van Stalin te machtig gebleken: hij heeft die niet be grepen. De Gaulle is van mening dat tenslotte in een of andere vorm een wereldconflict zal uitbreken. Hij ex-kent de mogelijkheid het te vei-xnijden, maar gelooft dat het op den duur niet gelukken zal. Volgens hem zal het critieke punt ergens in de eerstkomen de vijf jaar bereikt worden, waarschijnlijk in het laatst van die periode. Tot zover hetgeen aan dit Engelse con servatieve maandblad ontleend is. Wat De Gaulle over de gevaren zegt schijnt, als zelfs zijn eigen aanhangers zijn politieke flair niet hoog aanslaan, niet zo belangrijk. Maar in menig opzicht stemmen de hier aangehaalde commentaren overeen met (Van onze correspondent in Londen) Londen heeft gistermiddag laat Koningin Elizabeth, haastig teruggekeerd uit Afrika, vei-welkomd zonder gerucht, doch met innig medeleven. Even voor half vijf stond het grote zilveren toestel op dezelfde plaats als de vorige week. Het duurde slechts enkele ogenblikken, en weer stond Elizabeth in de deuropening. Nu niet de onbezorgde prinses in een licht kleurig reiscostuum, maar een door smart getroffen, bleke Koningin in een lange donkere mantel, zwarte handschoenen en zwarte hoed. Het was koud, maar zeker moet zij de warmte hebben gevoeld en de sympathie, die op haar toestroomde van iedereen, die iets op de luchthaven te maken had. Toen het vliegtuig stil hield, ging de Hertog van Gloucester naar binnen om het Koninklijk paar te begroeten. Koningin Elizabeth kwam een ogenblik later naar buiten. Met gebogen hoofd liep zij snel de trap af. Maar haar jeugdige veei-kracht had haar niet verlaten. Want recht en fier stapte zij op Winston Churchill af en drukte zijn hand. Daarna begroette zij de leider der oppositie, Clement Attlee, Lord Woolton, Anthony Eden, Sir David Maxwell Fyfe, Clement Davies en de anderen. Tenslotte nam zij met een even dooi-brekende glimlach afscheid van de bemanning van het vliegtuig. De officiële proclamatie van de troons bestijging van Koningin Elizabeth II, wel ke hedenmorgen plaats had, geschiedde volgens een oude traditie van pracht en praal. De voox-naamste plechtigheid voltrok zich op het paleis van St. James, dat da- teex-t uit de elfde eeuw. Manschappen van de „Royal Horse Guax-ds" in gala-uniform en de „Royal Trumpetex-s" in goudbestikte kledij stonden op een balkon voor het carré opgesteld tezamen met de hoogste hex-aldi- sche functionarissen in schitterende gewa den in allerlei kleuren. Aan het hoofd van de schildex-achtige groep op het karmozijn- gedrapeerde balkon stond de Hex-tog van Norfolk, eerste hertog en hoofd van het heraldische college. Naast hem stond de heraut van de kouseband. Deze was gekleed in fluwelen mantel met goud opstiksel en purpex-en dekmantel. In zijn witgeschoei- de handen hield hij het perkament met de tekst van de proclamatie. Daarachter ston den de twee andere herauten voor Enge land, Norry en Clarencieux, geflankeex'd door de hei-auten van Lancaster, Windsor, Richmond, Somerset, Chester en York. De herauten werden bijgestaan door hun schildknapen, die gekleed wax-en in ge bloemd damast en die de heraldische titels droegen van Portcullis. Rouge Dragon, Rouge Croix en Bluemantle. Er werd een roffel geslagen op de zwart omfloerste tx-ommels op het cax-ré bene den. In de stilte daarna ontvouwde de hex-aut van de Kouseband de proclamatie en las déze op plechtige toon voor. Na de voorlezing zette de kapel het volkslied in. Daarmee was Koningin Elizabeth II voor haar onderdanen in Londen uitge roepen tot souverein. De stoet stelde zich daarna weer op en de rijtuigen reden naar Chai'ing Cross, naar de City^.Daar las de hex-aut van Lan caster opnieuw de proclaxriatie voor aan de menigte. Hierna ging het langs de Strand naar Temple Bar waar de toegang tot de City was afgezet met een roodzijden koord. Hier kwam de vertegenwoordiger van de City van Londen naar het voorste rijtuig toe en vx-oeg met luider stem: „Wie komt daar?" De schildknaap Bluemantle verzocht daax-op namens de Koningin toegang tot de City. Bluemantle werd naar de Lord Mayor geleid en het zijden koox'd werd verwijderd. De stoet ging vervolgens door Fleet Street de krantenwijk naar de Royal Exchange het centrum van het verze keringsbedrijf, waar de heraut van Norry de proclamatie voorlas voor de vierde maal en de Lord Mayor drie hoex-a's op de Koningin uitbracht. Trieste thuiskomst In een paar minuten was de ceremonie op de vlieghaven gisteravond vöorbij en reden de Koningin en de hex-tog naar hun woning, waar grootmoeder Mary, kranig als steeds, op haar kleindochtex-. wachtte. Churchill had een beroep op iedereen ge daan weg te blijven van het vliegveld en daax-aan was goeddeels gevolg gegeven, al hadden vooral nogal wat vrouwen de koude getrotseerd om de aaxxkomst af te wachten. De gordijnen der kantoox-gebouwen in de stad wax-en neergelaten en de deuren ge sloten. En alleen zij wax-en te zien, die bui ten onmisbaar wax-en. Bij Clax-ence House aan de Mali, waar voor het eerst de Koninklijke standaax-d wex-d gehesen op het moment, dat de Ko ningin door de voordeur binnentrad, had zich een stille menigte vex-zameld. Zij ston den daar niet uit nieuwsgierigheid, maar uit diep medeleven. De Koningin wuifde naar hen en zij wuifden terug of ontbloot ten het hoofd. In het paleis van Sint James heeft Konin gin Elizabeth heden voor de Kroonraad de aloude eedsformule uitgesproken en met haar handtekening op het historisch docu ment bekrachtigd, waax-bij zij tot souve rein wex-d uitgeroepen. Zo spoedig mogelijk zijn Koningin Eliza beth en haar echtgenoot daarop naar San- dringham vex-tx-okken. Daar had men gistex-en voor het eerst de Koningin-Moeder en Prinses Margax-et gezien, beiden zeer bleek, toen zij per auto naar het dorpskerkje gingen. Het stoffelijk overschot van de koning zou vandaag voor het altaar worden neergezet in het kleine parochiekerkje. Houtvesters, jachtopzieners en ander personeel van San- dringham zullen er om beurten de wacht bij houden. Op een affuit van de Koninklijke max-ine, welke sinds de dood van Koningin Victoria uitsluitend voor koninklijke begrafenissen is gebruikt, zal de kist naar het op 5 km afstand gelegen stationnetje van Wolferton woi-den gebracht voor de x~eis naar Londen. In de Westminster Hall is reeds de kata falk opgericht en daar waar zijn vader 16 jaar geleden lag, zal dan de Koning liggen, de kist gedekt door zijn paarsfluwelen sta tiemantel en zijn kroon. Gedurende drie dagen zal het publiek onze inlichtingen omtrent Frankrijk. Waax-- bij misschien wel het zwaarst geldt, dat vrees de slechtste aller leidslieden is. De conclusie ten aanzien van zwak Europa moet wel steeds weer zijn: verenigen. R. P. PARIJS (A.F.P.) De Franse regering heeft omstreeks middernacht met 292 tegen 275 stemmen het vertrouwen van de Natio nale Vergadering gekregen met een meerderheid van slechts zeventien stem men. Premier Faure had aan de kwestie van oorx-angsbehandeling van een wetsontwerp nzake hervormingen op het gebied der onen een vertrouwensvotum gekoppeld. De Franse minister-president had tevoren in de Nationale Vergadering medegedeeld, dat de plannen der Franse regering tot sta bilisatie van de economische en financiële situatie behalve de reeds aangekondigde maatregelen tot bevordering van de export en beperking van de import ook vermin- dex-de versti-ekking van reisdeviezen en stappen tot beheersing van het binnen landse prijspeil inhouden. De Fx-anse toeristen zullen in het buiten land voortaan slechts voor 30.000 francs aan deviezen mogen besteden, inplaats van 50.000 francs. Josh Billings: Het beste ogenblik om niets te zeggen is het moment waarop ge voelt, dat ge iets moet zeggen oj uit elkaar springen. Een straaljager van het „Thunderjet"- type, die deel uitmaakte van de tactische luchtstrijdkrachten, is Donderdagmiddag bij een gevechtsoefening, waaraan ook drie „Meteors" deelnamen, aan de rand van het vliegveld Leeuwarden neergestort. De pi loot, de 26-jarige reserve sergeant-vlieger L. W. Kohier uit Naarden, kwam om het leven. Hij had een vliegex-opleiding van 13 maanden in Arizona en Texas gehad. K. was op 2 Januari van dit jaar in het hu welijk getreden. Bleek en vermoeid zag de jonge Koningin van Engeland er uit toen zij gisteravond om halfzes uit liet vliegtuig stapte dat haar in allerijl uit Afrika naar Londen terug gevoerd. had. Minister-president Churchill, Clement Attlee als leider der oppositie, minister Eden en Lord. Woolton, leider der Conservatieve partij (van rechts naar links) waren te harer verwelkoming aanwezig. worden toegelaten om een laatste hulde aan de Koninklijke dode te brengen. Het is mogelijk, dat de Hall ook des 's nachts ge opend blijft. Leden van de Koninklijke garderegimenten zullen de wacht bij de kist betrekken. De stoffelijke resten van de Koning zul len Vrijdag 15 Februari in de Koninklijke kapel van het kasteel te Windsor worden bijgezet. Van het Paddington Station te Londen zal de kist per trein naar Windsor worden overgebracht. Staatshoofden naar Londen Honderdduizenden zullen zeker het schouwspel gadeslaan, wanneer de affuit, begeleid door cavalerie in ceremonieel uni form naar en van Westminster door de Londense straten zal trekken. De bijzetting zelf zal in intieme kring, doch in aanwezig heid van talrijke buitenlandse staatshoof den geschieden. Verwacht worden de Koningen van Bel gië, Griekenland, Zweden en Denemarken. President Truman stuurt minister Ache- son naar Londen. President Auriol van Frankrijk, president Einaudi van Italië en generaal Eisenhower worden eveneens ver wacht. Trygve Lie zal de UNO vertegen woordigen. De Britse premier Winston Churchill heeft gisteravond in een radiotoespraak tot het Britse volk eer bewezen aan wijlen Koning George die in de afgelopen maan den „met de dood wandelde alsof de dood een metgezel was, een kennis, die hij niet vreesde". „Tenslotte kwam de dood als een vx-iend en na een gelukkige dag van zonneschijn en sport, nadat hij degenen, die hem hef meest lief hadden, goeden nacht had ge zegd, viel hij in slaap zoals iedere man of vi'ouw er naar streeft God en ïxiets anders te vrezen, mag hopen te kunnen doen". Hij prees de Koning als vorst, mens, vader en echtgenoot en zijn moed in oor- logs- en vx-edestijd. Hij bx-acht hulde aan Koningin-moeder Elizabeth, die haar echt genoot steunde in al zijn moeilijkheden en problemen. Churchill, die met wax-m menselijk ge voel sprak, besloot: „Nu wij de tweede Koningin Elizabeth hebben, worden onze gedachten bijna vier honderd jaar terug gevoerd naar de schitterende figuur, die dezelfde naam droeg en de gx'ootheid van haar tijdperk in vele opzichten be lichaamde". DEN HAAG (A.N.P.) Naar wij ver nemen zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard heide aanwezig zijn bij de be grafenis van de Engelse Koning. Zij zullen daartoe Donderdag 14 Februari naar Engeland vertrekken. BONN (A.N.P.). Drie millioen der vluchtelingen, waarmede West-Duitsland in 1945 en daarna is overstroomd, leven nog steeds in zo armelijke omstandigheden, dat zij een haard van sociale onrust vormen in enkele gedeelten der Bondsrepubliek. Sleeswijk-Holstein in het Noorden en Beie ren in het Zuiden zijn nog altijd de vluch- telingengebieden bij uitstek. Een paar maanden geleden is ergens in een voor vijftig procent door werkloze vluchtelingen bewoond dorp in Sleeswijk-Holstein de ge- dahete geopperd in groepen van twee tot driehonderd personen opnieuw te gaan trekken op zoek naar een land met betere levenskansen dan een houten barak of een De Belgische Kamer heeft Donderdag middag de toetreding van Griekenland en Turkije tot het Atlantisch pact met 163 te gen 9 stemmen bij 6 onthoudingen goed gekeurd, evenals de Franse Raad van de Republiek (Eerste Kamer), de Ameri kaanse Senaat en de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden. De Atlantische raad van plaatsvervan gers te Londen heeft vandaag aanbevolen dat de bijeenkomst van de raad van het Atlantisch pact te Lissabon tot 20 Fe bruari wordt uitgesteld. Engeland had uitstel van de bijeenkomst van de raad verzocht wegens de begrafenis van Koning George. zolderkamer. Het is tekenend voor de ge moedsgesteldheid van velen der vluchtelin gen, dat deze gedachte in korte tijd opgang heeft gemaakt. In de dorpen van Sleeswijk en in het Beierse woud kan men thans aan de cafés aankondigingen vinden, dat de „trekvereni- ging" op een bepaald uur zitting zal hou den. Dan komen er honderden ongelukki- gen, die zich aan willen melden voor een wilde trek in .het voorjaar. Het aantal ge gadigden is in korte tijd tot in de tiendui zenden gestegen. De trekkers willen er te- zijnertijd met boerenwagens en met vrou wen en kinderen op uit gaan en allereerst een aanval doen op de landen, die tot dus verre niet veel lust hebben getoond om vluchtelingen op te nemen. Dit zijn vooral de gebieden der voormalige Franse zóne. Men verheelt zich niet de moeilijkheden, die zich bij een trek van duizenderi have lozen zouden voordoen. Maar men rekent er op, dat de massale aanval op het gewe ten der medeburgers succes zal hebben. Vooreerst gebruiken de trekkers hun plan nen als een drukmiddel jegens de regering te Bonn. De West-Duitse minister voor de vluchtelingen, Lukaschek, verkeert sedert geruime tijd in een moeilijke positie omdat hij naar de mening der vluchtelingenleiders zich niet krachtig genoeg heeft doen gel den jegens de „onwillige landen" Het grote programma der van staatswege georgani seerde landverhuizing is sedert November 1949 in gang, maar het is grotendeels in het water gevallen door de tegenstand van de landen, die bestemd zijn om nieuwe be volking op te nemen. Er zouden volgens het plan 300.000 man verhuisd moeten zijn. In werkelijkheid is men slechts tot de helft gekomen en sedert geruime tijd maakt het plan helemaal geen voortgang meer. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, heeft in de Tweede Kamer een regeringsverklaring over de onderhan delingen met betrekking tot de oprichting van een Europese Defensiegemeenschap afgelegd. De minister zei dat de Nederlandse re- ring de N.A.T.O. niet ziet als een organi satie, die uitsluitend gekeerd is tegen aggressie, maar ook als basis voor econo mische, sociale en culturele samenwerking in Atlantisch verband. De regering zal haar volle medewex-king geven om de samen werking te verdiepen. Zxj is er zich echter terdege van bewust, dat de practische uit werking iii vei-band met de talrijke hin dernissen die overwonnen dienen te wor- dene niet op korte tenrnjn mogelijk zal blijken. Daarom mag niet worden gewacht totdat deze Atlantische gemeenschap in meer concrete zin haar beslag krijgt, maar de regering zal nu reeds alles dienen te doen, wat in haar vermogen ligt om de Europese Defensie Gemeenschap tot stand te brengen. Een drietal moeilijke vraagstukken zijn nog niet tot een oplossing gebracht: Het Saargebied, het feit, dat Duitsland geen lid is van de N.A.V O. en de vast stelling van de hoogte van de contributie van Duitsland. BONN (A.N.P.De West-Duitse bondskanselier dr. Adenauer heeft de Duitse Bondsdag aangekondigd, dat Duitse divisies vooreerst uit vx-ijwilligex-s zullen worden gevormd en dat pas op een later tijdstip de instelling van dienstplicht nood zakelijk zal woi-den. Dr. Adenauer deed deze mededeling in zijn inleiding tot het debat over de Duitse militaire bijdrage, dat de Bondsdag Donderdag begon. Adenauer sprak twee uren tegen voortdurende ob structies van de communisten, die her haaldelijk tot de orde moesten worden ge roepen. Dr. Adenauer gebruikte meer dan de helft van zijn rede voor scherpe aanval len op de Sovjet-Unie en een schildering van de gevaren, die Europa van die zijde bedreigen. Zijn x-ede bevatte echter hoege naamd geen mededelingen over de stand der onderhandelingen omtrent de Duitse bijdrage en over de vervanging van het bezettingsstatuut. Naar aanleiding van een der commu nistische interrupties riep Adenauer uit: „Ik vermoed dat achter de plotselinge wij ziging der Franse houding de Sovjet-Unie staat". Adenauer heeft opnieuw met na druk verzekerd, dat alle persberichten vol gens welke hij de oplossing van het Saar- conflict en de toelating van Duitsland tot het Atlantisch pact als vooi-waarden zou stellen voor de Duitse bijdrage, onjuist zijn. Tegelijkei-tijd zeide de kanselier ech ter, dat een direct verband tussen Duits land en het Atlantisch pact diende te wor- den gelegd. „Het is begrijpelijk, dat wij onder geen omstandigheden jonge Duitsers zullen onderwerpen aan organen, op wel ker functies wij genex-lei invloed kunnen uitoefenen. Dit is zo logisch, dat ik niet begrijp, waarom men zich er zo over kan opwinden", aldus Adenauer. Wat het conflict over de Saar aangaat, hei-haalde Adenauer zijn eerder uitgespro ken overtuiging, dat de overeenkomst tus sen Parijs en Bonn over de Saar geschon den is. Er ontstond groot tumult onder de so cialisten toen Adenauer hun klacht bij de constitutionele i-echtbank, als zou dienst plicht niet in overeenstemming zijn met de grondwet, overbodig en kansloos noem de. Adenauers rede had slechts weinig bij val. zelfs van zijn eigen coalitie. Zij werd in het algemeen de zwakste genoemd, die de Kanselier in de Bondsdag gehouden heeft. De plaatsvei-vangende leider van de so ciaal-democratische oppositie Ollenhauer, die met een strak en doelbewust betoog op de uiteenzettingen van Adenauer ant woordde, had het heel wat gemakkelijker. Hij ging uit van de stemmingen en ressen timenten, die op het ogenblik nog tegen militair samengaan met het Westen bij het merendeel der Duitsers bestaan, en con cludeerde op die basis tot afwijzing van de verdedigingsbijdrage onder de gegeven omstandigheden. Er kan geen twijfel aan bestaan, dat zijn argumenten de Duitse bevolking, die aan de radio kon luisteren, best bevallen. Voorts maakte de minister enkele op merkingen over de federatieve gedachte. De regering is er zich van bewust, dat de Eux-opese Defensie Gemeenschap een ver gaande stap betekent op de weg, die uit eindelijk zal moeten leiden tot een Euro pese federatie. In geval van verwezenlijking van een Europese Defensie Gemeenschap zou de functionele integratie een zeer grote stap verder zijn gebracht. Over de wijze waarop Duitsland op enigerlei wijze bij de N.A.V.O. kan wor den betrokken bestaai nog verschil van inzicht. Over de financiering van de defensie inspanning door middel van de gemeen schappelijke begroting is reeds een grote mate van overeenstemming bereikt. Er bestaat ovex-eenstemming over de vorm van de eenheden, waaruit het Euro pese leger zal worden opgebouwd. Deze organisatie zal in grote trekken overeen komen met de bestaande Amerikaanse organisatie. De divisies en lagere eenheden zullen nationaal homogeen blijven. Dit be tekent derhalve, dat een Europees leger korps zal zijn samengesteld uit nationaal homogene divisies, die ieder voor zich van verschillende nationaliteit kunnen zijn, waarboven een geïntegreerde korpsstaf met geïntegreerde korpstroepen. Met betrekking tot de economische as pecten, die zijn verbonden aan een Euro pese Defensie Gemeenschap, deelt de rege ring de opvatting, dat naast een gemeen schappelijke begroting ook een gemeen schappelijk progx-amma noodzakelijk is, dat de voorziening van de Europese strijd krachten verzekert. Het betreft hier de totale behoefte, zowel dus het ooidogsma- teriaal als al.,die goederen, die voor de uit rusting en instandhouding van de Euro pese strijdkrachten nodig zijn. De minister gaf tenslotte nog uitdruk king aan zijn persoonlijke zienswijze ten aanzien van de Europese Defensie Ge meenschap. Hij had het vaste vertrouwen en het geloof dat de Europese Defensie Gemeenschap spoedig werkelijkheid zal kunnen worden. Het is duidelijk, dat deze weg misschien de enig overgeblevene is, die naar een betere toekomst voor Europa wijst. Voor de toekomst van Nederland is de Defensie Gemeenschap van zeer grote be tekenis. „Op de weg die wij thans inslaan kan men niet meer terugkeren, maar slechts doelbewust verder voortgaan", zo besloot minister Stikker. De verliezen van de Nederlandse militaire eenheden die in Korea striiden bedragen tot dusverre 71 gesneuvelden. 269 gewonden en 3 vermisten, aldus bliikt uit de cijfers, die de secretaris-generaal der UNO Trygve Lie te Parijs heeft bekend gemaakt. Tot en met 31 December 1951 hebben de strijdkrachten der UNO in totaal 306.070 man verloren aan gewonden, vermisten en ge sneuvelden. De vijandelijke verliezen "op Korea werden onlangs te Washington op 1.601.350 man geschat. De Britse regering heeft Egypte een protestnota doen toekomen, waarin de on geregeldheden van 26 Januari te Caïro ten^stei-kste worden veroordeeld. Volgens deze nota heeft de Egyptische politie „weinig of niets" gedaan om te voorkomen, dat Britse onderdanen „op de meest bai'baarse wijze" werden gedood en Britse eigendommen vernield en bescha digd werden. NATTE SNEEUWBUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met regen-, hagel- en natte sneeuwbuien. Matige tot krachtige en langs de kust nu en dan harde wind. hoofdzakelijk tussen Noord en Noord-West. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vries- ount. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 9 Februari Zon op 8.08 uur, onder 17.41 uur. Maan op 15 57 uur, onder 7.49 uur. Hoog en laag water in TJmuiden Vrijdag 8 Februari: Hoog water: 2.26 en 14.43 uur. Laag water: 10.15 en 22.41 uur. Zaterdag 9 Februari Hoog water: 3.13 en 15.25 uur. Laag water: 11.04 en 23.22 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1