In het oude Brugge ontwikkelt zich de theorie van het nieuwe Europa Kamer en regering zijn het eens VAN HOUTENS CACAO 45 over Europese defensiegemeenschap 'MORRIS êe[mtjcu iïiuj! Zwit saletten EUROPESE SAMENSPRAAK Spaak is volledig bekeerd tot de progressieve „leer van de daad De radio geeft Zaterdag PANDA'S HEREN-LEVEN VRIJDAG 8 FEBRUARI 1952 2 VOOR BLOEMEN DAUDEY Schaatsen rijden Nederlandse rijders te Hamar Wapenfeest te Tilburg Marshall-geld voor Zandvoort blijft nog gereserveerd Amerikaanse torpedojagers bezoeken Amsterdam J. Hasper gemeente secretaris van Rotterdam de zuinigste thans et- per 10Ó gram Kosten auto omlaag!! Inlichtingen: GARAGE DEN HOUT TWEEDE KAMER DAMES PANTALONS J Dames! Vooral na Hamea-Gelei voor Uw handen P'jn&n? Terwijl het verdeelde Europa tegen de zwaarste weerstanden in de weg zoekt naar nauwer aaneensluiting met als uiteindelijk doel de vestiging van een Europese fede ratie binnen het bestek van het grotere At lantische geheel, werkt in de bezonken stilte van het oude Brugge reeds thans een instelling van universitaire aard aan de op leiding van ambtenaren, diplomaten en andere leidende functionarissen, die in de organen van bovenstatelijke aard straks een rol zullen kunnen spelen. Wij bedoelen het College van Europa, thans officieel er kend door de landen, die aangesloten zijn bij de Raad van Europa en door deze lan den in stand gehouden. Het aantal studen ten aan dit College is streng beperkt, toe gelaten worden alleen candidaten, die reeds een academische studie hebben voltooid, nog geen dertig jaar oud zijn en een strenge selectie zijn gepasseerd. Nederland heeft recht op uitzending van twee stu denten. Ons land wordt overigens waardig vertegenwoordigd doordat het de eerste rector van het College heeft geleverd, prof. dr. H. Brugmans. Binnen het bestek van het studiepro gram van dit jaar is thans een week gewijd aan de meest actuele problemen, die zich voordoen bij het streven naar een verenigd Europa. De week werd gehouden onder de titel: „Europese Samenspraak". Inleiders waren de directeur van de voorlichtings dienst van de Raad van Europa. Paul Lévy, de Franse socialist André Philip, de Bel gische senator de la Vallée Poussin en Paul Henri Spaak, tot December j.l. voorzitter van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg. Gelijk van een gezelschap als het onder havige mocht worden verwacht werden de grote vraagstukken, waarvoor men komt te staan bij de eenwording van landen, die in hun gehele huidige structuur bepaald wor den door een eeuwenoude, eigen, strikt nationale geschiedenis, aan een diepgaande analyse onderworpen. Men beperkte zich niet "tot een bestudering van de werk wijzen van bestaande instellingen als de Raad van Europa van de ontworpen „bij zondere gezagsorganen" als het Plan Schuman. Veeleer richtte men zijn aan dacht op de diepere stromingen in de vol ken en regeringen die bepalend geacht mogen worden voor de vorderingen, die gemaakt kunnen worden in de richting van een Europese federatie. Het socialisme Zo werd bijvoorbeeld de ontwikkeling van het socialisme in de verschillende Europese landen in de negentiende en twintigste eeuw aan een grondig onderzoek onderworpen, teneinde een mogelijke ver klaring te vinden voor het zo opvallende feit, dat het in onze dagen veelal juist de socialistische partijen zijn (zie Engeland, Duitsland) waarbinnen zich de scherpste weerstanden tegen een resoluter koers in de vereniging van de West-Europese lan den aftekenen. Zo werd verder een hoogst interessante discussie gevoerd over de vraag of de be- ADVERTENTIE It.-Krabben en peuteren maakt de nlXlU' kwaal steeds erger. De helder liftcfa/l vloeibare D.D.D. dsingt diep in ux de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN |i li IB HUIDAANDOENINGEN JViAf«JLr« HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor arbeiders in continu bedrijven. 11.35 Vierhandig pianospel. 12.00 Platen 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte mu ziek. i3.00 Nieuws. 13.15 Kleine Zonden, hoorspel. 13.30 Politiekapel. 14.10 Voor de jeugd. 14.30 Koorzang. 14.50 Boekbespreking. 15.05 Roemeense muziek. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Platen. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Kamerorkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Orgel en zang. 18.35 Volksdansen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testa ment in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gavarieerd programma. 21.15 Platen. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Geva rieerde muziek. 22.25 Onder de pannen, hoorspel. 22.45 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Vocale kerkmuziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 935 Platen. 10.00 Voor kleuters 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest en soliste. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amu sementsorkest en solist. 14.00 Boekbespre king. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Fanfare-orkest. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.38 Mannenkoor. 16.05 Brabants orkest, oratoriumvereniging en soliste. 16.20 De vliegende Hollander, causerie. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 13.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Pianoduo. 18.40 Rege ringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Filmprogramma. 19.15 Parle- mentsoverzicht. 19.25 Amusementsmuziek. 19.52 Actualiteiten. 20 00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Lichtbaken, causerie. 20.35 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.55 Platen. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.r5 Nieuws. 23.22—24.00 Residentie orkest en soliste. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Verzoekprogramma. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.30 Semi-klassieke muziek. 15.00 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 en 17.30 Platen. 18.00 Verzoekprogramma. 18 30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Pla ten. 19.15 Feuilleton. 19.45 Orkest en solisten. 20.55 Actualiteit. 21.10 Cabaret. 21.45 Ver- zoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45'Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 —24.00 Platen. weerde instabiliteit van het Franse régime met zijn onafgebroken reeks van regerings- crises niet een ernstige belemmering vormt voor een hechter en nauwer samengaan in Europa. De voor velen waarschijnlijk opvallende conclusie van dit debat was, dat ook hier de schijn bedriegt. Frankrijk moge vele regeringscrises kennen, zijn po litiek is stabieler dan bijvoorbeeld de En gelse, die slechts uiterlijk stabiel is, maar onder het bewind van slechts twee pre miers sedert de oorlog meer ministers ver sleten heeft dan de talloze Franse premiers hebben gedaan. Frankrijk wisselt van pre mier als van handschoen, het zijn echter altijd dezelfde mannen weer, die de rege ringen samenstellen en het is steeds de zelfde politieke lijn, die wordt voortgezet. Een derde onderwerp, dat langdurige bestudering en discussie uitlokte was de vraag, of het mogelijk was in een Euro pees gezagsorgaan ook waarlijk een Euro pese mentaliteit te kweken. De reeds op gedane ervaringen, onder meer met de OEES en met de Raadgevende Vergade ring van de Raad van Europa te Straats burg, geven aan, dat er nauwelijks gevaar bestaat, dat degenen, die de Europese ge zagsorganen zullen moeten dragen zich niet zullen kunnen losmaken van hun na tionale inzichten. Wel achtte men een ge vaar aanwezig, dat de huidige richting van ontwikkeling der Europese eenwording los van elkander staande gezagsorganen voor steenkool en staal (plan Schuman), voor landbouw, energie, transport en zelfs voor de defensie in deze organen een neiging zou kunnen doen ontstaan tot cor poratisme. Spaak besloot de studieweek met een zeer openhartige uiteenzetting van de mo tieven, die hem geleid hebben tot opgeven van het voorzitterschap van de Raadgeven de Vergadering van de Raad van Europa. Hij gaf daarbij blijk ten volle bekeerd te zijn tot de opvattingen van de „constitu- tionalisten", die geen heil meer zien in de voorzichtige, langzame methode van de „functionalisten". Europa verkeert in groot gevaar, zo zette hij uiteen. Het wordt be dreigd van buiten en van binnen. Het kan slechts leven met behulp van Amerikaanse steun, die maar liefst tien procent van de Amerikaanse begroting opeist. Dat kan niet zo blijven. Voor Amerika niet, maar voor een Europa, dat zijn onafhankelijk heid wenst te behouden evenmin. Nu Groot-Brittannië heeft doen blijken noch de leiding te willen nemen over een zich verenigend Europa, noch daaraan te willen deelnemen, moeten wij de moed hebben de realiteit te aanvaarden. Die komt hierop neer, dat het zogenaamde kleine Europa, dat is West-Europa zonder de Scandinavi sche landen die de Engelse koers willen blijven varen, zich hecht aaneen moet sluiten. Dit jaa? zal hiervoor de beslissing moeten brengen. Het zal gaan om er op of er onder. In hoofdzaak zal de strijd moe ten gaan om de publieke opnie. Die strijd kan niet voldoende gevoerd worden van een voorzitterszetel af. Wil men die strijd voeren, dan zdl men er rechtstreeks aan moeten deelnemen. Daarom legde Spaak zijn voorzittershamer neer, teleurgesteld ook door 't feit, dat hij in de Raadgevende Vergadering te Straatsburg niet meer dan de helft van de leden kon beschouwen als mannen, die inderdaad overtuigd zijn zowel van de urgentie als van de noodzaak om thans snel en doortastend een Europese federatie tot stand te brengen en die be reid zijn de risico's daarvan te aanvaarden, ook zonder deelneming van Engeland. J. C. van B. ADVERTENTIE Bronsteeweg 6 - Heemstede Telef 35759 - na 6 uur 10859 zijn vier In het trainingscentrum te Hamar Donderdagavond Klaas Schenk en de rijders, die te Oestersund en Drontheim heb ben gereden, aangekomen. Zij zullen Zater dag 9 en Zondag 10 Februari deelnemen aan de wedstrijd tussen een Noorse ploeg en een team. bestaande uit rijders van de Ver enigde Staten, Nederland, Engeland, Finland en Pajor. Charisius, Van 't Oever en Van der Eist zijn uit Oslo naar Hamar teruggekeerd en hebben onderdak gevonden op de boerderij van Arve Sinnerud. Zij zullen daar blijven tot aan het begin van de Olympische Win terspelen te Oslo. Skiërs trainen te Norefjell Bij stralend weer en drie a vier graden vorst is Donderdagmorgen de training voor de skiwedstrijden te Norefjell voortgezet. Leden van de Italiaanse, Zwitserse, Neder landse, Spaanse, Roemeense en Argentijnse ploegen nemen er aan deel. Te Tilburg werd het wapenfeest van de Koninklijke Onderofficiers Schermbond voortgezet met de wedstrijden personeel degen en corps degen. De uitslagen waren: Personeel degen, afa. 1. Van Kuykho- ven, Breda 8 pnt.; 2. Van de Broek, Haarlem 5 pnt.; 3. Riemens, Tilburg 4 pnt.; 4. De Looff, Den Haag 4 pnt.; Jansen, Haarlem, 5 punten. Personeel degen, afd. 2: 1. Langermeyer, Breda 10 pnt.; 2. Vroomans, Amersfoort 8 pnt.; 3. Schrederhof, Haarlem 8 pnt. WALLY THOM VERSLOEG GIEL DE ROODE. In een gevecht over tien ronden leed de Nederlandse bokskampioen weiter- gewicht Giel de Roode Donderdagavond te Liverpool een nederlaag op punten tegen de weltergewicht kampioen van Groot-Brittan nië en het Britse empire, Wally Thom. ADVERTENTIE min Naar wij vernemen blijft de 250.000 gul den Marshall-hulp, oorspronkelijk bestemd voor de uitbx-eiding van paviljoen „Riche" met hótel-accomodatie, door een gelukkig toeval voorlopig nog ongeveer een maand voor Zandvoort gereserveerd, mede door opnieuw persoonlijk ingrijpen van Zand- voort's burgemeester. Hoewel hier nog niets definitiefs over kan worden gezegd, heeft burgemeester Van Fenema nog een kleine hoop, dat het geld voor Zandvoort gered kan worden. Van 14 tot 21 Februari zullen twee Amerikaanse torpedojagers, de „Harold Jellison" en de „Stephan Potter", met een gezamenlijke bemanning van 650 koppen, een niet officieel bezoek aan Amsterdam brengen. De jagers zuxxen ligplaats vinden aan het Steenen Hoofd. De gemeenteraad van Rotterdam heeft benoemd tot gemeente-secretaris, als op volger van mr. M. Smeding, de heer J. Hasper, directeur van Financiën ter ge meente-secretarie van Rotterdam. Deze is in de eerste wereldoorlog ambtenaar ge weest op de secretarie der gemeente Heemstede. In die jaren was hij voorzitter van de Heemsteedse Poloclub. Hij was de eerste voorzitter der club, die in 1916 is opgericht. Na zijn vertrek naar Capelle aan de IJsel werd de heer Hasper be noemd tot erelid van HPC. De nieuwe gemeente-secretaris is op 30 September 1895 te Amersfoort geboren en kwam op negentienjarige leeftijd als vo lontair op de secx-etarie te Watergraafs meer. Achtereenvolgens werkte hij op de secretarieën te Amsterdam, Heemstede, Capelle aan de IJsel en Gouda. In 1921 ging de heer Hasper naar Nederlands In- dië, waar hij acht jaar in overheidsdienst werkzaam was, eerst als adjunct-referen daris, later i'eferendaris ter algemene se cx-etarie, kabinet van de gouverneur-gene raal te Buitenzorg Toen hij gerepatrieerd was, kwam de heer Hasper terug bij de gemeente-admi nistratie en wel te Rottex-dam, waar hij sindsdien gebleven is. Hij werd hoofd commies op de afdeling financiën II en bedrijven, in 1930 chef van de afdeling en administrateur, sedert 1948 met de persoon lijke titel van directeur van financiën. W/i ADVERTENTIE RENAULT VIER, 1 op 17 4975.— SIMCA ARONDE 1 op 12 6950.— HENRY J. (6 pers.) 1 op 12 8475.— WAGENWEG 166—168. Haarlem. Telef. 12138 ADVERTENTIE I. BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15439 (Van onze parlementaire redacteur) De volksvertegenwoordiging behoort meer dan tot dusverx-e het geval was, be trokken te worden, althans invloed te kun nen uitoefenen op het buitenlands beleid. Dit is een in vrij brede kring gekoesterd verlangen, met het oog op welks verwezen lijking de regering een door prof. Van Eysinga voorgezeten staatscommissie plan nen heeft laten beramen. Minister Stikker heeft in overeenstem ming met het advies dier commissie en tevens met uit de Kamer kenbaar gemaak te wensen gehandeld door omtrent het regei-ingsbeleid inzake het vraagstuk van de te scheppen Europese Verdedigings Ge meenschap een verklaring in de Kamer uit te spreken. Deze vorm van overleg, zo merkte de minister op, moest men zien als een normaal uitvloeisel van de moderne ontwikkeling der samenwerking tussen regering en volksvertegenwoordiging. Zowel de heer Wagenaar (Comm.) als de heer W e 11 e r (K.N.P.) vonden het bezwaarlijk na slechts een uur schorsing op de verklaring, die anderhalf uur ge duurd had, in te gaan. Ook de heer Bruins Slot (A.R.) achtte het niet doenlijk na zo korte tijd een oordeel te geven. De Kamer verenigde zich echter met het voorstel van de voorzitter om de beraadslagingen te beginnen. Jammer dat hij niet zo royaal was om, toen de heer Wagenaar, zij het formeel even te laat, op hoofdeliike stemming aandrong, daaraan te voldoen. Het voorstel zou ongetwijfeld zijn aangenomen, maar de heer Wagenaar zou dan elke grond gemist hebben de voor zitter te verwijten dat hij deze regeling van werkzaamheden had doorgedreven. Overi gens leken de argumenten voor wat ruimer gelegenheid tot beraad sterker dan zij in werkelijkheid waren. Het ging weliswaar om een voor heel ons volk uitermate be langrijke kwestie, maar op de keper be schouwd bevatte het door de minister van Buitenlandse Zaken voorgelezen stuk niets nieuws. Het was ook niet de bedoeling, dat de Kamer op alle onderdelen zou ingaan; het ging er alleen om haar de gelegenheid te 'verschaffen zich in het algemeen over het regeringsbeleid inzake de Europese Verdedigings Gemeenschap uit te spreken. De bedoeling was om, gesterkt door dit overleg tussen regering en Kamer, de vol gende week aan de te Lissabon te houden conferentie deel te nemen. Van het zeer uitgebreide betoog van de minister van Buitenlandse Zaken was mis schien wel de hoofdkern, dat daarin we derom duidelijk zijn zienswijze te bespeu ren viel omtrent de Europese Verdedigings Gemeenschap als onderdeel van de Noord- Atlantische Gemeenschap. Hij erkende wel, dat men langs de weg van die bijzondere Europese Gemeenschap meteen wat nader tot een Europese Gemeenschap in het al gemeen zal kunnen komen, maar het heeft er veel van alsof dit voor hem sleohts iets bijkomstigs is. In zoverre viel er ongetwij feld nog wel verschil van inzidht en ver langens tussen de bewindsman enerzijds, mej. dr. Klompé (K.V.P.), mr. Van der Goes van Naters (Arbeid) en nog enkeie afgevaardigden anderzijds waar te nemen. Mej. Klompé noemde trouwens het geen men nu onderneemt en ook volgens haar wel moet ondernemen, in wezen on- gezoiid. Men begint immers met wat sluit steen had moeten zijn, aangezien men nu niet een politieke en economische samen werking maar de Europese Defensie Ge meenschap voor laat gaan, vooral wegens het probleem Duitsland en dat van de Duitse herbewapening. Zij legde er de na druk op dat, al bestrijkt dan de Noord- Atlantische Gemeenschap een breder ter rein, de Europese Gemeenschap dieper gaat met haar boven-nationaal karakter. Gaar ne zou zij de minister de juistheid van deze stelling nog horen beamen. Met mr. Schmal (C.H.) die ook bij zondere belangstelling voor financiële kwesties aan de dag legde en de heer Bruins Slot (A.R.) Vroeg zij nog, zij het in ietwat andere woorden, of elk der leden van de Europese Verdedigings Ge meenschap nog enige zeggenschap behoudt over het gebruik van bepaalde legeronder delen. Dr. Bruins Slot kon overigens terecht vaststellen, dat er omtrent bouw en wijze van werking van de Europese Verdedigings Gemeenschap in belangrijke mate overeen stemming tussen Kamer en regering ge groeid is, sinds deze laatste overstag is ge gaan wat actieve medewerking aan bevor dering dier gemeenschap betreft, toen zij bemerkte, dat zulks onontbeerlijk bleek ir Noord-Atlantisch verband. Deze afgevaardigde, die Frankrijks hou ding zowel wat het vraagstuk Duitsland en de Noord-Atlantische Organisatie aangaat als wat het Saarvx-aagstuk betreft, min of meer laakte, hetgeen trouwens ook mr. Schmal deed, kon met de algemene strek king van het regeringsbeleid en van wat er nu gaande is ten opzichte van de Europese Verdedigings Gemeenschap wel instemmen. Hij zag er echter nog niet meer in dan „een bescheiden begin van een grote zaak." Zijn hart heeft »'j eigenlijk aan West-Europese samenwerking, als achtergrond en waarde van de Europese Defensie Gemeenschap, verpand en nu in deze laatste een sterkere cultuurband ontbreekt, juichte hij de sterke invloed, die de nationale regeringen nog zullen hebben (door het Comité van Minis ters) toe. Hierover dacht mr. Van der Goes van Naters anders. Als steeds hamerde hij vooral op het boven-nationale aambeeld alsmede op dat van samenwerking met een soort bondsstatelijk karakter. In zekere zin moet zijns inziens de Europese Verdedi gings Gemeenschap als zodanig zeggen schap bezitten, gelijk bij een bondsstaat het geval is met de zeggenschap van het geheel over de onderdelen. Deze afgevaar digde, die de statenbondsfiguur die alleen samengang betekent afwees, daar hij aan het bondsstatelijk karakter, dat op samen hang neerkomt bepaald de voorkeur geeft, wenste, dat het negen leden tellende Com missariaat overal zal optreden, waar het niet uitdrukkelijk zijn zeggenschap door het Comité van Ministers beperkt ziet. Dat Commissariaat, zo gaf hij te kennen, moet kunnen werken als een boven-nationale ploeg; de nationale ministers zouden alleen ter correctie mogen ingrijpen. Van de zes landen moet men niet een zich afsluitende maar een aansluitende gemeenschap ma ken. Het denkbeeld van minister Stikker juichte hij toe om bij wijze van beraadsla- maatregel zorg te dragen voor beraadsla ging tussen de zes van de Europese Ver dedigings Gemeenschap met de rest van de staten der Noord-Atlantische Gemeenschap. Hij vroeg de minister of deze er niet iets in zou zien een verbinding tot stand te bren gen tussen de West-Europese Unie (Ver drag van Brussel) en de Europese Verdedi gings Gemeenschap. Niet onvermeld dient ADVERTENTIE voorts te blijven zijn pleidooi om tot een schakel tussen die gemeenschap en Enge land te komen. De heer Korthals (V.V.D.) behoorde mede tot de leden, die de Europese ge dachte op de voorgrond plaatsten. De heer We Iter (K.N.P.) hoopte dat de minister ook het oog zou houden op het nationale belang. „Doet hij dat, dan zullen honderdduizenden hem in stilte aan het hart drukken, omdat hij dan opkomt voor het kleine, arme, oude Nedex-land." De heer Wagenaar (Comm.) betoogde dat de Europese Verdedigings Gemeenschap en het Europese leger alleen nodig zijn om de herbewapening en het in het leven roe pen van een nieuw fascistisch leger van Duitsland te verdoezelen. Minister Stikker antwoordt Minister Stikker, die 's middags al had opgemerkt, dat er geen weg terug zal zijn als we tot de Europese Verdedigings Gemeenschap overgaan, maar dat zulks dan zal leiden in de richting van een Euro pese Statenbond of bondsstaat, had de overtuiging dat in de Kamer een eensge zindheid naar voren was gekomen welke sommigen zijner buitenlandse ambtgenoten hem misschien nog wel zullen benijden. Men is het er in zeer grote meerderheid over eens dat onze medewerking gericht is geweest op een goed evenwicht tussen nationale en internationale belangen. Over en weer behouden regering en Kamer elk haar vrijheid. Aan een motie van vertrou wen, bij ons trouwens zéér ongebruikelijk, had hij geen behoefte. Van alle zijden (uit gezonderd dan de Communisten) is instem ming met de hoofdlijnen betoond. Er blijkt van de kant van het Nederlandse parlement bereidheid aanwezig te zijn tot de schep ping van een Europese Verdedigings Ge meenschap. Dit spreekt ook voldoende voor het buitenland. Wat de verhouding aangaat tussen Noord-Atlantisch? Organisatie en de Euro pese Verdedigings Gemeenschap had men misschien in het verleden wel meer ver schil van opvatting gemeend te bespeuren dan er werkelijk was. Het is niet zeker dat de Europese Ver- 37. Een grote mate van behendigheid en! de moed der vertwijjeling stelden Panda en Graaf Gaston in staat om met de regenpijp te doen wat eigenlijk niemand er mee doen kan, namelijk hem beklimmen tot aan de goot. „Vlug! Vlugger!", riep Panda voortdurend aanmoedigend tot de graaf; maar toen hij nu naar boven keek stokten de woorden hem in de keel, want onder hol geschater boog zich daar de Vleermuis rover zelve uit de goot om de regenpijp een zet te geven, waarmee dit nuttige ge bruiksvoorwerp losgemaakt werd van de muur.... en begon over te hellen Ho-ho-hoHo-jo-ho-ho!", lachte de Vleermuis. „Schitterend! Los! Vallen!" En terwijl onze vrienden machteloos aan de broze, zwiepende pijp hingen, stortte de vuige schurk zich alweer met ongelooflijke snelheid over de belendende daken. „Help! Nu gaan we er aan!", riep Panda. De graaf daarentegen schikte zich wonderwel in het onveilige zwiepen van de regenpijp, die steeds meer houvast begon te verliezen en nu ieder ogenblik neer dreigde te storten. „Komaan," sprak hij opgewekt. „Dit is nu eindelijk eens een boeiende bezigheidhah? Maar iets noodlottigs zal stellig niet plaets grijpen! Dat waere te interessant, zag dat is niet veur mij weggelegd! Op het laet- ste moment zal iemand het wel in het heufd haelen om ons te redden. Vervelend, niet- waer?" Hij sprak dit alles uit terwijl de pijp werkelijk angstwekkend begon te doen. De redding zou dan ook van Jollie- pop moeten komen, die beneden stond en het uiteinde van de pijp zo goed mogelijk steunde, terwijl hij naar boven riep: „Sta mij toe ons te redden!" „Graag!", riep Panda duizelig terug. En Graaf Gaston van Gaep tot Gaep zuchtte vermoeid. Critlek. Op de jaarlijkse conferentie van de vakbond in Ontario is critiek ge leverd op de immigratiepolitiek varr de Canadese regex'ing, aldus meldt de cor respondent van de „Times" uit Toronto. Volgens de voorzitter van deze bond, George Burt, wordt elke industriestad in Canada door wexkloosheid bedreigd. De bond is gesteld op immigranten, doch kan er zich niet mee verenigen.dat werk gevers van de situatie gebruik mogen maken om de lonen te verlagen. Rovers. Twee met revolvex-s gewapende mannen hebben op het vliegveld van New Yox-k twee employés van de K. L. M. overvallen en uit de ladingloods bont en vulpennen ter waarde van ongeveer 4.550 dollar gestolen. In de vrachtloods werden de twee employés gebonden en werd hun een prop in' de mond gedaan. De rovers lazen zorg vuldig de ladinglijst door en verdwe nen met twee pakketten bont van elk 2.000 dollar waarde en een pakket vul pennen van 550 dollar in de auto van een van hun slachtoffers. Zij waren op het vliegveld aangekomen in een auto, die zij gestolen hadden van een substituut-officier van Justitie. Hoog water. Gemeld wordt, dat duizend mensen dakloos zijn geworden tenge volge van de overstroming van de Ga- x-onne bij Barsac, ten Zuid-Oosten van Bordeaux. In andere delen van Zuid- West-Frankrijk zakt het water volgens de berichten langzaam. Tot nog toe zijn zestien personen verdronken. Vele plaatsen in dit gebied zijn nog van gas en electriciteit verstoken. Velen worden in de bovenverdieping van hun huizen door legerschuiten van voedsel voorzien. Zuinig. De Franse minister-president heeft een verlaging aangekondigd van de deviezentoewijzing voor Franse toeris ten, die naar het buitenland gaan, van 50.000 tot 30.000 francs. Toenadering. President Perón van Argen tinië heeft gisteravond een besluit ge tekend, dat het op vrije voeten stellen behelst van 35 leden der Ai'gentijnse so cialistische partij, die hetzij tot gevange nisstraf waren veroordeeld, hetzij zich, in afwachting van hun b^echting in verzekerde bewairing bevonden. De pre sident heeft hiex-mede de belofte inge lost,, die hij Enrique Dickman, de 78- jax-ige „grootvader van het Argentijnse socialisme", heeft gedaan. Dickman is later door zijn eigen partij gedesa voueerd. Perón heeft voorts bepaald, dat „La Vanguardia", een socialistisch blad, dat in 1947 werd verboden, weer mag v ex-schijnen. Ironie. De trein van Oslo naar Bergen heeft in de afgelopen nacht tengevolge van een storing tien a elf uur opont houd gehad. Dit betekende pech voor een aantal spoorwegautoriteiten, die in Bergen een vergadering moesten bij wonen over de vex-betering van het spoorwegverkeer Oslo-Bergen. Men heeft nu maar een geïmproviseerde ver gadering belegd in de gestrande trein. Ambassadeur. President Truman heeft George F. Kennan benoemd tot ambas sadeur te Moskou. Kennan was tot dus ver als deskundige inzake de Sovjet- Unie aan het departement van Buiten landse Zaken verbonden. Hij volgt als ambassadeur admiraal Kirk op. Kennan, die bijna 48 jaar oud is, heeft reeds in 1945 een functie aan de ambassade te Moskou bekleed. Kirk is sedert 1949 ambassadeur te Moskou geweest. Neergestort. Een tijdens een sneeuwstorm uit een dorp nabij Tokxo naar Korea vertrokken Amerikaans vliegend reu- zenfort is omlaag gestort. Het vliegtuig, dat een volledige bommenlast aan boord had, is in de omgeving van een dorp in rijstvelden terecht gekomen. De bom men ontploften, waardoor het brand weer en reddingsploegen onmogelijk was het wrak dichter dan achthonderd me ter te naderen. Geen der inzittenden heeft de ramp overleefd. Een burger is om het leven gekomen en drie ande ren worden vermist. Tien bixrgers zijn ernstig gewond. ADVERTENTIE 'n Zwilsal product dedigings Gemeenschap zich tot een staten bond of bondsstaat zal ontwikkelen. Dat kan wel eens een tijd duren. Daarom heb ben we een zekere mate van zorg hoe te handelen als het nog niet zover is op het ogenblik waarop eventueel de Noord- Atlantische Organisatie niet meer zou be staan, een zorg die dus de vraag raakt voor hoe lang het Europese Verdedigings Ver drag zal dienen te gelden. Uit het lidmaat schap van de Europese Verdedigings Ge meenschap zullen voor ons land geen gro tere financiële verplichtingen voortvloeien dan uit dat van de Noord-Atlantische Or ganisatie. Het leggen van een band met Straatsburg noemde de minister wat moei lijker dan het was voor de Kolen- en Staal gemeenschap, al vond hij het zelf wel ge wenst. De Europese Defensie Gemeenschap kan, zo betoogde minister Stikker, geen politieke beslissingen op militair gebied nemen: in dit opzicht is zij uiteindelijk, via de opperbevelhebber van de Noord-Atlan tische Organisatie, van de Raad van Mi nisters van laatstgenoemde organisatie af hankelijk. In studie is nog hoe banden ge legd kunnen worden met het Brussels Ver drag. Tenslotte vernam men van minister Staf, dat buiten de gemeenschap zullen blijven de troepen die een andere dan een gemeen schapstaak hebben. Buiten het eigenlijke gevechtsterrein is de nationale regering verantwoordelijk voor handhaving van orde en rust en moet zij ook in overleg met de desbetreffende Noord-Atlantische op perbevelhebber zorg dragen voor bescher ming van verbindingswegen. Dat is zo afgesproken in de Noord-Atlantische Or ganisatie en hierin brengt de Europese Verdedigings Gemeenschap geen veran dering. Afgezien van bepaalde eenheden die, zoals de maréchaussée, buiten de ge meenschap blijven, zal ook uit hetgeen wèl tot het Europese leger behoort, het nodige ter beschikking worden gesteld met het oog op de handhaving van orde en rust. zo besloot de minister.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2