BRYICRE Tegen kellner, die inbraken pleegde, drie jaar en zes maanden geëist 0UEST00K INSTALLATIES groen Co. AKKERTJE ^Hoe is het ontstaand Een Eeuw geleden Sonaten-avond door duo Van der Glas „Boek en jeugd" Uitgaan in Haarlem VRIJDAG 8 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HAARLEMSE RECHTBANK Agenda voor Haarlem 'Nare dagen Valentijndag Jubilerende schilders T af eltennisuitslagen JA MENEER! De oliën in zijn geëmulgeerd Een boodschap van Prinses Wilhelmina Gericht tot de jeugd in Haarlem Brandje in een kamer aan de Thorbeckestraat Dr. A. JE. S. Sluyterman is vandaag zeventig jaar Vernieling met opzet bij Veluwse kazernebouw Heemstede heeft nu twee artistieke organisaties Nauwe samenwerking beoogd Aantrekkelijke expositie in de Raadzaal Oneerlijke winkeljuffrouw Dit woord: AALMOES V J KREOFIAVON Burgerlijke stand van Haarlem In het begin van dit jaar zag een agent van politie, dat een man zidh des avonds op verdachte wijze in Bloemendaal gedroeg. Hij bracht hem over naar het bureau van politie en de recherche stelde een onder zoek in. Het bleek, dat de aangehoudene, de dertigjarige kellner C. H. R., zich in de maand December aan verscheidene inbra ken in Bloemendaal en Heemstede had schuldig gemaakt. Hij gaf toe zeven inbra ken in eerstgenoemde gemeente te hebben gepleegd en twee in Heemstede. Donderdagmorgen had de kellner zich voor de Haarlemse rechtbank te verant woorden. Hem waren twee inbraken ten laste gelegd, namelijk een in de Asterlaan te Aerdenhout, waarbij de buit bestond uit een aantal zilveren guldens en rijksdaal ders en een in Overveen, waar een bedrag van ongeveer 1000 is gestolen. 1-Iet geld maakte hij met een vriend in Amsterdam op. De officier van justitie herinnerde er aan, dat verdachte reeds enige vonnissen achter de rug heeft. Hij eiste een gevan genisstraf van drie jaar en zes maanden. De verdediger, mr. R. Kalbfleisch gaf toe, dat het verleden niet geheel gunstig is, doch hij vond de eis te zwaar. Het is beter de verdachte een lichtere straf op te leggen, om hem in de toekomst nog een kans te geven. Hij heeft zich aan de inbraken schuldig gemaakt in een periode van werk loosheid. Damesmantels gestolen De twintigjarige P. D. en de zesendertig- jarige A. O., beiden van beroep schilder, waren in het najaar werkloos geworden. Om aan geld te komen waren zij er op uit getrokken en in de nacht van 1 op 2 De cember hebben zij zich toegang verschaft tot een confectie-atelier. Beiden namen zes damesmantels weg. Kort daarop zijn zij aangehouden en naar het Huis van Bewa ring overgebracht. Verdacht van diefstal van damesmantels stond het tweetal terecht. Tegen P. D., die een vonnis op zijn strafblad heeft, luidde de eis van de officier van justitie een ge vangenisstraf van tien maanden en tegen A. O., die acht keer veroordeeld is, een straf van een jaar en zes maanden. Mejuffrouw mr. H. Muller vroeg de rechtbank aan P. D. een gecombineerde straf op te leggen en mr. M. Cohen over de andere verdachte een nieuw voorlichtings rapport te laten opmaken. Brand door schuld Op 28 November van vorig jaar moest de Haarlemse brandweer in actie komen voor een brandje in een perceel aan de Zijlweg. Bij onderzoek bleek, dat de drie ëndertigjarige bewoner W. Z. in zijn bed had gerookt, in slaap was gevallen en de sigaret uit zijn mond had laten vallen, waardoor het bed in brand raakte. Met behulp van buiten is het vuur spoedig ge blust. Tegen Z. werd proces-verbaal opge maakt en Donderdag had hij zich voor de rechtbank te verantwoorden. Hem was brand, door schuld ten laste gelegd. Ver dachte gaf toe des avonds voor hij was gaan slapen, sterke drank te hebben gedronken. De volgende morgen was hij om halfzeven uit zijn bed geweest, om het ochtendblad uit de bus te halen. Hij heeft zijn moeder de krant bezorgd en is naar bed gegaan. Hij stak een sigaret op en viel kort daarop in slaap. Later werd hij wakker en toen stond zijn bed in brand. Volgens de ver- Een Parijzenaar, de heer H. E. M. Souget, zal de bouwvallige violen bij Abcoude la ten restaureren. De molen had twee eeu wen lang de taak, het waterschap Baam- brugge-Oostzijde te bemalen, maar is thans vervangen door een electrische installatie. Aan de heer Souget is reeds toestemming verleend om van de molen een vacantie- verblijf te maken, onder voorwaarde dat hij tevens de bemalingsinstallatie weer be drijfsklaar zal laten maken, zodat de molen in geval van nood nog dienst kan doen. VRIJDAG 8 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Wenn der weisse Flie- der wieder bliiht" (Hoofdstad-operette), 8 uur. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Nassauplein 8: Theosofische vereniging, spre ker F. Niemöller over „Jeugd en realisme", 8 uur. Die Raeckse: Nationale partij, 25e contactavond, 8 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Trommen des doods" 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De fluitende pijl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Meisje ontvoerd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva (Heemstede): ,.De man in het zwart", 18 jaar. 8.15 uur. Rembrandt: „Show boat", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Ivoorjagers", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 9 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Wenn der weisse Flie- der wieder blüht" (Hoofdstad-operette), 8 uur. Bronsteeweg 76 (Heemstede): openbaar huisconcert, 4.30 uur. Minerva: 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Luxor: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9 15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 dachte moet de brand aan onvoorzichtig heid te wijten zijn en niet aan drankmis bruik. De eis luidde een hechtenisstraf van drie weken. De rechtbank zal op 21 Februari uitspraak doen. Onder auspiciën van het Comité voor jonge Toonkunstenaars gaven Donderdag avond in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum de pianiste Pie van der Glas en haar echtgenoot, de violist Chris van der Glas, een recital. Zij boden het naar verhouding talrijke publiek een program ma met duo-sonates van Mozart, Brahms, Louis Somer, Léon Orthel en Albert de Klerk. Het uitgevoerde werk van deze laatste heet weliswaar „Fantasie" en bestaat maar uit één deel, doch is niettemin tot het genre der duo-sonate te rekenen. Naar aanleiding van een uitvoering te Parijs van deze „Fantasie" (door een paar leerlingen van het Amsterdams Conservatorium) ge waagde Frank Onnen, de bekende corres pondent van „Mens en Melodie" in het Januarinummer van dit tijdschrift, van de „latijns-gezinde elegantie" dezer compo sitie. Deze kwalificatie zou evengoed pas sen op de beide andere Nederlandse com posities van het programma: de bescheiden maar zuiver geïnspireerde Sonatine in a van Louis Somer (de concertmeester van de Groningse Orkestvereniging) en de gril lige Sonate opus 75 in b van Léon Orthel, doch het is de vraag of de Fransen deze verwantschap zelf ook zo aanvoelen. Ik vermoed dat zij er wel de geest van Franck in zullen herkennen, maar verder niets wat hun eigen is. En men weet hoe men daar in Frankrijk tegenover staat. Debussy heeft het eens onomwonden uitgesproken toen hij over César Franck getuigde „c'est un bon musicien, mais c'est un Flamand" ('t is een goed muzikant, maar 't is een Vla ming). Waarmee ik maar zeggen wil dat onze jonge Nederlanders zich wel bij voor keur aanpassen bij wat uit het Zuiden komt, doch dat ze het ten slotte op hun eigen manier verwerken. Zodat het Franse karakter hunner muziek slechts als een „inslag" is te beschouwen. De concertgevers lieten een vei-dienste- lijk samenspel horen, vooral in de vrien delijke Sonatine van Louis Somer. De kernachtige effecten bereikten zij in de Fantasie van Albert de Klerk. De Sonate in Es van Mozart was nog niet geheel uit de verf; de interpretatie miste regelmaat in tempo en rhythme en zuivere distinctie. Hierbij dient een uitzondering te worden gemaakt voor het „Andante con moto", dat beschaafd muzikaal klonk. Van de Sonate in d van Brahms werden de delen I en III ook zeer verdienstelijk ten gehore gebracht. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Neem 'n Tijdens een in Aalsmeer gehouden pers excursie, uitgaande van de bloemisterij en het ministerie vaix Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, werd medegedeeld dat dit jaar in Nedex-land propaganda zal wor den gemaakt voor het in ere houden van Valentijndag op 14 Februari, de naamdag van de om zijn bloemenliefde vermaarde Italiaanse monnik, die leefde van 230 tot 270. Op Valentijndag worden in vele lan den blijken van liefde, vriendschap of sym pathie uitgedrukt door een bloemenge- schenk. Namens de bloemisterij zal op 14 Febr. een bloemengeschenk worden aangeboden aan de bij ons Hof geacci-editeerde buiten landse vertegenwoordigers. De Amsterdamse schilder Ton Meijer, voor zitter van het Nederlands Kunstenaars genootschap wordt op 17 Maart zestig jaar. De jubilaris zal het hem aan te bieden hulde blijk schenken aan de „Mr. J. F. van Roijcn- stichting". Er wordt een eretentoonstelling van zijn werken gehouden in het ICC. In het erecomité hebben onder meer zitting geno men mr. A. J. d' Ailly, burgemeester van Amsterdam, W. J. baron van Heeckeren van Molecaten. particulier secretaris van H. M. de Koningin en dr. N. R. A. Vroom, hoofd van de afdeling kunsten van het ministerie van O.. K. en W. De mozaiekschilder Antoon Molkenboer hoopt op 8 April zijn 80ste verjaardag te vieren. Ook van zijn werk wordt in het ICC een tentoonstelling gehouden. Secretaris van de beide huldigingscomités is Gerard van Vliet te Amsterdam. DE „BREEZAND" VLOT De Nederlandse kustvaarder „Breezand" die bij de ingang van de haven van Sligo (Zuid-Ierland) was gestrand, is gisteren op eigen kracht vlot gekomen en doorgevaren naar Sligo. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de afdeling Haarlem van de NTTB luiden: Heren, klasse 1: Heemstede 2PWN 64; GTTC 1—Winfried 2 6—4; O. Zwart 1—TOG 3 3—7: Togido Rapidity 1 9—1. Heren, klasse 2 A: HBC 3Winfried 3 37; TOG 4Hotac 2 7—3; GTTC 4—GTTC 2 4—6; O. Zwart 2—Tybb 1 2—8. Heren, klasse 2 b: Heemstede 3HBC 2 28: PWN 2—Winfried 3, uitgesteld: Rapidi ty 2—Te Zaanen 1 7—3; ATT 1—Togido 2 3—7. Heren, klasse 3 A: TOG 6GTTC 5 37; Winfried 5—HBC 4 5—5; Te Zaanen 3—Vel- sen 1 64; O. Zwart 3—Rapidity 3 64. Heren, klasse 3 B: GTTC 7HBC 5 73: PWN 3—TOG 5 8—2: Geel Wit 1—Tybb 2 2—8; ATT 2—Togido 3 3—5. Heren, klasse 4 A: HBC 7Togido 4 28; Rapidity 4Heemstede 6 100; VGZ 3 DIOS 3 2—8; Geel Wit 3—Tybb 5 6—4. Heren, klasse 4 B: Heemstede 7—Rapidity 5 100; VGZ 4O. Zwart 4 19; Togido 5 —DIOS 2 4—6. Heren, klasse 4 C: VGZ 2Heemstede 5 uitgest.; Velsen 3Hillegom 1 28; Hotac 4 —Winfried 6 64; Hillegom 2—Tybb 4 uitg. Heren klasse 4 D: Velsen 2—Te Zaanen 3 8—2. Dames, klasse 3: Heemstede 2Heemstede 1 37; Winfried 2Winfried 1 37: Hotac 1 Te Zaanen 1 73; Togido 1TOG 1 010. Dames, klasse 4 A: HBC 2TOG 3 82; TOG 3—GTTC 2 3—7; Velsen 3—Velsen 1 19; Winfried 3—Te Zaanen 2 7—3; GTTC 2 —Tybb 2 5—5. Dames, klasse 4 B: Velsen 2Winfried 4 100; Geel Wit 1—PWN 1 0—10; Winfried 4 —GTTC 1 9—1. ADVERTENTIE voor smetteloze haarverzorging. Luister naar Uw kapper: Brylcreem Uw haar! Brylcreem is een „rijke" haarcream. Zij bevat zuivere, natuurlijke oliën, geëmulgeerd voor smetteloze haarverzorging. Brylcreem houdt het haar zacht en glanzendonberispelijk en gezond. Massage met Brylcreem versterkt de hoofdhuid en maakt Droog Haar weer vitaal. Vraag Brylcreem - de geëmulgeerde haarcreamWelverzorgde mannen overal ter wereld gebruiken het Brylcreem Products Ltd, Stanmore, England - Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam Van 1316 Februari hoopt Youth fox- Christ iedere avond een rally te houden in het gebouw van de Vrijzinnig Hei-vormden, Jacobstraat. Tot zijn grote blijdschap ontving het be stuur de mededeling dat H.K.H. Prinses Wilhelmina een pei-soonlijke boodschap op de rally van 13 Februari hoopt te richten tot de jeugd in Haarlem. Deze boodschap zal worden overgebx-acht door Jonkvi-ouw S. E. Baronesse Van Randwijck. Aan deze rallies zal vei-der worden medegewerkt door de heer H. van den Brink, voorzitter Youth for Christ, ds. J. L. Koole, Geref. Pred. te Bloemendaal; ds. B. van Gelder, Herv. Pred. te Haarlem; de heer L. J. Pasman, full-timer Y. f. C.; door een muziek-band, door de heer Floor Stoop, bas en het Youth for Christ-trio. Donderdagmiddag om halfeen zagen be woners van de Thorbeckestraat rook ko men uit een der woningen. Aangezien er niemand thuis was heeft men zich toegang tot het huis verschaft. Ook werd de brand weer gewaax-schuwd. Het bleek, dat er in een kast met boeken brand was ontstaan en het vuur had zich vex-spx-eid in de ka mer, waar een bed en meubelen stonden. De brandweer heeft het vuur geblust. Enige meubelen en beddegoed vei-brand- den. Een vierjarig kind had met lucifers in de kast gespeeld, waardoor brand was ontstaan. De familie had om elf uur het huis verlaten. ADVERTENTIE Vandaag viert dr. A. 7E. S. Sluyterman, arts te Haarlem, zijn zeventigste verjaar dag. Hij is in Workum (Fr.) geboren, stu deerde aan de universiteit te Utrecht en aan de academie in Freiburg. In Utrecht legde hij zijn artsexamen af en in 1911 pro moveerde hij tot doctor. In laatstgenoemd jaar wex-d hij assistent van het Sint Eli sabeths Gasthuis. Kort daarop vestigde hij zich als arts in Haarlem. In de loop der jai-en is dr. Sluyterman van vex-scheidene besturen bestuurslid ge weest onder andere van de Kring Haar lem van de Nederlandse Maatschap pij tot bevordering der geneeskunde, van de Wijkverpleging van de Ne derlandse Protestantenbond, van de des tijds bestaande Haarlemse Schoolvereni ging en van de afdeling Haai-lem van het Centraal Genootschap van kinderherstel- lings- en vacantie-oorden. De verjaax-dag wordt in stilte gevierd. Vanmorgen ontving dr. Sluyterman echter vele blijken van belangstelling van zijn col- legas en patiënten in dc vorm van bloem stukken en schriftelijke gelukwensen. In de nacht van Woensdag op Donder dag zijn aan de pompinstallatie van het ka zernecomplex bij Nunspeet met opzet ver nielingen aangebracht. De rijkspolitie is een uitgebreid onderzoek begonnen. Ex- wordt niet in de eerste plan's pan sabotage gedacht, aangezien bij deze bouw onder hoogspanning gewerkt wordt en het daarom mogelijk is dat de vernielingen uit wrok tegenover een of andere uitvoerder zijn ge schiedt, zo verneemt het A.N.P. Het is in Heemstede niet aan de alge mene aandacht ontgaan, dat met de ope ning van het Minerva Theater tevens de mogelijkheid voor het ontstaan van een cultureel centrum is geschapen waar om heen zich misschien een eigen kunstleven zou kunnen ontwikkelen. Verscheidene in gezetenen hebben dan ook reeds getracht tot oprichting van een Heemsteedse Kunst kring te geraken. Zij plaatsten enige maan den geleden een oproeping in de bladen, waarin hun plannen kenbaar werden ge maakt. De hierop ontvangen adhaesie- betuigingen vormden de basis waarop een voorlopig comité kon worden samenge steld, bestaande uit de dames R. Rijke en F. Waldkötter en de heren A. W. Aai"ts, dr. J. D. de Jong, dr. H. Kahrel, dr. M. J. Nubé, T. Paap en H. H. M. Spaan. Dit co mité heeft bekend gemaakt, dat het zich binnenkort met een uitvoerige circulaire tot de burgerij zal richten, waarin tevens nadere bijzonderheden zullen worden ver meld over een in April te houden openings avond Ook de schildex-s, die de Kersttentoonstel- ling in .,Het Wapen van Heemstede" orga- niseerden, hebben zich inmiddels verenigd en wel tot „De kring van Heemsteedse beeldende kunstenaars", waarvan het be stuur als volgt is samengesteld: Jan Rus- man (voorzitter), Joop Beljon (vice-voor- zitter), Siem Leuven (secretaris), Henk Meyer (tweede secretaris) en Roel Ree (penningmeester). Tot ere-lid wex*d de be kende illustrator Jan Wiegman benoemd. De kring stelt zich in de eerste plaats ten doel het in Heemstede bevorderen van ma nifestaties op het gebied der beeldende kunsten in de ruimste zin van het woord. Bij de samenstelling van het werkprogram ma werd daarom rekening gehouden met het belang der plaatselijke kunstenaars, die zich hebben aangesloten en waarvoor ten minste eenmaal per jaar expositieruimte en verder een wekelijkse gelegenheid tot gezamenlijk tekenen zal worden ingeruimd. Bovendien is het bestuur "voornemens le zingen door deskundigen te laten houden en bioscoopvoorstellingen te organiseren, waarbij de films over Van Gogh. Matisse, Picasso, Rubens enzovoorts worden ge draaid. Tevens verkeren de plannen voor een wedstrijd in affiches, te vervaardigen door schoolgaande kinderen, reeds in een vergevorderd stadium. Ook zal er een expo sitie van tekeningen door de Heemsteedse jeugd worden gehouden. Voor de aankon diging hiervan zijn de affiches bestemd, die op de eerder te houden wedstrijd wer den bekroond. Voor hen, die zelf geen scheppende ar beid verrichtènj maar zich niettemin op de een of andere wijze tot de beeldende kun sten voelen aangetrokken, zal de mogelijk heid «worden opengesteld zich toch op nauwe wijze aan deze Kring te verbinden. Teneinde te voorkomen dat in Heemstede de onmogelijke situatie zou ontstaan van twee elkaar beconcurrerende culturele or ganisaties. hebben het comité en het be stuur van de Krinig de beeldende kunste naars reeds contact met elkaar gezocht, met de bedoeling tot een nauwe samenwerking te komen. Op uitnodiging van de Haarlemse Jeugd bibliotheek heeft de stichting „Jeugdlec tuur" haar tentoonstelling „Boek en jeugd", die reeds in vier andere plaatsen werd ge houden en in Blaricum ook door de Ko ningin is bezocht thans ingex-icht in de Haarlemse raadzaal. Het begrip jeugd geldt hier dan in een zeer ruime zin, want men tx-eft zowel de lotgevallen van Okkie Pepernoot, neergeschreven in letters van het leesplankjesfoi-maat aan, als populaire verhandelingen over technische onderwer pen of over muziek. Alle lectuui-, of liever: alle aanbevelenswaardige lectuur (want deze expositie wil de ouders een wegwijzer zijn), die het kind in zijn gehele ontwikkelingsperiode onder ogen kan krij gen is hier in volgorde uitgestald. De schrijvers op de titelbladen vormen een heterogeen gezelschap, men vindt er zowel Penning met zijn heldenverhalen als Erich Kastner onder. En „Het fluitketeltje" van Annie Schmidt treft men in de onmiddel lijke nabijheid van Van Alphens „Kleine Gedigten voor Kinderen". Over Van Al phen gesproken in de antichambre van de raadzaal kan de bezoeker een indruk krijgen van wat de jonkheid omstreeks een eeuw geleden te verwerken kreeg. Dit deel van de expositie is afkomstig uit het particulier bezit van een dame uit Overveen. Daarin wordt de aandacht ge trokken door de verzenbundel „Deugd geeft vreugd" en het „Magazijn van spreek woorden en zedespreuken", en door een treffende illustratie van „de gevolgen der ongehoorzaamheid", door A: Alex is, die zijn zusje liefheeft en B: de bedelaar, „die bijkans nakend zit" en alle lieve kin deren tot hartelijke ontferming beweegt. En natuurlijk treedt ook brave Hendrik u bedeesd maar vastberaden tegemoet („er zijn wel kinderen, die hem niet liefhebben maar dat zijn ook ondeugende kinderen"). Zo ontmoet men het ideale kindertype uit het midden der achttiende eeuw, vorsend naar deugdelijkheid en kennis, zich zelfs begravend in geschriften, waarvan een vader in een der boeken toch moet op merken: „dezelve zijn voor uwe vatbaar heden niet geschikt." Het geeft een gevoel van opwinding om, na dit arsenaal van de moraal achter zich gelaten te hebben, op de expositie in de raadzaal een schavuit als Dik Trom tegen te komen, ook al heeft dit jongmens nog zo'n brave inborst. Over Pietje Bell zwijgen we maar helemaal, die heeft het trouwens al te bont gemaakt om mee te mogen dingen op deze tentoon stelling. De jeugdbibliotheek voegde aan het ge heel nog een aardige collectie van buiten landse jeugdboeken toe, die vooral door de illustraties belangstelling verdienen. In de collegekamer zullen de leerlingen van de Haaidemse Montessorischool vier middagen aan het publiek laten zien, hoe zij hun bibliotheek gebruiken. Op deze school wordt aan de vaardigheid in het „naslag- werk" grote aandacht besteed omdat zij in de practijk vaak even belangrijk blijkt te zijn als kennis. De tentoonstelling, die gisteren is begon nen blijft tot 18 Februari open; daarna zal zij in Amsterdam de Boekenweek op luisterden. Een Zandvoortse winkelier kwam dezer dagen tot de ontdekking dat zijn boeken niet klopten met cle kas, welke een nade lig verschil van ongeveer tweeduizend gul den vertoonde. Het vei'moeden dat zijn 18-jarige winkeljuffrouw uit Haarlem hier over opheldex'ing kon verschaffen bleek juist te zijn, want toen de politie haar aan de tand voelde bekende zij, ongeveer een jaar lang wekelijks vijftig a vijfenzeventig gulden uit de kas te hebben genomen. Met dit geld had zij in uitgaansgelegenheden goede sier gemaakt. Zij is nu in het poli tiebureau te Zandvoort opgesloten. Ds. M. HOLTROP NAAR LEEUWARDEN Ds. M. Koltrop. die sinds April 1946 pre dikant is bij de Christelijk Gereformeerde Gemeente te Haarlem, heeft een beroep naar Leeuwarden aangenomen. Het is natuurlijk verleidelijk te den ken aan de samenstelling van twee be kende woorden en aalmoes op te vatten als een woord dat op dezelfde wijze is gevormd als bijvoorbeeld appelmoes. Inderdaad schijnt vroeger een spijs be staande uit aai en verschillende groen ten dooreengemengd, wel te zijn toebe reid, maar oudere vormen van het woord aalmoes bewijzen dat wij de vei-- klaring elders moeten zoeken en zelfs tamelijk ver van huis. In het Grieks betekent het woord eleëmosyne: mede lijden, erbarmen. Vandaar, datgene wat men uit medelijden doet dus: gift aan een arme. In overeenstemming met de Griekse afkomst zegt men in kanselstijl: aalmoezen doen in plaats van: aalmoe zen geven. Het woord aalmoezenier, eigenlijk betekenend: hij die liefdegaven uitdeelt, wordt thans gebruikt voor geestelijke in het leger voor de R.K. soldaten. Zijn Protestantse collega heet veldprediker. ADVERTENTIE voorkomt en geneest t Buisje <"el 10 lobleUen HAARLEM, 7 Februari 1952 ONDERTROUWD: 7 Febr., M. J. van Tol en T. de Lugt. GEHUWD: 7 Febr., G. P. Voorting en A. M. Rompa; A. Heeres en R. M. van Kuijeren; H. Boeijink en P. R. A. Krab. BEVALLEN van een zoon: 6 Febr.. A. H. van der WalleKrouwels; 7 Febr., J. Bou- manHemke; D. J. MalzkaScheltema; M. WesselsLijnzaat. BEVALLEN van een dochter: 6 Febr., C. Tervoertvan Egmond; C. A. Moolenaar Schipper. OVERLEDEN: 5 Febr.. N. Kuster—Luijt, 77 j„ Burgwal; 6 Nov., L. N. M. Boerlagen, 67 j„ Lange Veerstraat; J. A. Gerver, 62 j„ Marsstraax. lifi wM. M De Koninklijke Nederlandse Vereniging „Onze Vloot", laat ter herdenking van de Slag op de Javazee een gedenkpenning slaan. Op 27 Februari zal het juist tien jaar teleden zijn dat de Nederlandse vloot met de „Karei Doorman" aan de hopna de heldhaftige strijd tegen de Japanse overmacht ten onderging. Het ontwerp van de gedenkpenning is van Berna Lieftinck, Marva-officier bij de historische sectie van het Ministerie van Marine. TONEEL EN CABARET Vrijdag 8 Februari, Siadsschouwburg, 8 uur: De Hoofdstad-Operette met het komisch- romantische zangspel .Wenn der weisse Fiieder wieder bliiht" van Robert Stolz onder regie ban Otto Aurich en muzikale leiding van Fredy Salten. In de voornaam ste rollen: Ruth Rhoden. Marga Graf, Claire Clairy, Fritz Steiner en Herman Valsner. Décors van Tom Manders. Zaterdag 9 Februari, Stadssehouwburg, 8 uur: Hoofdstad-Operette (zie Vrijdag). Zondag 10 Februari, Stadsschouwburg, 2 en 8 uur: Idem (zie Vrijdag). Maandag 11 Februari, Stadsschouwburg, 8 uur: Abonnementsvoorstelling door Come- dia van het Napolitaanse spel „Kinderen zijn kinderen" (geregisseerd door Ettore Cella) met Magda Janssens, John Gobau en vele anderen. Dinsdag 12 cn Woensdag 13 Februari, Stads- semmwDurg, 8 uur: Abonnemenisvuursiei- ling door Comedia (zie Maandag). Dinsdag 12 Februari, gebouw Theosofia Nas- sauplpin, 8 uur: Declamatie van een myste riespel van Inavat Khan door Pine Beider. Woensdag 13 Februari, Minerva-Theater, Heemstede, 8.15 uur: Het Rotterdams Toneel speelt „Vannacht in Samarkand" door Jacques Deval onder regie van Ko Arnoldi. met: Ellen de Thouars, Georgette Rejewski, Richard Flink, Frits van Dijk en Dick van Veen. MUZIEK Vrijdag 8 Februari, Concertgebouw, 8 uur: Concertmeester Jan Hesmerg is solist op het H.O.V.-concert onder leiding van Toon Verhey. Het programma bestaat uit de ouverture „De bruiloft van Figaro" en het Vioolconcert in D van Mozart en de Sym- phonte in d van César Franck. Zaterdag 9 Februari, Huis met de sleutels. Heemstede, 4.30 uur: Recital door de mezzo-sopraan Alids RebeiraRusch, die onder meer liederen zingt van Caccini, Scarlatti. Purcell en Schumann. Aan de vleugel Hans Schouwman (Bronsteeweg 76) Dinsdag 12 Februari. Concertgebouw, 8 uur: De H.O.V. speelt onder leiding van Toon Verhey voor aangeslotenen bij de Raad van Óverleg het volgende programma: ouverture „Donna Diana" van E. N. von Reznicek. balletmuziek uit „Rosamunde" van Schubert en hei Vioolconcert van Men delssohn. met Bouwe Lemkes als solist. Mondelinge toelichtingen door Wouter Paap. Dinsdag 12 Februari, Minerva-Theater, Heemstede, 8.15 uur: In de „meesterserie" speelt de Hongaarse violiste Johanna Martzy werken van Beethoven, Bach, Mo zart en Manuel de Falla. Donderdag 14 Februari, kunsthandel Leffe- laar. 8.15 uur: Pianovoordracht door Wiep Zijlstra. die werken van Mozart, Zagwijn en Debussy vertolkt. Donderdag 14 Februari, Concertgebouw, 8 uur: De Wiener Sangerknaben met „onster felijke melodieën" van Schubert en Strauss. benevens een opvoering xn costuum van „De gans van de Kalief" van Mozart. DIVERSEN Vrijdag 8 Februari, Frans Halsmuseum, 8 uur: dr. A. van der Boom begint een serie van vier lezingen voor de Volksuniversiteit over „De Griekse wereld en de beeldende kunst". Zondag 10 Februari, Frans Halstheater, 10.30 uur: Première van de postduivenfilm „Fondkleppers". Maandag 11 Februari, Concertgebouw, 8 uur: K.R.O.-pai-ade met medewerking van het Orkest zonder Naam onder leiding van Ger de Roos. de Drie Musketiers, Fantasio en Peter Piekos. Verder het Matrozen- koor van Theo van Elferen. Woensdag 13 Februari, Frans Halsmuseum, 8 uur: Slotvoordracht in de serie „De crisis der cultuur" voor de Volksuniversiteit Anton van Duinkerken (prof. dr. W. As- selbergs) behandelt ..overeenkomst en verschil van stemming na de eerste en na de tweede wereldoorlog". Donderdag 14 Februari, Minerva-Theater, Heemstede, 8.15 uur, Propaganda-avond van de N.C.R.V. met film en het ensemble „Vrij en Blij" onder leiding van Wessel Dekker. Donderdag 14 Februari, Waaggebouw, 8.15 uur: Voor de Haarlemse Kunstgemeen schap spreekt de heer J. J. Vriend over „Achtergronden der moderne architec tuur". Vrijdag 15 Februari, Concertgebouw, 7.30 uur: Demonstratie van muziek, vocaal en instru mentaal, solistisch of in ensemble, door leerlingen van middelbare en dergelijke scholen (Interscholair Tournoox). TENTOONSTELLINGEN Raadzaal van Haarlem (ingang Stadsbiblio theek. Prinsenhof): „Boek en jeugd" op werkdagen van 25.30 uur en van 79.30 uur (behalve Zaterdagavond) en des Zon dags van 25 uur. Tot 18 Februari. Museum Het Huis Van Looy: De nieuwe groep van Haarlemse schilders en beeld houwers exposeert van 9-Februari tot 3 Maart, op werkdagen van 10—5 uur, op Zondagen van 25 uur. Uit de Oprekte HaarFmsche Courant van 7 Februarij 1852 's-GRAVEXHAGE Sinds gerulmen tijd bestaat er eene dringende en alge meen erkende behoefte aan een Woor denboek der Nederlandsche Taal, naar de eischen der hedendaagsche Taalwe tenschappen bewerkt. Het Nederlandsch Letterkundig Congres heeft in zijne onlangs te Brussel gehouden vergade ring maatregelen genomen om in deze bestaande behoefte te vervullen en be sloten dat er op last en in naam van het Congres een Algemeen Nederlandsch Woordenboek zal worden vervaardigd. Tot leden der Redactie van het Woor denboek zijn benoemd de heeren M. de Vries te Groningen, L. A. te Winkel te Leiden en J. David Pr. te Leuven Deze Redactie heeft thans een oproep gericht :ot hare landgenooten. teneinde ieder, lie daartoe in slaat is, tot ondersteuning .an haren arbeid op. te wekken. Elke inededeeling van woorden of uitdruk kingen, die tot verrijking' van het Woor denboek zouden kunnen dienen, zal door haar in dank worden aanvaard.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5