De nieuwe winkelsluitingswet (g) WyBERT -Clowntje Rick Lynne Thorn's dilemma Wat na 1 October 1952 geoorloofd of verboden is Amsterdamse Beurs Vacantieplan van zeven Veluwse dorpen Heemstede Bloemendaal 4 Strandfotograaf kiekte Dokkummer meisjes in badpak Voor de kinderen Overal dreigt besmetting FEUILLETON „Holland - ideaal'5 Scheepvaart VRIJDAG S FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Ter vervanging van de bestaande wet en de daarbij behorende besluiten (welke voor een gedeelte nog uit de bezettingstijd dateren) zal op 1 October 1952 in werking treden de Winkelsluitingswet 1951, die op verschillende punten van de thans gelden de regeling afwijkt. De voornaamste be palingen volgen hieronder. De sluitingstijden Als algemene regel geldt, dat op werk dagen de winkels voor het publiek geslo ten moeten zijn vóór 5 uur 's morgens en na 18 uur 's middags. Een uitzondering is gemaakt voor 29 en 30 November, 1, 2, 3, 4, 20, 21, 22, 23 en 24 December; 30 Decem ber, als dit een Zaterdag is, en 31 Decem ber. Op deze dagen mogen de winkels tot 21 uur geopend zijn. Een koopavond? De gemeenteraad kan bepalen, dat voor ten hoogste één werkdag per week (niet de Zaterdag) alle winkels geopend mogen blijven tot een door hem aan te geven tijdstip, dat uiterlijk 22 uur mag zijn. Over deze zogenaamde koopavond is bij de voor- bei-eidende besprekingen veel te doen ge weest; de tijd zal leren of er inderdaad be hoefte aan bestaat. Een halve-dagsluiting Ook kan de gemeenteraad voor een door hem aan te wijzen groep winkels de halve- dagsluiting voorschrijven, en wel op Maan dagmorgen vóór 13 uur, op Maandag, Dins dag of Woensdag na 13 uur, of op Zater dag na 13 uur, doch dit laatste alleen voor winkels, waar waren worden verkocht, die voor gebruik of verbruik in de uitoefening van een beroep of bedrijf bestemd zijn (winkels in gereedschappen, kantoormeu belen, en dergelijke). De vóór- of namid dagsluiting geldt echter niet op de reeds genoemde dagen in November en Decem ber en voor de weken, waarin Nieuwjaars dag, Tweede Paasdag, Hemelvaartsdag, Tweede Pinksterdag, Eerste of Tweede Kerstdag of een nationale feestdag op een andere dan de aangewezen dag valt. Gedurende de sluitingstijd van de win kels is het verboden iemand in de nabij heid van die winkels t.e bedienen of van die winkels of de daarbij behorende ruim ten uit waren ter aflevering uit te zenden. Dit laatste geldt tot 24 uur niet op 24 en 31 December als dit werkdagen zijn, en op Zaterdag 30 December. Van de winkels uit mogen te allen tijde worden afgeleverd maaltijden en kokswaren, ter herstelling gegeven voorwerpen, en, gedurende de halve-dagsluiting brood, melk en melk producten. Het „afhelp-halfuur" is ge handhaafd. Zondagssluiting De wet schrijft de sluiting van alle win kels op de Zondag voor. Daarmede is aan de wensen uit het bedrijfsleven tegemoet gekomen. De uitzonderingen voor brood-, banKetwinkels, enz. komen dus te verval- vallen. Slechts één uitzondering is gemaakt, en wel voor die winkeliers, die uit gods dienstige overtuiging de wekelijkse rust dag op de Sabbath of de Zevendedag hou den. Zij kunnen eventueel des Zondags van 8 tot 14 uur geopend zijn, waartoe zij een verzoek aan B. en W. moeten doen. Het venten en de markthandel Het woord „venten" komt in de nieuwe wet niet meer voor; in de plaats daarvan wordt gesproken van „straathandel" en „handel te water"; terwijl ook de „markt handel" is geregeld. Deze vormen van kleinhandel zijn op werkdagen toegestaan tot 19 uur, dus tot een uur na de normale winkelsluiting, op de eerder genoemde dagen in November en December tot 21 uur. De gemeenteraad kan bepalen, dat op ten hoogste één werkdag per week (mag ook de Zaterdag zijn) deze handel tot een door hem aan te geven tijdstip, doch uiter lijk tot 22 uur mag worden voortgezet. Op Zondag is uitsluitend geoorloofd het ven ten met geringe eetwaren, terwijl de ver koop van consumptie-ijs en patates frites, ook buiten de winkels te allen tijde is toe gestaan. De verkoop aan vaste afnemers is een vorm van kleinhandel, die de sluitings regeling volgt van de winkels, waar de zelfde waren worden verkocht, met uitzon dering van de verkoop van brood, melk en dergelijke, die gedurende de halve-dag- sluiting zowel van de winkel uit mogen worden verkocht als door iemand, die alleen een brood- of melkwijk heeft. Automatenverkoop De bestaande toestand, waarbij de auto matenverkoop zonder enige beperking kan geschieden, is onbevredigend, als gevolg van het feit, dat hetgeen in veel gevallen thans daarvoor doorgaat, een ontduikings- systeem is gebleken, nog in de hand ge werkt door de mogelijkheid van het onge limiteerd bijvullen. De nieuwe regeling is zodanig, dat gedurende de sluitingstijd der winkels alleen de verkoop door middel van „buitenautomaten" vrij is. Hieronder moe ten we verstaan die automaten, die niet in een winkel of een der besloten ruimten daarvan of van daaruit kunnen worden bij gevuld. Deze mogen na sluitingstijd worden „leegverkocht", zonder meer. Behoren ze bij een winkel, dan mogen ze worden bij gevuld tot aan het sluitingstijdstip van die winkel, behoren ze niet bij een bepaalde winkel, dan is het bijvullen verboden ge durende de tijd van sluiting van de win kels waar dezelfde waren worden ver kocht. Om ontduiking tegen te gaan mogen gedurende de tijd van sluiting geen geheel of gedeeltelijk gevulde' buitenautomaten worden geplaatst. De winkels mogen niet geopend blijven voor de verkoop door mid del van daarin geplaatste automaten, ter wijl gedurende de sluitingstijd eveneens verboden is de verkoop door middel van automaten, die van de winkel of een der ruimten uit daarvan kunnen worden bij gevuld. Geheel buiten de bepalingen der wet vallen o.a. apotheken, winkels, waar uit sluitend consumptie-ijs en/of patates frites, en winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak nieuwsbladen en tijdschriften worden verkocht. Vacantieregelingen Als een voldoend aantal belanghebben den dit verzoekt, kan de gemeenteraad voor een bepaalde groep winkels een va- cantieregeling vaststellen mits niet alle winkels in dezelfde branche tegelijk ge sloten zijn. Van de verbodsbepalingen der wet kan voorts bij plaatselijke verordening worden afgeweken en door B. en W., in gevallen van spoedeisende of incidentele aard, ont heffing worden verleend. Om te voorkomen, dat in aangrenzende gemeenten uiteenlopende regelingen wor den getroffen, moet, vóór de gemeenteraad een besluit neemt, advies worden gevraagd aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken. A. In de Tweede Kamer heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, gisteren een regeringsverklaring inzake de Europese Defensiegemeenschap voorgelezen. De tninister tijdens het uitspreken dezer verklaring. Rechts minister-president dr. Drees en links de minister van Uniezaken en Overzeese Gebiedsdelen ir. L. A. H. Peters 3-314 Nederl. 47 A.K.U Lever Brothers Philips Gloeil. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Hoil. Amer. Lijn N Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bar.k Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U S Steel Lever Brothers Slotkoers Openings gisteren koersen 83l8/i# 83l5/i6 157 156% 187 186% 160 159 155% 152% 294 294 92 91% 178 178% 143 143 98% 98 79% 7.8% 163 163 162% 162% 161 161 56 55% 56 56 45% 45% 77% 76% 50% 50% 43% 43% 181 180% De Amsterdamse rechtbank heeft een klacht behandeld van drie meisjes uit Dok- kum, die tijdens een vacantiedagje in Sche- veningen waren gefotografeerd en later tot de ontdekking waren gekomen, dat deze foto was gebruikt voor ansichtkaarten van het strandleven. De verdachte in deze zaak was de uitgever van de prentbriefkaarten, die wegens overtreding van de auteurswet door de Amsterdamse kantonrechter was veroordeeld tot 50 boete. De president noemde de foto's zeer decent, maar de meisjes vonden het heel onaange naam, dat iedere straatjongen in Dokkum met een foto van haar in badcostuum zou kunnen rondlopen. Er waren over het ge hele land 100.000 van deze prentbriefkaar ten verkocht. De officier van Justitie zei het standpunt van de meisjes wel te kunnen begrijpen. Hij stelde zich op het standpunt, dat de uitgever zich ervan had moeten overtuigen, dat de personen, die op de foto stonden, geen bezwaar hadden tegen verspreiding. Hij vroeg de verdachte een aanzienlijk lagere straf op te leggen dan de kanton rechter had gedaan, namelijk tien gulden boete. De verdediger, mr. dr. P. J. Witteman, betoogde, dat tegen de foto's als zodanig weinig bezwaar bestond. De meisjes heb ben waarschijnlijk het grootste deel van de dag waarop de foto's werden gemaakt, in badpak in Scheveningen rondgelopen en daarmee niets onbehoorlijks gedaan, zodat ook de foto's niet onbehoorlijk kunnen worden genoemd. De meisjes waren boven dien, toen de foto's genomen werden, nog kinderen van een jaar of vijftien, zodat hij niet begreep, waarom zij bezwaar hadden tegen deze prentbriefkaarten. De opmer king over de straatjongens noemde hij typisch kleinsteeds en hij vroeg zich af hoe ver de consequenties wel zouden gaan als de rechtbank dit argument aanvaardde. Wat de juridische gronden betreft betoog de mr. Witteman, dat de auteurswet slechts spreekt over portretten. De gemaakte foto's waren geen portretten maar afbeeldingen van het strandleven. Een redelijk belang dat zou worden aangetast door de open baarmaking achtte de verdediger evenmin aanwezig. Hij vroeg dan ook ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank zal op 19 Februari uit spraak doen. ADVERTENTIE In volle treinen, trams of bussen, loert de verkoud- heidsbacil. Be scherm Uw keel en voorkom ver koudheid met Ook verkrijgbaar: Wybert met menthol door ANNE LORA1NE Vertaald uit het Engels 53) „Wist je er iets van?", vroeg Lynne, één en al verbazing Helen keek haar aan en lachte. Er was iets zachts in haar ogen. „Arme Lynne", zei ze. „Ik heb soms het gevoel, dat je werkelijk niets, maar dan ook niets, weet van wat er hier in huis omgaat". „Mijn pogingen om van het huishouden iets terecht te brengen waren inderdaad niet erg geslaagd", „bedoel je dat?", zei Lynne dof. „Bovendien dacht ik altijd, dat Millicent een en ander toevertrouwd kon worden, dat ze een volkomen normale ge zonde vrouw was. Helen ging tegenover Lynne zitten. „Ik dacht, dat je 't wel zou merken", zei ze langzaam. „Millicent is niet gek o, verre daarvan maar haar gedrag is toch ook niet normaal. Ze is een verbitterde vrouw, die haar eigen leven als mislukt be schouwt en zich als een bezetene gecon- centreert heeft op haar broer en zijn doch tertje. Preston heeft eigenlijk zijn hele Daar kwam de bus. Oom Tripje stak z'n hand op; de bus stopte. „Instappen, jongens", zei hij. „Maar doet eerst je parapluie dicht!" Ze deden dat en met de dichtgeklapte parapluies, die nog dropen van de regen, stapten ze naar binnen. „Slecht weer!", lachte de chauffeur. „Ja, maar we konden er tegen!", vond Bunkie. „Dat geloof ik wel, met zulke stevige paraploxen!", zei de man. De jongens lachten om dat gekke woord en ze zochten een goed plaatsje bij het raam. De bus reed door. Eu het regende maar! De ruiten waren nat van de regen, maar ze konden toch nog wel erdoor zien. „Kijk die koeien", zei Bunkie. „Die staan maar in de regen en hebben geen parapluie." „Ja, maar die dragen een waterdichte jas!", lachte oom Tripje. Weldra reed de bus de poort van Speelgoedstad in en nu waren ze gauw thuis. Zeven dorpen, aan de Zuidelijke Velu- wezoom, hebben voor het toeristen-seizoen een plan ontworpen, dat tegemoet komt in het door de kosten van levensonderhoud sterk verhoogde vacantie-budget. Het is voor de brede massa in deze moeilijke tij den noodzakelijk vooraf ongeveer te kun nen berekenen hoeveel geld men voor een vacantie zal moeten „uittrekken", zonder door bijkomende, onvoorziene, maar on vermijdelijke onkosten op pijnlijke wijze te worden verrast. Nu heeft men in Velp, Rheden, De Steeg, Ellecom, Dieren, Laag Soeren en Spankeren, dorpen die tezamen de gemeente Rheden vormen, een idee uit gewerkt, waartoe het Zwitserse hotelplan als voorbeeld diende. De gezamenlijke VVV's zijn het met de hotel- en pensionhouders eens geworden over het vacantieplan „Holland-ideaal", dat naar men hoopt de vacantiegan- gers straks in dichte drommen naar deze met natuurschoon verwende streek zal doen uitzwermen. De hotel- en pensionhouders berekenen een billijke prijs, die zeer scherp gesteld is en waarin het bedieningsgeld al is verdisconteerd. Als extra-attractie krijgt de vacantieganger, die zelf kan bepalen in welk hotel hij wil vertoeven, bovendien vergoeding van de reiskosten derde klas van zijn woonplaats tot aan het hotel; één dag een gratis abonnement op de Gelderse bussen; één keer gratis toegang tot het openluchtmuseum en Burgers Dierenpark te Arnhem en reductie op de toegangsprij zen voor het tennispark, de manége en de zwembaden. Klokkencomité gevormd Alhier heeft zich een comité gevormd om gelden in te zamelen voor het ge schenk van het Nederlandse volk aan Amerika, dat uit een compleet carillon zal bestaan. Het bestaat uit mevrouw J. van Nispen-v. Wely, mevrouw J. de Koningh- Foeckerta en de heren G. Dorland, A. H. Verstijnen, T. Stavenga, W. A. J. v. Hou ten, D. de Boer, W. A. Schouten en Broe der Leonardus. Ere-voorzitter is de bur gemeester mr. A. G. A. Ridder van Rap- pard. Op Zaterdag 16 Februari zal voor dit doel in Heemstede een collecte worden ge houden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jan George, z. van I. de Graaf en G. van Domselaar; Marea Alida Catharina, d. van J. H. M. Janus en C. A. M. Bonfrer; Nanny, d. van Timmerman en A. Dekker; Maria Johanna Alida, d. van W. J. Behage en M. E. de Haas; Helmina Eva, d. van M. van Ravestein en J. G, Dunweg; Margaretha, d. van J. G. Cornelissen en C. H. Zwart. ONDERTROUWD: P. Th. van der Velden en W. G. Leuven; L. Langhorst en P. H. Boot; N. J. Wiersma en J. C. E. Dijkman. GEHUWD: R. Ar F. Botter en A. P. van Rooijen; J. R. Snoeck Henkemans en M. Gou- driaan; Chr. R. Weijers en M. G. Vervloed; K. Hanhart en J. M. van de Grampel; J. Vet ter en L. J. Voigt. OVERLEDEN: P. van Klaveren, 61 j.; A, M. van Bokhoven, 81 j.; wed. A. M. J. van den Berg—Vosse, 72 j.; H. G. Kemeling, 77 j. wed. J. E. A, M. J. BijvoetHuijser, 79 j. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: J. W. Wijnandsvan Bezu, z.; C. J. GoedhartBrehm, z.; W. Steets- kamp—Smits, z.; A. C. Oostewaal—van Gulik, z,; A. M. v. Bilderbeek—Reijndorp, z. ONDERTROUWD: P. J. L. Laurensse en W. E. A. M. T. Langenegger; J. P. M. Seig- nette en M. C. M. Wilmering; J. Schaap en M. C. Kromsigt; W. van Hemert en S. Mak kes v. d. Deijl. GEHUWD: F. Hamelink en E. Zwaan; F. Sissingh en Chr. Th. de Vries; J. J. M. Bak ker en M. Ritsema; J. E. v. d. Boon en E. J. de Jong. OVERLEDEN: C. Palfenier, 80 j.; Wed. A. v. d. Rijn—Kous, 74 j.; W. J. Wijdom, 60 j. Abbedijk, 6 van New Orleans te Houston. Alblasserdijk, 6 van Galveston naar Antw. Aludra, 6 van Recife naar Trinidad. Albireo 7 te R'dam van Antwerpen. Aldabi, 7 te Buenos Aires van R'dam. Alpherat, fi van R'dam naar New Orleans. Alchiba, 6 dwars Jabalzuga'r eil. Annekerk, 6 van Bremen naar Hamburg. Aalsdijk, 6 530 m. O.t.N. Abaco. Aalsum, 6 7fi0 W.t.Z. Flores. Abbekerk, 6 540 m. NW. Diego Garcia n. Aden Alkaid, 6 200 m. Z. Rio Grande do Suil. Alnati, pass, 6 St. Paulsrock. Amstelland, 6 300 m. St. Paul n. Las Palmas. Amstelvaart, 7 960 m. W. Azoren. Averdijk, 6 te R'dam verm. 9 v. R'dam n. Golf van Mexico. Almdijk, 7 van R'dam te Londen verwacht. Amstelpark, 6 240 m. NW. Flores. Aagtekerk, 8 Colombo verwacht. Akkrumdijk, 7 v. R'dam naar Port Said. Andijk, 7 van Antwerpen naarHavanna. Amsteldijk, verm. 8 v. New York n. R'dam- Anistelstad, 8 te Bahrein verwacht. Arendsdijk, 8 Montevideo verwacht. Arkeldijk, 8 te R'dam van New York. Arundo, pass. 7 Scilly's. Borneo, 7 te Menado verwacht. Breda. 7 te Amsterdam van Chili. Batoela, 6 van Palembang naar Tj. Priok. Baarn, 6 v. Valparaiso n. Taltal. Bantam, verm. 8 v. Calcutta naar Indonesië. Bennekom, 6 dwars Ouessant. Blijdendijk, 10 R'dam verwacht. Bonaire, 6 960 m. ZW. Azoren. Boskoop, 7 te Mollendo. Britsum, 6 730 m. O.t.N. Bermudas. Billiton, 8 Makassar verwacht. Blitar, 7 dwars Socotra eil n. Djibouti. Bloemfontein, 7 van Aden naar Zuez. Caltex Nederland, 6 dwars Kp. Bougaroni. Gorilla, 6 van Singapore naar Miri. Callisto, 6 440 m. O.t.O. Abaco. Castor, 6 Kingston. Cottica, 6 1350 m. NO. ten O. Barbados. Caltex Pernis, 7 van Sidon naar R'dam. Dubara, 6 van R'dam naar Indonesië. Danae, 7. te Amsterdam van R'dam. Dalerdijk, 5 te R'dam v. Antwerpen. Drente, 9 Aden verwacht. Diemerdijk, 6 750 m. O. ten N. Sable eil. 9 New York verwacht. Esso Den Haag, 6 te Aruba van R'dam. Eemdijk, 5 te Vera Cruz. Edam, 12 te New York. verwacht. Elmina, 7 nog te Lagos. Esso Amsterdam, 6 300 m. W.t.Z. Ouessant. Etrema, 6 1140 m. NO.t.O. Martinique. Ena, 7 van Curasao naar Bergen. Enggano, 7 van Amsterdam. Esso Rotterdam, 14 R'dam verwacht. Felipes, 5 van Pladju naar Bangkok. Farmsum, 6 780 m. W.ZW. Lands End. Gaasterland, pass. 6 St. Paul. Gouwe, pass. 6 Finisterre naar Casablanca. Gaasterkerk, 7 van Tanga naar Zanzibar. Heelsum, 6 van Hamburg. Hydra, 7 te La Guaira van Guanta. Helena, 5 te Kingston. Hercules, 5 van Istanboul naar Izmir. Hestia, 6 van Cienfuegos te Kingston Haulerwijk, 6 780 m. ZW. San Miguel. Heemskerk, 6 760 m. W. Geraldton. Helder, 6 560 m. ZW. Flores. Hersilia, 6 810 m. NO. Martinique. Hermes, 6 van New York n. Port au Prince. Hercules, 7 v. New Orleans naar New York. Hector, 8 van Amsterdam te Bremen verw. Iris, 7 van Gothenburg te Amsterdam. Ittersum, 7 van IJmuiden. Java, 4 te Singapore. Japara (KPM), 6 van Bunta naar Parigi. Joh. van Oldenbarnevelt, 7 van Aden naar Fremantle. Kertosono, 6 te R'dam van Bremen. Kaloekoe, 6 van Padang naar Sibolga. Kedoe, 9 Cheribon verwacht. Kota Inten, 4 te Makassar v. Soerabaja. Kieldrecht, 10 van Japan te R'dam verwacht. Lekkerkerk, pass. 6 Gibraltar naar Genua. Lemsterkerk, 6 te La Goulette. Lieve Vrouwekerk, 6 te Aden. Laertes, 6 van Amsterdam naar Indonesië. Leerdam, 6 van New York naar R'dam. Lombok, 17 Singapore verwacht. Lutterkerk, Perzische Golf naar R'dam. Larenberg, 6 op de Schelde. Leersum, 6 715 m. W.ZW. Azoren. Langkoeas, 7 van Singapore naar Tj. Priok. Leopoldskerk, 8 te Port Said. Limburg, 11 Genua verwacht. Luna, 7 te Piraeus naar Thessaonika. Lawak, 7 van Calcutta n. Belawan. Mariekerk, 6 van Duinkerken naar Antw. Macuba, pas. 6 Balabak eil. Malea, pass. 6 Kosseir Muiderkerk, 6 rede Beira. Mentor, 6 dwars Oporto n. Ipswich. Mirza, 6 dwars Oporto. Maasland, 7 van Amsterdam te Hamburg. Marken, 6 460 m. NO. Flores. Modjokerto, verm. 8 v. Makassar n. Djakarta Madoera, 7 van Kaapstad n. Port Elisabeth. Mapia, 7 van Belawan naar Suez. Marpessa, 10 van Stanlow te Bjibouti verwacht Myonia, 7 van Balikpapan naar R'dam. Maas, 8 te Amsterdam van R'dam. Maashaven, 8 van Amsterdam naar Antw. Meliskerk, 7 van Bremen naar Hamburg. Nieuw Amsterdam, 6 van R'dam te N. York. Noordam, 6 780 m. O.t.N. Kp. Race. Nieuw Holland, 7 v. Melbourne te Sydney. Nigerstroom, 6 van Lagos naar Prt. Harcourt. Oranje, pass. 6 Port Said. Orion, 6 te Bremen. Oranjefontein, 6 750 m. O.NO. St. Helena. Orestes, 7 te Paramaribo. Oostmarsen, 8 te R'dam van New Orleans. Prins Alexander, 6 445 m. NW. ten W. Flores. Prins Willem III, 9 Heroya verwacht. Pygmalion, pass. 6 Kp. San Antonio. Parkhaven, pass. 6 Madeila. Prins Joh. Willem Frisia. 6 320 m. N.NO. Flores Prins Willem V, pass. 6 Dover. Prins Willem III, pass. 7 Smithknol n. Heroya Rijndam, 6 van New York naar R'dam. Roebiah, pass. 6 Ouessant naar Algiers. Radja, 6 540 m. O.ZO. Socotra. Rondo, 9 Bermudas verwacht. Rempang, 7 van Djeddah naar Alexandrië. Riouw, pass. 7 Kp. Bon n. Engeland. Roepat, 8 Singapore verwacht. Rijnkerk, pass. 7 Gibraltar naar Le Havre. Rodas, 6 160 m. O.NO. Curacao v. Trinidad. Schiedijk, 6 v. Penang naar Belawan. Sommelsdijk, 6 te Havanna. Sarangan, 5 van Singapore. Slamat, 6 te R'dam van Java. Stad Breda, 6 van New Orleans n. Nederland. Saroena, 6 van Singapore naar Miri. Schie, van Beyroeth naar Lattakia. Sigli, 3 van Tj. Priok naar Bangkok. Stad Vlaardingen, 6 130 m. Z.ZW. Cp. Race. Stad Schiedam, pas. 6 Madeira. Salatiga, pass. 6 Damiette n. Halifax. Scherpendrecht, pass. 6 Acapulco n. San Pedro. Schie, 7 te Lattakia. Sunetta, pass. 6 Rio Grande. Sibajak, v. Wellington 20 Soerabaja verwacht. Stad Arnhem, 7 v. Pepel naar IJmuiden. Stentor, 7 van Antwerpen naar Amsterdam. Sliedrecht, 9 Kaapstad verwacht. Tjitjalengka, 7 te Hongkong. Tomori, 6 van Djeddah n. Marseille. Tegelberg, 4 te Buenos Aires v. Yokohama. Tripan. 6 8.50 van Vigo. Tero, pass. 7 10 uur Finisterre. Tjikampek, 6 nog Lamitan. Tjipanas, 7 van Yokohama te Kobe verwacht. Tongkol, pass. 7 vroeg Finisterre. BINNENLAND De Koningin heeft gis-eren het protocol inzake toetreding van Griekenland en Tur kije tol het Noord-Atlantisch Verdrag be krachtigd. Het Haagse gerechtshof heeft de 62- jarige arts A. L. uit Rijswijk wegens het ver oorzaken van dood door schuld veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand en een boele van duizend gulden. L. had in Zevenhoven een patiënt onder narcose het bovengebit getrokken. Deze patiënt is toen gestorven, doordat een prop watten in zijn luchtpijp is geraakt. Bij Koninklijk Besluit is de Bronzen Leeuw toegekend aan drie voormalige opva renden van het motorschip „Aldegonda" dat in de Straat Malakka op 28 December 1941 door Japanse vliegtuigen werd aangevallen, waardoor het schip in brand geraakte en ver laten moest worden. Zij hebben het schip echter weten te b ehouden. Zij zijn de toen malige eerste stuurman J. I. Meyer, de toen malige tweede machinist J. Ackerman en de toenmalige tweede stuurman J. van der Wees. Donderdagavond is brand uitgebroken in een monsterkamer voor tabak in de Nieuwstraat in de Haagse binnenstad. De Haagse brandweer bestreed het vuur in dit vierhonderd jaar oude pand met vier stralen. De monsterkamer brandde geheel uit. De firmanten schatten het bedrag dat nodig is om de monsterkamer opnieuw in te richten op ongeveer f 20.000. De minster van Oorlog heeft in ant woord op een desbetreffende brief van de KNAC geantwoord, dat thans nog niet met voldoende zekerheid kan worden vastgesteld of en zo ja in hoeverre de noodzaak zal bestaan om tpt gedeeltelijke vordering van motorvoertuigen over te gaan. Hij onderkent ten volle de ernstige bezwaren verbonden aan een eventuele vordering. Deze zal, in dien nodig, alleen vrachtauto's betreffen. In Uirecht is gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid de heer Attila Szekeres, geboren te Sarkad (Hongarije) op een proef schrift, gewijd aan de structuur van Emil Brunners theologie. De lucht post vereniging „De vliegende Hollander" herdacht Donderdagavond in Den Haag de eerste postvlucht naar Java, die 25 jaar geleden door de vliegers Koppen. Frijns en Elleman werd gemaakt. De eerstgenoem de vertelde op de bijeenkomst over deze vlucht. Het schip „Roma" met circa vijftig Ne derlandse repatrianten uit Indonesië aan boord. komt. Zaterdagmorgen in Marseille aan. De speciale boottrein arriveert Zondag avond in Nederland. De Utrechtse Asphaltfabriek en het Teerbedrijf Uithoorn hebben besloten tot een fusie van hun teerdistillatie- en asphaltbe- drijven over te gaan. Bij de Rijkspostspaarbank is thans de vier millioenste rekeninghouder ingeschre ven. Hij is de heer J. Groenenberg te Go- rinchem, die een geschenk zal ontvangen. A Hen die op dezelfde dag als hij een spaar bankboekje aanvroegen krijgen een ge- schenkkaart van f2,50. Nijmegen gaat dit jaar officieel carna val vieren. Op 24 Februari zal prins Carna val zijn intocht houden met muziek en praalwagens. De minister van Binnenlandse Zaken heeft de tijdelijke wervingsbeschikking ge- meentepolitiepersoneel 1950 ingetrokken, daar met ingang van 1 Februari 1952 de feitelijke sterkte van de gezamenlijke ge meentelijke politiekorpsen gelijk wordt ge acht aan de toegestane maximumsterkte dezer gezamenlijke korpsen. Op 2 November verschenen in een winkel te Rotterdam twee jongemannen, die het personeel 'met een imitatierevolver be dreigden en er met f 270 uit de kas vandoor gingen. Tegen beiden is thans een jaar ge vangenisstraf geëist. Zij verklaarden voor de rechtbank dat zij de overval gepleegd nadden nadat zij een Amerikaanse gangster film hadden gezien. De minister van Financiën en de minis ter van Wederopbouw en Volkshuisvesting hebben bij hun beschikking van 1 Februari de kernplannen van de gemeenten Nijmegen, Tiel, Vlijmen, Gendt. Horst, Egmond aan Zee en Schijndel goedgekeurd. Ten behoeve van de bouw binnen de grenzen van dit plan kunnen faciliteiten worden verleend op grond van de beschikking financiering kernplan- bebouwing. Deze faciliteiten gelden zowel woningen als bedrijfspanden en bedrijfs ruimte. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Leidse universiteit is geslaagd voor het candidaatsexamen klassieke letteren de heer F. L. Bastet te Haarlem. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het candidaats examen theologie mej. N. Harbong te Haarlem. Ook de Ned. Herv. gemeente Bloemen daal met haar drie kerken te Bloemendaal Overveen en Aerdenhout, zal een centrale- kerkeraad krijgen. Daar echter wegens be danken van een der gekozen ouderlingen de kerkeraad der wijkgemeente Bloemendaal nog niet voltallig is, moet de verkiezing van de centrale kerkeraad worden uitgesteld. Tiba, 6 300 m. N. St. Paulsrock. Tabian, pass. 6 ten Z. Socotra. Telamon, pass. 6 Mona eil. Tiberius, 7 te Porto Cabello. Talisse, 8 Tj. Priok verwacht. Teucer, 7 te Penang. Tawali, 7 v. Amsterdam naar Brake. Titus, 7 van Mogara paar Vastizza. Tosaris. 6 te Bombay v. Bahrein. Teiresias, 5 v. Djeddah naar Balikpapan. Willemstad, 8 te La Guaira. Westerdam, 7 840 m. W.t.Z. Scilly's. Willem Ruys, 7 170 m. Dondrahead. Wieldrecht, 14 te Rastanura verwacht. Winterswijk, vertr. 8 v. R'dam n. Civita Vecchia Zeeland (KRL), 7 te Soerabaja. Zaan,5 te Aviles van R'dam. Zonnewijk, 6 460 m. W. ten Z. Flores. Zuiderkruis, 8 te R'dam van Halifax. Zeeland, 7 van R'dam te Huil. leven onder haar invloed gestaan. Mijn familie kende de zijne, jaren geleden, en derhalve weet ik er een en ander van. Preston verloor zijn ouders, toen hij nog heel jong was. en Millicent voedde hem mm of meer op. Ze was veel ouder dan hij, en daar in zat, geloof ik, de oorzaak van de moeilijkheden Ze gaf werkelijk alles op voor het jongere broertje ze zou trouwen, maar liet het huwelijk niet doorgaan, omdat ze Preston niet in de steek wilde laten. Haar aanstaande man moest naar het buitenland en zij vond dat niet geschikt voor Preston's opvoeding. Daarom gaf ze de arme man de bons. Ik denk soms wel eens, dat het voor iedereen veel beter geweest zou zijn, als ze Preston bij iemand in huis had gedaan en zelf ge trouwd was. Ze verstikte het jongere broertje met haar liefde en de hemel weet, wat er van hem terecht gekomen zou zijn, als mijn vader zich niet met hem be moeid had. Mijn vader was dokter en werd door Millicent geroepen, toen Preston weer eens aan een van zijn wonderlijke kwalen leed. Weet je, wat mijn vader deed, Lynne? Hij gaf Preston een draai om z'n oren, beval hem op te staan en onmid dellijk aan zijn werk te gaan. Millicent was natuurlijk woedend en smeet mijn vader de deur uit, maar Preston aanbad hem van die dag af, 'n Wonderlijke reac tie, nietwaar? Er ontstond één warme vriendschap tussen mijn vader en de on gelukkige jongen. Millicent, die hem met argusogen bewaakte, mocht niets merken Zo vaak als hij kon, ontsnapte Preston haar echter en kwam bij mijn vader in diens medische boeken neuzen. Tenslotte stemde Miliieent er in toe, dat hij medi cijnen zou gaan studeren en hierdoor trachtte ze hem nog meer aan zich te bin den. De dure studie kostte offers en ze liet geen gelegenheid voorbij gaan om hem duidelijk te doen uitkomen, wót hij haar verschuldigd was. Preston, die een gevoe lige jongen was, geloofde werkelijk, dat hij alles in z'n leven aan zijn zuster te danken had". Lynne zat doodstil en staarde Helen aan. „Dat bedoelde hij dus, toen hij zei, dat mijn ouders egoïstisch waren mompelde ze. „Nu begrijp ik 't Helen glimlachte. „Millicent liet hem nooit helemaal los", vervolgde ze haar verhaal. „Zelfs niet toen hij een praktijk begon en trouwde. Ze had een jongere dierbare vriendin misschien de enige vriendin, die ze ooit gehad heeft haar naam was Rachel. Samen maakten ze het plan, dat Rachel met Preston zou trouwen en op die manier zou Millicent altijd bij Preston en zijn gezin kunnen blijven. Preston was zo groen als gras en Rachel was ik moet 't toegeven adem benemend mooi. Ze kon ook zeer charmant zijn. Preston werd halsoverkop verliefd op haar en trouwde met de volle instemming van Millicent. De rest weet je....". „Geloof je dat?" vroeg Lynne zacht. Helen keek haar verwonderd aan. „Weet je 't niét?", vroeg ze ernstig. „Maar je hebt toch zeker wel over zijn eerste huwelijk gehoord? Rachel maakte zijn leven tot een hel, ze liet hem duidelijk merken, dat hij niets voor haar betekende, en toen er een kind was, was ze buiten zichzelf van woede. Ze liet Millicent, zodra dit mogelijk was, alle zorg voor Jessica over en zette zelf haar onbezonnen vrolijke leventje voort. Preston's huis was het centrum van par tijen en Millicent had het heft in handen. Ze had door Preston's mislukte huwelijk bereikt, wat ze boven alles wilde: ze had een thuis en Preston met zijn kind waren aan haar zorgen overgeleverd. Haar bezits instinct was bevredigd. Rachel's dood maakte, dat haar positie nog verstevigd werdHeeft Preston je hierover wer kelijk nooit iets verteld?" „Neemaar via jou wist ik er toch wel iéts vanantwoordde Lyne kalm. „Ik heb er nog nooit eerder met je over gesproken", zei Helen ietwat verschrikt. „Toch ben ik er door jou iets over te weten gekomen", zei Lynne met een glim lachje. „Ik hoorde je op een keer iets ver tellen aan iemand anders. Herinner je je niet, dat je iemand vertelde, waarom Pres ton met mij getrouwd was? Het was op mijn trouwdag en ik haatte je om wat je zei, maar dat is nu voorbij. Je vertelde de waarheid, en ik wilde die waarheid niet weten Helen staarde haar aan. „Hoorde je, wat ik zei....?", fluisterde ze. „O, Lynne, dan begrijp ik 't maar al te goed, dat je me daarna niet meer kon verdragen. Wat ik zei, was echter helemaal niet juist. Ik ver telde dat nieuwe verpleegstertje pver Preston's wraakgevoelens ten opzichte van vrouwen, nietwaar? Inderdaad heeft hij in zijn ellende wel eens dergelijke dingen gezegd, maar hij meende het niet. Preston is er niet de man naar om zich op iemand te wreken.... Jij moet dat weten, Lynne! Wat ik verder zei, kwam voort uit jalou- zie. Ik was jaloers op je, Lynne, en wilde je pijn doen....". „Ik begrijp 't", zei Lynne zacht. „Houd je erg veel van hem, Helen?" „Ja", zei ze, „ja Lynne hij betekent alles voor me. Het is ai zo, sinds ik een klein meisje was. Ik kende hem zo goed en ik had een diep medelijden met hem, toen ik zag. hoe Rachel zijn leven ondragelijk maakte. Ik wilde hem helpen en nam mezelf voor, iedere gelegenheid om hem iets van geluk te geven, aan te grijpen. Het was een beetje Jeanne d'Arc-achtig, maar je weet, hoe jonge meisjes zijn, Lynne. Toen Rachel stierf, dacht ik dat mijn kans gekomen was. Preston had een uit stekende reputatie als medicus en dat.ver hoogde zijn aanzien in mijn ogen nog meer. Ik was vast van plan hem voor mij te win nen en gelukkig met hem te worden, toen opeens dr. Lynne Thorn alles voor me bedierf". Ze hield even op en glimlachte enigs zins triest. „De duivel voer in me", ging ze voort, „en ik begrijp niet, hoe je me nog om je heen verdragen kon, Lynne. Ik deed alles wat ik kon om hem tegen je op te zetten, om zijn aandacht voor mezelf te winnen, maar het was tevergeefs. Er was een aar dige student verliefd op me, maar ik wees zijn attenties af, omdat ik hem niets vond vergeleken met Preston. Op je trouwdag had ik je kunnen vermoorden, en ik deed iets, wat misschien even erg was, ik begon praatjes rond te strooien over Preston's haatgevoelens ten opzichte van vrouwen in het algemeen en over zijn gevoelens ten opzichte van jou, die niets met liefde te maken zouden hebben.... Ik had er later spijt van, Lynne". „Natuurlijk", antwoordde Helen lang zaam. „Meer dan ooit. Hij is altijd zo aar dig voor me en zo geduldig. Hij is nooit boos op me en vindt altijd tijd om naar mijn moeilijkheden te luisteren. Als Pres ton er niet met me over gepraat had, zou ik Bil] waarschijnlijk nooit ernstig hebben genomen, terwijl ik nuwel, Lynne, ik zal je een geheim vertellen, Bill en ik gaan ons verloven. Ik vind het prettig, dat jij een van de eersten bent, die het weet." Lynne keek haar verwonderd aan. „Ik begrijp 't niet helemaal", zei ze mat, „je gaat je met Bill verloven enje houdt nog van Preston?" Helen lachte. „Je moét 't begrijpen", zei ze. „Natuurlijk houd ik van Preston, dèt heb ik je al gezegd, maareen meisje kan toch niet eeuwig een man lastig blij ven vallen, als ze niet de minste aanmoe diging krijgt! Preston is niet voor mij be stemd, Lynne, en jij moet dat beter dan wie ook weten! Bil] en ik zullen een uit stekend paar worden, Preston gaf me dit baantje speciaal, omdat ik Bill later bij zijn werk zal kunnen helpen, begrijp je. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6