Koning George's laatste tocht naar Londen Pakistan brengt de kwestie- T unis voor V eiligheidsraad Brits initiatief op komst in geschil met Egypte Na-oorlogse verplichtingen aan Rusland nietig verklaard Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „De wereld gaat naar de ondergang" Britse vliegtuigen voor Europees leger Onzekerheid over Britse duikboot Onderzoek naar gedrag van Franse politie Toetreding tot commando Midden-Oosten voorwaarde voor evacuatie van troepen Vliegtuig neergestort in Elizabeth (V.S.) Italië wreekt zich Het woord is aan. Weer een schip op de Maasvlakte gestrand Eisenhower klopt Taft bij vóórverkiezing Lawine bedolf 49 mensen Wekroep van de Paus Koning Boude wijn niet naar Londen P.I.R. eist aftreden van minister Subardjo Voor de derde keer Verkiezingen in Perzië, vele doden Strijd tegen guerilla- groepen in Malakka Drie-mogendhedenoverleg inzake Duitsland Reddingboot haalde de 30 opvarenden van boord Negentien doden 66e JAARGANG No 182 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor In Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 11 FEBRUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 35 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Houtvesters van 't landgoed Sandringham hielden in de kleine St. Maria Magdalena- kerk aldaar de dodenwacht bij het stoffelijk overschot van Koning George VI, dat vandaag naar Londen werd vervoerd. Vandaag maakte Koning George zijn laatste reis naar Londen, temidden van de sombere praal, die reeds eeuwen de dood van Britse Koningen heeft omgeven. Van het kerkje te Sandringham tot het station van Wolferton werd het stoffelijk overschot vervoerd op een affuit. De kist werd door acht houtvesters op de schouders naar buiten gedragen en op het affuit geplaatst. De tocht naar het sta tionnetje Wolferton duurde 55 minuten. De Hertog van Edinburgh en de Hertog van Gloucester liepen achter de baar, terwijl de Koningin, de Koningin-moeder en Prinses Margaret in een auto volgen. Te voet de den leden van de koninklijke huishouding, pachters, jachtopzieners en houtvesters de overledene uitgeleide naar het station, waar een erewacht was opgesteld. De kist werd geplaatst in een speciale wagon van glimmend teakhout. De koninklijke familie maakte de reis in een salonrijtuig. Aan het Kings Cross Station in Londen stond een erewacht, samengesteld uit de drie onderdelen der strijdkrachten. Het perron van dit station ging schuil onder zwarte en paarse draperieën en bloemen. De vensters van kantoren en de winkel ruiten langs de route, welke naar West- minster werd gevolgd, zijn behangen met zwarte en paarse kleuren. Een grote menig te sloeg langs de gehele route in diep stil zwijgen de stoet gade, die het stoffelijk overschot van de Koning naar Westminster Hall begeleidde. VATICAANSTAD (Reuter). Paus Pius de Twaalfde heeft Zondag in een radiotoespraak tot de bevolking van Rome verklaard, dat de wereld „de weg naar de ondergang" is opgegaan. Hij deed een uit roep uitgaan om terug te keren naar „de wegen van God", en luidde een actie in voor herwinning van de christelijke geest. De Paus verklaarde, dat hij niet zwij gend en eenzelvig kon blijven toezien. „De wereld gaat onbewust op wegen, die zowel ziel als lichaam naar de ondergang leiden, zowel de goeden als de slechten, de bescha vingen en de volken. Het besef van onze verantwoordelijkheid voor God verplicht ons alles te proberen, alles te ondernemen om het menselijke ras voor een dergelijke verschrikkelijke ramp te behoeden. „Ons hart is bezwaard door het voort duren, zonder enige definitieve opklaring, van de gevaarlijke toestand in de wereld door een wijdverbreide lusteloosheid, welke velen verhindert, die terugkeer naar Jezus Christus, de kerk en de christelijke levens wijze te ondernemen, welke wij dikwijls hebben genoemd als het enige beslissende geneesmiddel voor de universele crisis, die de wereld in onrust houdt". „Thans is het het ogenblik om beslissen de stappen te nemen en deze noodlottige verdoving af te schudden. Het is tijd, dat alle goede mensen, allen, die zich het lot van de wereld aantrekken, elkaar herken nen en de rijen sluiten. Een gehele wereld moet opnieuw worden opgebouwd, veran derd van barbaars in menselijk, van men selijk in goddelijk, dat wil zeggen volgens het hart van God." „Dit is niet het ogenblik om te spreken over, te zoeken naar nieuwe beginselen, om nieuwe doelen vast te stellen," aldus de Paus. „Zowel de eersten als de laatsten, onderwezen door Christus en later door de kerk bevestigd en aangepast aan de directe omstandigheden, wachtten alleen nog op concrete uitvoering. De verdoving van de geest, de zwakheid van wil en koude van hart zijn de ooi-zaken van het huidige kwaad." Hij drong er op aan, dat Rome zijn eeuwenoude missie van geestelijke leider der volken zou doen herleven door de ge hele mensheid het voorbeeld van een terug keer naar Christus te geven. Volgens de Parijse correspondent van het Britse blad „Daily Mail" heeft Engeland er in toegestemd om een deel van zijn tac tische luchtmacht ter beschikking van het Europese leger te stellen. Een officiële be slissing hierover zal gedurende de bijeen komst van de Atlantische raad te Lissabon worden bekend gemaakt, aldus deze cor respondent. In de Westminster zal het lijk van Dins dag tot de begrafenis op Vrijdag blijven opgebaard. Hier zullen duizenden gelegen heid krijgen hun Koning een laatste groet te brengen. Vrijdag zal het lijk van Koning George per trein naar Windsor worden overge bracht, een afstand van 40 km., om daar, na een uitvaartdienst, in de Koninklijke kapel van St. George te worden bijgezet. Het besluit van Koning Boudewijn om niet zelf de begrafenis van Koning George bij te wonen doch zich door zijn 18-jarige broer Prins Albert te laten vertegenwoor digen, wordt over het algemeen in België betreurd. Volgens regeringskringen was het de wens van de regering, en in het bij zonder van de minister van Buitenlandse Zaken. Van Zeeland, dat België door de Koning zelf vertegenwoordigd zou zijn. Een regeringswoordvoerder heeft ver klaard, dat het besluit van de Koning door twee overwegingen is gemotiveerd: „Er be staat een precedent, omdat de Prins van Wales en niet Koning George de Vijfde in 1934 de begrafenis van Koning Albert der Belgen bijwoonde en Koning Boude wijn heeft nog niet als Belgische Koning zijn statiebezoek naar het hof van St. James gemaakt". Vanmorgen zijn twee Australische kor vetten uit Sydney uitgevaren om te zoe ken naar de Britse duikboot „Thorough". De duikboot was op een oefenreis langs de kust van Nieuw-Zuid-Wales en heeft zich na een duikproef niet gemeld. De „Thorough" is van dezelfde klasse als de „Truculent", die na een botsing met de Zweedse tankboot „Divina" in Januari 1950 in de mond van de Theems is gezon ken. De „Thorough" is door de Britse ma rine aan Australië geleend en gestation- neerd in Sydney. Later is te Sydney vernomen, dat van de duikboot seinen zijn opgevangen. KARATSJI (Reuter). Naar in officiële kringen te Karatsji verluidt heeft de Paki staanse afgevaardigde in de Veiligheidsraad prof. Bokhari, instructie gekregen de Tune sische kwestie voor de Veiligheidsraad te brengen. Zoals bekend hebben op 4 Februari vijf tien Aziatische en Afrikaanse landen be sloten de kwestie voor de Raad te brengen. Van deze landen is Pakistan het enige dat volledig stemrecht in de Raad heeft. De Franse regering heeft reeds eerder meegedeeld, dat zij de Veiligheidsraad in deze kwestie niet competent acht. Een Franse militaire rechtbank te Tunis heeft Zondag 15 Tunesiërs veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van drie maanden tot vijf jaar, op beschuldiging van onwettig wapenbezit. Zij behoren tot de genen, die kort geleden bij de huiszoekin- CAÏRO (Reuter). Groot-Brittannië zal binnenkort het initiatief nemen om te komen tot een hervatting van de onder handelingen met Egypte, zo wordt van ge zaghebbende zijde te Cairo vernomen. Verwacht wordt, dat de Britse ambassa deur Sir Ralph Stevenson na de begrafenis van Koning George (op 15 Februari) de eerste stap zal doen bij premier Ali Maher Pasja. Dit zal dan tevens de eerste officiële stap zijn tot regeling van het geschil sinds de Wafdistische regering van Nahas Pasja in October van het vorige jaar het verdrag met Engeland afschafte. Het voornaamste punt bij de bespre kingen, die naar men verwacht te Cairo zullen worden gehouden, zal de evacuatie van de Britse strijdkrachten uit de Suez- Kanaalzöne zijn, zo wordt te Cairo ver klaard. Voorts wordt verwacht dat Enge land deze evacuatie afhankelijk zal stellen van Egyptes toetreden tot het door de Westelijke mogendheden voorgestelde com mando voor het Midden-Oosten. Rust in de kanaalzone is van essentieel belang voor het welslagen der besprekingen, aldus de zegsman te Cairo. Het hoofdkwartier van generaal Erskine heeft bevestigd, dat de generaal Zaterdag in een afgelegen huis bij Ismailia een onderhoud heeft gehad met de gouverneur van de kanaalzone, Abdel Hady Ghazaly. Naar verluidt hebben zij gesproken over de wijze waarop de normale toestand in de kanaalzone kan worden hersteld. Voor het eerst sinds de jongste onge regeldheden te Cairo is weer een Brits lijn- vliegtuig op het Faroek-vliegveld, bij Cairo, geland. Het was een toestel van de B.O.A.C., op weg van Nairobi naar Londen. Schadevergoeding Zondag is de Egyptische regering bij koninklijk decreet gemachtigd ten behoeve van de eigenaars van zakengebouwen in Cairo, die door de onlusten van 26 Januari schade hebben geleden, vijf millioen Egyp tische ponden uit de reserve van de staat beschikbaar te stellen. De Egyptische minister van Binnen landse Zaken heeft Zaterdagavond ver klaard, dat de Egyptische regering de strijd had aangebonden tegen het commu nisme en de verspreiding er van in Egypte. DJAKARTA (Aneta) Een situatie, die zich naar minister Mononutu aan Ane ta verklaarde, „ernstig zou kunnen ont wikkelen", ontstond in het afgelopen weekeinde door het Zaterdag genomen be sluit van de partijraad van de P.I.R. (Partai Persatuan Indonesia Raja) om het aftreden van mr. Subardjo (Masjumi) als minister van Buitenlandse Zaken te eisen. Het besluit werd genomen met de goed keuring van de ministers en de parle- mentsfractie van de P.I.R. De P.I.R. eist het aftreden van minister Subardjo, om dat deze in een briefwisseling met de Amerikaanse ambassadeur, Merle Coch ran, de hulpverlening onder de Ameri kaanse wet op de wederzijdse veiligheid, zij het met enige amendementen, heeft goedgekeurd. Ten eerste zou naar de me ning van de partij mr. Subardjo hierdoor hebben gehandeldsin strijd met de onaf- hankelijkheidspolitiek in Indonesië. Ten tweede zou hij zijn boekje te buiten zijn gegaan door niet eerst het kabinet op de hoogte te stellen. De politie had onlangs een aantal commu nisten gearresteerd. Hoewel de minister er van overtuigd was, dat de bestaande wet geving ruimte liet voor bestrijding van het communisme, is het voornaamste wapen in de strijd een uitgebreid program van sociale hervorming. Alle militaire wegversperringen en con troleposten op de hoofdweg tussen Port Said, Ismailia en Suez zijn thans op bevel van de Britse bevelhebber in de kanaal- zóne, generaal Erskine, weggenomen. Verder zijn veertig man van de Egyp tische politie te Ismailia weer bewapend. Zondagavond laat is een viermotorig pas sagiersvliegtuig, een Douglas D.C. 6 met 62 personen aan boord, neergestort in een woonwijk van Elizabeth (New Jersey). Het trof een gebouw, waarin zestig gezinnen woonden. Het gebouw raakte in brand. Men vreest dat minstens drieëndertig per sonen om het leven zijn gekomen. Het vliegtuig was juist opgestegen van het vliegveld Newark. Het was slechts twee minuten in de lucht geweest. Dit is het derde toestel, dat in de afgelo pen maanden boven Elizabeth, dat in het verlengde van de rolbanen van het nabije vliegveld ligt, is neergestort. Bij de twee vorige rampen (op 16 December en op 22 Januari) zijn in totaal zesentachtig men sen omgekomen. Verminkte lijken lagen overal tussen de wrakstukken. De romp van het toestel ligt in het midden van de straat nabij het bran dende gebouw, welks achterzijde door het vliegtuig getroffen is. Het toestel viel op een speelplaats en kwam net niet terecht op een weeshuis, waarin zestig kinderen sliepen. Het vliegveld Newark is onmiddellijk na de ramp voor verder verkeer gesloten op instructies uit New York. gen te Tunis en het gebied van Kaap Bon zijn gearresteerd. De Tunesische minister van Gezondheid, Mohammed Ben Salem, die Zaterdag van een tweedaags bezoek aan het gebied van Kaap Bon is teruggekeerd, waar hij een onderzoek heeft ingesteld naar de bewerin gen van Tunesiërs over buitensporig ge drag van militairen en politie tijdens de huiszoekingen, heeft die mededelingen in hoofdzaak juist genoemd. Ben Salem, die op zijn inspectiereis door een vrouwelijke arts vergezeld was, heeft een gedetailleerd rapport over zijn bevin dingen opgesteld. Over de inhoud er van wilde hij zich niet uitlaten. De Franse gevolmachtigde minister in Tunesië, Robert de Boisseson, heeft Zater dag meegedeeld, dat bij de militaire opera ties, welke onlangs plaatsvonden in Tune sië, ongeveer 150 personen zijn aangehou den. Zij zouden moeten terechtstaan op be schuldiging van wapenbezit en het versto ren van de openbare orde. Hij ontkende, dat 350 Tunesiërs in Zuid- Tunesië zouden zijn geïnterneerd, zoals in Arabische bladen was gemeld. Wel waren achttien communistische leiders naar Re- mada gezonden en dertig naar Ben Gardan, ten Zuiden van Gabes. De Boisseson bevestigde, dat de Franse resident-generaal een Tunesisch gerechts hof heeft verzocht een onderzoek in te stel len naar de beschuldigingen, dat Franse troepen bij het doorzoeken van het gebied van Kaap Bon gewelddadig en bruut zou den zijn opgetreden. Het was mogelijk, dat lait.r een actie wegens smaad zou worden ingesteld tegen de bladen, die deze berich ten hadden verspreid, aldus De Boisseson. In het Perzische kiesdistrict Teheran, waar de telling van stemmen thans voltooid is, heeft de partij van premier Mossadeq het nationale front een grote overwin ning behaald. Van de 12 zetels zijn er 11 aan het nationale front toegevallen. De twaalfde zetel is behaald door een onaf hankelijke candidaat. Alle andere partijen, waaronder de pro-communistische „parti- sanen van de vrede" zijn verslagen. Een woordvoerder van de Perzische re gering heeft Zondag verklaard, dat in de Zuid-Oostelijke districten Zahidan en Zabol na incidenten, die zich Zaterdag bij de ver kiezingen voordeden, de staat van beleg is afgekondigd. Vele personen, onder wie de gouverneur van Zabol, waren gedood, ver scheidene personen ernstig gewond. De regering heeft ambtenaren naar het gebied gezonden, die een onderzoek moe ten instellen. De verkiezingen zijn in deze gebieden opgeschort. Volgens te Teheran ontvangen berichten hebben de incidenten zich spoedig over een groter gebied uitgebreid. Er zouden 20 a 30 doden zijn gevallen. Niet alleen te Zabol, maar tot 150 km zuidelijker zou de staat van beleg afgekondigd zijn. Het zou thans betrekkelijk rustig zijn. Zaterdag is een groep Britse parachutis ten gedaald in een afgelegen vallei in Perak (Malakka), die door de communisten is bezet. Intussen banen grondstrijdkrachten zich een weg door het oerwoud om zich met de parachutisten te verenigen. In een officiële mededeling te Singapore is Zondag verklaard, dat Britse landstrijd krachten, die oprukken naar de afgelegen vallei in Perak, waar Zaterdag Britse val schermtroepen zijn neergelaten, worden tegengehouden door guerillastrijders, die zich hebben ingegraven langs een rivier, welke door regens gezwollen is. ROME, (AFP en Reuter). De Italiaan se onderminister van Buitenlandse Zaken Taviani heeft Vrijdag bij de Russische am bassadeur te Rome een protest ingediend tegen de houding van de Sovjet-Unie in de UNO ten opzichte van Italië en verklaard, dat de Italiaanse regering de clausules van het Italiaanse vredesverdrag, die betrek king hebben op de verplichtingen ten aan zien van de Sovjet-Unie, al nietig be schouwt. Rusland heeft Woensdag door een veto in de Veiligheidsraad de toetreding van Italië tot de UNO verhinderd. De nota waarin de Italiaanse regering het vredesvei-drag met de Sovjet-Unie op zegt, weerlegt punt voor punt de argumen ten, die in de Russische nota van 28 Januari zijn vervat en waarin de Russische rege ring het verzoek .van Italië om herziening van het vredesverdrag van de hand heeft gewezen, zo wordt verklaard. De Sovjet-Unie heeft verklaard slechts te zullen instemmen met een herziening van het Italiaanse vredesverdrag indien Italië uit „het aggressieve Atlantische blok" zou treden. Woensdag heeft de Sovjet-Unie in de Veiligheidsraad voor de vijfde keer haar veto uitgesproken over de toelating van Italië tot de UNO.' De Italiaanse nota, welke aan de Russi sche ambassadeur in Rome is overhandigd, noemt het verzet van de Sovjet-Unie tegen de toelating van Italië „ongerechtvaar- Zaterdag iverd in het Prinsenhof te Delft door de ministers van Wederopbouw en Volkshuisvesting der Benelux-landen een overeenkomst gesloten betreffende de instelling van een gemeenschappelijke studie-commissie voor de ruimtelijke ordening. Tijdens de ondertekening van het Protocol, waartoe men, om in stijl der omgeving te blijven, een ganzenveren pen gebruikte. Van links naar rechts de ministers O. Bohogjie (België), mr. dr. J. In 't Veld (Nederland) en V. Bodsin (Luxemburg). Daarachter staande mr. J. Linthorst Homan (voorzitter der Commissie) digd", daar de Sovjet-Unie krachtens het Parijse verdrag van 10 Februari 1947 had beloofd het Italiaanse verzoek om lidmaat schap van de UNO te zullen steunen. Bo vendien is volgens de Italiaanse nota de Russische houding in deze kwestie een be lediging voor Italië. De Italiaanse nota verklaart tenslotte, dat voorzover betreft de verdere naleving van de verplichtingen, die het vredesver drag Italië ten opzichte van de Sovjet- Unie oplegt, de Italiaanse regering zich slechts kan voegen naar de toestand, welke door de houding van de Sovjet-Unie is ge schapen. In zekere kringen wordt dit opge vat als een aanwijzing, dat de Italiaanse regering haar houding zal herzien indien de Russische regering haar standpunt in de kwestie van de toelating van Italië tot de UNO eveneens wijzigt. Volgens artikel 74 van het vredesverdrag moet Italië herstelbetalingen aan de Sovjet- Unie verrichten voor een waarde van 100 millioen dollar gedurende een periode van 7 jaar te rekenen van af het van kracht worden van het verdrag (1947). De beta lingen zijn ten dele gedekt door de Ita liaanse eigendommen in Roemenië, Bulga rije en Hongarije. Italiaanse bladen, aldus Reuter, schrij ven dat de Italiaanse activa in genoemde landen reeds door de Russen in beslag ge nomen zijn. Italië schat de waarde hiervan op ten minste 100 millioen dollar. De Rus sen daarentegen zeggen, dat zij in totaal 25 tot 30 millioen dollar waard zijn. De Ita liaanse bladen kennen aan de nota de be tekenis toe, dat Italië zich niet langer ver plicht acht verdere herstelbetalingen te doen. LONDEN (Reuter) Een woordvoer der van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Zaterdag meegedeeld, dat Engeland met de Verenigde Staten en Frankrijk overleg pleegt over de deelne ming van West-Duitsland aan de Euro pese defensiegemeenschap in het licht van het voorbehoud, dat de Bondsdag Vrijdag ten aanzien hiervan heeft gemaakt. Deze voorwaarden werden „ernstig bestudeerd", aldus de woordvoerder. In diplomatieke kringen te Londen is men van mening dat, hoewel de voorwaar den van West-Duitsland op verscheidene punten in botsing schijnen te komen met de opvattingen van de bezettende mogend heden, er toch ruimte voor onderhande lingen is open gebleven. Enige waarne mers zijn van oordeel, dat deze ontwikke ling de kans vergroot, dat de ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke „grote drie" met Bondskanselier Adenauer be sprekingen zullen voeren, alvorens de At lantische raad op 20 Februari te Lissabon bijeen komt. William Hazlitt: De levenskïinst bestaat daarinte weten hoe zich met weinig te ver maken en veel te kunnen verduren (Uit Characteristics; 1823). In de afgelopen nacht is het 2300 ton me tende Panamese s.s. Marjory, waarschijnlijk ten gevolge van de Westerstorm, op de Maasvlakte bij de Nieuwe Waterweg ge strand. De Marjory was met erts onderweg van La Coruna (Spanje) naar Dordrecht. Het schip is eigendom van de Compagnia Punta Alta in Panama. De reddingboot President Jan Leis voer uit onder commando van stuurman Setérs van de reddingboot Koningin Wilhelmina uit Stellendam. Schipper Brinkman van de President Jan Leis is onlangs omgekomen toen deze reddingboot de sleepboten, die bij de hulpverlening aan de Radmar in moeilijkheden waren geraakt, te hulp kwam. Stuurman Seters is nu tijdelijk schipper op de President Jan Leis. Ook de sleepboot Schelde voer uit, maar kon de Marjory door de lage waterstand op de Maasvlakte niet bereiken. Men zal nu hedenmiddag bij hoog water trachten het schip vlot te krijgen. De Marjory ligt in de nabijheid van de op 12 Januari gestrande Radmar. De Pre sident Jan Leis had Zaterdag de zes man nen, die nog steeds aan boord van de Rad mar waren gebleven, afgehaald en naar Hoek van Holland gebracht, aangezien er voorlopig geen poging kan worden gedaan, de Radmar vlot te slepen. Hedenmorgen heeft de reddingboot eerst 14 leden van de bemanning van de Mar jory in Hoek van Holland aan land ge bracht en daarna de overige 16 opvaren den. Een grote hond en drie kanaries zijn eveneens van boord gehaald. Veel hout aangespoeld Zowel op het strand van Texel als bij Callantsoog is de laatste dagen veel hout aangespoeld. Bij Callantsoog waren het on geveer 300 mijnstutten van ongeveer 2 me ter lengte en Zondag lag het Texelse strand als bezaaid met naar schatting 4000 van deze houten palen. Men vermoedt, dat het hier een wegens het zware weer overboord geworpen deklast van een houtboot be treft. Op Texel is Zondag bovendien een mijn aangespoeld, die door de marine tot ont ploffing is gebracht. Generaal Eisenhower heeft de officieuze voorverkiezingen te West-Hartford (Con necticut) met ruime meerderheid van zijn republikeinse partijgenoot Robert Taft ge wonnen. Van de 11.531 ingeschreven repu blikeinen in de stad brachten er 4.463 hun stem uit. Hiervan kreeg Eisenhower er 3.109 tegen Taft 1.183. Volgens berichten uit Washington zou de republikeinse senator Taft generaal Eisenhower schriftelijk steun toegezegd hebben voor het plan voor een Europees leger. Taft zou in zijn schrijven hebben laten blijken, dat hij pogingen zou steunen om de West-Europese verdediging op te bou wen zolang Eisenhower en andere mili tairen menen, dat bevredigende voortgang wordt gemaakt. Waarnemers te Washington beschouwden de stap van Taft als een poging om Eisen hower ervan te overtuigen, dat hij niet naar een republikeinse candidatuur voor het presidentschap zou behoeven te dingen uit vrees, dat Taft de campagne als „isola tionist" zou voeren. Generaal Gruenther, de stafchef van generaal Eisenhower, zal met vele hoogge plaatste officieren van het Westelijk ge allieerde hoofdkwartier de bijeenkomst van de Noord-Atlantische raad te Lissabon bij wonen. Generaal Eisenhower zal zelf waar schijnlijk niet aanwezig zijn, omdat hij van mening zou zijn, dat er niets behoeft te worden toegevoegd aan de verklaring, welke hij bij de vorige bijeenkomst van de raad te Rome heeft afgelegd. In het Mittelberg-district nabij Bregenz in West-Oostenrijk zijn Zondagavond 49 personen onder een lawine bedolven.Negen- tien personen zijn om het leven gekomen en tien gewond; de overige twintig zijn ongedeerd. Zij bevonden zich allen in een berghut. Plet betreft 46 Duitsers, die win tersport beoefenden en de eigenaar van de hut en zijn vrouw en kind. ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te IQ uur: Wisselend bewolkt met enkele sneeuw- of hagelbuien en een matige tot krach tige Noord-Westelijke wind. Vannacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst, morgen overdag temperaturen oplopend tot enkele graden boven het vriespunt. 12 Februari Zon op 8.03 uur, onder 17.46 uur. Maan op 19-38 uur, onder 8.32 uur. Hoog en laag water in IJrnusden Maandag 11 Februari Hoog water: 4.25 en 16.33 uur. Daag water: 0.00 en 12.20 uur. Dinsdag 12 Februari Hoog water: 4.56 en 17.00 uur. Laag water: 0.36 en 12.53 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1