Schuman verdedigt Europees leger, doch gelooft er niet meer in Militaire commissie van NAVO accepteert rapport-Harriman Weerbericht OPRECHTE H'AARLEMSCHE COURANT Koning Boudewijn Duitslands suprematie wordt gevreesd Belgische Kamer veroordeelt besluit van Koning Boudewijn Emotie in de Franse Kamer Mislukte staking in Frankrijk Het kabinet treedt niet af Lawine bedolf een gezin Regeringscrisis in Egypte bezworen Het woord is aan Tafts idee van „wereldvrede" Fabriekshal verwoest door ontploffing Defensie-inspanning wordt uitgesmeerd ter bescherming van levensstandaard Janine Andrade verloor twee kostbare violen Regering-Van Houtte verslagen Frankrijk bouwt schepen voor de Sovjet-Unie Laatste eer Wafdisten blijven Ali Maher Pasja steunen Prins en twee prinsesjes wellicht naar Helsinki Chinezen tegen elkander opjagen Ravage bij Polynorm in Bunschoten Wisselvallig weer duurt voort 66e JAARGANG No 184 WOENSDAG 13 FEBRUARI 1952 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. birecteur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 37 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiatë. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE MOEILIJKHEID die zich heeft voor gedaan met de vertegenwoordiging van het Belgische Koningshuis bij de begrafenis van de Engelse Koning George VI maakt, een trieste indruk. Als menigeen, dit ver nomen hebbende, zucht en zegt: „Moet daarvan nu ook weer een kwestie gemaakt worden?" kan men die reactie begrijpen. Het is alsof in het tegenwoordige Europa, weinig wilskrachtig en afgemat als het zich toont, iedere kans woi'dt aangegrepen om een geschil te scheppen, dat dan onvermij delijk ingewikkeld moet worden gemaakt. En het lijkt treurig en ook stijlloos dat als een Koning gestorven is, wiens nagedach tenis zowel in zijn eigen land als in het buitenland geëerd wordt, er een „protoco lair" dispuut ontstaat over de vertegen woordiging van een ander Koningshuis. Het is niet in overeenstemming met de ernst en plechtigheid van de gebeurtenis; het ligt zeker beneden haar waardigheid. Men zou zoiets geenszins verwachten in een tijd, waarin „het protocol" niet meer zo gewichtig wordt geacht als eertijds het geval is geweest, ware het niet dat de nei ging tot dispuut liefst traag, voortsle pend, eindeloos dispuut zo overheersend schijnt te zijn. Zo wordt zelfs het aloude protocol erin betrokken. Wel moet men tot eer van het verleden zeggen dat het zulke discussies buiten de openbaarheid placht te houden. Nu is de vraag, waarom de jonge Koning van België niet zelf naar Londen gaat en besloten heeft er zich door zijn nog-jongere broeder, de achttienjarige prins van Luik, te laten vertegenwoordigen, een zaak van politiek dispuut geworden in België. Uit Engeland is bericht dat „men" gegriefd is over het wegblijven van Koning Boude wijn, terwijl Zweden, Noorwegen, Dene marken, Nederland en Frankrijk alle door hun staatshoofden vertegenwoordigd wor den. En de diplomatieke correspondent van het orgaan der Labour Party, de Daily Herald, heeft al met beslistheid beweerd dat het wegblijven van Boudewijn te wij ten is aan beïnvloeding door zijn vader, de ex-koning Leopold III, omdat deze zich nog immer gekwetst zou voelen door de min of meer duidelijke critiek die wijlen George VI zowel als Winston Churchill in 1940 op hem hadden uitgeoefend. In het geval van de Engelse Koning bepaalde die zich overi gens tot het uitspreken van bezorgdheid over Koning Leopold's besluit, om in Bel gië te' blijven en zich niet bij zijn uitge weken regering in Londen te voegen. De uitgesproken critiek kwam van Churchill en gold de capitulatie van het Belgische leger. De Brusselse correspondent van de N.R.C. heeft gemeld, dat het kabinet van de Bel gische premier van Houtte Zaterdag zo ver is gegaan dat mén enige bladen verzocht heeft het communiqué van de grootmaar schalk van het Hof, waarin werd aange kondigd dat de prins van Luik de begrafe nis zou bijwonen, niet te plaatsen. Men kwam er toen al gauw achter, dat minister Van Houtte tot tweemaal toe gepoogd had de Koning tot andere gedachten te brengen en zelfs overwogen had zijn ontslag aan te bieden, maar daarvan had afgezien omdat niet voldoende instemming met die gedach te bij zijn medeministers bestond. De oppositie tegen de Katholieke Belgi sche regering, bestaande uit de socialisten en de liberalen, is er gisteren in geslaagd een motie aangenomen te krijgen (met 91 tegen 84 stemmen en één onthouding), waarin het besluit van de Koning om niet zelf naar Londen te gaan, werd betreurd. In de Kamerzitting bleek niet dat de mi nister-president gepoogd had, de Koning tot andere gedachten te brengen. En toen de oppositie, bij monde van de socialist Spaak en de liberaal Devèze, na de uitslag der stemming op aftreden der regering aan drong weigerde deze daaraan gevolg te geven. Tenminste: op dat ogenblik. De stemming was onverwachts gekomen en een aantal leden der regeringspartij, er niet op voorbereid, was afwezig. Intussen heeft het debat de indruk gewekt, dat men opnieuw in „de koningskwestie formeel afgedaan door het aftreden van Leopold III en de troonsbestijging van zijn zoon, dreigt te belanden. Dat de regering aansprakelijk wordt ge steld voor een besluit van Koning Boude wijn schijnt in dit geval niet duidelijk. De beslissing lag in een zaak als deze bij de Koning; de minister-president kon hem alleen van advies dienen. Daarom ging het communiqué betreffende de vertegenwoor diging bij Koning George VI's begrafenis dan ook niet van de regering, maar van het Hof uit. Het schijnt wat zonderling dat regeringen aansprakelijk zouden zijn als in zulk geval de Koning haar advies niet aanvaardt. Men zou daaruit moeten af leiden dat de Koning niet volkomen vrij is om te beslissen en de opvatting van zijn onschendbaarheid schijnt in Belgie sinds de koningskwestie dus wel minder con- secment te zijn dan in andere landen. Toen koning George VI nog leefde en besloten had tijdens zijn voorgenomen Zuid-Afri- kaanse reis de gastvrijheid van premier dr, Malan te aanvaarden wilde een Lager huislid, die het daarmee niet eens was, er vragen over stellen in het Huis. Dat wei a hem geweigerd omdat de Koning niet in het parlement in discussie kon worden ge bracht. Men ziet het verschil: ook in En geland was de vragensteller voornemens, de adviseurs des Konings te critiseren en toch werd dat niet toegestaan. Intussen zal het laatste woord in dit trieste geval nog wel niet gesproken zijn. R. P. (Van onze correspondent te Parijs) De Franse violiste Janine Andrade, een bekende verschijning op onze concert podia, heeft een zwaar verlies geleden doordat tijdens relletjes bij een brand in haar hotel in Egypte, behalve andere per soonlijke bezittingen ook haar twee kost bare oude violen een prooi der vlammen werden. Op een van de beide instrumenten die" een gezamenlijke waarde van vele dui zenden guldens vertegenwoordigden, speel de de artiste sedert 1937. Ofschoon haar instrumenten verzekerd waren is het nog niet uitgemaakt of de betreffende maat schappij het verlies voor haar rekening zal willen nemen. Met hulp van een advocaat tracht de artiste thans de Egyptische rege ring aansprakelijk te stellen voor het door haar geleden verlies. (Van onze correspondent te Parijs) De debatten over het Europese leger, die in het Franse parlement gisteren vrijwel ononderbroken werden voortgezet, zullen waarschijnlijk vanavond worden besloten met een motie die de Franse ministers op de conferentie te Lissabon als leiddraad bij hun onderhandelingen zal moeten dienen. Ook gisteren heeft in de diverse redevoe ringen een afwijzende critiek op het huidige project van het Europese leger weer de boventoon gevoerd. Slechts een drietal sprekers wierp zich als verdedigers van het Europese leger in zijn nieuwe vorm op. Overigens is het niemand ontgaan, dat minister Schuman in zijn rede zelf de grootste moeite had om niet door te laten schemeren, dat hij de bezwaren van de Kamer in vele opzichten deelde. Hij ver dedigde hier duidelijk een project, waar hij met zijn hart en overtuiging niet meer ach ter stond. Men heeft dan ook algemeen zeer sterk de indruk, dat de regering deze debatten, waartoe zij constitutioneel niet verplicht was, vooral heeft uitgelokt om een rugge steun te hebben bij haar verzet in Lissa bon tegen de pretenties van Duitsland en eventuele druk der Amerikanen. Van de sprekers, die gisteren aan de beurt zijn geweest, heeft in het bijzonder de socialistische woordvoefder Jules Moch sterk de aandacht getrokken. Moch was minister van Oorlog, toen het plan-Pleven werd gelanceerd en hij was het, die het in zijn oorspronkelijke versie in October 1950 te Washington voor het eerst tegen alle overige leden van het At lantisch pact moest verdedigen. Moch ver klaarde gisteren, dat het oorspronkelijke plan intussen zo sterk van karakter was ge wijzigd, dat hij zich aan het gedeeltelijke vaderschap erover wel moest onttrekken. Zonder Engelands actieve medewerking was zijn partij onder de huidige verhou dingen niet meer bereid met Duitsland een militair verbond op basis van het nieuwe Europese legerplan aan te gaan. Want dat zou spoedig leiden, zo voorspelde Moch, tot Duitslands militaire suprematie in Europa. Zo lang de Britse medewerking niet be dongen was, wenste liij, dat Frankrijk een afwachtende houding zou aannemen. Te meer, waar hij als lid van de UNO-commis- sie over de ontwapeningsplannen, optimis tisch was gestemd omtrent de mogelijkheid van een accoord met de Russen. Zo'n even tuele overeenkomst zou echter op voorhand worden gecompromitteerd, indien Frankrijk verder nog op enige wijze mede zou werken aan de remilitarisatie van Duitsland. Ook wees de ex-minister van Oorlog reeds de verlenging van de diensttijd tot twee jaar van de hand, een maatregel, waartoe Frankrijk, zo zei hij, onvermijde lijk binnenkort zou worden gedwongen, als het lid werd van de Europese defensie gemeenschap. Na Moch's met koele logica voorgedragen rede, zorgde de radicale afgevaardigde Heuillard voor het emotionele accent. Heuillard, die als vooraanstaand verzets man jaren waren opgesloten in nazi-kam pen, welke hij als menselijk wrak had ver laten, moest door Kamerboden worden on dersteund, toen hij het spreekgestoelte be klimmen wilde. Wat hij, eenmaal boven, te PARIJS (Reuter) Het onder commu nistische leiding staande Franse vakver bond der C.G.T. had voor Dinsdag een 24 uurs-proteststaking uitgeschreven, om dat de regering een politieke demonstratie verboden had, waarmee de communisten relletjes, die op 12 Februari 1934 plaats vonden, wilden herdenken. Verreweg het grootste gedeelte der Franse arbeiders staakten Dinsdag evenwel niet. Volgens de niet-communistische vakverenigingen, was de staking „een algehele mislukking". In de omgeving van de reusachtige Be- nault-fabrieken te Parijs wierpen de sta kers barricaden op. Politie en republikeinse garde werden bij het slechten hiervan met zware voorwerpen bekogeld, die van het dak en uit de ramen van de fabriek werden geworpen. Twaalf politie-mannen en gar deleden werden hierbij ernstig gewond. Het aantal gewonde stakers is onbekend. 54 personen werden gearresteerd. zeggen had, was even kort als aangrijpend. „Onder alle omstandigheden", riep de zwaar verminkte gedeputeerde met een stem, die stokte van emotie, uit, „zal ik mij verzetten blijven tegen een herstel van Duitslands militaire macht. Ik wil het mijn zonen niet aandoen, dat zij ooit zullen moe ten vechten naast de zonen van de tyran- nen en beulen van hun vader". Als één man rees toen de hele Kamer overeind, terwijl de voorzitter Herriot de diepe gevoelens voor hun collega in enkele bewogen woorden tot uitdrukking bracht. Toen Heuillard weer terugstrompelde naar zijn plaats, kwam minister Schuman hem tegemoet om hem de hand te drukken. Heuillard's pathetisch aandeel in het debat ofschoon uitsluitend, zoals dat heet, op persoonlijke gevoelsoverwegingen gegrond zal zeker een voornaam gewicht in de schaal werpen, wanneer vandaag de conclusie uit de discussies getrokken moet worden. Socialistische motie Er is een socialistische motie ingediend, die opschorting van de voorgenomen West-Duitse herbewapening eist. In de motie wordt erkend, dat „de ver sterking van de vrije volken waarschijn lijk, onder het voorbehoud van noodzake lijke garanties, een Duits deelnemen aan de Europese verdedigingsgemeenschap met zich mee zal brengen". De motie spreekt zich uit voor een ver enigd Europa en een Europees leger. Be halve opschorting van een besluit ten opzichte van de West-Duitse herbewape ning, vraagt de motie in de tussentijd bespoediging van de herbewapening der andere Westelijke landen. West-Duitsland zou niet kunnen worden toegelaten tot het Atlantisch pact, „daar het pact alleen die landen verenigt, die geen andere aanspraken of doel hebben dan de verdediging van hun vrijheid". Nederlaag De Franse regering heeft Dinsdagavond in de Nationale Vergadering een nederlaag geleden bij de stemming over een proce durekwestie. Er werden 324 stemmen tegen de regering uitgebracht en 294 voor. De stemming ging over een verzoek van de premier om tijdens het weekeinde Kamer vergaderingen te houden ter bespreking van de begroting. (Van onze correspondent in Brussel) De beslissing van Koning Boudewijn om de begrafenisplechtigheden van Koning George VI niet bij te wonen, was gisteren aanleiding tot een politiek incident. Daar de Katholieke Tweede Kamerleden niet in voldoende aantal aanwezig waren, werd de regering in de minderheid gesteld. Met 91 84 stemmen aanvaardde de Tweede Kamer aldus een motie van Camille Huysmans, welke de samenstelling van de Belgische delegatie bij de begrafenisplechtigheden van de Engelse Koning betreurt. Deze dele gatie wordt geleid door de 17-jarige broe der van Koning Boudewijn, prins Albert van Luik. Premier Van Houtte verklaarde dat hij de politieke consequenties van dit incident, namelijk het ontslag van zijn ka binet, niet aanvaardde. Ten eerste zo zeide hij gaat het om een stemming bij verrassing, ein ten tweede is er een precedent. Want de regering van Camille Huysmans ging in 1947 niet heen toen haar begroting van Landbouw ver worpen werd. Spaak wees er echter direct op dat Huysmans indertijd zijn verworpen begroting de volgende dag wederom in diende en dat zij toen goedgekeurd werd. Toen Huysmans merkte dat er niet vol doende Katholieke Kamerleden aanwezig waren, veranderde hij onmiddellijk van tactiek. Hij wijzigde zijn gewone motie in een dringende interpellatie, waarover bij naam-afroeping zou worden gestemd. Op dat ogenblik had premier Van Houtte de zaak nog kunnen redden. Hij had name lijk kunnen verklaren dat hij het dringend karakter van de interpellatie niet erkende en aldus de stemming met ééh dag kunnen doen verdagen. Maar Van Houtte aan vaardde de interpellatie, ofschoon de voor zitter van de Tweede Kamer, Van Cauwe- laert, hem nog duidelijk wees op het feit dat na Huysmans' interpellatie gestemd zou dienen te worden. Van Cauwelaert was overigens boos op zijn partijgenoten en wierp hen toe: „Wie het land wil regeren, moet tonen dat hij het kan!" De Katholieke C.V.P. leed gisteren dus een smadelijke nederlaag en de affaire is van dien aard dat het Belgische prestige in het buitenland er niet door gewonnen heeft. Het kleuterklokje dat de naam Marijke draagt en door het comité Klokken voor Amerika aan Prinses Marijke zal ivorden aangeboden. De Koningin zal het klokje in April meenemen om het als symbool voor de beiaard die door het Nederlandse Volk aan de Verenigde Staten zal worden geschonken, aan president Truman te overhan digen. Het klokje is 26 cm. hoog, heeft een diameter van 21 cm. en weegt 12 kg. Het embleem is ontworpen door de schilder Louis Meys, de beeldhouwer Gerard van Remmen vervaardigde het model. Wat is in feite de kern van de kwestie? Het Belgische koningshuis, de Belgische legerleiding, en vele Belgische kringen, maar in de eerste plaats Koning Leopold, zijn er van overtuigd dat wijlen de Engelse Koning en Winston Churchill, evenals een ruim deel van de Engelse openbare me ning, de capitulatie van het Belgische leger in Mei 1940 als een verraad hebben be- seVüwd. Men kan onbetwistbaar dit nieuwe inci dent beïnvloed zien door de „sfeer van Laeken" op de jonge vorst, die voor zijn vader een diepe genegenheid koestert. Om dezelfde redenen blijven ook de relaties met het Nederlandse Hof koel. De jonge Koning Boudewijn gaat dus eenvoudig niet naar Londen omdat het Belgische leger, en zijn aanvoerder Koning Leopold, door het Britse Koningshuis en de regering niet in ere werden hersteld. De uitlegging dat het protocol de reis van Koning Boudewijn onmogelijk maakt, is natuurlijk een fictie, waar hier niemand geloof aan hecht. Sommigen zien nog een oplossing, name lijk dat Koning Boudewijn toch naar Lon den zal gaan om de perscampagne van de Belgische socialisten, welke door de En gelse pers gretig wordt gepubliceerd, als nog te ontzenuwen. Waarschijnlijk is het daarvoor echter te laat. Prins Albert naar Londen Het Hof van België heeft een commu niqué uitgegeven, waarin medegedeeld wordt, dat Prins Albert Brussel Donder dagmiddag per koninklijke trein zal ver laten. Hij zal vergezeld'worden door de groot-maarschalk van het Hof, een adju dant en een ordonnance-officier. De groot hertogin van Luxemburg en Prins Felix hebben de uitnodiging ontvangen eveneens met deze trein te reizen. Minister-president Van Houtte en de mi nister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, zullen de Prins tot Oostende ver gezellen. De Franse minister voor de Koopvaardij, André Morice, heeft Dinsdag bekend ge maakt, dat Franse scheepswerven bezig zijn met de bouw van vijf koopvaardijschepen van 5.000 ton elk voor de Sovjet-Unie. De minister deelde mede, dat de Sovjet-Unie daartegenover tarwe naar Frankrijk zal exporteren. Voor 1952 zijn bij de Franse scheeps- bouwwerven bestellingen geplaatst tot een bedrag van meer dan 60 milliard francs, tegen slechts 15 milliard francs in het vorige jaar. Tot de bouwopdrachten be hóren die voor vier tankschepen voor de Verenigde Staten, drie vrachtschepen voor Turkije, zes vrachtschepen voor Mexico en drie vrachtschepen voor Chili. Bij Leutasch (Oostenrijk) heeft een la wine van de helling van de Gehrenspitze een boerderij met al haar zeven inwoners, kinderen incluis, bedolven. Reddingsploe gen hebben de bedolvenen nog niet gevon den. In andere delen van Tirol werden eigendommen vernield doch niemand ge dood. Bijna alle wegen in de provincie Salzburg zijn geblokkeerd. Sedert Januari zijn in Oostenrijk door lawines 28 personen om het leven geko men. Volgens de weerkundige dienst blijft het lawinegevaar aanhouden. Tot hedenmiddag waren meer dan 100.000 mensen in onafzienbare rijen langs Westminster Hall getrokken om de laatste eer te bewijzen aan Koning George. In de afgelopen nacht werd de hall om 3 uur ge sloten, terwijl nog velen wachtten om toe gelaten te worden. CAïRO (Reuter). Premier Maher Pasja van'Egypte heeft zijn kabinet Dins dag voor een buitengewone vergadering bijeengeroepen. De parlementsfractie van de Wafdistische partij was intussen bijeen gekomen om te overwegen, of zij haar steun aan de regering zou intrekken. Politieke commentators geloofden, dat de premier overwoog de Kamer van Afge vaardigden, waarin de Wafdisten de meer derheid hebben, te ontbinden. Na lange beraadslaging achter gesloten deuren heeft de parlementsfractie der Waf distische partij besloten, haar steun aan de regering van Ali Maher Pasja te blijven geven. De crisis was veroorzaakt door tijdens het weekeinde gedane onthullingen over de ongeregeldheden van 26 Januari. De pers heeft zich bezig gehouden met de vraag, of de toenmalige minister van Binnen landse Zaken, Serag el Din Pasja, verant woordelijk voor de relletjes moest worden geacht. De Britse militaire autoriteiten hebben gisteren 50 man Egyptische hulppolitie in vrijheid gesteld. Eenheidsfront De acht voornaamste nationalistische be wegingen in Noord-Afrika hebben besloten een „front van Noord-Afrikaanse eenheid en actie" te vormen. Volgens een communiqué van de Istiqlal, de partij der nationalistische Arabieren in Marokko, hebben afgevaardigden van de volgende bewegingen hierin zitting: de „Nieuwe Destour" en de „Oude Destour" (Tunesië); de „Beweging voor het zegevie ren van democratische vrijheden" en de „Democratische unie van het Algerijnse manifest", beide in Algiers; de Istiqlal en de Democratische onafhankelijkheidspartij (Frans-Marokko) en de Hervormingspartij voor onafhankelijkheid en de Partij voor eenheid en onafhankelijkheid (Spaans- Marokko). Olympische Spelen Novalis Ons leven is geen droom; het moest echter een droom zijn en misschien zal het dat eens worden. Er bestaan plannen voor een reis van Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene naar Helsinki, waar zij een ge deelte van de Olympische Zomerspelen zullen bijwonen. Indien deze plannen worden verwezen lijkt zullen de Prins, de prinsesjes en hun gevolg omstreeks 26 Juli per vliegtuig naar de Finse hoofdstad vertrekken, waar dan het jacht „Piet Hein" reeds zal zijn gearri veerd. Het is namelijk de bedoeling dat bij een bezoek aan de spelen verblijf wordt gehouden aan boord van de „Piet Hein", die in dat geval in de Zuidhaven van Helsinki voor anker zal gaan. Het bezoek zou ongeveer acht dagen du ren, tot na de sluitingsplechtigheid van de spelen op 3 Augustus. SEATTLE (A.F.P.) Te Seattle heeft de Amerikaanse republikeinse senator Taft verklaard, dat „nu de communistische aan val op Zuid-Oost-Azië daagt, de Ameri kaanse regering dient te begrijpen, dat de enige kans om de communistische aanval een halt toe te roepen ligt in een invasie van het Chinese vasteland door de natio nalisten". Taft, die zich candidaat heeft gesteld voor het presidentschap, zei, dat het afge lopen jaar heeft geleerd, dat in Europa schenkingen in geld en wapens niet de be reidheid om te strijden kunnen kopen. Op Formosa is dat niet nodig, daar bestaat die bereidheid reeds, aldus Taft. Hij eiste meer economische hulp voor Formosa. Een van de vier hallen van het Poly- norm-bedrijf in Bunschoten is vanmorgen, om kwart voor zes voor het grootste deel vernield door een ontploffing van een moffeloven, waarop een brand volgde. In dit bedrijf worden onderdelen vervaardigd voor montagebouw. De explosie, die tot ver in de omtrek werd gehoord, vernielde vrijwel alle ruiten van de hal. Een ge deelte van het dak en de muren werden weggeslagen. Na de ontploffing ontstond brand in bakken met zeer brandbare lak. Het vuur sloeg over op het laboratorium, dat zich midden boven de hal bevond. De bedrijfsbrand weer, later geassisteerd door de brandweer uit Bunschoten, slaagde er in het vuur in ongeveer anderhalf uur te bedwingen. Acht arbeiders, die in de hal aan het werk waren, werden door de explosie tegen de grond geslagen. Niemand werd echter gewond.. Polynorm is een groots opgezet proef bedrijf voor massa-vervaardiging van montagewoningen, dat van de Herstelbank reeds ongeveer 20 millioen als lening heeft gekregen. Er is de laatste tijd sprake van geweest dat het bedrijf gesloten zou worden, omdat grote orders zijn uitge bleven en uitgevoerde- werken niet aan de verwachtingen zouden hebben voldaan. Maandag heeft een aantal Amerikaanse militaire autoriteiten een bezoek aan Poly norm gebracht, wegens eventueel aan dit bedrijf te verstrekken militaire opdrachten. LISSABON (Reuter). Naar hier wordt vernomen heeft de militaire commissie van de Noord-Atlantische verdragsorgani satie (NAVO) goedgekeurd, dat de op- bouwplannen-op-lange-termijn voor de strijdkrachten in Europa onder generaal Eisenhower veranderd zullen worden. De commissie heeft echter besloten de raad van het pact te waarschuwen voor de ge varen, welke zouden kunnen voortvloeien uit de vermindering van®het aantal divisies, dat oorspronkelijk in 1954 bereikt zou worden. De commissie heeft hiertoe besloten na bestudering van het rapport van December van de commissie voor defensie-inspan ning, opgesteld onder leiding van Harri man. In dit rapport wordt gezegd, dat de militaire doelen niet bereikt kunnen wor den zonder aanzienlijke beïnvloeding van de levensstandaard der ledenlanden. De militaire opbouw dient volgens het rapport gespreid te worden over een langere pe riode. Een woordvoerder heeft verklaard, dat de militaire commissie de permanente groep heeft verzocht Zondag tezamen met de commissie-Harriman te vergaderen, ten einde een definitief rapport voor de raad van ministers op te stellen. Een woordvoerder der West-Duitse re gering heeft Dinsdag op een persconferen tie te Bonn medegedeeld, dat West-Duits land verwacht een bedrag van acht mil liard mark te zullen bijdragen als aandeel in de kosten voor het op de been brengen van een Europees leger. Van geallieerde zijde wordt vernomen dat de „drie wijzen" van de NAVO, Harri man, Plowden en Monnet een bedrag van elf milliard mark als de West-Duitse bij drage hebben aanbevolen. Een beambte van het West-Duitse mi nisterie van Financiën zeide bij het verla ten van de persconferentie: „West-Duits land zou nimmer een bedrag van elf mil liard mark kunnen bijdragen. Wij kunnen de thans in West-Duitsland geheven belas tingen niet verhogen, en het is evenmin mogelijk nieuwe belastingen te heffen." De West-Duits bondsregering heeft niet het voornemen, een officiële waarnemer naar de conferentie van de Noord-Atlan tische raad te Lissabon te zenden. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, zal overleg plegen met de Hoge Commissai-is van Groot-Brittannië in West-Duitsland, Kirkpatrick, alvorens zal worden besloten of de Wést-Duitse bonds kanselier dr. Adenauer zal worden uitge nodigd in het komende weekeinde te Lon den besprekingen te voeren met de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Za ken. Adenauer, die West-Duitsland ojft, de teraardebestelling van Koning George zal vertegenwoordigen, komt Donderdag. Spanje Volgens de correspondent van D.P.A. in Lissabon heeft de Spaanse regering de re gering van Portugal verzocht geen pogin gen meer te doen Spanje te doen opnemen in het Atlantisch pact. Spanje zou de voor keur geven aan de „driehoeksoplossing" van een verbond met Portugal en de Ver enigde Staten. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen dagen heeft de strijd tussen de warme en koude luchtstromen tot gevolg gehad, dat er bijna overal in West-Europa grote hoe veelheden neerslag zijn gevallen. In onze omgeving viel de neerslag hoofdzakelijk in de vorm van regen; wat er aan sneeuw viel dooide voor een groot deel weg. In Duits land en Denemarken heeft de sneeuwval tot gevolg gehad, dat de temperatuur in de afgelopen nacht door uitstraling plaatselijk tot meer dan 10 graden onder het vriespunt daalde. Ook in ons land heeft het de afge lopen nacht hier en daar flink gevroren, maar later in de ochtend liep het kwik weer snel op. Belangrijke wijzigingen in de luchtcirculatie boven Europa komen op het ogenblik niet voor. Bij IJsland lag van morgen een depressie, die zich in de rich ting van de Noordzee beweegt. Bij de na dering van deze storing zal tijdelijk weer iets zachtere lucht ons land binnenstromen. MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met enige tijd sneeuw of regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Vannacht aier en daar lichte vorst, morgen overal temperaturen boven het vriespunt. 14 Februari Zon op 7.59 uur, onder 17.50 uur. Maan op 22.05 uur, onder 8.52 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 13 Februari Hoog water: 5.22 en 17.30 uur. Laag water: 1.07 en 13.23 uur. Donderdag 14 Februari Hoog water: 5.53 en 18.01 uur. Laag water: 1.35 en 13.52 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1