Minister Mansholt acht sanering bakkersbedrijven noodzakelijk VM Prof. mr. A. Anema gehuldigd REGENJASSEN M. DOUWMA en ZOON J ABDIJSIROOP Verplichting tot levering van volksbrood wordt opgeheven De radio geeft Donderdag Minister Stikker niet aanwezig bij behandeling van het plan-Schuman AUTO RADIO H. J. Maertens N.V. Von Reznicek, Schubert en Mendelssohn op paedagogisch H.O.V.-concert BENAUWDE HDEST Nog geen koninklijk bezoek aan Canada PANDA'S HEREN-LEVEN I'f WOENSDAG 13 FEBRUARI 1952 2 TWEEDE KAMER Heringa Wuthrich EERSTE KAMER 1 ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) De stampvolle tribunes vormden het be wijs hoezeer het dagelijks brood de burgerij ter harte gaat. De maag en de portemon- naie zijn er immers ten nauwste bij betrok ken, in het bijzonder de portemonnaie van de bakkers, die dan ook in zeer groten ge tale waren opgekomen. Minister Mansholt betreurde het, dat en kele niet de bonafide organisaties tot actie en zelfs tot agitatie waren over gegaan. Dit kan echter geen oplossing brengen. De marge van de broodprijs laat volgens de bewindsman toe dat de bakkers, enkele plaatsen uitgezonderd, in het algemeen een redelijke winst maken. Daarom was het onjuist te spreken van een noodtoestand. Er zijn natuurlijk bakkers die het slecht hebben, met name in bedrijven met een kleine omzet, alsmede een aantal zeer on economisch werkenden, wier boekhoudin gen soms bijzonder primitief zijn. De orga nisaties zullen zich derhalve met een wer kelijke sanering van de bakkerijen hebben bezig te houden het betreffende rapport van de commissie-Schilthuis is gereed waarbij de overheid haar steun zal ver lenen. Verhoging van de winstmarge op volks brood noemde de minister nodig noch wenselijk, evenmin als afschaffing van de minimum-prijs van het witbrood. De nood zaak van toeslag aan enkele kleine bedrijf jes wordt nog overwogen. Afschaffing van de formele verplichting tot levering van volksbrood was redelijk. Daarom is hiertoe na rijp beraad besloten. Even nam de minister de heer Van de Wetering onder vuur wegens diens verzet tegen ordening. Daarmee was al heel slecht verenigbaar zijn aandringen op de instel ling \ran een minimumprijs. Dit vond mi nister Mansholt ongerijmd. De, overigens niet heel fraai gestelde motie van de heer Van de Wetering dringt eerst aan op iets, dat we alle maal willen, namelijk een rede lijke broodprijs en een redelijke winst voor de bakkers, maar aan het slot wordt aangedrongen op iets wat technisch on doenlijk is namelijk een zogenaamde ver- schillenrekening. De minister moest dan ook aanneming van deze motie ernstig ont raden. Én nu de kwestie van de compensatie. In het algemeen is volgens de bewindsman in de laatste maanden het prijsindexcijfer wat lager geworden. Verdere verlaging van de margarine is onmogelijk; rekening valt te houden met andere artikelen en boven dien zou dan subsidie nodig zijn. Tezijner tijd komt een gewijzigde begro ting van het Landbouw-Egalisatiefonds ter tafel. Het resultaat van de nu getroffen J maatregelen is een voordelig saldo van ruim 40 millioen gulden. Bij die maatrege len is zoveel mogelijk rekening gehouden met de belangen van producenten en ver werkers. Staatssecretaris Van R h ij n zei dit nu er niet een volledige compensatie voor de verhoogde broodprijs is gegeven dat men niet alles op een goudschaaltje kan i wegen. In zekere zin is de zich gedurende j de laatste maanden voorgedaan hebbende 1 daling van de kosten van levensonderhoud met 1,6 percent een compensatie. Dit maakt voor gezinnen van zes personen een ver- schil van 60 cent per week uit. Onlangs is i tengevolge van de aanneming van het j amendementFortanier op de regeling in- zake verhoging van de kinderbijslag de i aanvankelijk voorgestelde extra-progressie j ten behoeve van de grote gezinnen komen te vervallen, aangezien de Kamer eerst wilde wachten op het desbetreffende rap- port van de Sociaal-Economische Raad. j Welnu, dit argument aldus mr. Van Rhijn geldt nog steeds. „Hadden we een vrij loonpeil, dan zou de opmerking over het niet steeds kunnen wegen met een goudschaaltje juist zijn, ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS HILVERSUM I, 402 M, 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 De groenteman. 9.35 Vragen- beantwoording. 9.50 Platen. 10.50 Voor kleu ters. 11.00 Gevarieerde muziek. 12.00 Orgel, piano en viool. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.50 Financieel weekoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Theater orkest. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 Groeten van emigranten uib Zuid-Afrika. 14.15 Platen. 14.25 Interview, 14.35 Piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansmuziek. 17.50 Re geringsuitzending voor de jeugd: Wat wil je weten? 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Or kest. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Platen. 19.40 Rubriek van Kunst en Cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 Gezin, maatschappij, staat en de vrouw, cau serie. 20.15 Philharmonisch Orkest. 21.25 Wat er aan vast zit, discussie. 21.55 Dit is mijn lievelingsmelodie, enquête. 22.25 Geva rieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30 Zang en orgel. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws» 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zie ken. 11.45 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Piano. 14.00 Promenade-orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Klarinet, viool, altviool en cello. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Piano. 17.40 Gelders programma. 18.00 Nieuws. 18.15 Dameskoor. 18.40 Op de stel ling. 18.50 Leger des Heilsmuziek. 19.05 Le vensvragen. 19.20 Lichte muziek. 19,40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.10 Gevarieerd pro gramma. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor 'andbouwers. 12.42 Platen. 12.50 Koersen. '2.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Piano. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.5015.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Vo.or kinderen. 18.15 Pla ten. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19 30 Platen. 19.40 Vrije politieke tribune. 19.50 Klankbeeld. 20.20 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Mo derne kamermuziek. 22.55—23.00 Nieuws. nu echter niet", zo zei de heer Engel- b e r t i n k (KVP) in zijn repliek. Hij wenste meer compensatie voor de grote gezinnen en voor de economisch zwakke ren. In een motie nodigde hij de regering uit om zodra het rapport over de progres sie in de kinderbijslag van de Sociaal Eco nomische Raad verschenen zal zijn, die progressie in nadere overweging te nemen. De heer Haken (Comm.) kwam met twee moties, in de ene aandringende op het ongedaan maken van de verhoging van de prijs van het volksbrood. In de andere verlangde hij dat de regering maat regelen zal treffen voor een redelijke winst van de bakkers op het volksbrood zonder verhoging van de prijs. Een motie ten gunste van een nieuwe loonronde en een motie voor verhoging van de voorzieningen ten behoeve van de gepension neerden wer den ingediend door de heer Gortzak (Com munist). Minister Mansholt bleek niet geheel afwijzend te staan tegen de in de gewijzigde motie-Van de Wetering ge vraagde verschillenberekening. Hij liet de beslissing aan de Kamer over, nadat hij er wel op had gewezen, dat volgens hem vaststelling van een maximum-prijs van het volksbrood onverbiddelijk tot vaststel ling van een maximum-prijs van het wit tebrood zou moeten leiden. Aanneming van de praktisch niet uitvoerbare commu nistische moties moest de minister ten sterkste ontraden. Staatssecretaris Van R h ij n ontkende dat de jongste prijswijzigingen voor volks brood, margarine en veevoeder, in onder- Eng verband beschouwd, vooral voor de economisch zwakkeren en voor de grote gezinnen nadelig zouden zijn, zoals in de motie-Engelbertink was gesteld. En na- DOBBELMANN lekker man I tuurlijk zal de regering na ontvangst van het rapport van de Sociaal Economisahe Raad over een verhoogde progressie van de Kinderbijslagwet haar standpunt om trent die aangelegenheid bepalen. Het zou echter voorbarig zijn zich dienaangaand nu reeds vast te leggen. Hierna wijzigde de heer Van de Wete ring opnieuw zijn motie; hij liet nu de zinsnede over de verschillenberekening vervallen. Op het laatste ogenblik kreeg het debat nog een politiek tintje, toen prof. Romme (KVP) de staatssecretaris bestreed wegens diens uitlating dat de aanneming van het amendement-Fortanier, gericht tegen extra-progressie bij de verhoging van de Kinderbijslag ten behoeve van de grote gezinnen, niet meer een punt van over weging zal uitmaken bij het nagaan wat er tenslotte met de kinderbijslag, juist voor de grote gezinnen, zou moeten gebeuren. Had mr. Van Rhijn dit namens het kabi net gezegd? Terstond zette de staatssecre taris het door hem gesprokene recht, er op wijzend dat hetgeen hij had gezegd samenhing met een bepaalde opvatting van de heer Engelbertink in dit débat. Uit den aard der zaak zullen mettertijd alle facetten van het vraagstuk van een ver hoogde progressie in de kinderbijslag een punt van beraad uitmaken. Woensdag zal over de moties worden gestemd. Bij het begin van de vergadering ging het ontwerp-Kweeksdhoolwet er door 72 tegen 6 stemmen; alleen de Commu nisten stemden tegen. (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer heeft voorzitter Jonkman de nestor, prof. mr. A. Anema, 1 met zijn tachtigste verjaardag namens de Kamer geluk gewenst. Op zuik een leeftijd zo een actieve rol in het politieke leven te vervullen is iets buitengewoons; „naar dit sieraad van de Staten-Generaal zien wij allen met bewondering en eerbied op", aldus mr. Jonkman. Op 5 April 1922 had prof. Anema voor het eerst in de Kamer het woord gevoerd en wel bij de toen aan hangige voorstellen tot Grondwetsherzie ning. „In het zich beperken tot de grote hoofdzaken, toen reeds door hem betracht, is hij, overtuigd voorstander van ons twee kamerstelsel, ons steeds voorgegaan". De voorzitter haalde uit die eerste rede van prof. Anema een en ander aan dat tekenend is voor zijn opvattingen. Mr. Jonkman be sloot met namens de Kamer de hoop uit te spreken, dat prof. Anema nog lang de nestor van de senaat zou mogen blijven. (Warm applaus). Namens de regering sloot minister Van den Brink, zelf oud-senator, zich bij deze woorden van hulde aan. „Deze nobele en sterke man, gedragen door zijn diepe ge loofsovertuiging, door grootheid en wijs heid, weet de dingen eenvoudig te zeggen en tot allen te doen doordringen. Het gehele volk mag zich in het bezit van zulk een grote figuur verheugen. „En er werd geen bedrog in hem gevonden". Met dit bijbelse woord besloot de minister, waarna de tachtigjarige op de hem eigen geestige manier zijn dank voor het tot hem ge zegde betuigde. „In deze Kamer heb ik van een aantal mannen zeer veel kunnen leren, maar voor en boven alles heb ik hier een schat van vriendschap kunnen vinden waarvoor ik ten zeerste dankbaar ben. Dit geldt tevens voor*minister Van den Brink, die wij samen goed hebben opgevoed", al dus prof. Anema. Het plan-Schuman Hierna begon de senaat met de behan deling van het wetsontwerp inzake toe treding van Nederland tot het plan- Schuman. Mr. Kropman (K.V.P.) nopmde het geen stijl dat minister Stikker vlrstek liet gaan in de Kamer nu het betreft een trac- taat van zo grote betekenis als in geen honderd jaar is afgesloten. Groot is de economische betekenis van het verdrag, maar misschien nog belangrijker de staat kundige betekenis ervan. In Straatsburg heeft tot dusverre al te zeer een grote ge dachte-lijn optbroken. En nu komt uit Frankrijk het plan-Schuman dat met zorg één probleem heeft gekozen. Die keuze getuigt van de voortreffelijke Franse visie, want juist doordat kolen en staal onder gemeenschappelijk internationaal beheer komen, kan men de vrede dienen en de oude Frans-Duitse kloof overbruggen. Tot de verder nog aangeroerde punten be hoorde onder meer een fout in het verdrag, waarop in het Nederlands Juristenblad de aandacht is gevestigd. Voor die ontdekking bracht mr. Kropman de schrijver van dat artikel hulde, waarvoor deze hierbij zijn dank betuigt. Zeker, het plan-Schuman gaat over zeer onpoëtische dingen, kolen en staal. Maar dit neemt niet weg, dat, gezien heel de be doeling van het verdrag, eer een reden tot geestdrift aanwezig is dan de wel uiter mate overvoorzichtige karakterschets van het tractaat waartoe de regering zich in haar desbetreffende Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer wenste te bepalen. Het plan-Schuman is een eerste, maar tevens belangrijke stap op de weg naar de ADVERTENTIE Inbouw- en Service Station Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel, 15220 economische, maar ook naar de politieke eenwording van Europa. Is ons volk zich wel voldoende bewust van de betekenis van dit verdrag? Persoonlijk meende mr. Kropman dat de openbare mening ten onzent geen vertrouwen heeft in Straats burg. Prof. Molenaar (V.V.D.) bekeek het plan economisch als een kartel-overeen komst en kon dan ook niet zeer waar deren dat allerlei politieke organen van de gemeenschap op een dergelijk economisch gebied bevoegdheden zullen hebben. Hoofd doel van de overeenkomst is volgens hem: sanering van de mijnen en verlaging van de productiekosten. Als nu de verwezen lijking daarvan na enige tijd niet mogelijk blijkt, moeten we dan toch maar verder voortsukkelen doordat het verdrag voor 50 jaar is aangegaan? vroeg deze senator, die op dit punt het maken van een voor behoud bij de bekrachtiging voorstond. Het feit, dat in brede kring dit verdrag met gejuich wordt begroet, wil nog niet zeggen, dat hierdoor de weg naar de wereldvrede gebaand is, betoogde mr. Vixseboxe (C.H.) Men moet zijns in ziens het plan-Schuman vooral zien als een phase in de na-oorlogse politieke en eco nomische ontwikkeling, die er voortdurend op gericht is een volgende wereldoorlog te voorkomen. In dit plan wordt een deel van de souvereiniteit overgedragen aan een boven-nationaal orgaan, waarop de natio nale volksvertegenwoordigingen in feite zeer weinig invloed kunnen doen gelden. Een deel van de bevoegdheid van het boven-nationale orgaan wordt bovendien weer overgenomen door de Raad van Mi nisters, waarover de nationale parlementen evenmin veel zeggingschap hebben. De vorming van deze gemeenschap vermin dert volgens mr. Vixseboxe de contro lerende bevoegdheid van de nationale volksvertegenwoordigingen. Op den duur zou deze gang van zaken er toe kunnen leiden, dat een federaal Europa een totali taire staatsformatie zou kunnen worden en niet een formatie voortgekomen uit de volksvertegenwoordigingen. Mr. Vixseboxe verklaarde echter dat de grootst mogelijke meerderheid van zijn fractie van oordeel is, dat de risico's vanwege het nagestreefde doel aanvaard moeten worden. Hierna schorste de voorzitter de ver gadering tot Woensdagmorgen. Het vliegdekschip „Karei Doorman" is na een verblijf van enige weken in de Caraï- bische wateren naar Casablanca vertrokken. De in het jaar 1860 te Wenen geboren componist Emil Nikolaus von Reznicek heeft in ons land weinig bekendheid ge kregen. In Duitsland, Zwitserland en Po len is hij als dirigent en als componist zeer actief geweest. Hij schreef veel kamer muziek, orkeststukken, koorwerken en allerlei andere composities. Von Reznicek die in 1945 overleed, muntte uit als opera componist. Zijn opera „Donna Diana" ge noot bij de eerste opvoering reeds een warme ontvangst en spoedig daarna werd het werk in tal van theaters gespeeld. De bijzonder goed uitgevallen ouverture werd in korte tijd een algemeen geliefd orkest stuk, wat gezien haar eenvoudige, directe expressie in melodie en harmonie, haar vlotte en verende rhythmiek, volkomen te begrijpen is. Op het concert, dat de H.O.V. gisteravond in de gemeentelijke Concert zaal voor de Raad van Overleg gaf, prijkte deze ouverture als eerste werk op het pro gramma. De Utrechtse musicoloog Wouter Paap, die de toelichtingen gaf, wees op de geslaagde instrumentatie en op het blijde karakter van de muziek. Van de waarheid dezer mededelingen konden de vrij talrijke toehoorders zich overtuigen bij de uitvoe ring door het orkest onder leiding van Toon Verhey. Een stap terug in de tijd werd met de balletmuziek uit „Rosamunde" van Franz Schubert gedaan. Wouter Paap hield vóór de uitvoering een beschouwing over Schu berts nederige positie in het Weense mu ziekleven omstreeks 1815. Schubert zocht geen roem. Hij timmerde niet aan de weg, maar hield zich op de achtergrond te mid den van een vriendenkring, gevormd door toen volkomen onbekende schilders en dichters. ..Ondertussen componeerde Schu bert onder de drang van een nimmer ver flauwende inspiratie Zo ontstond de ballet muziek voor het onbeduidende theaterwerk „Rosamunde", een geniale schepping, ver fijnd, gracieus en met een aangrijpende uitdrukkingskracht. Hoe prachtig Schubert kon instrumenteren werd in de evenwich tige uitvoering verrassend mooi aange toond. Het is Toon Verhey wel toever trouwd de instrumentale klankkleuren in zo talrijke subtiele verscheidenheid tegen over elkaar te plaatsen of te vermengen tot een schone combinatie. Na de pauze werd voor het Vioolconcert in e opus 64 van Felix Mendelssohn-Bar- tholdy de aandacht gevraagd. Wouter Paap sprak in zijn inleiding over ,de totaal ver schillende levensomstandigheden van Schu bert en Mendelssohn: de componist van het Vioolconcert leefde in welstand als zoon van zeer vermogende ouders. Zijn geniali teit was onbetwistbaar, getuige op de 17- jarige leeftijd geschreven ouverture voor „Midzomernachtdroom", een waar meester werk. Getuige ook het Vioolconcert met zijn gaafheid van ontwikkeling, bouw en instrumentatie. De jonge violist Bouwe Lemkes speelde bij de uitvoering de solo partij met vaardige techniek, maar met een nog onvolgroeide uitdrukkingskracht. Het ADVERTENTIE Als andere middelen gefaald hebben Uw hoestaanvallen min der benauw/d te ma ken' neem dan het middel waarop nog slechts zelden ver geefs een beroep is gedaan: AKKER'S Werelds beste hoestsiroop - spel was te pril van aard om nu reeds in alle opzichten te kunnen overtuigen. Ten aanzien van de klank echter viel er veel te genieten, niet het minst door de voortreffe lijke begeleiding van Toon Verhey en het orkest Warme bijval en hartelijke woorden wa ren begrijpelijke uitingen van dankbaar heid voor een leerzame en mooie muziek avond. P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE In de moderne groene kleur. 1-rij model 32,50 Trenchcoat 45.— Grijsgroen katoenen gabardine 55.— Geheel dubbel 65.— Gen. Cronjéstraat 4244 - Haarlem-Noord Tel. 15438 Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard J. Hoogland, kok op de grote vaart, wo nende te Haarlem, Paarlaarsteeg 8 rd. Rech- ter-commissaris mr. C. E. Muller. Curator mr. J. C. Smithuysen, advocaat en procureur te Haarlem. A. van Zonderen, classificeerder, wonende te IJmuiden (gem. Velsen), Meeuwenlaan 22. Rechter-commissaris mr. C. E. Muller. Cura tor mr. A. J. Fibbe, advocaat en procureur te Haarlem. C. H. M. Eldering, moembollenkweker, wonende te Heemstede, Oude Posthuisstr. 13. Rechter-commissaris mr. C. E. Muller. Cura tor mr. J. Roggeveen, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige en slotuitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van C. Timmer, wonende eerst te Haarlem, Rijksstraatweg 219; thans Heemstede, Land zichtlaan 1. Wegens gebrek aan actief werden opge heven de faillissementen van De Naamloze Vennootschap Bouwmaat schappij N.V. Diemerschans, gevestigd te Amsterdam; kantoorhoudende te Santpoort, Frederoodseweg 90. J. J. Slierings, schilder, wonende te Haar lem, Klarenbeekstraat 46. ADVERTENTIE GEEF UW VROUW EEN TRAP SPECIALE TRAPPENRECLAME Trappen van 1-50, 2.3.4.per trede. Nog keukentafels voor 9.75 DOET UW VOORDEEL DE KLOMPENCENTRALE Dr. Leijdsstraat 10 - Tel. 11784 - Haarlem Naar het ANP verneemt zal het officiële staatsbezoek, dat de Koningin en Prins Bernhard in April aanstaande aan Canada zouden brengen, geen doorgang kunnen vinden in verband met de hofrouw, die in Canada tot einde Mei wordt aangeno men. De wijzigingen, die dit in de plannen van het koninklijk paar zal brengen tijdens de aanstaande Noord-Amerikaanse reis, worden op het ogenblik nog onder ogen gezien. Hoewel officieel hieromtrent nog niets vast staat lijkt het mogelijk, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard na het einde van hun reis in de Verenigde Staten enkele bezoeken in Canada zullen afleggen, die dan echter een niet-officieel karakter zou den dragen. Volgens het bestaande schema zou het staatsbezoek aan de Verenigde Staten op 17 April ten einde lopen. Het koninklijk paar had zich voorgenomen vervolgens per trein naar Canada te reizen. cop martcn too mo fa i?uo© s mm v 41. Wij hebben reeds opgemerkt, dat Jol- liepop rap de kuitspieren strekte, toen hij waarnam dat Panda en Graaf Gaston, han gend aan de regenpijp, dreigden neer te storten op het platte dak waarop zich de afschuwelijke Vleermuis-rover bevond. De goede bediende snelde de poort van het bijgebouwtje binnen om zich naar de plaats des onheils te begeven maar tot zijn ongenoegen moest hij vaststellen, dat er een ondoordringbare duisternis heerste op de wenteltrap die hij al-maar draaiend volgen moest om boven te komen. Het is geen wonder dat de ijverige ziel daar in het donker een ogenblik de kluts kwijt raakte, en het luchtte hem dan ook op, toen hij vóór zich een licht gerucht ver nam dat op de aanwezigheid van nog een ander persoon duidde. „Neem mij niet kwalijk dat ik u stoor!", riep hij uit. „Mis schien wilt u zo goed zijn mij mede te delen, of deze trap leidt naar het platte dak, waarop ik zo-even de Vleermuis rover waarnam?" „Gaat uw gang gaat uw gang... ha-ha! Zeker! Naar het platte dak! Juist!", riep de figuur in de duister nis, terwijl hij Jolliepop voorbijsnelde op weg naar beneden. „Ik dank u beleefd," merkte Jolliepop keurig op, „dan zal ik mij derwaarts begeven om de boef in te rekenen!" „Uitstekend! Ha-ha! Prachtig! Een goed plan!", bulderde de ander. Maar terwijl Jolliepop verder ging naar boven, had deze ander nu intussen het daglicht bij de deur, onderaan de trap, bereikt; en hier blijkt nu, dat hij niemand minder was dan de Vleermuis-tover zélf! „Vang hem! Vang hem!", riep hij luidkeels tot de klimmende Jolliepop, terwijl hij juichend de vrijheid tegemoet snelde. Campagne. De militaire contrólecommis- sie van Sjanghai heeft alle verloven van directeuren en andere verantwoor delijke .personen in commerciële onder nemingen in de stad verboden. Deze maatregel maakt deel uit van een cam pagne in het gehele land tegen corrup tie. Verder is het alle ondernemingen verboden te sluiten, employés te ont slaan of pogingen te doen om zich van de medewerking van employés te ver zekeren door intimidatie of omkoperij. De verordeningen zijn vervat in een proclamatie. De commissie heeft em ployés, die ongeoorloofde practijken van bedrijfsleidingen rapporteren, be loofd, dat zij niet gestraft zullen worden. Ode. Aangezien nog geen beslissing geval len is wat betreft het toekomstige West- Duitse volkslied zal bij het défilé der Duitse deelnemers aan de Olympische winterspelen de „Odean die Freude* gespeeld worden (Freude, schoner Göt- terfunken), het lied van Schiller, dat Beethoven gebruikte voor het koor in de negende symphonie. De keuze van dit lied door het West-Duitse Olympisch comité is goedgekeurd door de minister van Binnenlandse Zaken. Concurrentie. De Sleeswijk-Holsteinse bloembollenkwekers hebben Dinsdag te Rendsburg besloten tot het nemen van maatregelen, die ten doel hebben met succes te kunnen concurreren tegen de Nederlandse kwekers. De Duitse kwe kers willen de invoer van bloembollen in West-Duitsland „ter besparing van deviezen" verminderen. Aanslag. Dinsdagavond is in Karlsruhe vernomen, dat verleden week een mis lukte aanslag op het West-Duitse fede rale constitutionele gerechtshof is ont dekt. 7 Februari ontdekte de politie in de hall van het gebouw een pakket met ontplofbare stoffen, dat onmiddellijk onschadelijk is gemaakt. Het federale hof onderzocht op dat ogenblik een klacht van de regering tegen de com munistische en de neo-nazistische Rijks- partij. Critiek. De „Daily Herald", het orgaan van de Britse Labourparty, heeft critiek geleverd op de „koele" ontvangst in Amerika van het voorstel van Eden om een UNO-commissie naar Noord-Birma te zenden, teneinde een onderzoek in te stellen naar de activiteit van nationa listische troepen. „Deze houding kan nauwelijks de vermoedens, dat er din gen gebeuren, die Amerika liever niet van dichtbij wil laten onderzoeken, doen verdwijnen", aldus het blad. Het meent, dat „hoewel het ministerie van Buitenlandse Zaken ontkend heeft, dat de Amerikaanse regering in deze zaak betrokken is, men algemeen gelooft, dat Amerikanen ten minste deelnemen aan het vervoer van materiaal van Formosa naar Birma". Leerplicht. Het staatshoofd van Vietnam, Bao Dai, heeft voor alle Vietnamezen tot vijftig-jaar het volgen van cursussen in lezen en schrijven verplicht gesteld. Men hoopt op deze wijze te bereiken, dat het analphabetisme binnen twee jaar zal zijn verdwenen. Voor. kinderen van zes tot veertien jaar geldt leerplicht. Mensensmokkelarij. In Miami (V.S.) zul len vijf personen terecht moeten staan, die ervan worden beschuldigd personen tegen betaling van 1000 dollar illegaal de Verenigde Staten te hebben binnen bracht. Op deze wijze zouden 5000 com munisten voor het voeren van onder mijnende actie de V. S. zijn binnenge smokkeld. Protest. Generaal Ridgway, geallieerd op perbevelhebber in Japan, heeft Dinsdag bij de Sovjet-Unie geprotesteerd tegen het in beslag nemen van Japanse vis sersboten voor de kust van Noord- Japan. In een nota wordt het vrijgeven van de in beslag genomen schepen ge- eist. De Sovjet-strijdkrachten, die de eilanden nabij Hakkaido bezet houden, hebben sedert de bezetting 178 schepen in beslag genomen, aldus de nota. In de nota wordt verder gezegd dat er hiervan 114 zijn vrijgegeven, 29 in beslag geno men en 33 „spoorloos verdwenen". Rust. De stoffelijke resten van de Pruisi sche koningen Frederik de Grote en zijn vader Frederik Wilhelm I zullen thans een definitieve rustplaats krijgen. De West-Duitse Bondsregering heeft Dinsdag een verzoek van het hoofd van het huis Hohenzollern, prins Louis Fer dinand van Pruisen, om de stoffelijke resten van de beide koningen naar het stamslot Hohenzollern (in Württem- berg-Hohenzollern) over te brengen en daar bij te zetten, ingewilligd. In 1944 werden de kisten met de resten uit een kerk in Potsdam verwijderd en later door de geallieerden naar de dom van Marburg overgebracht. De Bondsrege ring heeft prins Ferdinand verzocht, het overbrengen van de kisten in alle stilte te doen geschieden. Britse bom. Engeland heeft de V. S. doen weten, dat het liever zijn eerste proef met een atoombom binnen de grenzen van het Britse Gemenebest dan in Amerika wil nemen. Enige tijd geleden verzocht Engeland om Amerikaanse faciliteiten ten einde tijd en geld te spa ren, doch toen de Amerikanen uiteen zetten, aan welke beperkingen een der gelijke proef onderhevig zou zijn op grond van de wet op atoomgeheimen, besloot Engeland plannen tg maken voor een proef binnen de grenzen van het Gemenebest, vermoedelijk in Cana da of Australië. Zeerovers. Passagiers van het Britse schip „Wing Sang" werden gedwongen goud, waardevolle zaken en deviezen te over handigen bij wijze van losgeld aan Chi nese zeerovers, die het schip aanvielen. De zeerovers, die blootsvoets gingen en in lompen gehuld waren, hadden eerst 10.000 Amerikaanse dollars geëist. Dit bedrag kon evenwel niet opgebracht worden en zij namen tenslotte genoegen met 4500 dollar. De kapitein en een Amerikaanse passagier, Edward Stans- bury, werden in de zwaarbewapende jonk der zeerovers vastgehouden totdat het losgeld was betaald. Het Britse schip werd door de zeerovers na een beschie ting geënterd. Normaler. Het eerste vrachtschip sinds 16 October van het vorig jaar is gisteren te Port Said door de havenarbeiders ge laden. Het was het schip „Töpusko", dat een lading zout naar Joegoslavië zal brengen. A.F.P. meldt, dat het meren deel der havenarbeiders het werk nog niet hervat heeft, doch dat het laden van „Topusko" een teken is van het terug keren van de normale toestand.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2