Huidige voorspoed in landbouw legt verantwoordelijkheid op Deflatiepolitiek is zeer nadelig voor de werkgelegenheid N. V. V.-V OQRZITTER „Regering moet haar koers wijzigen" Haarlemmermeer Hillegom Lisse Heemstede Zandvoort Amsterdamse Beurs 5 Onze geestes-crisis en de tijd van na 1918 Leiding en opvoeding Verduistering van 20.000 Scheepvaart in Eems weer geheel vrij Ovaties voor Van Beinum Verzending van zeepost Zwemmen Bestuur van H.V.G.B. Waterpolo GZC-Haarlem 5-3 Sport in 't kort Roeien De Hoop" opent Zaterdag een nieuw clubhuis Burgemeester Jansonius over de Burgerzinlening Scheepvaart Rede van de voorzitter van Stichting van de Landbouw DONDERDAG 14 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In een te Amsterdam gehouden verga dering van de hoofdbesturen der bij het N.V.V. aangesloten organisaties heeft de voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oos terhuis, gesproken over het probleem van de werkloosheid. Hij zei onder meer dat de deflatiepolitiek, door de regering sinds Maart 1951 gevoerd, wel een zekere sane ring van de betalingsbalans tot stand heeft gebracht, maar dat deze politiek voor de werkgelegenheid zeer bedenkelijke gevol gen heeft gehad. De 25 pet. investeringsbeperking trof vrijwel uitsluitend de overheidssector. Het leek de heer Oosterhuis overdreven te ver wachten dat het militaire productiepro gramma voor de naaste toekomst een com pensatie zou kunnen zijn voor het verlies, geleden door de deflatiepolitiek sedert Maart 1951. De zichtbare werkloosheid is gestegen tot boven 165.000, dat is bijna 6 pet. van het aantal in loondienst werkende perso nen. Met de „onzichtbare werkloosheid" mee kan het aantal op ongeveer 200.000 worden gesteld. Anton van Duinkerken sprak voor de Volksuniversiteit Gisteravond heeft Anton van Duinker ken (prof. dr. W. Asselbergs) als laatste spreker in de Volksuniversiteits-cyclus „De crisis der cultuur" de de kapelzaal van het Frans Halsmuseum zijn visie gegeven op „De overeenkomst en de verschillen van stemming na de eerste en na de tweede wereldoorlog". Hij begon met te constatereii dat er vooral ten aanzien van de stemmings-ver- schillen van deze beide periodes bepaalde misvattingen heersen, die alle te herleiden zijn tot de dooddoener als zou de periode „van vlak na 1918" uitgesproken optimis tisch geweest zijn en 't tijdvak van na 1945 daarentegen volkomen pessimistisch. Met vele voorbeelden en citaten uit de Wester se litteratuur en geschiedschrijving toonde spreker aan, dat er wel, kort na wereld oorlog I, belangrijke humanitaire en ethische stromingen op allerlei gebied werkzaam waren, die er op wijzen dat de mensheid van toen het vertrouwen in zich zelf en in haar toekomst nog niet verloren had, maar desondanks wilde prof. Assel bergs dat tijdvak toch niet als onvoorwaar delijk optimistisch kwalificeren. Naar zijn mening stoelde namelijk heel die „Mensch- lichkeits-Dammerung" dier jaren veel min der op positieve stemmings-waaraen dan op het besef dat er (om de woorden van een harer wegbereiders, Pintus, te gebrui ken) „niets anders meer restte dan de hoop op de mensheid en het geloof in de utopie". Dat bewees, volgens prof. Asselbergs, dat ook het „optimisme" van toen haar oor sprong vond in de wanhoop en veelal slechts diende als de laatste strohalm in de maalstroom van het Niets, die de erfe nis van Wex-eldoorlog I was. Bovendien vergeet men al te vaak, dat er ook in die dagen een geestes-crisis woedde, die nau welijks minder diep was dan die van de huidige na-oorlogse periode. Dat alles doet, getoetst aan ons eigen cultuur-pessimisme, de wanhoop en de geestelijke leegte van onze tijd minder uitzichtloos schijnen en spreker was dan ook overtuigd, dat men al de existentialistische zwartgalligheden, de ondex-gangs-litteratuur en de andere omheils-profetieën, waarmee wij thans overstroomd worden, niet al te veel ge wicht moet toekennen, omdat ook deze waarschijnlijk slechts momenten in een evolutie naar nieuwe geestelijke waarden zullen blijken te zijn. Ook nu is er reden tot vertrouwen, omdat het zoeken naar nieuwe wegen voortgaat en omdat de jeugd ook nu nog blijken te over geeft, veer kracht en élan te bezitten om dat zoeken voort te zetten. Dat is de overeenkomst tussen de pex'iode van na 1918 en die van na Wereldoorlog II en men doet betex-, onze tijd daax-aan te spiegelen dan aan de beweerde stemmings-verschillen tussen beide tijdperken. Gisteravond hield de heer J. Jonges uit 's Gravenhage in Brinkmann een causex-ie over „de problematiek van het leiding geven". Het kind heeft in zijn onvolwassenheid leiding nodig van de volwassene om zelf tenslotte in die begeerde staat van het „groot zijn" te komen. Dit leiding geven en vragen kan alleen in een sfeer van ver trouwen en van een emotioneel kunnen, een „liefhebben" op de juiste wijze geschie den. Het gaat daarbij in diepste wezen om het menselijke, om het menswaardige, waarbij de volwassene een uiterst tere en moeilijke taak heeft. Deze toch moet zich zoveel mogelijk hoeden voor ongeduld, rancune, sentimentaliteit, aggressiviteit en tal van andere gevoelens, die hij zo licht afreageert in zijn houding tegenover de kinderen. Deze lezen in onze houding, in onze blik, in onze uitingen datgene wat zij in het gegeven moment voor hun eigen innerlijke vormgeving nodig hebben. In het kind schuilt namelijk als grote kracht het „vormprincipe", een innerlijk steeds aanwezige tendentie zijn eigen, enige, on herhaalbare vorm te vinden. Al zoekend en tastend streeft deze vorm kracht in het kind naar ontplooiing van zijn eigen menszijn, waarbij het uit het gedrag en de uitingen van de volwassenen alleen dat selecteert en overneemt, dat hem op 't gegeven moment past. De beste leiding geeft hij die zelf een zeker geordende vaste vox-m heeft gevonden. In wezen kunnen wij het kind niet doel bewust leiden (omdat wij zijn mogelijk heden nimmer precies kennen), doch alleen een zo gunstig mogelijke situatie scheppen voor het kind op zijn ontdekkingstocht naar het rijk der volwassenheid. Voor de ouders legde spreker de nadruk op het feit, dat in elke gedx-aging van het kind een stxxk reactie zit van hetgeen het ziet van zijn ouders en andere volwasse nen. Voor de school wees deze kweek schooldirecteur op de noodzaak in het on derwijs meer het individu te zien en een gx-otere vrije activiteit van het kind moge lijk te maken. Daartoe zal het getal leer lingen per groep of klasse stellig aanmer kelijk kleiner moeten worden. „Wij hebben niet de indruk dat de rege ring klaar is met een programma van maat regelen ter bestrijding van deze zo veront rustende werkloosheid en met een gedurfde financiering van het woningbouwprogram, de stimulering van de industrialisatie en de uitvoering van openbare werken", aldus de heer Oosterhuis. „Zelfs de D.U.W. lijkt niet klaar te zijn met een behoorlijk werkplan en de finan ciering daarvan. De maximale bezetting van de D.U.W.30.000 arbeiders, is volstrekt onhoudbaar, evenals de selectieve tewerk stelling die men thans toepast." Tegen het voornemen hier en daar wacht geldregelingen op te heffen of deze niet in te voeren, dient actie te worden gevoerd, zo zei de voorzitter van het N.V.V. „De koers van de regei-ingspolitiek moet wor den gewijzigd, anders komen wij op de klippen te zitten." Voor de Haarlemse rechtbank had zich te verantwoorden de vierendertigjarige F. J. G. uit Zeist, verdacht van verduistering en valsheid in geschrifte. Hij was enige maanden opgetreden als directeur van een dochtermaatschappij van een houthandel te Zaandam. De maatschappij belastte zich met het bouwen van montagewoningen. In verschillende delen van het land had de maatschappij een kantoor en het hoofd kantoor was in Utrecht gevestigd. Op ver scheidene kantoren verduisterde hij gelden, totaal ongeveer 20.000,en om de schijn te wekken, dat zijn boekhouding in orde was schreef hij kwitanties uit, welke hij van een valse handtekening voorzag. Toen er een tekort in zijn kas was is G. gaan spelen, in de hoop het tekort te kunnen aan zuiveren. Hij verloor echter veel geld en kwam daardoor nog meer in moeilijkheden. De officier van justitie, mr. B. van der Burg, merkte op, dat de verdachte veel vertrouwen genoot. Daardoor kreeg hij ge legenheid te knoeien. Hij eiste een gevan genisstraf van een jaar en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. De raadsvrouwe, mevrouw H. Felhoen KraalOtto, wees op vex-zachtende om standigheden en verzocht een gecombi neerde straf op te leggen, waarvan het on voorwaardelijke gedeelte gelijk aan het voorai-rest. De rechtbank zal op 28 Februari uit spraak doen. De duikersploeg "aan boord van de mij nenveger „Marsdiep" is er in geslaagd de mijn, die het scheepvaartverkeer op de Eems onveilig maakte, te doen explode- ren, nadat, reeds gisteren de plek was be paald, waar zij moest liggen. In de mijn bevond zich 750 kilogram springstof. De explosie wierp een waterzuil van meer dan vijftig meter op. De scheepvaart op de Eems is thans in de volle vaargeul weer vrijgegeven. De „Marsdiep" .is naar Rot terdam gevaren om daar gedemagneti- seex-d te worden. (Van onze correspondent in Londen) Eduard van Beinum heeft gisteravond in de Royal Festival Hall zijn rentrée met het Londens Philharmonisch Orkest na een afwezigheid (wegens ziekte) van meer dan een jaar gemaakt. De dirigent is geestdriftig over de nieuwe orkestzaal, die van het or kest nog meer precisie verlangt dan ge woonlijk omdat fouten er dubbel opvallen. Hij vergeleek de zaal met die van het Am sterdamse Concertgebouw. Van Beinum blijft slechts vijf weken in Londen, maar heeft zich sinds 1946 een vaste plaats in het Engelse muziekleven veroverd. Hoezeer hij gewaardeerd wordt bleek duidelijk uit de ovatie aan het einde van Bruckners Vierde Symphonie. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië: m.s. Oranje (23 Febr.); naar Nieuw Guinea: s.s. Riouw (25 Febr.); naar de An tillen: m.s. Oranjestad (19 Febr.); naar Suriname: m.s. Bonaire (20 Febr.); naar Canada s.s. Golden City (18 Febr.) en s.s. Rijndam (20 Febr.); naar Zuid-Amerika: m.s. Alhena (19 Febr.); naar Australië: via Engeland (16 Febr.). In de jaarvergadering van de Haarlemse Zwem- en Poloclub HVGB is het bestuur als volgt samengesteld: R. Hagebout, voorzitter, D. Schornagel, tweede voorzitter, A. J. van Ommeren, secretaris-penningmeester, com missarissen: Margot Marsman, J. Rol, A. G. Geerts en W. Halsema. Voor de beste verrichtingen in het jaar 1951 werden prestatie-bekers uitgereikt. Bij de dames: 1. rnej. Iet Jansen; 2. R. Severijn- i se; 3. mej. N. Smit: bij de heren: 1. Fr. Thijssen; 2. T. van Rijswijk; 3. D. Smit. Met invallers voor Braasem en Diepersloot trok Haarlem gisteravond naar Gouda om voor de centrale wintercompetitie te spelen tegen GZC. In de eerste helft waren de Haar lemmers goed op dreef. Met twee doelpunten van Ten Berge en een van Cabout, ging met een voorsprong van 21 voor Haarlem de rust in. Na de hervatting brachten de gast heren de stand in evenwicht, maar na een hard schot van' Bijlsma had Haarlem weder om de leiding. De thuisclub zette echter alles op alles. De Haarlemmers werden terug gedrongen en met drie doelpunten binnen een paar minuten zetten de gastheren hun achterstand om in een voorsprong van 5—3. ZESDAAGSE TE GENT. Donderdag morgen vroeg luidde de stand in de zes daagse te Gent als volgt: 1. SchultePeters 92 pnt.; op een ronde: 2. StromArnold 315 pnt.; 3. BucherVon Büren 236 pnt.; 4. Van SteenbergenA. Ryckaert 195 pnt.; 5. Godeau Gussot 194 pnt.; 6. BruneelBx-uyland 192 pnt.; 7. BuylOllivier 165 pnt.; 8. De Beucke- laereVan de Velde 120 pnt.; 9. AcouVan den Meerschaut 110 pnt,; 10. Decorte— Adriaenssens 44 pnt. ij Het nieuwe, door architect A. Komter ontworpen clubhuis van de Amsterdamse roeivereniging „De Hoop", gelegen aan de oever van de Amstel tegenover het gebouw van het Gemeentelijk Archief te Amsterdam, zal Zaterdagmiddag officieel worden ge opend. Aan de Weesperzijde is daarmee het eerste clubhuis van een roeivereniging herrezen. In 1944 lieten de Duitse bezetters alle club huizen in de Amstel van de verenigingen De Hoop, Poseidon, Neréus, Amstel en Wil lem III slopen. Dit betekende dus ook het einde van het in 19221923 voltooide club huis, voor „De Hoop" ontworpen door archi tect M. de Klerk, met ligplaats in het water van de Amstel tegenover de Govert Flinck- straat. Het nieuwe clubhuis is 9% meter hoog, 33W meter lang en 21 meter breed. Een aanbeveling De burgemeester van Haarlemmermeer mr. J. F. Jansonius schrijft ons onder het motto „Eigen haard is goud waard": Wanneer ik mijn gedachten laat terug gaan naar het tijdvak van bijna zeven jaar, dat sinds de beëindiging van de tweede wereldoorlog is verstreken, dan treft het mij welk een belangrijk deel van de tijd en energie van ons gemeentebestuur en zijn medewerkers besteed is aan de op ons rustende zorg voor de huisvesting van onze groeiende bevolking. De omstandigheden waaronder wij be gonnen waren verre van gunstig. Meer dan 300 huizen waren verwoest; bouwterrein was in de meeste dorpen niet beschikbaar; de Dienst van Gemeentewerken beschikte niet over voldoende personeel om zich op het gebied van de woningbouw krachtig te ontplooien. Daarin is gaandeweg ver betering gekomen en wij mogen het als een niet onbevredigend i-esultaat beschouwen dat tot 1 Januari 1952 1050 nieuwe wo ningen gereed of bijna gereed zijn gekomen, waarvan er 770 werden gebouwd door de gemeente en 280 door particulieren. Het tekort is echter nog steeds groot. Honderden gezinnen zijn gehuisvest in woningen, welke óf veel te klein zijn óf zo danige ernstige gebreken vertonen, dat zij onbewoonbaar behoren te worden ver klaard. Het getal van samenwoningen, met alle daaraan vex-bonden narigheden is legio. Veel jongelieden, die trouwplannen hebben en reeds jai-enlang verloofd zijn, kunnen deze plannen niet uitvoei-en, omdat er voor hen geen woningen beschikbaar zijn. Wanneer men dit alles overweegt is het wel zeer te betreuren, dat de gereed liggende bouwplannen van de gemeente niet tot uitvoering kunnen komen, omdat het niet mogelijk is op de tot nu toe ge bruikelijke wijze voor het benodigde bouw- kapitaal geldleningen te sluiten. Ik acht het niet nodig de oorzaken daarvan hier uit een te zetten; ze zijn geheel van financieel technische aard en hebben niets te maken met de meerdere of mindere credietwaar- digheid der gemeenten, welke bovendien, wat onze gemeente betreft, boven elke be denking staat. Moeten we nu maar bij de pakken gaan neerzitten en deze bouwplannen tot een gunstiger tijd in het archief opbergen? Na tuurlijk niet, want daarvoor is de zaak veel te ernstig. Wanneer de bouwactiviteit op hetzelfde peil als tot nu toe gehandhaafd zou kunnen worden, zou het inhalen van de bestaande achterstand toch reeds jaren duren. Stilstand is hier zeker aehtex-uit- gang. Wij móéten dus weer vooruit! En we kun nen de bouw van de zo hoognodige nieuwe woningen weer op gang brengen, als alle ingezetenen, die over geldmiddelen be schikken, nü hun verantwoordelijkheid beseffen; wanneer zij nü door een daad tonen, dat het begrip „burgerzin" voor hen niet slechts een woord is met een mooie klank, maar ook met een wezenlijke in houd. In een circulaire, welke huis aan huis is bezorgd, heeft het gemeentebestuur de ingezetenen met aandrang uitgenodigd in t^ schrijven op een Burgerzinlening. En deze lening móét slagen, daarvoor rekenen wij op u allen. Tijdens de tweede wex-eldoorlog is er hier te lande heel wat geld bijeen gebracht, waarvan ten slotte de bestemming was een buitenlandse vijand te verslaan en ik heb de overtuiging dat de gemeente Haarlem mermeer daarbij geen slecht figuur heeft geslagen. Nu gaat het om de bestrijding van een binnenlandse, maar even geduchte vijand: de woningnood, die knaagt aan het levensgeluk van ontelbaar velen. Wanneer de ernstige wil er is, dan kan Haarlem mermeer ook van dit strijdtoneel op eer volle wijze naar voren treden. De gezonden circulaire geeft bovendien aantrekkelijke voorwaarden, ook voor kleine spaarders. Ingezetenen van Haarlemmermeer! Het gemeentebestuur doet al het mogelijke om de hier bestaande ernstige woningnood te lenigen. Zonder Uw hulp kunnen we thans echter niet verder. Verstaat uw plicht: schrijf in op de Burgerzinlening, voor een zo hoog bedrag als uw omstandigheden toelaten endoe het spoedig. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Christianus Frderikus, z. van C. J. Vos en H. S. van der Zande; Geox-ges Paul Marie, z. van G. P. D. Le Cocq d'Ar- mandville en M. J. Straathof; Heily Hen- riëtte. d. van J. Splinter en J. Slot; Johannes Laurentius, z. van G. C. van Haaster en W. J. de Jong. GETROUWD: C. M. van der Voort en C. M. Broekhof; A. Weijers en J. A. van der Ploeg; W. Janssen en G. Bakker, Haarlem; D. Beets en L. C. Honcoop, Haarlemmermeer; G. J. Huurman en O. M, P. Nederstigt. Christelijke Bed rijf scentrale In de Nederlands Hervormde kleuter school hield Woensdagavond de afdeling Lisse van de Christelijke Bedrijfscentrale haar jaarvergadering onder leiding van de heer E. van 't Voort. De jaarverslagen getuigden van de acti viteit der afdeling. De pénningmeester deelde mee, dat er een batig saldo is van 30. De heer Brak uit Rotterdam, lid van het hoofdbestuur van de C.B.C., sprak over de gezinsbelangen voor de geox-ganiseerden in de vakbeweging. Hij verzocht de bezoekers mee te werken om de Christelijke beginse len uit te dragen. Medewerking verleende het Hillegoms gezelschap „De vrolijke trekkers". In het gebouw „De Tuinbouw" te Hoofd dorp is gisteravond een Rode Kruis bijeen komst gehouden,tijdens welke verscheidene personen de Landstèiner Penning ontvin gen voor het feit dat ze meermalen bloed afstonden voor de Transfusiedienst. Mevr. J. Nanninga Dyserink (rechts) overhandigt een der donors, zuster Wamsteker, de penning met oorkonde. Jaarvergadering van „Lisse en omstreken" Woensdagavond hield de Pluimvee- en konijnensportvereniging Lisse en Omstre ken haar jaarfeest in gebouw de Vereni ging. De voorzitter, de heer N. J. Dol, deel de mee, dat, dank zij de medewerking en de bijzondere maatregelen van de regering de nationale Kersttentoonstelling van ko nijnen, pluimvee enzovoort, definitief zal doorgaan. Reeds nu kan de grote toeloop voor deelneming geconstateerd worden. De toneelvereniging „Nut en genoegen" gaf een opvoering van „De Waterlaars". Katholieke Arbeiders Beweging Woensdag hield de afdeling Heemstede van de Kath. Arbeidersbeweging onder voorzitterschap van de heer N. J. v. d. Linden, haar jaarvergadering. De afdeling Zandvoort heeft medegedeeld het voor nemen te hebben in de komende zomer het feest van de ax-beid in de open lucht te vieren. De jaarverslagen werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen .terwijl in de vaca ture G. Leuven benoemd werd de heer H. Zegwaax-t. Hierna gaf de heer J. J. Sens, secretaris van de Kath. Landarbeidersbond, een be schouwing over de verplichte wachtgeld en werkloosheidsverzekering die met in gang van 1 Juni a.s. zal worden ingevoerd. Onderhoud gemeentegebouwen Woensdag vond in het restaurant „Groe- nendaal" de jaarlijkse aanbesteding plaats van de onderhoudswerken aan gemeente gebouwen die het volgende resultaat had. Loodgieterswerk: drie inschrijvers, hoog ste firma Wed. Smit met f 2350, laagste firma v. Bakel met f 1380. Timmerwerk: acht inschrijvers, hoogste firma Snieker met f 6300, laagste fix-ma v. Huissteden met f 4157. Sehilderswerkzaamheden: vijf inschrij- vex-s; hoogste firma Tibbe met f 10.545, laagste firma Petri te Haarlem me.t f 7088. De gunning wordt later bekend gemaakt. Expositie van kindertekeningen in de Paasvacantie De Heemsteedse Kring van beeldende kunstenaars heeft zijn werkzaamheden voortgezet met de organisatie van een ten toonstelling van tekeningen, borduur- en boetseerwerk. Deelneming hieraan zal zijn opengesteld voor alle kinderen tot de leef tijd van 12 jaar. De expositie wordt van 12 tot 21 April gehouden in de grote zaal van hotel „Het Wapen van Heemstede". De Kring heeft fraaie prijzen beschikbaar ge steld, bestaande uit boeken, boetseer- en schildermaterialen, waarmee de jury (ge vormd door mevrouw F. Waldkötter en de heren ds. F. R. A. Henkels en D. Korf) de beste inzendingen zal belonen. De organi satoren vertrouwen er op, dat onderwijzers en ouders hun medewerking zullen ver lenen door de jeugd te stimuleren aan deze expositie deel te nemen, zodat de tentoon stelling hèt evenement van de Paasvacantie zal zijn. Ned. Christen Vrouwenbond Het bestuur van de opgerichte afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond is defini tief vastgesteld. Het bestaat uit de dames mevrouw T. A. Wesselius, presidente; me vrouw A. A. Wagtendonk, Wilhelminaweg 33, secretaresse; mevrouw M. van der MijeVan der Zee, penningmeesteresse en mevrouw J. G. Verheul, algemeen adjuncte. Er meldden zich reeds 34 leden aan. Het ligt in de bedoeling eens per maand bijeen te komen en dan verschillende spreeksters en sprekers uit te nodigen. Wethouder Kerkrnan in het ziekenhuis Wethouder A. Kerkrnan is in het Diaco- nessenhuis te Haarlem opgenomen. De doktox-en hopen door deze kuur, die onge veer 14 dagen in beslag zal nemen, algeheel herstel te kunnen bewerken. Intussen worden de portefeuilles voor financiën en onderwijs, tijdens zijn afwe zigheid overgenomen door Zandvoorts bur gemeester, mr. H. M. van Fenema. Corps Luchwachtdienst „Zandvoort" De plaatselijke commissie „Steun wettig gezag" hield Woensdagavond in gebouw Brugstraat 5 een propaganda-filmavond, om de oprichting van een corps luchtwacht dienst „Zandvoort" voor te bereiden. Na door de heer P. Brüne, bestuurslid, te zijn ingeleid, zette kapitein-waarnemer bij de luchtstrijdkrachten J. de Groot, doel, streven en werking van de luchtwacht dienst uiteen. Hierna volgde een drietal films uit het archief van de Nederlandse luchtstrijdkrachten, waaronder een over de functionnering van de luchtwachtdienst in Engeland. Na afloop bleken verscheidene aanwezi gen in principe bereid te zijn, zich bij het corps luchtwachtdienst te melden, waar voor de benodigde formulieren werden uit gereikt. Het ligt in de bedoeling over ongeveer tien dagen nogmaals een dergelijke film avond te geven, om meer inwoners van Zandvoort de betekenis van dit corps, óók in het belang van de burgerij, uiteen te zetten. De post, die Zandvooii zal krijgen te bezetten, wordt ingericht in en op één der grote geschutsbunkers aan het einde van „De Hartekamp" het fraaie oude landgoed op de grens van Heemstede en Bennebroek, zal binnenkort van eigenaar veranderen. Het zal op 10 en 24 Maart te Amsterdam worden geveild. Op een vergadering van de provinciale Stichtingen van de Landbouw in Utrecht heeft de voorzitter van de landelijke stich ting, de heer H. D. Louwes de landbouwers in Nederland verzocht, zich nu het veld werk voor de oogst van 1952 gaat beginnen te bezinnen op de noodzaak, dat deze oogst het nodige veevoeder zal moeten op leveren. Dit is nodig voor een staltijd, waarin, gezien de stellige uitspraken van de regering, de krachtvoervoorziening uiterst zorgelijk zal zijn. „Wij staan", aldus de heer Louwes, „voor het grote vraagstuk hoe wij een zekere eenheid in ons Nedex-landse landbouw beleid weer herstellen, nu in de akker bouwsector de prijsontwikkeling een andere is dan in die van de veehouderij". Het klimaat voor de akkerbouw is op het ogenblik, volgens spreker, wel zeer gun stig. Het zal de eerste taak zijn van de ge- organiseex-de landbouw middelen te bera men, welke een groter evenwicht in de toestand van de veehouderij en in de ak- kex-bouw kunnen bevorderen. Voorspoed tijdelijk De heer Louwes deed vervolgens een beroep op de akkerbouwers, omdat in de voorspoed, die hen nu wedervaart, enkele grote gevaren verscholen liggen. Deze voorspoed is naar alle waarschijn lijkheid tijdelijk. Men zal er daarom goed aan doen zijn levenswijze te blijven instel len op een geringer inkomen dan men op dit ogenblik geniet. Hierbij zal men vooral moeten bedenken, dat deze gunstige jaren hoge belastingaanslagen meebrengen en dat deze wel eens betaald kunnen moeten worden wanneer de omstandigheden reeds minder gunstig zijn. De akkerbouwer zal voorts een verant woord bouwplan moeten volgen. Evenals in 1951 lijkt het het verstandigste meer te kijken naar wat de grond vraagt en naar de mogelijkheid een behoorlijke arbeids- bezetting op de bedrijven te handhaven, dan naar zoveel mogelijk geldelijke winst. De heer Louwes wees er op dat de beste methode om de bestaanszekerheid voor de toekomst zo goed mogelijk te funderexx is: nu de bedrijven in orde te maken. Iedere reservering in geld is reservering van zeer betrekkelijke toekomstige koopkracht, ter wijl zij daarnaast door inkomstenbelasting zwaar wordt getroffen. Wat men in zijn bedrijf belegt door grondverbetering, het graven van sloten en draineren, het goed onderhouden van de gebouwen en het zich voorzien van een verantwoord werktuigen- pax-k, zal in de toekomst altijd rendabel blijken te zijn. Met name ook de instand houding van een zo geregeld mogelijke en zo groot mogelijke verantwoorde arbeids gelegenheid op de bedrijven is een belang rijke zaak. „Men kan wel alleen naar zijn eigen voordeel op korte termijn zien en menen dat de gemeenschap werkloze land arbeiders tijdig zal opnemen in DUW en andere organisaties en door oogstvoorzie- ning weer tijdig op de bedrijven ter be schikking zal stellen, maar zo te denken en te handelen is een heel stuk blijven be neden de eis, die thans aan onze verant woordelijkheid wordt gesteld", aldus de heer Louwes. Alnati, 12 van Las Palmas naar Antwerpen. Amstelland, 12 te Las Palmas Aagtedijk, 12 te Norfolk v. Philadelphia. Aalsum, 12 510 m. W.ZW. Round eiL Akkrumdijk, pass. 12 Algiers n. Port Said. Aletta, 13 te Pulu Samboe. Amsteldijk, 12 ten anker Leonardo. Andijk, 12 60 m. W.ZW. Azoren. Armilla, 13 v. Saigon te Haiphong verwacht. Axeldijk, 12 rede van Galveston. Alblasserdijk, 12 500 m. O. Bermudas. Amstelvaart, 12 540 m. NO. Flores. Alchiba, 12 bij Alexandrië verwacht. Aludra, 12 420 m. O.ZO. Trinidad. Amstelkerk, 12 v. Lobito n. Takoradi. Averdijk, 13 Vlissingen gepass. Aalsdijk. 13 van New Orleans te Houston. Abbekerk, 14 te Suez. Aphacca, 13 250 m. N. Lobito n. Takoradi. Arendsdijk, 13 v. Santos naar Bahia. Altair, 14 te Rotterdam. Amsteldijk, 13 van New York naar R'dam. Arundo, 14 van R'dam naar Galveston. Abbedijk, 12 te Galveston van Houston, Ampenan, 13 14 u. v. Port Said vertr. Amstelpark, 13 te IJmuiden. Arkeldijk, 13 te Hamburg van R'dam. Bali, 13 te Soerabaja. Blitar, 12 v. Norfolk te New York. Breda, 13 te Bremen v. Amsterdam n. Hamburg Bandjennasin, 13 v. Padan te Soerabaja. Bubara, 12 te Vigo. Bennckom, 12 900 m. ZW. Flores. Bonaire, 12 410 m. NO. Fayal n. Plymouth. Bloemfontein, 12 bij Rostte n. Genua. Bantam, 11 van Calcutta n. Indonesië. Boschfontein, pass. 13 Gibraltar n. Marseille. Blijdendijk, pass. 13 Bishoprock naar Antw. Britsum, 13 te Philadelphia v. R'dam. Caltex Nederland, pass. 12 Ouessant. Chama, 12 dwars Malta. Cottica, 12 v. Barbados naar Trinidad. Caltex Leiden, 13 van Sidon naar R'dam. Caltex The Hague, 13 van Sidon naar R'dam. Celebes, 13 v. Tj. Priok n. Tj. Pandan. Delft, 13 Buenaventura verwacht. Delfland, 12 v. Rio Grande n. Buenos Aires. Diemerdijk, 12 dw. Norfolk. Drente, 12 770 m. W.t.N. Minicoy. Edam, 12 van Halifax naar New York. Enggano, pass. 12 Gibraltar. Ena, 12 740 m. .NO. Sombrero eil. Eos, 11 v. Algiers n. Beyrouth. Eemdijk, 12 te Tampico. Esso Rotterdam, 14 22 u. Pernis verwacht. Felipes, 12 van Bangkok naar Singapore. Friesland (SSM), 13 bij Finisterre. Farmsum, 13 van R'dam naar Hamptonroaas. Gordias, 12 van Algiers naar Malta. Graveland, 12 te Amsterdam van Hamburg. Ganymedes, 11 te New York v. Guanta. Grootekerk, 13 van Beira naar Dar es Salaam. Haulerwijk, 12 460 m. NO. Puerto Rico. Helder, 12 240 m. N, Sombrero. Haulerwijk, 17 Tarava Nuevitas verwacht. Heelsum, pass. 13 Azoren. Hersilia, pass. 13 San Miguel. Haarlem, 14 van Callao te Buenaventura verw. Hector, 14 v. Amsterdam te R'dam n. Lissabon Helena, 13 v. Santiago de Cuba n. Ciudad Tru- jillo. Ilos, 13 v. New York te Cp. Haitien verw. Ittersum, 12 400 m. NO. Azoren. Indrapoera, 14 van R'dam te Tj. Priok verw. Iris, 13 te Gothenburg van Amsterdam. Jagersfontein, 13 v. East London te Durban. Jupiter, 13 te Amsterdam van Hamburg. Joh. v. Oldenbarnevelt, 12 300 m. W.ZW. An- derhalfgraadskanaal. Kola Agoeng, 12 te New York v. New Orleans. Khpfontein, 13 te Amsterdam v. Antwerpen ,Kedoe, 12 v. Cheribon op rede Semarang. Kota Inten, 13 van Makassar n. Singapore. Kieldrecht, 13 van R'dam naar Hamburg. Laertes, 12 dwars Malta. Laurenskerk, 12 van Damman naar Koeweit Loppersum, 12 van Bagnoli naar Saffi. Lutterkerk, 13 te Guena. Lissekerk, 12 van Hamburg naar R'dam. Luna, 12 te Istanboul naar Izmir. Leuvekerk, 12 nog te Khorramshar. Lindekerk, 12 nog te Bahrein. Leerdam, 12 520 m. O. ten Z. Cp. Race. Leopoldskerk, 12 135 m. N.t.O. Massawa. Laagkerk, 13 van Chittagong n. Colombo. Lieve Vrouwekerk, 14 te Suez. Limburg, 13 van Teneriffe n. Southampton Maashaven, 15 of 16 v. Antw. te R'dam verw. Maas, 12 v. R'dam naar Tunis. Mataram, verm. 14 v. R'dam n. Galveston. Merwede, 12 te New Orleans. Malea, 12 45 m. O. van Malta. Markelo, 12 240 m, O.NO. Madeira n. Dakar Malvina, 12 400 m. ZW. St. Maria. Marken, 12 660 m. O. ten Z. Bermudas. Mapia, 12 bij Minicoy n. Suez. Mirza, 12 150 m. O.t.Z. Malta. Molenkerk, 12 v. Bordeaux n. Dakar. Murena, 12 bij Runsal Jebel. Melampus, 11 van Singapvre n. Balikpapan. Mariekerk, 13 van R'dam te Bremen. Meerkerk, 12 te Colombo van Amsterdam. Nieuw Amsterdam, 13 v. Havanna naar Nassau. Nieuw Holland, 12 v. Sydney n. Makassar. Noordwijk, 15 Amsterdam verwacht. Nestor, 13 v. Limmasol naar Sfax. Oranjefontein, 13 te Teneriffe. Oranjestad, 14 Amsterdam verwacht. Oberon, pass. 13 Terceira. Orion, 14 te Rotterdam. Oranje, 14 te Amsterdam v. Tj. Priok. Oranjestad, 14 te Amsterdam v. Cristobal. Parkhaven, 14 v. Bahia Blanca te R'dam verw. Prins Fred. Willem, 12 30 m. ZW. Kp. Finisterre Prins Maurits, pass. 13 Galloper. Prins Willem II, 12. 140 m. NO. ten O. Flores. Prins Willem v. Oranje, 12 v. Cardiff n. Dublin. Paula, 10 te Singapore van Saigon. Polyphemus, 11 Liverpool. Prins Alexander, vertr. 14 23 u. v. Le Havre naar Antwerpen. Riouw, 13 te Londen. Rijnkerk, 13 te Duinkerken. Rossum, 12 Ouessant gepass. Roebiah, 14 Port Said verwacht. Rotti, 14 van Amsterdam te Antwerpen. Ruys, 14 te Dar es Salaam. Rijndam, pass. 13 Scilly's n. Southampton. Soestdijk, pass. 12 Miami. Sommelsdijk, 11 van Havanna n. Vera Cruz. Straat Malakka, 11 te Port Elizabeth. Stad Dordrecht, 12 v. Casablanca n. Vlaardingen Stad Schiedam, 14 IJmuiden verwacht. Saidja, 12 rede Pladju voor anker. Saroena, 12 v. Miri naar Pladju. Sloterdijk, 13 v. Soerabaja te Balikpapan verw. Stad Maastricht, pass. 12 Kp. St. Vincent. Stad Vlaardingen, 12 900 m. W.ZW. Valentia. Sunetta, 12 180 m. Z. ten W. Recife. Sliedrecht, 12 600 m. O.NO. Tristan da Cunha. Stanvac Pendopo, 12 bij Tj. Uban. Sarahgan, 9 v. Iloilo n. Castanas. Sarpedon, 10 te New York v. Savannah. Salawati, 13 te Port Said. Sumatra, 13 te Brest. Stentor, 14 te R'dam. Straat Malakka, 13 v. Port Elizabeth naar Kaapstad. Stad Alkmaar, 16 R'dam verwacht. Stad Schiedam, 14 te IJmuiden v. Pepel. Tegelberg, 12 van Buenos Aires n. Montevideo Themisto, 12 400 m. Z. Cp. Race. Tjitjalengka, 14 v. Hongkong te Singapore verw. Tabian, 12 Dondrahead gepass. n. Belawan. Tankhaven II. 12 240 m. Z.t.O. Haiphang. Tomini, 12 Algiers gepass. Teucer, 9 v. Penang naar Belawan. Tjibodas, 11 te Hongkong v. Kobe. Tasman. 10 te Hongkong v. Singapore. Tiba, 13 8.30 u. Madeira gepass. Tjisadane, 14 te Manilla. Trompenberg. 12 Bermudas gepass. n. Le Havre. Tosari, verm. 14 v. Madras naar Calcutta. Van Heutsz, 10 v. Penang n. Belawan. Winsum, 12 dwars Algiers. Willemstad, 13 Maracaïbo verwacht. Winterswijk, pass. 12 Kp. Finisterre. Waal, 14 van New Orleans te Curasao. Waterman, pass. 13 Ouessant. IJsel, 13 te Huelva. Zeeland (KRL). 13 te Tj. Priok. Zaan, 13 te Huelva van Aviles. Zonnewijk, 12 190 m. N. ten W. Bermudas. Zuiderkruis, 13 bij Kp. de La Hague. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl. 47 84s/ie 84s/ib A.K.U 149 149% Lever Brothers 181 180 Philips Gloeil. 152 151 148% 147 Kon. Petroleum 287% 287 A'dam Rubber 87 89 Holl. Amer. Lijn 177 177 N. Scheepv. Unie. 140% 140 H.V.A 94% 95 Deli Mij 73% 73% Amsterd. Bank 162 162 R'otterd. Bank 162 162% Twentse Bank 160% 160% Anaconda Copper 54% 54 Bethlehem Steel 54% 54 Republic Steel 44% 44% 74% 72% 49% 49 U. S. Steel 42% 42 N, Lever Brothers 175% 176

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7