Koning George bijgezet in de kapel van Windsor Castle Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een vergelijking Adenauer - ongenodigd - voorbereid op deelneming aan bespreking Koningin en Prins in Londen Engeland bereid tot concessie inzake titel Koning Faroek Tweede Kamer wijst Grondwetskamer af Onderhandelingen in Bonn volkomen mislukt Het ontslag van de Haagse hoofdcommissaris Nieuwe opwinding in Tunesië Het woord is aan Zware sneeuwval in Oostenrijk en Duitsland Prinses Wilhemina woonde rouwdienst bij Stilte Duitsland-conferentie uitgesteld Kamerlid stelt vragen „Groot Slem" in de Middellandse Zee V.S. ontkennen bericht over vorming leger in Pacific EGYPTE MEENT: Ie JAARGANG No 186 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 15 FEBRUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 39 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ANTON VAN DUINKERKEN heeft Dins dagavond, sprekend voor de Haarlemse Volksuniversiteit als laatste woordvoerder in de cyclus „De crisis der cultuur" aan een blijmoedige overtuiging uiting gegeven. Hij, prof. dr. W. Asselbergs, buitengewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit, heeft onder de naam Anton van Duinker ken veler toewijding en bewondering verworven als dichter, essayist en litterair criticus. Het mag in deze tijd als een bij zondere gebeurtenis vermeld worden als een dichter-essayist-criticus, sprekend nog wel over de crisis der cultuur, uiting geeft aan blijmoedige overtuiging. Van Duin kerken heeft zijn gevoelens uitgesproken: „dat men al de existentialistische zwart galligheden, de ondergangs-litteratuur en de andere onheils-profetieën, waarmee wij thans overstroomd worden, niet al te veel gewicht moet toekennen, omdat ook deze waarschijnlijk slechts momenten in een evolutie naar nieuwe geestelijke waarden zullen blijken te zijn. Ook nu is i er reden tot vertrouwen, omdat het zoeken naar nieuwe wegen voortgaat en omdat de jeugd ook nu nog blijken te over geeft, veerkracht en élan te bezitten om dat zoe ken voort te zetten. Dat is de overeenkomst tussen de periode van na 1918 en die van na Wereldoorlog II en men doet beter, onze tijd daaraan te spiegelen dan aan de be weerde stemmings-verschillen tussen beide tijdperken." Het onderwerp van Van Duinkerken's rede was juist de vergelijking tussen die twee perioden: het tijdvak na de eerste en dat na de tweede wereldoorlog. Hij gispte de misvatting, die hij aanduidde als een dooddoener, dat men de twee perioden als uitgesproken optimistisch en uitgesproken pessimistisch tegenover elkaar zou kunnen stellen. Hij legde er de nadruk op dat ook in de jaren na 1918 een geestes-crisis woed de, die nauwelijks minder diep was dan die van de huidige naoorlogse tijd. Hij sprak de mening uit dat men zich na de eerste oorlog veel minder grondde op posi tieve stemmingswaarden dan op het besef, dat (hier citeerde hij een der „wegberei ders" van die dagen) „niets anders meer restte dan de hoop op de mensheid en het geloof in de utopie." De zonderlinge mening, dat men na de eerste wereldoorlog in een toestand van rooskleurig optimisme geleefd zou hebben, heeft ook mij vaak verbaasd. In ons land wordt zij wellicht beïnvloed door de over weging, dat wij buiten de eerste wereld oorlog waren gebleven. Het is waar dat wij, afgesloten van het leven in de oorlog voerende landen en schier geheel gespaard voor de beproevingen en rampen, die an deren ondergingen, tot een vreemd ont waken kwamen toen de strijd gestreden was. Maar toen de invloeden van buiten zich weer deden gelden werd ook ons volk en werd dus ook onze cultuur spoedig en ten- volle betrokken in de „stemming" die in Europa leefde. Was het een optimistische stemming? De politieke gebeurtenissen na de eerste wereldoorlog, vooral de onmid dellijke slag die de nieuwe Volkenbond trof toen Amerika president Woodrow Wilson weigerde te volgen en niet tot de Bond toetrad, leidden veeleer tot pessi misme. Men werd zich voor het eerst bewust van de verwoesting die een wereld oorlog teweeg had gebracht, van onmacht ten aanzien van de samenwerking, vereist om een snel herstel te bewerken, van ont wrichting niet slechts in de organisatie der samenleving, maar ook en vooral in het geestesleven. Men ontdekte dat de over winnaars in de strijd in feite evenzeer verliezers waren als de verslagenen: dat in geestelijke zowel als in materiële zin ach teruitgang was ingetreden. Ik bracht na die eerste wereldoorlog een reeks jaren in Frankrijk en Engeland door: in het Enge land van de „wild twenties", zoals die periode later genoemd is. Plet was geen optimisme dat die wilde twintiger jaren beheerste. Maar er kwamen tenslotte wel, zoals Van Duinkerken getuigd heeft, „be langrijker humanitaire en ethische stro mingen op velerlei gebied" uit voort. Om dat men zich vermande, omdat men geen kamp wilde geven, omdat inderdaad ook toen, evenals nu, de jeugd veerkracht en tèan bezat. Op deze plaats is meermalen vergelijking gemaakt met de jaren na de eerste wereld oorlog omdat zij bewezen hebben dat ont waken uit de verdoving na zulk een ramp en het verzamelen van nieuwe geeste lijke energie een zekere spanne tijds vor deren. Wij maken opnieuw dat proces door, met veel teleurstelling en tegenslag voor allen die zich als nieuwe wegbereiders aandienen, maar geenszins zonder gerecht vaardigde hdop. Daarom deel ik Van Duin kerken's overtuiging als hij spreekt van momenten in een evolutie naar nieuwe geestelijke waarden. In het besef, dat het niet slechts een diepe maar ook een lang durige inzinking is die wij doormaken, en waaruit de mens zich niet dan na herhaal de rampen en pogingen tot herstel zal kunnen verheffen. Met moed en veerkracht. Niet met onheils-profetieën. R. P. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag het voorstel tot instelling van een Grond wetskamer met 49 tegen 40 stemmen ver worpen. De woordvoerder van de P. v. d. A., de heer Burger, had tevoren verklaard, dat de aanvaarding door de P. v. d. A. van dit voorstel afhankelijk werd gesteld van de aanvaarding van het amendement-v. d. Goes van Naters inzake het facultatief stellen van de Grondwetskamer. Dit amendement werd verworpen met 67 tegen 22 stemmen. In de Kloosterkerk in Den Haag is hedenmorgen een herdenkingsdienst ge houden voor wijlen koning George van Engeland, waarin reverend A. C. Austen, chaplain van de Anglo-Amerikaanse Epis copale Kerk, voorging. Tot de velen die deze dienst bijwoonden behoorden Prinses Wilhelmina, minister president en mevr. Drees en de ministers Staf, Mulderije, v. d. Brink en Albregts. (Van onze correspondent in Londen) Vandaag is Koning George de Zesde van Engeland naar zijn laatste rustplaats gebracht en bijgezet in de grafkelder van de kapel van de Heilige George binnen de oude, verweerde wallen van het kasteel van Windsor. Ook zijn vader, George V, rust daar met andere Britse souvereinen, zoals Hendrik VIII, Karei I, George III, George IV en Willem IV. De Hertog van Kent, broeder van de overledene, ligt daar eveneens begraven. Tienduizenden militairen, erecorpsen en gewone formaties, waren langs de route in Londen opgesteld. Daarachter hadden zich de duizenden belangstellenden in dikke rijen geschaard. De torens van de Westminster Abbey en van de parlementsgebouwen, ten hemel rij zend boven het bruinig-zwart van muren en daken, keken neer op de ontroerende scène van het uitdragen van de baar uit Westminster Hall. Het was volkomen stil, toen precies half tien de kist, bedekt met de koninklijke standaard en witte bloemen van de Ko ningin, op de schouders van acht grena diers, gekleed in grijze jassen, zonder hoofddeksel, naar buiten werd gedragen. De erewacht bracht het saluut. De 150 matrozen, die de affuit zouden begeleiden, stonden stram, met gebogen en ontblote hoofden. Onder het linnen afdak, voor de uitgang van de Hall, stonden de zwaargesluierde koninginnen en de andere familieleden. Van terzijde sloegen de vorstelijke gasten en vele autoriteiten het tafreel gade. Zodra de stoet zich in beweging zette,, klonk de eerste zware dreun van de Big Ben, elke minuut herhalend, totdat de 56 slagen vol waren. De kanonnen van Hyde Park en de Tower vuurden dof een zelfde getal schoten af, overeenkomende met het aantal door de Koning bereikte levensjaren. Het voorbijtrekken der processie van staatshoofden, vorstelijke personen, mi nisters, ambassadeurs, militaire leiders en hofdignitarissen, militaire detachementen en gardeformaties, met als slot vertegen woordigers van politie, brandweer en bur gerlijke verdediging duurde ruim een half uur. Na de affuit met de baar, getrokken en gevolgd door de dicht opeengedrongen ma trozen, gardeofficieren, garde-soldaten met hun hoge berenmutsen en de bewakers van de Tower, volgde de omfloerste koninklijke standaard, gedragen door een officier van de cavallerie. Ontroering maakte zich meester van de menigte, toen de koets met haar in het zwart gestoken koetsier en drie palfreniers en getrokken door twee grijsbruine paarden zichtbaar werd. In deze koets zaten de Koningin, de Koningin-moeder, Prinses Margaret en de enige zuster van de Koning. Te voet volgden de Hertog van Windsor, de Hertog van Gloucester, de hertog van Edinburgh en de 16-jarige Hertog van Kent, wiens vader in 1942 bij een vlieg tuigongeluk in Schotland is omgekomen. Daarop .volgde lopende de grote groep van staatshoofden en leden van de Britse en buitenlandse koninklijke families. Drie vorsten, de Koningen van Denemarken, Zweden en Griekenland, en president Auriol van Frankrijk openden de rij. Daar achter kwamen de jeugdige Koning van Irak, de presidenten van Turkije en Joego slavië, de kroonprinsen van Noorwegen. Ethiopië en Jordanië; Albert. Prins van Luik, Felix, Prins van Luxemburg, Prins Bernhard, Prins Ali Reza van Perzië, Prins Axel van Denemarken en Prins Zeid van Irak. Koningin Juliana zat in het eerste van de zes volgrijtuigen met de Hertogin van Gloucester, de Hertogin van Kent en de bejaarde Koning Haakon van Noorwegen. Een bijzonderheid is-dat bij de begrafenis behalve de president van Joegoslavië, ook ex-koning Peter van Joegoslavië aanwezig was. Met het bereiken van Paddington Station was de eerste fase van de tocht ten einde. Toen de baar in de trein werd gedragen werd treurmuziek van Chopin ten gehore gebracht. Om vier uur vanmorgen stonden reeds duizenden Britten langs de route, die de begrafenisstoet volgde. De mensen langs de route gebruikten alle mogelijke middelen, waaronder dekens en kranten, om zich te beschermen tegen de ijskoude wind, die de temperatuur beneden het vriespunt bracht. Sommigen sliepen op straat; wachtenden, die schuilden voor de wind, hadden voorwerpen op de trottoir band neergezet om hun plaatsen te reser veren. Op sommige plaatsen stonden tele visie-camera's. In Windsor Bij aankomst op het station van Windsor werd het stoffelijk overschot op een affuit geplaatst, waarmee het werd overgebracht naar de kapel van St. George. Onder de militairen, die bij het station waren opge steld, bevonden zich honderd leden der bemanning van het slagschip „Vanguard", met welk oorlogsschip de Koning in 1947 zijn reis naar Zuid-Afrika maakte. Ook in Windsor werden 56 saluutschoten afgevuurd. Dê hoogste autoriteiten van de Angli caanse kerk, de aartsbisschop van Canter bury, dr. Geoffrey Fisher, en de aartsbis schop van York, dr. Cyril Garbett, wacht ten de stoet op bij de Westelijke ingang van de kapel. Het aantal zitplaatsen in de kerk was vergroot tot ongeveer duizend, terwijl er in het koor voor ongeveer tweehonderd personen plaats was. De dienst was eenvoudig en vrijwel ge lijk aan de rouwdienst bij de begrafenissen van Koning Edward de Zevende en Koning George de vijfde. Tijdens de dienst stonden de vorstelijke personen in het koor vlak achter de kist. Duizenden prachtige kransen en eenvou dige bloembouquetten, afkomstig van ko ningen, hoogwaardigheidsbekleders en een voudige burgers, lagen heden uitgespreid Om twee uur vanmiddag viel een vol komen stilte over Engeland. Het ge hele maatschappelijk leven stond twee minuten stil. Iedereen stond stil, nie mand sprak een woord. Het was een massale stille hulde aan de nagedachte nis van George de Zesde. bij de grijze muren en op de velden van bet kasteel van Windsor Er waren schitterende kunstwerken van bloem-architectuur bij, te groot en te zwaar om door een man te worden opgetild, doch ook kleine eerbewijzen, roerend in hun on gekunstelde eenvoud, zoals het bosje nar cissen waaraan een kaartjes bevestigd was met het opschrift: „Van uw toegenegen John en Mary Smith". Windsor ontving heden één a tweedui zend bezoekers in zijn nauwe straten, waardoor de kist met het stoffelijk over schot naar de laatste rustplaats gedragen werd. Bij duizenden stroomden van de vröege morgenuren op de van heinde en verre gekomen belangstellenden het stadje binnen. Evenals dit te Londen het geval was, hadden talrijken reeds gedurende de nacht zich een plaatsje langs de route van de begrafenisstoet uitgekozen. Een legertje detectives is in Windsor aangekomen om voor de veiligheid van de vele hoge gasten zorg te dragen. De zware metalen poort van het kasteel van Windsor werd voor de stoet geopend door Jack Newton, die in de Boerenoorlog bij de Grenadier Guards heeft gediend. Toen Newton enkele jaren geleden met pensioen moest gaan, verzocht hij in func tie te mogen blijven als portier. Koning George kwam op een goede dag met hem hierover praten en zeide toen: „Newton, je mag hier blijven zolang als je wilt, om de poort voor mij te openen als ik er door wil". Newton herinnert zich deze woorden wel heel bijzonder op deze dag. LONDEN (A.F.P.). De drielanden- conferentie te Londen over Duitsland zal, in plaats van Zaterdag, Zondag beginnen, omdat de Franse minister van Buitenland se Zaken Robert Schuman Zaterdag te Parijs moet zijn. Er wordt dan in de natio nale vergadering gestemd over een ver trouwenskwestie in verband met het Euro pese leger. Naar verluidt zullen de besprekingen voor onbepaalde tijd worden uitgesteld als de Franse regering mocht vallen. Dr. Adenauer, de West-Duitse kanselier, is Donderdag naar Londen vertrokken zonder te weten of hij daar zal worden uitgenodigd tot de minister-besprekingen, die dus nu Zondag zullen beginnen. In elk geval, zo verzekert men in Bonn, is dr. Adenauer vergezeld van een staf, die hem de deelneming aan de officiële conferentie mogelijk zou maken. In geallieerde kringen in Bonn wordt er niet langer een geheim van gemaakt, dat de in Bonn gevoerde onderhandelingen over West-Duitslands nieuwe status tot een impasse hebben geleid. Men spreekt er reeds over dat het voor de herfst wel niet mogelijk zal zijn de desbetreffende verdra gen uit te werken. Het debat in de Franse Kamer heeft in politieke kringen hier de mening versterkt, dat een nieuwe geheel aan het Duitse probleem gewijde minister conferentie nodig zal zijn om de inmiddels gelegde knopen te ontwarren. De nieuwe nota van de Oost-Duitse rege ring, waarin aan de vier geallieerden om een vredesverdrag voor geheel Duitsland wordt gevraagd, wordt in Bonn gezien als de inleiding tot een grote nieuwe actie van Russische zijde tegen het Europese leger- plan. De nota heeft terstond nadat dr. Adenauer was vertrokken reeds tot on enigheid in de West-Duitse regering geleid. In een Donderdagavond haastig onder leiding van vice-kanselier Bluecher bijeen geroepen zitting van het kabinet heeft mi nister Kaiser ervoor gepleit de Oostelijke stap terstond met een regeringsverklaring te beantwoorden. De meerderheid der re- Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Donderdagmiddag op het vliegveld van Londen aangekomen. Daar waren ter be groeting aanwezig de Hertog van Glouces ter, een broer van Koning George, gene raal Sir Miles Demp- sey, de Nederlandse ambassadeur te Lon den, jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Ver- duynen, en vertegen woordigers der Britse regering. Koningin Juliana was in het zwart gekleed. Prins Bernhard droeg de admiraalsuniform en een rouwband om de linkerarm. Koningin Juliana en Prins Bernhard heb ben het noenmaal ge bruikt in „Clarence House", de Londense woning van Koningin Elizabeth. Behalve Koningin Elizabeth zelf zaten mede aan Koning Gustaaf en Koningin Victoria van Zweden, de Hertog van Edinburgh en lord en lady Mountbatten. Komngin-moedci Elizabeth heeft Donderdagavond in Buckingham Palace gedineerd met Koningin Juliana en Prins Bernhard. Het koninklijk paar werd in de loop van de dag ook ontvangen door Koningin Mary. Om 11 uur 's avonds reden Koningin Juliana en de Prins naar Westminster Hall, waar zij ongeveer vijf minuten zijn gebleven. De hertog van Gloucester begroette Northolt. Koninklijk gering is daar echter niet op ingegaan om dat zij de terugkomst van Adenauer, begin of midden van volgende week, wil afwach ten. Zo heeft de Oost-Duitse regering eens temeer voor nieuwe complicaties gezorgd in een toch reeds zozeer verwikkeld pro ject. Hoezeer de stemming in Bonn na het Franse debat weer gedaald is blijkt wel uit het feit, dat de liberale partij haar eisen inzake het Saargebied weer grotere nadruk begint te geven nadat de Bondsdag vorige week een gematigde formulering had gevonden. De liberale leider Euler heeft Donderdag geëist dat het Saarge bied zonder volksstemming weer tot een Duits land zal worden gemaakt. Duitse stafchef? Een hoge officier van het hoofdkwartier van de strijdkrachten van het Atlantische pact in Europa heeft te Parijs verklaard, dat een Europees leger onder leiding zou staan van een „gecombineerde stafcommissie" naar het voorbeeld van de commissie van staf chefs van Amerika. Aan het hoofd van deze commissie zou hoogstwaarschijnlijk een Fransman komen, mogelijk generaal Juin. Een Italiaan zou stafchef van de lucht macht en een Duitser stafchef van de land macht kunnen worden. Een Nederlands of een Belgisch vlootvoogd zou dan als ma rinestafchef optreden. De officier zei met nadruk, dat een van deze sleutelposities ongetwijfeld aan een Duitser zou worden toevertrouwd, daar het evenals Italië twaalf divisies ter beschikking zou stellen. Frankrijk zou veertien divisies leveren. Het Tweede Kamerlid de heer Burger (P.v.d.A.) heeft aan de ministers van Bin nenlandse Zaken en van Justitie gevraagd op welke gronden de hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage is ontslagen. Voorts vraagt de heer Burger het oordeel der ministers over het feit dat ter gelegen heid van het afscheid van de Haagse hoofdcommissaris door de Amsterdamse hoofdcommissaris publiekelijk is gesproken ever een gezamenlijke protestbrief, te rich ten aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie door de commissa rissen van politie in Nederland, waarbij in het openbaar is gezegd: „Valken, wij heb ben de grootste bewondering voor de manier, waarop je deze slag hebt geïncas seerd. Je houding moet schaamrood jagen op de kaken van degenen, die je je ontslag hebben gegeven. Ik zou waarschijnlijk ge heel anders hebben gereageerd. We wisten wel, dat je moeilijkheden had met je bur gemeester, maar we hadden niet verwacht, dat de kwestie zich zo zou ontwikkelen." Van 26 Februari tot 5 Maart zullen vloot- eenheden van vier landen van het Atlan tisch Pact -deelnemen aan de grootste ge meenschappelijke manoeuvres, die ooit in de Middellandse Zee gehouden zijn, aldus een bekendmaking van het hoofdkwartier van de N.A.V.O. te Napels. Amerikaanse, Britse, Franse en Italiaanse schepen en vliegtuigen zullen door elkaar geformeerd worden onder leiding van de Amerikaanse admiraal Robert Carney, opperbevelhebber van de Zuidelijke sector. De oefeningen duren 9 dagen. De naam ervoor is „Groot Slem". Verwacht wordt, dat het grootste onderdeel gevormd zal worden door de Amerikaanse zesde vloot. Verschillende groeperingen van geallieerde eenheden zullen om beurten onder bevel staan van Italiaanse, Franse, Britse en Amerikaanse admiraals. TUNIS (Reuter). Zoals gisteren werd gemeld is de Kalief van Gafsa, Hamoeda, die bekend stond om zijn pro-Franse ge zindheid, doodgeschoten, toen hij in zijn auto stapte. Om de verwarring te vergro ten wierp de moordenaar een aantal rotjes na de aanslag, zodat hij kon ontkomen. De politie beschouwt dit als het bewijs, dat het leven van pro-Franse Tunesiërs wordt bedreigd. Behalve Hamoeda werden ook twee Franse politie-agenten vermoord. Naar verluidt zijn parachutisten van het vreem delingenlegioen op weg naar Gafsa. Hedi Nwira, een vooraanstaand leider van de Neo Destoer, die bekend is om zijn gematigde opvattingen, heeft verklaard, dat de moord op de kalief en twee Franse politiemannen te Gafsa het werk is van „terroristen, die geen betrekkingen hebben met de Neo Destoer". Nwira betreurde de moorden, welke hij „het gevolg van het ge vangen zetten van de verantwoordelijke Tacitus Niet alles was eertijds beter. elementen van een gematigde politieke partij" noemde. Nwira, die Woensdag de leider van de Neo Destoer Habib Bourguiba heeft be zocht, die zich te Tabarka in huisarrest bevindt, verklaarde van mening te zijn, dat de mogelijkheden voor onderhandelingen „tamelijk goed" waren. Hij voegde er aan toe, dat indien de Fransen blijk gaven de bedoeling tê hebben Tunesië uiteindelijk zelfbestuur te geven „wij zeer zeker de eerste stap zullen doen om betere betrek kingen te bereiken". Op het station te Gabes hebben zich Woensdag twee explosies voorgedaan. In de omstreken van Sfax en Bizerta gaat het vernielen van telefoondraden voort. De politie heeft twee arrestaties verricht. Een militaire rechtbank te Tunis heeft zestien Tunesiërs tot gevangenisstraffen van twee tot vijf jaar veroordeeld wegens onwettig bezit van wapens. Prinses Marijke heeft gisterochtend het naar haar genoemde klokje van het geschenk carillon voor Amerika bespe eld". De Koningin luistert mee. WENEN (Reuter). Door zware sneeuwval zijn in de afgelopen 24 uur bijna alle wegen in Karinthië versperd. Vele dorpen zijn van de buitenwereld afgesne den. De meeste scholen zijn gesloten. Ver scheidene treinen zijn in de sneeuw blijven steken. De verkeersweg van Klagenfurt naar Italië is bij Arnoldstein door een lawine versperd. In het 20 kilometer lange Lessachdal zijn alle dorpen geïsoleerd. Zelfs ski-patrouilles zijn er niet in geslaagd de dorpen te bereiken. In geheel Westelijk Oostenrijk is het gevaar voor lawines toegenomen. Volgens het West-Duitse nieuwsbureau DPA is in sommige delen van de Oost- Duitse provincie Thiiringen de noodtoe stand afgekondigd. Vele dorpen waren als gevolg van zware sneeuwval al verschei dene dagen van de buitenwereld afgeslo ten. Getracht werd door middel van skiërs de dorpen van het hoogstnodige te voor zien. TOKIO (A.F.P.). Volgens kringen, die in fiauw contact staan met de Japanse re gering, heeft generaal Ridgway bij zijn be sprekingen met de Japanse premier Josjida op 8 Februari een Amerikaans plan ont vouwd voor de oprichting van een interna tionaal leger voor het Verre Oosten, naar het voorbeeld van het Europese leger. Dit leger zou moeten worden gebruikt ingeval van „nieuwe aggressie van communistisch China, b.v. in Indo-China of Thailand". De kern van het voorgestelde leger zou, vol gens genoemde kringen, uit tien divisies bestaan: twee Amerikaanse, twee Britse, twee van nationalistisch China, twee Ja panse, een Franse en een Philippijnse divisie. Van officiële zijde te Washington zijn de berichten volgens welke de V.S. de vorming zouden beogen van een ,kern van een in ternationaal leger voor het gebied van de Stille Oceaan", gekenschetst als „van alle grond ontbloot en fantastisch". CAïRO (Reuter). Premier Maher Pasja verklaarde gisteravond in Caïro, dat Amr Pasja, de in December uit Londen teruggeroepen Egyptische ambassadeur, die voor de begrafenis van Koning George op het ogenblik in Londen verblijft, gemach tigd is in Londen te blijven, „als dat nuttig zou zijn". Niet-officiële Egyptische bronnen me nen, dat Engeland Egypte heeft meegedeeld bereid te zijn Koning Faroek als Koning van Egypte en de Soedan te erkennen, mits het huidige condominium onder het be staande bestuur van kracht blijft tot de Soedanezen in staat zullen zijn over hun eigen toekomst te beslissen. Deze bereidheid zou zijn vervat in een schrijven, dat de Britse ambassadeur in Caïro, Sir Ralph Stevenson, Donderdag aan Maher Pasja heeft overhandigd. Het Egyptische blad „Al Ahram" ver neemt, dat premier Maher Pasja van oor deel is, dat de verdediging van het Suez- kanaal „niet meer in zijn huidige, beperkte aspecten moet worden gezien" en dat dit een zaak is waarin de UNO moet worden betrokken. Maher's nieuwe regionale ver dedigingsplan zou het legeren van Britse strijdkrachten in de Suez-kanaalzöne over bodig maken. Pijnlijke situatie „De voormalige Duitse generaal Farm- bacher en vijf of zes andere gewezen Duit se opper-officieren doen thans dienst in het Egyptische leger", zo verklaarde een hoge functionaris van de West-Duitse re gering gisteren in Bonn. „Met het oog op het feit dat Groot-Brittannië en Egypte thans overhoop liggen, is dit voor ons zeer onaangenaam", voegde hij hieraan toe. Een Britse woordvoerder zeide, dat de geallieerde controle-commissie zich „niet- officieel" met de West-Duitse regering in verbinding had gesteld over het naar Egypte vertrekken van Duitse militaire deskundigen. De Duitse woordvoerder zei de hieromtrent: „Wij hebben de Britten moeten mededelen, dat het niet in onze macht ligt personen als Farmbacher te be letten West-Duitsland te verlaten." De voormalige Duitse artillerie-generaal Farmbacher, indertijd onder veldmaar schalk Rommel korpscommandant in Nor- mandië, heeft West-Duitsland, na een aan bod der Egyptische regering te hebben aan vaard, via Zwitserland verlaten. De woordvoerder der West-Duitse rege ring zeide dat Farmbacher tot 1950 in Frankrijk krijgsgevangen heeft gezeten. „Wij zijn van mening dat hij, als gevolg van zijn langdurige krijgsgevangenschap, thans zeer anti-Westers gezind is", ver klaarde hij. De woordvoerder besloot met de mede deling dat gewezen Duitse officieren thans in de Syrische en Jordaanse legers dienst doen. „Groot-Brittannië en de Verenigde Staten keuren dit niet af, omdat met hun hulp verdedigingswerken tegen de Sovjet- Unie worden gebouwd," zeide hij. Dc Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft een brief gericht aan de minister van Verkeer en Waterstaat over de voorgenomen verhoging der P.T.T.-tarie- ven. De Kamer verklaart dat het vooruit zicht van deze verhogingen bij het bedrijfs leven bezorgdheid heeft gewekt. Deze vrees wordt versterkt doordat de tarieven bij Ko ninklijk Besluit worden vastgesteld, zodat voor een openbare discussie in het parlement geen gelegenheid is. ,^XXX)COOOOOOCCOOOOOOOCOOCX)COCOOOOOOOCX VANNACHT MATIGE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag, avond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en hier en daar mist. Veranderlijke wind. Van nacht op vele plaatsen matige vorst, morgen overdag temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. 16 Februari Zon op 7.55 uur, onder 17.54 uur. Maan op onder 9.14 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 15 Februari Hoog water: 6.22 en 18.32 uur. Laag water: 2.01 eri 14.28 uur. Zaterdag 16 Februari Hoog water: 6.55 en 19.09 uur. Laag water: 2.32 en 14.53 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1