Motie van prof. Romme aangenomen D.D.D. Akkertje Een Eeuw geleden [zwitsalI Pover betoog van minister Beel De heer Geluk over de on derwij spacif icatie rHoe is het ontstaand Uitgaan in Haarlem 3 TWEEDE KAMER Voor- en tegenstanders van een Grondwetskamer aan het v/oord Agenda voor Haarlem Motie-Romme Antillen nodigen Koninklijk Paar uit iKoortsig F Wiep Zijlstra speelde de Suite voor piano" van Henri Zag wijn Bonusregeling voor export naar dollargebied Dit woord: SPIKSPLINTERNIEUW geneest schrale ruwe |pr huid C/ee BARTELOORISSTRAAT 20 T-TEL 13439 Beperking van Nederlands kaasexport naar de V.S. VRIJDAG 15 FEB/AUA1U 1952 (Van onze parlementaire redacteur) De hoge ambtenaren op Binnenlandse Zaken, die hun minister het wel buitenge woon onaantrekkelijke stuk in de handen hadden gestopt, dat hij Donderdagmiddag in de Kamer op al even onaantrekkelijke wijze voorlas, zouden goed doen met in den vervolge werk van beter allooi te leveren. De manier, waarop de minister van Binnenlandse Zaken de Kamerleden ■beantwoordde, die opmerkingen hadden gemaakt over het voorstel dat beoogt in de toekomst een Grondwetskamer te kiezen, om deze te laten beslissen over in eerste aanleg door elk der beide Kamers aange nomen ontwerpen tot Grondwetsherzie ning, was weinig imponerend. liet door hem voorgelezene was dor en niet vrij van germanismen. De bewindsman las onder meer voor dat hij meende iets te moeten „benadrukken". Het bleef zozeer beneden het peil, dat in het algemeen en zeer zeker bij een onderwerp als Grond wetsherziening bereikt hoort te worden, dat ik deze critische inleiding niet achter wege kan laten. Dit povere optreden viel te meer op na het waarlijk voortreffelijk betoog van mr. Oud (WD), die zijn ge hoor op een bijzonder knappe redevoering onthaalde. In zijn verdediging van het regeringsvoorstel inzake het nieuw te scheppen stelsel voor de herzieningsproce dure wist hij heel wat indrukwekkender argumenten aan te voeren dan die in de regeringsstukken Op het ogenblik gaat Grondwetsherzie ning als volgt: eerst behandelen elk van de beide Kamers de ontwerpen precies als gewone wetten, vervolgens vindt ontbin ding van de beide Kamers en verkiezing van nieuwe Kamers plaats, waarna daar in elk van beide afzonderlijk dé voorstellen ten tweede male ter tafel komen. Voor aanneming is een meerder heid van twee derden vereist. De regering wil nu het voorschrift van de ontbinding der Kamers en haar nieuwe verkiezing laten vervallen en in de plaats daarvan door de Grondwet doen bepalen, dat het kiezerscorps een speciale Grondwetskamer zal moeten samenstellen, waar dan in tweede aanleg met twee derde meerder heid de wijzigingsontwerpen zouden moe ten worden aangenomen. De Kamers zou den dus, als het nieuwe stelsel er komt, rustig hun gewone arbeid kunnen voort zetten, terwijl anderzijds toch gehandhaafd blijft, dat door de verkiezing van 'n Grond wetskamer, wier taak en levensduur met de afdoening der Grondwetsontwerpen zou eindigen, het kiezerscorps zich toch over de herzieningsvoorstellen zou kunnen uit spreken. Nadat mr. De Graaf (KVP) dit voor stel had aanbevolen, lieten zich enige tegenstanders horen. De heer Bruins Slot (AR) zag in het ontwerp een in breuk op het vertegenwoordigend stelsel, een opzijzetten daarvan, want zulk een Grondwetskamer zou volgens hem slechts een „brievenbus" zijn. Hij sprak zelfs van een onecht referendum, kortom, hij kon niets goeds in het voorstel bespeuren. Het denkbeeld van de heer Tilanus (CH), die ook tegen de speciale Grondwetskamer gekant was, maar die de behandeling in tweede aanleg, na Kamerontbinding, aan de Verenigde Kamer van de Staten-Gene- raal wilde opdragen (dan zou niet meer, gelijk thans nog het geval is, de mogelijk heid bestaan, dat slechts 17 Eerste Kamer leden een Grondwetsherziening om zeep kunnen brengén), kon de AR-woordvoer- der op het ogenblik niet toejuichen. Mis schien viel daarover later, bij een alge mene herziening van de Grondwet nog eens te praten; thans beschouwde hij dat amendement als een ingrijpende wijziging in de verhouding Tweede KamerEerste Kamer, een mening die gedeeld werd door mr. Oud. Op zijn beurt verklaarde de heer Tilanus moeilijkheden van politieke aard te duchten, wanneer de Grondwets kamer tegen de voorstellen van een rege ring zou ingaan. Moet een kabinet, dat in de Grondwetskamer een nederlaag lijdt, maar met de gewone Kamers geen conflict heeft, aftreden? Vooi'ts vond de heer Tila nus het wel een gewaagde onderneming, de tweede behandeling in handen te willen leggen van mensen, die volkomen nieuw tegenover de stof zouden staan, in plaats van die tweede behandeling toe te ver trouwen aan hen, die er zich al langer mee hebben bezig gehouden. Als voorstander van het stelsel van een volksreferendum voelde de heer Weiter (KNP) alles voor een Grondwetskamer, waarvan m r. Van der Goes v. Naters (Arbeid) even eens een aanhanger bleek te zijn. Tegen over hen, die als bezwaar zagen dat op die manier het vertegenwoordigend stelsel zou worden aangetast, betoogde hij, dat ner gens staat, dat het volk zich alleen via de Staten-Generaal kan uitspreken. Het amendement-Tilanus wees deze af gevaardigde af, aangezien de Verenigde Vergadering geen natuurlijk geheel is en zich niet leent voor dergelijk werk. Mr. Oud (WD), die er zich over ver heugde, dat het regeringsvoorstel terecht de verhouding Tweede KamerEerste Ka mer niet raakt, aangezien beide voor de tweede behandeling uitgeschakeld zouden ADVERTENTIE TTITTÏÏ7" Niet krabben. De helder vloei- ilfi.Ilü bare D.D.D. kalmeert de jeuk v* JJ JL'a in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest lot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VRIJDAG 15 FEBRUARI Lange Veerstraat 16: Spiritistische lezing, „Geestelijk leven", 8 uur. Brinlcmann: Psy chometrische séance mdame Dupois, 8 uur. City: „A song is born", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De wraaknemer" en „Goudjagers van Nevada", 14 jaar 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Om het goud van Nevada, 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Dokter Holl, 14 jaar 7 en 9.15 uur. Palace: „Paniek in de ijsrevue", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Enrico Caruso", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Telefoon voor u", alle leeft., 8.15 uur. ZATERDAG 16 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Vingerhoedskruid" (Co- media), 8 uur. Rembrandt, Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30. 7 en 9.15 uur. (zie programma agenda van Vrijdag). Luxor: „Uit het leven van een bemind vorst", 11 en 12 uur; „Enrico Caruso", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. worden, deed zijn medeleden alsook de ministers genieten van zijn uitnemende kennis van de geschiedkundige ontwikke ling Van ons staatsrecht. Hij betoogde dat in wezen het stelsel, dat de regering nu voorstaat, reeds in 1848 de Grondwetgever voor de geest had gestaan. Door een sa menloop van omstandigheden, was er op den duur iets anders van gemaakt. Oor spronkelijk toch is he.t wel degelijk de bedoeling geweest, dè kiezers een Kamer te laten samenstellen, die kort na het tot stand komen van een Grondwetsherziening (dus na de tweede behandeling) weer ont bonden zou worden, waarop vervolgens een Kamer zou worden gekozen die verder gedurende vier jaar de gewone wetgeven de en politieke taak zou hebben te ver vullen. In 1917 had men een zuivere ver kiezing over de ontwerpen tot Grondwets wijziging gehad, dus zoals de Grondwet dat zelf eigenlijk wil. Bij een Kamer, speciaal met het oog op de herzieningstaak gekozen, komt de zaak veel beter tot haar recht. Zulks betekent geen aantasting van de positie van het vertegenwoordigend stelsel. Principieel viel er alles voor het regeringsontwerp te zeggen, omdat het in alle opzichten beter beantwoordt aan wat de Grondwet in feite wil. Op die manier komt er ook een einde aan het verkeex-de insluipsel om de zogenaamde Grondwets verkiezing met de periodieke verkiezing te laten samenvallen. Bij deze laatste is het gebruikelijk geworden dat het zittend kabinet aftreedt, zodat een daarna nieuw optredend kabinet zich genoopt ziet in tweede aanleg Grondwetsherzie.ningsont- werpen te verdedigen, die in eerste aanleg door een ander kabinet verdedigd zijn. Mr. V a n d er G o e s van Naters had nog een amendement ingediend om in de Grondwet de mogelijkheid open te laten dat men telkens zou kunnen kiezen tussen het tegenwoordige (dan naar zijn smaak toch nog wat te wijzigen) stelsel en dat van de Grondwetskamer. Neen, zei mr. Oud, men dient de methode voor Grond wetsherziening als een vaste methode in de Grondwet zelf vast te leggen. De Communisten De Groot en mr. Stokvis keerden zich fel tegen het rege ringsvoorstel. Eerstgenoemde meende er een middel van de heersende klasse in te bespeuren om de Staten-Generaal gelijk te schakelen. Mr. S to k v i s had ontdekt, dat de be doeling was om bij wijze van overrompe ling, wellicht op buitenlands bevel, op ieder denkbaar tijdstip een tegen subversieve elementen gerichte Grondwetswijziging tot stand te kunnen brengen. Minister Beel was het met mr. Oud eens, dat een botsing tussen een kabinet en een Grondwetskamer, zo, dat er sprake zou kunnen zijn van een aftreden van het kabi net, wel heel uitzonderlijk zou wezen. Daarvoor zou immers alleen aanleiding be staan, als in tweede aanleg een wijizigings- ontwèrp de volstrekte meerderheid zou be halen, terwijl het dan bovendien nog een ontwerp van verstrekkende staatkundige principiële betekenis zou moeten zijn. Vroeger in de middag had de Kamer, nadat minister Beel zijn uiteenzettingen had vol tooid, met 48 tegen 18 stemmen de motie- Romme, die aandringt op het nog eens door de regering overwegen van het vraagstuk van revolutionnaire vertegen woordigers, aangenomen. Mr. Oud en zijn geestverwanten hadden geen bezwaar hier aan hun stem te geven, nu elk verband met hef laten vervallen van het lidmaatschap van revolutionnaire vertegenwoordigers bleek te ontbreken. Het viel op, dat een zestal leden van de fractie van de P.v.d.A. tijdens de stemming de zaal had verlaten, blijkbaar omdat zij het met hun overige fractiegenoten, die met de Communisten tegen stemden, niet eens waren. Volkomen eensgezindheid bestaat in de P.v.cLA.- fractie ook niet ten opzichte van het denk beeld inszake een Grondwetskamer, Dat viel uit de woorden van mr. Van der Goes van Naters op te maken, alsook uit de indiening van diens amende ment dat. het alternatief tussen Grondwets kamer en huidige stelsel mogelijk wil maken. Bij de replieken gaf hij zelfs te kennen, dat verwerping van dat amende ment vermoedelijk de Grondwetskamer zal doen uitblijven; blijkbaar zijn heel wat P.v.d.A.-Kamerleden daartegen. Minister Beel bleek tenslotte bereid overeenkomstig een denkbeeld van mr. Oud in de bepaling omtrent de wijze van verkiezing van de Grondswetskamer de mogelijkheid open te laten, dat daarvoor een ander verkie zingsstelsel zou kunnen worden vastgesteld dan thans geldt. Nieuw Guinea Het voorstel omtrent de overgang naar de nieuwe rechtsorde had voor mr. D e Graaf (K.V.P.) en diens vrienden niet veel moeilijkheden opgeleverd, behalve het punt waardoor mogelijk zou zijn de status van Nieuw Guinea goed te keuren. Dit doet denken aan regeling bij tractaat en mr. De Graaf wilde deze aangelegenheid buiten de volkenrechtelijke sfeer houden. Mocht de regering de door hem gewenste wijzi ging niet voorstellen, dan zou hij met een amendement komen. Met de regering vond de heer De Kadt (Arbeid) het voorstel, dat eigenlijk neerkomt op registratie van het overeengekomene ter Ronde Tafel-con ferentie van 1949, niet urgent. Zijns in ziens verdiende het amendement-Van der In de motie-Romme, die de Tweede Kamer gisteren met 48 tegen 18 stem men heeft aangenomen, wordt de rege ring uitgenodigd, nader de maatregelen te overwegen om te kunnen tegengaan, dat leden van vertegenwoordigende lichamen uiting geven aan een revolu- tionnair streven tot verandering der bestaande rechtsorde De Communisten en de fractie van de P.v.d.A. (van welke enkele leden de vergaderzaal vóór de stemming hadden verlaten) stemden tegen. Tevoren had mr. Oud verklaard dat de V.V.D.-fractie vóór de motie zou stem men op voorwaarde dat deze geheel los gezien zou worden van de vraag of revolutionnairen van het lidmaatschap der vertegenwoordigende lichamen ver vallen moeten worden verklaard. XXXX*X)OOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOCOCOCJCCCCCCOC<XOOOOOOOOCOC Goes van Naters aanbeveling, dat in plaats van Nederlands Nieuw Guinea wil lezen: een niet-zelfregerend gebied waarover het Koninkrijk de souvereiniteit uitoefent. Nu de hele Unie met haar organen, waar onder de Kroon, uit het hoofdstuk Over gang naar de nieuwe rechtsorde zou gaan verdwijnen brandde de heer W e 11 e r (K.N.P.) op deze „dag van afrekening" nog eens geducht los. Hij vond dat met dit wijzigingsontwerp het grafschrift van de Unie wordt geschreven. De heer H o o g- carspel (Comm.) was van mening, dat Nieuw Guinea niet meer tot ons grondge bied behoort en zag in hetgeen over dat gebied in het regeringsvoorstel voorkomt een laatste poging tot kolonialisme. Tenslotte zei prof. Gerbran dy (A.R.) dat van hetgeen de ministers van 1948 af hebben voorgestaan met betrekking tot Indonesië en in de Grondwet is neergelegd, niets terecht is gekomen. In de Grondwet en ook in de Ronde Tafel Overeenkomst staat federale opbouw en zelfbeschikkings recht, maar uitgevoerd is dat niet. Daarom kan noch mag hetgeen thans in de Grond wet staat nu verdwijnen, want de herzie ning van .1948 is een richtlijn voor de rechtsorde-in-wording en daarmee is men nog niet gereed. De herziening, zoals zij wordt voorgedragen, is voorbarig. De tijd kan komen waarop ook de Anti-Revolu- tionnairen bereid zullen zijn met een der gelijke regeling mee te gaan. Nu doen zij dit niet. Tegen half twaalf werd de vergadering verdaagd tot hedenmiddag. ADVERTENTIE De Staten van de Nederlandse Antillen hebben met algemene stemmen een voor stel aangenomen om Koningin Juliana en Prins Bernhard namens de bevolking van de Nederlandse Antillen uit te nodigen hun bezoek aan de Verenigde Staten uit te strekken tot de Nederlandse Antillen. ADVERTENTIE /Vee/77 *n Op een ledenvergadering van de afdeling Haarlem II van de Partij van de Arbeid werd Donderdagavond door de heer D. J. A. Geluk het woord gevoerd over de paci ficatie in het onderwijs. Hij zeide zich er over te verheugen, dat de P.v.d.A. het heeft aangedurfd, deze in politiek opzicht zo moeilijke kwestie op haar program te zet ten en wel zo, dat zowel voorstanders van het openbaar- als van het bijzonder onder wijs in deze partij zich ermee konden ver enigen. Alle ouders hebben het recht om zelf te bepalen naar welke school zij hun kinderen willen zenden. Het rapport van de commissie-Kohnstamm, uitgebracht op het genoemde congres, dat deze conclusie be vat, spreekt zich ook uit over de geestelijke inhoud van het openbaar onderwijs, ver geleken bij die van het bijzonder onder wijs. Die bestaat volgens dat rapport in een opvoeding op een terrein, dat het gezin niet kan bestrijken en wel: de opvoeding tot gemeenschapszin, die wordt bevorderd doordat kinderen van volkomen verschil lende levensrichtingen bij elkaar worden gebracht. Daartegenover werkt de bijzon dere school, naar spreker zeide, meer be schermend tegen invloeden, die men uit het oogpunt van bepaalde levensbeschouwingen ongewenst acht. Sprekend over de beheers vorm, zeide de heer Geluk, dat deze de openbare school vaak in een zwakke positie plaatst. Achter bijzondere scholen staan verenigingen, die er veel zorg aan kunnen wijden, maar de openbare scholen worden onderhouden door de gemeente. Vooral het contact van grote gemeenten met de open bare scholen kan vooral door het aantal scholen, waarvan de belangen tegelijk moeten worden behartigd, te ambtelijk worden. Ook komt het veel voor, dat ge meentebesturen grotendeels worden ge vormd door voorstanders van het bijzon der onderwijs. En met hoeveel ijver deze ook voor de openbare school zorgen, de laatste wordt het best gediend door voor standers van de openbare school. Het „automatisme" in de gelijkstelling van openbaar- en bijzonder onderwijs achtte de spreker in vele gevallen bezwaar lijk, hetzij voor het openbaar-, hetzij voor het bijzonder onderwijs. Wanneer een ge meente bijvoorbeeld veel geld moet be steden aan het oude gebouw van een open bare school, dan moet zij een daaraan evenredige uitkering doen aan een bijzon dere school. Als de laatstgenoemde school pas nieuw is hoeft al dat geld niet in het onderhoud gestoken te worden en kan deze school er op andere wijze van profiteren. Het kan ook voorkomen, dat de openbare school nieuw is en de bijzondere school dringend reparatie behoeft, dan is de uit kering aan de bijzondere school automa tisch te klein en draagt deze dus het na delige gevolg van het genoemde „automa tisme". In de andere sectoren van het onderwijs moet het beginsel van de gelijkstelling naar de heer Geluk zeide, eveneens ge respecteerd worden. Het kan vooral bij de stichting van scholen met een kostbare in richting als ambachtsscholen moeilijk heden opleveren. De stichting van twee van deze scholen bijvoorbeeld in één plaats moet, wat het leerlingenaantal betreft verantwoord zijn. Anders is het beter aan te sturen op een regionale spreiding van deze scholen. In het stemmige intérieur van Leffelaars kunsthandel aan de Wagenweg gaf de pianiste Wiep Zijlstra gisteravond een recital, dat vooral opmerkelijk werd door de vertolking van een belangwekkende noviteit van de zich in zijn scheppend werk steeds maar verjongende Nederlandse componist Henri Zagwijn. In zijn nieuwe „Suite voor piano" zijn het in de eerste plaats vormproblemen die de aandacht trekken. Uit beknopt thema materiaal bouwt Zagwijn een groteske in leiding, een rijk ontwikkelde fuga, een grillig scherzo en tot slot zelfs een soort cantiek. Hij toont zich als bezeten door het „amplificatie-systeem" van César Franck, dat eigenlijk in Beethovens laatste werken zijn oorsprong vindt. Hij bestiert als het ware de groei van het werk, zoals men een welig wassende plant zou verzorgen, snoeien en opbinden een plant die eigenlijk naar haar wezen zichzelf blijft, maar de vormen aanneemt waartoe de gril der inventie haar dwingt. Die rusteloze ontwikkeling is zeer interessant, maar bij het Canto finale wordt zij ons toch te machtig; daar zou een herleiding tot een klare cantilene naar wij menen een waar diger bekroning vormen, dan het aldoor maar blijven uitspinnen en combineren. De Fuga sinfonica en het Scherzo capri- cioso daarentegen lenen zich voortreffelijk voor de geest waarin het werk geconci pieerd is; het wekt verbazing wat hier om gaat en wat er, ondanks de technische moeilijkheden, die er zich opstapelen, pia nistisch aan effect mee bereikt wordt. Alles bij elkaar mag Zagwijns Suite een levenskrachtig werk heten, geschreven met een energie en een doortastendheid, die deze vieren zeventiger zijn plaats in onze „voorhoede" blijft waarborgen Wiep Zijl stra heeft met de vertolking van dit zware brok Nederlandse muziek een moedige en piëteitvolle daad gesteld en hiermee een extra compliment verdiend. Zij gaf een technisch beheerste interpretatie, die het mogelijk maakte het groeiproces duidelijk te volgen. In de snelle delen pleitte haar spel voor de pianistische hoedanigheden van het werk inzake klank en expressie. De concertgeefster had als eerste num mer op haar programma de Fantasie en de Sonate in c kleine terts van Mozart, het krachtige tweeling-opus, dat Beethoven voorspelt maar toch altijd Mozart blijft. Het door Wiep Zijlstra zo bekoorlijk ge speelde Adagio, is als een oase van rust tussen de dramatische spanningen van het werk vol somberheid en strijd. Deze zou ten wij soms nog strakker, norser gewenst tebben. Maar wat wij bijzonder waar leerden, was de duidelijke plastiek, de cherpe aflijning van de bouwstof en de 'ynamiek der contrasten. Na de pauz.e hoorden wij enkel Debus- y. Van de „Suite Bergamasque" maakte Viep Zijlstra een fijn klankpoeëm en voor Reflets dans l'eau" en „Masques" vond zij 'e fantasie-sfeer, waarin de kleur primair s. Een recital dat indrukken naliet van ositieve en vooruitstrevende muzikaliteit. JOS. DE KLERK Waarom heeft de regering uitbreiding gegeven aan de zogenaamde dollar-export- bonusregeling, heeft de heer Nederhorst (P.v.d.A.) gisteren in de Tweede Kamer aan minister Van den Brink gevraagd. Hij vreesde, dat daardoor de deviezenspeculatie in de hand zal worden gewerkt. In zijn uitvoerig antwoord heeft de mi nister gezegd, dat handelspolitieke over wegingen bij deze uitbreiding een rol heb ben gespeeld. De uitbreiding beoogt de export naar dollarlanden te vergroten, het geen met het oog op het dollartekort op onze betalingsbalans van groot belang is. De minister voerde verder nog als motief aan, dat door de uitbreiding ook de mo gelijkheid van verruiming van het markt onderzoek wordt geschapen. Tegen te ma ken extra-winst, welke er het gevolg van kan zijn, had de minister geen grote be zwaren. Soortgelijke regelingen bestaan ook elders en de regering hoopt met het brengen van dit dollar-offer meer dollars terug te krijgen. Spik is: spijker. Splinter is: afgesne den stukje hout, spaander. Spiksplinter nieuw is derhalve: zo nieuw als een spijker (die pas uit het vuur komt) en als een splinter (die pas is afgesneden). Dialectisch wordt ook gezegd: spaander- nieuw. En in het Gronings kent men: splinternaokend voor: moedernaakt, spiernaakt. Het komt mij voor dat splin ter in het Groningse woord de eigenlijke betekenis geheel heeft verloren en lou ter een versterking is geworden, evenals spier in spiernaakt dat is ontstaan onder invloed van spierwit, zo wit als de spieren, het vlees van een vogel die op tafel komt. En ook in spiksplinter nieuw voelen wij het eerste en tweede deel alleen als zulke versterkingen. De Holland Nautic te Haarlem heeft van de Braziliaanse regering een order ont vangen voor de bouw van zes middelgrote zeesleepboten. De boten zullen zes en twintig meter lang worden. Verwacht wordt, dat zij in de eerste helft van het volgend jaar gereed zijn. Donderdagmiddag is in een der hallen van het bedrijf de kiel gelegd van een der boten. Onder de belangstellen-den ivas de Braziliaanse gezant. ADVERTENTIE Op Victoria Street Station te Londen arriveerde gisteren ook Prins Albert van België, die zijn broeder Koning Boudewijn bij de begrafenis van Konifig George VI vertegen woordigt. Op de foto: de aankomst van de Prins (rechts) en de Belgische premier Van Houtte (links). TONEEL EN CABARET Zaterdag 16 Februari, Stadsschouwburg, 8 uur: Comedia geeft de première van „Vin gerhoedskruid" (A call on the widow) van James Doran, die voor deze gelegenheid speciaal uit Engeland overkomt. Hierin treden met de regisseur Joan Remmelts op: Rie Gilhuys, John Gobau en Wim van Sierenberg de Boer. Zondag 17 Februari, Concertgebouw, 2.30 uur: Kindermatinée door het Theaterbureau Coen Spaan, Vertoond wordt een bewer king van „Pietje Bell". Zondag 17 Februari, Stadsschouwburg, 8 uur: Reprise van „Vingerhoedskruid" door de toneelgroep Comedia. Maandag 18 Februari, «uinzaal Concertge bouw, 8 uur: Onder auspiciën van de stichting Duinrell geeft de actrice Nel Oosthout een solovertolking van het door Klabund naar een Chinees gegeven be werkt toneelstuk „De Krijtkring". Maandag 18 Februari. Stadsschouwburg, 8 uur: Comedia met „Vingerhoedskruid" (abonnementsvoorstelling, zie Zaterdag). Dinsdag 19 Februari, Stadsschouwburg, 8 uur: De Nederlandse Comedie geeft een abon nement svoorstelling van het spel over de Amerikaanse marine „Mr Roberts" onder regie van Johan de Meester. Met: Han Bentz van den Berg, Johan Elsensohn, Hans Kaart, Ton Lutz, Truus Dekker en anderen. Woensdag 20 Februari, Minerva Theater, Heemstede, 2 uur: Chris Hoflands Kinder toneel vertoont „De nieuwste avonturen van Sjors en Sjimmie". Woensdag 20 Februari, Stadsschouwburg, 8 uur: Eerste voorstelling in Haarlem door het A.T.G. van „Nieuw Land" door Hans Tiemeyer onder regie van de zelf de hoofdrol vervullende schrijver. Verder werken mede Rob de Vries, Hans Culeman en Tine de Vries. Vrijdag 22 Februari, Stadsschouwburg, 8 uur: Voor „Geloof en Wetenschap" voert het A.T.G. onder regie van Kees van Iersel het blijspel „De ingebeelde zieke" van Molière op met Louis Saalborn in de titelrol. MUZIEK Dinsdag 19 Februari, Concertgebouw, 8 uur: De Hongaarse violiste Johanna Martzy is soliste op het H.O.V.-concert onder leiding van Toon Verhey in het Concert voor viool en orkest in F grote terts van Bach. Op het programma staan verder de ouverture „Iphigenie in Aulis" van C. W. von Gluck en de Tweede Symphonie van Borodin. Woensdag 20 Februari, Concertgebouw, 8 uur: De Heemsteedse Christelijke Oratorium vereniging voert „Le roi David" van Iio- negger en „Davide penitente" van Mozart uit. Solisten zijn: de sopranen Corry Bijster en Ankie van Wickevoort Cromme- lin. de alt Maria Navue en ae declamator Reinhardt van Randwijk. Verder werken mee de H.O.V. en de organist Piet Halsema. Het geheel staat onder leiding van George Robert. Donderdage 21 Februari, Minerva Theater, Heemstede, 8.15 uur: Opera-avond door de Amsterdamse Opera-Siudio onder leiding van Hans Lichtenstein. Voor de pauze diverse fragmenten, daarna volledige uit voering van „Die Opern probe" van Lortzing. Vrydag 22 Februari, gebouw Domi, Over- veen, 8 uur: Voor Muzen Forum concert- teert het Budapest Trio. DIVERSEN Vrijdag 15 Februari, Concertgebouw, 7.30 uur: Interscholair Tournooi, afdeling mu ziek. Demonstraties door leerlingen in ensemble of solistisch (piano, viool, fluit, zang en orgel). Tenslotte gemeenschappe lijke koorzang van ,.De klokken van Haar lem" en het Wilhelmus. Zondag 17 Februari, Cinema Palace, 10.30 uur: Voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling wordt vertoond de Deense film „Vier jaar later" van Johan Jacobsen over de gevolgen van collaboratie tijdens de Duitse bezetting (18 jaar). Zondag 17 Februari, Frans Halstheater. 10.30 uur: Reprise van de postduivenfilm „De Fond kleppers". Woensdag 20 Februari. Krelagehuis, 8 uur: Vastenavond-familiefeest van de R.K. Mid denstandsvereniging. Onder meer optreden van Roland Wagter en zijn cabaret gezelschap. Donderdag 21 Februari, gebouw St. Bavo, 8.15 uur: Première voor Haarlem van de Mexicaanse film „De Parel" door Emilio Fernandez naar het gelijknamige boek van John Steinbeck, met Pedro Armendariz en Maria Elena Marquez. In het voorprogram ma de te Venetië bekroonde Rubensfilm van Storck en Haesaerts (Kunstgemeen schap). Vrydag 22 Februari, Concertgebouw, 7.30 uur: Herhaling van het muzikale gedeelte van het In-terscholair Jeugdtournooi. Vrijdag 22 Februari, Brinkmann, Grote Markt, 8.15 uur: Lezing voor de afdeling Haarlem van het Algemeen Nederlands Verbond door dr. J. Baart de la Faille over „Vincent van Gogh, de mens en zijn werk" (met lichtbeelden). TENTOONSTELLINGEN Raadzaal van Haarlem: Boek en jeugd. Op werkdagen van 25.30 uur en van 79.30 uur. behalve Zaterdagavond. Zondag van 25 uur. Tot 18 Februari. Museum Het Huis Van Looy: De groep van Haarlemse schilders en beeldhouwers ex poseert tot 3 Maart. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 1017 uur, des Zondags alleen van 1417 uur. Het voor malig wooonhuis van de sschrijver-schilder Jac. van Looy is te bezichtigen op Donder dagen van 1012 en van 25 uur, op Zondagen alleen des middags. Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Schil derijen, tekeningen en gouaches van Hans Engelman. Geopend op werkdagen van 10—17 uur. v/' n ADVERTENTIE LEDEREN KLEDING .1 De regering overweegt, nu het Ameri kaanse congres de besprekingen over de beperking der Nederlandse kaasexport enige maanden heeft uitgesteld, zekere aan Amerika door .de Benelux verleende faci liteiten in te trekken. Dit verklaarde minister Van den Brink in de Tweede Kamer in antwoord op een vraag van de heer Vondeling (P. v. d. A.) over de gevolgen van de Amerikaanse in voerbeperking van kaas. De minister gaf uiting aan de verontrusting over de maat regel, welke in strijd is met hetgeen is over eengekomen. Van deze verontrusting heeft de regering in Washington ófficieel doen blijken. Uit de Opie^'.e Haarlemsche Courant van 14 Februarij 1852 PARIJS Alhier is met den tele graaf uit Madrid een berigt ontvangen omtrent eenen op het leven van de Koningin van Spanje beproefden aan slag Bij het verlaten der Koninklijke Kapel heeft een persoon, in priester gewaad gekleed en met eenen dolk in de hand, de Koningin, die de jonge Prinses in hare armen droeg, aangeval len met het klaarblijkelijke oogmerk om haar te treffen. De Koningin kreeg een stoot in de zijde en gaf onverwijld de jonge Prinses over aan haren gemaal, den Koning. De hellebardiers van den Koning zijn toegeschoten en hebben zich meester gemaakt van den onver laat, die zoo verraderlijk de Koningin bad getroffen De wond der vorstin bleek gunstig en hooge staatsambtena ren hébben zich terstond beijverd, H.M. geluk te wenschen met hare ontsnap ping aan een dreigend gevaar. Al de troepen in Madrid hebben na den aanslag last ontvangen zich in en om het koninklijk paleis te concen- treeren. Op de Tuerta del Sol is onver wijld een kanon geplaatst. De opgewon denheid der bevolking is spoedig in ver ontwaardiging en neerslachtigheid over gegaan De persoon, die den aanslag heeft beproefd, heet Martin Merino en is om streeks zestig jaren oud Bij het toe brengen van den dolksteek heeft hij uitgeroepen: „Torna. eres muerta!" (daar, gij zijt een lijk!) Hij verklaarde, dat indien de Koningin niet dadelijk overleden was, zij toch weldra zou ster ven, hetwelk aanleiding heeft gegeven tot het gerucht dat de dolk vergiftigd was, waarvan echter tot dusver niets is gebleken. De dader, een hartstogtelijke geest drijver, heeft in der tijd een geweer schot op Koning Ferdinand YII willen lossen en in 184 2 pogingen aangewend om de Koningin-Moeder en den generaal Navarez van kant te maken.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5