Over de melksanering is geen advies gevraagd aan de Kamer „Hollands Glorie" wordt verfilmd Clowntje Riek Lynne Thorn's dilemma Vergadering Kamer van Koophandel 4 Lezing over achtergronden der moderne architectuur Voor de kinderen Burgerlijke stand van Haarlem FEUILLETON De H.B.S.-en, Lycea en Gymnasium Woningen voor bejaarde echtparen in Bentveld Amsterdams pierement naar Zuid-Afrika Scheepvaart met Guus Hermus en Kitty Janssen VRIJDAG 15 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de Donderdagavond gehouden ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken deelde de voorzitter, de heer J. J. Swens mede, dat de Kamer van dr. W. L. Groeneveld Meijer, directeur-gene raal voor de middenstand in antwoord op een brief van 10 Januari 1952, de mede deling ontving dat door omstandigheden enig uitstel was ontstaan in het nemen van beslissingen ten aanzien van nog beschik bare Marshallgelden voor hótelbouw. Daar om zal voor de gemeente Zandvoort dus nog gedurende enige weken de gelegenheid bestaan te trachten uit de bestaande im passe te geraken. Melksanering Nadat het bestuur der Kamer kennis had genomen van de mogelijkheid, dat met be trekking tot de sanering van de melkhandel door B. en W. der gemeente Haarlem, een commissie in het leven zou worden geroe pen, zond het op 22 Maart 1951 een brief aan het betreffende college, waarin het mededeelde, dat indien een dergelijke com missie inderdaad zou worden ingesteld, het op prijs zou worden gesteld, indien het op enigerlei wijze bij het werk van deze com missie zou kunnen worden betrokken. Op 3 Januari 1952 ontving het bestuur der Kamer een antwoord. Op 25 Januari zond de Kamer een brief aan B. en W. van Haar lem, waarin zij er allereerst haar verbazing over uitsprak, dat eerst thans het negatieve antwoord op de brief van 22 Maart van het voorgaande jaar werd ontvangen, terwijl zij verder opmerkte, dat, naar haar oordeel de melksanering een aangelegenheid was, waarbij de Kamer, als de representante van industrie en handel, mede om advies had dienen te worden verzocht. Bestrating bij de Vishal op 1 Februari 1952 ontving het bestuur van het ministerie van Verkeer en Water staat, in antwoord op een brief van 27 No vember 1951, betreffende de bestrating achter vishal B te IJmuiden, de mededeling dat de ter plaatse door de Nederlandse Spoorwegen te verrichten werken spoedig zullen worden uitgevoerd en dat het voor nemen bestaat onmiddellijk na voltooiing daarvan tot het maken van de door de Kamer bedoelde werken over te gaan. Nota onderwijsvoorzieningen In een vorige vergadering was reeds be sproken een concept-brief van de Kamer aan de minister van Onderwijs. Kunsten en wetenschappen over de „nota betreffen de onderwijsvoorzieningen". De vergade ring keurde thans het concept goed. Alvorens het besluit genomen werd merkte de heer Lasschuit op, dat het concept vele vreemde woorden bevat, waarna de voorzitter zeide, dat het soms moeilijk is Nederlandse woorden te ge bruiken, welke dezelfde betekenis hebben. Hij was bereid overleg te plegen met de deskundige die zijn medewerking aan het samenstellen van de brief had verleend, met de vraag of wijziging van een aantal vreemde woorden alsnog mogelijk is. Ir. Telders was van mening, dat het concept een aantal algemeenheden bevat, waarmee de Kamer eigenlijk niets te ma ken heeft. Hij kon zich wel verenigen met dat gedeelte van de brief, waarin het on derwijs ten gunste van het bedrijfsleven behandeld wordt. De heer.Olie informeerde, of aan de Kamer advies was gevraagd. De voor zitter antwoordde, dat de Kamer de nota ontvangen heeft en thans advies uit brengt. Gevraagd is het echter niet. In de brief wordt opgemerkt, dat de Kamer het zeer wenselijk acht te trachten onderwijs en opvoeding als een geheel te zien en na te gaan of de regeling ervan in wetten en uitvoeringsmaatregelen niet te incidenteel is geschied. Zij begrijpt intus sen hiervan de moeilijkheid, daar de rege lingen dikwijls een historische en sociolo gische achtergrond hebben. Eigen belang en traditie waren bij de totstandkoming niet zelden krachtige factoren. De Kamer vestigt de aandacht op de geheel gewijzigde omstandigheden en inzichten van deze tijd, waarin van de standenmaatschappij der vorige eeuw weinig is overgebleven en liet belang der gehele volksgemeenschap de grondslag moet vormen voor een onder wijsvernieuwing en van de wetten en uit voeringsmaatregelen, die er mee in ver band staan. In de brief schrijft de Kamer in bijzondere mate te betreuren het weglaten van belangrijke delen van het onderwijs. Dit geldt in de eerste plaats het agrarisch onderwijs, dat op een zeer be langrijk deel. van het bedrijfsleven betrek king heeft. De nota beperkt zich tot het schoolonderwijs en laat het particulier on derwijs onbesproken. De Kamer merkt op, dat het getal leerlingen van deze cursussen ongeveer twee en half maal zo groot is als dat van de scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs. Tot nadeel van de maatschappij bleef het particulier onderwijs zonder toezicht. De Kamer juicht het toe, dat de nota zich niet heeft bepaald tot het opstellen van een schema, doch tevens vele behartens- waardige paedagogische wensen heeft op genomen, waarvan de vernieuwingsdrang na de tweede wereldoorlog tot uiting is gebracht. Naar de mening van de Kamer zullen deze wensen echter niet of slechts weinig in vervulling kunnen gaan, zolang niet aan het volgende is voldaan: een betere sociaal-paedagogische opleiding van de docenten; een betere maatschappelijke vor ming, niet het minst voor de onderwijzers, waardoor de groep der docenten, die de taak heeft de jeugd voor de maatschappij op te leiden minder vreemd tegenover deze maatschappij en haar behoeften komt te staan dan nu in het algemeen het geval is. Hierdoor zal nodig zijn, dat de studiestof voor de opleiding tot docent meer dan nu het geval is wordt gericht op de kennis der moderne maatschappij, haar ontwikkeling en behoeften. Tenslotte beperkt de brief van de Kamer zich tot het onderwijs, dat vooral opleidt voor het bedrijfsleven. De Kamer kan er zich mee verenigen, dat voor de hogere burgerscholen een cursusduur van zes jaar in de plaats van vijf jaar wordt voorge steld. De handelsdagschool wordt in de nota niet genoemd. Dit schooltype heeft in tussen voor bescheiden functies in het be drijfsleven een gewaardeerde opleiding ge geven en zal dit in de toekomst nog meer doen, als de H.B.S. een cursus van zes jaar krijgt. Intussen zal het niet de bedoeling van de minister van onderwijs zijn dit schooltype te doen verdwijnen, doch het onder te brengen in het nieuwe type, dat in de nota is voorgesteld, namelijk de al gemeen middelbare school. De Kamer verwacht ernstige teleurstel lingen en schade voor de maatschappelijke opleiding, wanneer alle leerlingen der H.B.S. „een zekere kennis van eenvoudig Latijn" moeten verwerven. Het verkeer in het bloembollenseizoen De vergadering besloot brieven te zen den aan de gemeentebesturen van Haarlem en Heemstede en aan de districtscomman dant van de rijkspolitie te Leiderdorp, be- Voor de Haarlemse Kunstgemeenschap heeft architect J. J. Vriend gisteravond een lezing gehouden over „Achtergronden der moderne architectuur" in het Waaggebouw, voorwaar een waardige omgeving voor dit onderwerp. De spreker ging er van uit, dat de buitenstaander in de veelheid van factoren, die de moderne architectuur be- invloeden, nauwelijks zijn weg meer kan vinden. En inderdaad, die buitenstaander zal zich blind staren op het vraagstuk „mooi of lelijk" zonder voldoende in reke ning te nemen de sociale, ethische, tech nische en nuttigheids-problemen waarvoor de architect zich voortdurend geplaatst ziet. De heer Vriend besprak, ja verdedigde vaak, met grote objectiviteit de verschil lende stromingen in de architectuur en be lichtte daarbij vooral twee van de belang rijkste problemen, die van functie en vorm. Over het functionalisme bestaan namelijk nogal wat misverstanden. Velen hebben zich laten leiden door de gedachte dat iets, dat volkomen aan zijn doel beantwoordt, daardoor automatisch een zekere schoon heid verwerft, de zogenaamde functionele schoonheid. Dat hiervoor vele voorbeelden aan te halen zijn men denke aan de ge stroomlijnde automobiel en het vliegtuig is zonder meer duidelijk, maar dat men dit principe zonder meer gestrengelijk op de architectuur van toepassing kan brengen, is de vraag. Al zijn er voorbeelden van functionele architectuur, zoals bijvoorbeeld de trapgeveltjes uit vroeger jaren, die het principe kunnen steunen. Wat de vorm betreft, hierbij onder scheidde de spreker, de vrije en de gebon den vorm. Van die eerste kan men voor beelden vinden in de Middeleeuwse kas- teelbouw. Men bouwe niet volgens een streng-mathematische vorm, maar hield zich aan de noodzaak van verdedigbaar heid. De klassieken daarentegen en trou wens nog andere bouwscholen hielden zich wel aan die mathematische vorm. de recht hoek bijvoorbeeld, en aan de symmetrie. En inderdaad, deze wijze van bouwen geeft een indruk van rust, overwicht en autori teit, reden waarom men zich tijdens auto ritaire regiems altijd van deze vorm heeft bediend. De „symbolisten" willen bijvoor beeld aan een raadhuis een toren, een sym bolische verfraaiing, die de functionalisten met klem als overbodig afwijzen. Wij hebben hier helaas slechts de hoofd punten kunnen aanroeren van het belang wekkende betoog van de spreker, dat op duidelijke wijze met lichtbeelden werd ge ïllustreerd. treffende het regelen van het verkeer op drukke dagen. In de brieven aan B. en W. van Heemstede en aan de rijkspolitie wordt opgemerkt, dat tijdens het bloembollen seizoen de laatste jaren meer en meer een neiging tot uiting komt het verkeer recht streeks af te voeren naar Amsterdam en 's Gravenhage met vermijding van de stad Haarlem. Gevraagd wordt die maatregelen te willen treffen, die er toe kunnen leiden, het verkeer naar Haarlem te leiden. In de brief aan B. en W. van Haarlem vestigt de Kamer de aandacht op de nadelen, die van de zijde van bepaalde sectoren van het be drijfsleven worden ondervonden door het omleiden van het autoverkeer buiten de stad. Voorts keurde de vergadering een rap port goed over het ontwerp van wijziging van de civiele kantongerechtsprocedure en van de voorschriften betreffende het ge tuigenverhoor in burgerlijke zaken. Goedgekeurd werd het jaarverslag over 1951 en het voorstel van het bestuur de legesverordening te wijzigen. HAARLEM, 14 Februari 1952 ONDERTROUWD: 14 Febr., W. J. Broek en M A Koelemij. GEHUWD: 14 Febr., A. C. Hurkmans en S. H. P. de Graaf: W. G. Pardoen en A. Swart; A. Duijs en C. Rozendaal; E. Hoogendorp en A. B. Zwart. BEVALLEN van een zoon: 12 Febr., J. J. C. de HeerLouwerens; 13 Febr., A. Weder —Tuinzaad; 14 Febr., B, de Jong—Oester- reich; E. M. E. van der Putten—de Rooi; C. M. MoonenUitendaal. BEVALLEN van een dochte-: 12 Febr., R. M. E. WijnandsSer.ftleben; A. J. W. van Véssem—Dirkse; 13 Febr., A: Burggraaf- van der Pol; M. E. Plantingvan Schoon hoven; M. P. SteenbakkerTeekamp; 14 Febr., G. A. BeekhuijsKroonstuiver; T. Tenscnde Jong. OVERLEDEN: 12 Febr., A. M. H. Katsma geb. Koster, 50 j., Berckheijdestraat; A. Ne- derstigt, 53 j., Vrouwestraat: J. D. Koopman. 75 j., Schotersingel; B. M. Stom, 55 j., Deckerstraat; G. Woning geb. Cieraad, 46 j., Preangerstraat; J. Eichenberger geb. v. d. Wal, 80 j., Hasselaersplein; 13 Febr., B. J Die- venbach, 83 j., Romolenstraat; A. Vermeer, 86 j., Parklaan; H. M. Prenen, 75 j., Hage- straat; M. C. Hillengenberg geb. Derksen, 72 j., Schoterweg. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 59) De telefoon bleef doorbellen.Helen kwam het vertrek binnenhollen en hield ver schrikt halt. Verlegen blozend maakte Lynne zich los uit Preston's armen. Ze moest ondanks haar verlegenheid lachen om Helen's verwonderde gezicht, ,,'t Hin dert niks, hoor Helen", zei ze lachend, „je moet maar denken, datz elfs een oud ge trouwd stel als wij *t zo nu en dan wel eens te kwaad krijgt. Ik zal de telefoon aannemen. Helen keek hen met een warme blik aan. Ze liep kordaat op de telefoon af. „Dat is mijn werk", zei ze met nadruk. „Jullie beiden komt te laat, als je niet voortmaakt. Of zijn jullie niet van plan vandaag verder iets uit te voeren?" „Ik heb niet de minste zin", zei Preston jongensachtig. „Vooruit, Lynne, tracht Jes:ca te vinden, dan gaan we met z'n drieën naar de Heath. We kunnen vandaag niet werken....". De boot voer rustig verder. „Daar heb je 't eiland!", riep Bunkie opeens. Ze stonden aan de verschansing en hij wees naar een plaats in zee, waar een donkere vlek uit het water oprees. „Ja, dat is het", zei Oepoetie. „Je kunt het al duidelijk zien!" Hoe dichter de boot er bij kwam, des te duidelijker konden ze het eiland onderschei den. Ze zagen blanke en groene duinen en een vuurtoren. En eindelijk legde de boot aan bij een steiger. „We zijn er", zei oom Tripj°. „Jongens, nemen jullie de koffers weer tussen je in? Dan gaan we, het is niet ver!" Even later stonden ze voor het aardige huisje, dat oom Tripje voor de vacantie had gehuurd. Het zag er erg leuk uit; witte muren en een dak van frisse rode dakpannen. Het stond in de schaduw van bomen. De tuin er omheen stond vol mooie bloemen en een pad van schelpen voerde naar de groengeverfde voordeur. Oom Tripje had de sleutel er al van. „Ziezo, hier zullen we dus voorlopig wonen," zei hij. Hij maakte de deur open en ze gingen naar binnen. Voor Westminster Hall in Londen, waar het stoffelijk overschot van Koning George lag opgebaard, schonken leden van het Vrouwenhulpcorps met veldkeukens thee voor de duizenden die daar, in afwachting van 's Konings begrafenis, vannacht de koude trotseerden: Staging van uitgaven voor de gemeente Haarlem De begroting voor 1952 toont aan dat Haarlem steeds meer geld ten koste moet leggen aan het Middelbaar- en het Voor bereidend Hoger Onderwijs. De uitgaven voor de 6 scholen (H.B.S. A, H.B.S. B, Meisjes-H.B.S., Coornhertlyceum, Lorentzlyceum en Gymnasium) zijn voor 1952 geraamd op 1.504.800. Voor 1951 was dit 1.134.280. Deze cijfers, die in de begroting naast elkaar gezet zijn, wekken de indruk dat de uitgaven in dat ene jaar gestegen zijn van 1.134.280 tot 1.504.800. Maar dat is niet juist, want nu zijn voor het eerst voor 1952 de kapitaalslasten en de sociale lasten bij de uitgaven geteld. Die bedragen respectievelijk 127.688 en 114.031, dus tezamen 214.719. Trekt men die van de uitgaven voor 1952 af, dan komt uit dat de overige posten gestegen zijn van 1.134.280 tot 1.263.081. Die stijging daarvan is dus 128.799, waarbij 121.500 voor salarissen is. Deze post is namelijk gestegen van 1.000.900 in 1951 op 1.122.400 voor 1952. Meteen is daaruit vast te stellen dat het leeuwenaandeel der uitgaven voor de scho len bestemd is voor salarissen. Nu moet men ons goed begrijpen, de scholen kosten voor 1952 natuurlijk het geen B. en W. berekend hebben, maar om een goede basis voor vergelijking te krij gen, zou men bij de uitgaven voor 1951 ook de kapitaals- en sociale lasten moeten tellen- In 1952 moet alleen voor het Coornhert lyceum 76.095 voor kapitaalslasten opge bracht worden, hetgeen natuurlijk een ge volg is van de schoolbouw. Natuurlijk zijn ook enkele inkomsten voor deze takken van onderwijs hoger ge raamd. Maar dit zijn niet de schoolgelden, want nu wordt verwacht dat die 216.700 zullen bedragen, tegen 236.400 in 1952. Dus 19.700 minder. De rijkssubsidie was voor 1951 geraamd op 99.000, voor 1952 is zij uitgetrokken op 102.375. De bijdragen der gemeenten: 1951: 110.000; 1952: 150.000. De minister van Onderwijs stelt telkens voor een termijn van 5 jaar de bijdragen der buitengemeenten vast. Voor het tijdvak 19521956 i's dit nog niet geschied, maar B. en W. hebben de verwachting dat het bedrag verhoogd zal worden, waarom zij de post ook hoger hebben geraamd. Verreweg het grootste deel der hogere kosten van de 6 scholen zullen dus voor rekening der gemeente Haarlem komen. B. en W. hebben berekend dat de ge meente Haarlem in 1952 uit eigen midde len 954.551 moet opbrengen voor het Middelbaar Onderwijs (de H.B.S.en en de Lycea) en 114.485 voor het Voorbereidend Hoger Onderwijs (het Gymnasium). Bij el kaar dus 1.069.036. Men weet dat het col lege van B. en W. er bij de buitengemeen ten die veel leerlingen op de Haarlemse scholen hebben, op aangedrongen heeft om een extra bijdrage te geven in de kosten van dit onderwijs. Reeds is gebleken dat het college van B. en W. van Heemstede daar niet veel voor voelt. B. en W. van Bloemendaal hebben de gemeenteraad ter voorlopige vaststelling aangeboden een partieel uitbreidingsplan „Veldlaan", betrekking hebbende op achter de bebouwing van de Veldlaan gelegen gronden die voorheen tot de gemeentelijke kwekerij behoorden en thans braak liggen. Het plan beoogt woningbouw mogelijk te maken ten behoeve van huisvesting van bejaarde echtparen zonder inwonende kin deren, die thans inwonend zijn of grotere woningen bewonen, welke woningen, na ontruiming aan jonge echtparen met kinde ren zullen kunnen worden toegewezen. Door een plantsoenaanleg kan een rustige hof worden gemaakt. Ze keek hem aan met ogen, die glans den. „Jessica is naar school", antwoordde ze, „en jij hebt diverse afspraken met patiënten, verder zou je met dr. Smart lunchen. Ik zelf krijg moeder Dent met een van haar kinderen en ik weet niet hoeveel andere patiënten. Plicht gaat voor het meisje, moet ik u daaraan herinneren, dr. Mannerley!" „Laten we dan afspreken elkaar precies om 6 uur bij de uitgang van de kliniek te zien", stelde hij lachend voor. „Ik ben tegen die tijd klaar met mijn werk in het ziekenhuis en ik behoef van avond ook niet thuis te werken, zodat we er samen op uit kunnen trekken. Verder Lynne. moeten we ook samen vacantie nemen! Jij ziet er naar uit, dat je hard aan vacantie toe bent, en mij zelf zou het ook goed doen. Heb je er dit keer geen bezwaar tegen, liefste, om alleen met mij op reis te gaan?" Helen verliet onopvallend het vertrek. Er was een droefgeestig lachje om haar mond. „Natuurlijk niet, Preston! Ik verlang er naar samen met je weg te gaan", ant woordde Lynne zacht. „Het is werkelijk één van mijn dierbaarste wensen. Laten we 't niet al te lang uitstellen!" „Zullen we naar Clifdeen gaan?", vroeg hij met een plagend lachje. Ze lachte ook, terwijl er een blos op haar gezicht kwam. „Ja, Preston, laten we dan eindelijk nnar Clifdeen gaan", antwoordde ze met een warme blik in haar ogen. HOOFDSTUK XI. Het duurde nog verscheidene weken, voordat ze konden vertrekken. Er waren te weinig doktoren in de kliniek en Lynne kon niet gemist worden, voordat iemand gevonden was, die haar plaats tijdelijk kon innemen. Preston zat vast in het zie kenhuis en kon niet vertrekken, voordat hij enige dringende gevallen behandeld had, die niet aan iemand anders overgela ten konden worden. Ze hadden het beiden erg druk, maar desniettemin zorgden ze ervoor, dat ze elkaar elke avond, voordat Preston naar zijn werkkamer buitenshuis ging, even zagen. Op zijn enige vrije week- avond nam Preston haar mee naar buiten, waar zij ergens in een klein hotelletje dineerden, en op Zondagen namen ze Jes sica mee, die genoot van hun lange dag tochten gedrieën. Op een avond bracht Lynne een grote boodschappentas mee naar huis, die ze aan Jessica overhandigde. Tot grote vreugde van het kind kwam er een alleraardigst jong hondje uit, dat onmiddellijk tegen zijn jeugdige meesteres begon op te springen. Jessica wist door te zetten, dat ze de hor.d nog even mee naar buiten mocht nemen, hoewel het al laat was. Preston trof vrouw en dochter bij zijn thuiskomst aan in de laan voor het huis, waar ze als dollen met de jonge hond ronddraafden. Van Millicent ontvingen ze een kort briefje, waarin ze mededeelde, dat ze hoofd van een wezeninrichting was géworden, en dat ze zich erg gelukkig voelde. Preston glimlachte, toen hij Lynne haar brief voor las. „Ik geloof 't werkelijk, dat ze zich daar gelukkig voelt", merkte hij op. „Dit is precies, wat Millicent nodig heeft. Er zullen nu zovele kinderen zijn, die haar aandacht vragen, dat ze niet meer één met haar liefde verstikken kan. Lynne, besef je 't, dat we over een week in Clifdeen zullen zijn! Doe een schietgebedje, dat zich in deze week geen nieuwe dringende ge vallen zullen voordoen. Ik wil 't thans niet langer uitstellen. Ik zal Jessica in gejam mer overtreffen, als we niet weg kunnen!" Jessica's verjaardag viel op de dag vóór hun vertrek en het was op de avond van deze fleurige feestdag, dat Lynne met haar verrassing voor de dag kwam. Helen was uit en ze zaten samen in de bibliotheek. Jessica zat opgewonden in de keukeft met de meisjes na te praten over haar feest en overal in huis lagen nog de overblijf selen van het festijn. Lynne had er n.l. op aangedrongen, dat er een grote kinder partij gegeven zou worden. Ze wilde Jes sica van nu af aan een normaal kinderleven geven met vele vrienden en vriendinnen, en na afloop van het feest kon ze tevreden vaststellen, dat de jeugdige gasten zich kennelijk zeer goed geamuseerd hadden. Ze voelde zich doodmoe, maar heel geluk kig, toen ze naast Preston in de diepe canapé zat. „Je bent dodelijk vermoeid", zei hij. zacht over haar hoofd r rijkend. „Besef, je niet, dat je altijd veel te veel hooi op je vork laadt? Je bent tegemvoor- Op uitnodiging van het comité „Jan van Riebeeck" zal de heer H. Möllman, eigenaar van een aantal Amsterdamse draaiorgels, met een van zijn mooiste exemplaren naar Kaapstad reizen en daar drie maanden blijven. Het orgel wordt met de „Klipfon tein" naar Zuid-Afrika overgebracht en komt op het „plein van Culemborgh" te staan, dat ter gelegenheid van de Jan van Riebeeckfeesten op het feestterrein nabij Kaapstad is nagebouwd. De heer Möllman is ook van plan een „Hoofd van Jut" naar Kaapstad mee te nemen en als kermisattractie in Zuid- Afrika te introduceren. Aalsdijk, 13 van New Orleans te Houston. Abbekerk, 14 te Suez. Aphacca, 13 250 m. N. Lobito n. Takoradi. Arendsdijk, 13 v. Santos naar Bahia. Altair, 14 te Rotterdam. Amsteldijk, 13 van New York naar R'dam. Arundo, 14 van R'dam naar Galveston. Abbedijk, 12 te Galveston van Houston. Ampenan, 13 14 u. v. Port Said vertr. Amstelpark, 13 te IJmuiden. Arkeldijk, 13 te Hamburg van R'dam. Andijk, 13 500 m. W. Fayal n. Havanna. Averdijk, pass. 13 East Goodwin. Aardijk, 13 600 m. W. Scilly's. Alblasserdijk, 13 810 m. W.ZW. Flores. Alpherat, 13 830 m. O.NO. Bermudas. Amsteldiep, 13 850 m. O.NO. Bermudas. Amstelland, 13 bij Palma. Amstelvaart, 13 480 m. W.t.Z. Ouessant. Aludra, 14 van Trinidad naar Jucaro. Arnedijk, 15 te Le Havre. Alamak. 14 v. Aden naar Karachi. Arendskerk, 15 van Suez. Boschfontein, pass. 13 Gibraltar n. Marseille. Blijdendijk, pass. 13 Bishoprock naar Antw. Beverwijk, pass. 13 Kp. Palos. Borneo, 13 rede van Menado. Bennekom, 13 900 m. O.NO. Barbados. Bonaire, 13 630 m. W.ZW. Ouessant. Baarn, 14 te Antofagasta. Bali, 14 van Soerabaja. Bengkalis, pass. 14 Kp. Brabant Mauritius naar Lorenzo Marques. Boskoop, 14 v. Callao naar Chicama. Bintang, 12 te San Francisco daarna Los Angeles Britsum, 14 v. Philadelphia naar Nederland. Caltex Leiden, 13 van Sidon naar R'dam. Caltex The Hague, 13 van Sidon naar R'dam. Celebes. 13 v. Tj. Priok n. Tj. Pandan. Caltex Delft, 13 van R'dam naar Sidon. Caltex Nederland, 14 te R'dam v. Sidon. Cronenburgh, pass. 13 Ouessant. Chama, 13 135 m. W.t.Z. Westp. Kreta. Caltex Utrecht, 14 van R'dam te Sidon. Cottica 13 op 14 v. Trinidad n. Paramaribo. Cronenburg, 15 v. Bilbao te IJmuiden verw. Diemerdijk, 14 Biu Bahamas n. Cristobal. Drente, 15 Colombo verwacht. Eemdijk, 12 te Tampico. Edam, 13 100 O.NO. Nantucket. Enggano, 13 dwars Oran. Eos, 13 dwars Mata. Esso Amsterdam. 13 670 m. NO. Sombrero. Esso Den Haag, 13 950 m. W.ZW. Flores. Edam, 14 v. R'dam te New York. Esso Rotterdam, 14 te R'dam v. Aruba. Farmsum, 13 van R'dam naar Hamptonroads. Felipes, 13 200 m. NW. Cambodia Point. Friesland (SSM), 14 v. Antw. te Setubal. Grootekerk, 13 van Beira naar Dar es Salaam. Garoet, 13 nog op rede Blinju. Gouwe, 18 v. Casablanca te Vlaardingen verw. Heelsum, pass. 13 Azoren. Hersilia, pass. 13 San Miguel. Haarlem, 14 van Callao te Buenaventura verw. Hecuba, 14 v. Cartagena te Gonaives. Helicon, 13 340 m. O.NO. Trinidad. Hera, 13 530 m. ZW. Flores. Hestia, pass. 13 Mona eil. Haulerwijk, 16/17 te Sagua la Grande verwacht Hector, 15 v. R'dam naar Levant. Helder, 14 te Ciudad Trujillo n. San Juan. Helena, 15 v. Ciudad Trujillo n. San Juan. Hercules, 13 v. Izmir n. Kalamaki. Hydra, 14 te Maracaibo n. Lake Ports. Indrapoera, 14 van R'dam te Tj. Priok verw. Iris, 13 te Gothenburg van Amsterdam. Ittersum, pass. 14 Azoren. Japara (KRL), 12 v. N. Orleans n. Jacksonville. Joh. v. Oldenbarnevelt, 14 330 m. O. Diego Garcia. Jupiter, 15 te R'dam. Kota Inten, 13 van Makassar n. Singapore. Kieldrecht, 13 van R'dam naar Hamburg. Kaloekoe, 13 van Belawan naar Penang. Kedoe, 13 van Semarang 14 te Soerabaja verw Kertosono, 14 v. R'dam naar Soerabaja. Laagkerk, 13 van Chittagong n. Colombo. Limburg, 13 van Teneriffe n. Southampton Laurenskerk, 13 te Koeweit. Leerdam, 13 1080 m. W. Ouessant. Laertes, 15 te Port Said. Leopoldskerk, 14 van Aden naar Dubai. Lieve Vrouwekerk, 14 te Port Said. Loosdrecht, 14 van Karachi naar Aden. Larenberg, 14 v. Hamburg naar Amsterdam. Lemsterkerk, pass. 15 Gibraltar n. IJmuiden. Mariekerk, 13 van R'dam te Bremen. Meerkerk, 12 te Colombo van Amsterdam. Markelo, 13 210 m. NO. Las Palmas n. Dakar. Marpessa, 13 v. Djibouti n. Mena el Ahmadi. Metula, 13 ten anker op Musi rivier. Mapia, 13 260 m. W. Minicoy n. Suez. Marken, 13 430 m. O.NO. Bermudas. Merwede, 14 New Orleans n. Jacksonville. Modjokerto, 14 v. Tj. Priok n. Singapore. Een Nederlandse groep treft al geduren de enige maanden voorbereidingen om tot een verfilming van de roman „Hollands Glorie" van Jan de Hartog te komen. Met de leiding daarvan is de Engelse regisseur Brian Desmond Hurst belast, die onder meer bekend werd door „De slag om Arn hem" en die thans in ons land verblijft (gisteren vierde hij in Vreeland zijn ver jaardag) om de laatste hand aan de rol verdeling te leggen. Deze staat in principe wel vast, doch er zijn nog geen contracten afgesloten. De hoofdpersoon, Jan Wende- laar, zal zo goed als zeker worden uitge beeld door Guus Hermus (van Comedia) en diens tweede vrouw Riekje door de jonge, van geboorte Haarlemse, actrice Kitty Janssen (van de Nederlandse Comedie). De volgende week gaat Hurst met deze en enkele andere Nederlandse medewerkers en een Engelse operateur naar Terschelling om te onderzoeken of daar de scène van het omslaan van het sportbootje kan wor den opgenomen. Het is de bedoeling om van „Hollands Glorie" twee versies te vervaardigen: een Hollandse en een Engelse, met dezelfde krachten. Jan de Hartog is intussen gereed gekomen met de Engelse vertaling van zijn roman, welke gebruikt zal worden voor de vervaardiging van het draaiboek. Men hoopt einde Maart met de verfilming in Duivendrecht te kunnen beginnen. Kitty Janssen debuteerde dit seizoen bij het beroepstoneel als „Een engeltje van niets" en in het Amerikaanse blijspel „Eens in de honderd jaar". Guus Hermus heeft achtereenvolgens deel uitgemaakt van het Gemeentelijk Theaterbedrijf van Amster dam, het Residentie Toneel en de groep Comedia, waarvan zijn vader directeur is. Hij speelde de laatste tijd in „Rendez vous te Senlis" van Anouilh, in „Caligula" van Camus, in „Tramlijn Begeerte" van Williams en vele andere stukken. Thans treedt hij op in „De dood van een handels reiziger". Voorts zal hij de hoofdrol ver vullen in „Bobbeltje" van André Roussin, waarvan op 25 Februari in Haarlem de première wordt gegeven. Brian Desmond Hurst heeft gedurende enige weken talrijke voorstellingen door Nederlandse gezel schappen bijgewoond om zijn medewerkers aan de film uit te kiezen. De nieuwste film van deze regisseur, ge titeld „Scrooge and Marley" en gebaseerd op het populaire Kerstlied in proza van Dickens is zojuist in Amerika en op een internationaal festival in Uruguay met hoge onderscheidingen bekroond. Het jongste toneelwerk van Jan de Hartog „The Fourposter" ofwel „Het Hemelbed" be haalt met Jessica Tandy in de vrouwelijke rol op Broadway nog steeds een opzien barend succes. Inmiddels is dit stuk voor slechts twee personen ook verfilmd en wel met Rex Harrison en Lilly Palmer. Molenkerk, pass. 14 Kp. Finisterre n. Dakar. Mitra, 14 van Singapore naar Manilla. Nestor, 13 v. Limmasol naar Sfax. Nieuw Holland, pass. 13 Port Macquarie. Noordwijk, 15 v Huelva te Amsterdam. Oberon, pass. 13 Terceira. Orion, 14 te Rotterdam. Oranje, 14 te Amsterdam v. Tj. Priok. Oranjestad, 14 te Amsterdam v. Cristobal. Ovula, 13 te Nordenham. Orestes, 13 v. San Felix n. Port of Spain. Ootmarsum, 14 v. Granton naar Hamburg. Orestes, 15 Port of Spain verwacht. Prins Alexander, vertr. 14 23 u. v. Le Havre naar Antwerpen. Parkhaven, 14 te R'dam v. Bahia Blanca. Parkhaven, pass. 13 Beachyhead. Prins Fred. Willem, 13 180 m. Z ZW. Ouessant Prins Willem II, 13 150 m. W. Flores. Prins Fred. Hendrik, 15 v. Casablanca te Rouaan. Prins Willem V, 15 Valencia verwacht. Poseidon, 15 v. Gonaives te New York verw. Prins Willem IV, 15 te R'dam verwacht. Rossum, 14 te R'dam v. Setubal. Rotti, 14 van Amsterdam te Antwerpen. Ruys, 14 te Dar es Salaam. Radja, 15 te Alexandrië. Ridderkerk, 15 v. Durban te East London verw. Rijndam, 14 te Le Havre. Rijnkerk, 14 v. Duinkerken n. Antwerpen. Rodas, 15 Guadeloupe verwacht. Rijndam, 15 ca. 14.30 R'dam verwacht. Roebiah, 14 te Port Said. Salawati, 13 te Port Said. Stad Schiedam, 14 te IJmuiden v. Pepel. Schie, 13 van Iskenderun n. Mersin. Sibigo, 13 van Belawan naar Moulmein. Sigli, 12 v. Bangkok naar Makassar. Swartenhondt, 13 v. Soerabaja naar Makassar. Schiedijk, pass. 13 Sabang. Sliedrecht, 13 480 m. NO. Tristan da Cunha. Sunetta, pass. 13 Recife. Schie, 14 te Mersin. Stentor, 15 v. R'dam. Salawati, 14 van Suez naar Aden. Sommelsdijk, 14 te Vera Cruz. Stad Alkmaar, 17 van Galveston te R'dam verw. St. Vlaardingen, 19 te R'dam verwacht. Sumatra, verm. 15 v. Brest n. Alexandrië. Soestdijk, 14 v. Baltimore te Galveston. Straat Malakka, 14/15 te Kaapstad. Trompenberg, 12 Bermudas gepass. n. Le Havre. Tosari, verm. 14 v. Madras naar Calcutta. Themisto, 13 400 m. Z.ZO. Cp. Race. Tjibodas, 13 van Hongkong naar Tj. Priok. Tahian, 13 480 m. W. Poeloe Bras. Tabinta, 13 360 m. W.ZW. Flores. Titus, 13 bij Bizerta. Tomini, 13 pass. Gibraltar. Tjibesar, 15 Montevideo te Santos. Tjisadane, 14 v. Manilla, naar Hongkong. Teucer, 10 te Belawan. Tomori, pass. 9 u. Str. Messina. Van Houthoorn, 14 v. Padang te Tj. Priok. Veendam, 14 v. Havanna naar Nassau. Waterman, pass. 14 Kp. Finisterre. Winsum, pss. 14 Straat Gibraltar. Waal, 14 van New Orleans te Curaqao. Wieldrecht. 14 van Rastanura n. Karachi vertr. IJsel, 17 R'dam verwacht. Zuiderkruis, 14 280 m. W.ZW. Ouessant. Zonnewijk, 13 130 m. NW. Bermudas. Zijpenberg, 13 570 m. NO. San Miguel. dig vrouw, moeder, huishoudster en daar naast nog een uitstekend dokter, 'n Beetje veel, vind je niet?" Ze keek hem aan. „Ik heb besloten mijn werk op te geven, Preston", zei ze lang zaam. „Kijk me niet zo aan! Ik meen 't. Ik heb er ernstig over nagedacht en ik weet heel goed wat ik doe. Preston, ik wil alleen nog maar jouw vrouw zijn, ik wil hier zijn, wanneer je me nodig hebt en Jessica moet altijd bij me terecht kunnen Eens zullen er misschien méér kinderen zijnen ik wil een goede moeder wor den. Daarom is het beter, dat ik mijn werk opgeef. Probeer niet me tot andere gedachten te brengen, want ik ben vast besloten". „Waarom zou ik dat doen?", vroeg hij zacht. „Natuurlijk ben ik heel blij te horen, dat ik m'n vrouw voortaan helemaal voor mijzelf zal hebben". Ze voelde zich enigszins teleurgesteld over zijn kalme reactie. Maar ze trachtte dit gevoel van zich af te zetten, toen ze naar boven ging om de laatste hand aan haar koffers te leggen. Helen had aange boden om tijdens hun afwezigheid op Jes sica te passen, en deze, die thans op zeer goede voet met Helen stond, had dit aan bod met kinderlijk enthousiasme toege juicht, zodat ze het als een uitstekende oplossing aanvaard hadden. Terwij] ze met haar koffers bezig was, dacht ze aan de vacantie, die voor hen lag. Ze had nooit gedacht, dat ze zó ge lukkig zou kunnen worden als ze de af gelopen weken geweest was, en ze was er zich van bewust, dat deze gevoelens van liefde en geluk niet nagelaten hadden op haar uiterlijk een gunstig effect te hebben. Als ze zichzelf in de spiegel bekeek, kon ze vaststellen, dat ze er beter en aantrek kelijker uitzag. Heel vroeg de volgende morgen vertrok ken ze. De rest van het huis was nog in diepe rust. Ze wilden proberen de lange reis per auto in één dag af te leggen. Het was een mooie morgen, hoewel de zon zich nog niet liet zien. In de loop van de dag brak de zon echter door. Ze spraken aan vankelijk niet veel. Het was alsof ze bei den stil van verwondering waren, dat deze reis nu werkelijkheid werd „Als moeder Dent nu maar niet achter uit gaat, terwijl ik weg ben", zei ze na enige tijd met een frons. „Ze ging prachtig vooruit, toen ze een rustkuur deed, maar dat ellendige kind breekt haar de nek..". „Ja, dokter", zei hij plagend. Ze bloosde en besefte, dat hij haar eraan herinneren wilde, dat zij van plan was haar werk op te geven. Ze veranderde van onderwerp en sprak met hem over de nieuwe inrich ting van hun huis. Er waren verschillende dingen, die ze veranderd wensten te zien. (Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6