Flatgebouwen kunnen verscheidene eigenaars hebben Johanna in een driehoek Voorstellen van B en W aan de raad Heemstede Bloemendaal Uitblijven defensie orders niet de oorzaak Kort verhaal door Bram Brekema Amsterdamse Beurs Wielrennen Zesdaagse te Gent Biljarten Europees kampioenschap 71/2 te Mulhouse Dammen Kampioenschap van Haarlem-Centrum T afeltennisuitslagen Geen lunapark tijdens Haarlems bloemenfeest? Kortere werktijd bjj Philips Hoe de rechten en verplichtingen in de nieuwe wet zijn vastgelegd ■Hl Voor de blinden van „Sonneheerdt', Vergoeding voor Duits schatkistpapier? VRIJDAG 15 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor met de Amsterdamse Bank een rekening-courantovereenkomst aan te gaan tot en met uiterlijk 31 Decem ber 1952, waarin, voor zover daaraan be hoefte bestaat, wordt vervat een crediet, groot 3.000.000, Aangezien de werkzaamheden van de Gewestelijke Bond van Vreemdelingenver keer voor Zuid-Kennemerland zich steeds uitbreiden stellen B en W. van Haarlem de gemeenteraad voor de contributie van 150,tot 600,te verhogen. Voor de kosten van eerste inrichting van de B-afdeling van de Hogere Burger school voor meisjes met 5- en 6-jarige cursus vragen B. en W. van Haarlem de raad een bedrag van 1.000,beschikbaar te stellen. Naar aanleiding van klachten van be woners van het Teylerplein stellen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor een bedrag van 1.093,beschikbaar te stel len voor het treffen van voorzieningen aan het plantsoen en de zandbak op het Tey lerplein en het plaatsen van twee ver keersborden in de Nagtzaamstraat. Waarderpolder De firma Betonbouw gebroeders G. en J. H. Schipholt te Enschede heeft voor een tijdvak van twee jaar in huur verzocht een gedeelte grond tussen de Nijverheidsweg èn de Industriehaven 1, groot ongeveer 6880 m2. Het is de bedoeling een bedrijf te stichten voor het vervaardigen van be tonelementen, als vloeren en daken. De vestiging van een filiaal houdt verband met opdrachten ten behoeve van de wo ningbouw in Amsterdam en Velsen in 1952 en 1953. In het bedrijf zullen twintig tot vijftig ongeschoolde arbeiders uit Haarlem te werk worden gesteld. B en W. stellen de raad voor de grond tegen een prijs van ƒ0,90 per m2 af te staan. B. en W. stellen de gemeenteraad voor aan Vemhout en Van Sluyters Druk kerijen voor de tijd van 75 jaren, in erf pacht uit te geven een gedeelte grond, ge legen aan de Oudeweg, hoek Ir. Lelyweg, tegen een erfpachtscanon van 0,50 per m2. Op de grond zal een drukkerijbedrijf gebouwd worden. Benoemingen De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de A. H. Gerhardschool voor MULO aan de Jacobstraat luidt: 1. M. M. Bellaart te Dordrecht; 2. H. J. Kleefstra te Hengelo (O.); 3. A. Bakker te Krimpen aan de IJssel. De voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de Beatrixschool (Gillis Schoolmeesterlaan 3) luidt: 1. C. A. Hoogenbos te Haarlem; Het eindklassement van de zesdaagse te Gent luidt: 1. Bucher—Von Büren (Zwitser land) 278 pnt.; op een ronde: 2. Buyl—Olli- vier (België) 182 pnt.; 3. Tytgat—Momme- rency (België) 117 pnt.; 4. De Corte— Adriaenssens (België) 113 pnt.; op twee ron den: 5. Strom—Arnold (Australië) 358 pnt.; 6. Acou—Van den Meerschaut (België) 156 pnt. 7. Schulte—Peters (Nederland) 126 pnt; op drie ronden 8. Van SteenbergenArense Rijckaert (België) 249 pnt. Te Mulhouse werd een begin gemaakt met het tournooi om het Europees kampioen schap biljarten anker kader 71/2. De uit slagen luiden: Viervest 300 28 43 10.71 Wafflard 219 28 56 7.82 Lütgehetman 300 13 80 23.07 Alhinho 54 13 13 4.15 Van de Pol 300 11 96 27.27 Van Oosterhout 55 11 27 5.— Hervé 300 35 37 8.57 Chassereau 300 35 75 8.57 Vervest 300 19 136 15.79 Hervé 95 19 38 5. Chassereau 300 16 72 18.75 Wafflard 133 16 50 8.31 Lütgehetman 300 7 103 42.86 Van Oosterhout 73 7 24 10.43 Van de Pol 300 17 120 17.65 Alhinho 71 17 14 4.18 Deze week zijn de wedstrijden om het kam- pioenschap van Haarlem-centrum begonnen. De kampioenen van de tournooien centrum, Noord en Zuid, komen uit in de eindstrijd om het kampioenschap van geheel Kenne- merland De uitslagen der eerste ronden luiden. Hoofdklasse: P E Kempe (Halfweg) —D. v. Duyn (Halfweg) 1—1; G. Hekelaar (Kijk Uit)N. Blom (HDC) 1-1; E. Berghuis (Haarlem)— H Willemse (S. Bavo) 0—2. Willemse heeft in de eerste ronde der hoofdklasse een voorsprong. Eerste klasse: J. ter Haak—H. Ie Nóble 0—2' J. Kroon—A Douma 1—1; H. v. Gastel v. Berkum 0—2; R. Lewener—K. Jotten 0-2; H. Zoeteman—N. M. Oud 0—2 Twee de ronde: K. Jotten—J. ter Haak 0—2; H. Ie Noble—H. Lewener 0—2; A. Douma—v. Ber kum 2—0; H. v. Gastel—N. M. Oud 0—2; H. Zoeteman—J. Kroon 02. De stand na twee ronden luidt: N. M Oud (St. Bavo) 4; A. Douma en J. Kroon (bc:de Oosterkwartier) 3; v. Berkum en Lewener (beide damclub Haarlem) 2; H. Ie Noble, K. Jotten en J. ter Haak 2; H. v. Gastel en H. Zoeteman 0 pnt. Tweede klasse: A. v. Duyn—Th. Blom 2—0; J. v. Let—G Faai 2—0; A. Ruighaver—C. A. v Maeren i—1; H. vi Rooden—H. Schaap 1—1. De uitslagen der wedstrijden gespeeld in de afdeling Haarlem van de NTTB luiden: Eerste klasse heren: Tog 3—PWN 1 4—6; Winford 2Rapidity 1 55; Hotac 1GTTC 1 46; O, Zwart 1—Heemstede 2 46. Tweede klasse A heren: HBC 3GTTC 4 64; Tog 4—Tybb 1 4—6; Hotac 2—0. Zwart 2 uitgesteld; GTTC 2—Winfried 3 7—3. Tweede klasse B heren: Heemstede 3— GTTC 3 8—2; Winfried 4—HBC 2 2—8; ATT 1 —Rapidity 2 7—3; Te Zaanen 1PWN 2 46. Derde klasse A heren: Rapidity 3—Velsen 1 37- Tog 6—HBC 4 55 voorlopig; Win fried 5-L.O. Zwart 3 9—1; Te Zaanen 2— VC.Z 1 9—1. Derde klasse B heren: ATT 2Geel Wit 1 7—3; HBC 5—Togido 3 1—9 GTTC 7—Tog 5 73; PWN 3—Tybb 2 6—4; GTTC 6—Geel Wit 1 7—3. 2. S. P. van Bodegraven te Boekelo; 3. mejuffrouw C. Siegemann te Haarlem. De Kennemerduinen B. en W. stellen de gemeenteraad voor te besluiten de bijdrage van de ge meente in het tekort op de exploitatie van de stichting „Het Nationale Park de Ken nemerduinen" over 1952 te verhogen met 10 procent van ten hoogste 50.000, onder voorwaarde dat het rijk 55 procent, de provincie Noordholland 25 procent en de gemeente Amsterdam 10 procent van dat tekort tot hetzelfde maximum zullen bij dragen. Overlast van water Voorgesteld wordt aan de Haarlemse Woningstichting „Vooruitgang" voor de aanleg bij wijze van proef van een drainering binnen het tot het complex van 150 arbeiderswoningen behorende bouw blok, omsloten door de Graafschapstraat, de Hofmeyerstraat, de Paus Leostraat en de Pepijnstraat, ten behoeve van de op heffing van het waterbezwaar onder de vloeren, een voorschot te verlenen van 6.650,—. Het bestuur van Haarlems Bloei had, zoals ieder jaar, een openbare inschrijving gehouden voor het opstellen van kermis attracties in het lunapark in de omgeving van de Parklaan, ter gelegenheid van het in de zomer te houden bloemenfeest. De opbrengst van de verpachting is echter tegengevallen en ligt ver beneden het be drag van vorig jaar. Op het ogenblik is het niet zeker of Haarlems Bloei een program ma kan samenstellen, dat overeenkomt met dat van vorige jaren. Daarom heeft het be stuur van Haarlems Bloei besloten geen gunningen voor het opstellen van kermis attracties te verstrekken, doch naar andere middelen uit te zien, om alsnog in staat te zijn de feestelijkheden doorgang te doen vinden. Overleg zal worden gepleegd met de vakgroep kermisexploitanten. 55 jaar getrouwd Het echtpaar Welters-Luif, wonende Zandvoortselaan no. 100, zal Zondag 17 Februari 55 jaar getrouwd zijn. De bruide gom was stoker bij de gasfabriek in Heem stede en geniet nu van zijn pensioen. Hij mag zich, ondanks zijn 78 jaar, nog in een goede gezondheid verheugen. De bruid, die enkele jaren ouder is, zorgt nog zelfstandig voor het huishouden. „Melodia" geeft een concert Het dubbelmannenkwartet „Melodia", onderafdeling van de Kath. Arbeidersbe weging, geeft onder zijn dirigent, de heer G. de Barbanson, Woensdag 20 Februari in het Minerva-theater een concert. Mede werking wordt verleend door het Haar lemse Symphonieorkest „Euterpe" (onder leiding van de heer J. Laarveld), het dameskoor „Viva Maria" (dirigent de heer G. de Barbanson) en de balletgroep „Het Blijde Leven" (leider de heer Bob Jansen). Burgerlijke stand van Heemstede OVERLEDEN: Mevr. Wed. J. Kant—de Vries, 88 j.; A. E. W. Weijers, 8 mnd.; W. de Haasvan der Veldt, 76 j.; J. W. van der Linden. 76 j. GEHUWD: H. Bakkenes en C. Smeenk; A. A. G. Schouten en G. J. Knoppers. ONDERTROUWD: C. A. Hilhorst en M. A. van Alten-a; J. Volkers en J. van Heijst; K. de Boer en H. Couwenhoven; J. J. Kroon en J. M. van den Putten. GEBOREN: Jacobus Johannes Maria z. van G. W. Kuiper en D. de Berg; Simon Adrianus, z. van S. A. van der Pluijm en J. Th. Dam. HANS URBANUS IN NEW YORK. De Amsterdamse honkbalspeler Hans Urbanus, die door het Amerikaanse blad „Knicke- bocker's Weekly" en het New Yorkse base- ballteam „The Giants" is uitgenodigd een maand bij de Giants te komen trainen, is Donderdagavond per vliegtuig in New York aangekomen. De K.L.M. vervoerde in 1951 498.516 passagiers, 82.509 meer dan in 1950. Het vrachtvervoer nam toe tot 12.869.000 kg. (1950: 10.284.000 kg.). Het vervoer van post en extra bagage was respectievelijk 6 en 17.9 percent meer dan in 1950. Er werd 1.517.000 kg. post en 1.079.000 kg. extra bagage ver voerd. De gehele vloot der K.L.M. was in 1951 128.500 uur in de lucht. Zij legde een afstand af van 42.738.000 km. Afscheidsreceptie dokter Westenburg Er heeft zich uit de oud-patiënten van de arts J. J. Westenburg te Bloemendaal, die op 1 Februari j.l. zijn praktijk heeft neergelegd, een comité gevormd, dat dit afscheid niet onopgemerkt voorbij wil laten gaan. In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal zal er op Vrijdagavond 22 Februari van half acht af gelegenheid zijn de vertrekkende dokter Westenburg gaat in Loenen wonen de hand te druk ken. Het Tweede Kamerlid E. Vermeer stelde Donderdag tijdens het „vragenuurtje" enige vragen aan de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, over het plan der N.V. Philips om voor ongeveer 3000 van de ruim 30.000 werknemers een ver korte werkweek van ongeveer 40 uur in te voeren. Voorts werd gevraagd of deze aanvrage een gevolg zou zijn van langer uitblijven van defensie-orders, dan ver wacht werd. Mr. Kranenburg gaf toen ten antwoord, dat die maatregel geen gevolg is van langer uitblijven van opdrachten voor de defensie. Er kunnen geen ver wachtingen zijn gewekt bij deze N.V. „Het is nooit gebleken", aldus de staatssecreta ris, „dat bij Philips de civiele productie is ingekrompen ten behoeve van de defensie voorzieningen." Defensie-orders, die bij het Philipscon- cern uitstaan, worden volgens zijn verkla ring met vertraging uitgevoerd. „De aange vraagde maatregelen vinden mogelijk hun aanleiding in fouten in de eigen calculaties der N.V.", zo zei hij. Naar aanleiding van dit antwoord ver neemt het ANP van de N.V. Philips dat haar oorspronkelijke mededeling over de verkorte werkweek betrekking had op defensie-opdrachten in internationaal ver band. Met uitzondering van een apparaten- type, waarvoor tengevolge van stagna tie in de leveringen van onderdelen van een buitenlandse fabrikant een verlen ging van de overeengekomen levertijd noodzakelijk werd, waarover onderhande lingen met de afnemer lopen, is van ver traging in de uitvoering van defensie orders bij Philips niets bekend. „De eigendom van de grond bevat in zich de eigendom van hetgeen op en in de grond is", zo luidt artikel 626 van ons Burgerlijk Wetboek. De eigenaar van de grond is dus tevens eigenaar van het gebouw. De Hoge Raad heeft echter beslist, dat deze rechtsregel niet dwingend is, hetgeen betekent, dat partijen er bij overeenkomst van mogen afwijken. Het is dus mogelijk bij overeenkomst een horizontale verdeling van eigendom te maken. Dit komt o.a. voor in plaatsen waarin kelders en pakhuizen aan een z.g. werf zijn gelegen. Vaak be staat er dan een afzonderlijke eigendom van het huis, dat boven de ruimte gebouwd is, welke op de werf uitkomt. De enorme toeneming van flatgebouwen maakte een wettelijke regeling van de eigendom van appartementen noodzakelijk. Andere landen zijn ons daarin voorgegaan. In België kwam in 1924 een wettelijke re geling van de eigendom van appartementen tot stand, in Frankrijk in 1938 en in Italië in 1942. In ons land kwam op 20 December 1951 een wet tot stand, welke voorzieningen geeft betreffende de splitsing van de eigendom van een gebouw in ap partementen. Deze wet is nog niet in wer king getreden. Het meest typerende van de wet is, dat zij een stelsel van mede-eigendom in het leven roept. De wet geeft dus geen regels voor een horizontale verdeling van de eigendom. Deze zal naast het in de wet gevolgde systeem van mede-eigendom ook in de toekomst mogelijk blijven. Voor een goed begrip van de betekenis en de draagwijdte van de wet is het nood zakelijk kennis te nemen van de Memorie van Toelichting, het Voorlopig Verslag van de vaste Commissie voor Privaat- en Straf recht, de Memorie van Antwoord, een nader Verslag van genoemde Commissie en een Nota van de Regering naar aanleiding van dat verslag, alsmede van de Handelin gen van de Tweede Kamer. Het is daarom zeer te betreuren, dat al deze stukken bij de Algemene Landsdrukkerij uitverkocht zijn en blijkens ter bevoegde plaatse verkregen inlichtingen niet herdrukt zullen worden. In deze stukken toch vindt men een antwoord op de talrijke vragen, die zich bij de bestudering van deze geheel nieuwe materie voordoen. Zeer terecht zegt dan ook het Voorlopig verslag van de I tA, "v--£ mmÊm Parachutisten dwarrelen als sneeuwvlokken ter aarde in een massale oefening tijdens gecombineerde Amerikaanse luchtmacht- en legermanoeuvres in Camp Drum nabij Watertown (staat New York). DE heer Wegelegen, professor in de ma thematica, bleek niet zo enthousiast te zijn over het denkbeeld, mijn schoon vader te worden, als ik dat was. Onze ge voelens in dat opzicht bleken zelfs be langrijk te verschillen. Toen ik hem des tijds over deze kwestie ging opzoeken, redde- zijn verstrooidheid mij ettelijke malen ervan op straat te worden gezet. Telkens wanneer hij bezig was boos te wor den over mijn brutaliteit en een einde te maken aan het onderhoud, schoot hem een wiskundige puzzle te binnen naar aanlei ding van bepaalde woorden die hij ge bruikte. Zo herinner ik me dat hij op een ge geven moment zei: „Jongeman, je bent me te onbelangrijk, je betekent niets voor me, noch voor mijn dochter. Ik zeg je dit vier kantToen hield hij op en mur melde voor zich heen: „Vierkant, met twee diagonalen, elk gesneden door de loodlijn uit een buiten het vierkant geplaatste drie hoek, die zijn basis heeft op een uit één der zijden van het vierkant geprojecteerde lijn, die.... merkwaardig.... dat is toch raar dat die loodlijn niet in het snijpunt van die diagonalen komt wanneer je.... Nee. wacht, dat moet de oplossing zijn!" En hij verdween met grote haast in zijn studeervertrek om na een half uur weer te voorschijn te komen met de vriendelijke vraag, of hij me nog ergens mee van dienst kon zijn. Ik zei: „Graag, dank u. met uw dochter graag, ja dank u.Maar toen verdween de vriendelijke glimlach weer en begon het liedje weer van voren af aan. Ik was hem te onbelangrijk, ik betekende niets, dat moest hij me vierkant in mijn ge zicht zeggen ditmaal was het vierkant volkomen onschadelijk, want hij nam het zonder afdwalingen en ik moest maar gaan en niet meer terugkomen en ook Jo hanna niet meer zien, nee, dat moest ik be loven, niet meer met haar uitgaan, dat bracht maar onnodige moeilijkheden en dan gooide ik niet alleen mijn, maar ook haér ruiten in. „Ruiten.... Twee ruiten. waarvan de zijden zich verhouden als begon hij te murmelen. Maar nu had ik er genoeg van. „Profes sor", zei ik flink, „ik wil met uw dochter trouwen en niet met u. Zij vindt me be langrijk genoeg en ik geef toe, dat ik mo menteel nog geen professor ben, maar ik voel dat ik later iets zal betekenen in de maatschappij en wil u bewijzen dat er iets in me zit. Geef me een half jaar tijd, dan zult u zien dat mijn salaris verdubbeld zal zijn". Daar voelde hij wel wat voor, dacht me. Hij glimlachte tenminste en zei: „Dat is mannentaal! Goed, je komt over een half jaar terug en dan zal ik je mijn toestem ming geven, tenminste als je vorderingen me daartoe aanleiding geven. Maar Jo hanna is in dit half jaar taboe, denk er aan!" Dat was hard maar het was te doen. En ik deed het. Ik zag Johanna in een half jaar geen enkele keer en ik werkte dat de stukken me om de oren vlogen. Na zes maanden was ik een hele piet of ten minste een piet van enige behoorlijke af meting. Ik meldde me bij de professor met kloppend hart liefde en verwachting leverden elk om beurten een klop. De heer Welgelegen was erg vriendelijk, maar hij waardeerde mijn resultaten niet zo als ik dat zelf deed. „Je zei iets van verdubbelen, voi-ige keer!", vèrweet hij me met bewon derenswaardige niet-verstrooidheid. „Nog één half jaartje?" vleide hij toen.... En ik gaf toe met mannenmoed. Mijn resultaten waren prachtig. Toen er zes maanden om waren, was ik een man van belang geworden. De professor ont ving mij met stralende blik en schudde mij enthousiast de hand. „Dat is geweldig", zei hij. „dat is een wonder! Ik ben volkomen tevreden! Wat kan ik voor je doen?" „Maar één ding", zei ik met een van ver wachting dansend hart. „Maar één ding! Dat weet u trouwens wel!" „Jongeman", zei de professor toen aar zelend en nadenkend. „Het is gek, maar dat weet ik nu juist nietHet is me volkomen door mijn hoofd gegaan. „Maar professor! Schoonpapa! Denk eens na. Johanna!", jubelde ik. „O ja", zei hij toen opgewekt, „dat is waar ook. Nu schiet me ook plotseling te binnen, wat ik je de vorige keer vergat te vertellen. Ik heb er wekenlang over ge dacht, maar nu schiet me alles weer te binnen. Raad eens wat ik je moest ver tellen?" Die goede oude professor lonkte als een meisje van achttien. „Weet je het niet? Mijn Johanna is een paar maanden geleden getrouwd! Ze vi'oeg me nog: als die jongeman komt, laat het hem dan even weten maar ik had het glad vergeten! Ziezo, nu gaan we een sigaartje roken Dat had ik ook al straal vergeten aan te bieden. TOEN ik als een gebroken man de deur uitsloop, hoorde ik de professor mom pelen: „Straal vergetenStraalDe straal van een cirkel, waarvan de omtrek is gesteld binnen een driehoek, zo dat die om trek raakpunten vormt met de drie zijden van die driehoekTjonge, zóu dat een driehoeksprobleem worden met Johanna en die twee mannen? Ik moet niet meer zo vergeetachtig zijn. Johanna in een drie hoekTjonge....". (Nadruk verboden). Het mooie werk van het Chr. Blinden tehuis „Sonneheerdt" te Ermelo, waar dagelijks 75 blinden de vreugde van de ar beid smaken is algemeen bekend. De arti kelen die zij vervaardigen, zoals borstels, bezems, matten, manden, kleedjes, thee doeken enz., zijn van prima kwaliteit. Het Comité dat op zich genomen heeft voor Haarlem en omgeving de verkoop van deze artikelen ter hand te nemen, heeft vei-koopdagen georganiseerd, die gehouden worden op Dinsdag 19 en Woensdag 20 Fe bruari in de zaal van Café Burgers, Zocher- straat hoek Frans Halsplein te Haarlem. De verwachting is dat daar veel belang stellenden zullen komen en dat er, ter wille van het goede doel, veel verkocht zal worden. Het bestuur van „Sonneheerdt" heeft met moeilijkheden te kampen. Het zou gaarne meer blinden opnemen (er is een flinke wachtlijst van mensen die tot nu toe teleurgesteld moesten worden) maar dit is alleen mogelijk als er een voldoende afzet is voor de artikelen die door de verpleeg den gemaakt worden. Op dit ogenblik is er in de magazijnen een veel te grote voor raad. Laten de Haai'lemmers nu meewer ken om die aan de man te brengen. Eerste Kamer: „Zonder kennisneming van de stukken is het gewijzigd ontwerp op verschillende punten onbegrijpelijk". Die stukken zijn dus onmisbaar voor degenen, die straks de nieuwe wet zullen moeten hanteren. Moge een en ander voor de Mi nister van Binnenlandse Zaken, onder wie de Algemene Landsdrukkerij ressorteert, aanleiding zijn de betreffende stukken te doen herdrukken en ter beschikking van het publiek te stellen! Wat is een „appartement"? Onder een appartement verstaan wij in het gewone spraakgebruik één of meer woonvei-trekken. In de wet echter is een appartement: „een aandeel in het gebouw met toebehoren, zomede in de daarbij be horende grond met toebehoren, in welk aandeel is begrepen het recht op uitslui tend gebruik van een bepaald gedeelte van het gebouw, dat blijkens zijn inrichting bestemd is om als afzonderlijk geheel te worden gebruikt". De eigendom van een appartement is dus een soort mede-eigen dom van het gehele gebouw, inclusief de grond, waaraan verbonden is het uitslui tend gebruiksrecht van een bepaald ge deelte. Er is nog een verschil. In de gewone taal heeft een appartement de betekenis van een woongelegenheid. De wettelijke defini- tis is zodanig, dat een appartement ook het uitsluitend gebruiksrecht kan inhouden van een winkel, werkplaats, garage, café, res taurant, kantoor, enz. De bevoegdheid tot splitsing van een ge bouw in appartementen berust bij de eige naar. De splitsing in appartementen moet geschieden bij notariële akte, welke moet worden overgeschreven in de daartoe be stemde openbare registers. Zijn er meer eigenaren, dan kan splitsing in appartementen slechts geschieden met toestemming van alle mede-eigenaren. Op deze regel maakt de wet een uitzondering voor het geval, dat de mede-eigenaren overeengekomen zijn hun grond met het daarop te stichten of reeds gestichte ge bouw, volgens een van te voren nauwkeu rig vastgesteld plan, in appartementen te zullen splitsen; weigeren nu een of meer mede-eigenaren hun medwerking aan de akte van splitsing, dan zal de Kantonrech ter op verzoek van een andere mede eigenaar voor elke weigeraar een on zijdig persoon benoemen om hem bij het opmaken van de akte te vertegenwoordigen. Na overschrijving van de akte in de openbare registers wordt ieder apparte ment als een zelfstandige onroerende zaak beschouwd. De akte van splitsing moet o.a. inhouden: de kadastrale aanduiding van de apparte menten overeenkomstig nader bij algemene maatregel van bestuur te stellen regelen, de vermelding van de eigenaar en een re glement. De betreffende algemene maatregel van bestuur moet nog verschijnen en in verband daarmede kan de datum van inwerking treding van de wet nog niet vastgesteld worden. Vermoedelijk zal het nog wel enkele maan den duren, voordat alles in kannen en krui ken is. Schulden, kosten en lasten' Het reglement moet o.a. bepalen, welke schulden, kosten en lasten voor rekening van de gezamenlijke eigenaren komen. Ook de verhouding, waarin elke apparterhents- eigenaar daarin moet bijdragen, moet in het reglement vermeld worden. Voorts moet het nog bevatten een regeling betreffende een jaarlijks op te stellen exploitatie-reke ning, waarüit de bijdragen der eigenaren berekend kunnen worden. Wat de gezamenlijke eigenaren doen, in dien een appartementseigenaar niet aan zijn financiële verplichtingen voldoet? Hun blijft niets anders over dan een pi-oces te voeren tegen de nalatige eigenaar. Eerst na veroordeling door de rechter kan het appartement executoriaal worden verkocht. Vereniging van eigenaren De wet schept de mogelijkheid dus geen verplichting om een vereniging van appartementseigenaren op te richten. Zo'n vereniging heeft van rechtswege, dat is door het enkele feit van haar oprichting rechtspersoonlijkheid, indien zij voldoet aan de bij de wet gestelde eisen. Deze komen in grote lijnen hierop neer, dat er een administrateur benoemd wordt en dat het doel der vereniging niets anders om vat dan het voeren van het beheer over het gebouw. Beperking van het doel is voorgeschreven teneinde de appartements eigenaren te beschermen tegen de risico's van een of ander bedrijf. Zonder die be perking toch zou de administrateur er toe kunnen overgaan voor rekening van de vereniging voor welker schulden de eigenaren aansprakelijk zijn b.v. een restaurant of bioscoop te exploiteren. De constructie van een rechtspersoon lijkheid bezittende vereniging van appar tementseigenaren sluit nauw aan bij de tot op heden gevolgde praktijk van de Coöpe ratieve Vereniging, die zich ten doel stelt de exploitatie van een flatgebouw, als mede het overdragen van de eigendom der appartementen aan haar leden, zodra zulks wettelijk mogelijk zal zijn. Na het in wer king treden van de wet zal de eigendom van het gebouw in appartementen ge splitst kunnen worden en de vereniging van appartementseigenaren in de plaats van de Coöperatieve Vereniging kunnen treden. Hypotheek en erfpacht Indien een gebouw, dat met hypotheek is belast, in appartementen wordt gesplitst, dan komt de volle hypotheek op elk appai-- tement te rusten. Het is goed, dat de wet met de belangen der hypotheekhouders re kening houdt, daar anders geen geldschie ter bereid zou zijn de bouw te financieren. Daartegenover staat, dat een appartement, dat met de gehele hypotheek belast is, on- vex-koopbaar is. Dit is zeker een zwak punt. De regering vertrouwt echter, dat de hy potheekhouders wel bereid zullen zijn de schuld over de appartementen te verdelen. Na splitsing van de schuld wordt elk ap partement met een eigen hypotheek belast. De appai-tementseigenaar kan dan naar eigen verkiezing zijn hypotheek aflossen en bijvoorbeeld later weer een nieuwe hypo theek op zijn appartement nemen. Het ap partement wordt daardoor een gemakkelijk verhandelbaar object. Wat hierboven gezegd is over de hypo theek geldt op gelijke wijze voor de erf pachtscanon. Ook de erfpachter kan met toestemming van de eigenaar zijn recht in appartementen verdelen. Na die verde ling rust de verplichting tot betaling van BINNENLAND De regering heeft het kasteel De Can- nenberg te Vaassen voor één gulden verkocht aan de stichting „Vrienden der Gelderse Kastelen". Het herstel van het kasteel zou zulke hoge bedragen vergen dat de regering tot deze overdracht heeft besloten. In een voorraad houtafval, die was op geslagen op de zolder van een bakkerij in Hengelo, is Donderdag brand uitgebroken met het gevolg dat de zolder van deze bak kerij geheel "uitbrandde. De brandweer had het vuur spoedig bedwongen. De houtafval was bestemd tot brandstof voor de oven. Opsporingsambtenaren van P.T.T. heb ben in samenwerking met de rijkspolitie in Borger de clandestiene radiozender „Regen boog" in beslag genomen. Tegen vier perso nen is proces-verbaal opgemaakt. Bij beschikking van de minister van Economische Zaken is met ingang van 16 Maart opgeheven de Vakgroep Wolindustrie en de daartoe behorende ondervakgroepen. De onderofficiersvereniging „Ons Aller Belang" zal verenigd worden met de onder officiersvereniging der Koninklijke Land macht „Ons Belang". Als datum is vastge steld 15 April opdat „Ons Aller Belang" op 10 April nog haar vijftigjarig bestaan kan vieren. Het convent van Christeiyk-sociale organisaties is van mening, dat het vraag stuk van de werkloosheid nauw samenhangt met de sociale, financiële en economische politiek en acht daarom bestudering daarvan in de Sociaal Economische Raad dringend noodzakelijk. Het convent is voorts van oor- dee.l, dat plannen ter beteugeling van de werkloosheid in versneld tempo tot uitvoe ring moeten worden gebracht. Bij een veehouder in Makkum (Fr.) is een albino-kalf geboren. Het dier is geheel wit en heeft rode ogen. Albino's komen in de dierenwereld en zelfs bij mensen af en toe voor, maar bij runderen is de geboorte van een albino een grote zeldzaamheid. Een bewoner van Hoogersmilde (Dr.), die zich naar het gemeentehuis begaf om de geboorte van zijn zevende kind aan te geven en daarna naar Dieverberg fietste om zijn familie er van in kennis te stellen, reed in de Drentse Hoofdvaart en verdronk. B. en W. van Amsterdam stellen de ge meenteraad voor ten behoeve van de uitvoe ring van achterstallige onderhoudswerken aan de dierentuin van Artis voor 1952 een crediet beschikbaar te stellen van f121.000. In Overschie is een personenauto met grote snelheid op een vluchtheuvel gereden waardoor de wagen kantelde en ernstig be schadigd werd. De bestuurder, de 46-jarige importeur H. H. uit Heemstede, kreeg een hersenschudding, de 45-jarige R. M. uit Amsterdam brak een been. De 21-jarige secretaresse H. E. J. van D. uit Heemstede kwam met de schrik vrij. HAARLEM EN OMGEVING Aan de rykskweekschool voor onderwij zers en onderwijzeressen te 's Gravenhage slaagden voor het eindexamen van een spe ciale cursus voor demobilisanten de heren J. Winterink te Haarlem en A. Jager te Lisse. Be Haarlemse recherche heeft een twee endertig-jarige verkoper aangehouden, ver dacht van verduistering van een hoeveelheid karpetten, kleden en matten, ter waarde van ongeveer f 750. De goederen had hij ver kocht aan een vrouw; deze wordt verdacht van heling en is eveneens aangehouden. De heer H. v. d. Klashorst, Van Kins- bergenstraat 44 te Haarlem, inspecteur van de „Vesta", Mij. van Levensverzekering N.V., viert heden zijn 25-jarig jubileum. Hij is door de directie gehuldigd, waarbij hem een pols- holorge en een enveloppe met inhoud werden aangeboden. Een dertig-jarige los werkman had bij de Haarlemse politie aangifte gedaan van diefstal van f 25. Uit een onderzoek is echter gebleken, dat de aangifte niet juist was. Hij had zijn patroon een bedrag van f 25 moeten afdragen, doch was daarin niet in staat, om dat hij het geld voor andere doeleinden had gebruikt. Als verdacht van verduistering en het doen van een valse aangifte is hij aan gehouden. Het Tweede Kamerlid de heer Ritmees ter (V.V.D.) heeft aan de minister van Fi nanciën gevraagd of het juist is dat onder handelingen worden of zijn gevoerd tussen de regering en die der West-Duitse bonds republiek over aanspraken van Nederland tegenover Duitsland betreffende vergoe ding van de schade, die Nederland geleden heeft voor het overnemen van Duits schat kistpapier van de Nederlandse Bank, welke laatste instelling dit papier heeft verkre gen uit de tijdens de bezetting haar toege vloeide marken. Worden of zijn er onderhandelingen door de regering met die der West-Duitse bonds republiek gevoerd over de door Lippmann, Rosenthal en Co, Sarphatistraat, tijdens de bezetting bij deze ingeleverde en door haar verkochte effecten en is het juist, dat de regering der West-Duitse bondsrepubliek reeds 45 millioen ter beschikking van de regering heeft gesteld voor vergoeding van geleden schade, ontstaan door inlevering en verkoop van effecten bij en door Lipp mann, Rosenthal en Co, Sarphatistraat? Is dit bedrag dan overgedragen aan L.V.V.S. ten behoeve van de rekeninghouders bij deze instelling? zo vraagt de heer Ritmees ter. 3-3Nederl. 47 A.K.U Lever Brothers Philips Gloeil. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel N. Lever Brothers Slotkoers Openings gisteren koersen 841/i« 8414 150 150% 180% 180 153% 151 149% 147% 287 287 88% 87% 178 178 141 141 95% 95% 74% 74% 161 161 159 150 ex d. 16014 160 54% 54% 54 54 44% 44% 73 73% 4914 49 421/ia 42 176 175% de gehele canon op elk appartement. Split sing van de canon is dus noodzakelijk, doch ook hiervoor is toestemming van de eige naar nodig. De hypotheekhouder zal slechts tot split sing van zijn hypotheek willen overgaan, indien ook de erfpachtscanon verdeeld wordt. Anders zou bij executie het appar tement onverkoopbaar kunnen blijken te zijn. En omgekeerd zal ook de eigenaar de canon niet willen splitsen, indien de hy potheek niet verdeel wordt. Moge partijen een en ander in goede samenwex-king rege len! Mr. C. A. BARON BENTINCK

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7