Erefonds voor oud verpleegsters Nieuwe briefjes van tien gulden J Hoe het geld zal worden ingezameld om de nood onder de oud-verpleegsters te lenigen De radio geeft Woensdag Mr. T. A. M. A. van Löben Seis overleden Noorse atoomgeleerde vermist Ds. Niemöller naar Amerika PANDA'S HEREN-LEVEN 2 RHEUMlNi^/ Werkverruiming in Groningen ®de sigaret met het grootste aantal vaste rokers! „Het Woord" van Kaj Munk op 5 Maart in Haarlem Poppenbadkamer voor jarige prinses Maryke Drie nieuwe schepen voor de Rotterdamse Lloyd „Broodoorlog" in Enschedé W erkloosheidsprobleem in België Bevrijdt U Verzet tegen rassen onderscheid in Zuid-Afrika DINSDAG 19 FEBRUARI 1952 Een maand geleden hadden wij een on derhoud met de heer P. A. Heeres, genees heer-directeur van het St. Elisabeths Gast huis te Haarlem, de initiatiefnemer van de actie die leidde tot stichting van het Ere fonds voor oud-verpleegsters. In het ver slag dat wij daarvan gaven werd in het licht gesteld hoe groot de ellende onder een grote groep oud-verpleegsters in Ne derland is, omdat er indertijd onvoldoende, of in het geheel niet voor haar oude dag ge zorgd werd. In de laatste jaren is er gelukkig veel verbetering gekomen in de sociale voor zieningen voor het verplegend personeel, maar daarvan kunnen deze oudjes helaas niet meer profiteren. Voor het bieden van die hulp is het Erefonds opgericht. Om te kunnen spreken van een voorzie ning die de ergste nood lenigt, zal het zo vertelde de heer Heeres nodig zijn dat het fonds over niet minder dan 300.000 per jaar de beschikking krijgt, want er is geraamd dat aan 600 oud-verpleegsters ge middeld 500 zal moeten uitgekeerd wor den. Dit grote bedrag zal, jaar op jaar, slechts ingezameld kunnen worden als het fonds de sympathie krijgt van de gehele bevolking. Het bestuur van het Erefonds had, onder leiding van zijn voorzitter, de heer Heeres, Maandagmiddag eeai persconferentie te Haarlem belegd om voor het voorbereiden van deze grote landelijke actie belangstel ling te vragen. In zijn inleiding vertelde de voorzitter dat de verwachtingen gunstig zijn, want in vele gemeenten zijn al plaat selijke comités opgericht, die bij de inza meling natuurlijk een belangrijke taak zullen krijgen. Aan alle doktoren in het land is, ter in leiding van de landelijke actie, om een bij drage gevraagd. Dit leverde terstond succes op. Daarna is ook aan de nog werkende verpleegsters om een bijdrage gevraagd. In verschillende ziekenhuizen is eein actie ge voerd. Dit geschiedde onder leiding van zuster Van Voorthuijzen in het Gemeente lijk Ziekenhuis te Den Haag. Een bedrag van 3.300 werd opgehaald. Tot op heden is een bedrag van 35.000 bijeen gebracht. Thans richt het fonds zich tot het Neder landse volk en het hoopt, dat een flink be drag bijeen komt Voorlopig is een bedrag van drie ton per jaar nodig. Het geld is be stemd voor verpleegsters, die werkzaam zijn geweest in ziekenhuizen, in wijkver pleging en bij particulieren. Doordat de zusters in ziekenhuizen en in de wijkver pleging thans opgenomen zijn in pensioen fondsen is het te verwachten, dat in de toekomst een bedrag van 100.000 per jaar nodig is. Er wordt naar gestreefd een ka pitaal van tweeënhalf millioen gulden bij een te krijgen. Zij, die het fonds willen steunen, kunnen bijdragen storten op gironummer 3650 of zich wenden tot mevrouw Niemeijer Romany, Weteringschans 86 te Amsterdam. Men kan ook acties steunen, welke van plaatselijke comités uitgaan. In verschil lende delen van het land zijn reeds voor bereidende maatregelen getroffen voor het houden van feestan en toneelvoorstel lingen. Nu de Stichting Erefonds een feit is ge worden, wordt verwacht, dat reeds be staande kleine fondsen met hetzelfde doel in de stichting worden opgenomen. Wij hebben van dr. S. C. M. Spoor, ge neesheer-directeur van het Burgerzieken huis te Amsterdam, gehoord hoe hard de verpleegsters in de afgelopen zestig jaar hebben moeten werken en hoe zij er toe gekomen zijn zich aan de verpleging te wijden. In de vorige eeuw waren de toe standen in de ziekenhuizen treurig. Ver- ADVERTENT1E HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Platen. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 12.00 Voordracht. 12.15 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugd- concert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Piano. 15.30 Voor zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Pla ten. 17.45 Regeringsuitzending: Volksvoe ding in Indonesië. 18.00 Nieuws. 18.20 Actua liteiten. 18.30 R.V.U.: Het probleem der stig- matisatie. 19.C0 De Balkan, kruitvat van Europa, causerie. 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Accordeon. 20.50 Aetherforum. 21.30 Concertgebouw-orkest. 22.00 Doelmatigheid in de Natuur?, causerie. 22.35 Amusements muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Muziek-causerie. 23.35—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zie ken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Nachtwake, hoorspel. 12.00 Altviool en piano. 12.25 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Banjo orkest. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Vocaal dubbelkwartet. 13.50 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Viool, cello en piano. 15.30 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Zigeunerkwintet. 18.30 Metropole-orkest en solist. 19.00 Chris telijk verenigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Commentaar familie-competitie. 20.20 Concertgebouworkest. 21.15 Platen. 21.30 De ontwikkeling der Nieuwere antibiotica, cau serie. 21.50 Lichte muziek. 22.20 Platen. 22.30 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.20 Hoe zit dat met mijn kind?, causerie. 23.2524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Opera. 12.30 Weerbericht. 12.34 Opera. 12.45 Platen. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muizek. 13.45 Platen. 14.0015.30 Schoolradio. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voordracht, zang en piano. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Mezzo-sopraan en piano. 19.50 Feuilleton. 20.00 Orkest. 20.30 Platen. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. plegers waren landlopers en bedelaars, die er prijs op stelden enige tijd onder dak te zijn. Het is zelfs gebeurd, dat aan de in richtingen te Veenhuizen gevraagd werd of vrouwen naar Amsterdam konden ko men. Dank zij Florence Nightingale kwam er wijziging in de toestand der ziekenver pleging. eerst in Engeland en later in ons land. Uit betere kringen meldden zich jonge vrouwen voor de ziekenverpleging. Het loon was van minder belang. Daar door zijn er gedurende vele jaren geringe salarissen uitgekeerd. De zusters van toen zijn nu oud geworden; velen hebben niets kunnen overhouden. Nederland heeft thans een ereschuld in te lossen en dr. Spoor hoopte, dat velen het Erefonds zullen steu nen. Dr. Spoor had een historisch overzicht gegeven, doch zuster F. Meijboom, oud directrice van het Gemeentelijk ziekenhuis aan de Bergweg te Rotterdam, kon uit eigen ervaring spreken. In 1897 meldde zij zich als verpleegster en ondervond tegen stand van familie. Men vond het vreemd te werken voor loon. In de loop der jaren zijn er vele wijzigingen gekomen en de tegenwoordige verpleegsters genieten voor rechten, welke vroeger onbekend waren. Toch voelden de zusters van vroeger zich gelukkig. Velen van hen hebben het thans moeilijk en zuster Meijboom verheugde zich er over, dat het Erefonds voor verpleeg sters gesticht is. Zij hoopte, dat velen zul len meewerken om wat te doen voor velen, die thans in moeilijkheden verkeren. De provincie Groningen zal op korte ter mijn werkgelegenheidswerken kunnen uit voeren tot een bedrag van ruim tien mil lioen gulden. Het coördinatiebureau voor de werkverruiming te Den Haag, dat over een budget van vijftien millioen beschikt, heeft verschiLlemde werkgelegenheidsob- jecten van de provincie Groningen goed gekeurd. De werken vormen een bijdrage tot de gedeeltelijke opheffing van de structurele werkloosheid in de provincie Groningen. Voor wegenaanleg en wegverbetering is een bedrag van ruim een millioen gulden uitgetrokken. Voorts zijn bedragen uitgetrokken voor de verbetering van het Aduarderdiep, dat geschikt zal worden gemaakt voor sche- tot duizend ton, in aansluiting op het Van Staadcenborlghkanaal. Hiervoor is uitge trokken drie-en-een-half millioen gulden. Ook verscheidene gemeenten hebben toestemming gekregen voor het uitvoeren van werken op het terrein van wegverbete ring en het gereedmaken van industrieter reinen. Drieduizend toonkunstenaars De registratie van de gediplomeerde en erkende musici door de Nederlandse Toon- kunstenaarsraad is thans zover gevorderd, dat 4000 aanvragen voor inschrijving in de diverse beroepsgroepen van de zogenaamde ernstige muziek zijn onderzocht. Ongeveer 3000 dezer aanvragen werden ingeschreven in het register van Nederlandse toonkun stenaars. Ondanks ruime overgangsbepa lingen voor degenen, die niet op grond van een diploma, maar vanwege hun staat van dienst en leeftijd werden ingeschreven, is het aantal afgewezenen zeer groot. ADVERTENTIE S\ KING'S - A XKINGS A King's Cross-1 rokers, rookten hem een jaar geleden ook Het Nederlands Volkstoneel geeft op 5 Maart in de Haarlemse Schouwburg (onder auspiciën van het Bijzonder Kerkewerk van de Hervormde Gemeente) een open bare voorstelling van „Het Woord" van Kaj Munk, de Deense dichter-predikant, die in 1944 door de Duitsers werd ver moord. Dit opzienbarende stuk, in 1926 ge schreven, beleefde pas in 1932 zijn première in een klein theater in Kopen hagen dat tot opheffing was gedoemd, doch dank zij dit „sluitstuk" een periode van nieuwe bloei beleefde. Het Nederlands Volkstoneel maakt gebruik van een ver taling door Johan Winkler, die in zijn inleiding zegt: „Het Woord is geen stich telijke preek, het is méér dan dat, het is een verontrustend, schokkend appèl. En het is dramatische kunst van bijkans klas sieke zuiverheid." Tijdens een korte voorbespreking noem de dr. J. de Graaf, voorganger bij de Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden te Haarlem, dit werk zo belangrijk omdat het dwingt tot nadenken over het klemmend aan de orde gestelde probleem van leven en dood, waaromtrent de mensen zich zo graag om de tuin laten leiden. De sdhrij ver heeft de bedoeling gehad zo eerlijk mogelijk te zijn en laat iedere visie aan het woord komen. Kaj Munk schreef 'n protest tegen de traditioneel-Christelijke opvat ting alsof de dood geen vijand zou zijn van het leven. Zijn mening is integendeel dat men het leven in Gods naam moet liefhebben en dat Christus de mensen niet heeft willen boodschappen hoe ze rustig of zalig moeten sterven, maar hoe ze moe ten leven met de dood als laatste vijand, Munk geeft echter degenen die dit niet kunnen accepteren een faire kans hun in zichten te verdedigen. De betekenis van het wonder van de opstanding uit de dood van Inger Borgen door toedoen van de krankzinnige Johannes kan door ieder wor den ingepast in eigen levensbeschouwing. Kaj Munk heeft, om nog eenmaal Johan Winkler te citeren, zijn hoorders en toe schouwers willen verontrusten door hun aandacht als het ware met schokkend ge weld te bepalen bij de laatste vragen van het geloof. Het antwoord moet men echter zelf geven. De belangstelling voor dit stuk is in alle delen van het land, van Middelburg tot Groningen, zeer groot. Jongstleden Zondag heeft het Nederlands Volkstoneel er een voorstelling in een kerk te Zaandam van gegeven en op 3 Maart zal er een verto ning plaats hebben in de grote zaal van paleis Het Loo, die ook door de weduwe van de schrijver wordt bijgewoond. Van de medewerkenden noemen wij: Emmy Lopes Dias, Bé Schenk, Guusje de Bree, regisseur Ben Groeneveld, Hans van Meerten, Ferd. Sterneberg, Jan Hundling en Jack Dixon. In de ouderdom van 72 jaar is overleden mr. T. A. M. A. van Löben Seis, advocaat en procureur te Haarlem, wonende te Heemstede. De heer Van Löben Seis bezocht de gym nasia te Amsterdam en Zwolle. Hij stu deerde in Utrecht in de rechten, waar hij in 1906 promoveerde. Eerst vestigde hij zich als advocaat, maar koos in 1909 de ambtelijke loopbaan. Tot 1918 was hij amb tenaar bij het kantongerecht in Roermond, waarna hij in 1918 naar de rechtbank in Leeuwarden ging als substituut-officier van Justitie. In 1920 werd hij in dezelfde functie overgeplaatst naar Haarlem. Tot 1924 bleef hij als zodanig werkzaam. Toen besloot mr. Van Löben Seis weer als advocaat en procureur te gaan werken. Hij associeerde zich met mr. A. Bruch en mr. J. H. J. Simons. Als pleiter had de heer Van Löben Seis een goede naam. Het was hem vergund in 1949 nog zijn zilveren jubileum als advo caat en procureur te mogen vieren. Dat zijn werk door velen gewaardeerd werd bleek uit de zeer vele blijken van belang stelling die hij toen mocht ondervinden. Meer dan vijfentwintig jaar heeft de thans overledene zijn krachten gegeven aan de Voogdijraad waarvan hij voorzitter was. Op 26 Juni 1926 was hij tot voorzitter gekozen. Deteraardebestellirag is bepaald op Vrij dag op de begraafplaats Westerveld, na aankomst van trein 12.01 uur. Het Regiment Verbindingstroepen te Utrecht heeft prinses Marijke ter gelegen heid van haar verjaardag een met eigen krachten vervaardigd geschenk aangebo den namelijk een poppenbadkamer, com pleet met badkuip en douche, wastafel en toilet. Een ingebouwd waterreservoir van vier liter maakt dat de douche, de wastafel en de doorspoeiinrichting van h£t closetje kunnen functionneren zoals dat behoort. Boven de wastafel zit een klein lampje, dat aangeknipt kan worden. De wanden en de vloer van de badkamer zijn bekleed met speciaal voor dit doel gebakken tegeltjes, waarvan een aantal is uitgevoerd in de blauw-witte kleuren van de verbindings- troep en een aantal andere het wapen van deze dienst vormt. Het geschenk werd aangeboden door een deputatie bestaande uit majoor C. Vader, luitenant I Dekker, sergeant-majoor G. A. M. Bezouw, soldaat A. Parie, die een van de vervaardigers van het kunststuk is en de magazijnbediende J. E. van der Lee. Soldaat Parie, die instrumentmaker is, vervaardigde de badkamer tezamen met de heer Gazenbeek. Zij bleken eer van. hun werk te hebben, want prinses Marijke begon onmiddellijk het bad te laten vollopen en haar poppen een goede beurt te geven. Stuk voor stuk werden de poppen u'tgekleed, waarbij de Koningin meehielp. Nadat de jarige prin ses haar lievelingen had toegesproken, wer den ze stuk voor stuk ondergedompeld. De kleertjes werden gewassen in de was tafel en daarna uitgewrongen en te dro gen gelegd. Er waren nog talloze andere geschenken voor Marijke, zoals een arre- slee, een kindertelefoon en enige taarten, waarvan de jarige prinses de kaarsjes telde om te zien of ze wel de juiste leeftijd aan gaven. Voorts kwamen honderden gelukstele grammen en brieven op Soestdijk binnen. Het nieuwe motorschip, dat voor de Koninklijke Rotterdamse Lloyd in aanbouw is op de werf van de Howaldswerke te Hamburg en dat in begin Mei zal worden te water gelaten, zal de naam „Wonosari" krijgen. Het zusterschip hiervan, dat door de scheepswerf van C. v. d. Giessen te Krimpen aan de IJssel in 1953 zal worden opgeleverd, zal „Wonogiri" worden ge doopt. De „Wonosari" en de „Wonogiri" zijn beide motorschepen van elk ongeveer 10.500 ton draagvermogen. Er zal op elk schip een passagiers-accomodatie voor 12 a 15 personen worden ingericht. Intussen heeft de Koninklijke Rotter damse Lloyd een derde schip van hetzelfde type besteld bij de werf van C. v. d. Gies sen te Krimpen aan de IJssel. De Nederlandse Bank zal binnenkort, naast de thans in omloop zijnde bankbiljet ten van tien gulden van gewijzigd model in omloop brengen. Van het nieuwe model, dat gedateerd is Amsterdam 4 Maart 1949, zijn de af metingen ongeveer 78 x 138 mm. De bil jetten, waarin een veiligheidsdraad is ver werkt, zijn uitsluitend aan de achterzijde genummerd. Het getal 10 komt in elk der hoeken voor en voorts in een rozet-segment dat zich tussen de handtekeningen bevindt. Rechts van de tekst is het portret van Koning Wil lem I geplaatst met vermelding van diens naam, geboortejaar en sterfjaar (1772- 1843). Links is een cirkel uitgespaard, waarin bij doorzicht het watermerk (phoe nix) uitkomt. De hoofdkleur is blauw. Onder de tekst is in het midden van het biljet een rozet in de kleuren oranje, blauw en bruin afge drukt. Op de achterzijde, waarvan de hoofdkleur eveneens blauw is, komt een afbeelding voor van het schilderij van Jacob van Ruys- dael „Molen bij Wijk bij Duurstede". De serieletters en het nummer zijn in rode kleur aangebracht. In de benedenrand van de omlijsting zijn plaatsnaam en datum in wit uitgespaard. De biljetten zijn gedrukt bij Thomas de la Rue en Coy Ltd. te Londen. Een grote bakkerij in Enschedé heeft de prijs van het witbrood eerste kwaliteit ver laagd met vier cent per 800 gram, zodat deze prijs is gebracht op 37 cent per 800 gram. Naar aanleiding hiervan hebben de andere bakkers in Enschedé de prijs van het witbrood eveneens verlaagd. De bak kers hebben hun klanten evenwel doen weten, dat de verlaging slechts van tijde lijke aard is., Om niet bij de concurrent achter te blijven, werd tot verlaging over gegaan, hoewel men deze economisch niet verantwoord acht. In de week van 3 tot en met 9 Februari werden drie gevallen van kinderverlamming aangegeven, namelijk één in Ermelo, één in Rheden en een in Deurne. De voorzijde van het nieuwe bankbiljet. OSLO (NTB) Op 8 Februari heeft de dertigjarige Noorse atoomgeleerde Per Werenskiold zijn woning in Drontheim verlaten en sindsdien is er geen spoor meer van hem gevonden. Grote groepen studen ten en hulpcorpsen hebben voortdurend naar hem gezocht, maar tevergeefs. De politie heeft ook vele inlichtingen gekregen van mensen, die meenden Werenskiold ge zien te hebben, maar alle nasporingen zijn zonder resultaat gebleven. Werenskiold verkeerde, voordat hij verdween, in een zwaarmoedige stemming. Uit Zweden wordt gemeld dat Werens kiold bekend is als een vooraanstaande atoomonderzoeker en dat de Noorse politie een samenwerking is begonnen met de politie uit de andere Noord-Europese lan den om hem op te sporen. De Noorse autoriteiten hebben Zweden verzocht te helpen bij het zoeken naar de vermiste Noorse kernphysicus Per Werens kiold, aldus is te Drontheim vernomen. De Zweedse politie heeft zijn foto doen rondgaan en zijn beschrijving is door de Zweedse radiostations omgeroepen. Werenskiolds collegas op de technische •hogeschool te Drontheim verklaarden, dat hij geen belangstelling had voor de politiek en .geen speciale kennis omtrent de atoom bom bezat. In bepaalde kringen te Oslo mei-kt men op, dat Werenskiold verslaafd is aan ver dovende middelen. Men zoekt verband tussen zijn verdwijning en een onlangs ontdekte diefstal van dergelijke middelen te Trondhjem, de woonplaats van Werens kiold. Het hoofd van de afdeling voor kern- physica van de Noorse technische hoge school te Drontheim, professor Tangen, heeft de veronderstelling dat de verdwij ning van Per Werenskiold iets met atoom geheimen te maken zou hebben, beslist van de hand gewezen zowel in Londen als in de kranten in Noorwegens buurlanden be staat grote belangstelling voor de vraag, wat voor werk Werenskiold op de hoge school verrichtte. Professor Tangen heeft nu echter meegedeeld dat er bij de hoge school geen geheimen zijn. Er gebeuren op het gebied der kernphysica geen bijzonder belangrijke dingen en alles wordt openbaar gemaakt. Het zou volgens de professor be lachelijk zijn de verdwijning van Werens kiold te vergelijken met bijvoorbeeld die van Pontecorvo uit Engeland. ADVERTENTIE Het Belgische kernkabinet voor econo mische coördinatie heeft een bijeenkomst gewijd aan het werkloosheidsprobleem en meer in het bijzonder aan de aspecten van een politiek vón werkgelegenheid. Het kernkabinet heeft besloten aan Duvieusart, de minister van Economische Zaken, de taak toe te vertrouwen een actieve politiek van investeringen en van oprichting van nieuwe bedrijven te voeren. Verder werd ook de minister van Land bouw, Heger, gemachtigd de uitvoering te ondernemen van een program tot het vruchtbaar maken van braakliggende gronden. Hiervoor werd een crediet van vijftig millioen franc uitgetrokken. Het besluit, waarbij aan nieuwe bedrij ven rijkswaarborg wordt verzekerd, zal soepeler gemaakt worden. Het probleem van de werkloosheidsbestrijding zal in de volgende vergadering van het kernkabinet, op Vrijdag, opnieuw behandeld worden. Stijging in Engeland In de periode van 10 December tot 14 Januari is het aantal werklozen in Enge land met 75.800 gestegen tot 378.700, zo blijkt uit de heden gepubliceerde officiële statistieken. FRANKFORT (Reuter) Ds. Martin Niemöller, hoofd van de Duitse Evangeli sche kerk in Hessen, is Maandag per vlieg tuig uit Frankfort naar de Verenigde Sta ten vertrokken, waar hij zes weken zal blijven voor het houden van preken en lezingen. De reis van ds. Niemöller is ge organiseerd door de afdeling New York van de Wereldraad van Kerken. Voor zijn vertrek verklaarde ds. Niemöl ler bereid te zijn tijdens zijn verblijf in de Verenigde Staten het een en ander mede te delen over zijn kortgeleden aan Moskou gebrachtebezoek. Ook wilde hij uiting geven aan zijn mening dat de Russen geen derde wereldoorlog wensen, doch dat zij zich zullen verdedigen, indien zij zouden worden aangevallen. Hij voegde hieraan toe niet te zullen spreken over het vraag stuk ener (West-Duitse) herbewapening (waarvan hij tegenstander is), doch wel vragen hieromtrent te zullen beantwoorden. Ds. Niemöller verklaarde tensoltte te hopen dat zijn bezoek er toe zal bijdra gen het wederzijdse begrip tussen het Ame rikaanse en het Duitse volk te verbeteren. 46. De heren Snurksma en Tukjes had den, dank zij uitstekende zorg, de bestel automobiel hunner matrassenfabriek in een zodanige staat gehouden, dat deze het krachtige motorrijwiel van Agent Piepen- ga voor kon blijven; gezegd moet worden, dat de grote rijvaardigheid van de Vleer muis-rover hier ook wel het zijne toe bij droeg. Met Panda en Graaf van Gaep tot Gaep op het dak stoof de schurk voort, en Jolliepop riep: „We krijgen hem nooit!" „Aha! Dat dacht hij maar!", riep Agent Piepenga uit. „Ik zal versterking aan laten rukken!" En meteen blies hij op de weinig muzikale, maar draagkrachtige fluit die hem voor noodgevallen ter beschikking stond. En nu kon de burgerij dan eens zien, dat de belasting met vergeefs werd betaald; uit alle hoeken en gaten, uit por tieken, zijstraten, dwarsgrachten en goten, van bruggen, keldertrappen en zolders kwamen nu politie-agenten te voorschijn; agenten op motorfietsen, op scooters, op autopeds en op wandelschoenen vlijtige agenten, die het signaal hadden gehoord waarmee werd aangekondigd dat de Vleer muis-rover was gezien, en die zich nu joe lend in de achtervolging stortten. „Dit wordt een arrestatie in grote stijl!", riep Piepen ga triomfantelijk. Maar nog steeds had de snelle Snurksma-en-Tukjes-wagen een voorsprong. Huwelijk. De bekende Britse zangeres Gracie Fields is gisteren op 53-jarige leeftijd in de kathedraal van Capri ge trouwd met Boris Alperovic, een 48- jarige radio-technicus van Bessarabische afkomst. Alperovic woont al 25 jaar op Capri. Er was grote belangstelling van het publiek voor de huwelijksplechtig heid, die overigens slechts vijf minuten duurde. Tragedie. In Douglasville in de Ameri kaanse staat Georgia zijn vier personen door aanraking met een hoogspannings kabel om het leven gekomen. Het eerste slachtoffer was een jongen, die de kabel, welke in het veld was neergekomen, ontdekte. Bij pogingen om hem weg te trekken kwamen achtereenvolgens zijn vader, zijn moeder en een broer om het leven. Bende. Zondagavond zijn uit een huis bij Windsor juwelen en bont ter waarde van 150.000 gulden gestolen. De politie vermoedt, dat hier opnieuw de „ladder bende", die in de afgelopen drie maan den in het gebied van Londen vele in braken heeft gepleegd en goederen ter waarde van 1.000.000 gulden heeft ge stolen, aan het werk is geweest. Liefdadigheid. In de afgelopen dertig jaar hebben verschillende liefdadigheidsin stellingen in de V. S. giften tot een totaal bedrag van ongeveer dertig mil lioen dollar ontvangen. Nu is bekend gemaakt, dat de giften afkomstig zijn uit de nalatenschap van George Robert White, een zeepfabrikant uit Boston, die dertig jaar geleden kort voor zijn over lijden een „philantropisch fonds" sticht te en bepaalde, dat eerst dertig jaar na zijn overlijden het bestaan van het fonds openbaar gemaakt zou mogen worden. Staking. Een tweehonderdtal mijnwerkers verblijft reeds geruime tijd beneden in tien steenkoolmijnen te Cevennes in Midden-Frankrijk bijwijze van staking, aldus meldt de „Times". Sommige sta kers zijn sedert het begin van deze maand, toen de staking begon, niet meer boven geweest. Militaire politie heeft de bovengrondse installaties bezet,waar door de stakers van alle contact met de buitenwereld zijn afgesneden. De politie zorgt voor de voedselvoorziening via de schachten. Sneeuw. In het Noordelijk deel van Zuid- Noorwegen vallen nog steeds enorme hoeveelheden sneeuw. In de gebieden Troendelag en Romsdal zijn in het afge lopen weekeinde vele wegen geblok keerd, het telefoonnet is ernstig bescha digd en verschillende dorpen zitten zon der electriciteit. In de plaats Romsdal bezweken drie schuren en een garage onder de last van de sneeuw en in Molde stortte het dak van een groot nieuw pand van drie étages in. Vele auto's zijn geheel ingesneeuwd en op sommige plaatsen is de sneeuw zo hard dat zelfs bulldozers er niet doorheen kunnen komen. Straaljager. De Amerikaanse marine heeft de eerste foto van een nieuwe straal jager, de Grumman F-6 „Cougar", voor publicatie vrijgegeven. De „Cougar" moet een snelheid van meer dan 950 km per uur kunnen halen. Ondanks de grote snelheid van de „Cougar" heeft deze straaljager volgéns de Amerikaan se marine dezelfde lage landingssnelheid als zijn voorganger de „Panther" en is daardoor even geschikt voor het gebruik op vliegkampschepen. Bezoek. Volgens een bericht van de „Ob server" zouden Koning Gustaaf de zes de en Koningin Louise van Zweden plannen hebben voor een bezoek aan •Noorwegen en Denemarken in de ko mende maand. Volgens Finse persbe richten zouden zij in Mei een bezoek aan Helsinki, de Finse hoofdstad, wil len brengen, aldus de „Observer". In verband met een eventuele reis naar Finland wijst men op het pleidooi dat vorige maand van de Finse minister president, Kekkonen, is uitgegaan voor vorming van een neutraal Scandinavisch blok, waaraan, naar men aanneemt, de Sovjet-Unie haar fiat zou willen geven. Hooi. Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht hebben totnutoe bijna vijf ton hooi voor herten en gemzen uitge gooid in gebieden van de Beierse Alpen, die door de zware sneeuwval ontoegan kelijk zijn geworden. In sommige ge bieden bestaat er gevaar voor lawines. Ongeluk. Bij een busongeluk in de buurt van de stad Mexico zijn Zondagavond zeven personen om het leven gekomen en een dertigtal gewond. De bus raakte enige bomen alvorens tot stilstand te komen. De chauffeur reed met een te grote snelheid en werd door de onge deerde inzittenden en boeren, die van het ongeluk getuige waren, bijna ge lyncht. ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0 83. 2.08, 7.94 JOHANNESBURG (Reuter) De Zuid- Afrikaanse minister-president, dr. Daniel Malan, heeft het „Afrikaanse Nationale Congres" schriftelijk medegedeeld dat „de machinerie der wet in beweging zal worden gebracht", indien het Congres „de Bantoe's tegen de regering zou ophitsen". Het Con gres heeft geantwoord dat het door zal gaan met het organiseren van een „be weging van passieve tegenstand", die be doeld is als een protest tegen „de onrecht vaardige rassenwetten van zes April 1951". Het Congres bevestigde in zijn schrijven aan de Zuid-Afrikaanse regeringsleider dat het deze demonstraties wil beginnen op „Van Riebeeck-dag", waarop de Zuid-Afri kaanse Unie de stichting van de Kaappro vincie door de Nederlander Jan van Rie- beeck zal herdenken. Het „Afrikaanse Na tionale Congres" besluit met de mede deling, dat er „op vreedzame wijze zal worden gedemonstreerd", hieraan toevoe gend dat „eventuele wanordelijkheden niet het gevolg zullen zijn van ons optreden". HERDENKING VICTOR HUGO Op 26 Februari geeft de Comédie Frangaise een voorstelling van „Hernani" van Victor Hugo in een nieuwe montering en bezetting, ter herdenking van de geboorte van deze beroemde Franse dichter, op die dag precies honderdvijftig jaar geleden.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2