Grondslag der zelfstandigheid wordt vastgelegd in een statuut Noors fenoneem Andersen zegevierde ook op de 1500 m. Lissabon"kan niet mislukken 2000 Meter IN DE WERELDPOLITIEK PUROL) 1.58 Een Eeuw geleden EEN KLEINE INFECTIE m Barteljc o Nieuwe rechtsorde voor de West Landsministers in de ministerraad Wim Sonneveld treedt in Boekenweek op Van der Voort, gehandicapt door de sneeuw, veroverde de zilveren médaille V Twee titels voor Noren op Holmenkollen Gebloemd Flanel raseiL 3 Kosten auto omlaag!! Cabaret ook in Haarlem OLYMPISCHE WINTERSPELEN rHoe is het ontstaand Dit woord: OOTMOED V olleybalcompetitie ff Agenda voor Haarlem Zweden leidt in het IJ shockeytournooi Voetbal Belgisch elftal tegen Italië Sport in 't kort DINSDAG 19 FEBRUARI 1952 Thans is bekendheid gegeven aan het „Werkstuk voor een statuut van het Koninkrijk", dat na het overleg tussen de gemachtigden van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen op 11 Februari werd vastgesteld. Over de inhoud ervan zal worden beraadslaagd door de binnen kort te houden conferentie Nederland- Suriname-Nederlandse Antillen over de vestiging van een nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk. Het werkstuk is vergezeld van een toe lichting, die begint met een kort overzicht van de voorgeschiedenis dezer tweede Ronde Tafel-conferentie met de West. De eerste werd gehouden van eind Januari tot eind Maart 1948. Het resultaat van de conferentie van 1948 was vastgelegd in 17 resoluties en moties, die als aanbevelingen bevatten de instelling van een rijksrege ring, waarbij in het Nederlandse kabinet ministers namens de Antillen en Suriname zitting zouden hebben, een paritair samen gestelde rijksraad (Raad van State), een Rijkshof, een Rijksparlement, bestaande uit een Kamer van Afgevaardigden, ge vormd door de Nederlandse Tweede Ka mer, de Staten van de Antillen en die van Suriname, en een senaat, bestaande «uit de Nederlandse Eerste Kamer, aangevuld met vijf leden uit Suriname en vijf uit de Antillen. Van de toen gedachte constructie is men thans afgestapt. In de thans gepubliceerde toelichting wordt gezegd: Bij de verdere uitwerking van deze ge dachte heeft de regering gestreefd naar een sobere en eenvoudige regeling. Bij het overleg, dat in het 'bijzonder de toenmalige vice-minister-president met vele personen en instanties heeft gevoerd, is het de regering gebleken, dat bij velen in Suri name en de Antillen de voorkeur uitgaat naar een eenvoudige opzet. Vermeden moet worden, dat voor de aangelegenheden van het Koninkrijk te veel een beroep wordt gedaan op personen in Suriname en de Antillen, waardoor deze aan de Surinaamse en Antillaanse samenleving, die aan hun werkkracht grote behoefte heeft, min of meer zouden worden onttrokken. Vermeden moet worden een zodanige inrichting van het Koninkrijk, dat zijn organen niet vol doende snel en elastisch kunnen function- neren en dat kosten ontstaan, die niet noodzakelijk zijn. Tenslotte achtte zij het van belang, dat de bestaande staatsrechtelijke instellingen van het Koninkrijk zoveel mogelijk wor den gehandhaafd en niet door nieuwe organen worden vervangen. De twee grote punten van de te treffen voorzien, aldus de toelichting, waar in de verbondenheid van het Koninkrijk tot uitdrukking is te brengen, zijn de zelf standigheid en de samenwerking. De zelf standigheid komt tot uitdrukking in de landsregelingen in Suriname en de An tillen. De grondslagen van de zelfstandig heid dienen te worden vastgelegd in het statuut, opdat de zelfstandigheid in eigen aangelegenheden hecht verankerd zij. De bepalingen van het statuut kunnen blijkens de slotbepaling slechts gewijzigd worden met de instemming van Suriname en de Antillen. De samenwerking ware te regelen door Suriname en de Antillen deel te doen nemen in het staatsrechtelijk bestel van het Koninkrijk voor zover het rijksaange legenheden betreft, welke deze landen raken. Statuut Aan Suriname en de Antillen wordt in dit bestel een invloed gegeven, die recht doet aan de belangen van het Koninkrijk en aan hun redelijke aanspraken te dezer zake. De vast te stellen regeling kan het doel treffendst in een eigen charter worden belichaamd. Aan dit charter is de naam statuut gegeven. Dit statuut geeft de hoog ste regeling voor de staatsinrichting van het Koninkrijk. De Grondwet voor het Ko ninkrijk der Nederlanden blijft daarnaast gehandhaafd. Zij zal echter aan het. statuut dienen te worden aangepast. Uiteraard dienen ook de staatsregelingen van Suri name en de Nederlandse Antillen met het statuut in overeenstemming te zijn. Het statuut laat de regeling van het Koningschap, de Raad van State, de rege ring en de wetgevende macht van het Koninkrijk, de Hoge Raad, de buitenlandse betrekkingen en de defensie over aan de Grondwet voor het Koninkrijk der Neder landen. x Raad van ministers Suriname en de Nederlandse Antillen hebben ieder een gevolmachtigde lands- minister, die zitting heeft in de Raad van Ministers. De gevolmachtigde landsministers komen ADVERTENTIE RENAULT VIER, 1 op 17 4975.— SIMCA ARONDE 1 op 12 6950.— HENRY J. (6 pers.) 1 op 12 8475.— Inlichtingen: GARAGE DEN HOUT WAGENWEG 166—168. Haarlem. Telef. 12138 in de plaats van de algemeen vertegen woordigers. Het zitting hebben van de gevolmachtig de landsministers in de ministerraad houdt uiteraard het recht tot medestemmen in. Voor bepaalde onderwerpen kan, behalve de gevolmachtigde landsminister, nog een minister van het betrokken land aan het ministeriëel overleg deelnemen. Het zou kunnen zijn, dat de gevolmach tigde landsminister van Suriname of van de Nederlandse Antillen ernstige bezwaren heeft tegen bepaalde voorstellen en dié voorstellen tóch een meerderheid krijgen in de ministerraad. In zulk een geval wordt door de minis terraad geen eindbeslissing genomen. Het overleg wordt dan voortgezet in een klei ner college, waarin Suriname en/of de Nederlandse Antillen sterker vertegen woordigd is (zijn). Aan dit nader overleg wordt, behalve door de minister-president, deelgenomen door twee Nederlandse ministers en door twee personen van Suriname en de Nederlandse Antillen. De Raad van Ministers beslist overeenkomstig de uitkomst van het overleg. Raad van State Het statuut bepaald voorts dat de koning benoemt, indien de wens daartoe te kennen wordt gegeven, voor Suriname en de An tillen ieder een staatsraad. Deze staats raden worden in de gelegenheid gesteld aan de werkzaamheden van de Raad van State deel te nemen indien deze aangele genheden van Suriname of de Antillen be treffen. Regelen omtrent aangelegenheden van het Koninkrijk worden bij rijkswet of bij algemene maatregel van rijksbestuur vast gesteld. Indien de gevolmachtigde landsministers van Suriname of die van de Antillen zich I tegen een ontwerp verklaren, kan de Kamer, in wier vergadering deze verkla ring wordt afgelegd, een zodanig ontwerp niet aannemen dan met drie-vijfden van het aantal uitgebrachte stemmen. Deze bepaling is niet van toepassing, in dien het ontwerp een voorstel tot wijzi ging van de Grondwet betreft. Hoge Raad Bij Algemene Maatregel van Rijksbestuur kan de Hoge Raad der Nederlanden rechts macht worden toegekend ten aanzien van rechtszaken in Suriname en de Nederlandse Antillen. Aan economische en financiële verdra gen en overeenkomsten zijn Suriname en de Nederlandse Antillen niet verbonden, indien de gevolmachtigde landsminister onder aanwijzing van de gronden, waarop hij daarvan behandeling van zijn land ver wacht, heeft verklaard, dat zijn land niet verbonden wil worden. Het cabaretprogramma „Van Parnassus tot Montparnasse" door het ensemble Wim Sonneveld, waarvan Vrijdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg ter opening van de Boekenweek 1952 de première wordt gegeven, komt op Dinsdag 26 Fe bruari in de Haarlemse Schouwburg tot vertoning. De teksten zijn van Martie Ver- denius, Ina Philippo, Willy van Hernert en Simon Carmiggelt. Na de pauze volgt de opvoering van de een-acter „De liefde van Don Perlimplin voor Belisa in zijn tuin" van Frederico Garcia Lorca. De avond staat onder auspiciën van de Boekverkopersver eniging voor Haarlem en omgeving. Burge meester Cremers zal het openingswoord spreken. Naar wij vernemen is Wim Sonneveld in zoverre hersteld van zijn ziekte dat hij in ieder geval gedurende de Boekenweek en dus ook in Plaarlem aan de voorstellingen zal medewerken. ADVERTENTIE ADVERTENTIE is dikwijls het begin van langdurige narigheden. Zuivert open huidplekken met de desinfecteren- I HELDERE >RI LEDEREN MOTORVESTEN Andersen heeft Maandag zijn tweede titel behaald tijdens de Olympische schaats wedstrijden in Oslo. Hij won het nummer 1500 meter. Algemeen was verwacht, dat de Nederlander Van der Voort Olympisch kampioen zou worden. Toen hij zijn rit reed had Andersen reeds een fraaie tijd geboekt. Hij moest echter tijdens een sneeuwbui rijden en maakte daardoor een iets minder gunstige tijd dan de Noor. Van der Voort werd tweede en kwam in het bezit van de zilveren médaille. De Noor Aas werd derde, de Zweed Asplund vierde, de Nederlander Broekman vijfde en de Fin Parkkinen zesde. Toen de Zweed Wickstroem als laatste man zijn 1500 meter had gereden, kwam Klaas Schenk de kleedkamer van de Ne derlandse rijders binnen: ,,Wim, het is wel geen gouden médaille, maar de gelukwen sen voor de zilveren komen je dubbel en dwars toe". Van der Voort schudde teleur gesteld het hoofd, beheerste zich niet zon der moeite en ging zijn jas aantrekken voor de cérémonie protocolaire. Andersen had gunstiger geloot, of juister gezegd, de omstandigheden waren voor hem tijdens de 1500 meter gunstiger dan voor zijn concurrenten. Andersen reed in het eerste paar en Wim van der Voort startte in de vijfde rit. Velen waren er van overtuigd, dat onze landgenoot door op de tijd van Andersen te rijden de Noor zou kunnen slaan. Een verschil van een kwar tier lag er tussen de rit van Andersen en die van Van der Voort. Andersen had het goed gezien. Toen hij aan de start kwam voor de eerste rit, welke vijf minuten te laat begon omdat de startstreep op aan wijzing van Henny Roos verkeerd was aangebracht, keek hij eens naar de lucht, welke zich loodgrijs boven het stadion had samen getrokken. Hij zag zijn kans, gaf zich geheel om een zeer snelle tijd te ma ken met de mogelijkheid, dat door de ver andering van het weer (sneeuwval) en het stroever worden van het ijs hij al zijn con currenten voor zou kunnen blijven. De eerste 300 meter werd in 28.5 seconden af gelegd. Daarna volgde een ronde van 35 sec. en een van 37 sec. en een wanhopige laatste 400 meter, zo wanhopig, dat hij er bijna 40 sec. over deed (39.9 sec.). De luid spreker kondigde aan een tijd van 2 min. 20.4 sec. In de tweede rit kwam Werket uit reeds toen vielen, bijna onmerkbaar, Eigenlijk zouden wij moeten schrij ven: oodmoed, want het eerste deel der samenstelling hangt samen met het in het Duits bekende: öde, dat verlaten, eenzaam betekent en ook komt ood voor in de zin van: gering, nietig. Ootmoed is dus: het gevoel van gering zijn. In het Middelnederlands had het woord nog twee betekenissen: het gevoel dat anderen gering zijn en: het gevoel zelf gering te zijn. In het eerste geval kan men het weergeven met: genade, in het tweede met: nederigheid. De eerste be tekenis kennen wij in het geheel niet meer; de tweede is beperkt tot de ver houding van de mens tot God. Het woord drukt thans uit het gevoel van eigen kleinheid en afhankelijkheid, het besef van eigen onwaardigheid ten op zichte van de Schepper. De standen on de afdeling Haarlem van de Vandaag opent de Februari-tentoonstelling in de Lisser Veilinghal haar poorten voor het publiek. Een hoekje van deze bizonder fraaie expositie, waar tienduizend hyacinten, veertigduizend tulpen en narcissen en vele voorjaarsheesters in volle bloei te bewonderen zijn. en hele kleine vlokjes. De Amerikaan noteer de 2 min. 24.3 sec. Tijdens de derde rit, waarin Salomaa startte begon het te sneeuwen. De vlokjes zetten zich af op de baan en het zwart van het ijs veranderde in een lood-grijze kleur. In de vijfde rit kwam Van der Voort uit tegen de Japanner Sato. Van der Voort lootte de binnenbaan van de eerste 300 meter. Hij was goed weg en met enorme slagen ging hij over het eerste rechte einde. Over de 300 meter deed hij 29 seconden, een halve seconde langzamer dan Hjalmar Andersen. Met een volkomen gelijkmatige cadans reed Wim van de Voort de volgende 300 meter, welke hij aflegde in 35 secon den. Nog steeds was hij een halve seconde achter op Andersen. De volgende ronde werd afgelegd in 38 seconden, één seconde meer dan Andersen. De laatste ronde moest natuurlijk de beslissing brengen. Het sneeuwde hard en dat betekende een han dicap. Met een goede eindspurt ging hij over de streep. In spanning werd gewacht op de tijd welke waarschijnlijk hoger zou liggen dan die van Hjalmar Andersen. Met een laatste ronde van 38.6 seconden kwam hij op een totaal tijd van 2 min. 20.6 seconden, 0.2 sec. meer dan Andersen. Sato noteerde een tijd van 2 min. 23.9 sec. Roald Aas, die in de negende rit startte, deed nog een serieuze poging om zijn land genoot Andersen van de eerste plaats te dringen. Ook hij slaagde er niet in. Met 2 min. 21.6 sec. legde hij beslag op de derde plaats. Asplund reed voortreffelijk, maar deed er nog één seconde langer over dan Aas en Kees Broekman kwam op de vijfde plaats met een tijd van 2 min. 22.8 sec. vloeistof geen gaas of pleisters geen vlekken DINSDAG 19 FEBRUARI Gemeentelijk Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Stadsschouwburg: „Mister Ro berts" (Nederlandse Comedie), 8 uur. Wjjk- gcbouw Ged. Oude Gracht 104: Kunstavond, 8 uur.City: „A song is born'', 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De wraaknemer" en „Goudjagers van Nevada", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Om het goud van Nevada", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Dokter Holl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Paniek in de ijsrevue", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Enrico Caruso", alle leeft., 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 20 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Nieuw Land" (A.G.T.), 8 uur. Minerva Theater: Chris Hollands kin dertoneel, 2 uur. Concertgebouw: Heem steeds Christelijke Oratoriumvereniging, 8 uur. Rembrandt, Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 'uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. (zie programma agenda van Dinsdag). Luxor: „Uit het leven van een bemind vorst". 11 en 12 uur; „Enrico Caruso", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Ofschoon de berichten uit de verschillende Europese hoofdsteden, die prologen bevatten over de Lissabonse conferentie van de Atlantische ministers, tamelijk somber van toon zijn geweest en in het algemeen van weinig goede verwachtingen ten aanzien dezer conferentie blijk gaven, moet toch wel degelijk in het oog worden gehouden dat de bedoeling van de conferentie die morgen begint niet zó vérstrekkend was als door deze pessimistische beschouwingen zou kunnen worden gesuggereerd. Wanneer men thans de commentaren uit Parijs, Londen en Bonn bekijkt zou men geneigd zijn te veronderstellen, dat „Lissabon" oorspronkelijk het geneesmiddel voor nagenoeg alle Europese kwalen beloofde te worden. Deze misvatting en dat is het ongetwijfeld maakt dat men aan de vooravond van de Atlantische conferentie al verzoend raakt met een mislukking. Doch het doel van het Atlantisch pact is geenszins: Europa te verenigen, Duitsland en Frankrijk te verbroederen, Engeland naar Europa te drijven, en wat al niet meer. Te Lissabon behoeft slechts een verdere stap naar verwezenlijking van een militair bondgenoot schap tussen de Westelijke landen te worden gezet. En die stap is zeker mogelijk. Het zou erg prettig geweest zijn wanneer de Europese ministers, die in Lissabon de collega's der andere Atlantische mogend heden ontmoeten, een gedetailleerd en tot in de bizonderheden uitgewerkt schema ter tafel hadden kunnen leggen, dat aan toonde hoe de Europese landen Enge land inbegrepen in roerende eensgezind heid militair en economisch tot een daad werkelijke eenheid waren gekomen in een Europees leger en een economische en in dustriële unie. Maar welke optimist had dat verwacht? Voor Europa is het Atlan tisch pact een noodsprong geweest, juist omdat zijn innerlijke eenheid ontbrak. De druk, die van Amerikaanse zijde is uitge oefend via de organen van het Atlantisch pact, heeft duidelijk aangetoond dat die roerende eensgezindheid nog ver te zoeken is. Men poogt in Europa slechts tot een minimum aan samenwerking te komen, teneinde tenminste enigszins effectief in het Atlantisch pact te kunnen samenwer ken. Men gebruikt het onmiskenbare over wicht van Amerika om zich gedekt te weten tegen Europese partners die men wan trouwt. Men is achterdochtig ten aanzien van elkanders pogingen om met Ameri kaanse steun een leidende positie in te nemen. Duitsland drijft op de Amerikaanse wens tot hei-bewapening en oprichting van een nieuwe Wehrmacht en denkt daaruit de rechtvaardiging te kunnen putten tot hel stellen van politieke eisen. Engeland drijft op de Amerikaanse privileges, voorkomen de uit zijn onmisbaarheid als basis voor de Amerikaanse militaire macht, en houdt zich afzijdig van het continent omdat het de zwakke politieke structuur van Frankrijk, Italië en Duitsland niet vertrouwt. Frank rijk drijft op zijn onmisbaarheid als mili taire partner van Amerika en blijft staan op zijn afwijzend standpunt tegenover een militaire en politieke herrijzenis van Duits land. De Beneluxlanden drijven helemaal niet. Zij klampen zich gedeeltelijk aan En geland, gedeeltelijk aan het continent vast en hopen op een brug tussen die twee, waarop zij zich enigszins veiliger zouden kunnen voelen. In deze warboel van tegenstromingen staat als een paal boven water de afhanke lijkheid van al die landen in militair en economisch opzicht afhankelijkheid van Amerikaanse hulp en dus van het Atlan tisch pact, in wezen niets anders dan een tijdelijke, op eenzijdige verbintenissen ge baseerd militair bondgenootschap, dat staat en valt met het voortduren der Ameri- kaanes leiding en hulp. Zo is de situatie op de dag, dat te Lissa bon gesproken moet worden over de ver dere uitbouw van het pact. Over de maatregelen dus, die een werking van de militaire afspraken mogelijk moet ma ken als de nood aan de man komt. Het is heel goed mogelijk dat in tijd van nood alle mogendheden van het pact hun uiterste best zullen doen om de eventuele vijand te ver slaan, en dat zij in die periode volgzaam hun onderlinge geschillen vergeten om ten minste hun status te behouden. Maar welk ander ideaal dan dit „in tijd van nood samen proberen te winnen" beheerst en verbindt de leden-staten van de zoge naamde NAVO, de Noord-Atlantische Ver- drags-Organisatie? Men kan er met de beste wil niet een andere bezieling uit puren, een bezieling bijvoorbeeld die zou kunnen leidén tot een werkelijke Europese eenheidsgedachte. Integendeel, zolang het accent blijft lig gen op de militaire noodzaak waaruit de discussie tot een Europees leger ont stond raakt die eenheidsgedachte zelfs steeds meer op de achtergrond. Daarom vlot het zo slecht met het. Europese leger, dat niets anders belooft te worden dan een moeizame samenstelling van nationale legereenheden, in geen enkel opzicht nader met elkaar verbonden dan door de negatieve overtuiging, dat er in nationaal verband geen kans is op Amerikaanse dollars en wapenen. De conferentie te Lissabon staat voor de taak, de Amerikaanse wens om Europa zo sterk mogelijk te maken tegenover de Sovjetstaten, te rijmen met de mogelijk heden in Europa zelf. Niets meer en niets minder. Zij kan daartoe besluiten, Duits land een eigen leger te geven op gevaar af de Fransen volkomen afzijdig te maken. Zij kan besluiten Spanje op te nemen op hetzelfde gevaar af. Zij kan besluiten Duitsland te dwingen soldaten te leveren zonder het land politieke zelfstandigheid te geven op gevaar af dat er geen enkele Duitse soldaat gevonden zal wor den, behalve een aantal vechtjassen uit de vroegere SS-formaties. Zij kan allerlei be sluiten nemen, doch als zij het hoogste profijt wil trekken uit de voorhanden zijnde mogelijkheden, kan zij slechts pro beren allen tevreden en gerust te stellen door een veelzijdig compromis, zonder de dingen te willen forceren. En als zij dat compromis kan vinden, is haar taak volledig volbracht. Dan moet er op een volgende NAVO-conferentie wor den onderzocht welke mogelijkheden de nieuwe situatie dan weer biedt. Het Atlantisch pact is geen eenheids- fabriek, doch een losse band die datgene verbindt wat verbonden wil en kan wor den. Ajs zodanig beschouwd kan Lissabon moeilijk mislukken. Wat wèl kan mislukken is de beveiliging van de Westelijke wereld. Doch of die inderdaad door een Atlantisch pact kan worden gegarandeerd is een vraag, die reeds in het verleden onbeantwoord is ge bleven. J. L. Soepel en in perfecte „balans" jaagt Van der Voort hier over de Bislet-baan tijdens de series voor het nummer 500 meter. Zou men teleurgesteld kunnen zijn over het niet winnen van de gouden médaille, een tweede plaats van Wim van der Voort en een vijfde van Kees Broekman, alsmede een twaalfde van Gerard Maarse (2 min. 24.3 sec.) bewezen toch wel, hoe sterk Nederland in het internationale millieu dit seizoen is. Kokkie van der Eist werd 26e in 2 min. 27.6 sec. Het eindklassement voor de 1500 meter luidt: 1. en Olympisch kampioen Hjalmar Andersen 2 min. 20.4 sec.; 2. W. van der Voort (Nederland) 2 min. 20.6 sec.; 3. Aas (Noorwegen) 2.21.6; 4. Asplund (Zweden) 2.22.6; 5. Broekman (Nederland) 2.22.8; 6. Parkkinen (Finland) 2.23.0; 7. Salomaa (Finland) 2.23.3; 8. en 9. Martinsen (Noor wegen) en Ericsson (Zweden) 2.23.4; 10. Lorinc (Hongarije) 2.23.7; 11. Sato (Japan) 2.23.9; 12. en 13. Maarse (Nederland) en Werket (Verengde Staten) 2.24.3; 14. Hol- well (Groot Brittannië) 2.24.5; 15. Stene (Noorwegen) 2.24.8; 16. Mc. Kav (Canada) 2.25.0; 17. Kenneth Henry (Verenigde Sta ten) 2.25.0; 18. Mc. Namara (Verenigde Staten) 2.25.5; 19. Stroem (Zweden) 2.25.8; 20. Offenberger (Oostenrijk) 2.25.9. In de omgeving van Oslo ligt, in het licht glooiende heuvelland de beroemde spring- schans van Holmenkollen. Het was niet om het spectaculaire springen te aan schouwen, dat duizenden reeds vroeg bij het station van het gedeeltelijk onder grondse treintjë naar boven stonden op gesteld. Maardag was het de 18 km-loop, zowel speciaal als voor de Noordse combi natie geldend, die deze grote belangstel ling trok. Met de start en de finish op de landings plaats voor de springschans, hadden de 80 deelnemers een traject voor de boeg, dat van de techniek en de lichaamsconditie het uiterste zou vergen. Een grote lus naar het Noorden beschrijvend, voerde het par cours over een geaccidenteerd terrein, wel met maximale hoogteverschillen van slechts 150 meter, doch met lange hellingen, die de hoogste eisen stelden aan het uithou dingsvermogen. Elke 30 seconden vertrok een loper om reeds met een vrij lastige opgang te be ginnen. De uitslag van de 18 km speciaal en de combinatie luidt: 1. en Olympisch kam pioen Hallgeir Brenden (Noorwegen) 1.01.34; 2. Maekelae (Finland) 1.02.09; 3. Lonkila (Finland) 1.02.20; 4. Heikki Hasa (Zweden) 1.02.24; 5. Karlsson (Zweden) 1.02.56; 6. Stokken (Noorwegen) 1.03.0; 7. Taepp (Zweden) 1.03.35. Noordse combinatie De uitslag van de Noordse combinatie was: 1. en Olympisch kampioen Slaatvik (Noorwegen) 451.621 pnt.; 2. Hasu (Fin land) 447.500 pnt.; 3. Stenersen (Noor wegen) 436.335 pnt. Landenklassement Het officieuze landenklassement voor de Winterspelen zag er Maandagavond als volgt uit: 1. Noorwegen 59 pnt.; 2. Oosten rijk 38 pnt.: 3. Verenigde Staten 28V pnt.; 4. Finland 21 pnt.; 5. Nederland 17 pnt.; 6. Duitsland 16 pnt.; 7. Italië 14 pnt.; 8. Zwitserland 13 pnt.; 9. Zweden 6% pnt.; 10. Canada 3V2 pnt.; 11. Frankrijk 2 pnt.; 12. België 1 pnt.; 13. Japan V» pnt. Maandag zijn in het Olympisch ijshockev- tournooi te Oslo de volgende wedstrijden gespeeld: Verenigde StatenFinland 82. Zwitserland—Noorwegen 7—2. Canada—Polen 11—0. ZwedenDuitsland 73. Het klassement luidt thans: Zweden Canada Tsjechoslowakije Zwitserland Ver. Staten Noorwegen Duitsland Finland Polen Voor de landenwedstrijd tegen Italië, die Zondag 24 Februari te Brussel wordt ge speeld, is het Belgische voetbalelftal als volgt samengesteld: Doel: Meert (Anderlecht). Achter: Dirickx (Union St. Gilloise) en Schroeyen (Beerschot). Midden: Van Kerkhoven (Daring Brussel), Carré (F. C. Luik) en Maertens (Ant werp F. C.). Voor: Coppens (Beerschot), Bensch (Be ringen), Mermans (Anderlecht), Anoul en Moes (beiden F. C. Luik). ENGELSE BEKERCOMPETITIE. De voor de tweede maal overgespeelde wedstrijd uit de vierde ronde van de Engelse beker competitie tussen Luton Town en Brentford werd door Luton Town na verlenging met 32 gewonnen. In de vijfde ronde zal Luton Town tegen Swindon Town uitkomen. Nederlandse Volleybalbond luiden: Dames le klasse A: Heren 2e klasse A: VCK 12 11 22 HVS 2 12 8 20 Raeckse 10 10 20 CIOS 2 12 8 19 HVS 11 8 16 Brandw. 2 12 5 15 Rapidit. 11 6 13 PSVH 11 4 14 PSVH 10 5 11 MSO 11 5 13 PWN 10 4 9 VCR 2 11 3 8 Velox 12 3 8 HBC 12 .3 8 IHJ 12 1 5 Rapidit. 11 2 7 VCR 12 1 4 OVRA 11 1 7 BGV 10 0 2 BGV 11 1 3 Dames le klasse B: Heren 2e klasse B: oss 10 10 20 MSO 2 12 11 23 BGV 2 11 5 15 PSVH 2 12 8 18 PSVH 2 11 7 14 HVS 3 b 9 4 11 Kl.Houtst. 11 5 11 Rapdit. 2 11 5 11 OVRA 11 4 11 PWN 11 4 11 Haarlem 12 4 11 Damiate 12 3 11 Rampl. 10 4 10 Velox 2 10 4 9 Velox 2 12 3 10 Boru 12 3 9 Rapidit. 2 12 3 6 Ramplaan 13 1 6 VCR 2 12 1 4 Kl.Houtst. 12 1 5 Heren le klasse: Heren 2e klasse C: CIOS 12 11 22 Groentjes 12 7 17 HVS 11 10 20 Haarlem 11 6 16 OSS 10 6 12 HVS 3 a 12 7 16 VCK 10 5 11 HBC 2 11 6 13 Brandw. 11 5 11 PWN 2 12 4 11 VCR 11 4 9 Brandw. 3 10 4 10 Raeckse 11 3 8 Rapid. 3 11 3 10 Velox 13 3 8 Stampers 11 3 8 PSCB 11 1 5 VCR 3 12 2 7 (HJ 10 1 4 OVRA 2 12 2 6 ADVERTENTIE Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen NIEUW WERELDRECORD 4 x 200 M. VRIJE SLAG HEREN. Een zwemploeg van de Universiteit van Yale, bestaande uit Wayne Moore, Jim Mac Lane, Don Sheff en Dick Thoman heeft op de 4 maal 200 meter vrije slag een tijd gemaakt van 8 min. 29.4 sec., een nieuw wereldrecord. Het oude record dateerde van 2 Augustus 1951 en stond met 8 min. 33 sec. op naam van een nationale Franse ploeg (Boiteux, Bernardo, Blioch en Jany). KLEIN VERBETERT WERELRECORD 100 M. SCHOOLSLAG. De Duitser Helmut Klein heeft te Norderney het wereldrecord 100 meter schoolslag zwemmen heren verbe terd tot 1 min. 5.8 sec. Het officiële wereld record voor dit nummer stond op naam van de Rus Leonid Meshkov met 1 min. 6.6 sec. (8 Januari 1951 Moskou). Meshkov had op 22 April 1951 te Moskou een tijd genoteerd van 1 min. 6.2 sec., maar deze prestatie was nog niet officieel als wereldrecord erkend. ADVERTENTIE in 24 verschillende kleurstellingen 70 cm breed 4 4 0 0 8 37— 8 3 3 0 0 6 39— 4 3 3 0 0 6 20— 3 3 3 0 0 6 25— 5 3 3 0 0 6 19— 6 4 0 0 4 0 6—20 4 0 0 4 0 7—36 4 0 0 4 0 7—42 4 0 0 4 0 6—42 Grote Houtstraat 31 DEN HAAG LEIDEN HAARLEM Uit de Opregte Haarlemsche Courant Februarij 1852 van PARIJS. De moordaanslag op de Koning-in van Spanje dooi- Martin Mar- tino, aan wien inmiddels reeds de dood straf is voltrokken, heeft in de Fransche hoofdstad een diepen indruk gemaakt, voorail in de hoogere staatkundige krin gen, welke de voorzorgen om den Prins- Voorzitter Lodewijk Napoleon voor ge welddadige aanrandingen te vrijwaren, hebben verdubbeld. Men verzekert thans, dat reeds meermalen aanslagen tegen het leven van den Prins-Voorzitter zijn beproefd, doch dat er van de zijde der Bewindslieden steeds maatregelen ge nomen zijn om deze gebeurtenissen ge heim te houden. Men zegt dat de heer Lodewijk Na.poleon sedert dien altijd een soort maliënkolder draagt. Het ont breekt niet aan personen die het er voor houden dat hij daaraan wel doet. De algemeene stemming hier ter stede laat veel te wenschen De burgers, die aanvankelijk tevreden waren met de na den staatsgreep uitgevaardigde maat regelen, beginnen van lieverlede tot an dere gedachten te komen. Het verban nen vaai algemeen geachte staatslieden, het verbeurd verklaren van de eigen dommen van het Huis Orleans, het reorganiseeren van het politiewezen en het oprigten van speciale regtbanken hebben bij zeer velen een geest van ontevredenheid doen ontstaan Sterker dan ooit is dan ook de belangstelling voor de komende verkiezingen. Over het algemeen houdt men het voor waar schijnlijk, dat de regeering ondanks de heensehende ontevredenheid toch mees ter zal blijven.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5