SPOTGOEDKOOP De geschiedenis van een wraak Kort en bondig ■Clowntje Rick INTERLOCK De nieuwe rechtsorde voor de West Ongeval in staalfabriek dinsdag 19 februari 1952 haarlems dagblad oprechte haarlemsche courant 4 Onderscheiding voor 250 gedemobiliseerden FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Zes arbeiders gewond Slapend gezin door brand verrast Haarlemse straatbelasting met 15 verhoogd Voor de kinderen Voetbal Programma voor Zondag 2 Maart Elfde lustrum EDO Politieagent won veldloop van 19-jarige autodief Nel Oosthout droeg voor Dokkumse meisjes krijgen haar zin Burgerlijke stand van Haarlem Vragen over werkgelegenheid ADVERTENTIE Zij, die in aanmerking wensen te komen voor dienst., neming als vrijwilliger bij het NEDERLANDS DETACHEMENT VERENIGDE NATIES kunnen zich mondeling of schriftelijk wenden tot het Aan meldingsbureau Korea, Nwe Frederikkazerne, geb. E4, kamer 19a te 's-Gravenhage, tel. 723860. Ook zij, die nimmer in militaire dienst zijn geweest, komen voor uitzending in aanmerking. Leeftijds grenzen 19 tot 30 jaar (voor onderofficieren tot 35 jaar). Ereteken voor Orde en Vrede Op de verlichte binnenplaats van de Koudenhornkazerne stonden Maandag avond 250 jonge Haarlemse burgers rond om de vlag aangetreden om een onder scheiding in ontvangst te nemen, die zij enige jaren geleden als militairen in Indo nesië hebben verworven: het Ereteken voor Orde en Vrede. Voordat deze deco ratie aan hen werd uitgereikt werden zij toegesproken door de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers. Deze zeide, dat het Ere teken een naam heeft, die zeer goed tot uitdrukking brengt, waartoe de Nederland se soldaat in Indonesië heeft gestreden, namelijk voor orde en vrede. „Er zullen verscheidenen onder u zijn, die zich afvra gen of de beste jaren van hun leven, die zij daar geofferd hebben, niet vergeefs zijn geweest. Maar bent u dan vergeten dat daar duizenden en tienduizenden hun leven en hun gezondheid aan u te danken hebben?" De burgemeester beschreef het werk dat deze oud-militairen in de Archipel hebben verricht, niet alleen voor de veiligheid, maar ook in medisch opzicht. De taak, waarvoor zij daar werden gesteld, was wanhopig moeilijk, maar dat zij is uitge voerd was slechts mogelijk door een voor beeldige discipline en een zelfbeheersing, waardoor zij Nederland op zijn best hebben vertegenwoordigd. „Hoewel u het beste ge deelte van 'uw leven hebt geofferd is er toch ook een winstpunt voor u", zo ver volgde mr. Cremers. „de vervulling van uw opdracht heeft u zelfstandiger gemaakt en u verantwoordelijkheid jegens anderen geleerd. Dat is een uitermate groot winst punt voor uw karakter. Dit ereteken wil een blijk van waardering zijn voor uw plichtsbetrachting". Na deze toespraak daalde de vlag onder een trompetsignaal halfstok en in twee mi nuten stilte werdén de 57 Haarlemse jonge mannen herdacht, die in Indonesië zijn ge sneuveld. Luitenant-kolonel H. J. Scheffer richtte vervolgens nog een kort woord tot de oud militairen en daarop volgde de uitreiking van de Eretekenen, die werd bijgewoond door verscheidene familieleden der gede coreerden. De plechtigheid werd opgeluisterd met muziek van de drumband van het regiment „Ypenburg". ADVERTENTIE is onze prima kwaliteit Kinderslips 0.78 Kindercamisoles 1.15 Babycamisoles 0.78 Damesdirectoires 1.98 Damescamisoles 2.45 Damesslips 1-38 Fant, camisoles 1.38 Fant. directoires 1-38 Charmeuse onderjurken 3.95 Waszijden onderjurken 6.95 Nylonkous donkere naad 3.95 Kristal Nylon 5.95 Zwitserse Netnylon 8.95 Enige agente van Camp-corsetten Nederlandse bewerking van C. J. E. Dinaux 2) Het was niets dan nieuwsgierigheid: hoe lang zou zo iemand het uithouden, bij dit weer op een bank in het park te zitten? Alsof het jongmens op dit ogenblik had gewacht, stond hij op, deed enkele stappen en stak dan de rijweg over, recht op de huisdeur van Sierlin toekomend, zonder evenwel op te zien. Hij maakte de indruk van iemand, die eindelijk besloten heeft, een lang overwogen plan ten uitvoer te brengen. Sierlin twijfelde geen moment of dit be sluit betrof een bezoek aan hem. Natuur lijk, dat was de verklaring: de jongeman wilde hem iets komen vragen. Vandaar al die ontmoetingen, dit zitten en wachten. Nog enkele seconden en hij zou de bel horen gaan en Marie zou binnenkomen met de vraag of hij te spreken was. Hij kende deze man niet en er was geen denken aan, dat hij hem zou ontvangen. (Van onze parlementaire redacteur) Elders in dit blad treft men een uittrek sel aan uit het werkstuk dat tot grondslag zal dienen voor de bespreking op de Ronde Tafel-conferentie Nederland-Surinamie- Nederlandse Antillen, die waarschijnlijk eind Maart begint. Van Nederlandse zijde is alle moeite ge daan om zowel aan Suriname als aan de Antillen een zo groot mogelijke zeggen schap toe te kennen met betrekking tot de aangelegenheden die het Koninkrijk in zijn geheel raken. De opzet is om de gevolmach tigde landsministers van die beide rijks delen bevoegdheid te geven, wanneer in de ministerraad punten aan de orde komen die te beschouwen vallen als Koninklijke aan gelegenheden, dat wil zeggen die respec tievelijk Suriname of de Antillen raken, aan de behandeling daarvan in de minis terraad deel te nemen. Zij hebben dan zelfs in die ministerraad stemrecht. Als het Nederlandse parlement onfcwerp-rijkswet- ten te behandelen krijgt, kunnen de lands ministers in de vergadering van de Kamers ook het woord voeren en eventueel amen dementen voorstellen. Als een landsminis- ter zich tegen aanneming van een derge lijke rijkswet verklaart is er in elk van beide Kamers een meerderheid van drie vijfde nodig wil het ontwerp rechtskracht kunnen krijgen. Bovendien kan voor de inwerkingtreding van een dergelijke wet de landsminister, als hij benadeling van zijn land verwacht, verklaren dat zijn land er niet door gebonden wil worden. Dan wordt de regeling voor het betrokken land niet vastgesteld, tenzij de ministerraad het vol kenrechtelijk niet mogelijk acht het land (Suriname of de Antillen of beide) buiten de regeling te houden of wel van oordeel is dat het welzijn van het Koninkrijk de gebondenheid eist. Suriname en de Antil len zullen zich echter, wanneer het statuut tot stand komt, aan rijkswetten moeten onderwerpen als die met drievijfde meer derheid zijn aangenomen en bovendien de ministerraad voet bij stuk meent te moe ten houden. Dit is verklaarbaar, want Suri name en de Antillen zijn geen afzonderlijke staten, maar worden geïntegreerd in het Koninkrijk. Aldus verklaarde mr. J. R. H. van Schaik, die hedenmorgen met mr. W. H. van Helsdingen aan de pers een toelich ting op het werkstuk verstrekte. Zou men Suriname en de Antillen de gelegenheid willen geven zich te onttrekken aan zulk een wet, aldus mr. Van Schaik, dan had men niet meer te doen met delen van het Koninkrijk. In één opzicht treft men in het werkstuk toch wel degelijk een recht van veto voor de landsministers aan, te weten bij het beraad omtrent de vaststel ling van het bedrag dat ten laste van elk der rijksdelen zou komen in de kosten van voorziening van het Koninkrijk. Daarvoor zal namelijk eenparigheid van stemmen nodig zijn. Uit hetgeen ter persconferentie werd medegedeeld bleek intussen dat de Nederlandse regering met betrekking tot dat standpunt nog haar rechten wenst voor te behouden. Minister van Staat mr. Van Schaik zei tenslotte: „Een autonomie, zo ver gaande als zij nu krijgen, is in het Caraibische ge bied onbekend," Prof. dr. J. A. J. Barge overleden In de afgelopen nacht is te Leiden op 68-jarige leeftijd overleden prof. dr. J. A. J. Barge, oud-hoogleraar in de anatomie en embryologie aan de Leidse universiteit en oud-lid van de Eerste Kamer. Maar hij had tenminste de reden ontdekt van dat zonderlinge gedrag. Zo'n jongeling heeft er tijd voor nodig, moed op te doen. Jammer voor hem dat hij hem niet te woord zou staan. Voor ambtelijke aangelegenhe den (en het sprak wel van zelf dat dit bezoek van ambtelijke aard was) was hij uitsluitend te spreken in het Paleis van Justitie en dan nog alleen voor die geval len, welke hij daarvoor in aanmerking achtte te komen. Het zou wat worden ais iedereen maar de Officier van Justitie te spreken kon krijgen. En met deze bevre digende overweging liep hij de kamer in en wachtte. Hij wachtte vergeefs. Er werd niet ge beld, er werd niet geklopt. Zou de jonge man weer de moed hebben verloren en stond hij aarzelend voor de voordeur in de regen, die juist in dikke druppels omlaag begon te gonzen? Hij opende het raam en keek naar bui ten. Niemand. De straat lag verlaten. De onbekende was verdwenen. Hij had zeker het onbehoorlijke van zijn voornemen ingezien en begrepen dat het niet aanging, mij thuis lastig te vallen, dacht hij, terwijl hij het venster sloot en zich de regenspatten van gezicht en baard veegde. Ik zal nog wel ambtelijk van hem horen. 4. Weer echter verliep er een volle week zonder dat Sierlin iets van de onbekende hoorde of zag. Voor zover hij nog aan hem Naar w« uit officieuze bron vernemen, heeft zich hedenmorgen in de Staalfabriek van de Hoogovens een ontploffing voorge daan. Bü het drogen van ovendeuren, zo deelde men ons mede, is een van deze deuren uit elkaar gesprongen. De rond vliegende brokken troffen zes arbeiders, die zich in het smeltershuis bevonden. Twee hunner, de „deurendrukker" H. Kooiman en de bankwerker F. v. d. Stey zijn per ziekenauto in ernstige toestand naar het Rode Kruisziekenhuis in Bever wijk gebracht. De bankwerkers W. Dikkeboom, H. Wil- lems en de smelter N. Zijp en G. Lubbers waren er minder ernstig aan toe. Zij zijn ter plaatse verbonden en naar hun woning gebracht. Wij vernamen hedenmorgen verder in het Rode Kruisziekenhuis, dat, hoewel het onderzoek van de beide zwaargewonden nog niet beëindigd was, de toestand van de twee arbeiders redelijk geacht mag wor den. De Velsense politie heeft een uitge breid onderzoek ingesteld. In de afgelopen nacht woedde een felle brand op twee verdiepingen van het pand Sweefinckstraat 10 te Vlaardingen, dat be woond werd door de familie V., bestaande uit man, vrouw en drie zonen. Tegen twee uur rook de heer V. al een brandlucht in de kamer. Hij vermoedde, dat deze werd veroorzaakt door de kachel en schoof voor alle zekerheid enkele ramen open, waarna hij weer naar bed ging. Ruim een uur later werd zijn vrouw gewekt door gestommel. Toen bleek de woonkamer reeds in lichter laaie te staan en waren de vlammen al naar de bovenverdieping overgeslagen. De familie vluchtte in nachtgewaad de straat op en waarschuwde onmiddellijk de buren. Binnen tien minuten was de brandweer met vier motorspuiten gearriveerd. Met vijf stralen werd het vuur bestreden. Hierdoor konden de aangrenzende huizen behouden blijven, maar de eerste en tweede étage, bewoond door de familie V. brandden ge heel uit. Van de inboedel kon niets meer worden gered. De benedenverdieping, be woond door de familie van B., kreeg veel waterschade. Naar de oorzaak van de brand, die in een kleerkast schijnt te zijn ontstaan, is door de politie een onderzoek ingesteld. Zowel de woning als de inboe del waren verzekerd. Op de Haarlemse gemeentebegroting voor 1952 is de opbrengst der Straatbelas ting van 770.000 verhoogd tot 875.000. Dit komt omdat de huurwaarde de grondslag voor deze heffing is. Nu de huren met 15% zijn verhoogd rekent de gemeente er op dat ook de Straatbelasting 15% meer zal opbrengen. Voor de ge meentekas een voordeel van 105.500. v *169 dacht was het alleen op het ogenblik waar op hij zijn woning binnenging en onwille keurig een blik op de bank wierp, die even wel leeg was en bleef, hoewel inmiddels de eerste mooie voorjaarsdagen waren geko men. Hij werd pas aan de jongeman herinnerd, toen hij op een avond snelle en vastbera den stappen achter zich hoorde. Tegen zijn wil keerde hij zich half om, om te zien wie het was. Inderdaad: de zonderling! Maar inplaats van, zoals de vorige keren, dicht langs hem heen te lopen scheen het jong mens hem vandaag te willen ontwijken: hij liep zo ver van hem af als het trottoir toeliet, bijna aan de rand, en verwijderde zich snel. In geen enkele opzicht vestigde hij de indruk, met een of ander besluit te kampen en van zins te zijn, de Officier van Justitie aan te spreken. In gedachten scheen hij ook niet te zijn zoals op de bank in het park. Hij liep als iemand die maar één wens heeft en wel deze: zo gauw mogelijk thuis te zijn. Kougevat had hij blijkbaar evenmin. Monter en veex-krachtig ging hij zijns weegs. Hij had ook ditmaal Sierlin met geen blik verwaardigd, hij scheen hem niet te hebben opgemerkt. Ik moet me toch vergist hebben, besloot Sierlin. Des te merkwaardiger en opvallender was het, dat het snelle voorbijlopen op een bijna opzettelijk gekozen afstand zich de beide volgende dagen herbaalde. En gaf het niet te denken dat hij op die dagen juist op zeer verschillende uren en we] ongewoon laat huiswaarts keerde? Beide Volgens de Sportkroniek is het programma van de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond, dat de afgelopen Zondag moest worden afgelast, nader vastgesteld op Zondag 2 Maart. Voor Zondag 24 Februari zijn alsnog vast gesteld in de tweede klasse B: De Spartaan Schoten en HRCKFC en in de vierde klasse A (district 2) THB—Graaf Willem II. Op 1 Maart bestaat de voetbalclub EDO vijfenvijftig jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt op die dag een feestavond gegeven in het Gemeentelijk Concertgebouw. Mede werking verlenen Max van Praag, Flip en Tony en The Ramblers. Na afloop volgt een bal. De voorzitter van de club, de heer R. Cats, schrijft in het programma, dat er aanleiding is het elfde lustrum te vieren. Hetgeen bereikt en tot stand gekomen is na de viering van het vijftigjarig bestaan geeft de leden het recht op de verjaardag, in feestelijke stemmnig bijeen te zijn en op grootse wijze in eigen kring het heug lijke feit te herdenken. Het zich kranig handhaven van het eerste elftal in de hoogste afdeling van de K.N.V.B. heeft er in niet geringe mate toe bijgedragen, dat de belangstelling voor de vereniging is toe genomen. „Wij zijn in aanzien gestegen", schrijft de voorzitter, „waardoor wij er in geslaagd zijn ons in vele opzichten een flinke „good-will" te verwerven". keren was het al donker toen hij de jonge man, vlak bij zijn huisdeur, haastig langs zich heen zag komen en om de hoek ver dwijnen. Maar daar hij daarna onzichtbaar bleef en deze ontmoetingen even vluchtig waren geweest als de vorige, betekende het voorval voor Sierlin niet meer dan een aanleiding, zich te verwonderen over de merkwaai-dige wegen die het toeval soms gaat. Zijn werk, dat zich van dag tot dag bedenkelijker opstapelde, deed hem de zonderling al spoedig vergeten. Inmiddels was het April geworden, ook dit jaar een nukkige, koude maand. De weersgesteldheid belette de jonge man ech ter niet, elke avond een week lang op de bank te zitten, voor zich uit te staren of naar de grijze, regenzware lucht te kij ken. Ook dat had Sierlin onverschillig kunnen laten als het niet zover gekomen was, dat hij zich was gaan ergeren en wei over zichzelf. Want niet alleen gold zijn eerste blik bij zijn thuiskomst de bewuste bank, hij kon óók niet nalaten voor het eten vlug naar het raam te lopen om zich ervan te vergewissen of het heerschap er nog steeds zat, waarbij hij telkens moest vaststellen, dat de bank leeg was. En elke keer besloop hem het onbehaaglijk gevoel, dat de onbekende op het ogenblik van zijn thuiskomst had gewacht om op te staan en zijn weg te vervolgen. Opvallend? Sierlin moest het toegeven: het was zeer, zéér eigenaardlig. Zou het niet beter zijn de eerstvolgende keer regel recht op hem af te lopen en hem te vragen In Alphen aan de Rijn betrapte een po- litie-agent de chauffeur van een vracht- auto op een verkeersfout. Hij sommeerde de chauffeur te stoppen, maar deze gaf echter ineens vol gas om te trachten te ont snappen. De agent wist nog net op de tree plank te springen. Een dreigement met de revolver was voldoende, om de chauffeur regelrecht naar het politiebureau te doen rijden. Daar stapte hij uit de cabine en. nam de benen. De agent ging hem achterna door weilanden en sloten, over hekken en door struikgewas. Deze veldloop werd ge wonnen door de politieman. Uitgeput arri veerde het tweetal enige tijd later op het politiebureau. Daar bleek de chauffeur een 19-jarige Hagenaar te zijn, die ruim een uur tevoren de vrachtauto in Den Haag had gestolen en er mee op weg was naar Utrecht om de wagen van de hand te doen. SNEEUWSTORM IN DE V.S. Vierentwintig personen zijn omgekomen bij een sneeuwstorm in het Noord-Oosten van de V.S. Het weg-, spoorweg- en lucht verkeer ondervinden moeilijkheden. In een groot gebied zijn de scholen gesloten. In de tuinzaal van het Concertgebouw heeft de vooi-drachtskunstenaresse Nel Oosthout gisteravond, op uitnodiging van de Stichting Duinrell, nog eens haar glans- nummer, „De Krijtkring" van Klabund, ten tonele gebracht. In dit Chinese zeden spel naar Li Hing Tao, dat op hoofs-bloem- rijke wijze de draak steekt met de cor ruptie der hogere kasten in China en met de rechteloosheid der massa, beeldde zij niet minder dan zeventien verschillende figuren, variërend van een hebzuchtige koelie tot aan Zijne Hemelse Majesteit Keizer Pao hoogstpersoonlijk, uit met een gevoel voor nuance, dat bewondering af dwingt, hoe men ook over dergelijke expe rimenten in de trant van de „Brand in de Jongejan" mag denken. Bizonder treffend waren haar typeringen van de corrupte opperrechter Tschu Tschu en van de beide voornaamste vrouwen-rollen, de kwebbel zieke giftmengster Yu-Pei met haar aan stellerig précieuze gebaartjes en de in haar nederigheid ontroerende theehuisbruid Hai Tang, die, met keizer Pao, de onbaatzuch tige liefde personifiëert. Wat men in het simpele gegeven en in de naïeve zwart- wit-figuren aan werkelijke dramatische spanning ontbeerde, wist Nel Oosthout ruimschoots goed te maken door een voor treffelijke sfeeruitbreiding in dictie, ge baar en mimiek, volgehouden tot in het kleinste détail van elk der zeventien typeringen. Jammer, dat er zo weinig be langstelling was. H. C. De prentbriefkaarten van de drie meis-, jes uit Dokkum in badcostuum op het Sche- veningse strand zullen moeten worden ver nietigd, zo heeft de Amsterdamse recht bank beslist. De uitgever van de kaarten had de foto van een fotograaf gekocht. De fotograaf had de meisjes met haar toestem ming op een zomerse dag aan het strand vereeuwigd. Later ontdekten zij, dat het plaatje gebruikt was voor een prentbrief kaart, waartegen zij bezwaar maakten! De rechtbank was van oordeel dat de meisjes een redelijk belang hebben om zich tegen openbaarmaking van de foto te ver zetten. Overigens nam de rechtbank aan, dat er geen twijfel was aan de goede trouw van de uitgever. Zij legde hem een boete van 50 op. Op uitnodiging van enige Duitse instan ties zal mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, in Hamburg en in Berlijn spreken over de sociale politiek in Nederland. op wie hij daar eigenlijk zat te wachten? Hij nam het zich ernstig voor. Maar keer op keer kwam hij op zijn besluit terug. Dat zou toch beneden zijn waardigheid zijn ge weest. En bovendien zou hij zodoende be tekenis gaan toekennen aan iets dat aller minst van betekenis was. Laat hem daar dan maar zitten tot hij een ons weegt, dacht Sierlin. Man, haal je hart op! Wordt voor mijn part verkouden, lig wat mij betreft een week in je bed met griep, dan ben je meteen gedwongen, die rare, geheimzinnige manier van doen op te geven. Och wat, zo'n bank staat daar per slot van rekening toch voor iedereen! En toch ergerde Sierlin zich, elke keer dat hij hem zag zitten. En ook ergerde hij zich als hij hem niét ontdekte, een week lang niet. Zou hij inderdaad de griep heb ben opgelopen die hij hem had toegewenst? Ook al niet erg, resumeerde Sierlin. Het is zijn verdiende loon. Dan, in de daarop volgende week, de derde van deze maand April, begon het weer: het naderen, het haastige passeren drie avonden achtereen. Wat moet dat toch!, bromde Sierjin ontstemd, wat wil die man toch! Hij luisterde gespannen, de stap pen klonken luider, ze klonken vastbera dener, ze kwamen nader, nader, nóg nader Sierlin bleef staan, liet ze passeren en nam daarbij de derde maal een zo uitda gende houding aan dat ieder ander óók zou zijn blijven staan. Maar deze voorbijganger was onverstoorbaar en scheen niemand om zich heen te zien. Hij keek recht voor De Nijmeegse recherche heeft de ambte naar G. van G. van de Provinciale Gelderse Electriciteitsmaatschappij te Nijmegen in arrest gesteld. Deze arrestatie houdt verband met de enkele maanden geleden gepleegde malversaties bij kolenlcveranties aan. de P.G.E.M. Indertijd zijn een andere ambtenaar en een kolenhandelaar aangehouden. In het kerkgenootschap der Oud-bis schoppelijke Cleresie wordt de mogelijkheid onderzocht om met gedeeltelijke gebruik making der nieuwe Bijbelvertaling van het Nederlands Bijbelgenootschap een eigen Bij bel voor de Óud-katholieken te doen ver schijnen. Op de Bezuidenhoutseweg in Den Haag is de 58-jarige Utrechtenaar G. J. van R. met zijn personenauto tegen een tram gebotst. De autobestuurder was op slag dood. De auto reed zonder verlichting op de linkerweghelft. De ruim 900 Nederlandse emigranten, die door de Sibajak naar Nieuw Zeeland zijn vervoerd, hebben de gezagvoerder, kapitein. C C. Goedewaagen, een som gelds aange boden, met de bedoeling dat voor dit bedrag een voor de Sibajak bestemde gedenkplaat zal worden vervaardigd, ter herinnering aan deze eerste reis van het schip naar Nieuw Zeeland. De Groothertogin van Luxemburg heeft mr. J. Milius, directeur van de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs, benoemd tot officier in de Orde van de Eikenkroon van Luxemburg. De culturele prijzen der provincie Gro ningen zijn Zaterdag uitgereikt aan de etser Riekele Prins en de schrijfster Sien Jensema. De eerste permanente Ned. Hervormde kerk in de Noord-Oostpolder, welke te Em- meloord is gebouwd, zal Donderdag officieel in gebruik worden, genomen. Tot nu toe heeft men «ich moeten'behelpen met noodgebou wen Naast de kerk is een groot verenigings gebouw geplaatst. In het centraal bestuur van de Katho lieke Nationale Party is met algemene in stemming besloten tot deelneming aan de Tweede Kamerverkiezingen. Dit besluit werd genomen omdat men van mening was dat de huidige politieke ontwikkeling in de K.V.P. wijst op een verder samengaan met de Partij van de Arbeid. Lijstaanvoerder in alle kies kringen is de heer Chr, J. I. M. Weiter. De uitgifte van f5 millioen 2Vt procent premie-obligaties ten laste van de gemeente Utrecht is niet geheel voltekend, zodat de inschrijvingen ten volle zullen worden toe gewezen. HAARLEM EN OMGEVING Op het raadhuis te Halfweg is vanmor gen aanbesteed namens B. en W. van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude het bouwen van tien woningen. Ingekomen waren vijf entwintig biljetten. Laagste inschrijver was de heer Prins te Amsterdam voor f 106.000. Het ligt in het voornemen van Gedepu teerde Staten van Noordholland een regeling te treffen, waarbij de bepalingen van het Koninklijk Besluit van 19 October 1951. voor zover betrekking hebbende op het aan het rijkspersoneel toekennen van een verdere verhoging van 5 van de bezoldiging tot een maximum van f 200 per jaar, van over eenkomstige toepassing worden verklaard op de ambtenaren van de burgerlijke stand in de provincie. B. en W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor de gemeente te doen toe treden tot de N.V. Bouwkas Noord-Neder landse gemeenten. In het maatschappelijk kapitaal zal worden deelgenomen door het nemen van negenendertig aandelen, elk groot f250, waarop te storten 20 (f 1950). Door in de bouwkas deel te nemen bestaat gele genheid de bouw van kleine middenstands woningen voor rekening van particulieren te stimuleren. Op 22 Februari zal de heer J. J. Vos, Gibraltarstraat 10. 25 jaar in dienst zijn bij de N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrie ken te Haarlem. De jubilaris is in sportkrin gen een geziene figuur. Hij is meer dan vijf tien jaar voorzitter van de voetbalvex-eniging Droste (WD) en alg. sportleider van de jaarlijkse „Droste Sportdag". Aan de Technische Hogeschool te Delfu is geslaagd voor het examen scheepsbouw kundig ingenieur: W. P. H. de Jongh te Haarlem. De heer W. J. Rauchbaar te Haarlem is aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde De Arbeiders Gemeenschap der Wood- brookers houdt te Bentveld een weekend conferentie op 8 en 9 Maart over het na oorlogse socialisme. Inleiders zijn dr. J. G. Bomhoff over „Christelijke grondslagen", dr. H: Klompmaker over „Sociale wortels" en prof. dr. ir. W. Schermerhorn over „Inter nationale politieke mogelijkheden". De kerkeraad der Chr. Geref. kerk van Haarlem-C. heeft in de aanstaande vacature die ontstaat door het vertrek van ds. M. Holtrop naar Leeuwarden op het tweetal geplaatst de predikanten ds. L. S. den Boer te 's Gravenhage-West en ds. J. G. v. Minnen te Huizen (N.H.). De kolenbreker, waarvan wij Donderdag in dit blad een afbeelding gaven, verwerkt niet, zoals absusievelijk in het onderschrift was gemeld, 400 mud ruwe steenkool per uur maar ruim 800 mud. De vermaarde Hindoe-danseres Ilima Kesarcodi, die verleden jaar met opzien barend succes in het Holland Festival (onder meer in Bloemendaals Openluchttheater) op trad, geeft op 4 Maart een voorsielling in het Minerva-Theater te Heemstede en op 12 Maart in de Stadsschouwburg te Haarlem. Een programma van zang en declamatie wordt hedenavond in het Wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht ten gehore gebracht door de dames Bep Misset—van Andel en Riek BonsetHorst, met medewerking van mej. B. Bonset, piano. In het overlijdensbericht van de heer A. H. M. X. Trousselot deelden wij gisteren mede, dat deze in 1945 de heer J. A. Heringa als directeur van de N.V. Heringa en Wuthrich opvolgde. Dit is niet juist. De beide heren waren reeds directeuren van dit be drijf, sinds dit in 1920 in een N.V. was om gezet. Toen de heer Heringa in 1945 overleed bleef de heer Trousselot als enige directeur over. zich uit en liep, zo mogelijk nog sneller dan anders, verder. Hem nalopen, en dat nog wel in zijn eigen straat, ging toch niet aan. Het zou de eerste maal zijn dat de Officier van Justitie iemand achtervolgde! Neen, dat niet. En hij ergerde zich nog meer. Daar moet een eind aan komen, dacht Sierlin, toen hij de onbekende avond aan avond op de bank zag zitten. Ik moet me niet meer ergeren. In het vervolg kijk ik doodeenvoudig niet meer naar die bank. Wat kan het me schelen! En ik ga ook niet meer voor het raam staan. De zaak was immers nogal duidelijk: dit nummer was niet helemaal toerekenbaar; het jongmens was een ongevaarlijke gek die men maar zijn gang moest laten gaan. Hiermede was de zaak afgedaan. Onnodig er met zijn vrouw over te spreken, zoals hij overwogen had. Het zou belachelijk ge weest zijn. Ze zou, met haar overdreven nieuwsgierigheid voor vreemde mensen, na tuurlijk getracht hebben een of andere re den te vinden voor de malle gewoonte van dat idiote exemplaar. En wie weet zou ze hem dagelijks op hem opmerkzaam gaan maken. Zwijgen dat was het beste. Af gedaan. Volgende zaak. Maar het liep anders. Binnen de vier veilige wanden van zijn huis werd hij er onverwacht aan herinnerd. Dat gebeurde op een avond aan tafel. (Wordt vervolgd HAARLEM, 18 Februari 1952 ONDERTROUWD: 18 Febr., H. E. H. Meeu- sen en S. Spieksma. BEVALLEN van een zoon: 15 Febr.. M. C. Witvan Meel; C. G. Groende Jong: 16 Febr., P. J. F. LoeveTames; C. B. Spitho ven— Rengers; L. D. WilminkKraak; H. MunterAmmerlaan; S. M. Bodede Jager; A. M. de Winter—Huijboom; A. A. G. van DelftBruins; 17 Febr., A. E. NooijKlomp; K, C. van der Hulstde Vlieger; M. G. de ZwartKollmeier; M. StolvoortKok; A. van LoevezijnZurhaar; J. E. A. Ottevanger —Gerritsen; E. Stieltjesde Gruiter. BEVALLEN van een dochter: 14 Febr., A. M. MeijerVisser; A. T. Lefferts.van der Zee; 16 Febr., C. B. SpithovenRengers; H. A, M. RooijersMoolenaar; L. Medenblik de Groot; M. G. van Geldorpvan der Hulst; B. RoversStigter; G. BoeréGriekspoor; 17 Febr., C. M. MoerkerkFles; M. E. Melis santDrulman; J. F. Bouchier—Dernison; J. C. E. RijbroekSmit; D. GoedhartKo ren; 18 Febr., N. JongensBoonstra; E. Con vent—van Veen; M. A. de Graaf—Visser; M. G. BaasBonnes. OVERLEDEN: 15 Febr., J. W. Feij, 82 j„ Verspronckweg; 16 Febr., I. Arnaud de Cal- lavon—van Daalen, 65 j„ Siwartstraat; N. Torenstra, 76 j.. Kenaupark; C. J. Sangster, 72 j., Julianalaan; C. Emmen, 72 j„ Hage- straat; J. M. van Reeuwijk—Evelein, 72 j., Gasthuisvest; 17 Febr., G. SchreuderRuar- dij, 82 j„ Lange Herenstraat; P. G. Casander —Topper, 65 j., Kamperlaan; C. M. Walter- van den Berg, 94 j„ Wilsonplein. Mevrouw M. C. D. Wesstra-Maokay 'heeft bedankt als voorzitster van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Mevrouw A. C. Grosmuller-Voet, viee- presidente, heeft in haar plaats zitting ge nomen in de commissie voor de Haarlemse Voorjaarsbeurs, die onder auspiciën van de Vereniging van Huisvrouwen,met mede werking van de Haarlemse Middenstand en Haarlems Bloei, gehouden wordt van 7 tot en met 14 Maart in het Krelagehuis. In de Woensdagmiddag te houden ver gadering van de gemeenteraad zullen vra gen aan de orde komen van de leden C. K. Janssen en M. J. Goede (beiden Partij van de Arbeid) over werkgelegenheid. Zij zul len vragen: „Indien B. en W. van mening mochten zijn, dat vermindering van de werkgelegenheid van langdurige aard zal zijn, vindt het college hierin dan aanlei ding maatregelen te nemen, welke de werkgelegenheid kunnen stimuleren en zo ja, van welke aard zullen deze maatregelen zijn? Indien B. en W. van mening zijn, dat door omstandigheden, liggende buiten de invloedsfeer van het college, eventueel be oogde maatregelen niet, of niet in vol doende mate kunnen worden geëffectueerd, is het college dan bereid hierop te bevoeg- der plaatse de aandacht te vestigen, mei het verzoek het college in de gexegenntid te stellen dergelijke maatregelen te doen uitvoei-en? Ja. dat bouwen van een fort was 'n leuk werk. Maar de jongens deden ook nog wel wat anders. Er was zoveel te zien op het strandZe vonden er allerlei mooie schelpen en ook andere dingen. Op een dag bleven ze staan bij een vreemd dier, dat op het strand was aangespoeld. Kijk eens, wat mooi!", zei Bunkie. Ze bekeken het aandachtig. „Dat is een zeester", zei Oepoetie. Het was een prachtig dier; jammer, dat het niet meer leefde! Ze zagen de lange rijen uitsteekseltjes, die er uitzagen als kleine pootjes. Bunkie nam het diertje in een em mertje mee, om het oom Tripje en tante Liezebertha te laten zien. Zo was er altijd weer wat anders te beleven. Oom Tripje had een groot schepnet voor hen gekocht en daarmee schepten ze de schelpen op, die door de uitlopende golven naar het strand werden gespoeld, zoals ze de schelpenvissers ook hadden zien doen. Er waren dikwijls heel mooi gekleurde bij, die ze bewaarden. Daarvan zouden ze later thuis aardige doosjes en lijstjes kunnen maken. Een longpatiënt ondergaat in een luchtmacht-hospitaal in Texas een test, waarbij vóór de operatie kan worden vastgesteld, of de patiënt een gehele of gedeeltelijke verwijdering van de loiig kan overleven. Dit ziekenhuis in Randolph Field, Texas, is een centrum voor algemene chirurgie en borst-chirurgie

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6