Dit jaar moeten in Europa vijftig divisies klaar staan Egyptisch - Britse besprekingen beginnen mogelijk deze week Hulp der Verenigde Staten aan Frankrijk: waarde 2 divisies Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Groepsdorpen AFSPRAAK TE LISSABON Ook sterke vlootstrijdkrachten en 4000 vliegtuigen Fransen retireren in Indo-China Honderdvijfenzeventig milliard francs „Ernstig, doch onnodig," zegt UNO-commissie Zware aardbeving bij Ludwigshafen Het woord is aan Scheveningse trawl- visserij bedreigd Mexico weigert Amerikaanse hulp Chinese soldaten vechten in Birma Europese kolennood Vliegtuig lag onder de sneeuw begraven Voorzitter der Zwitserse communisten afgezet Moeizaam onderhandelen in Panmoendjom Elizabeths kroning Indonesische delegatie teruggeroepen? Rusland vierde de dag van het Sovjet-leger „Marjory" vlotgesleept Geen speciaal spoorweg tarief voor bepaalde groepen Wielrijder omgekomen bij aanrijding 66e JAARGANG No 194 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 25 FEBRUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 4' Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OP EEN CONGRES, in Amsterdam ge houden, is de vraag gerezen of de nieuwe dorpen in de Noord Oost-polder homogene bevolkingen moeten krijgen of wel geschakeerde dorpen moeten worden, met van alles wat. In het eerste geval zou men dus Hervormde, Gereformeerde, Ka tholieke en Onkerkelijke dorpen zien ont staan. Misschien nog meer soorten. Het werd geopperd, naar ik in de Groene lees, terwille van de geestelijke eenheid en van de zuinigheid bovendien. De gedachte werd op dit congres (dat gewijd was aan de so ciale aspecten van de inpoldering der Zui derzee) door ir. Vondeling voorgestaan. Hij deed dat niet uit voorkeur, zei hij, maar uit zin voor werkelijkheid. Gemeenschaps leven tussen groepen van verschillend ge loof komt er toch niet en de boeren nemen toch arbeiders van hun geloof. Doe dus geen moeite. Prof. Kruyt vond de ge dachte onzalig. Hij zag er een officiële sanctie van de opsluiting in eigen hokjes in. Als de boer altijd arbeider en kruidenier van eigen richting zou moeten nemen zou dat de geestelijke armoede van het Neder landse volk bewijzen. „Kortom" (voegt de Groene hier harerzijds aan toe) „moet men worstelen om verdraagzaamheid en men- senmin en nationale saamhorigheid? -«- of moet men de dingen maar nemen zoals ze zijn, en dan consequent, en proberen er iets leuks van te maken?" De Groene onthoudt zich dus van het uitspreken van een mening. Dat zou ik niet willen doen. Ik vind die groepsdorpen-gedachte, door ir. Vondeling voorgestaan, verschrikkelijk. En op de vraag van de Groene: moet men worstelen om verdraagzaamheid en mensenmin en nationale saamhorigheid?" is maar één ant woord denkbaar: ja. Ik vind het woord worstelen niet gelukkig gekozen, maar de vraag is nu eenmaal zo geformuleerd. Als men voor verdraagzaamheid, mensenmin en gevoel van nationale saamhorigheid in ons land inderdaad moet worstelen, dan geeft dat een treurig beeld van de toestand waarin wij zijn komen te verkeren en dan duidt dat op zeer ernstige achteruitgang. Maar als het inderdaad zo erg is moeten zij, die deze hoge levenswaarden voorstaan, er zonder twijfel voor worstelen dat zij als zodanig erkend blijven en het openbaar beleid ernaar gericht wordt. Prof. Kruyt's verontwaardigd protest kan ik volkomen begrijpen en zijn gebruik van de term „geestelijke armoede" eveneens. Zijn wij inderdaad zo diep gezonken, is het met name met de verdraagzaamheid en de na tionale saamhorigheid zo treurig, dat aparte gemeenschappen van verschillende richting moeten worden ingesteld? Als zulke opvatting voortwoekert, waar moet het dan heen? Welke toekomstige ontwik keling zit erin als men het standpunt van ir. Vondeling het realistische standpunt, zoals hij het zelf noemt zou aanvaarden? Het is geen mode om vooruit te zien, maar het is daarom niet minder nuttig. WelT nu: dan gaan wij ons, als het schone mo ment bereikt mocht zijn waarop de woning nood overwonnen is, ongetwijfeld helemaal in die trant ordenen. Dan moeten er eerst stadswijken en daarna steden van een drachtige geestesrichting komen. Natuur lijk met voorschriften en verbodsbepalin gen daaromtrent. En wat zal de profeten van de afscheiding beletten om vrolijk verder te gaan? als het Nederlandse volk tenminste tegen die tijd nog als zodanig bestaat en het ideaal der afgescheiden provincies te verwerkelijken? Heerlijk. De hokjes en schotjes worden hokken en schotten. Laat ik maar niet gaan uitweiden over het daverende gelach, waarmee een plan zoals door ir. Vondeling is voorgestaan in het buitenland begroet zou worden, als het verwerkelijkt werd. Niet alleen in het grote buitenland, maar ook in andere kleine landen. Want nergens anders is zoiets denk baar. Nergens. Overal zijn voor een derge lijke gedachte verdraagzaamheid, „mensen min" zoals de Groene het uitdrukt en na tionaal saamhorigheidsgevoel te sterk. Het is waar dat het met de eenheid in de groepsdorpen, als die waarlijk tot stand zouden komen, ook niet zo erg best zou kunnen gaan. Iemand maakte die opmer king en ik neem haar gaarne over. Er zou meer over te zeggen zijn: bijvoorbeeld over de verveling, die de gelijkgestemden in menig dorp weldra zou bevangen. In het dagelijks leven zouden immers nu zovelen ontbreken, waarop men vroeger ruim schoots critiek kon uitoefenen! Maar deze kant van de zaak zou te lange uitweiding vergen. Wel vraag ik mij af of verbodsbepalingen tegen vestiging van andersdenkenden, of tegen het bedrijven van negotie door andersdenkenden, in de groepsdorpen zouden worden toegepast. En wat men zou aanvangen met afvalligen, van welk kerkgenootschap dan ook. Of het dorp der onkerkelijken, kenbaar in het polderlandschap door zijn torenloos heid, hen toegewezen zou krijgen en ver plicht worden, huizen voor hen te bouwen. Of wij wellicht naar het verre verleden der oorlogen-tussen-dorpsgemeenschappen zou den terugkeren. En wat zou moeten ge beuren als eens een vondeling in Niemands land, tussen de groepsdorpen in, ontdekt werd? Aan wie zou hij worden toegewezen? En dan te denken dat er mensen ook in ons land zijn, die menen dat het alleen maar de schuld der diplomaten is dat nog geen Europese eenheid is bereikt. Europese eenheid!.R. P. De Mexicaans-Amerikaanse besprekin gen over dollarhulp aan Mexico zijn afge broken. Dit heeft in Washington een zekere ongerustheid gewekt, aldus A.F.P. Men wijst er op, dat Mexico het zevende land is, dat weigert de door het Congres aan dergelijke hulp gestelde voorwaarden te aanvaarden. Volgens de „Washington Post" zal Ame rika niet de medewerking der kleine lan den verwerven, als deze zich aangetast voelen in hun zelfrespect. In zekere kringen neemt men aan, dat het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken pogingen zal doen om, ter- wille van de eenheid van het Westen, het Congres de gestelde voorwaarden te doen wijzigen. Men meent, dat Mexico zich bij voorbeeld in zijn souvereiniteit bedreigd heeft gezien.- Bij de vorige week in Libië gehouden verkiezingen is het tot ongeregeldheden ge komen toen een aantal Arabieren, naar men beweert op aanstichting van communisten, te hoop liep in Tripolis om te protesteren tegen de gebruikte methode van stemmen. Toen de opgewonden menigte de regeringsgebouwen op de Corso Sicilia probeerde binnen te dringen, kwam de politie in actie om de betogers met traangas en geweer vuur uiteen te drijven. Verscheidene demonstranten en politiemannen werden gewond in het gevecht dat volgde en tal van arrestaties werden verricht, voordat de orde hersteld kon worden. Op de foto: een aantal demonstranten wordt overmeesterd. LISSABON, (Reuter) De veertien landen van het Atlantisch pact hebben er in toegestemd tegen 1954 te zorgen voor ongeveer vijftig ten naaste bij gevechts- kiare divisies en vierduizend gevechtsvlieg tuigen in West-Europa en sterke vloot strijdkrachten. In het rapport wordt voorts gezegd, dat de leden-staten zich, „met het oog op het voortdurende gevaar van aggressie", ac- coord hebben verklaard de bevoegdheden van generaal Eisenhower uit te breiden. In hoeverre dit zal zijn wordt niet gemeld. De regeringen wordt aanbevolen, te pogen de productie van schaarse materialen te verhogen en het gebruik hiervan te contro leren, de arbeidsmobiliteit te vergemakke lijken en het tekort aan arbeidskrachten in de industrieën, die voor de defensie werken, te verminderen. De in het rapport beoogde strijdkrach ten omvatten niet de bijdragen van Grie kenland en Turkije, welke landen pas vorige week Woensdag tot de organisatie zijn toegelaten. Maandag zullen de veertien ministers van Buitenlandse Zaken in besloten zitting bijeenkomen teneinde een secretaris-gene raal van de organisatie te benoemen. Men verwacht, dat zij ook een besluit zullen nemen ten aanzien van de plaats, waar het nieuwe permanente hoofdkwartier zal worden gevestigd. Parijs of Londen. Over het algemeen verwacht men, dat de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, benoemd zal wor den tot secretaris-generaal en dat Parijs als zetel van het hoofdkwartier zal worden gekozen. Een woordvoerder verklaarde, dat het bereiken van het gestelde doel vertraagd kan worden door de wapenzendingen naar Korea en Indochina. De conferentie van de Raad zal vanavond eindigen. De drie plaatsvervangende Hoge Commissarissen zijn met de uitslag der besprekingen over de West-Duitse bijdrage naar Lissabon vertrokken. Thans zal een onderzoek worden inge steld naar de capaciteiten van Grieken land en Turkije. Het onderzoek zal niet door de tijdelijke commissie doch door de permanente staf in de eerst komende maanden worden uitgevoerd. SAIGON (Reuter). Zondag heeft de Franse waarnemend opperbevelhebber in Indo-China, generaal Salan, te Saigon meegedeeld, dat het uit vijf bataljons be staande garnizoen van Hao Binh (65 km ten Zuid-Westen van Hanoi) is teruggetrok ken. Strijdkrachten van de Vietminh trachten de stad te bezetten en worden door Franse vliegtuigen bestookt, aldus de bekendmaking. Voorts deelde generaal Salan mede, dat de 22.000 soldaten van de Franse Unie, die de 75 km lange aanvoerlijn van Hanoi naar Hao 'Binh bezet hielden, op nieuwe verdedigingslinies zijn teruggetrokken. Het terugtrekken begon Vrijdag en had een einde gemaakt aan de lange gevech ten, die werden geleverd tegen de Viet- minh-opstandelingen uit de met oerwou den bedekte heuvels en bergen bij de zwarte rivier, aldus de bekendmaking. Hao Binh werd op bevel van wijlen maarschalk Delattre de Tassigny bezet om de aanvoerweg van de Vietminh van communistisch China naar Centraal Indo- China af te snijden en de opstandelingen te dwingen slag te leveren. Generaal Salan verklaarde voorts, dat door het bezetten van het betrokken ge bied de Franse strijdkrachten 22.000 van de 40.000 man Vietminh-troepen, die de strijd hadden aangebonden, buiten gevecht hebben kunnen stellen. Aan Franse zijde waren de verliezen 394 doden, 835 gewon den en 304 vermisten. De generaal achtte het echter niet onmogelijk, dat de Viet minh-troepen met hulp van de Chinese communisten hun oude sterkte weer zul len bereiken. De ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke grote drie zullen Dinsdag te Lissabon over West-Duitsland en Oosten rijk spreken, aldus is te Lissabon meege deeld. De belangrijkste punten hierbij zullen zijn de West-Duitse bijdrage tot de Weste lijke verdediging, de beperkingen op de West-Duitse industrie, en de huidige im passe bij de onderhandelingen over een staatsverdrag met Oostenrijk. CAÏRO (Reuter) De Egyptische pre mier, Aly Maher Pasja, heeft tegenover journalisten verklaard, dat verw7acht wordt, dat tegen het einde van de week Egyptisch-Britse besprekingen een aan vang zullen nemen. De premier zeide het aanbod tot bemiddeling van andere landen, zoals Irak, Saoedi-Arabië en Pakistan zeer te waarderen. Nu zou men echter recht streeks contact met de Britten hebben. De Egyptische ambassadeur in Londen, Amr Pasja, zal zich wegens de besprekin gen te Lissabon weer uit Caïro naar Lon den begeven. Hij zal daar met het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken besprekingen voeren over de aanbevelingen betreffende het Midden-Oosten, die door de NAVO- conferentie zijn gedaan. De Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Sir Zafroellah Khan, is Zondag voor een officieel bezoek van vier dagen te Caïro aangekomen. Hij is de gast van de Egyptische regering. Men verwacht, dat hij met premier Maher Pasja besprekingen zal voeren over de verdediging van het Midden-Oosten. Ook zal hij spreken met de secretaris generaal van de Arabische Liga, Azzam Pasja en met Noord-Afrikaanse leiders, alvorens de Tunesische kwestie voor de Veiligheidsraad te brengen. RANGOON, (Reuter). Volgens Zon dag in Rangoon ontvangen berichten heb ben Chinese nationalistische soldaten aan de Oostelijke grens van Birma goedgewa pende communistische soldaten uit garni zoenen in Zuidelijk Joenan, die vermomd in hun linies trachtten door te dringen, zware verliezen toegebracht. Een regeringswoordvoerder te Rangoon heeft verklaard, dat hoewel de nationalis tische troepen trachten Birma als basis te gen de communisten in Joenan te gebrui ken, zij niet geneigd schijnen het tot een direct treffen met Birmese troepen te laten komen. Goedgewapende nationalistische troepen gaan herhaaldelijk kleine Birmese patrouilles uit de weg. Zondag hebben drie linkse Birmese op positiepartijen in Rangoon op een massa betoging besloten een vrijwilligersbrigade te vormen om bij de eerste gelegenheid, die zich voordoet, de Chinese nationalisten uit Birma te verdrijven. LISSABON (Reuter). Frankrijk en Amerika hebben Zaterdag overeenstem ming bereikt over economische hulp aan Frankrijk, waar het de Franse plannen be treft voor een Europees leger. Naar ver luidt zal Frankrijk door deze hulp in staat zijn tegen het einde van 1952 twaalf divisies uit te rusten. De Amerikaanse hulp zal 175 milliard francs bedragen. Naar verder verluidt zal Frankrijk tegen het einde van het jaar eveneens in staat zijn 27 escadrilles uit te rusten. Het oor spronkelijke doel was veertien divisies. Frankrijk zou zonder de Amerikaanse hulp niet in staat geweest zijn meer dan tien divisies uit te rusten. De hulp bestaat hoofdzakelijk in een „hertoewijzing" van reeds door het Congres aan Frankrijk voor andere doelen toege wezen credieten. De besprekingen werden gevoerd door premier Faure, die tevens minister van Financiën is, de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Schuman, zijn Ameri kaanse ambtgenoot Acheson, de Ameri kaanse minister van Financiën, Snyder, de ministers van Defensie Lovett en Harri- man, directeur van het bureau voor weder zijdse beveiliging. Nog tekort De Franse minister van Economische Zaken, Robert Buron, heeft bij zijn aan komst uit Lissabon verklaard, dat de Fran se militaire begroting voor 1952 1400 mil liard francs met inbegrip van de Ameri kaanse militaire hulp (500 millioen dollar ongeveer 175 milliard francs) zal bedra gen. De oorspronkelijke raming was 1100 millard francs. Frankrijk zal dus een weg moeten vinden om het tekort van 125 mil liard, dat na de ontvangst van de Ameri kaanse hulp nog overblijft, aan te vullen. Deze verhoging der begroting komt met de prijsstijging overeen, aldus de minister. Amerika heeft 100 millioen dollar vrij gegeven voor de onmiddellijke aankoop van grondstoffen. Dit bedrag is afkomstig van het crediet van 600 millioen dollar voor aankopen in Amerika. Hiervan zijn 300 mil lioen dollar reeds gebruikt. Het crediet loopt tot 30 Juni. Volgens het secretariaat van de econo mische commissie voor Europa van de UNO (E.C.E.) is het kolentekort het ern stigste probleem van de goederenschaarste in het na-oorlogse Europa en bovendien onnodig. Het secretax'iaat van de E.C.E. analiseert in een aan de regeringen uitge bracht rapport het Europese kolenvraag- stuk, bespreekt de gevoerde politiek en stelt maatregelen voor, die tot een doel treffende ontwikkeling en een economisch gebruik van energiebronnen kunnen leiden. In het rappox't woi'dt de nadruk er op gelegd, dat de economie van Europa nog steeds in overheersende mate geba seerd is op het gebruik van kolen en ruim schoots voldoende resei-ves aan kolen heeft, maar dat de bestaande plannen en vooruitzichten ixx de voornaamste kolen- producerende landen weinig hoop geven, dat de programma's voor een grotere pro ductie zullen kunnen worden uitgevoerd zonder vergroting van de kolen- of olie- invoer uit overzeese landen. De Sovjet-Unie en Egypte hebben Za terdag een overeenkomst gesloten, welke voorziet in de ruil van 200.000 ton Rus sische tarwe voor ruim 21.000 ton Egyp tische katoen. Met de uitvoering van deze overeenkomst zal in begin Maart worden aangevangen. Het is de Sovjet-Unie niet gelukt een noi-male handelsovereenkomst met Egypte te sluiten, daar Egypte voor het ogenblik alleen tax-we van de Sovjet-Unie wenst te ontvangen. LUDWIGSHAFEN (D.P.A.) Zondag avond heeft zich een zware aardbeving in het gebied om Ludwigshafen-Mannheim voorgedaan. De schok was zo hevig, dat men aanvankelijk dacht aan een geweldige ontploffing. Door de buitengewone sterkte van de beving koix de seismograaf van het meteorologisch instituut van Heidelberg de intensiteit niet meten. Te Mannheim wer den twee sterke aardschokken waargeno men, die vergezeld gingen van een dof ge rommel. De schokken waren tot op een afstand van 120 kilometer te voelen. Na de eerste krachtige stoot om 22.30 uur volgden nog verscheidene schokken van geringe sterkte. Aanvankelijk meende men, dat zich een explosie had voorgedaan op het terrein van de Badense aniline- en sodafabriek. Volgens de politie te Mannheim beperkt zich de schade in deze stad tot het instor ten van een muur van een ruïne. Er is een straat afgezet, omdat men verdere instor tingen vreest. De inwoners, die carnaval vierden, ver lieten de feestzalen en gx-oepten op straat tezamen om het gebeui'de te bespreken. Volgens politieberichten uit Zuid-West- Duitsland heeft de aardbeving, voor zover bekend, geen schade of pex'soonlijke onge vallen teweeggebracht. Gisteren heeft men het wrak van de „Wellington" van de R.A.F. die sinds 8 Februari op een vlucht van Engeland naar Mai'seille werd vermist, op een helling van de Mont Aigoual in de Cevennes (Mid den -Frankrijk) gevonden. Ook de lijken van de zeven inzittenden wex'den aange troffen. Het vliegtuig is blijkbaar in een dikke laag sneeuw terechtgekomen en niet in brand gevlogen. Het wrak heeft twee we ken onder de sneeuw gelegen en werd ontdekt toen dit weekeinde de dooi intrad. GENèVE, (Reuter). De Zwitserse communistische partij heeft op een door tweehondex-d afgevaardigden bezochte ver gadering haar voorzitter, de 65-jarige Léon Nicole, van al zijn functies in de partij ontheven. De vergadei'ing brand merkte Nicole als „een tegenstander van de werkende klasse". Onlangs bedankte Nicole voor het re dacteurschap van het communistische blad „Voix Ouvrière" en stichtte een eigen blad. PI ij beschuldigde zijn collega's van „politieke terreur". Anselm Feuerbach: De middelmatigheid weegt altijd juist; alleen is haar weegschaal vals. In het Zuiden des lands is de carnavalspret, onder de befaamde leuze „Als ge maar leut hebt", nu in volle gang. Hier aanvaardt Prins Thei Cendrillonarius in Maastricht zijn regering met een inspectie van de erewacht der kachelpijpers. Pandmoendjom, (AFP). De onder handelaars der verbondenen te Panmoend jom hebben Maandag voorgesteld, het aantal vertegenwoordigers van neutrale landen, die de inspectiegroepen zouden vormen, wedei'zijds van drie op twee bren gen. De verbondenen hebben dit voorstel gedaan wegens hun bezwaar tegen de be noeming van een afgevaardigde der Sovjet-Uixie in deze groepen. De verbon denen zouden volgens dit voorstel een vertegenwoordiger uit Zweden en Zwit serland benoemen en geen Noor, en de Noordelijken zouden alleen door Tsjecho slo wakije en Polen woi'den vertegenwoor digd. De Noordelijken hebben dit voorstel niet direct vex'woi'pen, doch wel hun keuze van de Sovjet-Unie krachtig verdedigd. De onderhandelaars voor een staken van het vux-en in Korea zijn Zondag geen stap vooruit gekomen. De onderhandelaars voor de kwestie der krijgsgevangenen hadden Zondag ook een vruchteloze bijeenkomst. LONDEN, (AFP). Een woordvoerder van Buckingham Palace heeft verklaard, dat men nog in het geheel niet weet op welke datum de kroning van Koningin Elizabeth de Tweede zal plaats gx-ijpen. Volgens de „Sunday Pictorial" bereidt men aan het hof een verrassende stap voort Men zou de Hex-tog van Edinburgh de titel „Koning-Gemaal" willen geven. DJAKARTA (Aneta) Van welinge lichte zijde te Djakarta werd heden ver klaard, dat de Indonesische delegatie, die voor besprekingen inzake de Nederlands-In donesische Unie en Nieuw Guinea in Den Haag vertoeft, naar Indonesië is terugge roepen. Van officiële Indonesische zijde in Den Haag wenste men geen commentaar te geven op bovenstaand bericht. MOSKOU, (Reuter-AFP). Ter gele genheid van de 34ste verjaardag van de stx-ijdkrachten der Sovjet-Unie hebben de minister voor het Leger, maarschalk Was- siljefsky, en zijn ambtgenoot voor de ma rine, Koeznetsof, dagorders uitgegeven waarin onder meer wordt verklaard, dat leger en marine der Sovjet-Unie de be schermers van de belangen der Sovjet- Unie zijn en dat de kennis van deze onder delen verdiept moet worden. De frontpagina's van de kranten brach ten grote foto's van deze generaals en spraken over de „overweldigende macht" van de Sovjet-Unie. Volgens Izwestia is de beste omschrijving van het leger die van Stalin: „De kracht van het Sovjet- leger spruit voort uit de opleiding, die ge baseerd is op de beginselen van het inter nationalisme, de eerbied voor andere vol ken, groot of klein, en de consolidatie van de vrede tussen alle landen. Het is het le ger van de vrede en de vriendschap der naties". Een ontvangst op de Russische ambas sade in Oost-Berlijn werd bijgewoond door ongeveer 1.000 personen. Onder meer wa ren aanwezig John McCloy, de Ameri kaanse Hoge Commissaris, vertegenwoor digers van het Franse Hoge Commissa riaat, de Franse en Amex-ikaanse bevel- hebbei's in Berlijn, president Wilhelm Pieck en premier Grotewohl. De Britten hadden geen vertegenwoor digers gezonden vanwege de rouw om Koning Geoi-ge VI. Het Panamese vrachtschip „Marjory", dat Maandag 11 Februari op de Maasvlakte voor Hoek van Holland strandde en het daar reeds langer vastzittende Britse schip „Radmax-" bijna twee weken gezelschap heeft gehouden, is Zaterdagmiddag tegen twee uur vlotgesleept. De sleepboten „Witte Zee" en „Blanken burg" trokken de „Marjory" de Nieuwe Waterweg op, naar de Waalhaven in Rot terdam. Van achteren werd het schip recht- gehouden door de sleepboten „Maas" en „Argus". De sleep werd verder begeleid door de bergingsvaartuigen „Bruinvis" en „Meermin". In antwoord op opmerkingen uit de Eerste Kamer over de spoorwegtarieven heeft minister Wemmers verklaard dat in voering van bepaalde gunstige spoorweg tarieven voor de minder draagkrachtigen zou moeten leiden tot verhoging van de algemene tarieven, omdat naar een slui tende rekening moet worden gestreefd. De minister acht het algemeen belang meer gediend met een laag tarief voor iedereen dan met een hoger algemeen tarief met reducties, voor bepaalde groepen. Tussen Groenlo .en Ruurlo is Zondag avond een wielrijder aangereden door een auto. De wielrijder werd zwaar gewond en overleed kort na het ongeluk. De auto botste tegen een boom. De bestuurder werd ernstig gewond. De wielrijder was de 58-jarige landbou wer H. Piepers uit de buurtschap Beltrum bij Groenlo. De autobestuurder, een woonwagenbe woner uit Aallen, wist na het ongeval nog enige voorbijgangers te waarschuwen voor dat hij het bewustzijn verloor. Hij is in een ziekenhuis te Groenlo opgenomen. Naar wij vernemen overweegt een aantal Scheveningse reders om met het oog op de slechte uitkomsten in de trawlvisserij de hieraan deelnemende Scheveningse sche pen uit de vaart te nemen. Men heeft besloten zich hieromtrent op korte termijn uit te spreken. De steeds hoger wordende kosten druk ken te zwaar op de exploitatie. Het is nog niet bekend wat bij een eventuele uit voering van het plan de gevolgen zijn voor de nieuwe haringteelt. Er beoefenen op het ogenblik ongeveer 25 Scheveningse vis sersschepen de trawlvisserij. De aanmeldingen voor de nationale reserve, de resexwe-grensbewaking en de reserve-rijks- en gemeentepolitie nemen de laatste tijd sterk in aantal toe. Alleen voor de nationale resei've hebben zich in Januari 1000 vrijwilligers gemeld. NEVELIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: In de nacht en ochtend plaatselijk nevel of mist. Overigens droog weer met over het algemeen veel bewolking, maar ook hier en daar opklaringen. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 26 Februari Zon op 7.35 uur, onder 18.13 uur. Maan op 7.52 uur, onder 20.04 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 25 Februari Hoog water: 3.44 en 15.58 uur. Laag water: 11.40 uur. Dinsdag 26 Februari Hoog water: 4.24 en 16.39 uur. Laag water: 0.05 en 12.29 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1