Phrasen Het Atlantische secretariaat zal in Parijs gevestigd worden Franse lonen gekoppeld aan de prijsbewegingen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voor jaarsfeest aan de Riviera *dM Zaterdag begint conferentie tussen Engeland en Egypte Slot der Lissabonse conferentie Nederland moet 66 millioen gulden bijdragen tot bouw van militaire werken Thans parlementair gevecht over voorgestelde belastingverhogingen Spanje streeft naar accoord met Engeland Peking-China grijpt corruptie krachtig aan Het woord is aan Britse defensiebegroting Van Zeeland stelde „gouden lening" voor Geen vooruitgang in Panmoendjom Mr. G. van Baren overleden Frankrijk thans bereid tot zelfbestuur voor Tunesië Verder overleg Frans realisme Millioenenplan voor defensieve werken Belangrijke brug in Indochina opgeblazen Grote zuivering onder ambtenaren aan de gang 66e JAARGANG No 195 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlèm. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 26 FEBRUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 43 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TER GELEGENHEID van de 34ste ver jaardag van de strijdkrachten der Sovjet-Unie hebben de Russische kranten, nevens grote foto's van generaals, over de overweldigende macht van de Sovjet-Unie uitgeweid. Dat hebben wij gisteren per tijding van de persbureaux Reuter en Agence France Presse gemeld. Er werd aan toegevoegd: Volgens Izwestia (een der meest toonaangevende Russische bladen) is de beste omschrijving van het leger die, welke Stalin gegeven heeft: „De kracht van het Sovjet-leger spruit voort uit de oplei ding, die gebaseerd is op de beginselen van het internationalisme, de eerbied voor an dere volken, groot of klein, en de consoli datie van de vrede tussen alle landen. Het is het leger van de vrede en de vriendschap der naties." Indien Stalin dit inderdaad zou menen zou het hem langzamerhand op moeten vallen, dat zijn vriendschappelijke vredesleger niet aan zijn doel beantwoordt. Het heeft niet het effect gemaakt dat, volgens zijn formu lering. uit zijn opleiding moest voortsprui ten. Men beschouwt het in andere landen, namelijk in al die landen die niet tot de satellieten der Sovjet-Unie behoren, geens zins als symbool van de beginselen van het internationalisme, van eerbied voor andere volken (groot of klein) en van de consoli datie van de vrede tussen alle landen. In tegendeel. Toen het na de oorlog bleef voortbestaan, ofschoon het Westen vrijwel geheel ontwapend was, is men met toene mende schrik kennis gaan nemen van het geen vele Sovjet-bladen nu nog steeds noemen „zijn overweldigende macht". Men zag het toen inderdaad als een overweldi gende macht en besloot tenslotte, zelf weer te gaan bewapenen om er zich in voor komend geval tegen te kunnen verdedigen. Dit heeft geleid tot de geweldige uitgaven voor bewapening, waaronder de volken van het Westen nu gebukt gaan. Er kwam bij dat noch het optreden van de Sovjet-Unie bij verscheidene gelegenheden, noch de taal die de vertegenwoordigers van Stalin be zigden omtrent de opvattingen van het Westen en omtrent het régime, waaronder de Westelijke volken zélf hebben verkozen te leven, van vredelievende vriendschap getuigden. Ook als men de tegengestelde „ideologieën" in aanmerking neemt, en dus ruimte laat voor enige moeilijkheid om zich waarderend te uiten, is met de beste wil van vriendschap niets te merken. Er komt bij dat zwaarbewapende legers in het algemeen op andere volken (grote en kleine) nu eenmaal niet de indruk ma ken dat zij uit eerbied voor hen en uit vriendschap jegens hen zijn ontstaan. Ook de mededeling dat zij „een overweldigende macht" vormen wekt die indruk niet. Want dadelijk vraagt men zich af: wie moet er dan overweldigd worden? en het ant woord, in de soberste vorm, ligt voor de hand: in elk geval niet het land, dat die legers zelf heeft opgeleid en uitgerust. Wie blijven dan over? De andere landen. Ook is er de ervaring, voortgekomen uit de geschiedenis. Ach, die nare geschiedenis. Men hoeft er niet ver in terug te gaan om te zien, dat legers die eenmaal met hun bewapening in actie kwamen deze nimmer bezigden om er vredig en vriendschappelijk mee op te treden. Daar eigent bewapening zich niet zozeer voor. Derhalve moeten wij wel bij de mening blijven, dat als men eerbied voor andere volken wil uiten en zich consolidatie ofwel bevestiging van de vrede alsmede de vriendschap der naties ten doel stelt, er betere middelen zijn om die te verwezen lijken dan overweldigende legers. Als Sta lin ze met duifjes en olijftakjes had uitge rust zou het anders zijn; dan zou de wereld wellicht door ontroering over zoiets liefs overweldigd worden. Maar nee hoor, hij heeft ze met wapens uitgerust. En hij kent toch zeker genoeg geschiedenis en heeft ruimschoots genoeg ervaring opgedaan in een levenstijd van meer dan zeventig jaren, om te weten welke indruk dat altijd weer maakt. Met andere woorden: zijn omschrijving van het leger der Sovjet-Unie, die de Izwestia zozeer bewondert, bestaat slechts uit holle, onware phrasen. Denkelijk is zij ook niet zozeer samengesteld in de hoop, er het geëerbiedigde en in warme vriend schap gekoesterde buitenland mee te over tuigen. Maar wel de Russen. Rest dus de vraag: geloven die dit? En zo ja: hoe kan dat? R. P. PANMOENDJOM (A.F.P.) Bij de be sprekingen te Panmoendjom hebben de Noordelijken met klem het voorstel van de U.N.O. afgewezen om het aantal neutrale landen, die voor beide partijen een ver tegenwoordiger zouden benoemen in de controlecommissie voor de wapenstilstand, tot twee te beperken. De Chinese kolonel Poe Sjan noemde dit voorstel een poging, de Sovjet-Unie „zonder aannemelijke rede nen" uit te sluiten. De besprekingen van de commissie voor de uitwisseling van krijgsgevangenen had den geen resultaat. RUST IN LIBIë WEERGEKEERD TRIPOLIS (Reuter) In Tripolis heeft een regeringswoordvoerder bekend ge maakt, dat de toestand in Libië na de ver kiezingsonlusten van verleden week weer normaal is. Met ingang van gisteren is de avondklok opgeheven. Slechts enkele dagen na zijn 70 9te ver jaardag is na een kort ziekbed overleden de oud-burgemeester van Delft mr. G. van Baren. In het najaar van 1920 werd mr. Van Baren, toen advocaat te Schie dam, tot burgemeester van Delft benoemd. Langer dan een kwart eeuw is hij de eer ste burger van deze stad geweest. In de jaren 1936 en 1937 is hij lid geweest van de Tweede Kamer. Op 20 Maart 1941 werd hij door de Duitsers als burgemeester ont slagen. Op 6 Mei 1945 keerde hij als bur gemeester in Delft terug. Tot. burgemeester van Arnemniden (Zee land) is benoemd de heer J. van den Bos, thans gemeentesecretaris van Sprang- Capelle (N.B.). Duizenden zijn ook dit jaar weer naar Menton aan de Fran se Riviera getrokken om er het befaamde feest van de citrus vruchten bij te wo nen. Alle parken en tuinen van het Mid dellandse Zeestadje zijn schitterend ver sierd met mozaïeken en „beeldhouwwer ken", die geheel uit sinaasappels, citroe nen en grape -fruits vervaardigd werden en voorts zijn er tal loze optochten, bloe men-„veldslag en" en wat dies meer zij. Hier legt een meisje uit Menton, in de fleurige klederdracht van de streek, de laatste hand aan een sinaasappelen mozaïek Maarstapje voor stapje TUNIS (Reuter). Gisteren is in Tunis vernomen, dat de Franse regering „in be ginsel" het denkbeeld van binnenlandse autonomie voor Tunesië heeft aanvaard, mits de hervormingen stap voor stap wor den ingevoerd. Het Franse kabinet zal mo gelijk over veertien dagen de hervormingen bespreken, vooropgesteld, dat zich in die tijd geen regeringscrisis voordoet. Inmiddels gaan de resident-generaal, De Hautecloque, en zijn Franse deskundigen, in .samenwerking met rechtskundigen van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs voort met het opstellen van algemene plannen voor administra tieve en politieke hervormingen, omdat de resident-generaal zonder richtlijnen van de Franse regering van zijn bezoek aan Parijs is teruggekeerd. Volgens Franse kringen in Tunis zouden de hervormingen in het huidige stadium niet tot een geheel-Tunesische regering leiden, doch voorzien in toenemende Tune sische deelname aan het bestuur en de mogelijke instelling van een nieuw parle ment als opvolger van de Tunesische Grote Raad. LISSABON (Reuter). De veertien lan den van het Atlantisch pact hebben Maan dag besloten een secretariaat-generaal op te richten met Parijs als hoofdkwartier. Sir Oliver Franks, de 47-jarige Britse ambas sadeur te Washington, is gekozen voor de functie van secretaris-generaal. Het slotcommuniqué, dat Maandag na de bijeenkomst van de Raad van het Atlan tisch pact, welke zes dagen geduurd heeft, is uitgegeven, maakt bekend, dat er over eenstemming is bereikt over „de defensieve sterkte, die dit jaar moet worden opge bouwd" en over concrete maatregelen, die een vergroting van deze kracht in 1953 be ogen. Bij de bestudering van het ingewikkelde vraagstuk van de bevelvoering in bet ge bied van de Middellandze Zee is men over eengekomen, dat de land- en luchtstrijd krachten van de twee nieuwe bondgenoten Griekenland en Turkije voor het ogenblik onder admiraal Carney, opperbevelhebber in de Zuid-Europese sector, zullen komen. Hun vlootstrijdkrachten zullen voorlopig onder eigen bevelhebbers blijven. Enkele vraagstukken van bevelvoering zijn naar een speciale vaste commissie van Britse, Franse en Amerikaanse vertegen woordigers verwezen. Deze commissie heeft opdracht gekregen „de bestudering van het vraagstuk der bevelvoering over vlootstrijdkrachten in het gebied van de Middellandse Zee en de coördinatie van land- en luchtstrijdkrachten voort te zet ten". Verder heeft de Atlantische Raad plan nen goedgekeurd om het Atlantisch ver bond te verbinden met de voorgestelde Europese verdedigingsgemeenschap. Wat deze plannen die West-Duitsland voor het eerst met het Westelijke verdedigings stelsel zullen verbinden, precies inhouden, is niet bekend gemaakt. In een gelijktijdig met het communiqué uitgegeven verkla ring van doelstellingen wordt gezegd, dat de gemeenschap „binnen het bestek van het Atlantisch pact zal functionneren". De verklaring bevestigt nogmaals, dat het Atlantisch bondgenootschap „gesmeed is als een schild tegen aggressie". Zij ziet de Mevrouw Iiervé Alphand, echtgenote van de bekende Franse onderminister van Bui tenlandse Zaken, moet een begaafde chan- sonnière zijn. Een Londeiise nachtclub heeft haar nu een contract aangeboden, maar het lijkt niet waarschijnlijk dat ma dame Alphand hierop in zal gaan, om^dat zowel René Massigli, Frans ambassadeur in Londen, als de „Quai d'Orsay" haar heb ben doen weten, dat „haar optreden als zangeres in buitenlandse établissementen om redenen van staatsbelang als zeer on gewenst beschouwd zou moeten worden". Op de foto: mevrouw Alphand voor de microfoon nieuwe versterkte structuur van het pact als een belofte voor „nog doeltreffender aaneensluiting van gelijkgezinde landen" en ziet uit naar „de tijd waarin de voor naamste inspanningen van dit verbond minder op de verdediging en meer op de samenwerking op andere terreinen kunnen worden geconcentreerd." De permanente militaire commissie van het pact zou vandaag bijeenkomen om het vraagstuk van de verdeling der vijftig divisies over de ledenstaten der organisatie te bespreken. De ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk Zijn Maandag in besloten vergadering bijeen gekomen, om de kwestie Duitsland en een drie-mogendheden-verklaring over Oos tenrijk te bespreken. Naar men verwacht zullen de drie mi nisters een regeling goedkeuren, volgens welke West-Duitsland een bijdrage van 11.250.000.000 mark aan de Europese defen siegemeenschap zal leveren. Volgens onze correspondent in Parijs staat men in Frankrijk sceptisch tegenover het aantal divisies, dat in het communiqué van Maandag voor dit jaar in het vooruit zicht wordt gesteld. Dat er einde dit jaar een leger van 50 divisies op de been zou kunnen worden gebracht, acht men een voudig uitgesloten. Dit is grootspraak of zelfmisleiding. Op het ogenblik, zo merkt men op, moet Eisenhower zich behelpen met zes Amerikaanse, vijf Engelse en twee Franse divisies. Wanneer men eind 1952 die 13 divisies verdubbeld zal hebben, of ten hoogste tot De Atlantische Raad te Lissabon is het eevs geworden over de verdeling der kosten van het program voor het aan leggen van vliegvelden en verbindings centra. De kosten van de uitvoering zijn op 435.600.000 dollar geraamd. Amerika neemt het grootste aandeel op zich en wel 182.00.000 dollar. De onderstaande landen hebben de vol gende lasten te dragen: Groot Brittannië Italië België Canada Denemarken Nederland (bijna 66 millioen gulden) Noorwegen 12.880.000 56.000.000 dollars 3.T.600.000 28.000.000 22.680.000 17.080.000 17.360.000 30 uitgebreid, dan mag men zeker niet on tevreden zijn. Een hooggeplaatste Franse ambtenaar drukte zich gisteravond als volgt uit: Einde dit jaar zullen we in staat zijn enkele hin dernissen op te werpen in geval de Russen een inval in West-Europa zouden wagen. Dat is thans nauwelijks mogelijk, zodat de weg tot Bretagne nog altijd voor hen open ligt. Wanneer alle zeilen worden bijgezet, zullen we eind 1954 over een goed uitge rust Atlantisch leger kunnen beschikken, dat iedere aanval zal kunnen weerstaan. SAIGON (Reuter) Dinsdag hebben opstandelingen van de Vietminh de voor naamste verkeers- en spoorwegbrug van Saigon naar Zuidwest-Cochinchina opge blazen. Ruim de helft van de brug, die de grootste is in Zuid-lndochina. stortte in Men verwacht, dat het drie weken zal du ren, voordat de brug hersteld is. Het weg verkeer naar de rijkste rijstvelden van Indochina is thans afgebroken. PARIJS (Reuter). Vanochtend vroeg heeft de Franse Nationale Vergadering het wetsontwerp der regering inzake de glij dende loonschaal met 355 tegen 246 stem men goedgekeurd. Hierdoor is een ernstige bedreiging van het bestaan van het kabi- net-Faure afgewend. Het goedgekeurde ontwerp bepaalt een voudig, dat telkens wanneer de kosten van levensonderhoud met 5 of meer stijgen sinds het tijdstip waarop de laatste loon schaal is vastgesteld, de minimumlonen automatisch met hetzelfde percentage zul len stijgen. De minimum-lonen zijn de laatste jaren als basis voor andere loonher- zieningen genomen. Faure hoopt, dat de Raad van de Republiek (Eerste Kamer) weer een clausule zal inlassen waarbij de regering een maand respijt wordt gegeven om te trachten het percentage van de prijs stijging onder de vijf procent te brengen en daardoor een loonsverhoging te voor komen en een clausule waarbij er niet meer dan één loonsverhoging in de drie maan den kan worden toegestaan. Vóór stemden de communisten, socialis ten, katholieken en sommige radicalen en rechtse onafhankelijken tégen de gaullis ten en de meeste radicalen en onafhanke lijken. Voor de eindstemming is gestemd over 25 compromis-voorstellen of amende menten. Vanavond begint het debat over de kost baarste begroting, die Frankrijk ooit ge kend heeft. Het desbetreffende ontwerp stelt nieuwe belastingen voor ten bedrage van 190 milliard francs. Het debat zal tot het eind van de week duren. Het zal Faure zeer moeilijk vallen vol doende steun van het parlement te krijgen voor een belastingverhoging van 15 pro cent, zoals hij heeft voorgesteld. De gema tigd-conservatieven, gaullisten, communis ten en de meeste radicalen zijn er sterk tegen. De financiële commissie van de Assemblée heeft- vorige week al een rege ringsvoorstel verworpen om een aantal be lastingen met 10 procent te verhogen. Premier Faure hoopt een bedrag van 190 milliard francs extra bijeen te krijgen. De Spaanse ambassadeur te Lissabon, Nicolas Franco, een broer van het Spaanse staatshoofd, heeft in een vraaggesprek met een correspondent van de Engelse „Daily Mail" te kennen gegeven, dat Spanje streeft naar directe onderhandelingen met Engeland, waarbij de kwestie Gibraltar buiten beschouwing zal worden gelaten. Er zou dan gesproken kunnen worden over het gebruik van Spaanse havens door de Britse vloot, aldus Nicolas Franco. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken deelde Maandag mee, dat Engeland geen aanbod van Spanje voor een bondgenootschap heeft ontvangen. Volgens de woordvoerder is de houding van Engeland ten opzichte van Spanje niet veranderd. Het contact tussen minister Eden en zijn Spaanse ambtge noot Alberto Martin Artajo, die te Londen is geweest ter gelegenheid van de teraarde bestelling van Koning George de Zesde, had zich beperkt tot een beleefdheids bezoek, aldus de woordvoerder. Zoals bekend, is Engeland tegenstander van het toetreden van Spanje tot de Noord- Atlantische verdragsorganisatie, zoals door Portugal aan het begin der bijeenkomst van de Atlantische raad is voorgesteld. HONGKONG (Reuter). Op het ogen blik is in China een grote zuivering aan de gang, die tot doel heeft „groeiende corrup tie, verspilling en bureaucratie onder func tionarissen van de communistische partij en in zakenkringen" te bestrijden. De stoot tot deze zuivering heeft premier Mao Tse Toeng gegeven, die eind December opriep tot een grootscheepse nationale zuivering De communistische pers en radio begonnen een campagne, waarin toegegeven werd, dat sedert de „communistische bevrijding van het vasteland" de corruptie is toegeno men. Volgens de laatste te Hongkong ont vangen berichten heeft de zuivering nu haar hoogtepunt bereikt en zijn vele per sonen gearresteerd. In de hoofdstad Peking, waar de zuive ring begon, zijn volgens meldingen in de communistische pers 150.000 gevallen van corruptie door „zelfbeschuldiging" en „aan de kaak stellen" aan het licht gebracht. De zuivering is volgens deze meldingen verdeeld in twee delen, het ene deel om vat corruptie, verspilling en bureaucratie onder ambtenaren, het tweede omkoperij, Edmond Rostand: In ieder edel doel zie ik een ed'ler doel ontluiken. (La Princesse Lointaine). IN fit m li De Britse troepen in de Suez-kanaalzöne hebben veel hinder van de „Khamseen', de gevreesde hete woestijnwind die zand stormen ontketent welke „de hemel ver duisteren en gevaarlijk zijn als de dolk van een sluipmoordenaar", zoals de Egyptena- ren zeggen. Britse soldaten op patrouille binden zakdoeken en cellophaanpapier voor hun gezichten om hun ogen en longen tegen het scherpe stuifzand te beschermen. belastingontduiking, stelen van staats eigendommen, diefstal van economische staatsgeheimen en afzetterij door verkoop van minderwaardige producten van „kapi talistische" kooplieden en industriëlen. In de kranten is melding gemaakt van gevallen van verduistering, omkoperij en diefstal uit staatsfondsen door ambtenaren en kooplieden, waarmee een totaal bedrag van 6 millioen Hongkongdollars (bijna 4 millioen gulden) gemoeid zou zijn. Een communistische functionaris heeft ver klaard, dat door de „onwettige practijken de staat onschatbare verliezen heeft ge leden". Het officiële communistische persbureau „Nieuw China" heeft geméld, dat op last van premier Mao Tse Toeng de huidige zuiveringscampagne een maand en indien nodig langer zal worden verlengd- „De strop om de hals van een groot aantal cor rupte elementen wordt aangehaald", aldus „Nieuw China". LONDEN (Reuter) Maandag zijn de cijfers van de Britse defensiebegroting bekendgemaakt. De uitgaven voor 1952 1953 worden geschat op 1.346 millioen pond (ongeveer 15 milliard gulden), als volgt te verdelen: De vloot 357 millioen pond (een ver hoging van 79 millioen pond in vergelij king met het vorige belastingjaar), het leger 521 millioen pond (103 millioen meer dan vorig jaar) en de luchtmacht 468 mil lioen (139 millioen pond meer dan vorig jaar). De uitbreiding van het personeel der strijdkrachten zal bij de luchtmacht het grootste zijn. namelijK van 237.000 man tot 297.000 man. Uit de begroting van marine blijkt, dat men methoden bestudeert om atoom kracht en brandstoffen voor raketten toe te passen in nieuwe duikboten. Er wordt, melding gemaakt van „goede vorderingen" in de ontwikkeling, van straalmotoren voor oorlogsschepen. Voorts wordt gewerkt aan een torpedo, „die zelf haar doel zoekt". Dit wapen zal worden gebruikt door schepen zowel als vliegtuigen. In de begroting wordt als meest be lovend luchtdoelwapen het geleide projec tiel genoemd, dat ds tegenstander kan be strijden op hoogten, die niet door lucht doelgeschut en jachtvliegtuigen kunnen worden bestreken. De Britse vloot zal voornamelijk worden uitgebreid met fregatten en mijnenvegers. Een groot vliegdeksebip, vier lichte vlieg dekschepen en zes torpedobootjagers zijn al een jaar in aanbouw. Binnenkort zal begonnen worden met de bouw van een jacht voor Koningin Elizabeth, dat in oor logstijd als hospitaa.'schip dienst zal kun- nen doen. CAïRO (Reuter). Ali Maher Pasja, de Egyptische premier, heeft gisteravond ver klaard Zaterdag besprekingen te zullen be ginnen met Engeland, niét over het begin sel van de Britse evacuatie van de Suez- Kanaalzöne „maar over de methoden van uitvoering daarvan." Maher Pasja voegde er in een radiorede tot het Egyptische volk aan toe, dat de besprekingen ook betrek king zouden hebben op het totstandkomen van „de eenheid van het Nijldal". De verklaring van de Egyptische pre mier wordt in Caïro zo uitgelegd, dat Enge land het beginsel van ontruiming van de kanaalzone goedkeurt, mits Egypte een nieuw plan voor de verdediging van het Midden-Oosten aanvaardt. Een woordvoerder van de Britse ambas sade heeft verklaard, dat het „zeer waar schijnlijk" is dat wanneer eenmaal de Brits-Egyptische geschillen uit de weg geruimd waren, meer landen bij de be sprekingen betrokken kunnen worden. De Britse ambassadeur Sir Ralph Ste venson zal Engeland bij de onderhande lingen met Egypte vertegenwoordigen. Heden beginnen in de kanaalzone uit gebreide manoeuvres van Britse troepen waaraan honderden vliegtuigen zullen deelnemen. De oefeningen zullen drie da gen duren. Een woordvoerder van de Britse luchtmacht zeide, dat de Egyptische auto riteiten op de hoogte gesteld waren van de manoeuvres, die verleden jaar reeds plaats gevonden zouden hebben als de crisis tus sen Engeland en Egypte niet ontstaan was. Brits commentaar Gisteren heeft de Britse minister van staat, Sehvyn Lloyd, in het Lagerhuis mee gedeeld, dat Engeland niet zal aanbieden de souvereiniteit van Koning Faroek over de Soedan te erkennen. In antwoord op vragen verklaarde hij, dat Engeland de regering van de Soedan zal aanmoedigen tegen het einde van dit jaar haar grondwet te voltooien. De bevol king van de Soedan zou dan de gelegen heid krijgen over de status van het eigen land te beslissen. Selwyn Lloyd heeft in het Lagerhuis voorts verklaard, dat een Egyptisch verslag van in Juni en Juli gevoerde Brits-Egyp tische besprekingen, waaraan ook veld maarschalk Sir William Slim heeft deel genomen, „onjuist en onaccuraat" was. Volgens het rapport zou de chef van de Britse imperiale staf gezegd hebben, dat een oorlog tussen de Sovjet-Unie en de kapitalistische wereld onvermijdelijk was en dat de Sovjet-Unie het plan zou hebben Egypte aan te vallen. Irak In Bagdad meent men te weten, dat het Iraakse leger spoedig van Engeland modern materieel voor de luchtmacht zal ont vangen. Ook zou tezelfdertijd een aantal Iraakse vliegers naar Engeland gaan om daar te worden opgeleid. Een en ander zou voortvloeien uit de recente onderhande lingen te Bagdad tussen Sir Brian Robert son, de Britse opperbevelhebber in het Midden-Oosten, en Iraakse militaire auto riteiten. (Van onze correspondent in Brussel) Gisteren werd in Brussel bekend, dat de Belgische minister van Buitenlandse Za ken te Lissabon een belangrijke suggestie naar voren bracht in verband met de fi nanciering van de herbewapening der At lantische landen. Van Zeeland stelt voor, dat de Europese landen van het Atlantisch pact zouden pogen om de door de Europese volken ge hamsterde gouden munten en dollars te mobiliseren voor de financiering van de militaire uitgaven. De 14 regeringen, dus ook de Verenigde Staten en Canada, zouden een lening emit teren, waarvan de obligaties in goud of dollars dienen te worden betaald. Daar het in feite gaat om een dollar lening zal deze gegarandeerd zijn tegen elke devaluatie. Het delicate struikelblok is natuurlijk: Wie zal op deze lening durven inschrijven? De obligaties moeten inderdaad in goud of dollars worden betaald en in de meeste landen is het bezit daarvan door de devie zen-reglementeringen verboden. Wanneer men echter hiermee de privé-banken zou belasten, welke de obligaties tegen contante betaling zouden afleveren en zonder kwi tantie zou de lening een zeer groot succes kunnen worden. In elk geval zal deze suggestie onder zocht worden daar de door de West-Euro- pese particulieren gehamsterde gouden munten en dollars op een globaal bedrag van 3 milliard dollar worden geschat. KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: In de nacht en vroege ochtend op vele plaatsen lichte vorst en vorming van mist. Morgen overdag droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Noordelijke tot Noord-Oos telijke wind. Middagtemperaturen op lopend tot ongeveer dezelfde waarden als vandaag. 27 Februari Zon op 7.32 uur, onder 18.14 uur. Maan op 8.05 uur, onder 21.30 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 26 Februari Hoog water: 4.24 en 16.39 uur. Laag water: 0.05 en 12.29 uur. Woensdag 27 Februari Hoog water: 5.05 en 17.19 uur. Laag water: 0.48 en 13.11 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1