Felle vuurzee op een der „Eilanden" in de hoofdstad Truman en Churchillepiloog Arrestaties wegens koperdiefstallen IN DE WERELDPOLITIEK Hoe is het ontstaan?"^ Guus Hermus bezorgt als Bobbeltje C omedia een klaterend succes Een Eeuw geleden Lompenloods uitgebrand Expedities in Khartoem troffen gunstig weer Indonesië raakte in een moeilijke positie Waarom Academisch Instituut in Den Haag? Zonsverduistering Civiel proces van P. de Boer tegen officier van justitie Agenda voor Haarlem Export-mogelijkheden voor kleine bedrijven Velsense recherche kamde „Hoogovencomplotten" uit Onderwijs-overlading Dit woord: VRIEND Dr. G. Kurz sprak over het probleem der ontheemden DINSDAG 26 FEBRUARI 1953 3 Maandagavond omstreeks kwart over acht is een felle brand uitgebroken in een houten lompenloods aan het Wittenburger- hoofd op de Eilanden in Amsterdam. De loods, welke in vier afdelingen was ver deeld, is totaal uitgebrand. De brandweer, die reeds drie uur tevoren een aantal balen, die in de loods waren gaan smeulen, had geblust, rukte op het tweede alarm met groot materiaal uit. Met niet minder dan 21 stralen, het waterkanon van de Jan van der Heyden en een handnevelkanon, werd het vuur van vier kanten bestreden. Tegen 10 uur in de avond was het blussingswerk zo ver gevor derd, dat er geen kans voor uitbreiding meer bestond. De wind jaagde tal van von ken op in de richting van de stad, zodat op het dak van een schoolgebouw en een daar aan grenzende kerk brandweerlieden werden geposteerd om direct te kunnen ingrijpen. De loods was eigendom van de gemeente Amsterdam en werd gebruikt door een lompenhandel en een handel in poetsdoeken. In het deel, dat als opslagplaats voor balen lompen werd gebruikt heeft een 24- jarige schilder de brand ontdekt. Hij for ceerde de toegang en poogde met enige an deren een paar brandende balen te blussen. Maar door de onmiddellijk binnenstromen de buitenlucht werd het vuur sterk aan gewakkerd. Even later sloegen de vlammen reeds door het dak en de mannen moesten zich ijlings terugtrekken. Wel slaagde de schilder er nog in een paar schrijfmachines in veiligheid te brengen. Feestgangers ontsnapten aan een groot gevaar De loods was omgeven door andere ge bouwen. Slechts aan één kant, waar zij begrensd werd door de Kattenburgervaart kon de brandweer dadelijk het vuur be strijden. In een verenigingsgebouw dat slechts door een smalle gang van de bran dende loods was gescheiden, waren vele mensen bijeen. Dank zij het rustige op treden van de beheerder ontstond er geen paniek en verlieten allen het gebouw toen de brand het felst woedde. Door gebruik van het handnevelkanon Zestig geleerden uit vele landen deden Maandag in de Soedanese woestijn bij Khartoem waarnemingen bij de totale zons verduistering, die duizenden inboorlingen in paniekstemming bracht. De maan wierp op klaarlichte dag een schaduwbaan over het aardoppervlak die ongeveer 14.400 km lang en ruim 55 km breed was en zich uitstrekte van het Zui delijk deel van de Atlantische Oceaan tot in Siberië. Tot de zestig geleerden uit tien landen behoorden 39 Amerikanen. Een deel van hen waren militairen. In Centraal-Azië verrichtten Russische onderzoekers waarnemingen met hetzelfde doel. Kort na elf uur viel de duisternis te Khartoem in. Meteen kwam uit het oer woud het sombere gedreun van inheemse trommen en het geschrei van angstige kin deren. Naarmate de maan verder voor de zon schoof werd de halo duidelijker zichtbaar evenals de melkblanke corona daaromheen. Door het uitvallen van de zonnewarmte trad spoedig een koelte in die ongewoon was op dat gedeelte van de dag. De angstige inboorlingen slaakten een zucht van ver lichting toen de zon aan de andere kant weer achter de maan te voorschijn kwam. De tramgeluiden uit het oerwoud gingen gepaard aan allerlei andere geluiden, voert- gebracht op tal van inheemse instrumenten. Al die geluiden tezamen vormden een grie zelige cacophonie waarmee de inboorlingen trachtten „de duivels" te verjagen die vol gens hen van het verdwijnen van het zon licht gebruik wilden maken om hun slag te slaan. Van de Nederlandse eclips-expeditie te Khartoem is een telegram ontvangen, waarin wordt bericht, dat de totale zons verduistering Maandagochend aldaar is ge observeerd bij heldere hemel. De waar nemingen hebben een bevredigend verloop gehad. Voor de president van de civiele kamer van de Leeuwarder rechtbank is gisteren gepleit in de procedure, die sinds Novem ber 1950 loopt tussen P. de Boer te Drach ten, directeur van de Bond voor Mobili satie-invaliden en mr. dr. F. Hollander, officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden. De officier van justitie heeft op 21 Oc tober 1949, zes dagen na de arrestatie van P. de Boer, mededelingen over deze zaak aan de pers verstrekt, welke volgens eiser onjuist en niet in het algemeen belang waren, zoals mr. J. Vis uitvoerig betoog de. Namens gedaagde sprak de rijksadvo caat mr. G. J. Scholten uit Den Haag, die betoogde dat mr. Hollander in de gegeven omstandigheden zeker toe mocht mede werken dat het publiek werd ingelicht, ter voorkoming van onjuiste geruchten. Op 10 April zal de president uitspraak doep. DINSDAG 26 FEBRUARI Stadsschouwburg: Boekenweek, Wim Son- neveld's cabaret. 8 uur. Concertgebouw: Opera „De Troubadour", 8 uur; tuinzaal: Het Amsterdamse trio, 8 uur. Rembrandt: Nachtfeest ten bate van noodlijdende kunste naars, 12 uur, Minerva (Heemstede). Kilima Hawaiïans en anderen, 8.15 uur. Spaarne: „De spookruiters", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Lord Wanhoop", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Teresa", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Kim", alle leeft., 7 en 9.15 uur Luxor: Enrico Caruso, alle leeft., 7 en 9.15' uur. City: „Er kwam een vreemdeling", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 27 FEBRUARI Stadsschouwburg: AVRO-tournée, 8 uur. Minerva: „Assepoester" (Aerdenhouts kin dertoneel), 2.30 uur. Gebouw Arbeid Adelt, Grote Houtstraat: Stichting Psycho-synthese, 8 uur. Concertgebouw: „Die Haerlemse Mu- syckcamer", 8 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. was het mogelijk vrij snel tot dicht bij de vuurhaard door te dringen. Een brand wacht, die door de dichte rookontwikke ling onwel werd, moest per G.G.D. naar zijn woning worden vervoerd. Honderden Amsterdammers sloegen het blussingswerk gade. Dit is reeds de zesde brand, die bin nen de tijd van één jaar in een lompen pakhuis heeft gewoed. In Tiel is opgericht de Nederlandse Ex port Combinatie, waarvan de secretaris van de Kamer van Koophandel de leiding heeft. Deze combinatie streeft er naar als bemid delingsinstituut te fungeren en de export voor de kleine bedrijven mogelijk en ge makkelijk te maken. Hiertoe worden kleine groepen samengesteld van kleine en mid delgrote fabrikanten van verschillende pro ducten, die één hunner als vertrouwens man met de artikelen van de groep af vaardigen naar een bepaald importerend land. Zo is reeds een mosterdfabriek uit Tiel tijdens een Finse reis opgetreden als vertegenwoordiger van een brandspuiten- fabriek te Geldermalsen, een staalwaren- fabriek te Tiel, een confectiefabriek te Cu- lemborg, een conservenfabriek te Leiden en ook van zijn eigen fabriek te Culemborg. In drie dagen tijds verkocht hij voor zijn groep voor een kwart millioen gulden. Na bestellingen volgden spoedig na zijn thuis komst. Verwacht wordt dat deze eerste reis voor een half millioen aan exportorders zal opleveren. Een volgende reis met onderne mers uit andere delen van het land naar een ander land is reeds in voorbereiding. Gebleken is dat vele kleine bedrijven wel graag zouden willen exporteren, maar de wegen niet weten en de risico's niet altijd durven te dragen. Naar de mening van de exportcombinatie is nog voor milliarden te exporteren door middelgrote en kleine be drijven. Overeenkomst met V.S. kan niet terzijde worden geschoven (Van onze correspondent in Djakarta) De omstandigheden, waaronder het kabinet-SukimanSuwirjo zijn mandaat ter beschikking heeft gesteld, doen ver wachten dat een oplossing der crisis nog vele moeilijkheden met zich zal brengen. De algemene mening is wel, dat de over eenkomst met de V.S. door het nieuwe kabinet niet zonder meer terzijde kan wor den geschoven, als men in het buitenland niet de indruk wil vestigen, dat Indonesië overeenkomsten als vodjes papier behan delt. Ook het nieuwe kabinet zal dus gebon den zijn aan de overeenkomst over de wet op de wederzijdse veiligheid. Om een betere kans te hebben, dat het parlement de overeenkomst aanvaardt, is het niet uitgesloten dat opnieuw met de Ameri kaanse vertegenwoordiger contact zal worden opgenomen om te pogen wijzigin gen in de voorwaarden der Amerikaanse hulp te brengen. Dit maakt het echter moeilijk de nieuwe regering wederom onder leiding van '.lukiman te plaatsen, omdat onder zijn verantwoordelijkheid de overeenkomst met dc V.S. werd getekend. De aanwijzing van een kabinetsleider kan dan ook een der grootste hinderpalen bij de kabinetsformatie blijken te zijn. Daar naast is er de mogelijkheid dat het nieuwe kabinet de overeenkomst zonder meer aan het parlement voorlegt, uitgaande van de opvatting, dat die overeenkomst niet meer ongedaan kan worden gemaakt. Het par lement zou dan min of meer in een dwangpositie worden geplaatst. Tal van charitatieve instellingen en organisaties op het gebied van de jeugdzorg en de culturele 'Vorming in de hoofdstad ont vangen financiële steun van een Ameri kaanse groot-industriëel, die Amsterdammer van geboorte is. Over enige maanden hoopt deze philantroop zijn gouden huwelijksfeest te vieren in zijn geboortestad. Op 17 Mei wordt hij met zijn echtgenote in ons land verwacht. De jubilaris heeft het voornemen elk Amsterdams eethtpaar, dat in Mei 1952, eveneens zijn 50-jarige echtvereniging viert, een verrassing te bereiden. Gistermiddag omstreeks vier uur ontspoorde in Amsterdam in de Spuistraat ter hoogte van de Paleisstraat een motorwagen van de tram naar Haarlem. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar het verkeer was geruime tijd gestagneerd. De afgelopen dagen heeft de Velsense recherche niet minder dan negen arrestaties verricht van arbeiders en opkopers, die hetzij ten nadele van de Hoogovens of de Rijkswaterstaat „onedele" maar niettemin kostbare metalen zouden hebben gestolen of geheeld. Het Velsense politiebureau her bergt negen verdachten en het onderzoek is nog niet ten einde. Een complotje van drie Hoogoven-ar beiders werd opgerold, die zich van een aardig partijtje koper, onder meer afkom stig van de schroothoop, meester zouden hebben gemaakt. De inwoner van Velsen- Noord P. A. A. en de beide Alkmaarders C. v. H. en S. N. B. zijn in verzekerde be waring gesteld. Zij probeerden de buit kwijt te raken bij opkopers en maakten voor het transport gebruik van de diensten van de chauffeur J. K. uit Heemskerk, die Hoogovenarbeiders naar en van hun werk vervoerde. Ook hij werd gearresteerd. Blijkens het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1951 van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, waarbij onder meer gelden worden gevraagd voor het In ternationaal Academisch Instituut, is bij vele leden de vraag gerezen, waarom de regering zich zo angstvallig heeft onthou den van het oefenen van invloed op de keuze van de plaats van vestiging. Die leden verzochten te worden ingelicht omtrent het bedrag van 2 millioen, dat zou zijn vereist in verband met de keuze van 's Gravenhage als plaats van vestiging. Verder zouden zij gaarne een nauwkeurige begroting ontvangen van de kosten, ver bonden aan de verbouwing en de inrich ting van het koninklijk paleis aan het Noordeinde aldaar voor het gestelde doel. Andere leden betreurden, dat bij de keuze van de vestiging van de nieuwe in stelling de voorkeur was gegeven aan 's Gravenhage boven Amsterdam. Laatst genoemde stad biedt immers een typisch universitair milieu, waarvan het I.A.I. uit nemend profijt zou kunnen trekken. Bovendien had, naar hun gevoelen, ves tiging te Amsterdam aanmerkelijk minder uitgaven medegebracht. Zij meenden name lijk te weten, dat de vestigings- en inrich tingskosten daar circa 1.00.000 in plaats van 2 millioen zouden zijn. Het had hen voorts getroffen, dat in de commissie, vermeld in de nota naar aanlei ding van het Tweede-Kamerverslag, de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam niet was vertegenwoordigd. Zij achtten dit symptomatisch. Minister Rutten heeft heden een staats commissie geïnstalleerd welke een onder zoek zal instellen naar de vraag of en in hoeverre bij de verschillende takken van onderwijs, met uitzondering van het hoger onderwijs, overlading voorkomt. De minister zei onder meer dat de hui dige wettelijke regeling reeds veel ruimte laat ten aanzien van nadere bepalingen omtrent aard en omvang der leerstof. Als de leerstof en de wijze waarop zij moet worden opgenomen aangepast zijn aan de psychische gesteldheid, de leeftijd en de naaste bestemming der leerlingen, dan zullen deze zich met meer vreugde willen en kunnen inspannen dan wanneer veel voor hen levensvreemd en nutteloos is of dat schijnt te zijn. De Britse oppositie heeft de conservatieve premier, Winston Churchill, ertoe ge noopt terug te komen op zijn vage en beknopte verslag over zijn afspraken met Truman tijdens het bezoek van de leiders der Engelse regering aan Washington. Churchill zal deze week in het Lagerhuis een verklaring moeten afleggen over een kwestie, die de Britse openbare mening sterk bezighoudt en grond heeft gegeven tot allerlei veronderstellingen. De ongerustheid van de Britse pers en dat geldt niet alleen voor de oppositiebladen betreft voornamelijk de vraag of Churchill in een geheime overeenkomst niet vérstrekkende afspraken heeft gemaakt ten aanzien van de politiek tegenover China. Er is namelijk in officieuze Amerikaanse uitlatingen van de laatste tijd een aanmerkelijk aggressiever toon ten opzichte van Peking-China te onderkennen dan vóór Churchills bezoek. Volgens de Amerikaanse bladen heeft de Amerikaanse luchtmachtstaf een nieuw „China-plan" voorgelegd aan het verenig de commando der strijdkrachten. Dit plan behelst voorstellen tot uitbreiding van de Koreaanse oorlog in geval van misluk king der onderhandelingen te Panmoend- jom tot het Chinese vasteland, doch wijkt in alle opzichten af van het plan, dat MacArthur indertijd opstelde. MacArthur wilde de Chinese luchtmacht bases in Mandsjoerije bombarderen en de grote bevolkingscentra (diplomatiek „in dustriële en verkeersknooppunten" ge noemd) met regelmatige luchtaanvallen desorganiseren. Het nieuwe plan gaat uit van de overweging dat de Chinese steden in veel mindere mate bijdragen tot het Chinese oorlogspotentiëel dan indertijd bijvoorbeeld de steden van het Ruhrgebied van belang waren voor de Duitse oorlogs inspanning, of dan de Russische steden het oorlogsapparaat van-de Sovjet-Unie steu nen. Men wil China in zijn grootste zwakte, de verkeerswegen, aantasten en daartoe alle verkeersbruggen, spoorweg knooppunten en waterwegen ontredderen met bombardementen, opdat de Noord- Westelijke provincies van Zuid-China zullen worden afgesneden. Men stelt zich voor dat op deze manier de Chinese lucht macht een hopeloze taak zal krijgen om dat zij sterk zal moeten worden gedecen traliseerd, zodat, de Mandsjoerijse lucht machtconcentratie dan vanzelf zal worden gereduceerd, met alle gevolgen daarvan voor de Chinese luchtmacht in Korea. De publicatie van dit plan heeft in En geland het wantrouwen gewekt, dat de Engelse premier zicli heeft uitgesproken voor de uitbreiding van de Koreaanse oor log, of tenminste de verzekering heeft gegeven dat Engeland in geval van nood zal instemmen met deze uitbreiding. Een andere kwestie kwam dit wantrouwen nog versterken, namelijk de kwestie-Birma. Na de nederlaag van Tsjang Kai Tsjek op het Chinese vasteland en met name in de provincie Yoennan, week een nationa listische divisie naar Birma uit, waar zij opnieuw werd georganiseerd. Zij werd mettertijd door de Formosa-regering ver sterkt en uitgerust, en bleef een grote bedreiging voor het grensgebied van Pe king-China vormen, waarin zij regelmatig invallen doet. Thans is de Engelse pers tot de overtuiging gekomen, dat ook de Ame rikanen deze nationalistische guerilla- troepenmacht steunen en men gaat ver onderstellen dat Birma, waar Engeland de handen vol heeft aan de communistisch- georiënteerde opstandelingen, binnenkort de poort zal worden waardoor Tsjang (met Amerikaanse hulp) het Chinese continent weer zal binnentrekken. Ook hier ver denkt men Churchill van toezeggingen aan Truman. Een derde reden van wantrouwen is Foster Dulles. Foster Dulles is republikeins adviseur van de Amerikaanse president en heeft de voorbereidingen getroffen voor het inmiddels getekende vredesverdrag met Japan, waarin een duidelijke tendens was opgesloten om deze vroegere aggressor tot 14 Franse versterkingen J x Hoofdkw. hoepen Tsjang-Kai -5jek la Hoofdkw. troepen Mao-Tse-Tdenq stabiliserende factor in het Verre Oosten te maken en tevens een tegenwicht tegen China te laten worden. Dulles heeft de Engelse pennen in beweging gebracht door zijn verklaring, dat „De Verenigde Staten het Chinese regiem zullen moeten veran deren, omdat men op den duur geen slag boom kan laten bestaan tussen Japan en China." De Engelse pers concludeert uit deze verklaring dat Amerika inderdaad een ernstig plan koestert om China „aan te pakken" en zijn politiek van verdediging om te schakelen op een politiek van de aanval. Men knoopt er de veronderstelling aan vast dat de Amerikanen Tsjang Kai Tsjek weer in het zadel willen helpen en dat men deze ommekeer wil doen plaats grijpen met de hulp van het U.N.O.-leger in Korea, maar bovendien met de officiële deelneming van Engeland. De Daily Herald (Labour) zeide dat, in dien dit de nieuwe politiek der Verenigde Staten in het Verre Oosten zou zijn, Enge land zich ten spoedigste zo ver mogelijk ervan zou moeten distanciëren. Het noemt Dulles „een gevaarlijk heer" en zegt dat op deze wijze een volkomen schei ding tussen de Amerikaanse en Engelse politiek in het Verre Oosten in de hand wordt gewerkt. Met spanning wordt gewacht op de rede van Churchill, die zeer duidelijk en zeer uitvoerig zal moeten zijn om de bestaande ongerustheid weg te nemen. Aan de andere kant is men niet alleen in Engeland onge rust. Ook in Amerika staat men nog steeds wantrouwig tegenover de eventuele ge heime afspraken tussen Truman en Chur chill, doch met het oog op andere gebieden dan het Verre Oosten. Hier vreest men namelijk dat Truman te vérgaande belof ten aan Churchill heeft gedaan met betrek king tot deelneming van de Verenigde Sta ten in een eventueel conflict waarin Enge land zou worden betrokken. Men denkt dan aan een mogelijke oorlog in het Midden-Oosten, waar echter de spanningen intussen door nieuwe Engels-Egyptische contacten heel wat verminderd zijn. Het zou interessant zijn te weten, welke afspraken de beide staatslieden inderdaad in Washington gemaakt hebben. Vast staat, dat Amerika in ruil voor zijn zware ver plichtingen in Europa, vastgelegd in het Atlantisch pact, hulp eist voor zijn strategie in het Verre Oosten. Zolang echter deze strategie het gevaar voor een derde wereld oorlog meebrengt (de Engelsen zijn ervan overtuigd dat Rusland China zal helpen in geval van een regelrechte Amerikaans- Chinese oorlog) voelen de Westelijke part ners van Amerika niets voor dergelijke hulp. Ook Frankrijk vindt de moeilijk heden in Indochina al groot genoeg zonder officiële inmenging der Chinezen. J. L. De tweede groep koperklanten werd door twee arbeiders uit Heiloo en Alkmaar aangevoerd, L. v. d. B. en C. J. C., die sa men een aardige voorraad metaal zouden hebben vergaard en het eveneens via een Alkmaarse opkoper van de hand trachtten te doen. Ten derde is de Nijmegenaar A. G. H. gevat, die bij een aannemer werkte. Tijdens werkzaamheden aan de Spuisluis in IJmuiden zou hij een bronzen lager- schaal van 35 kilo hebben ontvreemd, maar bij politiecontrole in Arnhem liep de man tegen de lamp. Alle verdachten hebben bekend; de drie Alkmaarse opkopers ontkennen echter. Evenals vijand is vriend oorspronke lijk het tegenwoordig deelwoord van een werkwoord. Vijand van het werk woord fiën dat: haten, vriend van het werkwoord vriën, dat; liefhebben be tekende. Vijand is dus: de hatende, vriend: de liefhebbende. Het werk woord fiën kennen wij niet meer, het werkwoord vriën is ons vrijen. Van de betekenis: liefhebben is afgeleid die van: dingen naar iemands hand en daarvan weer die van: minnekozen. Men vrijt natuurlijk met een vrijster; oudtijds was dit de benaming van iedere ongehuwde vrouw. Thans bestaat alleen nog de oude vrijster. En dat is nu juist de enige vrij ster die niet vrijt. Maandagmiddag heeft de gezant van Argentinië in Nederland, de heer Antonio M. Valenzuela, op het Argentijnse gezantschap te Den Haag aan degenen, die Prins Bernhard op zijn reis door Zuid-Amerika in 1951 hebben begeleid, een aantal onder scheidingen uitgereikt. De gezant overhandigt de benoeming tot Groot-Officier in de orde „Al Merito" aan Zijne Excellentie Ch. J. H. Daubanton, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Nederland in Buenos Aires. Verder van links naar rechts dr. F. A. de Graaf} (particulier secretaris van de Prins), majoor C. C. Geertsema (adjudant van de Prins), majoor G. Sonderman (adjudant in'buitengewone dienst) en luitenant ter zee der eerste klasse A. F. Eibers (adjudant van de Prins). De laatste heren ontvingen het commandeurschap in de orde „Al Merito". Hoe onbegrijpelijk het ook mag zijn dat de toneelgroep Comedia pas zo laat in het seizoen met een alle kansen op succes biedend stuk als „Bobosse" van André Roussin komt aandraven, laten we daar nu maar niet te lang over piekeren en liever blij zijn dat er nog ruimschoots gelegenheid bestaat er duizenden in den lande een uiterst plezierige avond mee te bezorgen. Regisseur Jan Teulings heeft dit spel vol grillige fantasie onder de titel „Bobbeltje" op de van hem bekende wijze in vlot Ne derlands vertaald en ook verder alles in het werk gesteld om zoveel mogelijk van de speelse Franse geest naar het killere Noorden te doen overwaaien. Bij de twee voorstellingen, die er gisteren in de Haar lemse Schouwburg des middags voor de verenigde huisvrouwen en des avonds voor abonnementhouders van werden gege ven. bleek gelukkig dat hem dit wonderwel is gelukt. Het blijspel is even vernuftig als gra cieus in elkaar gezet, al zal het eerste be drijf velen eigenaardig aandoen, namelijk degenen die niet direct beseffen dat hier een stuk in een stuk wordt opgevoerd. De lotgevallen van de titelheld die zo ge noemd wordt omdat hij in zijn jeugd op zijn hoofd is gevallen en daaraan een uiter lijke herinnering bewaart in de vorm van een als zesde zintuig fungerende knobbel lopen tot op zekere hoogte parallel met de particuliere ervaringen van de acteur, die deze hoofdrol vertolkt. Er ontstaat hier door een voortdurend amusante cocktail van schijn en werkelijkheid, nog vermengd Dit is André Roussin, de succesrijke Franse schrijver van „La petite hutte" (in Nederland niet vertoond), van Ninaen „Bobosse". Zijn nieuwste stuk is getiteld „Toen het kindje binnenkwam". met bestanddelen van een op beide ge bieden doorwerkende droom, die de toe schouwer enige uren lang in een roes van niet te versmaden genoegen brengt. Het proceae mag dan alles behalve nieuw zijn, men zal moeten toegeven dat het zelden zo virtuoos is toegepast. En nog ouder is het thema, waarop de diverse variaties worden aangeheven, nu eens uitbundig dwaas, dan weer navrant of lichtelijk poëtisch: dat van de bedrogen echtgenoot. Maar de wendingen komen doorgaans zo onverwacht, dat men er zich desondanks telkenmale bij verrassing door laat over rompelen en meeslepen. Daarbij zijn de situaties prikkelend en de dialogen geestig genoeg om de aandacht voor dit frivole bedenkseltje geen moment te doen ver slappen. Intussen staat of valt het geheel met de bezetting van de dubbele hoofdrol. Welnu: het staat (zelfs op z'n kop nu en dan) dank zij Guus Hermus, wiens optreden zonder veel reserve brillant mag worden genoemd. Van zijn komisch talent had hij reeds eer der, met name in ,,De held en de soldaat" van Shaw, overtuigende bewijzen geleverd. Maar in dit geval brengt hij bovendien een Franse flair mee. die op slag het publiek verovert. Eindelijk werd er bij Comedia weer eens in alle dimensies toneel gespeeld, zonder gêne voor het burleske, met snelle wisselingen van stemming en expansieve gebaren. Uitstekend was de twintig mi nuten durende monoloog in de droomscène van het tweede bedrijf met het koortsach tige schertsproces. Waarschijnlijk zal de overgang bij het ontwaken na enige voor stellingen nog wel treffender worden. Ver der was hij zo goed als onverbeterlijk: vi taal, charmant en gevoelig bovendien. Een aangename verrassing was ook de zonderlinge bohémien-schilder, die Cor Hermus met een paarse baret en gele hand schoenen op de planken liet komen. In zijn tweede gedaante, die van voor de waardig heid van het vak opkomende toneelspeler, was hij bij alle excentriciteit zelfs bijzonder indrukwekkend. Aan zulke voortreffelijke typeringen herkent men zijn grote klasse. Het is jammer dat Enny Meunier door Bep Dekker vervangen moest worden, al kweet de laatstgenoemde zich zeker niet onver dienstelijk van haar taak en paste haar verschijning precies in dit milieu. Van de anderen moeten Bob Verstraete (de radio- reporter) en Steye van Brandenberg (de huisvriend en collega) worden genoemd. Jaques Dumont vervaardigde een kleurig en sfeerrijk décor. DAVID KONING Koninklijke belangstelling Mevrouw dr. Gertrud Kurz, de presi dente van de Internationale Christelijke Vredesbeweging, heeft in de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis te Amsterdam gesproken over het vraagstuk der ont heemden. Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina woonden deze bijeenkomst bij. Dr. Kurz zei onder meer dat er in West- Duitsland tien millioen vluchtelingen zijn iedere nacht komen er 100 tot 200 bij in Oostenrijk 300.900. In België 55.000. In Frankrijk bijna 3)0.000. Zij schetste de onbeschrijfelijke tqAstander. waaronder de millioenen ontheemden moeten trachten te leven. Zij zijn losgeslagen van traditie en beschaving, zonder enig uitzicht op de toekomst. Het latente gevaar van dit vredesprobleem is voelbaar in de vaak ge hoorde kreet „Ons kan alleen nog een oorlog redden". De spanningen, die het probleem vormt, mogen en kunnen niet voortduren, zo zei dr. Kurz, die zeer verheugd was over de brief die de Koningin onlangs over het vluchtelingenvraagstuk aan president Tru man heeft gericht. Uit de Opregte Haariemsche Courant van 26 Februarij 1852 PARIJS De besluiten van 22 Ja- nuarij, welke gericht waren op in be slagneming: van de eigendommen van het Huis Orleans, hebben bij zeer velen tegenstand ontmoet, zoodat men ver wachtte dat de bewindslieden deze be sluiten niet ten uitvoer zouden brengen. Deze verwachting is evenwel niet be waarheid, want van de zijde van het bewind is geenerlei bedenking gemaakt tegen den verkoop van het zoo genaam de Paviljoen van Wurtemberg, dat aan een der leden van het Huis Orleans heeft toebehoord. Sommigen meenen, dat het de regering veel gemakkelijker zal vallen, beslag te leggen op den koopprijs, dan In opspraak te geraken door maatregelen te nemen tegen den verkoop. De hertogin-weduwe van Orleans heeft in eenen brief aan den Voorzitter Lode- wijk Napoleon de haar bij decreet van 22 January verleende dotatie van 300.000 francs afgewezen Deze brief luidt: „Mijnheer, nadèmaal ik u het regt niet toeken öm mijne familie te berooven, ken ik u evenmin het regt toe om namens Frankrijk mij eene dotatie toe te wijzen. Ik weiger het weduwe- geld."

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5