Kort en bondig Melksanering tre tweede helft van edt vermoedelijk Maart in werking De geschiedenis van een wraak Clowntje Riek Meer subsidie voor Kennemerduinen Santpoort Restauratie N.H. kerk begint al in Maart Minister antwoordt op vragen over de „Rids" Heemstede Provinciale Staten Sportavond in Concertgebouw Voor de kiaidereai Gouden jubileum P. Kooy Amateurgezelschap trad op voor Haarlemse oudjes Het kleuteronderwijs Burgerlijke stand van Haarlem FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY DINSDAG 26 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OFRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Woensdag- vergadert het Bedrijfschap voor Zuivel in Zwolle ter behandeling van het vraagstuk van de melksanering in Haarlem en omgeving. Indien het Bedrijf schap zijn sanctie verleent aan het voorstel van de Coöperatieve Vereniging van Melk handelaren in Haarlem en omstreken u.a., dan is het te verwachten, dat de melksane ring half Maart in werking zal treden. De leden dei- Vertrouwenscommissie zijn reeds geïnstalleerd en wel in een Maandag gehouden bijeenkomst in restaurant Brink- mann. De leden dezer pommissie waren door de colleges van B. en W. van Haarlem en Bloemendaal aan hei Bedrijfschap voor Zuivel voorgedragen. Dit bedrijfschap moet de leden nog officieel benoemen, doch het had er geen bezwaar tegen, dat de voorge dragenen reeds geïnstalleerd werden. De heer H. P. J. Kuipers, voorzitter van de Coöperatieve Vereniging zeide in zijn begroetingsrede, dat er van een histo rische dag gesproken kan worden, nu er officieel contact gelegd wordt tussen de georganiseerde consument en de georgani seerde handel. Dit wil nog niet zeggen, dat beide groepen het volkomen met elkaar eens zijn, doch in de Vertrouwenscommis sie kan veel bereikt worden, zowel ten gunste van de consument als van de han del. In de afgelopen weken is veel gespro ken, speciaal van de zijde van de niet- georganiseerde consument. De melkhandel heeft van het begin af overleg gepleegd met de gemeentebesturen van Haarlem en Bloemendaal en daarbij is overeen geko men, dat er geen mededelingen naar bui ten gedaan zouden worden. Vermoed werd, dat de onderhandelingen bemoeilijkt zou den worden. „De consument blijft koning" vervolgde de heer Kuipers „en de melk handel zal hem graag blijven helpen. In de koning moet echter een mens gezien wor den, die waardering heeft voor het werk van de handel. De eisen van de consument mogen niet van die aard zijn, dat er van de sanering niets komt." De heer W. F. H a p p wethouder van Haarlem, was verzocht de Vertrouwens commissie te installeren. Hij zeide eigenlijk daartoe niet bevoegd te zijn, want het in stalleren zou pas kunnen geschieden, als over enkele dagen beslist wordt, dat de sanering zal doorgaan. Toch achtte de wet houder het tijdstip yan installatie niet te vroeg. Er is immers voorlichting over de sanering nodig, omdat er zo vele misver standen heersen. Hij dankte de leden voor hun bereidheid in de commissie zitting te nemen. Hun taak zal in het begin niet ge makkelijk zijn. Zij zullen te maken hebben met publiek, dat uitermate critisoh is aan gelegd. De heer Happé gaf de leden in over weging niet te licht te denken over klach ten. Zij moeten goed worden onderzocht en dan zal men er ongetwijfeld in slagen de moeilijkheden te overwinnen. Het publiek moet vertrouwen krijgen in de melkhandel en daaraan kan de commissie meewerken. Als de leden er in slagen het vertrouwen van het publiek te winnen dan zullen zij een bijdrage leveren in het tot stand komen van een melksanering, welke reeds in twee honderd gemeenten bestaat. Namens de leden sprak dr. G. T i e r i e woorden van dank voor de installatie. De heer Chr. Meyer voerde het woord namens het Bedrijfschap voor Zuivel. Hij merkte op, dat de commissie niet een „klachten"-, maar een „vertrouwens"-com missie moet worden. Indien de leden zo hun taak zien dan hebben zij de juiste op vatting van hun werk. De leden der Vertrouwenscommissie be noemden tot voorzitter van de kamers Haarlem en Bloemendaal dr. G. Tierie. Als secretaresse van de Haarlemse kamer zal optreden mevrouw A. W. Wiersinga-Toebes en van de Bloemendaalse mevrouw C. Roorda-Van Marig. Bij de besprekingen werd opgemerkt, dat de voorlichting onvoldoende is geweest. De voorzitter antwoordde, dat het tijdens het overleg beter werd geoordeeld geen mede delingen te doen. De bestuursleden der coö peratie zijn bereid op bijeenkomsten van organisaties van huisvrouwen een uiteen zetting van de melksanering te geven. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben hedenmorgen, tijdens een zitting van Provinciale Staten, voorgesteld om de stemming over het verlenen van subsidie aan een op te richten Stichting voor Maat schappelijk Werk, uit te stellen tot de eer ste gewone zomerzitting der Staten in 1952. Gedeputeerde Staten zullen inmiddels trachten inlichtingen te verkrijgen omtrent de wijze, waarop een eventueel op te richten stichting zal worden samengesteld. Tijdens de vorige zittingen waren in ver scheidene fracties bezwaren gerezen tegen het verlenen van subsidie. De Raad van Bestuur der stichting „Het nationale Park De Kennemerduinen", heeft gevraagd om meer financiële steun van de Provincie: de begroting van de stichting voor 1952 wijst een tekort van ongeveer een halve ton aan. Verscheidene leden leg den veel belangstelling voor de Kennemer duinen aan de dag; zo drong de heer Doek (P.v.d.A.) aan op meer propaganda, vooral omdat het bezoek tijdens het vorige seizoen is tegengevallen en deed de heer Gortzak (C.P.N.) de suggestie aan de hand om de toegangsprijzen te verlagen en meer faci liteiten aan de bezoekers te verlenen. De Commissaris der Koningin, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, betoogde dat veel afhing van de medewerking van het rijk. Het aankoopkapitaal is practisch ver bruikt. De belangrijke bedragen aan de aankoop besteed, zullen volgens spreker nutteloos zijn als de financiële steun van de regering achterwege blijft. Tot nu toe heeft het ministerie van Financiën afkerig gestaan tegenover de verhoging der rijks bijdrage. De Provinciale Staten namen het voorstel tot subsidieverhoging van 25 van ten hoogste f 50.000 hierna zonder hoofdelijke stemming aan. Donderdag wordt in het Gemeentelijk Con certgebouw een sportavond gehouden, waar van de opbrengst bestemd is voor uitzending van Nederlanders naar de Olympische Spe len. De organisatie berust bij afgestudeerden van het Centraal Instituut Opleiding Sport leiders te Overveen. Dezen hebben bij hun voorbereiding de medewerking ondervonden van velen. .Er is een erecomité gevormd, waarin zitting hebben de heren D. J. A. Ge luk, wethouder van onderwijs, dr. C. Spoel- der, oud-rector van het Gymnasium en W. Dooyes. directeur van het CIOS. Een aantrekkelijk programma is samen gesteld. Het bevat een partij voetbal-tennis tussen leden van Haarlem en RCH. een partij floretschermen. een demonstratie aan het hoogrek door Klaas Boot uit Alkmaar, tafelspringen, grondgymnastiek en boksen door leerlingen van het CIOS onder leiding van de heer A. de Wit en een demonstratie jiu jitsu, onder leiding van de heer J. Nau- welaerts de Agé. Dr. Spoelder zal een causerie houden over de Olympische Spelen. Nederland zal deelnemen aan de voor bereidende conferentie over integratie van de West-Europese landbouw, welke op 25 Maart te Parijs wordt gehouden. Gelukkig bleef oom, Tripje niet lang boos over het geval met de hoed. Ze moesten alleen beloven, voortaan niet zulke gevaarlijke dingen te verzinnen. De jongens hadden een nieuwe vriend ontdekt tijdens hun vacantie op het eiland: Ouwe Kees. Die Ouwe Kees was 'n gezellige oude baas, die in een klein, houten huisje woonde in de duinen. Hij was vroeger zeeman geweest en had nog op zeilschepen gevaren; maar nu was hij te oud daarvoor. Die Ouwe Kees, zoals iedereen op het eiland hem noemde, was een leuke baas, die al spoedig de beste maatjes was met de jongens. Hij had allerlei aardige dingen in huis; oude platen van viermastachepen, prachtige schelpen uit vreemde landen, hou ten scheepjes, die hij had gemaakt, en allerlei meer. Die mochten de jongens bekijken, en dan vertelde Ouwe Kees er iets over. En vertellen. dat kon die ouwe zeeman! Met open monden en ogen zaten de jon gens naar hem te luisteren, als hij aan het vertellen sloeg. Dan hoorden ze allerlei wonderlijke geschiedenissen uit de tijd, dat Kees nog op zee voer. Alleenze merkten wel, dat hij wel eens wat overdreef en hen wat op de mouw probeerde te spelden! Als onderdeel van een grote bezuinigingsactie wordt gebruikt oorlogsmateriaal in Korea verzameld, naar de Verenigde Staten verscheept en daar op de een of andere wijze opnieuw verwerkt. Eén van de grootste posten blijken patroonhulzen te zijn. Een Amerikaanse soldaat inspecteert de hulzen, gedragen door een Koreaanse vrouw, om zeker te zijn dat er geen explosieve stoffen in zijn achtergebleven. of niet verleend zijn van een Hinderwet vergunning niet ter zake doende is. Ofschoon in strijd met de letter van de Hinderwet komt het zeer veel voor, dat fabrieken in bedrijf zijn, voordat een Hin derwetvergunning is verleend. Zulks is uit praktische overwegingen onvermijde lijk. Dit stadium heeft bij de „Rids" bij zonder lang geduurd, waarbij echter moet worden bedacht, dat dit bedrijf, bezien uit een oogpunt zowel van de Hinderwet als van de Veiligheidswet, een ongewoon moeilijk object is. De minister zal er op toezien, dat de bepalingen van de Hinder wet zo spoedig mogelijk volledig worden toegepast. De heer P. Kooij; algemeen procuratie houder en chef van de afdeling buitenland van het kantoor Haarlem van de Twent se Bank, hoopt op 30 Maart zijn gouden jubileum te vieren. Op vrij jeugdige leef tijd trad de heer Kooij in dienst bij de toenmalige Haarlemse Bankvereniging, welke in 1931 werd overgenomen door de Twentse Bank. Begaafd met een helder verstand had hij alle eigenschappen om een leidende positie te vervullen. Hij klom dan ook spoedig op, werd procuratiehouder en afdelingschef en heeft als zodanig, nu vijf en dertig jaar, de leiding gehad van een der grootste en belangrijkste afdelin gen van de bank, namelijk de afdeling buitenland. Ook in het kerkelijk én maatsehappelijk leven is de aanstaande jubilaris een be kende figuur. Hij was verscheidene jaren lid van de Commissie van beheer en daar na ouderling van de Gereformeerde Kerk te Haarlem; hij is voorzitter van het be stuur van de Christelijke onleidings- en Muloschool aan de Dreef. Verder neemt hij aan het politieke leven deel als lid van de A.R.kiesvereniging, waarvan hij een aantal jaren het Voorzitterschap van het district vervulde. Velen zullen de behoefte gevoelen om de heer Kooij met zijn gouden jubileum geluk te wensen, waartoe gelegenheid zal be staan op een receptie, die ten kantore van De Twentse Bank, Zijlstraat 76, wordt gehouden op Zaterdag 8 Maart, des mid dags van drie tot vijf uur. De bejaarde leden van de afdeling Haar lem van de Algemene Bond voor Ouden van Dagen hebben zich Maandag een ge zellige avond laten bereiden door een groepje handbalspeelsters en -spelers in een zaal van het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat. Nu kan men menen, dat der gelijke zalen niet op de beoefening en het genieten van de handbalsport berekend zijn, maar daar was het de oudjes ook niet om begonnen. Zij kwamen kijken en luiste ren naar de bezigheid, die deze sportlieden er nog extra op na houden en waartoe zij zich trainen in de door hen gevormde Haar lemse Ontspanningsclub. Dit werk heeft niet zoveel gemeen met handbal; ook al werden er in de schetsjes, die ten tonele zijn gevoerd, wel eens balletjes opgegooid, het teamwork daarin was van een heel andere aard. En een keeper stond nu mid- voor tegen de gordijnen opgesteld om als conférencier te fungeren. Hij babbelde met veel enthousiasme de ruimte tussen de pro grammanummers vol en probeerde levens wijsheden met de oudjes uit te wisselen. Er werd intens meegeleefd met de gebeurte nissen in de schetsjes, die nogal vervaar lijke onderwerpen golden, zoals onverwach te bezoeken, huwelijksproblemen, gevolgen van advertenties en belevenissen met een luchtballonnetje. En er werd behaaglijk achterover geleund bij het aanhoren van het muzikale gedeelte: een zanger, gesecon deerd door een guitarist, bracht iets uit de grote nalatenschap van Louis Davids ten gehore, een accordeonniste vertolkte iets van Melando en bovendien trad er een Ha- waiïaanse band op, die zich later transfor meerde tot cowboy-gezelschap en zowel met de muziek, die onder de palmen als die, welke op de prairies thuishoort, het gehoor streelde. De Haarlemse bejaarden hebben deze avond respect voor handballers gekregen. Door de Commissie Schoolfonds Kweek school voor Kleuterleidsters werd gister avond in Brinkmann een contact-bijeen komst gehouden, die onder meer werd bij gewoond door de wethouders van Onder wijs van Haarlem en Velsen, de heren D. J. A. Geluk en H. de Boer. De heer J. H. Jansen, directeur van de kweekschool voor kleuterleidsters, kon in zijn openingswoord nog meer mensen uit onderwijskringen welkom heten, want behalve een groot aan tal kwekelingen, waren tal van hoofden van scholen en onderwijzeressen aanwezig. De heer D. J. A. Geluk hield een korte rede, waarin hij onder meer opmerkte dat het kleuteronderwijs bij de overheid meer en meer in de belangstelling komt. Er wordt dan ook hard gewerkt in deze tak van onderwijs, wat tot gevolg heeft gehad dat het kleuteronderwijs in diverse steden met rasse schreden is vooruitgegaan. Het is overigens zó, dat men niet overal de grote vlucht heeft kunnen volgen: In tal van plaatsen treft men nog kleuterscholen aan, die niet boven het peil van ouderwetse bewaarscholen uitkomen. De heer Geluk wijtte deze situatie aan het veelvoorkomend gebrek aan financiën en het gemis aan be voegde leerkrachten, met welk laatste euvel men in Haarlem gelukkig niet heeft te kampen. De wethouder legde er de nadruk op dat het van groot belang is dat de op leiding tot kleuterleidster gedegen is en dat de belangstelling voor dit onderwijs groeit. Vervolgens werden enige Amerikaanse films vertoond, die het leven in de Ver enigde Staten in beeld brachten. Daar was ondermeer een aardige rolprent in kleuren over de cowboy, die door velen wordt af geschilderd als een avonturier die de revol ver los in de holster heeft zitten, doch in feite niets anders doet dan hard werken op een boerderij. Voorts werd „Productivity" vertoond, een film over de ontwikkeling van de industrialisatie en de mechanisatie in Amerika van 1850 tot 1950 en tenslotte „Voor een betere toekomst", welke rolprent het kind als onderwerp heeft en een en an der laat zien van Amerikaanse onderwijs methoden. Naar wij vernemen zal de restauratie van de oude Nederlands Hervormde kerk in Santpoort-dorp op korte termijn ge schieden: onder supervisie van de kerk voogdij zal begin Maart reeds met dit werk worden begonnen. Zoals wij reeds eerder meedeelden moei het plafond van de kerk geschilderd worden en zal ook de achterwand een grote beurt moeten krijgen. In het najaar gaat men vervolgens ook de muren sausen en voorts wordt er aan ge dacht de financiële conc-quenties zijn echter nogal bezwaarlijk ook de verlich ting te verbeteren. Het Godshuis zal bovendien boven de kan sel een kruis krijgen en door andere détail- veroeteringen zal deze restauratie het schip van het gebouw een aanzielijke opfrissing geven. De totale kosten worden op ongeveer f3000 geraamd en deze restauratie is mogelijk geworden mede dank zij een gift van f 1000 uit de Hervormde Gemeente van Santpoort. Het gebouw zal voor godsdienstoefeningen hoogstwaarschijnlijk op 9, 16 en 23 Maart gesloten zijn. HAARLEM, 25 Februari 1952 ONDERTROUWD: 25 Febr., J. Zegel en W. Baardman; R, Scharrer en E, H. J. van Kampen. GEHUWD: 25 Febr., J. Hiegentlich en J. M. van Coevorden. BEVALLEN van een zoon: 23 Febr., H. Eggerdingvan Kampen; J. Elskampde Vos; H. L. M. Raaijmakersvan Bree; 24 Febr., M. H. ZonderhuisEvers; M. D. de VilderJanssen; M. van WarmerdamVer steeg; 25 Febr., L. de RuiterVeerman; A. M. de VosBerendregt; P. Mesvan Breugel. BEVALLEN van een dochter: 22 Febr.. G. D. van der PolSparreboom; B, van Ek Bronkhorst; 24 Fabr., J. A. Fictoor—Wijker; M. Born—de Zwart; C. M. Pompe—van En gelen; L. C. A. Sprengers—Naber; K. E. Otsen—Israel; A. A. Hahn—-de Vogel; 25 Febr., H. Kruger—Roemers; P. M. Gaartman van Horick OVERLEDEN: 22 Febr.. M. J. Kroezen, 47 j., Kamperlaan; J. C. M. Scheffervan Amerongen, 74 j., Westerhoutpark; U. Keet- laerKooistra, 69 j., Drilsmaplein; S. Nolf Koperberg. 57 j., Gasthuisvest; 23 Febr., H. Rietberg, 56 j., Lucas Meijerstraat; I. Ven- nikde Vries, 87 j., Junoplantsoen; A. de VriesJongewaard, 72 j., Gierstraat; W. van DonselaarBlokker. 67 j., Schalkwijkerweg; A. M. HeerschopRuitenbeek, 72 j., Brou wersplein; 24 Febr., J. Gerbehij, 60 j., Tal- mastraat; W. Gerritsen 89 j., Bilderdijkstraat. Nederlandse bewerking van C. J. E. Dinaux 8) Als ze alleen warenWant ook hier, waar er blijkbaar zoveel bekenden onder de badgasten waren, moest deze zaak zon der opzien te baren afgedaan worden. Maar dan ook grondig afgedaan. Hij voelde zich rustiger en keerde om. Eén keer barstte hij in lachen uit, een schelle, valse lach was het, het was toch het toppunt! Nagereisd te worden! Nage zeten! Door zo'n kerel! Om zeker van zijn zaak te zijn was hij maar vast een paar dagen eerder aangekomen.... het top punt van schaamteloosheid. Uit moest het zijn. Radicaal uit. Sierlin liet niet met zich spotten. Wie dat pro beerde zou raar staan te kijken! Verdui veld raar. Men moest hem maar als tegen stander hebben! Per slot van rekening, niet waar, is men niet voor niets jarenlang Officier van Justitie. Ziezoeven aanpakken morgen en het zaakje is aan kant. Geen dag mag meer door zo'n futiliteit bedorven worden. Toen Sierlin het hötel weer betrad was de hall leeg en de dansmuziek verstomd. Moe van zeelucht en zon begaf men zich vroeg ter ruste. Met ongeduld werd er boven op hem ge wacht. Meer dan twee uur was hij weg gebleven. De jongens waren in de aan grenzende kamer al lang in diepe rust. Het duurde lang voor hij zelf in slaap viel. Die nacht sliep hij onrustig, wat hij toeschreef aan de vreemde omgeving. Ongewoon vroeg stond hij op en maakte hij toilet. In de vestibule was hij de eerste gast, juist zoals hij het gewild had. Regel recht liep hij op de portiersloge toe. Hij vroeg eerst of er post voor hem was gekomen, verzocht dan hem het gasten boek te willen geven en schreef zich in. Terwijl hij de portier een mark in de hand drukte vroeg hij langs zijn neus weg: Zegt u mij eens portier, er heeft gis teravond een heer niet ver van mijn tafel in de eetkamer gezeten en hij beschreef hem kort die hier al een paar dagen moet wonen.... De aangesprokene begreep onmiddellijk wie bedoeld werd. Hij rook als het ware dat er „iets aan de hand" was: een Offi cier van Justitie 2o vroeg op de been een fooi een informatie daar stak natuurlijk iets achter Die meneer is nog geen half uur ge leden vertrokken naar Eerlijn, en hij Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Wagenaar (C.PN.) over een te Haar lem gevestigde fabriek, welke zonder een krachtens de Hinderwet geldige vergun ning chemische producten zou vervaardi gen, heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid geantwoord, dat de chemische industrie „Rids" te Haarlem, eind 1946 een leegstaand fabriekspand in de Waarderpolder heeft betrokken en om streeks Juni 1947 is begonnen met de fabricatie van chemische producten. Vol gens de aan de minister ten dienste staan de gegevens heeft de „Rids" in Maart 1943 een vergunning op grond van de Hinder wet aangevraagd. Toen voldeed de inrich- ting echter niet aan de bepalingen der Veiligheidswet 1934. Daar de directie van de „Rids" beloofde in de tekortkomingen te zullen voorzien is de aanvraag mede in overleg met de gemeentelijke diensten enige tijd aangehouden. Veel overleg is nodig geweest om bij de ..Rids" de nodige voorzieningen te doen treffen, zodat pas in December 1949 door de Arbeidsinspectie een gunstige verkla ring kon worden gegeven. Inmiddels was de inrichting van de snel groeiende fabriek zodanig gewijzigd, dat de oorspronkelijke aanvrage niet meer overeenkwam met de werkelijke toestand. Daarom werd de „Rids" het advies gegeven een nieuwe aan vrage in te dienen, welk advies is opge volgd. Na veel tussentijds overleg heeft de „Rids" op 6 December 1951 de nieuwe aanvrage ingediend. Het districtshoofd der Arbeidsinspectie te Haarlem is van oor deel dat de inrichting thans voldoet aan de Veiligheidswet.. Over de bij de Hinder wetvergunning te stellen voorwaarden heeft het gemeentebestuui van Haarlem op 31 Januari advies gevraagd aan de scheikundig adviseur van de Centrale Dienst der Arbeidsinsoectie. Zodra dit advies is uitgebracht, staat aan een spoe dige afdoening der aanvrage niets meer in de weg. Van gevaar of schade voor de omwonen den van de „Rids" voor zover hierin op grond der Hinderwet, zou kunnen worden voorzien, is tot dusverre niets gebleken. Slechts is nu en dan, bij een bepaalde windrichting enige hinder ondervonden van onaangenaam riekende dampen en gassen, welke in woonwijken aan de over zijde van het Spaarne konden doordrin gen. Thans is weer overleg gaande over een nieuwe aanvrage voor een zeer be langrijke wijziging der installatie, welke vermoedelijk over enige maanden tot stand zal kunnen komen. Het is te ver wachten, dat hierdoor de thans nog be staande hinder tot een minimum zal wor den teruggebracht. Over een ongeluk dat zich onlangs heeft voorgedaan, haalt de minister het volgen de aan uit het desbetreffende rapport van het districtshoofd dei Arbeidsinspectie te Haarlem: „Op de toegangsweg naar de „Rids" raakte een vrachtauto met een tank in een greppel. In de tank bevond zich 17 ton mengzuur (56 procent zwavelzuur, 32 pro cent salpeterzuur en 12 procent water). Door een slechte las brak de tank, waar door de inhoud zich over het land ver spreidde en zich een dichte wol'k nitreuze dampen ontwikkelde. De Westenwind dreef de dampen naar de onbewoonde pol der. Een andere windrichting zou funeste gevolgen kunnen hebben gehad." Een door de vragensteller bedoeld onge val, waarbij drie arbeiders het leven heb ben gelaten, was een gevolg van een ver keerde manipulatie bij het herstellen van een onklaar geraakt distilleertoestel. Om trent de eventuele schuldvraag is een jus titieel onderzoek gaande. Volgens de minister is het duidelijk, dat ten aanzien van beide ongevallen het al 1202 wees daarbij op een naam in het gasten boek. Met een schok ging het door hem heen: vertrokken zoëven dus weer ont glipt- En daar stond in een duidelijk, zakelijk, onpersoonlijk handschrift te lezen: Adolf Braun. Koopman. Uit Berlijn. Vermoede lijke duur van het verblijf onbepaald. Vertrokken naar: Berlijn". Langzaam sloeg hij het boek dicht en zonder groet verliet hij de portiersloge. De portier keek hem na: natuurlijk een of andere misdaad. Een portier van een groot hötel behoefde men niets wijs te maken. Hij kende z'n klanten, had twintig jaar lang mensen uite alle oorden van de wereld in hun doen en laten kunnen gade slaan en heel wat zien gebeuren. Maar dat deze jonge man, die zo stilletjes z'n weg ging. zo vriendelijk en gul met fooien was, een of ander misdrijf op z'n geweten zou hebben wilde er niet bij hem in. Maar ja.... de mensen waren raadsels. Deze meneer Sielrin of Sierlin ook. Je kon tenslotte nooit weten. Ontspanning brachten deze eerste paar weken Sierlin niet. Hij trok zich, tegen zijn gewoonte in, zoveel mogelijk terug, meed alle gezelschap, maakte urenlange en een zame wandelingen in de duinen en voelde zich bij zijn thuiskomst niet merkbaar verlicht. Met zijn verbeten gezicht, zijn scherpe, korte vragen en vaak zinloze ant woorden bedierf hij het vacantieverblijt van zijn gezin. De derde week pas bracht een veran dering ten goede. Sierlin werd toeschiete lijker, zócht contact met vroegere kennis sen, maakte zich zelfs nieuwe vrienden en bracht met hen de avonden door aan de bier- en leestafel. Sierlin was weer de oude: de eigen schappen van zijn persoon traden alleen iets sterker geaccentueerd op de voor grond dan vóórdien: tè zelfingenomen, tè correct, tè formeel. De laatste weken vlogen om met luieren, baden, zeiltochtjes en middagslaapjes.' Over „hem" werd natuurlijk met geen woord meer gerept. Hij was uit Sierüns gezichtskring verdwenen. Tevergeefs had hij zijn hoofd afgepijnigd met de vraag, hoe „hij" achter Sierlins verblijfplaats was gekomen, waarom „hij" hem was na gereisd en spoorloos verdwenen. Al dat tobben was nutteloos. Sierlin had besloten aan het hele geval niet meer te denken. Na een verblijf van zes weken keerde de familie Sierlin naar Berlijn terug, vrouw en kinderen in de beste conditie, Sierlin-zelf lang niet zo uitgerust als hij het had gehoopt en had moeten zijn voor de drukke en inspannende werkzaamhe den van het naderende winterkwartaal. De reis was naar genoegen verlopen, een auto had het gezelschap van het sta tion naar huis gebracht en men was juist na een hartelijke begroeting van de dikke keukenmeid en het kamermeisje Marie druk in de w^er met het binnen slepen van de bagage terwijl Sierlin met de chauffeur afrekende, toen een naderen de jongeman beleefd om het groepje heen liep en zonder zich verder om de zo juist aangekomen reizigers te bekommeren zijn weg vervolgde. De beide jongens stootten elkaar aan, keken hem na en fluisterden druk met elkaar, toen hun vader, klaar met betalen, zich omkeerde: Wat staan jullie daar te fluisteren, jongens; hebben jullie kattekwaad uitge haald, hè? Kom, geef eens antwoord! De oudste vatte moed: Daar ging die man van de bank weer, pappie u weet wel, en hij wees in de verte. Met een ruk draaide Sierlin zich om. De straat was leeg. Niets zou hem weerhou den hebben de aanwezigheid van zijn vrouw, zijn kinderen, het personeel of van wie dan ook niet de man na te lopen. Nu was het nutteloos. Eenmaal de hoek om kon de onbekende zich langs zoveel wegen uit de voeten maken dat er geen zoeken aan was. Snel pakte hij een koffer, gelastte de kinderen de rest van de hand bagage op te nemen en dreef hen voor zich uit, de stoep op en het huis in. Boven, alleen op zijn kamer, stond hij lang voor zich uit te staren'. Een merk waardig gevoel bekroop hem. dat hij niet kende. Het golfde in zijn maag omhoog en bleef zwaar op zijn borst drukken. Hoe BINNENLAND De 69-jarige V. te Nijkerk heeft aan de politie verklaard dat hij Zondag zijn 45-jarige huishoudster na een hevige twist een kus sen op het gelaat heeft gedrukt waardoor de vrouw is gestikt. De woordenwisseling was ontstaan nadat de vrouw had verklaard dat zij van betrekking ging veranderen. Marshal Sir Hugh W. I.. Saunders, de hoogste stafofficier voor luchtmachtaangele genheden in generaal Eisenhower's hoofd kwartier, is te 's Gravenhage aangekomen voor besprekingen met de minister van Oorlog en de chef van de luchtmachtstaf. Het onlangs heropgerichte genootschap Nederland-Italië heeft in het Kurhaus te Scheveningen zijn eerste culturele avond ge geven. welke o.m. door de ministers Rutten en Albregts werd bijgewoond. Ingediend is een wetsontwerp inzake een overgangsregeling voor de verzekering krachtens de Werkloosheidswet. In dit ont werp wordt een regeling voorgesteld, welke beoogt te voorkomen, dat personen, die bij de inwerkingtreding van de Werkloosheids wet reeds werkloos zijn, terstond aanspraak op uitkering krachtens die wet kunnén doen gelden. In Arnhem hebben de raadsleden Maan dagmiddag hun presentiegeld voor de natio nale woningbouwlening beschikbaar gesteld. De Bossche burgcrzinlening van een millioen gulden voor de bouw van 100 huizen is met bijna f 40.000 overtekend. In Januari werd voor f 152,6 millioen aan nieuwe verzekeringen afgesloten (v. j. Januari f 133.4 millioen). Hiervan bedroeg de kapitaalverzekering f71,5 millioen (f 54,4 millioen), de renteverzekering f64,1 millioen (f 62,3 millioen) en de volksverzekering f 17 millioen (f 16,7 millioen). Op de Postjesweg te Amsterdam is een 16-jarige berijder van een bromfiets, doordat hij met te grote snelheid een bocht nam, tegen een personenauto met aanhangwagen opgereden. De jongen viel en kreeg een lin- kerwiel van de aanhangwagen over het hoofd. Hij werd overgebracht naar het Wil- helminagasthuis, waar hij later is overleden. Tot raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage is benoemd mr. L. van Loo- keren Campagne, thans raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam. Op 10 Maart wordt in de Ahoyhal te Rotterdam de „Roka" geopend. Ruim 150 fabrikanten en importeurs op het gebied van levensmiddelen zullen er hun artikelen ten toonstellen en ook vakkleding, winkel inventarissen en kantoormachines. De belangstelling voor de Inlichting- dagen voor emigranten, die deze maand op „Drakenburgh" te Baarn werden gehouden, bleek zo groot te zijn, dat opnieuw een der gelijke bijeenkomst zal worden gehouden en wel van 22—24 Maart. Gesproken zal worden over de mogelijkheden in de verschillende emigratie-gebieden. HAARLEM EN OMGEVING De Commissaris der Koningin in Noord holland zal aanstaande Donderdag 28 Fe bruari geen audiëntie verlenen. Op voorstel van de commissie van evan gelisatie en industrie besloot de kerkeraad der Ned Herv. Gem. van Beverwijk om Zondag 1 Mei a.s. een bijzondere dienst te beleggen om de visie van de kerk op de arbeidsproblemen te doen kennen. De muziekcursus van de Vólks-univer siteit te Haarlem, die morgen zou beginnen, is wegens ziekte van Johan Patist een week uitgesteld. De klaverjasclub ,.'t Hemeltje" te Bloe mendaal heeft haar vijfjarig bestaan gevierd. De voorzitter, de heer J. Hilhorst deed me dedelingen over het ontstaan en dé groei der club. Er zijn thans tweeënveertig leden. Een vlot cabarètprogramma werd afgewerkt, dat bij de leden en hun dames zeer in de smaak viel. Woensdagavond geeft het kinderkoor van de speeltuinvereniging „Weltevreden" voor de bewoners van het Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Schotersingel een uitvoe ring onder leiding van mejuffrouw J. Mulder. Op het programma staan de operettes „De vier jaargetijden" en „Goudhaantje en de troubadour". Huldiging en afscheid bij de Vrijwillige Brandweer Maandagavond kwamen staf en leden van de.Vrijwillige Brandweer met hun dames in het restaurant „Groenendaal" bijeen, om de huldiging bij te wonen van de heer W. v. d. Eem. die een kwart eeuw zijn krachter aan de brandweer heeft gegeven en afscheid te nemen van de heren J. Vedder die 40 faren secretaris van de brandweer.is en J. Ves.ter, hoofdbrandwacht, die bijna 28 jaar een actief medewerker is geweest. De bijeenkomst werd bijgewoond door de burgemeester, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, wethouder E. J. v. Lent en de gemeentesecretaris N. Vos, allen met hun dames. Na het openingswoord van de voorzitter der feestcommissie, de heer W. Schuilen- burg, sprak de burgemeester namens de gemeente huldigende woorden aan het adres van de heren Vedder en v. d. Eem en over handigde daarbij aan de heer Vedder een kist rookgerei en aan de heer v. d. Eem het zilveren kruis van verdienste als brand weerman; de respectievelijke echtgenoten werden verrast met fruitmanden. Van het personeel der brandweer ontving de heer Vester een huiskamerlamp. De heer J. Schuilenburg huldigde als voor zitter van de commissie de heer J. Vester voor zijn werk als hoofdbrandwacht en bood hem een huiskamerlamp aan. Mevrouw Vester kreeg een mooi bloemstuk. Nadat ook de opperbrandmeester de heer Jac. Roest vriendelijke woorden had gespro ken en de gehuldigden hun dank hadden betuigd, werd de rest van de avond verder gezellig doorgebracht; o.a. met kienspel. had deze man, die steeds prat was gegaan op zijn moed, het kunnen kennen. Het was het gevoel van onbestemde vrees. Hij overwon het snel. Ook al had hij geweten, wót het was, dan nog zou hij zichzelf niet bekend heb ben dat dit nu angst, nameloze, beklem mende angst was. Hij was immers de Officier van Justitie, mr. Sierlin, die niets en niemand op de wereld vreesde dan alleen God. Die niets te vrezen had, omdat zijn onberispelijke leven voor een ieder een open boek was. Die zijn ogen voor geen sterveling behoef de neer te slaan. En zó iemand zou zich door de eerste de beste kerel, die de hemel mag weten wat in zijn schild voerde, in de war laten bren gen, laten opjagen? Nooit en nooit en nooit. Hij zou hem weerzien. Waar en wan neer, dat wist hij niet, want de gangen van deze schurk waren onnaspeurlijk. Maar dat hij zóu terugzien, dat hij hem op een goede of kwade dag weer zou ontmoeten, dat zei z'n gevoel hem met onloochenbare zekerheid. En dan, dón kon deze kerel al leen nog maar hopen, dat de hemel hem genadig zou zijn. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6