Accoord over de Duitse bijdrage tot de West-Europese defensie Oppositie nog ongerust over de Britse politiek in Verre Oosten De KLM staat de Duitsers met raad en daad terzijde Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Engeland heefteen atoombom „Aan alle Duitse verzoeken voldaan" Lagerhuis verwerpt Labour-berisping aan Churchill Toestand in Egypte is weer normaal Engelse Aas-bom De „Times" over de 50 „spook"-divisies Het woord is aan Bewogen proces in Parijs tegen twee communisten Naar een nieuwe „LUFTHANSA" Duitse „souvereiniteit in de lucht" zal binnenkort worden hersteld De Franse Kamer in begrotingsdebat Roofmoord bij Hengelo Studenten in Tunis blijven ageren Diplomatiek contact hersteld in „gezondere atmosfeer" Sir Oliver Franks bedankt Duidelijk, doch onrustbarend Vietminh achtervolgt Fransen Verkort vredesverdrag voor Oostenrijk? Indonesische delegatie is teruggeroepen Vrij grote schommelingen in de temperatuur 66e JAARGANG No 196 "V WOENSDAG 27 FEBRUARI 1952 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 49 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman w- Zoals wij sedert 12 getrokken elders in dit nummer melden, is het Engelse vrachtschip „Radmar", dat Januari j.l. op de „Maasvlakte" aan de grond heeft gezeten, Dinsdag vlot en naar Rotterdam gesleept. Met de „Witte Zee" voorop vaart de sleep de Nieuwe Waterweg op. LISSABON (Reuter). Dinsdagavond is te Lissabon bekendgemaakt, dat West- Duitsland in het jaar 1952-'53 10,2 milliard mark zal bijdragen aan de Westelijke ver dediging. Dit is 1,05 milliard mark minder dan de commissie-Harriman had aanbevo len. De Westelijke „grote drie" zijn over eengekomen, dat dit verschil een deel van de kosten van de West-Duitse politietroe- pen, grenswachten, militaire pensioenen en de mobiele politietrocpen in West-Berlijn dient te dekken. BONN (AN.P.). „Een telefoongesprek tussen de Amerikaanse Hoge Commissaris McCloy en Acheson heeft de laatste hin dernis voor de voltooiing van het verdrag voor het Europese leger uit de weg ge ruimd", zo heeft staatssecretaris professor HalLstein op een persconferentie verklaard. „Daardoor hebben wij ons in wezen aan het gestelde tijdschema kunnen houden, LONDEN, 27 Februari (Reuter, United Press) Het Britse Lagerhuis heeft giste ren een „Labour-motie van berisping", tegen Churchill gericht, afgewezen met 308 tegen 285 stemmen. Het debat, dat aan de stemming voorafging, was heftig en on vruchtbaar. Labour wenste Churchill per soonlijk te berispen over diens verklaring voor het Amerikaanse Congres in Januari, waarin hij sprak van „prompte, resolute en effectieve actie", indien de Chinese commu nisten in Korea een te sluiten bestand zou den schenden. In de Labour-motie wordt overigens in het algemeen steun toegezegd aan de buitenlandse politiek der regering, doch „betreurd" dat de premier geen pas sende omschrijving van deze politiek heeft gegeven bij zijn recente bezoek aan de Verenigde Staten. Herbert Morrison (minister van Buiten landse Zaken in de vorige Labour-rege- ring) riep Churchill toe te verklaren of er al dan niet een „belangrijke verandering" is ingetreden in de Britse politiek ten aan zien van het Verre Oosten. Hij beschuldig de Churchill er van uit Washington te zijn teruggekeerd met „vaag omschreven en mogelijk ver-strekkende verplichtingen". Churchills verklaring in Washington was „dwaas, onverstandig, provocerend en on verantwoordelijk" geweest, volgens Mor rison. Churchill verweerde zich met te zeggen dat hij slechts de politiek vervolgde, waar mee onder de Labour-regering een aan vang was gemaakt. Deze woorden ontlokten protesten van de Labour-banken. Morrison zei, dat de Labour-regering weliswaar bepaalde ver plichtingen op zich genomen had voor het geval de troepen der UNO in Korea zou den worden aangevallen van bases buiten Korea, doch dat zulks niet een volledige oorlog en een invasie in China betekende. Churchill verklaarde nogmaals met klem niet te zijn afgeweken van de oorspronke lijke weg en in geen enkel opzicht en op geen enkele wijze met de Amerikanen ge heime verplichtingen aangegaan te hebben of ingestemd te hebben in een verandering van politiek. „Niets zou dwazer zijn voor de Ameri kaanse legers, de legers der UNO of de troepen der Chinese nationalisten, dan zich te laten opslokken door de uitgestrekt heden van het Chinese vasteland", zeide hij. „Bij een bestandsbreuk moeten wij echter handelen als goede kameraden en als loyaal lid van de UNO. In dit geval zullen wij, evenals onze Labour-voorgangers, overgaan tot prompte, resolute en effec tieve actie". Volgens Aneurin Bevan, de leider der linker Labour-groep, heeft men in Ameri ka de conclusie getrokken, dat de Britse politiek ten aanzien van het Verre Oosten veranderd is, zulks naar aanleiding van Churchills verklaring in Amerika. Bijna ieder Amerikaans orgaan heeft een andere uitleg gegeven aan de verklaring, dan de conclusie, die te trekken was uit de huidige in het Lagerhuis. Bevan vroeg Churchill of hij de verkla ring van Dulles, volgens welke „het Verre Oosten dient te weten, dat de Verenigde Staten niet werkeloos kunnen toezien, ter wijl enig deel van de wereld onder com munistische of fascistische heerschappij blijft", als een definitie van de Britse bui tenlandse politiek beschouwde. De premier antwoordde hierop: „Zeker niet". Bevan zei, dat Churchill naar Amerika diende te gaan om duidelijk te maken, dat Engeland zich van de „Dulles doctrine" distancieerde. TUNIS (Reuter) Dinsdag is het te Tunis tot ongeregeldheden gekomen tussen politie en studenten. Verscheidene studen ten liepen verwondingen op, 75 studenten werden aangehouden. Een 500-tal studenten trok door de stad om bij het ministerie van onderwijs te gaan protesteren tegen het feit, dat enige col lega's van hen van de universiteit van Sfax de toegang tot de universiteit was ontzegd, omdat zij hadden /deelgenomen aan een demonstratie. De betogers wierpen stenen naar trams en molesteerden een Franse vrouw en een Tunesisch meisje. De politie was genoodzaakt in de lucht te schieten. Ook enige studenten zouden hebben ge schoten. Ploegen van ongeveer 300 studenten los sen elkaar af en vasten in de grote moskee te Sfax, zulks uit protest tegen de veroor deling van 22 studenten, die beschuldigd zijn van ongeoorloofde demonstraties tegen Frankrijk. De studenten hebben van een vroeger plan afgezien om in bed te blijven, daar de politie de slaapzalen van de uni versiteiten heeft ontruimd. Acht van de veroordeelden kregen tien dagen hechte nis. Allen kregen boeten van 20.000 francs. De studenten in de moskee zeggen spreu ken uit de Koran op. CAÏRO (Reuter) Gisteravond heeft een woordvoerder van de Britse ambas sade te Cairo de Brits-Egyptische betrek kingen weer normaal genoemd. Hij zei, dat diplomatieke contacten met de Egyp tische regering zijn hersteld. „Er is een gezondere atmosfeer", zo meende hij. Ook de verbindingen tussen regerings functionarissen en Britse militaire auto riteiten in de zone van het Suezkanaal zijn hersteld. Weg- en spoorwegverbindin gen van de zóne met de rest van Egypte zijn weer vrij van iedere Britse militaire beperking, aldus de woordvoerder. Dit is de eerste Britse verklaring van deze aard sedert in October de voormalige Wafdistische regering het Britsch-Egyp- tisch verdrag opzegde. Tot voor kort bestond het enige Britsch-Egyptische diplomatieke contact in het uitwisse len van protesten en tegen-protesten. Voor radio-Caïro is gezegd dat de komende Brits-Egyptisqhe besprekingen niet lang behoeven te duren „daar alle te bespreken punten thans duidelijk en goed gedefiniëerd zijn." De officiële mededeling, dat de Brits- Egyptische onderhandelingen zullen wor den hervat, heeft in alle kringen te Caïro en in de Egyptische pers voldoening ge wekt. De Egyptische bladen doen een be roep op de bevolking om zich achter de regering te scharen. De Britse ambassadeur te Caïro, sir Ralph Stevenson, is Woensdag naar het te Ismailia gevestigde hoofdkwartier der Britse strijdkrachten in de Suez-kanaal- zöne vertrokken. Naar verluidt zal hij met de Britse militaire leiders beraadslagen, al vorens Zaterdag een ontmoeting te hebben met de Egyptische minister-president, Ali Maher Pasja. DE INDONESISCHE CRISIS DJAKARTA (Aneta) President Su karno en vice-president Hatta hebben gis teren een conferentie gehouden over de huidige kabinets-crisis in Indonesië. Heden zou men beginnen met het overleg met de partijen. Pas daarna zal worden bepaald of er opdracht zal worden gegeven tot vorming van een coalitiekabinet of een zakenkabinet en wie met de opdracht zal of zullen worden belast. De Britse premier heeft in het Lagerhuis bij het debat over de buitenlandse politiek verklaard dat Engeland bij wijze van expe riment een atoombom geconstrueerd heeft en een fabriek bezit, waar een geregelde productie van deze bommen ter hand ge nomen kan worden. Hij zei dit niet te hebben geweten vóór zijn ambtsaanvaarding. De Labour-regering had millioenen ponden gestoken in de bouw van deze fabriek. „Toen ik de x\merikanen in Washington van de stand van zaken op de hoogte bracht, ontstond er een geheel nieuwe atmosfeer inzake deze kwestie. Het bereikte resultaat is zeker een gunstige factor voor ons." Churchill bracht hulde aan de Labourregering voor deze stap doch beschuldigde haar van „machiavellisme" door hierover niets aan het parlement mee te delen en inmiddels de conservatieve op positie te beschuldigen van „oorlogsstoke rij". Op dit punt viel Clement Attlee hem in de rede en zei, dat Churchills weten schappelijke adviseur, Lord Cherwell. op de hoogte was gebracht van de ontwikke ling en dat ook de Amerikanen, „teneinde hun medewerking te verkrijgen", over alle zaken waren ingelicht. Naar Reuter verneemt, acht de Ameri kaanse Congrescommissie voor atoomener gie het niet uitgesloten, dat Engeland in technisch-wetenschappelijk opzicht ver op de Verenigde Staten vooruit is, waar het de ontwikkeling der atoombom en atoom wapens in het algemeen betreft. Groot-Brittannië zou daarom sterke troe ven in handen hebben bij onderhandelin gen over de uitwisseling van atoomgehei men. Naar men zegt heeft Churchills ver klaring de commissie in haar overtuiging gesterkt, dat het van dwingend belang is, dat men tot Brits-Amerikaanse samen werking geraakt, teneinde te voorkomen, dat bij het onderzoekingswerk dubbel werk wordt verricht, hetgeen verlies van tijd, geld en inspanning betekent. Amerikaanse geleerden, aldus Reuter, zijn van mening dat Amerika langzamer hand in het stadium is geraakt, waarin het zijn superioriteit bij het onderzoekingswerk ral moeten afstaan. want ik ben er zeker van, dat enkele nog resterende kleine punten in de eerstvolgen de weken zullen kunnen worden opgehel derd. Dan zal het verdrag klaar zijn voor ondertekening," aldus Hallstein.. De bekendmaking van overeenstemming was vervat in een door de ministers van Buitenlandse Zaken Eden, Acheson en Schuman uitgegeven communiqué. De Duitse bondsregering heeft ver klaard, dat zij haar verdedigingsbijdrage voor het jaar 1952-'53 zal baseren op hei door de commissie-Harrison aanbevolen bedrag, aldus het communiqué. Dit bete kent, dat in aanvulling op de uitgaven voor verdedigingsdoeleinden, waarin de normale begroting van de Bondsrepubliek voorziet, na de instelling van de Europese verdedi gingsgemeenschap West-Duitsland gemid deld 850 millioen mark per maand aan de Europese verdediging zal bijdragen. Het bedrag van de toekomstige totale Duitse verdedigingsbijdrage zal volgens dezelfde beginselen als die, welke gelden voor alle deelnemende landen, worden vastgesteld. Ondertussen zullen de drie Westelijke mo gendheden hun uiterste best doen om de bezettingskosten voor de periode, die voor afgaat aan het in werking treden van het verdrag voor de Europese verdedigingsge meenschap, zo laag mogelijk te houden. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft Dinsdag op een persconferentie te Lissabon verklaard, te geloven, dat Engeland en de Verenigde Staten garanties zullen geven voor de vei ligheid van de Europese verdedigingsge meenschap, ingeval een der leden uit deze organisatie zou treden. Plan voor Saar-verdrag Aangaande de West-Duitse bijdrage aan de Westelijke verdediging zeide Schuman, dat deze bijdrage ook voor een deel ge bruikt zal worden voor de aanleg van nieu we vliegvelden. De totale West-Duitse bij drage zal evenredig zijn aan het aantal troepen, dat de Bondsrepubliek zal leveren, aldus de minister. Hij verzekerde, dat de uiteindelijke sta tus van Saarland kan en moet worden ge regeld bij een verdrag, dat onder dezelfde voorwaarden wordt getekend als een vre desverdrag. Hij voegde hieraan toe: „Wij zijn niet voornemens te wachten op een vredesverdrag (met Duitsland) alvorens pogingen te doen op dit punt overeenstem ming te bereiken". De West-Duitse minister van Financiën. Schiifer, verklaarde op een persconferentie te'Bonn. dat volgens hem aan alle Duitse verzoeken is voldaan. De overeenstemming te Lissabon maakt een Duitse verdedigings bijdrage mogelijk zonder gevaar voor in flatie of noodzaak voor nieuwe belastingen. Volgens de Londense „Times" kan men moeilijk aannemen, dat generaal Eisen hower aan het eind van dit jaar inderdaad over vijftig divisies zal beschikken, die klaar en in staat zijn om in Europa te strij den, zoals het communiqué van Lissabon suggereert. De huidige strijdmacht is naar men gelooft minder dan de helft van dat getal. Men verwacht niet, dat Engeland dit jaar nieuwe divisies naar Europa zal zen den of dat Amerika het hiaat zal aanvullen. „Vermoedelijk heeft men met deze bekend making indruk willen maken op iemand: De Rus zal dat dan echter niet zijn, want die weet heel goed, hoe,de ware stand van zaken is. Ongelukkig genoeg zal het com muniqué juist een gevoel van schijnbare veiligheid verwekken. Het is mogelijk, dat het communiqué zijn doel voorbij schiet, want een scherpe reactie is waarschijnlijk wanneer de Amerikaanse bevolking merkt dat met de vijftig beloofde divisies eigen lijk geen divisies bedoeld worden", aldus dit bïad. In Washington verluidt, dat Sir Oliver Franks, de Britse ambassadeur in Ame rika, het aanbod om de eerste secretaris generaal van het Atlantisch pact te worden, van de hand heeft gewezen. Maandag heeft de Atlantische Raad te Lissabon besloten, Sir Oliver de functie aan te bieden en hem 48 uur de tijd te geven voor een beslissing. Volgens A.F.P. zou Sir Oliver de wens uitgespro ken hebben, tegen het eind van het jaar van zijn huidige functie ontheven te worden om zijn universitaire werk zaamheden te Oxford te kunnen her vatten. Honoré de Balzac: In een dichter schuiltgeloof ik, een mooie vrouw van het ergste slag. OOOOOOOOOOOOOCOOnrv „De Verenigde Staten hebben thans hun vroegere politiek ten aanzien van Duitsland volledig gewijzigd. Was de Amerikaanse politiek er na de oorlog aanvankelijk op gericht Duitsland on schadelijk te houden, thans streeft Ame rika er naar van Duitsland weer een macht te maken die, tezamen met de an dere West-Europese staten, weerstand kan bieden aan een Russische aanval", aldus het hoofd van de afdeling ..Duitse zakenvan het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Geoffrey Lewis, in een Dinsdag door hem te Washington tot hoge Amerikaanse amb tenaren en zakenlieden gehouden toe spraak. PARIJS (Reuter). Stanislaw Miko- lajczyk, in de oorlog hoofd van de Poolse regering te Londen, heeft Dinsdag in een proces te Parijs tegen twee Franse com munistische schrijvers verklaard, dat de communisten 100.000 mannen en vrouwen in Polen gevangen gezet hadden voor de verkiezingen in 1946. Mikolajczyk legde deze verklaring af als getuige voor kolonel Jan Kowalewski, een van de drie politieke vluchtelingen uit Polen, Roemenië en Bul garije, die een aanklacht hebben ingediend tegen de communistische auteurs wegens laster in hun boek getiteld: „De internatio nale der verraders". Naar Mikolajczyk verklaarde was Kowa lewski, die thans in Londen het tijdschrift „Oost-Europa" redigeert, tijdens de oorlog een geheime agent in Duitsland. Hij ver schafte de Poolse regering in Londen waardevolle inlichtingen over de Duitse plannen. Toen Mikolajczyk sprak over huidige toestanden in Polen en de naam van pre sident Bierut noemde, protesteerden de verdedigers heftig. Daarop begonnen de raadslieden van beide partijen tegen el kaar te schreeuwen, zodat de zitting moest worden geschorst. Later, nadat Mikolajczyk had verklaard, dat de Polen bij de opstand in Warschau in 1944 tegen de Duitsers door het Russi sche leger in de steek waren gelaten en dit „de grootste schanddaad van de 20ste eeuw" had genoemd, riepen de verdedigers hem toe: „Gij zijt een provocateur, een spreekbuis van de Amerikaanse propa ganda". Na de oorlog keerde Mikolajczyk als vice- premier naar Polen terug. Hij moest echter in 1947 de wijk nemen naar Engeland. De bevelhebber der zeestrijdkrachien, vice-admiraal A. de Booy, heeft heden in een dagorder aan de marine herinnerd aan de slag in de Javazee, die tien jaar geleden plaats had. De vroegere Amerikaanse ambassadeur in Nederland, dr. H. B. Baruch (links) brengt op het ogenblik een bezoek aan zijn oude standplaats, waar hij de gast is van de tegenwoordige ambassadeur, de heer Selden Chapin, die zijn voorganger hier begroet. De plannen tot het vormen van een nieuwe Duitse „Lufthansa", die met een vloot van twintig tot vijf-en-twintig vlieg tuigen ook internationale routes zou vlie gen, verkeren in een vergevorderd stadium, aldus A.N.P. Met de uitvoering ervan kan volgens een mededeling van de minister van Verkeer, dr. Hans Seebohm, terstond na de aflossing van het Duitse bezettings- statuut worden begonnen. De verdragen, die tussen de Bondsrepubliek en de Weste lijke geallieerden zullen worden afgesloten, zullen volgens dr. Seebohm een volledig herstel van de Duitse „souvereiniteit in de lucht" brengen. Ter regeling van het lucht verkeer boven Duitsland zullen, aldus mi nister Seebohm, tweezijdige overeenkom sten moeten worden gesloten met de 25 landen, welker luchtvaartondernemingen thans op Duitsland vliegen. De Bondsrepubliek zal er naar streven in deze verdragen voor Duitsland volledig gelijke rechten vast te leggen, opdat het nieuwe Duitse luchtverkeer niet tot het ge bied der Bondsrepubliek beperkt zal be hoeven te blijven. Vooral daar bij de af snijding van de Russische zóne het Duitse verkeer slechts in de richting Noord-Zuid kan worden ontwikkeld, acht men aan Duitse zijde slechts een internationale dienst rendabel exploiteerbaar. Naar ver luidt staan de geallieerden bij de lopende onderhandelingen op het standpunt, dat de door" buitenlandse ondernemingen met de bezetting afgesloten verdragen voor minstens een jaar moeten worden geconti nueerd. De planden voor de stichting van een Duitse luchtvaartmaatschappij zijn inmid dels reeds uitgewerkt door een commissie van vertegenwoordigers der bondsregering, der landelijke regeringen en van het eco nomische leven. Het ligt in de bedoeling, dat de federatie, de landen en het bedrijfs leven in het bedrijfskapitaal zullen deel nemen. De opbouw van het bedrijf zal uiteraard langs wegen van geleidelijkheid worden voltrokken. De vraag of Duitsland weer in staat zal zijn een eigen vliegtuigindustrie van bete kenis op te bouwen, weet men bij het mi nisterie van Verkeer nog niet te beant woorden. Dit zal er volgens een verklaring van. minister Seebohm geheel en al van af hangen of Duitsland op dit gebied ook een bijdrage aan de Europese verdediging zal moeten geven. Aan de bouw van grote ver keersvliegtuigen kan volgens dr. Seebohm op het ogenblik nog niet worden gedacht. Afgezien van kleiner materiaal en van onderdelen zal een Duitse Lufthansa dus vooreerst op de buitenlandse productie zijn aangewezen. Volgens onze correspondent in Bonn rekent West-Duitsland op hulp van buiten en sedert de wedergeboorte van een West- Duitse luchtvaart niet meer tegen te hou den is, zijn inderdaad ook vele buitenlandse luchtvaartmaatschappijen bereid hun toe komstige concurrent met raad en daad terzijde te staan, naar men mag aannemen in de hoop, dat zij zich een stevige positie binnen de nieuwe Duitse luchtvaart zullen kunnen verzekeren. Daaromtrent is een ware wedijver ontbrand, waarbij de K.L.M. het er verreweg het beste afgebracht heeft, zo goed, dat het reeds de afgunst van de andere opgewekt heeft. Dr. Plesman staat bij het West-Duitse ministerie van Verkeer blijkbaar in een goed blaadje. Maar om andere luchtvaartmaatschappijen niet voor het hoofd te stoten, gaat alles heel geheim zinnig in zijn werk. In Keulen is een bureau gevestigd, dat nagenoeg exclusief met Ne derlanders onderhandelt Dit „Büro Bon- gers" dat door een particulier wordt ge leid, maar een dependance van het minis terie van Verkeer is. werd door het Zwit serse luehtvaartblad „Interavia" onlangs scherp aangevallen. Dit blad zou liever zien, dat de West-Duitse luchtvaart zich gelijkelijk van de diensten van alle grote luchtvaartmaatschappijen zou bedienen, en het beticht de Bondsregering en de K.L.M. van een on-Europese houding. SAIGON (Reuter) Volgens Vietna mese persberichten stromen Vietminh- troepen door vijf nauwe heuvelpassen bij de achtervolging van de terugtrekkende Franse unie-strijdkrachten De Franse ge motoriseerde artillerie schoot de afgelopen 48 uur twintigduizend granaten af. Tanks en pantserwagens bieden hardnekkige tegenstand tegen de opdringende tegenstan der, aldus deze berichten. In een Frans legercommuniqué wordt ge meld, dat de Franse vliegtuigen hun aan vallen in Zuid-Vietnam hebben verhevigd. Landstrijdkrachten lokten een munitie- convooi van de Vietminh in een hinderlaag 25 kilometer ten Zuid-Oosten van Hanoi, waarbij 230 mortiergranaten, 12.000 pa tronen en mijnen werden buitgemaakt. LISSABON (Reuter) Naar te Lissa bon wordt verklaard, zullen Amerika, Engeland en Frankrijk mogelijk binnenkort de Sovjet-Unie uitnodigen in te stemmen met een „verkort vredesverdrag voor Oos tenrijk", waarin de artikelen van het oor spronkelijk voorgestelde verdrag waarover met de Sovjet-Unie geen overeenstemming bereikt is, weggelaten zullen worden. PARIJS (Reuter). De Franse Natio nale Vergadering heeft in de afgelopen nacht een motie goedgekeurd, ingediend door de rechts-onafhankelijke afgevaar digde Guy Petit, om het debat over de be groting te schorsen tot hedenochtend negen uur. Premier Faure had voorgesteld een „Marathon-debat" van 27 uur te houden van gisteravond tien uur af. De motie werd gesteund door Gaullisten, communisten, de meeste radicalen en conservatieven. De socialisten onthielden zich. Bij de opening van het debat verklaarde de conservatieve oud-premier Paul Rey- naud, dat de Franse financiële politiek de afgelopen vier jaar een „éclatante misluk king" was geweest. Hij pleitte voor een coalitie van alle niet-communistische par tijen. Voor het debat van Dinsdagavond in de Nationale Vergadering begon heeft pre mier Faure een kabinetszitting bijeenge roepen. Zondag is hij gemachtigd, zo vaak als hij het nodig oordeelt, gedurende het debat over de begroting de vertrouwens kwestie te stellen. Het totale bedrag van Faures begroting beloopt ongeveer 3 650 milliard franc. Hiervan is 1.205 milliard bestemd voor defensie. Amerika heeft 195 millard franc beloofd. Op het ogenblik zijn alle burgerlijke uitgaven goedgekeurd, de militaire cre- dieten zijn echter slechts voor Januari en Februari verleend. Er is een tekort van 400 milliard francs, dat Faure tracht te dekken door nieuwe belastingen en dras tische bezuinigingen. Faures aanhangers onder de radicalen en gematigde conser vatieven zijn echter niet bereid voor hogere belastingen te stemmen. De socia listen aarzelen aan hogere indirecte be lastingen hun goedkeuring te hechten. De Verenigde Staten hebben er zoals bekend in toegestemd de steun aan Frankrijk te verhogen door hulp op eco nomisch gebied en door steun bij de aan koop van wapens voor Indochina. In een greppel langs de weg tussen En schedé en Hengelo is Dinsdag het lijk ge vonden van een 61-jarige Zutfenaar, die sinds 18 Februari werd vermist. De politie te Hengelo heeft vandaag twee 30-jarige Zutfenaren aangehouden, die bekend heb ben op 18 Februari de man in een gestolen auto te hebben gewurgd en de dode in een greppel langs de weg te hebben geworpen. Roof was de opzet, doch het slachtoffer had slechts 20.en een gouden horloge bij zich. Besprekingen opgeschort niet afgebroken Van officiële Indonesische zijde in Den Haag is medegedeeld dat de Indonesische delegatie door haar regering telegrafisch is teruggeroepen. De besprekingen worden niet afgebroken, maar slechts opgeschort tot na de vorming van een nieuwe Indonesische regering. De delegatie zal begin Maart uit Nederland vertrekken. Een woordvoerder van de delegatie heeft de door de Radio Republik Indonesia op 25 en 26 Februari uitgezonden berichten, volgens welke prof. Supomo niet aanwezig zou zijn geweest op een vergadering van de delegatie, gehouden naar aanleiding van het kabinet-Sukiman, en voorts dat de delegatie niet zou zijn teruggeroepen, on juist genoemd. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in Europa wordt nu al geruime tijd beheerst door een omvangrijk hoge drukgebied waarin vooral in de ochtend uren uitgestrekte mist- en wolkenvelden voorkomen. Af en toe klaart het echter op en dan krijgt het weer een voorjaarsachtig karakter. Gisteren steeg het kwik op som mige plaatsen in ons land zelfs tot 12 gra den. Boven de Noord-zee komen mist- en wolkenbanken voor, die met Noordelijke winden van tijd tot tijd ons land kunnen binnendrijven. In de afgelopen nacht bleef het overal onbewolkt en als gevolg daar van daalde de temperatuur óp vele plaat sen tot even beneden het vriespunt. Veel verandering in het huidige weer type is er niet te verwachten. Wegens de sterk wisselende bewolking kunnen er evenwel vrij grote schommelingen in de temperatuur voorkomen. «oocoocoOTKcconrooooeooco AANHOUDEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: In de nacht en ochtend in het binnen land temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst en plaatselijk vorming van mist. Morgen overdag droog weer en overdrijvende wolkenvelden. Zwak ke tot matige Noordelijke tot Noord- Oostelijke wind. Over het algemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. 28 Februari Zon op 7.30 uur. onder 18.16 uur. Maan op 8.17 uur, onder 22.54 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 27 Februari Hoog water: 5.05 en 17.19 uur. Laag water: 0.48 en 13.11 uur. Donderdag 28 Februari Hoog water: 5.44 en 18.00 uur. Laag water: 1.27 en 13.52 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1