Belachelijke beschuldigingen door middel van minderjarige Rode Duivels-Zwaluwen 1-1 Wmat ABfösÏROOP 'iteïAemten WW Grieperig AKKERTJE Kloosterzusters uit China gezet Deviezenreserve steeg met f 103 millioen De radio geeft Donderdag Geen subsidieverhoging voor Nederlandse Opera De „groep-Steenberghe" ontbonden PANDA'S HEREN-LEVEN Verdi's „Troubadour" in concertvorm 2 BARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Elf Korea-vrijwilligers teruggekeerd Heringa Wuthrtch BLIKSEMAFLEIDERS Provinciale Staten Arts schuldig geacht aan de dood van zijn broer Radmar vlotgetrokken Waterpolo HaarlemRotterdam 4-2 Bestuur Zwemclub „Haarlem" Sport in 't kort WOENSDAG 27 FEBRUARI 1952 HONGKONG (Reuter). Autoriteiten van de R.K. kerk te. Hongkong hebben Dinsdag medegedeeld dat vijf katholieke kloosterzusters „voor altijd" uit het com munistische China zijn verbannen, nadat zij op een „massa-terechtzitting" te Tsjengtoe, in de West-Chinese provincie Tsjechwan, waren beschuldigd van „kan nibalisme, in de vorm van het opeten van zuigelingen." Toen de communisten Tsjengtoe bezet ten, bevonden zich in het R.K. weeshuis aldaar 42 weeskinderen; 39 hiervan heb ben geweigerd op welke wijze ook beschul digingen jegens hun verzorgsters en op voedsters uit te brengen. De Kloosterzus ters zijn beschuldigd de dood van 120.000 wezen te hebben 'veroorzaakt. De enige (vrouwelijke) beschuldiger van de zusters was een zestienjarig meisje, dat in het weeshuis was opgevoed. De uitgewezen re ligieuzen zijn van Belgische, Franse en Russische nationaliteit. De religieuzen deelden bij aankomst te Hongkong mede dat zij, met een groot stuk karton op de rug, waarop haar namen in Chinese lettertekens waren vermeld, een uur door de straten van Tsjengtoe moesten lopen naar de plaats van de openbare terechtzitting. De kloosterzusters moesten gedurende meer dan vier uur met gebogen hoofd staan. Telkens wanneer weer een nieuwe beschuldiging tegen de religieuzen was uitgebracht, werden de toeschouwers aan gemoedigd met gebalde vuisten op te springen en te roepen: „Wij moeten onze kinderen wreken". Tegen het einde van het proces werden weeskinderen voorge leid. Velen hiervan huilden. Het zestienjarige meisje, dat als enige getuige van de openbare aanklager optrad, vertelde dat de kloosterzusters „gewoon waren elke dag twee zuigelingen op te eten, indien zij dik en drie, wanneer zij mager waren". Ook verhaalde zij dat de religieuzen „de kinderen van de ogen be roofden, om daaruit „medicijn" te ver vaardigen". Gedurende de tijd, voorafgaande aan het proces, moesten de kloosterzusters verblijf houden in de voor de bedienden bestemde vertrekken van haar weeshuis. De kloosterzusters deelden mee, dat zij op haar tocht van vijf dagen met een rivierboot naar Hongkong aan dek moesten blijven. Zij hadden geen dekens gekregen en er was geen beschutting. Op dezelfde boot bevonden zich zes mis sionarissen, die eveneens waren uitgewe zen. Het zijn twee Italianen, drie Fransen en een Duitser. Zij hadden echter niet in het openbaar terechtgestaan, omdat de be volking van Tsjengtoe, waar zij ook een missie hadden, van plan was tegen him arrestatie te protesteren. Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt dat de deviezenreserve met niet minder dan 103 millioen is toegeno men, waarmede goud en deviezen tezamen thans ƒ2.139.000.000 belopen. Waarschijn lijk betreft het hier een voorlopige afreke ning van het Februari-overschot in de E.B.U. Vorderingen en geldswaardige pa pieren in buitenlandse geldsoorten hebben de grens van 1 milliard gepasseerd. De bankbiljettencirculatie steeg tot 2.866 millioen tegen vorige week 2.835 millioen. Het saldo van de schatkist kwam van 170 millioen op 240 millioen. Voorts valt op, dat de bijzondere reke ning waarop de Marshallhulp wordt ge boekt, met 48 millioen gestegen is tot de recordhoogte van 1778 millioen. Hier tegenover staat een vermindering van de andere saldo's met ruim 53 millioen tot 97 millioen. ADVERTENTIE. GABARDINE REGENJASSEN Elf Korea-vrijwilligers zijn gisteren uit Tokio op Schiphol aangekomen. Majoor S. da Costa, waarnemend com mandant van het Regiment van Heutsz, waartoe zij allen behoorden, speldde ieder van hen het Kruis voor Recht en Vrijheid op de borst. Deze elf Nederlanders waren op 8 Maart 1951 naar Korea vertrokken en zwaaien thans af. Onder hen waren een eerste luite nant, vier sergeants, drie korporaals en twee soldaten. ADVERTENTIE De Lucifer: Het leven is maar kort. De ROXY: Maar plezierig met ROXY. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Amusements muziek. 12.00 Orgel en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.50 Financieel weekoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.25 Lichte muziek. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 Dr. Albert Schweitzer, klank beeld. 14.15 Platen. 14.25 De strijd over de Duitse merken, causerie. 14.35 Sopraan en piano. 15.00 Voor zieken. 10.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Platen. 17.50 Regeringsuitzending voor de jeugd: De brie venbus gaat open. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- problemen. 18.30 Lichte muziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Muziekpraatje. 10.40 Rubriek van Kunst en Cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 De vrouw in gezin, maatschappij en staat, causerie. 20.15 Orkest en solist. 21.15 Soberheid en Woningbouw, discussie. 21.40 Orkest. 22.05 Dit is mijn lievelingsmelodie, enquête. 22.35 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.25 Sportactua- liteiten. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 3.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.3012.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Piano. 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Strijkkwartet en altviool. 15.45 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Cello. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Metropole orkest en soliste. 18.00 Nieuws. 18.15 Orkest. 18.40 Op de stelling. 18.50 Leger des Heils- muziek. 19.05 Levensvragen. 19.20 Vocaal ensemble. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Gevarieerd programma. 22.15 Buiten lands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Over denking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 en 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor landbouwers. 12.42 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Verzoekprogramma. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.50—15.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Operamuziek. 18.30 Voor sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.40 Cau serie. 19.50 Klankbeeld. 20.20 Verzoekpro gramma. 20.45 Platen. 21.00 Voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.55 23.00 Nieuws. ADVERTENTIE HAARLEM Aan de verkiezing van Miss Caribbean", dezer dagen op Cuba te houden, neemt me juffrouw Mary Hellmund deel als „Miss Nederlandse Antillen". Elf candidaten uit het Caraibische gebied hebben voor deze schoonheidswedstrijd ingeschreven. Mejuf frouw Hellmund vertrok per K.L.M. van het vliegveld Hato op Curagao naar Havana. Links op de foto haar moeder. De Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren in Noordholland, die zich vooral bezighoudt met de bestrijding van tuber culose onder het rundvee, zal van de pro vincie een aanvullende subsidie van 7500 ontvangen in het exploitatietekort van het boekjaar 1950-1951. Voordat de Provinciale Staten daartoe tijdens hun zitting van gis teren besloten, werd door enige Statenleden gewezen op het belang van de bestrijding van veeziekten. Als lid der Waterstaats- en Wegencom missie werden gekozen de heren dr. ir. J. A. Ringers, P. K. Volkers, C. Thomése en mr. M. van Vugt. De Nederlandse Opera heeft het college van Gedeputeerde Staten verzocht de pro vinciale subsidie van ƒ25.000 tot 40.000 te verhogen. Gedeputeerde Staten hebben geadviseerd om afwijzend op dit verzoek te beschikken, wat tot gevolg had dat mr. D e Roos (P.v.d.A.) een lans brak voor de Opera. Hij betreurde het besluit van Ge deputeerden zeer en drong er op aan als nog wat dieper in de beurs te tasten en de gevraagde subsidie wèl te verlenen. De heer Wie wel (K.V.P.) dacht daar anders over. Vooral omdat de Nederlandse Opera geen enkel overleg heeft gepleegd met de provincie toen het er om ging de financiële steun van de overheid te waar- ADVERTENTIE Ge hebt kou gevat, gij hoest en een scheurende pijn tenge volge van het veelvuldig hoes ten beklemt Uw borst. Reinig Uw luchtwegen van het ge vaarlijke slijm met borgen. De heer Wiewei merkte daarbij op dat Noordholland de enige provincie is die de Nederlandse Opera subsidieert. Mr. Proper (C.P.N.) meende dat de provincie de taak had de Opera zoveel mo gelijk te steunen en verklaarde zich dan ook een voorstander van de subsidiever hoging. Gedeputeerde VandenDonk (K.V.P.) deelde hierna mee dat het college geen aan leiding had gevonden zijn mening te wijzigen. Mr. D e R o o s (P.v.d.A.) liet niet los en deed een beroep op „de gezamenlijke krachtsinspanning die nodig is om de C >era een goed peil te laten houden". De heer De Roos diende daarop een voorstel in om de gevraagde subsidieverhoging alsnog toe te kennen, hetgeen verworpen werd met 36 tegen 26 stemmen. Aan het Concertge bouw-Orkest te Amsterdam werd wel een subsidieverhoging tot 40.000 toegekend. Het voorstel van Gedeputeerde Staten om het Ambtenarenreglement 1920 in die zin te wijzigen, dat zij die lid zijn van een communistische organisatie niet als amb tenaar in dienst van de provincie kunnen zijn, werd aangehouden, nadat de heer Gortzak (C.P.N.) het college had ver zocht schriftelijk te antwoorden op de vra gen, die hij in de commissievergadering over dit voorstel had gesteld. Het college stemde daarin toe. Tijdens de zomerzitting zal het voorstel opnieuw ter tafel komen. De provincie zal 3.503,14, zijnde tien percent, bijdragen in de kosten besteed aan de restauratie van een gobelin, toebe horend aan de gemeente Haarlem en voor stellende de inneming van Damiate. Voorts werd besloten om aan de Vereni ging tot instandhouding van het Medisch Consultatiebureau voor Alcoholisme te Amsterdam, een jaarlijkse subsidie van 4000 te verlenen. De vereniging te Haar lem kreeg 500 per jaar toegewezen. Voor 60.000 zal Noordholland deelne men aan het vormen van een garantiefonds ten behoeve van de bloemententoonstelling „Flora 1953", die in Heemstede zal worden gehouden, op voorwaarde echter dat de Al gemene Vereniging voor Bloembollencul tuur zelf voor een bedrag van tenminste 100.000 deelneemt. Aan de Volkshogeschool Noordiholland te Bergen werd voor 1951 5000 toegekend, aan de Stichting Volk-smuziekschool te Am sterdam 7600 en aan die te Haarlem 3450. Voor de jaarlijkse voetbalwedstrijd ter gelegenheid van vastenavondfeest tussen de Rode Duivels en de Zwaluwen hadden de Belgen een ploeg van slechts bescheiden allure samengesteld. Behalve de doelman Seghers zat er niemand in die op het ogen blik in aanmerking komt voor het vertegen woordigend elftal. Bij de Nederlanders was Hendriks (Vites se) als spil vervangen door Bak ('t Gooil en Kuneman (HBS) kwam in plaats van de geblesseerde Van der Tuyn (HDVS). Over het algemeen is de ontmoeting, wat de Zwaluwen betreft, tegengevallen. Zij waren in de eerste helft sterker en lieten to'en aantrekkelijk spel zien, al moet ver meld worden dat de Belgen de grootste moeite hadden om verband in hun ploeg te krijgen. Bij de Zwaluwen vlotte het veel beter. De achterspelers Bakers en Alberts waren zeer trapvast, in de middenlinie ver zette Van Schijndel veel werk en in de voor hoede was Bennaars in uitstekende conditie. Bennaars opende de score, en wanneer daar nog een doelpunt op was gevolgd zouden onze landgenoten niet meer gekregen hebben dan hun toekwam. Eerst miste Bennaars en daarna Van der Gijp een paar opgelegde kan sen, in een periode dat de Zwaluwen de wedstrijd in handen hadden. Eenzijdig was de strijd niet, want de Belgen boden verwoed tegenstand, maar het initiatief berustte toch doorgaans bij de Zwaluwen. Na de bevredi gende eerste helft daalde het peil geducht, althans aan de Nederlandse kant. De Bel gen voerden het tempo op, maar tevens speelden zij veel forser. Zij bereikten er dit mee dat van een Nederlands overwicht geen sprake meer was en dat Landman al zijn ta lenten nodig had om ons voor een neder laag te vrijwaren. In de verdediging van de Zwaluwen werden fouten gemaakt. De voor hoede bracht er als geheel ook veel minder van terecht dan voor de rust. Indien de Bel gen niet vervallen waren in hun oude fout van te ver doorgedreven samenspel zouden ze wellicht hun aanvankelijke achterstand De „groep-Steenberghe" der K.V.P. heeft het volgende communiqué uitgegeven: „De groep-Steenberghe heeft haar bespre kingen met de K.V.P. met het bekende ge zamenlijke communiqué beëindigd. Kennis neming van verschillende reacties op het communiqué heeft uiteraard niet nagelaten bij de groep teleurstelling te wekken. Uitvoering der in het communiqué be lichamende overeenstemming naar geest en inhoud door de fractie en de partij zal de beste waarborg zijn voor cte eendrachtige bevordering van het algemeen welzijn in Katholieke zin. Een herziening van het tot nu toe ge voerde beleid groeit naar het inzicht van de groep uit die overeenstemming voort. Bij deze verklaart de groep zich ont bonden". Voor de rechtbank te Utrecht heeft de 50-jarige arts A. J. B. uit Eindhoven te rechtgestaan, wie ten laste was gelegd dat hij zijn broer op diens verzoek tabletten met een verdovingsmiddel en morfine- injecties hard gegeven. Deze broer werd te Soest in een inrichting verpleegd en leed reeds acht jaar aan een longziekte. Een uur nadat de arts hem twintig tabletten had gegeven en hem morfine had toegediend was de patiënt overleden. De door de rechtbank geraadpleegde deskundigen waren van oordeel dat in het algemeen noch de tabletten alleen noch de hoeveelheid morfine dodelijk zouden zijn geweest, maar wel in combinatie en zeker in dit geval. De officier van justitie zei dat de arts gehandeld heeft in strijd met zijn plicht patiënten in het leven te hou den. De officier eiste een jaar gevangenis straf. De arts verklaarde volgens zijn geweten gehandeld en geen spijt te hebben. Op 11 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. Het Britse vrachtschip „Radmar" dat sedert de nacht van 12 op 13 Februari vastzat op de Maasvlakte bij Hoek van Holland, is Dinsdagmiddag om tien voor drie vlotgekomen en naar de Waalhaven te Rotterdam gebracht. De sleepboten „Witte Zee" en „Blanken burg" (welk tweetal Zaterdagmiddag ook het Panamese schip „Marjory" van de Maasvlakte bevrijdde) en de „Maas" en de „Gus" hebben het schip vlotgetrokken, bijgestaan door vier pompboten. Des morgens waren enkele bergings vaartuigen van Van der Tak's Bergings bedrijf het schip begonnen leeg te pompen. Nadat de vier genoemde sleepboten had den vastgemaakt werd om hglf één het bevel gegeven om met vereende krachten te trekken en er kwam al spoedig bewe ging in de romp.Daar bleef het voorlopig bij. Voortdurend werden de pogingen her haald tot om tien minuten voor drie de „Radmar" drijvende was geraakt. Het koersen naar dieper water duurde enige uren, want er moest steeds gepompt worden. 53. Het was nu de beurt van de Vleer muis-rover om een onvrijwillige vlieg tocht te maken! Door slordig, onvoorzich tig en overmoedig rijden had de schurk zijn voertuig met een zódanige slag tegen een lantaarnpaal gedreven, dat hij dwars door de voorruit geslingerd werd en het luchtruim in suisde. Met grote tegenwoor digheid van geest wist hij echter de buit van zijn euveldaden nog mee te nemen dat ivil zeggen de zak, waar de juwelen van Panda zich in bevonden. „Veroorloof mij op te merken, dat wij thans spoedig de hand zullen léggen op deze onverlaat", merkte Jolliepop op, die in gestrekte draf de achtervolging leidde en de Graaf van Gaep tot Gaep viel onmiddellijk in: „Aer- dig idee veur een weddenschapje, zag!" Doch laat ons zien hoe het de Vleermuis rover verging. Er stond daar even verder op een goed-toegeruste marktkraam, waar in de koopman Lodewijk Lappenetel met welbespraaktheid en textiel zijn kost ver diende. „Boeren, burgers, buitenlui!" riep deze standwerker (toevallig juist op dit moment) luidkeels uit. „De prijzen-oorlog is weer ontketend! Bij aankoop van twee paar prima sokken een hele regenjas ca deau! Bij aankoop van een regenjas twee paar sokken cadeau! En wdt een kwaliteit! Cadeautjes voor de liefhebbers! Bij ieder hemd een half-hemdje als geschenk! Niet dringen daar! Ze vliégen er op af!" Dit laatste was maar al te waar. De Vleermuis rover vloog er op af, hoewel hij stellig niet van plan was tot het dragen van half- hemdjes over te gaan. Met een zachte plof vloog hij door het tentzeil heen, om in de stapel gratis-regenjassen te verdwijnen. ,,Ho-daar!" riep de geschrokken Lodewijk Lappenetel uit. „Weg daar! Ik bedoelde het niet -Ie tt er lij k!" De Vleermuis mag inmiddels van geluk spreken, dat de kracht van zijn val in de cadeaux gesmoord werd. nog in een voorsprong hebben omgezet, wat dan echter in strijd zou zijn geweest met het spelbeeld als geheel. Met de uitslag 1—1 konden tenslotte beide partijen tevreden zijn. Bij de Zwaluwen waren Landman en Ben naars uitstekend, hadden de beide achter spelers, vooral Alberts, een goede eerste helft, toonde Van Schijndel zich de beste man in de middenlinie en deed Cor van dei- Gijp voor rust aardige dingen in de voor hoede. Noch Bak noch Feldman hebben aan de verwachtingen beantwoord. In de Belgische ploeg is De Corte tegen gevallen. De spil Slabbinck heeft behoorlijke capaciteiten maar maakt een te overvloedig gebruik van zijn lichaamskracht. In de voor hoede was de rechtsbuiten De Bruyn voort durend snel en gevaarlijk en heeft midvoor Van Pottelberghe, een harde werker, een fraai doelpunt gescoord. Dat deze wedstrijd de Belgische keuze-commissie aanwijzingen in positieve zin heeft verleend, wat de'sa menstelling van de a-ploeg aangaat, menen we te moeten betwijfelen. De Nederlandse is er trouwens waarschijnlijk ook niet veel wijzer door geworden. Belgische tegen Nederlandse politie Als voorwedstrijd voor de ontmoeting kwamen de Belgische en Nederlandse poli tieploegen tegen elkaar uit. De uitslag was 0—0. Dinsdagavond is in het Sportfondsenbad voor de centrale wintercompetitie KNZB de wedstrijd HaarlemRotterdam gespeeld. De Haarlemmers waren steeds in de aanval. De Rotterdamse achterhoede bood de gastheren weinig gelegenheid een goed schot te lossen; ook was de doelverdediger van Rotterdam op dreef. Bijlsma en Diepersloot doelpuntten in de eerste helft. Na de rust verkleinde de Rotterdamse middenvoor v. d. Wild op ver rassend snelle wijze de achterstand. Na een mislukt schot van Bijlsma schoot Braasem de bal onder de lat (31). Nadat wederom een Rotterdamse aanval op niets was uit gelopen kreeg Gerrit Bijlsma in een guns tige positie de bal toegespeeld en bracht de stand op 4—1. Nadat v. d. Wild ten twee de male voor Rotterdam had gedoelpunt kwam het einde met 42 voor Haarlem. ADVERTENTIE OVERHEMDEN SERVICE Overhemd met vast boord, m. reserveboord, gevoerde borst, dubbele manchetten 13.90 11.75 Reserveboord wordt gratis opgezet. M. DOUWMA EN ZN Gen. Cronjéstraat 4244 Tel. 15438 De ijverige dilettant-dirigent van het Oratorium- en Operakoor „Haerlem", de heer E. H. Kerkhoven, ondernam het niet geringe waagstuk om de volledige opera „II Trovatore" van Verdi in concertvorm met solisten, koor en orkest uit te voeren. En ik moet zeggen dat hij er zich dapper doorheen heeft geslagen. Natuurlijk kan men bij een dergelijke verklanking bo vendien met solisten die men niet stuk voor stuk „sterren" kan noemen niet alles op een goudschaaltje gaan afwegen; de koorklank is wel eens wat vlak en te weinig genuanceerd, er is wel eens aarze ling om met solisten en orkest op gang te komen en men mist veelal de rust der beheersing, niet zozeer over het notenbeeld dan wel over de muziek zelve. Maar er gebeuren geen opvallende ongelukken, want de dirigent kent zijn partituur, zijn vocaal materiaal is betrouwbaar en hij krijgt, dank zij zijn duidelijke maatslag, het volle rendement van het orkest. En als een der solisten zich dan eens als een volbloed temperament openbaart (ik bedoel de alt Mimi Aarden, die de rol der zigeunerin zong), werkt dat zo aanstekelijk, dat de echte muziekgeest gaat heersen en men als toehoorder gaat warmlopen voor wat er werkelijk mooi is in deze partituur. Mimi Aarden was de „ster" van de avond en ik ben er van overtuigd, dat deze jonge zange res lussen een rij opera-sterren (het mogen ook buitenlandse, ja Italiaanse zijn) als zodanig zou blijven opvallen. Veel goeds mag ook gezegd worden van de Leonore-vertolkster, de sopraan Marisa Mari, die over een aangename stem be schikt en zuiver intoneert. De sopraan Mien Jesse gaf een bescheiden,interpretatie van de Ines-rol. De tenor Frank Berga, in de Maiprico-partij, was blijkbaar niet volkomen gedisponeerd en kwam pas in de tweede helft van de avond wat op dreef. De bariton George Spijkstra zong de rol van Graaf Luna met nodige bravour; hij mist echter het markante timbre dat deze traditionele „marqué-rol" van het oude drakenrépertoire dient te karakteriseren. Alle lof overigens voor zijn vlotte vertol king. Een opvallend basgeluid hoorden wij daarentegen wel van Gerard Kruithof, die als Fernando een zeer goede beurt maakte met het verhaal in het voorspel. Ten slotte was er nog de tenor Fred Bongers die de kleine'partij van Ruiz behoorlijk liet klin ken. Het volledige H.O.V.-orkest toonde zich doorlopend een willig werktuig in de hand van de dirigent. En zo hebben we dan weer eens de bijna honderdjarige „Troubadoer" gehoord en het effect waargenomen van de primaire kracht der muziek, waarmee deze succes opera boordevol geladen is. Ge moet daarbij wel wat banaliteiten voor lief nemen en ge moogt u helemaal niet storen aan de dra kerige romantiek van het libretto: de kracht van het echte bel-canto, de met dramatisch sentiment geladen melodie, staat daar tegenover als een stellige belofte dat hieruit eens iets geniaals zou groeien. Verdi's laatste werken hebben die belofte ruimschoots ingelost. Er was voor deze avond "eel belangstel ling en de heer Kerkhoven had zich over het succes niet te beklagen. JOS. DE KLERK. I Reis. In Cairo is vernomen, dat de Spaan, se minister van Buitenlandse Zaken, Artajo, in begin April een reis langs de Arabische hoofdsteden zal maken. Op deze reis zou Artajo Beiroet (Libanon), Damascus (Syrië), Amman (Jordanië), Riadh (Jemen) en Cairo bezoeken. In Cairo verwacht men dat Artajo met Arabische leiders zal spreken over de verdediging van de Middellandse Zee en versteviging van politieke, economi sche en culturele betrekkingen tussen Spanje en de Arabische wereld. Geen pest. De Perzische regering heeft de berichten tegengesproken, volgens wel. ke in Teheran de pest zou heersen. De luohtlijnen werken normaal. Twee we ken geleden, aldus de regering, werden ambulances naar het Noord-Westen van Perzië gezonden om een ziekte te be strijden, die, naar men vreesde, pest was. De vrees bleek echter ongegrond. Goede wil. Kerkelijke en politieke leiders in Engeland hebben woorden van in stemming doen toekomen aan de „Radi cale Eenheidsbeweging", die verleden week in Londen een bijeenkomst hield. Minister-president Churchill zeide: „De conservatieve partij ziet ten volle de noodzaak in van het nemen van practi- sche stappen ter verbetering van de rassenverhoudingen over de gehele we reld en gelooft, dat het bevorderen van dergelijke verbeteringen weerklank zal vinden bij alle mensen die van goede wil zijn." De aartsbisschop van Canter bury waarschuwde er voor, „dat het kwaad van rassenonderscheid leiden kan tot vreselijke gevolgen voor de vrede in de wereld". Lawine. Twee kinderen zijn gistermiddag in Malm, een klein plaatsje bij Steinkjer in Noorwegen, bedolven onder een la wine. Pogingen van reddingploegen om het leven van de twee meisjes te red den, bleven zonder resultaat. Toen de lichaampjes waren uitgegraven, bleken de kinderen reeds te zijn overleden. De kinderen waren afkomstig uit één ge zin. Zij waren zeven en drie jaar oud. Honger. Aan het eind van een zitting van de provinciale raad van Midden-Java heeft de voorzitter verslag uitgebracht over de hongersnood, die in enige re gentschappen van de residentie Soera- karta heerst. De voorzitter verklaarde, dat er zich in die gebieden 7000 lijders aan hongeroedeem bevinden. Reeds is 50 ton rijst gratis verstrekt en zijn blik jes melk uitgedeeld. Stilstand. De commissie voor het bespreken van de voorwaarden voor een wapen stilstand in Korea heeft heden geduren de een kwartier vergaderd. Er is geen enkele vordering gemaakt. Vriend. Gisteren is in de Moskouse pers het feit herdacht, dat 150 jaar geleden Victor Hugo werd geboren. In hoofd artikelen werd de Franse schrijver „de vriend en wapenmakker van allen, die voor de grote zaak der wereldvrede strijden" genoemd. Vrij. De Britse autoriteiten hebben ex- veldmaarschalk Von Manstein op ere woord voor een week op vrije voeten gesteld, omdat zijn vrouw ziek is en hij zelf dezer dagen een operatie moet ondergaan. Von Manstein is indertijd op beschuldiging van oorlogsmisdaden tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Nasleep. De politie te Münohen heeft de president van de krijgsraad, die op 8 April 1945 het hoofd van de Duitse ge heime dienst, admiraal Canaris, wegens diens aandeel in het complot tegen Hit- Ier ter dood veroordeelde, gearresteerd. Canaris werd op 9 April 1945 terechtge steld. Binnenkort zal de president,Thor- beck, samen met de aanklager bij Cana ris' proces, Huppenkothen, terecht moe ten staan. Struikelblok. De besprekingen tussen Japan en nationalistisch China over een vre desverdrag zijn afgebroken. Het strui kelblok bij de besprekingen vormde het feit, dat Japan niet de nationalistische souvereiniteit over het Chinese vaste land wil erkennen. Slagaders. Artsen, werkzaam in de kli nieken van de Georgetown University in de V. S., zijn er in geslaagd kunstmatige slagaders te vervaardigen, die waar schijnlijk binnenkort ook ter vervanging van zieke of beschadigde delen van slagaders bij de mens gebruikt zullen worden. De stukken kunstmatige slag ader worden van plexiglas (een door schijnende, lichte kunsthars) gemaakt en door nylon ringen op hun plaats ge houden, zodat hechten niet nodig is. Zij worden precies op maat en in de na tuurlijke vorm afgeleverd. De plexiglas slagaders hebben echter het nadeel, dat zij alleen bij volwassen personen ge bruikt kunnen worden. In de groeiperio de kunnen zij slechts tijdelijk uitkomst bieden daar zij van tijd tot tijd vervan gen zouden moeten worden door een grotere maat. ADVERTENTIE In de jaarvergadering van de zwemclub Haarlem" werd het bestuur als volgt sa mengesteld: C. van Ellinckhuyzen, waar nemend voorzitter; C. Zeeman, secretaris; P. van Goor, pennigmeester; commissarissen: J. Bosch en D. H. Verdel. Tot technisch secretaris werd benoemd D. H. Verdel. De comingman-beker kwam voor een jaar in het bezit van Wil van Wamel bij de heren en bij de meisjes ging de Najada- beker voor een jaar naar Corry Holm. ADVERTENTIE Neem "a 77 RADIO-PRIJSVRAAG VOOR HELSINKI. Op de HOKIJ-baan te Den Haag zijn Dinsdagavond de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de radio-prijsvraag voor uit zending van Nederlandse deelnemers naar de Olympische Spelen. De opbrengst wordt op ongeveer f25.000 geschat. De heer A. J. Berkman te Bloemendaal heeft een radio toestel gewonnen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2