CKefarlne ,4 Het Hek van de Dam Haarlems Nachtfeest duurde tot het zonnegloren voort Cabaret zonder Sonneveld tijdens de Boekenweek S. Rijkes gehuldigd voor zijn arbeid in het Genootschap tot Reclassering Amsterdams Trio in de Tuinzaal Vandaag grieperig morgen weer beter In de hoofdstad uit Eerste prijs voor Haarlemse ski-ster Kinderkamer- problemen? Agenda voor Haarlem H. D. Jansen onderscheiden De Virginia sigaret met de nieuwe kwaliteitsnorm Citroenbers bedankt iedereen u voor de charmante v gastvrijheid. Krachtige Grigg Crisis WOENSDAG 27 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Iets voor half één begon hedenmorgen in het zo goed als geheel gevulde Rembrandt- Theater de vertoning van een zeer speciaal programma van cabaret en dans als onder deel van het Haarlems Nachtfeest ten bate van noodlijdende kunstenaars. Het initiatief hiertoe was genomen door de actrice en voordrachtkunstenares Georgette Hage- doorn, die zelf als één der laatst optreden den met haar Nederlandse liedjes en Franse chansons een triomfantelijk succes mocht boeken en door het publiek bovendien met een bijzonder hartelijk applaus voor haar geste werd beloond. Ingeleid door Godfried Bomans, presi dent van de sociëteit Teisterbant, onder auspiciën waarvan de gehele actie gevoerd werd, hield burgemeester Cremers een uiterst sympathieke openingsrede, waarin hij er duidelijk de aandacht op vestigde dat een dergelijk feest wel een beetje helpt de heersende nood te verlichten, maar na tuurlijk niet voldoende. Daarom wees hij er de bezoekers op dat men niet alleen van kunst moet houden, doch dat men er ook wat voor over dient te hebben. Overigens wenste hij de zich in de zaal bevindende „kleine Maecenasjes" een genoegelijke bij eenkomst toe. Welnu, de stemming kwam er al dadelijk in, eerst dank zij de door Ans Bouter en Miep van Luin parelend ge speelde suite „Scaramouche" voor twee piano's van Darius Milhaud en vervolgens dank zij de even speelse als hartige con- férance van Wim Kan. Het programma werd verder gevuld door achtereenvolgens Maria Ruiz-Petrelli met Spaanse dansen, afgewisseld door de guita rist Koos Tigges, door Mary Dresselhuys met een humoristische schets, door Conny Stuart en Albert Mol met hun kostelijke parodie op de stomme film, door Moestafa met Amsterdamse liedjes, door Mascha Stom en Pieter van der Sloot (eerste solis ten van het Ballet der Lage Landen) met twee duetten en door Cor Ruys, die er wel niet was, hetgeen wil zeggen dat hij het publiek toesprak en -zong per draad, daar bij uitdrukkelijk verklarend geen dubbel ganger van Westerling te willen zijn. Na drie uur vermaakten de bezoekers zich verder op eigen gelegenheid onder de ge welven van Teisterbant en in twee zalen van het café-restaurant Brinkmann, waar enige schilders met veel fantasie van rib- carton allerlei kleurige wandversieringen Mejuffrouw M. C. Schous te Haarlem heeft in Saalbach (Oostenrijk) de eerste prijs ge wonnen in een gó sten-slalomwedstrijd, die was georganiseerd door de ski-school aldaar. Zij maakte de snelste tijd van het seizoen: 37 seconden. Mejuffrouw Schous had, voor dat zij enige weken geleden naar Saalbach ging, nog nooit „echt" aan de ski-sport ge daan. Wel had zij enige keren „droog" ge skied. De ski-leraar was zo verrukt over zijn Nederlandse discipelen, dat hij tijdens de maskerade-slalom, die ter gelegenheid van carnaval werd gehouden, als Miss Holland verscheen. ADVERTENTIE Spreek tijdig met de van WIEGEN LED1KANTJES KINDERWAGENS*BOXEN STOELEN.LUIERMANDEN WtUMN H v. WILUGEN BILDERDUKSTRAAT 73-87 AMSTERDAM-W. WOENSDAG 27 FEBRUARI Stadsschouwburg: AVRO-tournée, 8 uur. Minerva: „Assepoester" (Aerdenhouts kin dertoneel), 2.3Ö uur. Gebouw Arbeid Adelt, Grote Houtstraat: Stichting Psycho-synthese, 8 uur. Concertgebouw: „Die Haerlemse Mu- syckcamer", 8 uur. Spaarne: „De spookrui- ters", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Lord Wanhoop", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Teresa", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Kim", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: Enrico Caruso, alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Er kwam een vreemdeling", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 28 FEBRUARI Stadsschouwburg: AVRO-tournée, 8 uur. Concertgebouw: Don Kozakkenkoor, 8 uur. Frans Halsmuseum: Concert Bertje Dave- laar, 8 uur. Minerva: „The third man", 8.15 uur Rembrandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur'. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2 30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Burgemeester Cremers en de schrijver God fried Bomans met enige medewerkenden (Mary Dresselhuys, Georgette Hagedoorn, Wim, Kan en de pianiste Ans Bouter) aan het Haarlems Nachtfeest op het toneel van het Rembrandt-Theater voor het begin van de voorstelling. Geheel links staat Frans Hesmerg, een der samenstellers van het programma hadden aangebracht. Voor de dansmuziek werd gezorgd door het voortreffelijk orkest „The Dixieland Pipers" uit Den Haag on der leiding van Eric Krans en door een trio, bestaande uit Ben Serné, Herre Jager en Ernie van der Waag, op een dusdanige ma nier dat het grootste gedeelte van het ge zelschap tot het. zonnegloren bijeen bleef. Dank zij de belangeloze medewerking van de genoemde kunstenaars, de directie vart het theater en vele anderen zal er vermoe delijk een flink batig saldo zijn overge bleven. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland en zijn echtgenote woonden de voorstelling bij. Bij Koninklijk Besluit is aan de heer H. D. Jansen te Haarlem, ambachtsman I bij de Noord Zuid Hollandse Vervoermaatschappij, de bronzen eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau toegekend. Deze onderscheiding werd hem Dinsdag uitgereikt in de vergaderzaal van de NZHVM door de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers. De heer Jansen was veertig jaar bij het bedrijf werkzaam. De directeur, de heer J. J. Jurrissen. bood het erediploma en de gouden medaille van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel aan en de heer H. J. Kapteyn, chef van de technische dienst, overhandigde een geschenk in enveloppe na mens de NZHVM. In zijn woning ontving de heer Jansen vele blijken van belangstelling, o.a. van het jubi leumfonds. ADVERTENTIE TROPHY;:' Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: de vennootschap onder de firma Bosma en Zonneveld, gevestigd en kantoorhoudende te Heemstede, Oosterlaan 20, en haar ven noten: a. L. Bosma, wonende te Haarlem, Eendjespoortstraat 15 en b. M. C. Zonneveld, wonende te Heemstede, Glipperweg 41. Recht er-commissaris: mr. C. E. Muller; Cu rator: mr. J. Jansonius, advocaat en procu reur te Haarlem. E. H. L. Heeren, houder van een construc tiewerkplaats, wonende te Haarlem, Ted. van Berkhoutstraat 22 zw. Rechter-commis- saris: mr. C. E. Muller. Curatrice: jkvr, mr. C. E. L, Gevaerts, advocate en procureur te Haarlem. C. J. C. van Zuidam, matroos, eerst wonen de te Haarlem, Johan van Vlietstraat 78 rood, thans wonende te Amsterdam, Bronckhorst- straat 36 III. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr A. J. Fibbe, advocaat en procureur te Haarlem. H. Schreuder, wonende te Badhoevedorp, gemeente Haarlemmermeer, Zilvermeeuw straat 28 en te Amsterdam aan de Albert Cuijpstraat no. 59 handelende onder de be naming Textielbeurs H. Schreuder. Rechter commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. H. C. van der Woerdt, advocaat en procureur te Heemstede. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven hef faillissement van: C. W. J. Jansen, handelende onder de naam Technische Handelsonderneming A. A. G., wonende te Heemstede, van Slingelandtlaan 17. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Cu rator: mr. H. C. van der Woerdt, advocaat en procureur te Heemstede. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: D. G. van Wijngaarden, gewezen deur waarder, wonende te Haarlem, Burgem. Sandbergstraat 1. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. dr. F. A. Bij voet, advocaat en procureur te Haarlem. Burgemeester Cremers heeft gisteren met een geestige toespraak de jaarlijkse feestavond ter gelegenheid van de Boeken week in de Haarlemse Schouwburg inge leid. Het door het gezelschap van Wim Sonneveld vertoonde programma was ge titeld „Van Parnassus tot Montparnasse" en daarin vond spreker aanleiding zich af te vragen of de boekverkopers eigenlijk wel het recht hadden zich zo „hoog" te voelen. Andere handelaren zouden er niet aan den ken op een dergelijke wijze propaganda voor hun product te voeren. Spreker nam onder meer de textielbranche als voorbeeld en speelde vervolgens met het denkbeeld dat er in de toekomst ook een Melkweek zou komen, met de slagzin: Drink meer melk (al of niet gesaneerd). Trouwens, nog op een ander teken van hoogmoed vestigde mr. Cremers de aandacht, namelijk dat de boekverkopers het openingswoord lieten uitspreken door het hoofd van een bedrijf, te weten de gemeente, dat nota bene door de exploitatie van een omvang rijke uitleenbibliotheek als concurrent op treedt. Niettemin antwoordde spreker be vestigend op de gestelde vraag, omdat het boek een cultureel goed is, dat wordt ge lezen en herlezen, dat sterke invloed heeft op de algemene ontwikkeling en op de karaktervorming. Helaas heeft de Commissie voor de pro paganda van het Nederlandse Boek ditkeer weinig geluk gehad. Daartoe verleid door het succes van verleden jaar heeft men wederom aan Wim Sonneveld opdracht ge geven een speciaal programma samen te stellen en ten tonele te voeren. Door om standigheden echter was een betrouwbare kracht als Annie Schmidt niet in de ge legenheid de van haar verwachte bijdragen te leveren en bovendien werd Sonneveld enkele weken voor de première door een nogal ernstige ziekte op non-actief gesteld. In tijdnood was er geen andere oplossing mogelijk dan het eenmaal opgezette plan ADVERTENTIE PIKÉ, FLANEL, HYDROPHIEL. PRODUCT zo goed mogelijk uit te werken. En daarbij heeft men de toch wel zeer teleurstellende ervaring opgedaan dat er blijkbaar geen Nederlandse schrijvers te vinden zijn, die voor een feest ter aanbeveling van het boek een aantal bruikbare teksten kunnen of willen vervaardigen. Dientengevolge is het materiaal geleverd door een paar klein kunstenaars als Ina Philippo en Willy van Hemert, die met de eerste de beste inval genoegen moesten nemen om althans op tijd met hun opdracht klaar te komen, ar tistiek verantwoord of niet. De litterair- historische taferelen van de eerste zijn nog al flauw en de laatstgenoemde heeft niet veel meer tot stand gebracht dan een ein deloze reeks snel vervelende woordspelin gen. Het beste waren nog de nummers van vroegere programma's, zoals de „Stomme film" door Conny Stuart en Albert Mol, een bijzonder komische parodie. Emmy Arbous wist overigens met „Leef lang, blijf jong" eveneens (hilariteit te verwekken. Het optreden van de heer Oubol (Jac. van der Ster) van „De Groene Amsterdammer" behaalde allerminst het succes, dat men er op grond van zijn kostelijke spreekbeurt tijdens het feest van dit weekblad kenne lijk van verwachtte. Zoiets kan men eigen lijk niet herhalen. De rol van Apollo in dit cabaret werd in de plaats van Wim Sonne veld door Kees Brusse vervuld. Vóór de pauze had een vertoning van de éénacter „De liefde van Don Perlimplin voor Dona Belisa in zijn tuin" van Frede- rico Garcia Lorca plaats. Friso Wiegersma maakte hiervoor een aantal prima décors en de danseressen Miep Vleugels en Mary- Rose Bastiaans probeerden met behulp van klassieke techniek Spaans te doen, maar de benodigde sfeer kwam er toch niet helemaal in, hetgeen vooral daarom betreurd moet worden, omdat men hier toch met een zeer goed aan het doel van deze Boekenweek avonden beantwoordend spel te doen had en waarlijk niet alleen op grond van de dichterlijke kwaliteiten van de tekst. Ove rigens had men dit werk 'beter aan doorge winterde acteurs kunnen overlaten, al moet men bewondering hebben voor hetgeen Lia Dorana er in de vrouwelijke titelrol van terecht bracht. De scène tijdens de eerste avond van het huwelijk bijvoorbeeld was uitmuntend. Guus Verstraete bracht wel een indrukwekkende verschijning mee, doch één die eerder paste in een stuk van Fabricius dan in deze Spaanse fantasie. Aan het slot schoot zijn talent trouwens aanzienlijk tekort. Sonneveld zelf zou dit spel ongetwijfeld hebben kunnen redden. Een succes mocht men deze avond niet noemen, verveeld zal niemand zich echter hebben, want men kon in ieder geval (me de dank zij de Boekverkopersvereniging voor Haarlem en omgeving) genieten van een deskundig georganiseerd amusement, zij het op een lager nlan dan men ver wachtte. DAVID KONING. Drie voortreffelijke instrumentalisten; de pianist Jo Goudsmit, de violist Jo Hek ster en de violoncellist Samuel Brill, be oefenen als Amsterdams Trio het zeer veel eisende klaviertrio-spel. De moeilijkheid van deze vorm van musiceren schuilt in het combineren van de pianoklank met die van de viool en de violoncel. Er zijn maar uiterst weinig ensembles die een bevredi gende combinatie tot stand weten te brengen. Het strijkkwartet is er, wat dit betreft, veel beter aan toe. De grote compo nisten hebben blijkens de vele werken, die zij voor klaviertrio schreven, toch wel wat in het samengaan van de genoemde instru menten gezien. En dat dit vertrouwen gerechtvaardigd was, heeft het Amsterdams Trio bewezen op het concert, dat het onder auspiciën van de Nederlandse kunstorgani satie „Stichting Duinrell" in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw gis teravond gaf. Het Trio begon met het Trio opus 70 No 1 van L. van Beethoven, dat wegens het geheimzinnige karakter van het Largo de bijnaam Geister-trio heeft gekregen. Men heeft het ook wel „Vleermuizentrio" ge noemd, alweer een naam. die ons van de muziek zelve afleidt. Gelukkig de mens, die dergelijke concrete begrippen kan laten varen en alleen de muziek hoort als uiting van een bewogen kunstenaar. Vol emotio nele spanningen is dit werk een echt ro mantisch stuk muziek. Hierop volgde het Trio 1942 van Sem Dresden, dat als uitdrukking van innerlijke bewogenheid niet ver van Beethovens muziek afstaat. Dit trio van Dresden is waarlijk geen nuchtere tonenconstructie geworden of alleen maar interessant om de kunstige opbouw. Dresden heeft zich in zijn trio openhartig als mens uitgesproken. Zijn taal is natuurlijk anders dan die van Beet hoven, speciaal wat betreft de harmonie, de melodische bouw en de rhythmiek met zijn ADVERTENTIE Zodra U zich onprettig voelt, neem dan eens Chefarine „4". Elk tablet bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die de griep krachtdadig aanpakken, zodat U spoedig weer in orde bent. tf 'n jQtje doet wonderen vele wisselingen. Het lyrische element heeft een grote plaats in deze muziek gekregen en in de viool en de violoncel vond de com ponist de uitverkoren instrumenten om dit uit te zingen. Na de pauze kwam het Trio in Bes opus 99 van Schubert, een overvloed van melo dische zang en warme harmonieën, karak teristiek voor de grote liederencomponist. Het Amsterdams Trio speelde Schuberts werk met verrukkelijke klank. De uitvoe ring van het Trio van Dresden werd een demonstratie van perfect samenspel. Voor het trio van Beethoven moest aanvankelijk gezocht worden naar een gunstige klank verhouding, maar toen deze er was bereik te het Amsterdams Trio eveneens een grote hoogte van geladen musiceren. P. ZWAANSWIJK Op hef ogenblik is men bij Slootdorp bezig een scheepswrak uit te graven. De breedte van het wrak is 6 meter en de lengte ongeveer 20 meter. Dit schip is het grootste, dat tot dusverre in de bodem der voor malige Zuiderzee is gevonden. De lieer S. Rijkes, erelid van de afdeling Haarlem van het Nederlands Genootschap tot Reclassering, is Dinsdag in hotel Lion d'Or na afloop van een ledenvergadering gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij vijfentwintg jaar van het afdelingsbe stuur lid, respectievelijk erelid is geweest. De vice-voorzitter van de afdeling Haar lem, mr. B. van der Burg, deelde mee, dat de voorzitter, mr. Th. F. Raedt, later ter receptie zou verschijnen. Hem was ver zocht de dank namens de afdeling over te brengen. De spreker herinnerde aan het vele werk, dat de heer Rijkes in de lóóp der jaren heeft verricht. Daardoor heeft hij de maatschappij bijzonder gediend. In het interne werk der afdeling had hij een belangrijk aandeel door zijn functie van Wij weten niet of gij op de hoogte zijt van persconferenties. Zo niet, dan wordt het toch tijd, dat wij er u eens wat over vertellen. Want zoals het tegenwoordig gaat, houdt iederéén persconferenties en hoewel wij volgaarne aannemen, dat gij niet iedereen zijt, kunt ge toch nooit weten of er vandaag of morgen zich niet eens iets voordoet, waarvan ge zult zeg gen: „Hè, dat is nou echt ereis iets voor een persconfei-entie". Stel, dat ge bij voorbeeld van zins zijt met de kinderen van de straat een eenvoudig massaspel letje in te studeren, of dat ge u gedron gen voelt een misstandje-of-twee in de ping-pong-vereniging te signaleren. Vooral voor dat signaleren leent een persconferentie zich altoos uitstekend. Maar wat zegt ge? Ge acht die onder werpen niet belangrijk genoeg voor een persconferentie? Wij zouden willen zeg gen: „Maar juist meneer, juist, daarom moet ge een persconferentie houden". Want waar dienen de meeste perscon ferenties tegenwoordig anders voor dan het omhoogstoten van het belang van dingen als deze. Weet ge, het is zo eenvoudig om een persconferentie uit te schrijven. En het staat zo aardig. En het is ook helemaal niet zo erg kostbaar. Want journalisten zijn heus beleefde mensen, die met een eenvoudig kopje thee genoegen nemen. En wat de organisatie betreft, ge neemt gewoon wat papier met een net briefhoofd, bij voorkeur met Stichting Dit-of-Dat" er op en dan doopt ge in en dan schrijft ge: „Hierbij nodigen wij een vertegenwoordiger uit van uw veelge lezen blad.... etc.". Vooral dat veel gelezen blad is natuurlijk altijd een fijn trekje. Ach, tegen de conferentie zelf heeft ge ook niet op te kijken. Ge doet maar net als zovele anderen en stelt een com- muniquétje op, dat ge uitreikt na de aanwezigen hartelijk welkom te hebben geheten en te hebben geconstateerd, dat het zo verheugend is, dat de pers in zo groten getale is opgekomen en na nog enige soortgelijke knievallen voor de Koningin der Aarde te hebben gedaan. Misschien komen er nog wat vragen, maar alia, daar slaat ge u best door heen, en dan is het afgelopen en dan De journalisten gaan dan naar huis cn zetten zich aan de lezing van uw communiqué'tje, net als wij laatst deden met een soortgelijk overzichtje, dat uit gereikt was op een persconferentie en dat handelde over niets meer of minder dan het ter hand nemen van de fabri cage van 7-Up in Amsterdam. Dit pro duct, zo leerde ons het communiqué, is sinds 22 jaar een in de V.S. bijzonder veel gedronken koolzuurhoudende limo nade-drank. En van Mei af zal het wor den gefabriceerd in het 250 jaar oude pand „De Gekroonde Leeuw" aan de Westerstraat. Het communiqué zegt hiervan: „In dit pand was tot voor en kele jaren een roggebroodfabriek ge vestigd, van welk vroeger bedrijf nog enkele oude roggemolens op de boven ste verdieping getuigen". Maar dit ge tuigenverhoor zal nu wel spoedig zijn afgelopen en dan wordt het „Deurwaar der, volgende zaak". Per slot van reke ning moet overal het roggebrood wijken voor koolzuurhoudende limonade-dran ken uit Amerika. Hetgeen wij persoon lijk betreuren want wij zijn voorstan ders van roggebrood. Met dik gesneden ham en vers gemalen mosterd en een koud glas Pils, als het u interesseert. Edoch, wij lezen in hét communiqué: „Achter ieder nieuw product staat een man met een idee, hier Mr. C. L. Grigg, ontdekker van 7-Up". Ja, wanneer men er eenmaal met een idee achter staat, dan is het ook niet lastig het te ontdek ken. Alleen zijn wij benieuwd, wie nu de uitvinder van het product is geweest. Maar wat wij toch weer interessant vonden, was de volgende passage, waar in kort en bondig wordt uiteengezet, hoe een Amerikaan op het idee komt (en het in practijk brengt), dat hem millioenen zal opleveren. Het is leer zaam èn bescheiden gesteld: „Daar het Grigg bleek, dat de citroen een vrucht is, waarvan de smaak popu lair is, gezien het gebruik ervan in .aarten, punch, pudding, ijs, cake, sla, -is, ijsthee en de vele citroenlimonades (circa 600), die in de V. S. aan de markt waren, besloot Grigg de perfecte ci- troenlimonade te maken. Na vele proe ven over heel Amerika kwam er bij één van de tests het unanieme antwoord: dit is het". Men ziet, de krachtige Grigg was geen twijfelaar. Het heerlijke van deze communiqués is, dat zij ons altijd op zo duidelijke wijze antwoord geven op al onze proble men. Zo kunnen wij ons voorstellen, dat bij u de vraag rijst: „Waar komt deze wat uitzonderlijke naam 7-Up van daan?" Welnu, in het overzichtelijk ingedeel de pamflet vinden wij in de zevende alinea: 1. De Naam. Waar komt de naam vandaan? Niet van kaarten, dobbelstenen, kaarten of vee-brandmerk. Mr. Grigg, die de naam bedacht, heeft dit nooit verteld en zijn geheim in het graf meegenomen. Wij vinden dit een uitstekend ant woord. Ten eerste wordt onze vrees weggenomen, dat wij hier met hazard spelers of veehandelaars van doen heb ben. Ten tweede leren wij Mr. Grigg kennen als een zwijgzaam man, die nooit heeft verteld, dat hij de naam bedacht heeft. Degene, die er over zou vallen, dat hij nu nog niet weet waar de naam vandaan komt, zouden wij na dit in drukwekkend staaltje van research- werk als een kniesoor willen bestempe len. Mochten er soms mensen zijn, die duchten dat men hier met een gifpro duct te maken heeft, zij kunnen worden gerustgesteld door de mededeling, dal „ook van medische zijde in Amerika dit product als volkomen onschadelijk is erkend." Een heerlijke gedachte. En toch, ondanks de opsomming van al deze uitnemende eigenschappen, was er één zinsnede in het pamflet, die ons geloof er in aan het wankelen bracht. Wij troffen deze aan in het overzicht van de historie van het bedrijf. Daarin stond namelijk zo maar: „Kort nadat 7-Up verscheen, brak de crisis in de V. S. uit". BOEDA. Het Amsterdams Toneelgezelschap geeft vanavond nog een voorstelling van „De droom der gevangenen" van Christopher Fry in de Oude Remon strantse Kerk aan de Keizersgracht. Met Albert van Dalsum, Johan Schmitz en anderenonder regie van A. Defresne. Donderdagavond komt Comedia voor het voetlicht van de Stadsschouwburg met Kinderen zijn kinderen" van Eduardo di Filippo. Magda Janssens en John Gobau vervullen de hoofd rollen in deze door Ettore Cella ge regisseerde vertoning. Ferenc Fricsay dirigeert vandaag en morgen het Concertgebouw-Orkest. Uitgevoerd worden onder meer de Petite symphonie concertante" van Martin en de Vijfde Symphonie van Tsjaikofski. Solisten zijn Luctor Pon- se (piano), Janny van Wering (cla- vecimbel) en Phia Berghout (harp). Vrijdag wordt er onder leiding van Hein Jordans een jeugdconcert in het Concertgebouw gegeven. Het pro gramma vermeldt de Serenata Not- turna van Mozart, de Serenade voor dertien blaasinstrumenten van Ri chard Strauss en de Italiaanse Sym phonie van Mendelssohn. De violist Tibor Varga geeft Vrijdag avond, begeleid door Felix de Nobel, een recital in de kleine zaal van het Concertgebouw, tuaarop hij werken van BeethovenBartök, Debussy en Ravel vertolkt. Leerlingen van het Amsterdams Con servatorium voeren Vrijdagavond in de Bachzaal werken van Beethoven, Pierné en Badings uit. In „De Suite" (Eerste Helmersstraat 70) spelen, eveneens op Vrijdag, de violiste Gabriella Lengyel en de pia nist Attïla Lengyell werken van on der anderen Mozart, Bartök en Ma- rius Flothuis. In de galerie Le Canard zijn schilde rijen van Rooskens tentoongesteld, in Le Vernissage aquarellen en teke ningen 'van J. .4. Philipszoon. In de Moderne Boekhandel wordt een ex positie van schilderijen en tekeningen door Nederlandse schrijvers gehou den. De heer M. A. Reinalda, commissaris der Koningin in de provincie Utrecht (rechts) bekijkt met de heer S. Fdjkes het boekwerk dat aan deze ter gelegenheid van zijn jubi leum aangeboden was. penningmeester. Voorts herinnerde mr. Van der Burg aan de arbeid van de jubila ris in samenwerking met andere reclasse- ringsverenigingen. In geen andere plaats is de samenwerking zo goed als in Haar lem en dat is aan de heer Rijkes te danken. Als geschenk bood de spreker een boek werk aan. Mr. N. Muller, secretaris van het hoofd bestuur van het Nederlands Genootschap tot Reclassering, bood de gelukwensen na mens het hoofdbestuur aan, de heer J. H. Varekamp, namens commissies uit de Re- classeringsraad, waarin de heer Rijkes zit ting heeft en mr. F. Bomli, namens de af deling Zaanland. Op de receptie waren aanwezig de heren M. A. Reinalda, commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. E. J. W. Top, vice-president van de Haarlemse recht bank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, substituut-officier van Justitie, mr. F. Th. Raedt, voorzitter van de Reclasseringsraad, jhr. J. P. W. van Doorn, oud-burgemeester van Heemstede, H. Disselkoen, wethouder van Heemstede, N. Vos, gemeentesecretaris van Heemstede en vele vrienden van de jubilaris. Op de onder leiding van mr. B. van der Burg gehouden jaarvergadering heeft de secretaris, mr. C. Blankevoort, het jaar verslag uitgebracht. Daarin wordt meege deeld, dat in 1951 43 uit de Strafgevange nis te Haarlem ontslagenen aan de zorgen van de afdeling waren toevertrouwd. Hiervan hadden zich 35 aan vermogens delicten schuldig gemaakt, 4 waren zeden delinquenten, 1 had meineed gepleegd, 2 waren wegens desertie en 1 wegens mis handeling ingesloten geweest. Van deze 43 personen waren er 20 tussen de 20 en 30 jaar, 17 tussen 30 en 40 jaar en 6 daar boven. In de loop van 1951 zijn 59 nieuw gedetineerden aan de afdeling toegewezen. Daar de strafgevangenis te Haarlem in het nieuwe strafstelsel is aangewezen voor de zwaardere gevallen is de taak van de be stuursleden er niet gemakkelijker op ge worden. Het grootst aantal toezichten be helst de voorwaardelijk veroordeelden, na melijk 64; verder waren er 2 wier strafver volging voorwaardelijk werd opgeschort en 1 die een voorwaardelijke gratie had ge kregen. Ook van deze 76 personen bleek de leeftijd tussen 20 en 30 jaar de gevaarlijke te zijn: er waren er namelijk 42 van die leeftijd. Boven de 40 jaar neemt de crimi naliteit af, tussen de 40 en 50 jaar waren er 4, van 50 tot 60 jaar 4, van 60 tot 70 jaar 3 en daarboven 1. Beneden 20 jaar waren er 3. Op 1 Januari 1952 stonden er 246 (vorig jaar 264) personen onder toezicht. De periodiek aftredende bestuursleden de heren mr. Th. F. Raedt, mr. van der Burg en F. H. Tenckinck werden herkozen. De penningmeester, de heer T. Dorrepaal, bracht het financieel verslag uit. Er is een nadelig saldo van ruim 600. ADVERTENTIE Verkoop en Verhuur HOOGTEZON H. J. MAERTENS N.V. Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5