Taxi? 18000 Vijftig jaar tuinbouwonderwijs De geschiedenis van een wraak ^IpL -Clowntje Rick Bezwaren tegen bouw van „autoboxes' Amsterdamse Beurs Bloemendaal WOENSDAG 27 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 De Virginia voor export, ook de Virginia voor U! Vocht of Tocht bezorgen U die Rheumatisch pijnen. Neem regelmatig Krnschen en D verdrijft ze radicaal. Burgerlijke stand van Haarlem Hengstenkeurifig in Den Hout Haarlemse huisvrouwen vergaderden FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY Zandvoorts raad bijeen Koninginnefeest Duits bezoek geëindigd Ex-politieman tot 7 jaar veroordeeld Voor de kinderen m Opening „Lindenheuvel" is uitgesteld Hotel- en cafépersoneel vierde feest Scheepvaart ADVERTENTIE toch HUNTER rokenl Ter gelegenheid van het feit, dat het vijftig jaar geleden is, dat in Haarlem de algemene tuinfaouwwintercursus werd ge sticht, hield de afdeling Haarlem en om streken van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde Dinsdagavond een bijeenkomst in het Krelagehuis, waarop een aantal spre kers hulde heeft gebracht aan hen, die in de loop der jaren medewerking aan de cur sus hebben verleend en hem tot bloei heb ben gebracht. De afdelingsvoorzitter, mr. J. J. Hage, herinnerde er in zijn inleiding aan, dat er vijftig jaar geleden minder aandacht aan de theorie voor de tuinbouw besteed werd dan thans. Door de oprichting van cursus sen en van scholen is daarin veel wijziging gekomen en het gevolg is, dat de cultures beter zijn geworden. Daarom verdienen zij, die vijftig jaar geleden de tuinbouwwin- tercursus hebben opgericht, hulde voor hun werk. De theoretische kennis van werkers in het tuinbouwbedrijf is daardoor bijzon der uitgebreid. De heer R. M. van der Hart secretaris der afdeling, gaf een historisch overzicht van de cursus. In 1901 bestond de werk nemersvereniging ..Aurora", die het initia tief tot de oprichting genomen heeft en meegewerkt heeft de cursus tot bloei te brengen. De heer J. Roggeveen voerde het woord namens de minister van Landbouw en Visserij en als waarnemend inspecteur van het tuinbouwonderwijs. Hij zeide, dat in 1901 de grondslag is gelegd van goed tuin bouwonderwijs. Er bestaan op het ogen blik vele cursussen en verder scholen. Van concurrentie is geen sprake en beide groe pen kunnen niet gemist worden. Het is echter een unicum in Nederland dat een cursus vijftig jaar bestaat. Hieruit kan men de conclusie trekken, dat er grote belang stelling in Haarlem en omgeving voor het tuinbouwonderwijs bestaat. Hulde bracht de spreker o.a. aan de heer R. M. v. d. Hart. Als oud-hoofd van de cursus haalde de heer Roggeveen herinneringen op en me moreerde de goede samenwerking tussen leraren en leerlingen. Als vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur bood wethouder D. J. A. Geluk de beste wensen aan. In.Haarlem worden weliswaar vele tuinbouwgronden door de bouw van woningen opgeslokt, maar het gemeentebestuur heeft toch grote belang stelling voor het tuinbouwonderwijs en zal het blijven volgen. De rijkstuinbouwconsulent, ir. A. F. Vlag, zeide in zijn toespraak, dat het een gelukkig verschijnsel is, dat het onderwijs bloeit. Het trekt de belangstelling van velen, doch jammer is het, dat er een ge brek is aan leerkrachten in deze omgeving. Daarom hoopte de spreker, dat als de ge meente Haarlem er toe overgaat onder wijskrachten aan te stellen zij onderwij zers met de tuinbouwakte willen benoe men. ADVERTENTIE Dat doen de zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld. Die stimuleren Uw bloedzuiverende organen en voor zover deze met de jaren trager gingen function- neren, komen ze bij een regelmatig gebruik van Kruschen allengs weer op gang. Regel matig iedere morgen dat beetje Kruschen is het hele geheim en de basis van de wereld beroemde Kruschen remedie. Maak zo gauw mogelijk een begin met Uw Kruschen kuur, om de weldadige werking aan de lijve te ondervinden. HAARLEM, 26 Februari 1952 ONDERTROUWD: 26 Febr., U. R. van Duivenboden en L. A. B. de Gauw; A. H. Turkenburg en J. C. ten Barge. GEHUWD: 26 Febr., M. A. van den Dool en J. Heddema; A. Verhagen en B. M. Rozen- hart. BEVALLEN van een zoon: 23 Febr., W. J. Dortmundt—van Lammeren; 24 Febr., T. Vinkde Bruijn, 2 z.; 25 Febr., S. E. Hulsen —Hopkins; 26 Febr., E. ReimerinkHeintz; A. J. van KalkenBoon; A. KroonLos. BEVALLEN van een dochter: 24 Febr., G. J. Baldinger—Floothuis: 25 Febr., A. M. Z. PhilippoSabacka; 26 Febr., J. M. van den Eisenvan der Vosse. OVERLEDEN: 23 Febr., F. J, G. Gerritsen, 52 j., Kerkhofstraat; 24 Febr., D. Jong, 84 j., Lange Heerenvest; L. J. Jonkers, 67 j., Krit- zingerstraat; G. M. S. Fels—van der Ven, 70 j., Ruychaverstraat; C. Swaanswijk, 72 j., Ged. Voldersgracht; 25 Febr., J. H. C, Kel derman, 80 j., Pieter Maritzstraat; L. ten HagenBeets, 87 j.. Berkenrodestraat; A. SluimersBriene, 81 j., Pegasusstraat. i Nadat de heer D. Jonker namens het hoofdbestuur ran de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde gelukwensen had aangeboden, voerde de heer A. Jager als voorzitter van de onderwijscommissie van de kring Ken- nemerland hei woord. Hij overhandigde het hoofd van de cursus, de heer C. van der Holk, een projectie-apparaat. Voorts spraken nog die heer A Mulder, voorzitter van de Tuinbouw Studieclub en de heer D. Spaargaren, die thans 81 jaar is en vroeger cursist en leraar is geweest. Hierna volgde de vertoning van de film „Parijs-Provence-Cöte d'Azur" met toe lichting van mr. Van Duijne uit Den Haag. Deze heeft een tocht per fiets gemaakt van Parijs naar het Zuiden van Frankrijk. Hij gaf beelden uit Parijs. Tijdens zijn tocht kreeg hij gelegenheid aandacht te besteden aan het landschap en in het Zuidelijk deel van het land stelde de bloemenpracht hem in staat fraaie opnamen te maken. In den Hout achter de Haarlemse Manége is vanochtend een dekhengstenkeuring ge houden waarvoor paardenmensen uit wijde omtrek naar Haarlem waren gekomen. Trouwens ook aan belangstelling van bui tenstaanders ontbrak het niet, want tal loze toeschouwers verdrongen zich om de keurig afgezette monsterbaan. Ook de overheid gaf van haar belangstelling blijk, want zowel de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, als de burge meester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cre- mers, verlustigden zich in de aanblik van de fiere hengsten, wier glanzende robes spiegelden in het -zonlicht en wier hoeven de vonken uit het grint sloegen. Het was een voortreffelijke gedachte van de Ver eniging voor het Landbouwtuigpaard in Nederland, die de keuring had georgani seerd, om via microfoon en luidsprekers deskundig commentaar op het getoonde te geven, waardoor zowel paardenman als leek de keuring met nog meer interesse kon volgen. Het bleek ook op deze keuring weer dat het nuttige Groningse type de chique Gel dersman aan het verdringen is, want tegen de dertien „Grunnigers" waren er slechts drie hengsten van het Gelderse type. Van de Gelderse hengsten kreeg Karolus van Wittenstein de eerste premie. Een tweede kreeg Jotham en een derde was voor Jonathan. Bij de Groningers was er een eerste premie voor de drie-jarige Nar- ro. Een eerste premie kregen eveneens (in deze volgorde): David II, Jonker Hendrik, Marnix en Luneus. Hannibal en Himbo kregen een tweede premie en Elsevier en Gordon een derde. Onder leiding van de vice-presidente mevrouw A. C. GroosmullerVoet is in Zang en Vriendschap een ledenvergadering gehouden van de afdeling Haarlem van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen. Na de openingsrede van mevrouw Groos muller werden de conclusies van door leden in studie genomen onderwerpen van het hoofdbestuur besproken en goedge keurd. De secretaresse, mevrouw FonteynVonk, bracht verslag uit over de werkzaamheden in het afgelopen jaar. De penningmeeste- resse, mevrouw Vermeulenvan Egmond, gaf een financieel overzicht en deelde mede, dat het boekjaar sluit met een voordelig saldo, ondanks de uitgaven voor het jubi leum. De volgens rooster aftredende dames Vermeulenvan Egmond en Fonteyn Vonk werden bij acclamatie herkozen. Aan mevrouw WesstraMackay werd dank ge bracht voor het vele goede werk door haar in haar functie van presidente verricht. Gereleveerd werd onder meer haar groot organisatorisch talent, waaraan de afde- line zoveel te danken heeft. Besloten werd om het bestuur voorlopig niet uit te breiden. Het presidium zal door de vice-presidente, mevrouw Groosmuller, worden waargenomen. Bij de rondvraag kwam onder meer de melksanering ter sprake. Het bleek, dat de indruk gewekt was als zou de vereniging een voorstandster van deze sanering zijn. Verwezen werd naar de brieven aan het gemeentebestuur, waarin uiteengezet werd op welke gronden zij in principe tegen sa nering was en waarin werd aangegeven dat, mocht de sanering eenmaal een feit worden, de concurrentiefactor moest blij ven bestaan door de keuze uit het aantal slijters per sector zo groot mogelijk te maken. Tot rechter in de rechtbank te Amster dam is benoemd mr. W. S. da Costa, thans substituut-griffier bij deze rechtbank, Nederlandse bewerking van C. J. E. Dinaux 9) Hij wist niet wie dat was: de koopman Adolf Braun. Hij had die naam nooit eer der gehoord, hij zei hem niets.... Adolf BraunBraunneen, niets. Hij kon zich niet indenken wat deze meneer Braun (zoals het heerschap zich noemde, terwijl het zéér waarschijnlijk geacht kon worden dat het een valse naam was) van hem wilde. Evenmin wist hij, wat voor duistere motieven deze man had om zoveel tijd, geld en geduld ja, ongelooflijk veel geduld aan hem te spanderen, hem in de weg te lopen en zich weer uit de voe ten te maken. Onverklaarbaar. Onver klaarbaar! Maar één ding wist hij met alle stelligheid: dat hij hem zou weerzien. De rollen waren nu omgekeerd. Hij zou degeen zijn die naar hèm uitkeek. Op straat, in het café, in de tram, bij het thuis komen. Hij was het die er op wachtte, dat de stappen opnieuw achter hem zouden De Zandvoortse raad heeft Dinsdagavond lang gediscussieerd over een voorstel van B. en W., vervat in een ontwerpwijziging van het uitbreidingsplan „Kostverloren", om de bouw van 21 „autoboxes" bij de Wilhelmina- weg goed te keuren. Hiertegen waren van omwonenden be zwaarschriften binnengekomen, die het col lege behalve wethouder Siegers advi seerde te verwerpen. De meerderheid van de raad bleek de bezwaren echter gegrond te vinden en een voorstel om aan de grond, waarop de „boxes" waren geprojecteerd, een ander doel te geven werd met 6 tegen 5 stemmen aanvaard. Argumenten tegen het voorstel waren onder meer, dat de rust, die de bewoners van het desbetreffend villapark dierbaar is zou worden verstoord, dat er vol gens enige leden nog geen sprake is van een „garagenood" in Zandvoort en dat de ge noemde wijk door het in- en uitrijden bij deze boxes onveilig zou worden voor kin deren. De voorzitter, mr. Van Fenema, verklaarde nadrukkelijk dat deze boxes juist in het belang van de verkeersveiligheid op de Wilhelminaweg zeer nodig zijn. Het alter natief is volgens hem namelijk, dat een toe nemend aantal auto's op deze weg wordt geparkeerd. De situatie wijst er thans reeds op, dat er vroeger of later zeker een parkeer verbod voor deze weg zal komen. Waardige ingang voor auto-circuit De 17.000 gulden, die door de stichting „Touring Zandvoort" waren gevraagd voor verbeteringen aan het auto-circuit, werden door de raad toegestaan evenals de door B. en W. daarenboven nog gevraagde f2700 om het zeer gebrekkige toegangshek te doen vervangen door een waardiger ingang. (Twee gele pilasters met houten draaihek- ken er tussen). De heer Blom (C.P.N.) vond dit luxe en stemde tegen dezè voorziening maar de heer Tates (WD) achtte haar be langrijk met het oog op het vreemdelingen verkeer. Zo dachten ook de andere raads leden er over. Een voorstel tot verpachting van het restaurant in de watertoren voor 10 jaar aan de heer F. J. T. M. Franken te Bloemen- daal tegen een totale huursom van f50.000 Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Nederl. 47 84 84 A.K.U 153 151 Lever Brothers 182 180 Philips Gloeil. 150/ 150 Nwe Philips 147 145/ Kon. Petroleum 287/ 285/ A'dam Rubber 85 81/ Holl. Amer. Lijn 172/ 170/ N. Scheepv. Unie 137 139/ H.V.A 93/ 93 Deli Mij 72% 72 Amsterd. Bank 157/* 157/ Rotterd. Bank 151 151 Twentse Bank 158% 159 Anaconda Copper 51»»/u 50/ Bethlehem Steel 52 51/ Republic Steel 43 43% Shell Union 71 70 Tidewater 45/ 45 U. S. Steel 40 y, 40/ N. Lever Brothers 176 174/ werd op voorstel van de voorzitter in beslo ten zitting behandeld. De raad besloot onder meer tot het ver lenen van een subsidie van f375 aan de Stichting tot het opleiden van leerkrachten voor het openbaar voorbereidend onderwijs te Haarlem. Hedenmorgen vernamen wij, dat de be sloten beraadslagingen over de verhuur van het exploitatierecht van de watertoren in Zandvoort aan de heer F. T. J. M. Franken, die tot twee uur 's nachts voortduurden, resulteerden in een verwerping van dit voorstel met 7 tegen 4 stemmen. Daartegen over besloot de raad om de combinatie J. H. J. Boom, B. Hartman en P. Stokman, die deze exploitatie ook wilde huren maar tot nu toe niet aan de condities heeft voldaan, nog tot 8 Maart gelegenheid te geven aan haar verplichtingen te voldoen. Wij ontvingen het volgende communiqué: Het onlangs gepubliceerde bericht, dat in Bloemendaal de Koninginnefeesten en ook de feesten voor de kinderen dit jaar door het Oranjecomité niet zouden wor den voorbereid, schijnt te berusten op een mededeling van het wijkcomité voor het dorp Bloemendaal. Het overkoepelings-comité voor de ge meente Bloemendaal, dat gewoon is de feestelijkheden in de verschillende wijken te coördineren, was, evenmin als het ge meentebestuur, van het voornemen van het wijkcomité op de hoogte. Het gemeentebestuur zal thans trachten de feestelijkheden, althans voor de school kinderen* ook in het dorp Bloemendaal te laten doorgaan. De Oranje-vereniging O verveen houdt aanstaande Vrijdag 29 Februari een leden vergadering in hotel Roozendaal te Over- veen, waar het bestuur aan de leden de voorgenomen plannen ter viering van Ko ninginnedag op 30 April zal voorleggen. Met de Reingold-express, die vanmorgen om 7.10 uur uit Amsterdam vertrok, zijn de leerkrachten en kwekelingen van de Paeda- gogische Academie uit Wupperthal, waarvan een groep een week in Bloemendaal verbleef, vertrokken. De Bloemendaalse groep heeft onderwijsinstellingen bezocht, in Amsterdam rondgekeken en gevaren, de bloemententoon stelling in Lisse bezichtigd en musea bezocht. Dinsdag brachten zij een bezoek aan IJmui- den voor bezichtiging van de sluizen; een rondvaart door de haven is gemaakt en een wandeling naar de pier en het strand. Des avonds was er een afscheidsfeest in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. De rechtbank te Leeuwarden hèeft de 37-jarige ex-brigadier van politie J. O. uit Drachten veroordeeld tot zeven jaar ge vangenisstraf en voorwaardelijke ter be schikkingstelling van de regering. O. wa ren ten laste gelegd een roofoverval op de Boerenleenbank, een inbraak in het kan toor van de Bond van Mobilisatie-invali den en brandstichting in zijn woning. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie tien jaar tegen O. geëist. Op een dag zaten de jongens weer bij hun vriend, Ouwe Kees. Hij begon juist aan een nieuw verhaal. „Nou zal ik jullie eens vertellen, wat me overkwam, toen ik nog als jongmaatje op een groot zeilschip voer", zei Kees. „Ik moest natuurlijk het vak nog leren en dus moest ik allerlei karweitjes opknappen. Want de vervelende werkjes laten ze aan boord van zo'n schip altijd door een jochie opknappen. Maar dat kon me niet schelen; ik deed mijn best, want ik had nou eenmaal het varen gekozen en dus zou ik mé er zo goed mogelijk doorheen slaan. Ik wou zo gauw mogelijk een echte matroos worden, zie je." Ouwe Kees moest even ophouden, want hij had een vers pijpje gestopt en moest dit aansteken. Toen hij een paar grote rookwolken de lucht had ingeblazen, ging hij weer verder met z'n verhaal. „Zoals ik dus zei, ik moest allerlei werkjes opknappen. Ook het dek zwabberen. Weet je, wat dat is?" „Jawel", zei Oepoetie. „Het dek schoonboenen met een zwabber, dat is een ronde bezem". „Juist, maatje!", zei Ouwe Kees goedkeurend. „Dat is het. Nou, dat karweitje moest heel precies gebeuren, anders kreeg ik er van langs!" klinken om zich dan bliksemsnel om te draaien en tegenover hem te staan, oog in oog. Maar de dagen gingen voorbij zonder dat de onbekende zich liet zien. Een week verliep, een tweede verstreek, zonder het geringste spoor van Adolf Braun. Het was alsof hij nü juist wegbleef, omdat er op hem gewacht werd. Voor goed wegbleef? Sierlin geloofde er niet meer in. Hij zou weer opduiken, vroeg of laat. Waarschijn lijk dan, als Sierlin niet meer aan hem dacht. Het raadsel dat zich achter deze persoon en zijn gedragingen verborg liet hem niet los. Telkens wéér probeerde hij het tot klaarheid te brengen. Was deze man helderziend? Had hij bondgenoten? Alles had hij vooruit gewe ten: de datum van zijn vertrek, het doel van zijn reis, de naam van het badhöt :1, het uur van zijn thuiskomst. Hoe? Het was om gek van te worden. Dingen die alleen zijn vrouw wist, waren deze man bekend geweest. Nog steeds had hij er niet toe kunnen besluiten, er met zijn vrouw over te spre ken. Hij was er de man niet naar, mede deelzaam te zijn. En zij was zeker niet de geschikte vrouw, een geheim te bewaren. Eén keer vroeg hij terloops: Zeg eens, Bertha, wie, behalve jij, wist eigenlijk iets af van de plotselingen verandering in ons vacantieplan? En van ons vertrék naar zee?' Verwonderd keek ze hem met haar mooie, nietszeggende ogen aan. Het gedrag van haar man werd steeds zonderlinger. Beminnelijk was hij nooit geweest, dat lag nu eenmaal niet in zijn aard. Maar gedu rende de laatste tijd was hij zo veranderd, dat het zo niet kon doorgaan. Al lang had zij zich bij haar vriendinnen (onder de strikste geheimhouding natuurlijk) er bit ter over beklaagd. En wat betekende dit nu weer? Ze antwoordde alleen: Wie van onze reis afwist? Onze ken nissen natuurlijk (ze noemde enkele na men). Maar waarom wil je dat weten? Het was toch geen geheim. Sierlin gaf het nog niet op. Zijn achter docht was wakker geworden. Goed, best enkele kennissen. En Marie? Wist die er ook van af? Haar geduld was teneinde. Het dienst- bodenvraagstuk was tussen hen steeds een teer punt. Niet dat zij, zoals enkele vrien dinnen, jaloers behoefde te zijn op het ge ringere aantal jaren der gedienstigen. De trouw van haar man was boven alle twij fel verheven. Alleen zijn moraal was al voldoende hem van elke zijsprong af te houden. Maar Sierlin had al zo vaak een uitstekende huishoudelijke hulp door zijn argwanende en strenge manier van doen verdreven, dat het voor mevrouw Sierlin een geruststelling was als haar man zich met haar keuze van personeel niet be moeide. En nu dit over MarieMeer dan een jaar was ze in dienst en het zou moeilijk zijn een meisje te vinden aan wie mevrouw Sierlin met hetzelfde vertrouwen alles kon overlaten. Een prachtmeid, Ma rie: eerlijk, ijverig, helder en goed gehu meurd. Met vuur verdedigde ze haar fac totum. Hoe kom je nu aan zoiets, Egon! Je weet, hoe betrouwbaar Marie is. Het goeie kind ontvangt nooit bezoek. En je hebt zelf gezien, hoe keurig ze voor alles heeft gezorgd, tijdens onze afwezigheid. Ze is zo eerlijk als goud en Sierlin viel haar ongeduldig in de rede: Dat kan allemaal wel waar zijn, maar dat interesseert' me op het ogenblik niet. Mijn vraag was, of ze op de hoogte was met mijn vertrek. Natuurlijk, Egon, was ze dat. Wat een vraag! Je hebt haar nota bene zelf op dracht gegeven, een taxi te bestellen. Maar dat zul je wel weer vergeten zijn.... En ons vacantie-adres wist ze óók! Wekelijks heeft ze ons geschreven. Dat schijnt je te zijn ontgaan. Och.... het is niet belang rijk, niet waar? Niets vind je tegenwoor dig belangrijk, behalve jezelf. Je ziét niets anders, je hóórt niets anders. Je zwijgt. En óls je nog eens iets zegt, is het met een snauw en een grauw. Maar mij zul je hier niet wegjagen met je slechte humeur, dat met de dag ondraaglijker wordt. Nu weet je het. Sierlin zweeg. Ongelijk had ze niet. Maar de vraag was nog steeds niet beant woord. Enkele dagen later nam hij Marie tij dens de afwezigheid van zijn vrouw een Door vertraging in de inrichting van „Lin denheuvel" te Overveen zal de opening van het nieuwe pastorale centrum niet plaats hebben op Zaterdag 1 Maart, maar cp Zater dag 14 Maart om vier uur. Daaraan vooraf gaat een wijdingsdienst in de Hervormde kerk op het Kerkplein te Bloemendaal. ADVERTENTIE Ter gelegenheid van haar vijfentwintig jarig bestaan heeft de afdeling Haarlem van de Nederlandse Bond van hotel-, café- en restaurantpersoneel gisteravond in een der bovenzalen van Brinkmann een feestavond gegeven die duidelijk blijk gaf van de pret tige geest die in de jubilerende afdeling en lussen de leden onderling bestaat. Nadat de ondervoorzitter de heer F. L.' Pieters de aanwezigen verwelkomd had, zorgde het cabaret-gezelschap de Kaloma's met een aantal grappige hoewel niet gloed nieuwe sketches, een imitator en diverse anderg kleinkunstbeoefenaars eerst voor een uurtje vrolijkheid, waarna verschillende sprekers het afdelingsbestuur kwamen feli citeren. Het hoofdbestuur, vertegenwoordigd door een drietal zijner leden, bood de jubilaresse een fraaie voorzittershamer aan en de leden van de afdeling schonken hun bestuur een bondsvlag, waarna voorzitter R. van Beuse- kom in een korte herdenkingsrede nog eens het wel en wee der afdeling in de voorbije kwarteeuw de revue liet passeren. Na dit officiële gedeelte was het woord weer aan de cabaret-artisten van wie voor al „De stemmingbrengers" een groepje jon gelui die met veel geestdrift populaire lied jes zongen en tokkelden, het „Musette-trio" en de zigeuner-violist Lajos Kist veel succes oogstten. Tot slot volgde een gezellig bal, met vlotte muziek van „De Melodisten". Aalsum, 26 van R'dam te Bordeaux verwacht Abbekerk, 26 te Duinkerken verwacht. Alamak, 26 te Bombay. Alchiba. pass. 25 Ouessant naar Bremen. Amstelveen, pass. 25 Azoren. Alderamin, 25 van Buenos Aires n Rosario. Amsteldij'k, 25 v. New York te R'dam Abbedijk, 25 150 m. NO. Flores. Aletta, 25 van Pladju naar Mangar. Ar undo, 25 600 m. O.ZO. Bermudas Akkrumdijk, 25 650 m. W NW. Anderhalfgraads- kanaal Al'hena. 25 bij Las Palmas Ampenan, 25 450 m. W Sabang. Amstelpark, 25 180 m. O.t.Z. Kp Race Amstelvaart, 25 410 m. NO. Flores Axeldijk, 25 110 m. O.t.Z. Bermudas n. Le Havre Aagtekerk, 27 te Genua. Almdijk, 26 v. Antw. n. Lissabon. Alp'hard, pass. 26 Finisterre n. Santos Amstelkerk, pass. 26 Las Palmas n. Le Havre. Argos, 26 v. Cavala naar Rotterdam. Aardijk, 27 te Tarn pa, Aldabi, 26 v. Bahia naar Las Palmas Alphacca, 27 v. Buenos Aires te New York. Arnedijk, 26 te Bremen. Baarn. 26 Balboa verwacht. Boschfontein, 26 van Suez n. Port Sudan. Bantam, 21 rede Tj. Priok. Baii, 26 v. Tj. F ang te Kidjang Blijdendijk, 25 515 m. NW. Finisterre. Bacchus, 25 130 m. W.ZW Ouessant Bonaire. 25 170 m. N. Finisterre. Bloemfontein, 26 te Antwerpen. Borneo, 29 te Singapore verw. n. Amsterdam. Breda, 27 te Amsterdam v. Antwerpen. Blommersdijk, pass. 26 Scilly's. Caltex The Hague, 25 van R'dam n. Sidon. Caltex Utrecht, 25 v. Sidon te R'dam. Caltex Permis, pass. 25 Al.giers. Callisto, 25 340 m. O. Bermudas Chama, 25 480 m. ZW. Karachi Corilla, 27 te Fremantle verwacht Calvella, 26 v. R'dam n. Kapenhagen. Cottica, 27 te Brighton. Celebes, 24 v. Amsterdam te Soerabaja. Ceram, 27 naar Genua. Catania, pass. 26 Algiers. Dalerdijk, pass. 25 Oost Cuba n. Cristobal. Delfland, 26 te Itajai verwacht. Duivendijk, 25 v, Tacoma. Drente, 27 te Singapore. ij Damae, 26 v. Genua te Savona. Delft, 26 v. Arica naar Amtofagasta. Ena, 27 van Curacao te Bergen verwacht. Enggano, 26 te Aden v. R'dam n. Perz. Golf. Esso Rotterdam, 25 950 m. NO. Barbados Erinna, 25 nog ten anker bij Miri. Eos, 26 v. Kiuluk naar Valencia. Edam, 25 van Philadelphia te Norfolk. Fx-iesland (KRL). pass. 25 Finisterre n. Algiers. Farmsum, 25 370 m. O. Nankucket. Felipes, 27 v. Singapore te Haiphong verwacht. Gouwe, pass. 26 Finisterre. Gadila, 25 460 m. W. Finisterre Gouwe, 25 140 m. NO. Finisterre Gravel and, 25 360 m. Z. St Vincent. Hoogkerk, 26 te Jokohama verwacht. Hera. 25 v La Guaira n. Pto Cabello. Hercules, 25 v. Gibraltar te Rotterdam. Haarlem. 25 Mona eil gepass. Heelsum, pass. 25 Key West Helicon, 25 120 m. NO. St. Miguel Hestia, 25 270 m. W. Finisterre. Ittersum, 25 90 m. O NO. Bahamas. Iris, pass. 26 Holtenau naar Gothenburg. Indrapoera, 25 v. R'dam te Soerabaja. Java, 26 Tj. Prick verwacht. Jagersfontein, 26 te Kaapstad. Kalap, 26 te Aden. Kaimana, 25 v. Sinabang n. Meulaboh. Kota Gede, 25 370 m N. Flores. Klipfontein, 25 195 m. Z.ZW. Kp. Palmas Kota Agoeng, 25 730 m. W.ZW. Flores Kota Baroe, 25 740 m. ZW. Flores Kota Inten. 25 620 m. ZO. Socotra. Kedoe, 26 v. Djakarta naar Padang. Kertosono, 27 van Genua naar Port Said. Loppersum, pass. 25 Finisterre. Luna, 25 te Kalamakl naar Patras Laren,berg, pass. 24 Kp. Finisterre. Lawa'k. 26 v. Manilla naar San Francisco. BINNENLAND De correspondent van het bijkantoor Winschoten van de Nederlandse Handelmaat schappij is gearresteerd. Hij wordt: ervan verdacht ongeveer tienduizend gulden te hebben .verduisterd. De 46-jarige Canadese machinist van de „Valbruna", welk schip in de Waalhaven te Rotterdam ligt, is in de machinekamer uit gegleden en van een trap gevallen. Hij was op slag dood. Een 49-jarige arbeider van de Staats mijn Maurits is op een bewaakte overweg tussen Lutterade en Beek door een electri- sche trein overreden. Hij was op slag dood. De spoorbomen waren dalende toen H. de overweg wilde passeren. De surséance van betaling, verleend aan de stichting „Vijf Eeuwen Kalverstraat" (Damstadt), is verlengd tot 4 Juni, nadat crediteuren een voorstel tot betaling van 50 pet. der erkende vorderingen totaal f 200.000 hadden aanvaard. Het Amerikaanse troepentransportschip „Generaal J. H. McRae", met aan boord Ne derlandse en Belgische Koreavrijwilligers, is Dinsdagmiddag uit. Rotterdam vertrokken. Aan Prinses Wilhelmina is namens het hoofdbestuur van het Nederlands Bijbel genootschap een Bijbel in de nieuwe ver taling aangeboden, nummer 3 van de genum merde exemplaren der eerste editie. De eerste twee exemplaren werden onlangs overhandigd aan Koningin Juliana en Prins Bernhard. De kapitein-luitenant ter zee A. N. baron De Vos van Steenwijk is benoemd tot stafofficier tevens verbindingsofficier bij het geallieerd Kanaalcommando Het hoofd kwartier is te Portsmouth gevestigd. Dinsdag is de torpedobootjager „Piet Hein" na een bezoek van drie dagen uit Manilla vertrokken. Het schip is nu op weg naar Hongkong, vanwaar het naar Korea gaat. HAARLEM EN OMGEVING Door de Kerkvoogdij der Ned. Hery. Gemeente van Haarlem is een gift van dui zend gulden van mej. M. J. K. ontvangen. De lezing die de heer H. C. Verkruyscn Donderdag in het gebouw van de Religieuze Kring te Aerdenhout zou houden,, is wegens ziekte van de spreker uitgesteld. Een zesjarig meisje raakte gistermorgen spelenderwijs in het water van de Jan Gij- zenvaart. De 54-jarige makelaar J. J., die het zag gebeuren, sprong gekleed te water en redde het kind. De heer F. Timmer te Ha riem zal op 6 Maart een halve eeuw in dienst zijn bij de N.V. Van Gend en Loos. De heer Timmer *is controleur en chef van de onderafdeling comptabiliteit bij de directie van deze N.V. Voor de patiënten in sanatorium „Eiken- gaerde" te Aerdenhout, wordt Donderdag avond een uitvoering gegeven waaraan medewerken: Riek BonsetHorst (voor dracht), Annie BonsetHorst (zang), Henk Esselaar (viool), Berta Bonset (begeleiding). Leersum, 24 v. Houston te Galveston. Lieve Vrouwekerk, 25 v. Marseille. Leuvekerk. 25 v. Bahrein n. Dubai. Lekikerkerk, 26 van Aden naar Karachi. Leersum, 26 van Galveston n. New Orleans. Maas, 26 te Alexandirië. Malvina. 25 v. Maracaïbo te Curasao. Muiderkerk, 25 te Zanzibar. Mapia, pass. 25 ten Z. Kreta Meliskerk, 25 250 m. N.NO. Finisterre Merwede, 25 900 m. W. Flores Metula, 25 400 m. NO. Fremantle. Mayonnda, 25 130 ra. Z. Kunfida. Mataram, 25 bij Abaco Maasland, pass. 26 Ouessant n. Las Palmas. Marissa, 26 te Nordenham. Maashaven, 26 van Las Palmas n. Recife. Markelo. 27 Kp. Palmas vtrwacht. Molenkerk, 26 të Abidjan. Noordwijk, pass. 25 Ouessant. Nestor, 25 zij Wight naar Huil. Noordwijk, 25 230 m. NO.t.N. Finisterre Nieuw Amsterdam, 27 v. Curagao te La Guaira. Ootmarsum, 25 420 m. W.t.Z. Llores Oranjestad, 25 360 m N.NO. Madeira. Oberon, 27 v. Curasao naar Aruba. Oranje. 27 te Southampton. Poelau Laut, 25 van Bremen n. Amsterdam. Poseidon, 26 v. New York te Port au Prince. Prins Willem XII, 25-26 pass. Kp. Palos naar Valencia. Prins Willem V. 27 v. Burriana te Valencia. Radja, pass. 25 Gibraltar n. Halifax. Roepat, -27 te Djeddah. Rijnveld, pass. 27 Ouessant n. St. Vincent. Rijndam, 29 900 m. W. Scilly's. Rossum, 26 v. Huelva naar Sluis Kil. Schiedijk. 26 te Suez. Sibajak, 25 v. Tj. Priok naar Colombo. Stentor, 28 Barbados verwacht. Sliedrecht, 26 v. La Plata te Montevideo verw. Sommelsdijk, 24 te New Orleans. 3-tad Ledden, 27 v. Galveston te Amsterdam verw. Saroena, 25 v. Pladju op rede Muntok. Sibigo, 25 v. Moulmein te Singapore. Stad Leiden, 25 200 m. W.ZW. Lizard. Stanvac Pendopo, 25 bij Kp. St. Jacques. Swartenhondt, 25 v. Menado te Gorontalo Salawait, 25 150 m. W. Minicoy. Salland, 25 360 m. Z. Recife. Sambas, 25 110 m W. Llathock n. Bandjermasin Straat Malakka, 25 480 m. W.NW. Tristan da Cunha. Soestdijk. 25 180 m. Z.t.W. Kp. Hatteras. Salatiga, 24 te Halifax. Sumatra, 26 v. Alexandrië te Port Said. Talisse, 26 te Colombo. Themisto, 25 v. Newport News te A'dam. Tabinta, 24 te Port Said. Tero, verm. 29 v. Montevideo n. Buenos Aires. Tomini, 26 v. R'dam n. Kopenhagen. Tibia, 26 te Suez Tjiluwah, 25 v. Soerabaja naar Makassar. Tamo, pass 25 Fernando Norunda Titus, 27 te Amsterdam Tomori, 26 te R'dam v. Tj. Priok. Trompenberg, pass. 27 Vlissingen n. Antw. Tripang, pass 26 Gibraltar naar Port Said. Van Outhoorn, 25 v. Tj Priok n Belawan. Weltevreden, 25 van Balikpapan n. Soerabaja. Westerdam, 25 v. Rotterdam te New York. Willem Ruys, pass. 25 Minicoy n. Aden. Willemstad, 25 v. Grenada te Trinidad. Winsum, 25 van Sas van Gent naar Saffi Waikelo, 25 v. Tj Priok naar Muntok Woensdrecht. 25 540 m N.t.W. Flores. Westland. 25 310 m. Z. Bahia Waal, 27 te Georgetown. Waterman, 26 900 m. NW. Kaapstad. [Jsel, 27 te Amsterdam. Zaan, vertr. 27 v. R'dam naar Musel. Zeeland (KRL). 26 v. Port Swettenham naar Penang. Zuiderkruis, 25 330 m. N. Flores. Zijpenberg, 25 440 m. NO. Sombrero eil. verhoor af, toen ze hem thee bracht. De keukenmeid bleef buiten beschouwing; zé behoorde bij de inventaris van het huis, die goede ziel een toonbeeld van een voud endomheid. Maar Marie? Vertel me eens, Marie, je hebt gewe ten van onze vacantieplannen, nietwaar? En met wie heb je daar alzo over ge sproken? Hij wilde haar overrompelen een vruchteloze poging, want Marie was een Berlijnse en allerminst op haar mondje gevallen. Ze begreep dadelijk, waar Sierlin heen wilde. Dat gezanik op mevrouw was ze wel gesteld, die was niet onge schikt en bovendien was Marie haar de baas af verveelde haar. Natuurlijk wil de hij haar uithoren over haar omgang met Eduard. Dan was hij bij haar aan het verkeerde kantoor. Op Eduard viel niets te zeggen. Dat moest-ie wagen! En bovendien: ze deed haar plicht, ze was eerlijk, ze ont ving haar vriend nooit, zoals in het geheim genoeg dienstmeisjes deden. En wat ze in haar vrije tijd deed, dat moest zij weten. Daar had hij zich niet mee te bemoeien. Het moest er nog maar bijkomen dat hij haar wilde voorschrijven, wat ze buitens huis wel en niet mocht doen. Ze keek hem met een uitdagende blik recht aan en zei op een snibbige toon: Met wie wilt u eigenlijk, dat ik er over heb gepraat? Wat gaat het mij aan waar u naar toe gaat! Ik bemoei me niet met zaken van mevrouw en me neer. Mevrouw zou me(nooit zoiets gevraagd hebben, wilde ze zeggen; maar Sierlin legde haar met een streng gebaar het zwijgen op). Ja, ja, mevrouw zou.Als ze hem met „mevrouw" aaq boord kwam, kon hij be ter zwijgen. Trouwens, er was uit dat meisje toch geen woord te krijgen, aan genomen dat ze inderdaad meer van deze zaak afwist, wat hem nu plotseling weer twijfelachtig leek. Nutteloos, ook dit. En Sierlin pijnigde zijn hoofd opnieuw af, wat even nutteloos was. Als hij nu nog enige zin in al deze onzin had kunnen ontdekken, zou het raadsel misschien oplosbaar zijn. Maar het bleef een onbehaaglijke geschiedenis, des te onbehaaglijker, omdat het er alle schijn van had dat ze tot het verleden be hoorde. Alle s c h ij n ja. Maar Sierlin was op zijn hoede. Het leek wel een of ander detective verhaal. Maar zelfs een gewiekst speurder zou met zo'n geval geen raad hebben ge weten. Wachten dat was het enige wat hij kon doen. Lijdzaam wachten, tot hij „hem" in zijn vingers zou hebben. En dan zou hij toeslaan en de onthulling van het geheim zou hem als een rijpe vrucht in de hand vallen. Wachten dus. Meneer Braun zou ondervinden, wie het meeste geduld had. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6