T eisterbant Brand verwoest Alkmaars oudeliedentehuis „Westerlicht" „Waakzaamheid tegen Duitse nazi's blijft geboden" Winkelpand van de HEMA door uitslaande brand beschadigd Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ruim 250 oudjes getroffen; beroemd schilderij waarschijnlijk verloren Amerikaanse Hoge Commissaris waarschuwt Anti-Joodse uitbarstingen in Hamburg, Göttingen en Freiburg Het woord is aan Weer knokploegen Straaljager vernield bij noodlanding Eén dode Vrouw met kind op fiets door auto aangereden Vlootoefeningen van het Atlantisch pact Anti-democratische punten in Duitse linkse pers Piloot kreeg geen letsel Critiek uit Eerste Kamer op het gratiebeleid Drie vliegers uit zee opgepikt Koning Leopold op reis Ook Tunesische pers wordt aangepakt Australië bezorgd 68e JAARGANG No 197 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 28 FEBRUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 50 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman KUNSTENAARS, velerlei penvoerders en een aantal kunstzinnige leden zijn verenigd in de sociëteit Teisterbant, die in de keldergewelven onder Brinkmann, op Haarlems Grote Markt, woont. Zij zal eerstdaags haar tweejarig bestaan aan een maaltijd vieren. In de rij der jubilea mag twee jaar als een bijzondere spanne tijds gelden; geen ander bejubeld tijdvak is im mers zo kort. Toch geeft dat feit op zich zelf geen aanleiding om erover te schrij ven, al heb ik mij afgevraagd of niet in menig geval de geslaagde aanvangsperiode ener carrière blijder en vooral hoopvoller festijn zou uitlokken dan haar grijsheid. Na bevestigend antwoord worde dit ter overweging aangeboden. Teisterbants twee jarig jubileum verdient bijzondere vermel ding omdat onder deze naam een voor Haarlem nieuwe opzet blijkt te zijn ge slaagd. Plet leek menigeen een dartel plan, met weinig kans van slagen, dat tot de schepping voerde. Aan zwartgallige critiek ontbrak het niet. Men zeide dat het (hier geen Amsterdam was, hetgeen niet te weer- spreken viel. Men zeide dat Haarlem vroe ger als een stijve stad bekend stond en kreeg ten antwoord dat het niet in de bedoeling lag vroeger, maar nu iets op te richten. Men voorspelde dat weldra ruzie zou ontstaan, daarbij opmerkend dat kun stenaars zonderlinge mensen zijn en veler lei penvoerders trouwens ook. De verzeke ring, dat zij zich van vele minder-zonder- linge lieden zouden onderscheiden door mogelijke ruzies met vlotheid bij te leggen, werd als zijnde te zonderling niet aanvaard. Neen, zoiets zou te Haarlem nooit kunnen lukken. Het is merkwaardig, boe weinig stedelijk zelfvertrouwen de mens vaak toont, ook als hij het persoonlijk en in nationale zin wel bezit. De koene groep sociëteit-scheppers, misschien lichtelijk ge schokt in haar optimisme, zette nochtans door. Initiatiefnemer P. Leffelaar vond mannen van formaat aan zijn zijde en on der hen Godfried Bomans, vervuld van de Pickwickiaanse clubgeest die hem zo dier baar is, bereid als voorzitter op te treden en in aangrijpende missives een aantal lie den tot aansluiting te bewegen. Zij werden bewogen. Ook maakte men het onweer legbare argument, dat Haarlem Amster dam niet is, tot een aanbeveling. Dit is altijd een goede tactiek jegens lastige, vol maakt onweerlegbare argumenten. Men voerde aan dat in vergelijking met Amster dam, welks vermaakscentra Rembrandt- plein en Leidseplein zijn, Haarlem de ge legenheid miste om kunstenaars en kunst- minnenden, na concerten en toneelvoor stellingen en openingen van exposities, in intieme kring bijeen te brengen. Men zou dus magische term in een bestaande behoefte voorzien. Dit gelovende sprak men met Brinkmann, die diep getroffen bleek, zijn gewelven in ogenschouw nam en zei dat hij ruimte zou maken. Er togen architecten, waaronder zelfs een hoogge leerde, aan het werk. En men aanvaardde met geestdrift de naam Teisterbant, om dat de dichter Willem Bilderdijk, die eertijds in het perceel gewoond heeft en er gestorven is, ten onrechte meende dat hij van de graven van Teisterbant afstamde. Zo ziet ge maar weer welke gelukkige ge volgen een misverstand kan hebben, kan hebben. Ongetwijfeld zullen de leden der socië teit aan de maaltijd bij het tweejarig jubi leum vaststellen, dat de prille jaren vitali teit eri bovendien climax hebben ge toond. Reeds in haar eerste jaar is zij op de inderdaad zonderlinge gedachte geko men, het Franse nationale feest van de 14e Juli (dag waarop de Bastille viel en in 1789 de Franse revolutie begon) in een oude tuin aan de Witte Heerenstraat te gaan vieren. Welke gedachten hier ook toe ge voerd mogen hebben: zij vormden geen politiek beleid. Alleen maar een titel om een feest te vieren, en dan nog wel in Franse stijl. Het is al tweemaal geslaagd. Er was een Oostenrijkse feestavond in de Vleeshal. Er werden veertiendaagse bijeen komsten ingesteld, waarin een lid een on derwerp in niet te zware trant inleidde en tot (soms langdurige) discussie noopte. Jubilerende kunstenaars werden in Teister bant ontvangen en door Teisterbant gehul digd, ook al bedreven zij hun kunst reeds zo lang. Dat maakte de jonge sociëteit niet verlegen. Het lid Georgette Hagedoorn on derscheidde zich eerst door haar Franse kunstzuster Micheline Grandier in haar Parijse cabaret-programma in de Haarlem se kelder te doen optreden en daarna nu pas een paar dagen geleden opnieuw door baar initiatief voor een groots Nacht feest ten bate van noodlijdende kunste naars te doen volgen door haar brillant optreden tijdens dat feest. Het zou te ver voeren een enigszins vol ledige opsomming van alle Teisterbantse gebeurtenissen in die twee jaar vooral in het tweede jaar te geven. De leden hebben hun werk, in zo rijk verschillend karakter, verleden zomer in de ex-Vishal tentoongesteld en die expositie van on-ge- woon-veelzijdige samenstelling heeft dui zenden bezoekers getrokken. Een van de laatste causerieën is gehouden door het lid S. Elte, die gesproken heeft over Perzische olie en Perzische poëzie en het bestaan heeft deze koene tegenstelling niet alleen in voortreffelijke stijl te rechtvaardigen maar bovendien zijn talrijk auditorium heeft gegrepen. Dat hebben ook anderen bereikt; ik noem maar een recent voor beeld. Er volgt, in deze tijdsorde, het buitenlid Anton van Duinkerken op die onlangs, na een lezing toevallig binnen lopend, zich niet lang liet noden en geest drift wekte met zijn dichterlijke improvi saties: in Bilderdijk's trant zowel als in die van Jan Engelman. En weer heeft notaris Brants zijn jaarlijkse Ghaplin-avond inge leid, omdat Teisterbant een zo groot kun stenaar als Charlie Chaplin wil blijven weerzien en eren. Ge zoudt de schilders in actie moeten zien terwille van Teisterbant om een bij zondere staal te aanschouwen van die al oude menselijke beleving: met vreugde iets voor niets te doen. Dat iets is vaak veel en die vreugde wordt hier vaak beleefd. Ook daarom feliciteer ik Godfried Bomans en zijn bestuur zozeer van harte met dit jonge jubileum, dat welslagen bevestigt. Maar vooral hebben zij Haarlem verrijkt met een kostbaar nieuw cultuur-centrum. Ook hebben zij de humor, die niet alleen een ernstige maar tevens een blijde zaak is, ten troon verheven. Zij zijn dat mag ik niet Het in de Alkmaarder Hout gelegen ge bouw „Westerlicht" een tehuis voor ongeveer 250 ouden van dagen is in de afgelopen nacht door brand geteisterd. De brandweren uit Alkmaar en vijf omliggende gemeenten zijn de gehele nacht in de weer geweest om van het ge bouw te redden wat er te redden viel. De brandweren werden om kwart over één gealarmeerd. Tegen twee uur waren alle bewoners in veiligheid gebracht. Zij werden ondergebracht in twee ziekenhui zen, in Huize Voorhout en in het gebouw van de nabijgelegen muziektuin. Het reddingwerk stond onder leiding van de directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst, die daarbij ge holpen werd door het talrijke personeel van het tehuis, de Rode-Kruiscolonne en de brandweer. De helft van de bewoners is echter alle bezittingen kwijt geraakt. Het huisraad van de anderen heeft veel waterschade op gelopen. De brandweren wisten de brand te be perken tot de twee bovenverdiepingen en een gedeelte van de daaronder gelegen ver dieping van de Westelijke helft van het grote gebouw. Tengevolge van de waterschade is het gehele huis onbewoonbaar, zodat Alkmaar voor het probleem staat, 250 ouden van dagen te huisvesten. Vanmorgen deelde de directeur van de G.G.D., dr. W. J. Lojenga, ons mede, dat er geen paniek is geweest tijdens de brand. Het huisvestingsprobleem van de oudjes heeft inmiddels het gemeentelijk apparaat in werking gezet en er wordt vergaderd cm een oplossing te zoeken. Van de zijde van de brandweer verna men wij voorts, dat alle beschikbare ma terieel uit de wijde omtrek is ingezet voor de bestrijding van deze grote brand. De Westelijke vleugel is deerlijk gehavend; de Oostelijke vleugel en de middenmoot staan nog overeind. Het atelier van de Bergense kunstschil der J. Graadt van Roggen, dat in het mid- denste deel van het gebouw was onderge bracht, zou volgens de brandweer schade hebben opgelopen. Hij woonde echter in de Westelijke vleu gel van het gebouw waar de brand ont stond en daar hing ook zijn beroemde zelf portret, waarvoor men het ergste vreest. Haard bij het „Apenliuis" De brand is hoogstwaarschijnlijk ont staan in een van de kamers nabij het „Apenhuis" in de Westelijke vleugel en heeft zich vandaar snel door het gebouw verspreid. Verzekering dekt weliswaar de schade tot acht negenhonderdduizend gulden, maar wanneer het gebouw her bouwd zou moeten worden, zou hier zeker een millioen mee gemoeid zijn. Niettemin heeft men alle hoop, dat de Oostelijke vleugel en het middendeel van het gebouw over enige weken weer in ge bruik kunnen worden genomen. Tweede keer ontruimd In totaal zijn vannacht 253 mensen uit het brandende tehuis gehaald inclusief het verplegend personeel waarmee de tweede grote ontruiming sinds de Duitse bezetting een feit werd. In die dagen zijn vele oudjes ondergebracht in huize „Ken- nemerhoef" en bij familieleden. Tegen twaalf uur vonden de politie en brandweer onder de puinhopen, op de plaats waar de brand vermoedelijk is ont staan namelijk in de kamer waar het echtpaar Blom woonde het stoffelijk overschot van de 70-jarige mevrouw Blom, over wier lot men nog in het onzekere verkeerde. Haar echtgenoot is tijdens cje brand uit een raam geklommen en heeft via een dakgoot de kamer van andere be woners van het tehuis weten te bereiken Een deel van de ravage, door de brand in het Alkmaarse tehuis aangericht en deze gewaarschuwd, dat zijn vrouw zich nog in de kamer bevond. Door de hevige rookontwikkeling heeft men even wel geen kans gezien de vrouw te bereiken. Onoordeelkundig gebruik van een elec- trische kookplaat wordt verondersteld de brand te hebben veroorzaakt. Kind gedood; moeder ernstig gewond Bij Drachten is Woensdagmiddag een driejarig meisje bij een aanrijding om het leven gekomen. Haar moeder, de echtge note van een fruitkweker nabij Drachten, werd ernstig gewond. De moeder reed op de fiets met het meisje in een stoeltje aan het stuur. Zij werd door een per sonenauto aangereden. De aanrijding ont stond doordat de personenauto in botsing was gekomen met een van een zijweg komende vrachtauto en daardoor plotse ling naar links was gezwenkt. Een omvangrijk programma van meer dan dertig maritieme en amphibische oefe ningen voor de zeestrijdkrachten van de landen van het Atlantisch pact is thans op gesteld. De oefeningen, die dit jaar reeds in de Engelse wateren en de Middellandse Zee werden gehouden, behoren tot dit pro gramma, dat zich uitstrekt over het gehele jaar 1952, met als hoogtepunt de zomer- oefeningen. Aan de manoeuvres en oefeningen zal worden deelgenomen door Groot-Brittan- nië, de Verenigde Staten, de Europese lan den aan de kusten van de Atlantische Oceaan en de bij het pact aangesloten lan den aan de Middellandse Zee. C a t o (234 v. Chr.-149 n. Chr.) Geloof niet te gauw uw vrouw, wanneer zij over dienstpersoneel klaagt. Nederlanders, die naar Finland willen gaan om de Olympische Spelen te bezoeken en die een geldig paspoort bezitten, hebben van 1 Juni tot en met 31 Augustus 1952 geen Fins visum nodig. Voor deelnemers aan de spelen en officials van het Nederlands Olym pisch Comité geldt de vrijstelling van de visumplicht reeds van 1 Maart af. BONN (United Press) John J. McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris, noem de in zijn kwartaalrapport over Duitsland aan het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken de herleving van de Nazi- beweging in Duitsland een constant „po tentieel gevaar" en berichtte dat de neo nazi's in de toekomst wellicht „in een daar toe geschikt politiek klimaat" onrustbarend zouden gedijen. McCloy rapporteerde dat de neo-nazis- tische bewegingen op het ogenblik geen be dreiging vormen voor de democratische instellingen en dat in de toekomst ook niet zullen doen, zolang zij zich blijven richten tot de „categorie der verdwaasden". Tot die bewegingen rekende hij ook de ultra- nationalistische oudstrijdersorganisaties. „Het gevaar van uiterst rechts is niet cri tiek, althans niet voor wat de S.R.P. be treft, en houdt geen onmiddellijke bedrei ging van de Bondsrepubliek in", aldus het rapport. Maar voortdurende waakzaamheid van allen die waarde hechten aan de grond beginselen van de democratie blijft volgens McCloy geboden. McCloy gaf uitdrukking aan zijn vertrou wen dat de meerderheid van de Duitse be volking niet in nationalisme zal vervallen Ook de Haarlemse brandweer heeft vannacht moeten uitrukken voor een uitslaande brand, die kort na middernacht ontstaan moet zijn in het filiaal van de HEMA aan de Kruisstraat. De linkervleugel van deze winkel brandde uit, evenals een deel van de eerste verdieping. Het gebouw liep veel waterschade op, doch pand en inboedel waren verzekerd. vergeten naar Thorn getrokken in het oude graafschap, om eer te brengen aan de geboortegrond van Bilderdijk's misverstand. Zij hebben de term „de stijve stad Haar lem" voorgoed naar het verleden verwe zen en Amsterdam verbaasd doen zeggen: wat leeft daar toch allemaal bij jullie! Moge Teisterbant zich op de gelegde sterke grondslag blijven ontwikkelen. Het zal sterke toewijding blijven vergen. Het is die waard. Het is een winst. R. P. Vijf minuten voor enen ontdekten twee voorbijgangers de brand, die ontstaan is in de aan de linker zijde van het gebouw gelegen étalages. Zij waarschuwden de bu ren die direct begon nen hun meubelen in veiligheid te brengen. Later bleek dat er geen gevaar voor de belendende percelen bestond, want de brand beperkte zich, dank zij het energieke ingrijpen van de brandweer, tot het pand van de Hema. Toen even later twee agenten van po litie passeerden, sloe gen reeds grote vlam men uit het gebouw naar buiten. De agen ten snelden naar het bureau van politie aan de Smedestraat en waarschuwden daar de brandweer, die onmiddellijk met volledig materiaal uitrukte; Toen zij in de Kruisstraat ver scheen, had het vuur zich nog aanzienlijk uitgebreid. De vlam men reikten tot aan de nok van het dak van het ongeveer veertien meter hoge gebouw. Desondanks hadden de brandweerlieden de vlammen, die langs de gevel lekten vrij spoedig ge blust. Dat betekende echter nog lang niet het einde van hun werk, want inmiddels had het vuur zich in het interieur van de grote winkel snel verspreid. In de omgeving van de étalages stonden kasten en toonbanken, gevuld met grote hoeveelheden textiel- goederen in lichter laaie, op hun beurt weer andere toonbanken in brand stekend. De brandweerlieden drongen in de vuur gloed door, waar hun bleek, dat de vlam men zich reeds een weg gebaand hadden tot achterin het gebouw. Boven de étalages bevindt zich namelijk veel houtwerk, dat vlam vatte en daardoor sloeg de brand ook over naar het linkergedeelte van de eerste verdieping. Na ruim een half uur was men desondanks, met zes stralen blussend, het vuur meester en kon het nablussingswerk beginnen. Dat heeft nog geruime tijd ge vergd. In de winkel hadden tal van uitge stalde textielgoederen en galanterieën brand- en waterschade opgelopen. Aan het wakkere optreden van de brand weer, onder leiding van de commandant, Een foto, genomen tijdens het blussingswerk voor het pand van de HEMA aan de Kruisstraat te Haarlem. dat de brand zo snel bedwongen werd. De belendende percelen liepen geen enkele schade op. Tijdens het blussingswerk spraken wij de bedrijfsleider van de HEMA, die ons ver telde, dat er gisteravond tot halftwaalf in hel pand gewerkt was, ook in de étalages, die in gereedheid gebracht werden voor een reclameweek, welke dezer dagen zou beginnen. Toen de bedrijfsleider het pand verliet had hij niets bijzonders gemerkt. Met het horen van de leden van het per soneel, die gisteravond in het gebouw ge werkt hebben, is vanmorgen begonnen. Over de oorzaak kon men ons hedenmor gen nog niets positiefs meedelen. Het gebouw en de inboedel waren ver zekerd. Hoe groot de schade was, kon van morgen nog niet vastgesteld worden. Zij wordt echter aanzienlijk geacht. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, volgde met belangstelling het blussingswerk. Ook waren aanwezig de heer W. J. Gorter, commissaris van po litie, hoofd van de justitiële afdeling en inspecteur J. F. H. van Daelen, comman- de heer H. C. Vernout, is het te danken, dant centrum van de Haarlemse politie. en dat de huidige besprekingen over her stel van Duitsland in vrijwel alle souve- reine rechten succes zullen hebben en ge volgd zullen worden door opneming van West-Duitsland in de Europese volken gemeenschap. Hij wees er op dat in weerwil van de herbewapeningsinspanningen de levens standaard in West-Duitsland en trouwens in geheel Europa gehandhaafd moet blij ven omdat anders sociale onrust en econo mische nood zullen ontstaan die het streven van de communisten in de hand kunnen werken. Hij beval aan de herbewapenings- kosten te dekken uit de extra winsten uit productievergroting. Hij voorspelde dat de Russen hun op West-Duitsland gerichte eenheidspropa- ganda zullen voortzetten. Sedert enkele maanden circuleert in West-Duitsland de eerste na-oorlogse film van Veit Harlan, de producent van de film „Jud Süss". Hoewel Harlan reeds geruime tijd geleden door een zuiveringsgerecht te Hamburg in de gelegenheid werd gesteld zijn werkzaamheden te hervatten, is er een golf van protest opgegaan tegen zijn her- verschijnen in de filmwereld. De Ham burger Erich Lüth, die een grote actie voor vrede met Israël is begonnen, heeft tot een boycott van Harlan-films opgeroepen. Hij is daarvoor door twee Hamburgse recht banken veroordeeld doch heeft thans tegen deze vonnissen bezwaar gemaakt bij de constitutionele rechtbank. Ltiths actie tegen Harlan heeft in elk geval tot gevolg gehad, dat in enkele ste den demonstraties tegen de film zijn ge houden In Hamburg, Göttingen en Frei burg hebben studenten daartoe het initia tief genomen, in alle gevallen echter met het gevolg dat anti-joodse tegenbetogingen hebben plaats gehad. Volgens een offici eel rapport, dat over de demonstraties aan de Bondsdag is uitgebracht, moet het daar zijn toegegaan als in de dagen van Hitier. Afgezien van spreekkoren uit het reper toire van ,,Der Stürmer" hebben georgani seerde knokploegen nog studenten afge ranseld, uren nadat de demonstraties ge ëindigd waren. De politie zou volgens ge tuigenverklaringen slechts studenten ge arresteerd hebben en de anti-Joodse op ruiers ongemoeid hebben gelaten. Deze voorvallen hebben vooral in de studenten wereld heftige reacties veroorzaakt. Zo hebben de studenten in NoordRijn-West- falen in een aan de Bondskanselier en de landelijke regeringen gezonden adres ge- eist, dat politie-agenten voortaan een ken- nummer gaan dragen. De socialist Arndt heeft deze dingen in de Bondsdag aan de kaak gesteld onder levendige bijval, ten dele ook van de banken der regerings coalitie. Hij heeft overigens ook de tot de regering behorende Duitse Partij ervan beschuldigd in haar leiderskringen erkende anti-semieten toe te laten. De gemeenteraad van München heeft het besluit genomen, dat vrij komende functies in de gemeentediensten bij voorkeur moe ten worden bezet door ambtenaren, die wegens hun vroegere lidmaatschap der na- tionaal-socialistische partij uit gemeente dienst ontslagen zijn. Het besluit werd ge nomen op voorstel der Christelijk sociale unie de Beierse vleugel van de partij van Adenauer. Een der leden heeft dit opzien barende eerherstel van de vroegere nazi's verdedigd met het argument, dat deze lie den mogelijk een ondergrondse beweging zouden gaan vormen, indien zij hun oude functies niet zouden terugkrijgen. Critici daarentegen zijn van mening, dat München nog steeds niet vergeten kan, dat het eens „hoofdstad der beweging" geweest is. De regering van Noordrijn-Westfalen wil maatregelen nemen om de communis tische pers in het Ruhrgebied het voort bestaan onmogelijk te maken. Zij wil daar bij gebruik maken van een landelijke wet inzake het uitoefenen van het beroep van uitgever en redacteur. Deze wet zegt, dat de uitoefening van deze beroepen ver boden kan worden wanneer betrokkenen zich keren „tegen de vrije democratische orde". De communistische bladen in West- Duitsland zijn begonnen puntjes te ge bruiken in de plaats van woorden, waarop zij zouden kunnen worden aangevallen. Het communistische blad „Freies Volk" publiceerde vandaag een telegram uit Praag aan de leider der communisten in West-Duitsland, Reimann, als volgt: „In Praag veroordeelt men de schandelijke handelwijze van de vertegenwoordigers van Bonns regering, die in dienst staat van Trumans en tracht het West- Duitse volk te betrekken in een nieuwe in het belang van de Amerikaanse imperialisten". De piloot van een Gloster Meteor-straal- jager, die Woensdagmiddag omstreeks vier uur van de vliegbasis Twente was opge stegen voor een oefenvlucht, heeft tussen Enter en Wierden een noodlanding moeten maken daar beide motoren van het vliegtuig kort na elkaar weigerden. In glijvlucht kwam het toestel naar beneden. De piloot, de 21-jarige sergeant-vlieger A. de Waard uit Deventer, wist nog een boerderij en een bomengroep te ontwijken, waarna de straaljager een buiklanding in een bouwland maakte. Doordat de rech tervleugel enig struikgewas raakte, werd het toestel ernstig beschadigd. De piloot kreeg echter geen letsel. Vele leden der Eerste Kamer zijn voor nemens bij de beraadslagingen over de be groting van Justitie het betoog van mi nister Mulderije in de Tweede Kamer over de gratieverlening aan een nadere be schouwing te onderwerpen. Enkelen hunner uiten in het Voorlopig Verslag critiek op de gratie-verlening aan generaal Christiansen en aan Kotalla, een der bewakers van het kamp Amersfoort. Enige leden meenden e weten, dat nog steeds geen beslissing was genomen op het gratieverzoek, ingediend door de heer G. van Sintmaartensdijk, inspecteur van po litie te Haarlem. Zij herinnerden er aan, dat deze politie-ambtenaar in eerste aan leg van het hem ten laste gelegde was vrij gesproken, doch in hoger beroep was ver oordeeld. In de cassatie-procedure heeft de procureur-generaal bij de Hoge Raad ver nietiging van het arrest van het gerechts hof gevraagd, doch de Hoge Raad heeft het beroep in cassatie op formele gronden moeten afwijzen. Deze leden vragen waarom op bedoeld gratieverzoek nog steeds geen beslissing is genomen. Drie leden der bemanning van het Dins dag 150 mijl ten Noord-Westen van het eiland Goeam boven de Stille Oceaan om laag gestorte Amerikaanse vliegende reu- zenfort, zijn Woensdag door een Ameri kaans oorlogsschip opgepikt. De drie be vonden zich in een reddingsboot, die hen door een ander vliegend reuzenfort was toegeworpen. Aan boord van het verongelukte toestel bevond zich een bemanning van tien kop pen. Vliegtuigen van luchtmacht en vloot der Verenigde Staten zoeken thans in het zeegebied, waar het vliegende reuzenfort is neergekomen, naar de zeven anderen. Koning Leopold van België en de prinses De Réthy zullen zich Vrijdag of Zaterdag aanstaande te Lissabon inschepen op het Nederlandse schip „Almdijk", dat Dinsdag avond met bestemming Cuba uit Antwer pen is vertrokken. Koning Leopold heeft hutten voor twaalf personen laten reser veren. Bij het vertrek uit Antwerpen had de „Almdijk" reeds bagage van de koning en zijn echtgenote en van de leden van het gevolg aan boord. Het gezelschap zal ook een bezoek aan Ceylon brengen. De opperbevelhebber der Franse strijd krachten in Tunis, generaal Pierre Gar- bey, heeft een militair gerechtshof opge dragen een vervolging in te stellen tegen twee in de Arabische taal verschijnende Tunesische dagbladen, die er van worden beschuldigd vervalste berichten te hebben gepubliceerd. Te Beja, in Noord-Tunis, zijn Dinsdag zeven Tunesiërs gearresteerd, vier wegens het bedrijven van sabotagedaden en drie op grond van verzet tegen politie. Een aantal Tunesiërs is door het mili taire gerechtshof van Tunis wegens on wettig wapenbezit tot gevangenisstraffen en boeten veroordeeld Enige straffen wer den voorwaardelijk opgelegd. CANBERRA (Reuter). De Australi sche minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey, heeft in het Huis van Afge vaardigden verklaard, dat hij binnen 48 uur een verklaring hoopt af te leggen, welke „de bezorgdheid van de Australische regering over de slechter wordende toe stand in Zuid-Oost-Azië" tot uiting zou brengen. Casey zeide, dat zijn verklaring van het allergrootste belang zou zijn. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: In de nacht en ochtend plaatselijk mist, overigens zwaar bewolkt met hier en daar opklaringen en droog weer. Zwak ke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Noord. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 29 Februari Zon op 7.28 uur, onder 18.18 uur. Maan op 8.31 uur. onder Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 28 Februari Hoog water: 5.44 en 18.00 uur- Laag water: 1.27 en 13.52 uur. Vrijdag 29 Februari Hoog water: 6.26 en 18.43 uur. Laag water: 2.03 en 14.27 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1